Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   

Stradiņa slimnīcā veikta pirmā aknu transplantācija Latvijā
Apskatīt komentārus (0)


17.01.2011


Informācija medijiem

17.01.2011.

Stradiņa slimnīcā veikta pirmā aknu transplantācija Latvijā

Naktī no 13. uz 14. janvāri Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā tika veikta Latvijā pirmā aknu transplantācija.

Operācija ilga nepilnas 11 stundas. Operāciju veica vairāk nekā 20 cilvēku komanda, tai skaitā, ķirurgi, transplantologi, anesteziologi, reanimatologi, asinsvadu ķirurgi. Akna no miruša donora tika transplantēta 46 gadus vecam vīrietim ar hronisku aknu saslimšanu –pacientam bija vispārēji novājināts organisms, aknu mazspēja, dzelte, progresējoša aknu ciroze un aknu nepietiekamība. Šajā gadījumā aknu transplantācija bija vienīgā ārstēšanas iespēja.

Prof.Jānis Gardovskis: „Mēs esam patiesi gandarīti, ka Latvijā veikta pirmā aknu transplantācija. Aknu transplantācija ir vissarežģītākā no transplantāciju operācijām. Dažādu specialitāšu ārsti, māsas komandā izdarīja unikālu darbu. Līdz šim Latvija bija pēdējā no Eiropas Savienības valstīm, kur netika veiktas šādas operācijas.”

Aknu transplantācijas grupas koordinators ķirurgs Jānis Vilmanis stāsta: „Trīs gadu laikā kopā ar gastroenterologiem mērķtiecīgi tika veidots pacientu saraksts, kuriem nepieciešama aknu transplantācija. Visi kolēģi – gastroenterologi, ķirurgi, transplantologi, anesteziologi – reanimatologi stažējās Stokholmā, Vācijā un citās ārvalstu klīnikās, lai būtu gatavi šai operācijai. Mēs esam gandarīti par rezultātu. Visa komanda nakts stundās strādāja uz entuziasma pamata.”

39.Sirds ķirurģijas anestezioloģijas un intensīvās terapijas nodaļas vadītāja Eva Strīķe: „Komanda, kas nodrošināja pacientam anestēziju un izdzīvošanu operācijas laikā un pēcoperācijas periodā, bija ļoti rūpīgi gatavojusies. Paldies arī vairākām citu slimnīcu intensīvās terapijas nodaļām, kas ziedoja neparedzētiem gadījumiem uzkrātās asinis un specifiskos medikamentus.”

Par pacienta stāvokli E.Strīķe stāsta: „Pacients šobrīd atrodas 39. Sirds ķirurģijas anestezioloģijas un intensīvās terapijas nodaļā. Pacienta veselības stāvoklis joprojām ir nopietns, taču novērojama uzlabošanās. Vakar, trešajā dienā pēc operācijas, pacients bija spējīgs pats piecelties, norādot, ka tik labi nav juties pēdējo gadu.” Prof. J.Gardovskis papildina: „Pacienta stāvoklis ārstu terminoloģijā ir apmierinošs, bet patiesībā ļoti labs. Šodien ir ceturtā diena pēc operācijas, slimnieks smaida, jūtas labi. Kā ārstiem teicis pats slimnieks: viņš ir izvilcis veiksmīgo lozi, būdams pirmais slimnieks, kam veic aknu transplantāciju. Mēs ceram, ka atveseļošanās noritēs veiksmīgi.” Pacienta atveseļošanās pēc operācijas paredzama vairāku nedēļu garumā. Šobrīd, ņemot vērā gripas karantīnu un īpašo režīmu, kas nepieciešams pacientiem pēc transplantācijas, klātienē ar pacientu nav iespējams sazināties.

