Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 

___ Aktualitātes 2008. gada novembrī _______
 
30-11-2008
1. decembrī plkst. 12.00 Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā notiks publiska lekcija par HIV/AIDS. Muzejs jau trešo gadu sniedz arī savu artavu jaunatnes izglītošanā reproduktīvās veselības jomā. Iepriekšējos gados tika rīkotas dažādas atrakcijas un plakātu izstāde. Šogad HIV/AIDS profilaksei izdotie dažādu vastu plakāti apskatāmi nedaudz neierastā vietā - muzeja kāpnēs. Nozīmīgu lomu izglītojošā darbā ieņem dialogs, tāpēc ar jauniešiem par tēmu HIV/AIDS runās jaunie medicīnas speciālisti. Lekcijas pamatā izmantoti videomateriāli, kuri saistošā veidā iepazīstinās ar HIV/AIDS vēsturi, izplatību, inficēšanos un izsargāšanos, kā arī ar jaunākajiem medicīnas sasniegumiem un pētījumiem par slimības ārstēšanu. Tālrunis interesentiem 67222913. (www.mvm.lv)
 
30-11-2008
Trešajā gadskārtējā pacientu organizāciju, Veselības ministrijas un Starptautisko inovatīvo farmācijas firmu asociācijas Sadarbības Memoranda ietvaros vakar rīkotajā konferencē izskanēja aicinājums valdībai nesamazināt nākamā gada veselības nozares budžeta apmēru. Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas "Sustento" valdes priekšsēdētāja Gunta Anča norādīja, ka Latvijā veselības aprūpei joprojām tiek atvēlēts divreiz mazāk līdzekļu attiecībā pret iekšzemes kopproduktu, nekā vidēji Eiropā. "Bažas raisa arī valdības iecere, iespējams, palielināt pievienotās vērtības nodokli medikamentiem, kas nav pieļaujams, jo novestu pie nevēlama zāļu sadārdzinājuma," uzsvēra Anča. Ja tiktu grozīts nākamā gada valsts budžets, samazinot finansējumu veselības aprūpei, tad sekas jutīs lielākā daļa iedzīvotāju, īpaši pacienti ar hroniskām slimībām. Tādējādi tiktu ierobežota pieeja kvalitatīvai, savlaicīgai veselības aprūpei un valsts finansētajiem medikamentiem. Divu pēdējo gadu laikā dzīves dārdzība ir tikai pieaugusi, it sevišķi veselības aprūpē. Līdz ar to pacientu loks, kuri nevar atļauties medicīniskos pakalpojums, ir audzis.
Biedrības Apvienība HIV.LV un AGIHAS arī ir Memoranda dalībnieces. Konferences laikā vēlreiz tika aktualizēts jautājums par HIV/AIDS pacientu ārstēšanu. Veselības ministrijas Valsts sekretāra vietnieks J. Bundulis teica, ka bija izbrīnīts, uzzinot, ka jautājumu par antiretrovirālās terapijas pārtraukumu pacela paši pacienti, nevis Latvijas infektoloģijas centrs. "Praksē laikus pārdalīt valsts naudu starp veselībai atvēlēta valsts budžeta pozīcijām nav nekā neparasta, tādējādi nepieļaujot līdzīgas krīzes. Es ierosinātu dienesta pārbaudi pret Latvijas infektoloģijas centra vadību,"- J. Bundulis teica.
 
28-11-2008
Vakar notika ārkārtas HIV, tuberkulozes un seksuālās transmisijas infekciju izplatības ierobežošanas koordinācijas komisijas sēde, kurā bija tikai viens dienas kārtības jautājums – risināt HIV/AIDS slimniekiem aktuālo jautājumu par slimnieku nodrošināšanu ar nepieciešamajiem medikamentiem. Apspriede par to, kā iespējami ātrāk atjaunot antiretrovirālo terapiju noritēja apbrīnojami konstruktīvā gaisotnē. Pēc Apvienības HIV.LV valdes priekšsēdētāja ziņojuma, kurā tika analizēta izveidojusies situācija, dažāda ranga ierēdņi pavēstīja sekojošo:
-nauda antiretrovirālās terapijas atjaunošanai pilnā apjomā 2008. gada decembrim atrasta Veselības ministrijas 2008. gada budžeta iekšējās pārdales pozīcijās (šīs naudas avotu nosauca komisijas locekļiem, lūdzot to neierakstīt protokolā un nepublicēt masu saziņas līdzekļos);
-tika parakstīta un nodota Finanšu ministrijai vēstule, kurā Veselības ministrijas valsts sekretārs lūdz Finanšu ministriju veikt budžeta iekšējo pārdali;
-Finanšu ministrijas lēmums gaidāms pirmdien, 1. decembrī, bet Ministru Kabineta – otrdien, 2. decembrī, pēc kura nauda tiks pārskaitīta Latvijas infektoloģijas centram;
-patlaban antiretrovirālā terapija atjaunota 104 pacientiem no 350;
-Latvijas infektoloģijas centrs (LIC) nekavējoties rīkosies, lai atjaunotu ārstēšanu pilnā apjomā, kā tas bija līdz 2008. gada 1. novembrim;
-Latvijas Valsts Republikas Prezidenta kanceleja izrādīja interesi par komisijas darba rezultātiem, kas gatavo Valsts prezidenta tikšanos ar HIV/AIDS nevalstiskajām organizācijām 1. decembrī.
Komisijas apspriedē tika konkrēti norādītas problēmas, kādas ir HIV/AIDS pacientu ārstēšanā, un ieteikti konkrēti pasākumi, lai šīs problēmas novērstu 2009. gadā. Detalizēta apspriešana notiks jau iepriekš plānotajā kārtējā Komisijas sēdē 17. decembrī. Pamatziņojums par šo tēmu uzticēts Apvienības HIV.LV priekšsēdētājam.
Kā informē LIC, patlaban ārstēšana patiesībā nepieciešama 600 slimniekiem, „bet mēs ārstējam tikai 350. Pārējie gaida savu kārtu”.
 
27-11-2008
Ceturtdien, 27. novembrī, Sabiedrības veselības aģentūrā notika ārkārtas HIV, tuberkulozes un seksuālās transmisijas infekciju izplatības ierobežošanas koordinācijas komisijas sēde. Tās mērķis bija risināt HIV/AIDS slimniekiem aktuālo jautājumu par slimnieku nodrošināšanu ar nepieciešamajiem medikamentiem. Veselības ministrija komisijas locekļus informēja, ka šonedēļ ir atrasti nepieciešamie līdzekļi, lai turpinātu HIV/AIDS pacientu ārstēšanu ar antiretrovirālās terapijas (terapijas, kas paredzēta HIV slimnieku ārstēšanai) medikamentiem. HIV/AIDS pacientu un nevalstisko organizāciju pārstāvji problēmas atrisinājumu vērtēja pozitīvi. Komisijas locekļi arī pārrunāja turpmākos soļus, kas uzlabotu HIV/AIDS pacientu ārstēšanas procesu: profilakses organizēšanu, ģimenes ārstu iesaistīšanu HIV/AIDS pacientu ārstēšanas procesā un ārstu apmācību, kā arī iespēju nākamajā gadā veikt pētījumu par HIV/AIDS ārstēšanas pieejamību Latvijā. Nākamā HIV, tuberkulozes un seksuālās transmisijas infekciju izplatības ierobežošanas koordinācijas komisijas sēde plānota 17. decembrī. (www.delfi.lv)
 
