Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
78755

HIV izplatībai pasaulē pašlaik piemīt īstas pandēmijas raksturs
Apskatīt komentārus (0)


21.05.2017


Uz šī gada 1. martu Latvijā ir reģistrēti 7033 HIV inficēto, no tiem – 1824 (25,9 %) – AIDS stadijā. Miruši 1237 cilvēki (17,6 %), tas ir dzīvi palikuši – 5976 cilvēki. Antiretrovīrusu terapiju saņem 1702 pacienti (28,5 % no dzīvajiem), tai skaitā terapiju saņem 41 bērns. HIV infekcija – tā ir infekcioza saslimšana, ko izraisa cilvēka imūndeficīta vīruss. HIV infekcijas pēdējā stadija – iegūtā imūndeficīta sindroms, ir tad, kad cilvēka imūnsistēma ir tiktāl novājināta, ka vairs nespēj pretoties infekcijām. Jebkura infekcija, pat pati nevainīgākā spēj izraisīt smagu saslimšanu vai pat letālu iznākumu. Izšķir 2 tipu HIV – HIV-1 un HIV-2. Mūsu valstī ir izplatīts tikai HIV-1. Latvijā pirmais HIV infekcijas gadījums tika atklāts 1987.gadā. Šis pirmais Latvijas pacients nomira 2014. gadā, nodzīvojot ar infekciju pilnus 27 gadus.
Šobrīd pasaulē droši vien nav pieauguša cilvēka, kurš nezinātu, kas ir HIV infekcija – tā pārliecinoši ir iesoļojusi XXI gadsimtā un turpina progresēt. HIV izplatībai šobrīd piemīt īstas pandēmijas raksturs, kura ir pārņēmusi planētu. Pēc Pasaules Veselības organizācijas statistikas datiem, visā pasaulē dzīvo vairāk nekā 42 miljoni HIV inficētu cilvēku, un ikdienas viņu skaits pieaug par 14-15 tūkstošiem. Lielākā daļa inficēto ir vecumā līdz 30 gadiem. Pēdējo 25 gadu laikā AIDS ir paņēmis 25 miljonus cilvēku dzīvību. Apmēram 2/3 visu saslimušo ir Āfrikas iedzīvotāji. Dažās valstīs 90% iedzīvotāju ir inficēti.  Pie tam daudzi cilvēki pat nenojauš, ka ir inficējušies, jo saslimšanas latentā stadija var ilgt vairākus gadus.
Izšķir trīs galvenos infekcijas izplatīšanās veidus: dzimumceļa, parenterālo (ar šļircēm, adatām, asinīm, asiem priekšmetiem, kas notraipīti ar vīrusu saturošām asinīm u.tml.), vertikālo (no sievietes-grūtnieces – bērnam). Riska faktori ir atkarība no narkotikām, asociāls dzīvesveids, asins pārliešana, bērna piedzimšana slimai mātei, venēriskās saslimšanas.
Ar HIV nevar inficēties klepojot un šķaudot. Paspiežot roku. Apkampjoties un skūpstoties. Lietojot kopīgus ēdienus un dzērienus. Pirtīs, baseinos, saunās. Siekalas un citi bioloģiskie šķidrumi satur pārāk mazu daudzumu vīrusa, kas nevar izraisīt infekciju. Inficēšanās risks pastāv tikai tad, ja bioloģiskie šķidrumi (siekalas, sviedri, asaras, urīns, izkārnījumi) satur asinis.
Lai HIV infekciju un AIDS varētu ārstēt medikamentozi, tiek nozīmēta pretvīrusu-antiretrovīrusu terapija, kā arī tiek veikta oportūnisko infekciju ārstēšana un profilakse. Papildus tiek piemeklēti pretmikrobu, pretvīrusu, pretsēnīšu, kā arī pretaudzēju līdzekļi AIDS izpausmju un sarežģījumu ārstēšanai.
Pozitīva HIV analīze... Kā dzīvot tālāk? Pirmkārt, pēc iespējas ātrāk pārvarēt paniku. Jā, AIDS ir nāvējoša slimība, taču līdz AIDS attīstībai ir iespējams nodzīvot 10 – 20 gadus. Pie tam pašlaik visā pasaulē zinātnieki aktīvi meklē efektīvas zāles, daudzi nesen izstrādātie preparāti tiešām ļoti būtiski pagarina AIDS slimnieku dzīvi un uzlabo viņu pašsajūtu. Ir jāiemācās dzīvot ar HIV. Diemžēl dzīve jau nekad vairs nekļūs tāda kā agrāk. Pirmkārt ir jādomā par savu tuvinieku drošību. Neskatoties uz to, ka var nebūt nekādu slimības pazīmju, nepieciešama regulāra veselības stāvokļa kontrole, ko veic Latvijas infektoloģijas centrā vai, pēc pacienta izvēles, pie reģionālajiem infektologiem. Savlaicīga slimības progresēšanas un AIDS attīstības sākuma atklāšana, un tādējādi laikus uzsākta antiretrovīrusu terapija ir slimības gaitas veiksmīgas palēnināšanas un ārstēšanas pamats.
Lai pievērstu pasaules sabiedrības uzmanību slimības izplatības problēmām, katru gadu maija trešajā svētdienā visā pasaulē piemin cilvēkus, kuri miruši no AIDS. Pirmo reizi no AIDS mirušo piemiņas diena notika 1983.gadā Sanfrancisko. 1991.gadā Kalifornijas mākslinieks Frenks Mūrs radīja kustības pret AIDS simbolu – koši sarkanas krāsas lentīti, ko piestiprina pie apģērba.




 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA