Noderīga informācija un raksti

 
 
Hipertermija Latvijā netraucēta, Eiropā – cilvēkam bīstama
 
Laikraksts: Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai
Autors: Inga Paparde
Publicēšanas datums: Otrdiena, 2007. gada 27. novembris.
Rubrika: Latvijā (7. lpp.)
 
Ar HIV inficēto un AIDS slimnieku atbalsta organizācijas – AGIHAS un apvienība HIV.LV kārtējo reizi satraukumā vērš atbildīgo valsts iestāžu uzmanību uz Latvijā sludināto un plaši reklamēto hipertermijas ārstniecības metodi ar HIV inficētajiem, kā arī hepatīta un onkoloģijas pacientiem.
 
Akli ticot reklāmām, cilvēki atsakoties no valsts apmaksātās ārstēšanas, un tas krasi pasliktina viņu situāciju. Tikai pēc Eiropas ietekmīgākās AIDS nevalstiskās organizācijas EATG (European AIDS Treatment Group) vēstules Veselības ministrija (VM) sola rīkoties un lūgusi situāciju izvērtēt Veselības inspekcijai.
Latvijā hipertermijas metode ieviesta 2005. gadā. Tās būtība ir šāda: cilvēka temperatūra tiek mākslīgi paaugstināta, kā rezultātā iet bojā vīrusi. Latvijā šo vispārējo vadāmo hipertermijas metodi piedāvā privātuzņēmums Latvijas Medicīnas pētījumu centrs – Latvian Medical Research Institute of Hyperthermia (iepriekš saucies LF Holdings). Hipertermijas speciālisti uzsver, ka viņi nesola izārstēšanos, bet palīdzību infekcijas novārdzinātajam organismam cīnīties ar vīrusu un būtiski uzlabot imūnsistēmu. Procedūras laikā cilvēks tiek iegremdēts vannā ar karstu ūdeni un, to sildot, tiek panākts, ka ķermeņa temperatūra paaugstinās līdz 42,5 grādiem pēc Celsija. Šādā temperatūrā, pēc centra speciālistu apgalvojuma, notiek kvalitatīvas izmaiņas imūnsistēmā, samazinās vīrusu slodze organismā.
 
Līdz šim pasaulē nav atrasta metode vai medikamenti, kas cilvēku izārstētu no HIV, tomēr valda zināma tendence meklēt un solīt cilvēkiem krīzes situācijā dažnedažādus brīnumlīdzekļus. Tieši par tādu brīnumdakteri hipertermiju uzskata HIV pacientu aizstāvības organizācijas. Ņemot vērā pieredzi Rietumeiropā, kur deviņdesmito gadu sākumā šī metode tika izmēģināta HIV pacientu ārstēšanā un tika ziņots par atsevišķu cilvēku nāvi, hipertermijas metode nevienā citā ES valstī nav apstiprināta. "Lai cilvēku izārstētu no HIV infekcijas, ir ieteiktas visdažādākās metodes – bišu kodieni, magnētiskie viļņi, badošanās un citas. Patiesi žēl, ka līdz šim neviena alternatīva medikamentozajai terapijai tomēr nav atklāta, neuzstājamies kā farmaceitisko firmu labvēļi – citviet esam tās arī kritizējuši," norāda AGIHAS valdes locekļi. Organizācija uzskata, ka presē tiek tiražēta nepamatoti sensacionāla vēsts par HIV infekcijas ārstēšanu, lai gan hipertermijas metode var būt visai bīstama, īpaši ar HIV inficētajiem. AGIHAS norāda, ka plašā reklāmas kampaņa vieš aizdomas par vēlmi iedzīvoties uz inficētu cilvēku rēķina. Viens ārstēšanās kurss maksā 3500–7000 latu, un to iesaka atkārtot sešas reizes.
 