Latvijas Transplantācijas centra koordinatori un transplantologi nodrošināja donora orgāna sagatavošanu transplantācijai. Centra vadītājs prof.Rafails Rozentāls: „Protams, situācija ar orgānu donoriem ir traģiska visā pasaulē – pieprasījums vienmēr ir lielāks nekā piedāvājums. Šajā gadījumā tieši daudzo speciālistu sadarbība ir mūsu panākumu atslēga. Uzskatu, ka šis ir modelis, kā jāstrādā arī turpmāk, cieši sadarbojoties gastroenterologiem, transplantologiem, ķirurgiem un anesteziologiem.”

„Asinsvadu ķirurgu uzdevums bija nodrošināt asinsriti aknai, tās vēnām un artērijām, ko paveicām godam,” stāsta asinsvadu ķirurgi Kaspars Ķīsis un Sergejs Kovaļovs.

J.Vilmanis norāda, ka Latvijā gadā būtu nepieciešamas apmēram 15-30 aknu transplantācijas. Pašlaik rindā ir 30 pacienti, diviem no tiem ir neārstējamas aknu slimības un tuvākā gada laikā izsīks aknu funkcija, līdz ar to būtu nepieciešama neatliekama aknu transplantācija.

Stradiņa slimnīcas valdes priekšsēdētājs Arnolds Atis Veinbergs stāsta par operācijas izmaksām: „Eiropā aknu transplantācija vidēji maksā 200 000 eiro. Stradiņa slimnīcai kopumā operācija izmaksāja ap 30 000 – 40 000 latu. Šīs izmaksas ietver pacienta izmeklēšanu ilgākā laika posmā pirms operācijas, pašu operāciju un specifiskos imūnsupresijas medikamentus, ko pacients saņem pēcoperācijas laikā. Slimnīca iegādājusies arī īpašu aprīkojumu un instrumentus operācijas veikšanai, kā arī ieguldījusi līdzekļus ārstu apmācībā. Pacients par šo operāciju nemaksāja. Tā veikta par slimnīcas līdzekļiem – ieņēmumiem no pētnieciskā darba un sniegtajiem maksas pakalpojumiem. Saprotams, ka atsevišķos gadījumos pacienta dzīvības glābšanas cena var radīt parādu pieaugumu slimnīcai.” Viņš turpina: „Mēs esam pierādījuši, ka slimnīcā ir kvalificēti speciālisti šīs sarežģītās operācijas veikšanai. Tuvākajā laikā pārrunāsim ar Veselības ministrijas un Veselības norēķinu centra pārstāvjiem par iespējām iekļaut šo operāciju valsts apmaksāto pakalpojumu klāstā.”

Komanda, kas veica Latvijā pirmo aknu transplantāciju:

Ķirurgu komanda prof.Jāņa Gardovska vadībā: Jānis Vilmanis, Artūrs Ozoliņš, Raimo Stucka.

Transplantologu komanda prof.Rafaila Rozentāla vadībā: koordinatori Sergejs Truškovs, Svetlana Bezručko, Ligita Solovjeva, ārsti-transplantologi Vadims Suhorukovs, Viktors Ševeļovs, Jānis Jušinskis un operāciju māsa Ilze Andrejeva.

Asinsvadu ķirurgi Kaspars Ķīsis, Sergejs Kovaļovs

Anesteziologi, reanimatologi Eva Strīķe, Kārlis Zabothens, Ivita Freiberga, Vladimirs Harlamovs, intensīvās terapijas un anestēzijas māsa Elita Veinberga.

Operāciju māsas Larisa Grigorjeva, Jekaterina Žeibo, Līga Kalniņa, sanitāre Mārīte Kulmane.

Imūnhematoloģijas nodaļas laboratorijas vadītāja Alla Šuste, laborants Uldis Ūtēns, Asins kabineta laborante Leontīne Milovidova.

Papildu informācija:

Ieva Stibe

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas

Komunikācijas nodaļas vadītāja

Tālr. 67069729, mob. 26499099, e-pasts: ieva.stibe@stradini.lv

 

 

 


 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA