Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
49064

Un galu galā visi ir apmierināti...
Apskatīt komentārus (0)


27.10.2014


Avots: "Pacienti no medikamentu pieejamības riskiem - pasargāti" | Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija, 2014.gada 27.oktobris | http://www.siffa.lv/resource/show/5284 |

2014. gada 21. oktobra Ministru Kabineta sēdē apstiprinātā Ministru Kabineta 899. noteikumu "Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība’’ grozījumu redakcija visai ievērojami atšķiras no Veselības ministrijas sākotnēji sagatavotās un virzītās versijas. Apstiprinātā versija uzskatāma par optimālu – proti tādu, kas būtiski samazina riskus pacientiem nesaņemt medikamentus. 

Diskusijas par pacientiem labvēlīgāko augstākminēto noteikumu grozījumu redakciju bija intensīvas un visai ilgas – kompromiss tika panākts tikai trešajā Ministru Kabineta sēdē.

Imants Sinka, SIFFA valdes priekšsēdētājs: „Esam gandarīti par Veselības ministrijas un tās pakļautības iestāžu darbinieku atsaucību un iedziļināšanos, cenšoties izprast mūsu bažas un argumentus tam, kādiem riskiem būtu pakļauti pacienti, ja tiktu pieņemti sākotnēji piedāvātie grozījumi. Tas nozīmē, ka mēs, medikamentu ražotāji, un Veselības ministrija esam vienoti pašā galvenajā – rūpēs par pacientu veselību un drošību. Domāju, uz šīs vienotās izpratnes bāzes mums sadarbība jāturpina, tiecoties panākt to, ka kompensējamo zāļu sistēma kļūst aizvien prognozējamāka un pacientiem top pieejami arvien jaunāki un labāki medikamenti, kas nodrošina iespējami ātrāku veselības atgūšanu un dzīves kvalitātes atjaunošanu.” 

Kādas ir galvenās atšķirības starp sākotnējo un apstiprināto Ministru Kabineta noteikumu versiju?

Pirmkārt, konstatējot kompensējamo zāļu B sarakstā iekļauto zāļu pārdošanas palielinājumu vairāk nekā par 10%, Nacionālais Veselības dienests informēs attiecīgo zāļu ražotājus, kuriem, savukārt, divu mēnešu laikā būs iespēja noslēgt cenas - apjoma vienošanos. Noslēdzot šādu vienošanos, ražotājiem nebūs jāveic maksājums par zāļu pārdošanas palielinājumu virs 10%. Ja šāda vienošanās netiks panākta, ražotājs saņems rēķinu ar atmaksājamo summu. Otrkārt, ir izmainīta formula, saskaņā ar kuru tiks veikts aprēķins par pārsnieguma maksājumu. Proti, ražotājiem būs jāmaksā tikai par pārsniegumu ražotāja cenās, tas ir, bez aptieku un lieltirgotavu uzcenojumiem un bez pievienotās vērtības nodokļa. Treškārt, norma neattieksies uz medikamentiem, kas kompensējamo zāļu sarakstā iekļauti pēdējo 3 gadu laikā (tas ir, nosacīti ‘’jauniem” medikamentiem) un tādiem, kam pēdējā gada laikā mainīti kompensācijas nosacījumi. Ceturtkārt, Nacionālajam Veselības dienestam, sadarbībā ar farmācijas nozares asociācijām, līdz 2015. gada 31. decembrim jāapstiprina iekšējās kārtības noteikumi cenas - apjoma līgumu slēgšanai.

SIFFA atgādina, ka medikamenti ļoti daudzos gadījumos ir lētākais, ātrākais un efektīvākais līdzeklis, lai pacients izārstētos un atgrieztos aktīvā dzīvē. Tāpēc jebkurām likumdošanas izmaiņām attiecībā uz medikamentiem, ir jābūt jo īpaši pārdomātām un pamatotām. Tāpat arī asociācija uzskata, ka Veselības ministrijas lēmums, sekot Igaunijas piemēram un izmantot citās valstīs jau aprobētos „apjoma – atlaides līgumus”, ir saprātīgs risinājums visu pušu interesēs. Tas neapdraud pacientu tiesības saņemt medikamentus, bet, tajā pašā laikā, ievēro ierobežoto valsts finansējumu, kas ir ministrijas rīcībā. 




 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA