AKTUALITĀTES
   
47026

Divi raksti NRA.lv
Apskatīt komentārus (0)


28.07.2014


NRA.lv | Inga Paparde | Valstij nav liekas naudas hepatīta ārstēšanai | http://nra.lv/latvija/122045-valstij-nav-liekas-naudas-hepatita-arstesanai.htm  | 
****************************************
NRA.lv | Inga Paparde | Maļot aknas, pievērš uzmanību zāļu apmaksas jautājumam | http://nra.lv/veseliba/122098-malot-aknas-pievers-uzmanibu-zalu-apmaksas-jautajumam.htm  |
****************************************
Visas diskusijas pirms hepatīta dienas, ko pasaulē atzīmē šodien, noslēdzas ar faktu, ka veselības budžetā nav liekas naudas, ko novirzīt C hepatīta ārstēšanai, atceļot vai vismaz samazinot pacienta līdzmaksājumus.
C hepatīta saslimšanas gadījumā šie līdzmaksājumi ir tik augsti, ka lielākā daļa saslimušo atsakās no ārstēšanās. Pēc Veselības ministrijas aprēķiņiem, lai simts procentu apmērā kompensētu pašlaik C hepatīta pacientiem pieejamo ārstēšanu, papildus nepieciešami 4,3 miljoni eiro gadā. Pašlaik zāles tiek kompensētas 75 procentu apmērā.
Latvijā ik gadu reģistrē vairākus simtus inficēšanas gadījumu ar dažādiem vīrushepatītiem. Ar ko tie atšķiras? Ar A hepatītu inficēties ir visvieglāk, to bieži sauc par «netīro roku slimību», jo inficēšanās notiek, vīrusam nonākot gremošanas traktā, piemēram, ar ēdienu vai dzērieniem. Inficēties ar C hepatītu, līdzīgi kā ar B hepatītu, iespējams, saskaroties ar inficētām asinīm, tas ir, veicot jebkādu manipulāciju, kur pastāv risks savainoties, bojāt ādu vai gļotādu, piemēram, injekcijas, tetovēšana, manikīrs, ja tiek lietoti nesterili instrumenti. Tāpat inficēšanās iespējama arī dzimumkontaktu laikā, kā arī inficēta māte grūtniecības laikā var nodot infekciju savam bērnam. Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti norāda, ka visbīstamākais no hepatīta veidiem ir C hepatīts, jo bieži, tāpat kā B hepatītam, tā simptomi ir nemanāmi, līdz sākušās nopietnas veselības problēmas. Pret A un B hepatītiem ir vakcīna, pret C hepatītu – nav.
Pērn reģistrēti 1473 saslimšanas gadījumi ar vīrushepatītiem, un SPKC norāda, ka tas ir zemākais rādītājs pēdējo četru gadu laikā. Tiesa, dati jau par šā gada sešiem mēnešiem uzrāda inficēšanās gadījumu skaita samazināšanos tikai ar B hepatītu. Ir arī D, E, G un TT hepatīti, bet Latvijā tādi nav reģistrēti.
Hepatīta biedrības vadītāja Olita Mengote diskusijā Latvijas Ārstu biedrībā atzina, ka kādreiz pacienti vēlējušies uzzināt par hepatīta ārstēšanu, testēšanu un tamlīdzīgi, taču tagad – uz kuru valsti doties strādāt, lai iegūtu tiesības saņemt valsts apmaksātu ārstēšanu. Tas ir saistīts ar augstajām papildu izmaksām, kuras pacientiem jāsedz pašiem, lai arī viņi līdz saslimšanai un pat kā pacienti turpina strādāt un maksāt nodokļus. Otrs iemesls ir modernāki medikamenti, kurus citās valstīs apmaksā, bet Latvijā, ja pacients nepiekrīt valsts apmaksātajai pamata terapijai, par mūsdienīgo jāmaksā pašam pilnā apmērā, neraugoties uz faktu, ka «vecā» terapija var izārstēt 50–60 procentos gadījumu.
