AKTUALITĀTES - 2010

VIR-576 – jauns eksperimentāls preparāts HIV ārstēšanai
Apskatīt komentārus (0)


28.12.2010


Jaunais eksperimentālā preparāta HIV ārstēšanai veids var sākuma stadijā apturēt slimības attīstību un nākotnē var kļūt par pamatu jaunas klases preparātu izveidošanai citu bīstamu vīrusu ārstēšanai – aģentūrai Reuters paziņoja vācu zinātnieki.
Nelielas privātas firmas VIRO Pharmaceuticals izstrādātais preparāts saucas VIR-576, un tas 18 pacientiem slimības sākuma stadijā ir samazinājis HIV vīrusu slodzi asinīs par veseliem 95 procentiem.
Kā ziņo zinātnieki, kas publicējuši savus pētījumus žurnālā Science Translational Medicine, preparāta iedarbības būtība ir tāda, ka tas neļauj vīrusam nostiprināties cilvēka imūnsistēmas šūnās.
„Tas, ko dara vīruss pēc nokļūšanas organismā, līdzinās enkura izmešanai, lai pieķertos šūnai”, - kā savā telefonintervijā saka Frenks Kirkhofs (Frank Kirchhoff) no Ulmas universitātes klīnikas Vācijā: „Šis preparāts okupē vīrusa „enkuru”, kas no zinātniskā viedokļa saucas peptīdu saplūšana, un tālāk aizkavē tā pieslēgšanos šūnas membrānai. Tāpēc HIV nevar nokļūt šūnas iekšpusē”. Frenks Kirkhofs atzīmēja, ka VIR-576 ir līdzīgs citiem inhibitoriem, kas darbojas pēc saplūšanas principa, tādiem kā Fuzeons, ko izlaiž kompānijas Trimeris (TRIMS.O),un Roche (ROG.VX), taču šī preparāta īpatnība ir tāda, ka tas bloķē infekcijas procesa attīstību agrīnā stadijā. Pēc Apvienoto Nāciju Organizācijas jaunākajiem datiem pasaulē apmēram 33,3 miljoni cilvēku ir inficēti ar cilvēka imūndeficīta vīrusu (HIV), kas izraisa AIDS. Vīrusu var kontrolēt ar dažādu preparātu palīdzību, bet pret tam nepalīdz nekāda ārstēšana, un kopš tā parādīšanās brīža 1980.-tajos gados, no HIV ir miruši gandrīz 30 miljoni cilvēku. Zinātnieks uzsvēra arī, ka jaunā preparāta VIR-576 radīšana nākotnē, iespējams, spēlēs lielu lomu analoģisku preparātu izstrādāšanā citu vīrusu, kas iedarbojas uz organismu līdzīgi kā imūndeficīta vīruss, ārstēšanā. „Šobrīd vēl ir pāragri runāt par jebkādām sekām”, - saka zinātnieks: „Mums vēl jāveic ļoti liels darbs”.
Šī pētījuma HIV jomā ietvaros Frenka Kirkhofa komanda novēroja 18 HIV inficētus brīvprātīgos, ko ārstēja 10 dienas, viņiem trīs dažādas VIR-576 devas. Neviens no pacientiem nelietoja nekādus citus ARVT preparātu veidus, un VIR-576 bija pirmais antiretrovīrusu preparāts, ko viņi sāka lietot. Rezultāti par\ādīja, ka vislielākā (pieci grami) preparāta deva, ko pacienti saņēma katru dienu samazināja vīrusu skaitu asinīs par 95%. Šie rezultāti tika fiksēti, katru dienu veicot HIV vīrusu slodzes analīzes pacientu asinīs. Kā atzīmēja zinātnieks, blakusefekti bija minimāli, pacienti galvenokārt juta specifiskas sāpes ap injekcijas vietu.
Pēc pētnieku vārdiem, rezultāti bija daudzsološi, taču viņi uzsvēra arī, ka eksperimentālajam preparātam ir daži trūkumi, pie kuriem turpmāk jāpiestrādā. Tā kā VIR-576 ir peptīds, to nepieciešams ievadīt organismā injekciju veidā, kas ir dārga un lietošanā neērta procedūra .
Tagad galvenais komandas mērķis – atrast nelielu molekulu, kas spētu iedarboties uz organismu tāpat kā VIR-576. Zinātnieki apsolīja pielikt visus spēkus, lai preparātu varētu ražot vienkāršas tabletes formā par viszemāko cenu.
(
www.u-hiv.ru)
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAGaismas iela 19 k-8, Ķekava, Ķekavas pagasts, Ķekavas novads, LV-2123, Latvija

Logo +371 26062077
Logo apvieniba@apvienibahiv.lv