AKTUALITĀTES
   
49481

Ieteikumi gatavi: Zāļu valsts aģentūra piedāvā Veselības ministram risinājumus zāļu pieejamības uzlabošanai
Apskatīt komentārus (0)


15.11.2014


Avots: ZVA | Zāļu valsts aģentūra piedāvā risinājumus zāļu pieejamības uzlabošanai | http://www.zva.gov.lv/?rel=2051 |
Atsaucoties uz Veselības ministra Gunta Belēviča lūgumu, 14. novembrī Zāļu valsts aģentūra iesniedza Veselības ministrijā priekšlikumus zāļu pieejamības uzlabošanai, kas izstrādāti, balstoties uz šī brīža Latvijas zāļu tirgus situācijas izpēti un spēkā esošo normatīvo regulējumu.

Pirms nedēļas veselības ministrs aicināja Zāļu valsts aģentūru sniegt priekšlikumus nereģistrētu zāļu pieejamības veicināšanai, Eiropā centralizēti reģistrēto zāļu izplatīšanas atvieglošanai, slimnīcām paredzētu iepakojumu lietošanas veicināšanai, patentbrīvo medikamentu tirgus paplašināšanai, EEZ valstīs reģistrētu, bet Latvijā nereģistrētu zāļu izplatīšanas veicināšanai un paralēli importēto zāļu īpatsvara palielināšanai Latvijas Zāļu reģistrā.

Lai realizētu Zāļu valsts aģentūras izstrādātos priekšlikumus šajās jomās, būtu jārosina un kompleksi jārealizē grozījumi Farmācijas likumā un vairākos Ministru kabineta noteikumos, tādos kā „Zāļu izplatīšanas un kvalitātes kontroles kārtība”, „Recepšu veidlapu izgatavošanas un uzglabāšanas, kā arī recepšu izrakstīšanas un uzglabāšanas noteikumi”, „Noteikumi par zāļu cenu veidošanas principiem”, „Noteikumi par zāļu marķēšanas kārtību un zāļu lietošanas instrukcijai izvirzāmajām prasībām”, „Noteikumi par zāļu cenu veidošanas principiem”. Turklāt grozījumiem Latvijas nacionālajos normatīvajos aktos būs jāatbilst dalībvalstīm saistošajām ES Direktīvām un Regulām.

Vienlaikus jāuzsver, ka papildu līdzekļi valsts zāļu kompensācijas sistēmā neapšaubāmi palīdzētu efektīvāk risināt zāļu pieejamības problēmas un daudzus sasāpējušus jautājumus.

Ieskicējot ainu patentbrīvo medikamentu tirgū Latvijā, jāmin, ka šo zāļu reģistrācija Latvijā jau patlaban tiek būtiski veicināta. Ģenērisko zāļu reģistrācijai ir noteikts īsāks dokumentu izskatīšanas laiks un tiek piemērota 75% atlaide reģistrācijas maksai salīdzinot ar oriģinālajiem preparātiem. Savukārt Zāļu reģistra analīze liecina, ka proporcija starp patentbrīvām un oriģinālām zālēm Latvijā šobrīd ir 76% pret 26% par labu patentbrīvajām. Arī tirgus dati rāda, ka patēriņā tiek izmantoti patentbrīvie medikamenti – 75 % pēc iepakojumu skaita, un šī tendence ir stabila. 

Normatīvais regulējums jau šobrīd Latvijā ļauj lietot slimnīcām paredzētos lielos iepakojumus. Latvijas Zāļu reģistrā ir iekļauts 8651 iepakojums, kur katrā ir vairāk nekā 50 vienību, no tiem 1215 iepakojumos – 50 vienības, 1408 iepakojumos – 100; 237 iepakojumos – 500. Lielākie no reģistrētajiem iepakojumiem ir 5000 tabletes vienā iepakojumā. 

Līdz ar to ir pamats apgalvot, ka jau šobrīd pastāv tāds normatīvais regulējums dažādiem zāļu aprites scenārijiem, kas ļauj nodrošināt veselības ministra ieceru īstenošanu. Tomēr, sekojot zāļu tirgus rādītājiem, redzam, ka bieži prevalē biznesa intereses. Un tas jau ir attieksmes jautājums – kā panākt, lai farmācijā un medicīnā pacientu intereses tiktu vērtētas augstāk par biznesa interesēm. Lai to mainītu, ar Veselības ministrijas spēkiem vien būs par maz.  

  


 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAGaismas iela 19 k-8, Ķekava, Ķekavas pagasts, Ķekavas novads, LV-2123, Latvija

Logo +371 26062077
Logo apvieniba@apvienibahiv.lv