Pašlaik gadā terapija tiek apmaksāta 980 pacientiem (25 procentus izmaksu pacienti maksā paši, tas ir ap 200–300 eiro mēnesī), kas no valsts budžeta paņem 2,7 miljonus eiro. Ceturtā daļa šo pacientu par ārstēšanos nemaksā neko, jo viņiem ir trūcīgās personas statuss. VM valsts sekretāra vietniece Egita Pole sacīja: ja kompensācijas apmērs tiktu pacelts līdz 100 procentiem, valstij vēl papildus gadā vajadzētu 4,3 miljonus eiro. E. Pole piebilda – aprēķinos ņemts vērā, ka, apmaksājot pilnībā, pacientu skaits gadā pieaugtu līdz 1300. Vēl lielākas izmaksas būtu, ja pacienti, kā tas ir citās Eiropas valstīs, pieprasītu ārstēšanu ar jaunākajiem medikamentiem vai visjaunākajiem, kuri pagaidām Latvijā nav reģistrēti.
Šodien Latvijā vairākās vietās ir iespējams veikt C hepatīta eksprestestus, savukārt, lai pievērstu politiķu uzmanību, Rīgas centrā pie Finanšu ministrijas un Saeimas šodien apvienība HIV.LV rīko piketu un gājienu Valsts gaļas mašīna samaļ pacientus.
******************************************************
Tā kā jūlijs ir karstākais atvaļinājumu laiks arī ministrijās un Saeimā, pacientiem pirmdien akcijas laikā neizdevās satikt ierēdņus vai politiķus, izņemot divus Saeimas deputātus Aiju Barču un Kārli Seržantu. Akcijā, prasot pieškirt vairāk finansējuma kompensējamo medikamentu apmaksai, tostarp C hepatīta ārstēšanai, pacienti pie Saeimas nama mala aknas.
Pacienti skaidro: aknu malšana ir simboliska. Tā kā C hepatīts, ja to neārstē, saēd jeb nogalina aknas, pacienti viens pēc otra gaļas mašīnā lika aknas gabaliņus: valsts mūs samaļ gaļas mašīnā, jo bez valsts atbalsta pacienti nevar atļauties samaksāt par zālēm C hepatītam.
Apvienības HIV.LV rīkotā pacientu akcija sākās pie Finanšu ministrijas, no kuras diemžēl neviens ar pacientu organizāciju aprunāties neiznāca. Pacienti gan ienesa ziņojumu pašā ministrijas ēkā, bet tur pateica: neko no jums neņemsim. Ziņojumā ir Veselības ministrijas izklāstītā problēmsituācija ar nepietiekamo veselības jomas finansējumu un šis ziņojums ir valdībā izskatīts, taču nekādas virzības problēmu risināšanai nav.
"Mēs arvien ceram. Jūtam zināmu vienaldzību no valsts varas puses, taču nedomājam apstāties. Mēs kā pacienti varam sēdēt mājās, iedzert 100 gramus un visus lamāt, bet mēs varam arī sapulcēties piketā un dot savu kā pilsoņu ieguldījumu, parādot, ka visiem cilvēkiem nav vienalga," nra.lv sacīja apvienības valdes locekle Agita Sēja, kura bija tērpusies nāves tērpā. 
Pašlaik valsts kompensē 75 procentus medikamentu izmaksu C hepatīta pacientiem, taču zāles ir tik dārgas, ka pat tie 25 procenti vairumam pacientu ir nesamaksājama summa. Mēnesī tie var būt no 200 līdz 300 eiro. Latvija turklāt ir vienīgā valsts ES, kur netiek pilnībā apmaksāta C hepatīta ārstēšana. Otrkārt, kā sacīja pacienti, Latvijā valsts nemaz nekompensē jaunākus medikamentus, kuru efektivitāte ir augstāka. Tos pacientiem pilnībā jāapmaksā pašiem. Lai saņemtu modernākus medikamentus par valsts finansējumu, daudzi pacienti izvēlas aizbraukt uz citām valstīm, strādāt un maksāt nodokļus tur. 

  


 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAGaismas iela 19 k-8, Ķekava, Ķekavas pagasts, Ķekavas novads, LV-2123, Latvija

Logo +371 26062077
Logo apvieniba@apvienibahiv.lv