Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 

  
 
18-02-2008
Narkotiku lietotāju problemātikai pievērsusies policija, paziņojot par aktīvu cīņu ar narkotiku izplatītājiem.
 
Sabiedrība nevar nepamanīt šā darba rezultātus, jo paziņojumi presei seko cits pēc cita. Jūsu uzmanībai – raksts Neatkarīgajā Rīta Avīzē.
 
Latvijā desmitiem tūkstošu narkotiku lietotāju. Inga Paprde. 2008.02.16
 
Pieci tūkstoši, desmit vai divdesmit tūkstošu, vai vēl vairāk – to, cik Latvijā ir narkotiku lietotāju, konkrēti pateikt neņemas neviens. Ir oficiālā statistika – cik cilvēku ārstējušies no atkarības, cik cilvēkiem noteikta diagnoze, cik saņēmuši rehabilitāciju, taču tā ataino tikai nelielu daļu narkotiku lietotāju. Narkotiku lietotāju problemātikai pievērsusies policija, paziņojot par aktīvu cīņu ar narkotiku izplatītājiem. Rīgā strauji pieaudzis ievesto narkotiku daudzums un narkotiku lietotāju skaits. Pērn Rīgā policijai izdevies atsavināt 3,5 kilogramus kokaīna, 36 kilogramus marihuānas, 3636 tabletes dažādu sintētisko narkotisko vielu un vairāk nekā kilogramu opiātu. Šie skaitļi ļoti krasi atšķiroties no iepriekšējā gada, kad policija atsavināja daudz mazāk narkotiku. Tas, pēc Kriminālpolicijas priekšnieka Inta Ķuža teiktā, esot rādītājs, ka pieaug lietotāju skaits. Ja situācija šajā jomā nemainīsies, Rīga drīz varot kļūt par otru Nīderlandes galvaspilsētu Amsterdamu, kur zeļ un plaukst narkotiku bizness un tās var iegādāties pavisam brīvi. ANO attīstības programmas (UNODC) biroja vadītāja Latvijā Signe Rotberga (biedrības HIV.LV labojums: ANO narkotiku un noziedzības biroja Baltijas valstīs vadītāja) Neatkarīgajai atzina, ka, strādājot pie HIV ierobežošanas programmas, bijis nepieciešams aplēst, cik Latvijā varētu būt intravenozo narkotiku lietotāju, kas ir viena no HIV infekcijas riska grupām. "Precīzu skaitļu, protams, nav, tiek lēsts, ka narkotiku lietotāju varētu būt no septiņiem līdz 22 tūkstošiem, mēs pieturamies pie skaitļa – 12 000 intravenozo narkotiku lietotāju," teica S. Rotberga. Oficiālā statistika ir visai skopa. Kopš pirmā Latvijā reģistrētā pacienta 1976. gadā līdz 2006. gadam ar dažādu vielu (izņemot alkohola un tabakas) izraisītu atkarību ārstējušies 7318 pacienti. Pēc Narkoloģisko slimnieku un lietotāju reģistra datiem, 2006. gadā uzskaitē bija 3754 pacienti ar psihoaktīvo vielu atkarības un lietošanas diagnozi – par 26 procentiem vairāk nekā 2005. gadā. Ārstētie pacienti visbiežāk nosauc šādas narkotiskās vielas: heroīnu (33 procenti), amfetamīnus (25 procenti) un marihuānu/hašišu (11 procenti). Iezīmējas tendence: kopš 2005. gada pieaug slimnieku skaits, kuriem primāri ir heroīna radītas problēmas, un šo narkotiku lietotāju grupa veido trešdaļu no visiem narkotiku lietotājiem. Heroīns ir primārā viela galvenokārt 20–34 veciem cilvēkiem, bet amfetamīni – 15–19 gadus veciem jauniešiem, liecina Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) dati. Ļoti grūti ir apkopot informāciju no Latvijas slimnīcām par tur ārstētiem narkotiku lietotājiem, jo ne visi stacionāri aizpilda pacientu kartes un nosūta tās Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centram.
 
Atbilstoši narkotiku lietotāju pētījuma 2007. gada rezultātiem aprēķināts, ka 2006. gadā Latvijā bijuši 4794 problemātiskie narkotiku lietotāji – no narkotikām atkarīgie lietotāji, kas lieto smagās narkotikas ilgstoši un kam lietošanas dēļ radušās sociālas problēmas. "Pieņemot, ka ārstēto pacientu skaits, par kuriem netiek sūtīta informācija uz reģistru, nav mazāks par 50 procentiem, problemātisko narkotiku lietotāju aptuvenais skaits varētu būt ne mazāks kā 9588," rēķināja SVA pārstāve Laura Bundule. Narkotiku lietotāju aptaujas dati liecina, ka trešdaļa intravenozo narkotiku lietotāju pirmoreiz narkotikas pamēģinājuši līdz 15 gadu vecumam, 49 procenti – 15–19 gadu vecumā. Gados vecāki narkotiku lietotāji aptaujā minējuši, ka pirmā viņu lietotā narkotika bijusi hanka (pagatavota no magonēm), savukārt gados jaunākiem – amfetamīni.