27-11-2008
Lietuvas valsts pirmo reizi zaudējusi divas Eiropas Cilvēktiesību tiesas prāvas attiecībā uz vārda brīvības robežām. Strasbūras tiesa otrdien atzina, ka valsts nav nodrošinājusi savu pilsoņu tiesības uz privātumu saistībā ar personiska rakstura informācijas publiskošanu medijos. Tiesas spriedums attiecas uz laikrakstā "Lietuvos rytas" 2001. gadā publicētu rakstu, kas bija veltīts vairākiem Lietuvas laukos dzīvojošiem cilvēkiem, kuri inficējušies ar HIV, sniedzot arī norādes uz noteiktiem viņu seksuālās dzīves aspektiem. Kā izteikusies advokāte Ludvika Meškauskaite, šīs prāvas var uzskatīt par "vēsturiski nozīmīgām", jo tās ir "pirmās lietas, kurās cilvēki uzvarējuši pret Lietuvas valsti attiecībā uz vārda brīvību Lietuvas presē". Minētās lietas tika ierosinātas sakarā ar 2001. gadā publicēto avīzes ievadrakstu "Pasvales rajona ciemus paralizējušas nāves bailes - nomaļas Lietuvas apdzīvotās vietas iedzīvotāji satapušies ar AIDS draudiem". Eiropas Cilvēktiesību tiesa pievērsusi uzmanību apstāklim, ka rakstā minētās ziņas par cilvēku inficēšanos uzskatāmas par tikai un vienīgi personiska rakstura informāciju, turklāt jāņem vērā, ka prasītāji dzīvojuši nevis pilsētā, bet laukos, kur kaimiņus šīs ziņas sasniedz ātrāk, izraisot "atklātu pazemojumu un izstumšanu no ciema sabiedriskās dzīves". Kā teikts spriedumā, uzvārdu publiskošana nav attaisnojama ne ar kādām likumīgām sabiedrības interesēm, bet visa raksta mērķis bijis apmierināt lasītāju ziņkāri. Strasbūras tiesa arī atzīmējusi, ka avīze "Lietuvos rytas" minētajā rakstā atsaukusies uz AIDS centra darbinieku apstiprinātu informāciju, un tas varējis negatīvi ietekmēt citu personu gatavību brīvprātīgi pakļaut sevi AIDS testiem. (www.delfi.lv)
 
26-11-2008
Valsts Prezidenta Valda Zatlera k-ga kanceleja paziņoja, ka Valsts Prezidents uzaicina pie sevis uz darba tikšanos Pasaules AIDS dienā 1. decembrī sešu nevalstisko organizāciju, kas strādā HIV/AIDS jomā, pārstāvjus.
 
26-11-2008
Pasaules AIDS dienā Sabiedrības veselības aģentūra izsludinās konkursu žurnālistiem „HIV/AIDS tematikas atspoguļojums plašsaziņas līdzekļos.” 1. decembrī plkst. 11.00 Sabiedrības veselības aģentūrā, Rīgā, Klijānu ielā 7 notiks preses brokastis, kurās mediju pārstāvji aicināti  uzklausīt savu  kolēģu pieredzi, veidojot materiālus par tik emocionāli smagu tēmu kā HIV un AIDS. Laikraksta „Subbota” žurnāliste Alīna Lisina stāstīs par atziņām, ko guvusi apmeklējot Reuters Foundation organizētās mācības žurnālistiem „Reporting HIV/AIDS”, kuras no 9.- 14. novembrim notika Bangkokā (Taizeme). Šīs mācības, ceļa un apmešanās izdevumi bija balva Alīnai par uzvaru 2007./2008. gada konkursā. Laikraksta „Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai” žurnāliste Inga Paparde stāstīs par to, kā reportāžu veidošana par HIV un AIDS jautājumiem ierosināja viņu darboties biedrībā Apvienība HIV.LV. Plkst. 11.45 sāksies preses konference, kuras laikā tiks sniegti jaunākie dati par HIV infekcijas izplatību Latvijā, plašāk izklāstīts Pasaules AIDS dienas pasākumu kalendārs Latvijā, kā arī paziņoti jaunā konkursa noteikumi un balvu fonds. (pēc SVA ziņām)
 
