AKTUALITĀTES
   
78756

Nevalstiskās organizācijas izsaka atbalstu Veselības ministrijas izstrādātajam plānam HIV izplatības ierobežošanai
Apskatīt komentārus (0)


22.05.2017


Paziņojums medijiem
Rīga, 22. maijs
Nevalstiskās organizācijas izsaka atbalstu Veselības ministrijas izstrādātajam plānam HIV izplatības ierobežošanai
Sešas vadošās nevalstiskās organizācijas (NVO), kas darbojas HIV izplatības ierobežošanas jomā Latvijā, izsaka atbalstu Veselības ministrijas (VM) izstrādātajam politikas plānošanas dokumentam "HIV infekcijas, seksuālās transmisijas infekciju, B un C hepatīta izplatības ierobežošanas rīcības plāns 2018. - 2020. gadam". Minētais dokuments tika izsludināts Valsts sekretāru sanāksmē 11. maijā. 
Ikgadējo jauno reģistrēto HIV gadījumu skaitam Latvijā ir augšupejoša tendence un 2016. gadā tie jau bija 18,5 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem. Tas šobrīd ir augstākais reģistrēto gadījumu skaits Eiropas Savienībā un Eiropas ekonomiskajā zonā. Un tomēr gandrīz četrus gadus Latvijas veselības aprūpes sistēma darbojās bez pilnvērtīga politikas dokumenta un konkrēta rīcības plāna, kas noteiktu HIV infekcijas izplatības ierobežošanu.
Izstrādātajam Rīcības plānam, kas tapis ciešā sadarbībā ar nevalstiskajām organizācijām un kuru iesniegtie priekšlikumi ir ietverti šī brīža plāna redakcijā, vēl būs jāatrod pieprasītais budžets tā realizēšanai un politiskais atbalsts Latvijas Republikas Saeimā. NVO atgādina, ka Latvijai kā pilntiesīgai Eiropas Savienības dalībvalstij ar tik augstu atklāto HIV gadījumu skaitu ir pienākums ne tikai pret savas valsts iedzīvotājiem, bet arī citām ES valstīm ierobežot HIV infekcijas tālāku izplatību atbilstoši Apvienoto Nāciju organizācijas izvirzītajiem mērķiem.
Vairāki starptautiski pētījumi, tostarp pagājušajā nedēļā vienā no pasaules vecākajiem un zināmākajiem medicīniskajiem izdevumiem Lancet publiskots pētījums, apliecina, ka dzīves ilguma palielināšanās HIV inficētajiem ir milzīgs medicīnas sasniegums. Saglabājot pacienta darbaspējas un spēju ekonomiski un sociāli aktīvi iekļauties sabiedrībā, mazinās arī sociālā budžeta slogs. Šis ir būtisks aspekts tapušā Rīcības plāna kontekstā un apliecina savlaicīgas diagnostikas un terapijas izmantošanas nepieciešamību.  Mēs aicinām Ministru Kabinetu bez vilcināšanās akceptēt Rīcības plānu.
Nevalstiskās organizācijas izsaka pateicību Veselības ministrijai par konstruktīvo sadarbību. HIV un ar to saistīto jomu nevalstiskās organizācijas uzskata, ka Rīcības plāna ātrāka pieņemšana sekmēs to, ka tā darbības laikā visas problēmu risināšanā iesaistītas puses varēs mērķtiecīgi strādāt pie atsevišķa  ilgtermiņa (vismaz 5 gadi) politikas plānošanas dokumenta HIV infekcijas izplatības apstādināšanai līdz tās minimāli iespējamiem rādītājiem.
****************
Vēstuli parakstījuši:
Aleksandrs Molokovskis, biedrība “Apvienība HIV.LV”
Andris Veiķenieks, biedrība “AGIHAS”
Laila Štāle, biedrība “Latvijas Sarkanais Krusts”
Inga Upmace, biedrība “Baltijas HIV asociācija”
Iveta Ķelle, biedrība “Papardes zieds”
Ruta Kaupe, biedrība “DIA+LOGS”
****************
Papildus informācijai: Plāns turpina HIV infekcijas izplatības ierobežošanas programmā 2009.-2013.gadam sākto infekcijas slimību izplatības ierobežošanas politikas īstenošanu, vienlaikus paredzot papildus pasākumus arī seksuālās transmisijas infekciju, B hepatīta un C hepatīta izplatības ierobežošanai. Ar plānu iecerēts izglītot sabiedrību par HIV, seksuālās transmisijas infekciju, B un C hepatīta inficēšanās riskiem un agrīnu diagnostiku, strādāt ar apzinātajām riska grupām, kā arī uzlabot profilaksi un terapiju ieslodzījuma vietās, Valsts probācijas dienestā un Iekšlietu ministrijas institūcijās. Vienlaikus plānots uzlabot diagnostikas, ārstēšanas un epidemioloģiskās uzraudzības pasākumus, stiprināt ārstniecības personu kapacitāti, kā arī uzlabot un uzraudzīt veselībai drošu pakalpojumu nodrošināšanu.
****************
Informācijai:
Inga Latkovska, “LEAD. Korporatīvā komunikācija”
Tālr. 29455254, e-pasts: inga.latkovska@lead.lv
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAGaismas iela 19 k-8, Ķekava, Ķekavas pagasts, Ķekavas novads, LV-2123, Latvija

Logo +371 26062077
Logo apvieniba@apvienibahiv.lv