AKTUALITĀTES
   
78786

HIV-paštestēšanās
Apskatīt komentārus (0)


22.05.2017


15. maijā Latvijas Veselības ministrijas paspārnē esošās «HIV infekcijas, tuberkulozes un seksuālās transmisijas infekciju izplatības ierobežošanas» Koordinācijas komisijas sēdē Zāļu Vasts aģentūras direktora vietnieks Jānis Zvejnieks ziņoja, ka nav nekādu likumdošanas šķēršļu, lai mazumtirdzniecībā aptiekās pārdotu HIV eksprestestus, kas reģistrēti Eiropas Savienībā. Jautājums ir tikai par pieprasījumu, jo testi ir dārgi – līdz 17 eiro. Tāpat tradicionāli tiek izteikts brīdinājums, ka paštestēšanās uz HIV mājas apstākļos var novest līdz pašnāvībai. Bet tajā pašā laikā arvien vairāk Eiropas Savienības valstu atļauj pārdot testus iedzīvotājiem, lai tie varētu veikt paštestēšanos, bet institūcijas varētu «...piekļūt cilvēkiem, kuri kauna vai baiļu dēļ neiet pie ārsta.»
Tuvākajā laikā Vācijā likums var atļaut HIV testus lietošanai mājās. Eiropā eksprestesti jau ir pieejami, tie jau ir kļuvuši daudz precīzāki un vienkāršāki, nekā iepriekšējie testi.
Vācijas asociācija Deutsche Aids-Hilfe cer, ka atļauja pārdot testus Vācijas aptiekās un HIV konsultāciju centros tiks saņemta jau šajā gadā. "Ar šo testu palīdzību mēs varam piekļūt cilvēkiem, kuri kauna vai baiļu dēļ neiet pie ārsta," teica Deutsche Aids-Hilfe pārstāvis Berlīnē Holgers Vihts (Holger Wicht).
Pirmos nespeciālistiem paredzētos testu paraugus bija grūti izmantot, arī rezultāti nebija uzticami. Tajā pašā laikā testi, kurus no 2015. gada aptuveni par 25 eiro pārdod Lielbritānijas aptiekās, bet kopš 2016. gada – arī visā Francijā, funkcionē kā cukura līmeņa pārbaude asinīs tiem, kas slimo ar cukura diabētu. No pirksta paņem asins lāsi un uzliek uz testa strēmelītes. Pēc īsa brītiņa parādās rezultāts svītriņu veidā. Divas svītriņas liecina par HIV infekcijas esamību.
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAGaismas iela 19 k-8, Ķekava, Ķekavas pagasts, Ķekavas novads, LV-2123, Latvija

Logo +371 26062077
Logo apvieniba@apvienibahiv.lv