AKTUALITĀTES
   

Datorspēļu spēlētāji atšifrē HIV vīrusa proteāzes noslēpumu
Apskatīt komentārus (0)


23.09.2011


Datorspēļu spēlētāji, spēlējot «proteīnu bakstīšanas» spēli «Fold-it» ar AIDS izraisošā HIV vīrusa proteīnu datorizētiem modeļiem, atrisinājuši būtiski problēmu AIDS pētniecībā, raksta informācijas tehnoloģiju portāls «The Register».
Kā skaidro portāls, spēle «Fold-it» ļauj spēlētājiem veikt manipulācijas ar proteīnu elektroniskiem modeļiem, kas atgādina Ziemassvētkiem gatavotos, no papīra strēmelēm veidotus dekoratīvus «puzurus», taču atsevišķās strēmeles simulē molekulu ķēdes, kas veido konkrētu proteīnu struktūru.
Cilvēku piedalīšanās, grozot un «lokot» virtuālos veidojumus, ir vajadzīga, jo datori nespējot simulēt visus iespējamos šādu struktūru «samudžinājumus», taču programmas var atpazīt brīžus, kad struktūra ir pozicionēta tā, ka lielā proteīna molekula var veidot savienojumus ar citām bioķīmiskām vielām, tādējādi izraisot HIV infekciju.
Kā raksta «The Register», datorspēļu spēlētāju kopiena trīs nedēļu laikā panāca to, ko zinātnieki nav spējuši gadu desmitiem - atrast lielas, specifiskas proteīna molekulas - proteāzes - konkrētu formu un «pozu», no kuras tā mijiedarbībā ar citām bioloģiskām vielām izraisa HIV infekcijas procesus.
AIDS pētnieki savukārt izmantojuši spēlētāju atklājumus kā pamatu pilna proteīna struktūras modeļa izstrādei, kas savukārt noderēs, meklējot zāles pret AIDS. Pētnieki publicējuši savus atklājumus zinātniskā laikrakstā «Nature Structural & Molecular Biology», uzdodot «Fold-it» spēlētājus kā pētījuma pilntiesīgus līdzdalībniekus.
(pēc LETA ziņas) 
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAGaismas iela 19 k-8, Ķekava, Ķekavas pagasts, Ķekavas novads, LV-2123, Latvija

Logo +371 26062077
Logo apvieniba@apvienibahiv.lv