Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   

NRA: Par visizplatītākajiem draudiem aknu veselībai
Apskatīt komentārus (0)


14.01.2011


Pārpublicējums | http://zinas.nra.lv/spec/gimenes-aptieka/ | “Ģimenes aptieku” speciāliste Rudīte Fomičeva | Draudi aknu veselībai | Ģimenes aptieka - Ieklausies farmaceita padomā! |
Aknas ir viens no cilvēka svarīgākajiem orgāniem, jo nodrošina vielmaiņas procesus, izstrādā dabīgos antihistamīnus, kas uztur augstā līmenī organisma imūnsistēmu, sintezē žulti un holesterīnu, kā arī darbojas kā intoksikācijas līmeņa neitralizētājs.
Atšķirībā no citiem orgāniem (piemēram, plaušām un nierēm) aknas nav pāra orgāns, tāpēc tās jo īpaši jāsaudzē. Ja bez tādiem orgāniem kā liesa cilvēks var dzīvot, tad bez aknām tas nav iespējams.
Nepilnvērtīgs uzturs
Nepilnvērtīga uztura uzņemšana rada būtisku pārslodzi aknām, kas tālāk uzņemto barību pārveido cilvēka organismam nepieciešamā formā.
Aknās tiek sintezēti tauki, ogļhidrāti un olbaltumvielas. Piemēram, fruktoze un galaktoze (ogļhidrāti) aknās tiek pārveidotas organismam derīgā formā – glikozē, kas tālāk tiek piegādāta visām organisma šūnām.
Aknās tiek sintezēts un uzkrāts arī glikoigēns, kas enerģijas krīzes apstākļos atkal tiek sašķelts glikozē. Tādējādi tiek nodrošināts normāls glikozes līmenis asinīs gan uzreiz pēc ēšanas, gan ēdienreižu starplaikos. Tikpat sarežģīti un kompleksi procesi aknās norisinās arī tauku un olbaltumvielu pārstrādē.
Aknas ir arī vitamīnu aktīvo formu veidošanas un uzkrāšanas vieta, kā arī minerālvielu un mikroelementu krātuve. Turklāt aknu uzdevums ir padarīt nekaitīgas ar pārtiku uzņemtās un organisma vielmaiņas procesos radušās bīstamās vielas.
Aknām „nepatīk” retas un pārlieku lielas maltītes, trekns un rafinētiem produktiem pārbagāts uzturs, pārāk sāļi, asi un cepti ēdieni, alkohols lielās devās, produkti ar ķīmiskām vielām, medikamenti un mazkustīgs dzīvesveids.
Ilgstošu nelabvēlīgu faktoru ietekmē aknu šūnās pastiprināti uzkrājas tauki, kas var aizņemt līdz pat 50% no aknu šūnu apjoma un ievērojami apgrūtināt aknu šūnu funkcijas. Šādu stāvokli sauc par taukaino hepatozi. Mazinoties nelabvēlīgo faktoru ietekmei, aknas ir spējīgas stāvokli normalizēt, bet, ja aknu audu vietā sāk veidoties saistaudi, tad process ir neatgriezenisks un rodas aknu ciroze.
Kontracepcijas līdzekļu lietošana
Kontracepcijai lietojamie līdzekļi satur sieviešu dzimumhormonu atvasinājumus, turklāt parasti tos lieto diezgan lielās devās un ilgstoši. Pēdējo gadu laikā zāļu radītāji un ražotāji mēģina mazināt šo preparātu nevēlamās blaknes, tai skaitā negatīvo ietekmi uz aknām, kurās šie hormonpreparāti metabolizējas (noārdās). Tomēr aizvien tiek ziņots par aknu bojājumiem, kas izpaužas kā aknu šūnu bojāeja, žults atteces traucējumi, retāk – iekaisuma procesi aknās, kas radušies hormonālo kontracepcijas līdzekļu lietošanas rezultātā.
Klīniskie simptomi - nelabums, vemšana, ēstgribas pasliktināšanās, dzelte, ādas nieze, aknu palielināšanās - dažkārt mēdz parādīties pēc divām nedēļām, bet lielākoties pēc vairākiem mēnešiem, kopš uzsākta kontracepcijas līdzekļu lietošana.