EATG vēstulē VM paudusi dziļu izbrīnu, ka hipertermija vispār tiek praktizēta. EATG arī atzīst, ka šīs metodes lietojums atsevišķiem pacientiem izraisījis neatgriezeniskus orgānu bojājumus un pat nāvi. Rekomendācijas metodes lietojumam nav atrodamas Pasaules veselības organizācijas materiālos. Nav arī neviena klīniskā pētījuma pasaulē, kas liecinātu par hipertermijas labvēlīgo ietekmi uz HIV inficētajiem, ziņo AGIHAS. Viņuprāt, šī metode Latvijā būtu jāatceļ.
 
VM vēstulē Eiropas organizācijai atbild, ka "hipertermija Latvijā netiek lietota kā specifiska ārstēšanas metode HIV pacientiem un neviena iestāde Latvijā nav informējusi Veselības statistikas un medicīnas tehnoloģiju valsts aģentūru par šādas metodes lietojumu". Taču Neatkarīgajai VM pārstāvis Oskars Šneiders sniedz pēc būtības citu informāciju, ka ārstnieciskā metode VVH 42 (vispārējā vadāmā hipertermija) kā medicīniska tehnoloģija ir reģistrēta un sertificēta atbilstoši likumdošanai. No šīm divām atbildēm izriet secinājums, ka VM Eiropas organizācijai atrakstās, atbildot uz jautājumiem ne pēc būtības, turklāt neatklājot patiesību, ka metode ir sertificēta un ārstēšana patiesībā notiek! VM aicinājusi Veselības inspekciju uzklausīt Latvijas Infektologu asociācijas un Latvijas Onkologu asociācijas viedokli un izvērtēt, vai uzņēmuma reklāma nav maldinoša. Latvijas Infektoloģijas centra direktore Baiba Rozentāle iepriekš atzina, ka ētikas komisijai, kas izvērtē jauno tehnoloģiju ieviešanu, bija noraidoša attieksme pret hipertermiju, jo dokumentu paketē nebija pārliecinošu datu par pētījumiem, kas apstiprinātu šīs metodes efektivitāti.
 
AGIHAS uzsver, ka nav neviena klīniskā pētījuma pasaulē, kas liecinātu par hipertermijas labvēlīgo ietekmi uz HIV inficētajiem. Hipertermijas mājaslapā teikts, ka "Latvijā ir radīta klīniskā bāze un ir uzsākts 2. fāzes klīniskais pētījums par vispārējās vadāmās hipertermijas ar imersijas-konvekcijas metodi izmantošanas iespējām HIV/AIDS un C hepatīta slimnieku ārstēšanā". Veselības ministrijā Neatkarīgā nevarēja noskaidrot, vai un kas ir devis atļauju veikt pētījumus par hipertermijas metodes izmantošanu.
 
***
www.hYperthermia.lv
- Vispārējo vadāmo hipertermiju kā medicīnisku tehnoloģiju apstiprinājusi Veselības statistikas un medicīnas tehnoloģiju valsts aģentūra, izdodot sertifikātu
- Procedūras laikā cilvēks tiek iegremdēts vannā ar karstu ūdeni – cilvēka ķermeņa temperatūra tiek paaugstināta līdz 42,5 grādiem pēc Celsija skalas. Procedūras laikā cilvēks atrodas narkozē. Metodes ideja – panākt vīrusu bojāeju
 
***
 
- Eiropā šādu metodi nelieto, jo tā apdraud HIV pacientu dzīvību. Deviņdesmito gadu sākumā metode izmēģināta, bet tiek ziņots par dažu pacientu nāves gadījumiem (European AIDS Treatment Group)
- Veselības ministrija ir aicinājusi Veselības inspekciju uzklausīt Latvijas Infektologu asociācijas un Latvijas Onkologu asociācijas viedokli un izvērtēt, vai uzņēmuma veiktā reklāma nav maldinoša
- HIV infekcija ir integratīva un atrodas šūnās, tātad, lai vīruss aizietu bojā, tam jāmirst kopā ar šūnu.
 
 
 

Gaismas iela 19 k-8, Ķekava, Ķekavas pagasts, Ķekavas novads, LV-2123, Latvija

Logo +371 26062077
Logo apvieniba@apvienibahiv.lv