Valmierā, tradicionāli atzīmējot 1. decembri – Starptautisko AIDS dienu, Latvijas Sarkanā Krusta Valmieras rajona komiteja rīko virkni tematisku pasākumu. Ceturtdien, 27. novembrī „Multiklubā” notiks AIDS dienai veltīts pasākums Valmieras skolu jauniešiem „Nē – HIV!”. Pasākumu organizē Latvijas Sarkanā Krusta Jaunatnes Valmieras nodaļa sadarbībā ar Valmieras Jauniešu domi un biedrības „Papardes zieds” Jauniešu grupu. Pasākuma laikā varēs uzzināt vairāk par HIV/AIDS, saņemt dažādus informatīvos materiālus, piedalīties konkursos, viktorīnās un citās interesantās aktivitātēs. 1. decembrī, Starptautiskajā AIDS dienā pulksten 18.00 Valmieras pilsētas centrā pretī Rīgas vārtiem notiks simboliska svecīšu nolikšana. Lai pieminētu no AIDS mirušos cilvēkus, kā arī solidarizētos ar cilvēkiem, kurus AIDS epidēmija skārusi tieši, no svecēm tiks izveidots starptautiskais AIDS simbols – sakrustota lentīte. Līdz 12. decembrim turpinās darbu iesniegšana radošajam foto konkursam „Foto pret AIDS” Vidzemes augstskolas studentiem. Konkursā var piedalīties ikviens Vidzemes augstskolas students, ar radošu foto vai foto kolāžas darbu par tematiku „Foto pret AIDS". Labākā fotogrāfija tiks izmantota informatīva materiāla - kartiņas izgatavošanai. Visas konkursā iesniegtās fotogrāfijas tiks izstādītas aplūkošanai izstādē „Foto pret AIDS", kas būs apskatāma ikvienam valmierietim. (www.redcross.lv)
 
26-11-2008
Kā ziņo Saeimas deputāts Vitālijs Orlovs, Latvijas Republikas Saeimas Veselības un sociālo lietu parlamentārā apakškomisija 25. novembrī uzklausīja Veselības ministrijas valsts sekretāru A. Ploriņu par HIV/AIDS pacientu apgādes pārtraukšanu ar antiretrovirālo terapiju. Ministrijas valsts sekretārs deputātiem pavēstīja, ka nepieciešamie līdzekļi, lai varētu pilnā apjomā atjaunot antiretrovirālo terapiju, atrasti Veselības ministrijas 2008. gada budžetā. Lai šo naudu pārskaitītu Latvijas Infektoloģijas centram (LIC), vajag tikai Ministru Kabineta formālu atļauju par līdzekļu pārdali ministrijas 2008. gada budžeta iekšējās pozīcijās. Pēc farmācijas kompāniju, kas ražo vajadzīgos medikamentus, pārstāvju domām, lai atjaunotu terapiju, nav nepieciešams no jauna uzsākt iepirkšanas procedūru, jo iepriekš iepirkšanas konkursos pieteiktos medikamentus LIC vēl nav pilnībā izņēmis, tāpēc terapijas atjaunošanai vajadzētu iztikt bez parastajām birokrātiskajām procedūrām. Deputāts V. Orlovs atļāva publiskot šo informāciju, piebilstot, ka mūsu Organizācijai ir elektroniskā formātā jāsaņem paziņojums par iepriekšminēto. Daži pacienti ziņo, ka viņiem no šodienas terapija ir atjaunota (vienīgi mums nav skaidrs, pēc kādiem kritērijiem šie pacienti tiek izraudzīti) un ka viņi jau ir saņēmuši zāles. Tiesa, nevis mēnesim, kā iepriekš tas notika, bet 10 dienām. Savukārt citi ziņo, ka viņiem preparātu joprojām nav. Farmaceitiskās firmas ziņo, ka tās vienkārši gaidot LIC pieprasījumu par medikamentu piegādi un ka šis process prasīšot ļoti maz laika. Vienlaikus farmācijas kompānijas ir izbrīnītas par LIC direktora vietnieces V. Ķūses mums sniegto informāciju (tā tika publiskota presē), ka viņi nav vēlējušies piegādāt zāles uz parāda un ka neesot saņēmuši tādu lūgumu. Taču farmācijas firmas apgalvo, ka viņi, izvērtējot situāciju, esot piedāvājuši zāles piegādāt uz parāda, taču LIC atbildējis, ka „nevajag, nav naudas”. Mūsu Apvienība izsaka cerību, ka 27. novembrī Valsts koordinētās komisijas HIV/AIDS, tuberkulozes un seksuāli transmisīvo infekciju apkarošanai ārkārtas sēdē tiks pielikts punkts šim gadījumam un pacientiem no 1. decembra būs pilnā apjomā atjaunota pieeja antiretrovirālai terapijai un medikamentiem. Tajā pašā laikā saprotam, ka nedrīkstam atslābt un dusēt uz lauriem, kamēr visi pacienti nav saņēmuši viņiem nepieciešamos medikamentus. 
Latvijas infektoloģijas centra atskaite par HIV/AIDS pacientu ārstēšanu ar specifisko terapiju 2008. gadā publicēta sadaļā "HIV.LV jaunumi".
 