Pārtraucot kontracepcijas preparātu lietošanu, patoloģiskais process aknās dažu nedēļu laikā mazinās, līdz tas apstājas. Sievietēm, kurām jau ir kāds aknu bojājums, lietojot kontracepcijas līdzekļus, jābūt īpaši uzmanīgām.
Alkohols un smēķēšana
Viens no visizplatītākajiem aknu bojājuma iemesliem ir alkohola lietošana un smēķēšana. Alkohola lietošana rada lielu slogu aknu dezintoksikācijas (atindēšanas) funkcijai, jo 80-95% etanola noārdās vai arī sadeg pilnīgi, oksidējoties par acetaldehīdu un etiķskābi, kas pēc tam iesaistās tālākos vielmaiņas procesos organismā.
Ir izpētīts, ka etanola galvenais vielmaiņas starpprodukts acetaldehīds stimulē perifēro asinsvadu paplašināšanos. Alkohola pārmērīga lietošana izraisa arī aknu šūnu izmaiņas, iekaisumus aknās (alkohola hepatīts), tauku uzkrāšanos aknu šūnās (taukainā hepatoze), saistaudu veidošanos aknu šūnu vietā un visbeidzot aknu cirozi.
Kā aknu „ienaidnieks” ir uzskatāma arī smēķēšana. Darva, kas nonāk asinīs ar cigarešu dūmiem, nokļūst arī aknu šūnās. Savukārt tās „atindēšanas” rezultātā, ko uzņemas aknu detoksikācijas sistēmas, veidojas kancerogēnas vielas un brīvie radikāļi. Pēdējo toksiskā iedarbība ir visai labi zināma – rada dabīgo antioksidantu deficītu gan aknās, gan visā organismā.
Otrā tipa cukura diabēts
Otrā tipa cukura diabētam raksturīga glikozes (cukura) līmeņa paaugstināšanās asinīs insulīna biopieejamības traucējumu dēļ (traucēta pieejamība šūnām, audiem un orgāniem, kuros notiek ogļhidrātu vielmaiņa).
Kādēļ insulīns nenonāk šūnās, kurās notiek glikozes noārdīšanās? Pastāv uzskats, ka insulīns kļūst neefektīvs, jo ir izmainīta šūnu membrānu struktūra un caurlaidība un insulīna receptoru aparāts tajās. Tas savukārt veicina 2.tipa cukura diabētu un iespējamus aknu bojājumus.
2.tipa cukura diabēta attīstību veicina arī aptaukošanās, ilgstošs stress, kā arī ģenētiskie faktori. Interesanti, ka šie paši faktori nereti ir arī aknu audu bojājumu izraisītāji.
Lai gan 2.tipa cukura diabēta gadījumā pacientam ilgstoši var nebūt nekādu sūdzību, tomēr, parādoties tieksmei aptaukoties, dzīvojot un strādājot stresa apstākļos, katram cilvēkam būtu jāpievērš uzmanība savam veselības stāvoklim un jākonsultējas ar ārstu.
Vīrusi
Vēl viens no aknu apdraudējumiem ir dažādi vīrusi. Vīrusi izraisa aknu slimības, piemēram, hepatītu, kas ir aknu iekaisums un izsauc aknu šūnu bojājumus vai pat bojāeju. Galvenie hepatītu izraisošie vīrusi ir A, B, C, D, E un TT hepatīta vīrusi, tomēr hepatītu var izraisīt arī citi - vairāk nekā četrdesmit vīrusi – herpesvīrusi, adenovīrusi, enterovīrusi u.c.
Vīrushepatīts var būt akūts un hronisks, ja simptomi saglabājas ilgāk par sešiem mēnešiem. Hroniski vīrushepatīti var attīstīties gadiem, savukārt akūts hepatīts parasti sākas ar gripai līdzīgiem simptomiem. Raksturīgākie no tiem - dzelte, muskuļu un locītavu sāpes, paaugstināta temperatūra, slikta dūša, nelabums, vemšana un ēstgribas zudums.
Līdzīgi simptomi var būt arī citas izcelsmes hepatītu un slimību gadījumos, tāpēc pacientam obligāti jāvēršas pie ārsta, lai precizētu slimības diagnozi un ārstēšanās taktiku, pretējā gadījumā vīrusa attīstība aknās var novest pie aknu cirozes vai aknu vēža.
 




 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA