Noderīga informācija un raksti

TU TAČU ESI DZIRDĒJIS PAR HIV UN AIDS?
JA TU NEESI INFICĒTS, NEDOMĀ, KA TAS TEVI NESKAR!
 
Pārbaudi sevi – vai Tu zini, kas ir HIV? 
Tas ir – Cilvēka Imūndeficīta Vīruss. Ja vesela cilvēka organisms, imunitātei pateicoties, labi pretojas slimībām un ātri uzveic tās, tad cilvēkam, kas ir inficēts ar HIV, nepietiekamas imunitātes dēļ ir grūti izveseļoties pat no parastās saaukstēšanās.
 
Bet kas ir AIDS? 
Tas ir – Iegūtais Imūndeficīta Sindroms, HIV infekcijas noslēguma stadija un tāds cilvēka imunoloģiskais stāvoklis, kad jebkura saslimšana radā nāves draudus.
 
HIV nododas citam cilvēkam tikai sekojošos ceļos: 
- dzimumkontaktā ar inficēto ar HIV partneri, ja netiek pielietots prezevatīvs; 
- ja tiek lietoti kopīgi ar inficēto ar HIV cilvēku šļirces, adatas, injekciju šķīdums; 
- ja notiek tiešie kontakti «asinis – asinis» vai «bojāta āda – asinis»; 
- ja tiek pārlietas inficētas ar HIV asinis; 
- no inficētas ar HIV mātes bērnam grūtniecības un dzemdību laikā vai barojot zīdaini ar krūti; 
Bet kāpēc tikai šādos ceļos? 
Tāpēc, ka asinis, limfa, sēklas šķidrums un sperma, vaginālie izdalījumi, krūts piens – šie ir tie cilvēka, kas ir inficēts ar HIV, bioloģiskie šķidrumi, kas satur vīrusu tik lielā daudzumā, kāds ir pietiekošs, lai pārnesātu infekciju.
Kaut vai VISI inficēta ar HIV cilvēka bioloģiskie šķidrumi satur vīrusu, inficēšanās ar asarām, sviedriem, siekalām, urinu NAV IESPĒJAMA, jo šie šķidrumi satur nepietiekamu inficēšanai vīrusa devu. Tāpat HIV nav iespējams iegūt ar kūkaiņu un dzīvnieku kodumiem.
 
Tas viss nozīmē, ka inficēšanās ar HIV nedrīkst izstumt cilvēku no sabiedrības un padarīt viņu par vājāto! Inficētie ar HIV cilvēki neapdraud pārējos sadzīvē un sabiedriskajā dzīvē! Bet pasargāt sevi no inficēšanos vari tikai Tu pats! Nezaudē kontroli par sevi un savu rīcību! Esi ļoti uzmanīgs, ja Tu lieto alkoholu vai narkotiskās vielas, ja stājies gadījuma dzimumattiecībās ar mazpazīstamiem cilvēkiem!
 
Bet ko darīt, ja Tev rodas iemesls nemieram? 
Atnāc uz konsultāciju pie ārsta, kuram Tu uztīcies, pie nevalstisko organizāciju konsultantiem, kas strādā HIV/AIDS jomā. Viņi palīdzēs Tev izvērtēt reālo inficēšanās risku, sniegs kompetentas atbildes uz visiem Taviem jautājumiem, piedāvās testēties uz HIV, kas ir iespējams arī anonīmi.  Atceries, ka tikai asins analīze var droši noteikt ir vai nav cilvēks inficējies ar HIV! Patlaban ir plaši izplatīti ātrie testi uz HIV, kad Tu uzzini rezultātu dažu minūšu laikā, bet konsultants vai ārsts palīdzēs Tev izvēlēties pareizo uzvedības modeli, lai Tu nepakļautu sevi inficēšanās ar HIV riskam, kā arī sniegs Tev morālu atbalstu.
 
Nekad neaizmirsti, ka arī tikai viens vienīgs riskantas uzvedības brīdis var novest Tevi līdz inficēšanās ar HIV, bet šī infekcija vēl nav izārstējama. Vai Tu saprati cik daudz Tavā dzīvē ir atkarīgs no Tevis paša? Esi atbildīgs par sevi un saviem līdzcilvēkiem! Aprunājies ar ar saviem draugiem un paziņām par to, ko Tu uzzināji no šīs skrējlapas! 

 

Gaismas iela 19 k-8, Ķekava, Ķekavas pagasts, Ķekavas novads, LV-2123, Latvija

Logo +371 26062077
Logo apvieniba@apvienibahiv.lv