26-11-2008
Indonēzijas varas iestādes ir iecerējušas pieņemt likumu par mikročipu implantēšanu dažām HIV inficēto iedzīvotāju kategorijām Papua provincē. Ierēdņi grasās izsekot, kā pārvietojas inficēto personu riska grupas, lai varētu mazināt infekcijas izplatīšanos. Saskaņā ar likuma projektu, mikročipi tiks piespiedu kārtā implantēti tiem pacientiem, kas izceļas ar „aktīvu seksuālu uzvedību”. Kā teica Papua likumdošanas sapulces pārstāvis Džons Manangsangs, mikročipa signāls uzraudzības iestādēm ļaus kontrolēt šo cilvēku pārvietošanos un atklāt viņu iespējamos seksuālos partnerus. HIV infekcijas izplatība Papua ir gandrīz divdesmitkārt lielāka nekā Indonēzijā kopumā, turklāt infekcija izplatās galvenokārt dzimumceļā. Viens no faktoriem, kas veicina HIV/AIDS izplatību, ir vietējo cilšu zemais zināšanu līmenis par šīs infekcijas izplatības ceļiem un profilakses metodēm. Kaut HIV inficēto pacientu organizācijas apsūdz šā projekta izstrādātājus cilvēku tiesību pārkāpšanā, jau novembra beigās paredzēta šā likumprojekta izskatīšana.
 
25-11-2008
Agrīna ārstēšana glābj HIV pozitīvu mazuļu dzīvības. 2005. gada jūlijā Dienvidāfrikas republikā tika uzsākts pētījums „Agrīna antiretrovirālā terapija bērniem ar HIV” ar koda nosaukumu CHER. Pētījumu finansēja ASV nacionālais alerģijas un infekciju institūts, kā arī veselības aizsardzības departamenti Rietumkeipā un Gautengā, DĀR. Pētījumā noskaidrots: ja bērniem nozīmēt antiretrovirālo terapiju no septiņu nedēļu vecuma, tas četras reizes samazina nāves risku pirmo 48 dzīves nedēļu laikā, atšķirībā no ārstēšanas uzsākšanas tikai tad, ja jau ir parādījušās pirmās saslimšanas pazīmes un imūnsistēmas novājināšanās – kā tas vienmēr ir noticis. „HIV reizēm ļoti ātri sagrauj bērna imūno sistēmu, taču tajā pat laikā, daudziem bērniem netiek noteikta HIV vīrusa klātbūtne organismā, vai arī viņus pārbauda pārāk novēloti, vai arī viņus testē, bet viņiem nav pieejami antiretrovīrusu preparāti,” saka Entonijs Fauči, Alerģiju un infekciju slimību nacionālā institūta direktors. Pētījuma CHER rezultāti acīmredzami norāda uz nepieciešamību ievest regulāru un visaptverošu bērnu testēšanu un nekavējošas terapijas uzsākšanu bērniem, kuriem atklāts HIV vīruss. Pētījuma dati jau ietekmējuši Pasaules Veselības organizācijas oficiālās rekomendācijas bērnu ar HIV ārstēšanā. Jaunajās 2008. gada vadlīnijās piedāvāts nekavējoši uzsākt bērnu jaunāku par vienu gadu ārstēšanu uzreiz pēc diagnozes apstiprināšanas, neatkarīgi no veselības situācijas. Pašlaik norit vēl viens pētījums, kas noskaidros, kāds tieši terapijas veids būtu iemērotākais tik maziem bērniem. (www.poz.ru)
 
Pašlaik, kad eksistē antiretrovirālā terapija, ir viegli aizmirst, ka nemaz ne tik sen, ja cilvēkam sākās AIDS stadija, viņš vairs nevarēja atgūties no slimības. Taču amerikāniete Sjū Kēlere ļoti labi to atceras. Viņa ir viena no HIV pozitīvajiem cilvēkiem, kuri 1993. gadā filmējās kinolentē „Filadelfija”, tiesa, masu skatos. Iespējams, Sjū ir vienīgā, kas pašlaik palikusi dzīva, jo nu jau apritējuši 19 gadi kopš viņa uzzinājusi, ka ir inficēta ar HIV. „Filmēšanās pieredze man ļāva sajusties īpašai,” atceras Sjū Kēlere. Ar īpašu siltumu viņa atminas Tomu Henksu, kas filmā tēloja HIV inficētu advokātu. Pēc Kēleres teiktā, reiz filmēšanas laikā Toms Henks pievērsa uzmanību, ka viņai griežas galva, jautāja, vai viņa ir ēdusi un pieprasīja filmēšanas pārtraukumu. Režisors Džonotans Demms vēlējas, lai viņa sensacionālais darbs – pirmā filma par AIDS – būtu maksimāli tuva realitātei. Kēlere atcera vienu no masu aktieriem vārdā Marks Sorensens. Viņa seja bija izraibināti no Kapoši sarkomas pleķiem, viņš filmas ainā slimnīcā stāsta anekdoti. Sjū smejas par viņa jokiem – tā arī būtībā bija visa sievietes loma, lai gan viņa piedalījās arī filmēšanā tiesas zālē, piemēram, tur viņa sēž tieši aiz Henksa un Denzela Vašingtona. Demms atsūtīja vēl nepabeigtu filmas kopiju Sorensenam uz mājām 1993. gada 16. septembrī. Nākamajā dienā Marks Sorensens nomira. Lielākā daļa šīs filmas dalībnieku nomira tā paša gada laikā. Šogad aprit 15 gadu, kopš uzņemta „Filadelfija”. (www.poz.ru)
 
Zinātnieki ir konstatējuši kādā veidā HIV spēj ietekmēt smadzeņu šūnas. Kā ziņo Science Daily, viņi ir pierādījuši, ka vīruss turpina negatīvi ietekmēt nervu šūnas arī tad, ja tiek lietoti antiretrovīrālie preparāti. HIV, kā zināms, galvenokārt bojā imūno sistēmu, taču tas ietekmē arī citas šūnas, piemēram, nervu sistēmas šūnas. Jaunākie pētījumi ir atklājuši vienas no vīrusa olbaltumvielām, sauktu Tat, aktivitātes secību. Zinātnieki ir atklājuši receptoru, ar kura palīdzību Tat uzbrūk neironiem un, laboratorijas apstākļos bloķējot šo receptoru, ir spējuši apturēt procesu. Atklājums varētu kalpot jaunu profilakses metožu izveidei un HIV infekcijas neiroloģisko seku ārstēšanai. Zinātnieki saka, ka HIV uzbrukums smadzeņu šūnām ir ļoti līdzīgs tam, kas norisinās smadzenēs pie citām saslimšanām, tādām kā Alcheimera slimība un Parkinsona slimība. Šo Ročesteras universitātes zinātnieku pētījumu rezultāti tika publicēti žurnāla PloS One novembra numurā. Antiretrovīrālie preparāti spēj ilgus gadus saglabāt HIV inficētu cilvēku veselību, taču tie neatbrīvo organismu no vīrusa un turpina ietekmēt nervu audus, pat ja šī ietekme ir nemanāma. Zinātnieki ir konstatējuši, ka 30% cilvēkiem ar HIV var atrast tādus vai citādus nervu sistēmas bojājumus. (www.ehpv.ee)
 
Nesenās ķīniešu aptaujas laikā konstatēts augsts ar HIV inficēto cilvēku diskriminācijas līmenis, kā arī dažādi mīti par pašu vīrusu. Ņemot vērā, ka pēdējā laikā Ķīnā notiek aktīvas izglītojošas kampaņas par HIV/AIDS, šie dati izsauc īpašu vilšanos. Aptaujā piedalījās 600 studentu no Pekinas, Šanhajas un citām pilsētām. Pētījumu par HIV/AIDS, tuberkulozi un malāriju veica Globālā biznesa koalīcija sadarbībā ar Ķīnas Mediju apvienību, Renminas universitāti un UNAIDS. Lai arī 80% dalībnieku apgalvoja, ka zina to, ka HIV izplatās neaizsargāta seksa un nesterilu injekciju laikā, tomēr 18% aptaujāto vēl joprojām tic, ka HIV izplatās šķaudot un klepojot. Katrs trešais aptaujātais uzskata, ka HIV pozitīviem studentiem vajadzētu aizliegt ierasties auditorijās kopā ar citiem. „Šie dati izraisa trauksmi,”- saka Bernhards Švartlanders, UNAIDS koordinators Ķīnā. „Iedzīvotāju vidū vēl joprojām ir ļoti daudz nepareizu priekšstatu par AIDS, kas veicina stigmu un diskrimināciju.” Pēc Veselības aizsardzības ministrijas statistikas datiem 2007. gada beigās Ķīnā vairāk nekā 700000 cilvēku dzīvoja ar HIV. Galvenais HIV izplatības veids valstī ir seksuālie kontakti. (Zinhua News Agency)
 
Igauņu vīrieši zaudē veselību vieni no pirmajiem Eiropā. Saskaņā ar neseno Lesteras (Lielbritānijā) universitātes pētījumu, Igaunijas vīriešiem nopietnas veselības problēmas sākas jau 59 gadu vecumā, tajā pašā laikā dāņiem – tikai 73 gadu vecumā. Igaunijā, Latvijā un Somijā īpaša problēma ir sirds un asinsvadu saslimšanas, kuru iemesli ir nepareizs uzturs, mazkustīgs dzīvesveids un stress. Igaunijā un Latvijā šiem iemesliem vēl var pievienot arī medicīniskās aprūpes nepietiekamu kvalitāti. Kā liecina pētījumi, dzīves ilguma ziņā ES valstis stipri atšķiras viena no otras. Sevišķi tas jūtams starp valstīm vecajām un jaunajām savienības loceklēm. Visbēdīgākā situācija ir izveidojusies Igaunijā, Latvijā un Somijā. Taču Latvijas iedzīvotājiem ir cerība saglabāt veselību divus gadus ilgāk. Tā, saskaņā ar analīzi, vidējais dzīves ilgums vīriešiem Igaunijā ir 73 gadi, sievietēm – 80 gadu. Pie tam veselību vīrieši saglabā līdz 59 gadu vecumam, sievietes – līdz 61 gada vecumam. Salīdzinājumam: Lielbritānijā vīrieši vidēji nodzīvo līdz 80 gadiem, sievietes līdz 82 gadiem, pie kam līdz 70 gadu vecumam briti ar nopietnām veselības problēmām nesastopas. Pētnieki atzīmē, ka lielākajā daļā jauno ES valstu pensijas vecums ir vienāds vai arī nedaudz lielāks par vecumu, līdz kuram attiecīgo valstu iedzīvotājiem ir cerība nodzīvot bez nopietnām slimībām. (www. ehpv.ee, Kaire Uusen)
 
25-11-2008
Eiropas Parlaments aicina izstrādāt Eiropas HIV apkarošanas stratēģiju un nodrošināt tam vajadzīgos resursus. Stratēģijas mērķi būtu veicināt agrīnu diagnostiku un terapiju, kā arī informēt iedzīvotājus par to priekšrocībām. Deputāti aicina  Eiropas Komisiju izstrādāt HIV apkarošanas stratēģiju, lai "veicinātu agrīnu diagnostiku", "samazinātu šķēršļus testu veikšanai", kā arī "nodrošinātu agrīnu terapiju" un informāciju par tās priekšrocībām. Atsevišķa stratēģija jāizstrādā, lai mazinātu inficēšanās risku  mazāk aizsargāto un paaugstināta riska iedzīvotāju grupās. Dalībvalstīm savukārt ieteikts nodrošināt pieeju bezmaksas un anonīmai testēšanai. Eiropas Parlamenta deputāts Georgs Andrejevs debatēs paskaidroja, ka rezolūcijas mērķis ir panākt rīcību politiskā līmenī: "Paturēsim prātā, ka vairāk nekā 700 000 cilvēku Eiropā dzīvo ar HIV un katru gadu ar to inficējas vairāk nekā 30 000. Visvairāk bažas rada, manuprāt, tas, ka pēc Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra datiem trešdaļa cilvēku, kas ir inficēti ar HIV, to neapzinās." Pagājušogad aprīlī Parlaments pieņēma deputāta izstrādāto ziņojumu par HIV/AIDS apkarošanu ES un kaimiņvalstīs. Rezolūciju par HIV/AIDS agrīnu diagnostiku un aprūpi deputāti pieņēma ar 480 balsīm par, 4 pret, un 10 atturoties.
 
24-11-2008
Ministru kabineta sēdē tika izskatīti grozījumi MK noteikumos par iedzīvotāju ienākuma nodokļa papildu atvieglojumiem invalīdiem. Atbilstoši noteikumiem personai, kurai noteikta I vai II grupas invaliditāte, tiks piemērots iedzīvotāju ienākuma nodokļa papildu atvieglojums 120 latu apmērā mēnesī līdzšinējo 96 latu vietā, bet III grupas invalīdiem būs tiesības uz nodokļa atvieglojumu 94 latu apmērā pašreizējo 75 latu vietā. Noteikumi stāsies spēkā no 2009. gada 1. janvāra.
 
Darbu atjaunojis Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Bezmaksas zvanu centrs. Zvanot uz bezmaksas tālruni 80001015, ir iespējams uzzināt par visiem 33 pakalpojumiem, ko sniedz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra. Klientus informē par tiesībām tos saņemt, pakalpojumu apmēriem, par piešķiršanas, aprēķināšanas kārtību un citiem jautājumiem.
 
24-11-2008
Veselības ministrs: zālēm jābūt. Bet kā? Veselības ministrs Ivars Eglītis uzdevis valsts sekretāram nodrošināt HIV/AIDS pacientiem zāļu pieejamību, apgalvo Veselības ministrijas Preses centra vadītājs Oskars Šneiders. Par papildu naudas piešķiršanu pašlaik ministrija neieminas. Lai nākotnē nerastos līdzīgas problēmas, veselības ministrs aicinājis izvērtēt atbildīgās ārstniecības iestādes, kā šāds īslaicīgs medikamentu lietošanas pārtraukums ietekmē pacientu veselības stāvokli un vai tas rada apdraudējumu pacienta veselībai vai turpmākajam ārstēšanas kursam. Ministrs arī uzdevis noskaidrot Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) izmantotās medikamentu lietošanas shēmas racionalitāti. Pēc ministra I. Eglīša domām, ir arī jāizvērtē, vai pacienti, kuri saņem valsts apmaksātos medikamentus, tos izlieto atbilstoši instrukcijai un vai sadarbojas ārstēšanas procesā, jo pretējā gadījumā zāļu lietošana ir ne tikai nelietderīga, bet arī tādējādi tiek izšķērdēti valsts līdzekļi. Savukārt HIV/AIDS nevalstiskās organizācijas saņēmušas informāciju, ka valsts iestādes iesaka prasīt LIC izmantot iekšējās rezerves antiretrovirālās terapijas nodrošināšanai, slimnīcai šādas rezerves esot. Pēc ministrijas pacientu organizācijām sniegtā viedokļa, esot jāveic pētījums un jāpārskata visas ārstēšanā pielietojamās shēmas (HIV/AIDS pacientiem tiek izmantotas vairāk nekā 83 dažādas medikamentu kombinācijas), līdz ar to optimizējot ārstēšanu, kā arī jāizvērtē pacientu līdzestība – vai viņi sadarbojas ārstēšanās procesā un ir pietiekami atbildīgi – un jānosaka stingrāki kritēriji medikamentu izsniegšanā, tā samazinot ārstējamo pacientu skaitu. HIV/AIDS pacientu organizācijas pauž bažas, vai šāds ministra uzdevums – izpētīt, vai kādu laiku var nelietot zāles, vai tas nav bīstami dzīvībai – var novest pie absurda secinājuma: nē, pacients vēl nav nomiris, pusgadu ārstēsim, pusgadu – nē. Neatkarīgajai kāds HIV pacients atzina: ja tiešām nonāktu pie valsts iestādēm izdevīga secinājuma, ka pacientiem drīkst zāles dot ar pārtraukumiem (tad ietaupītos nauda), tad HIV pacientu ārstēšanas sistēma nonāktu pamatīgās pretrunās. Līdz šim pacienti, kuri kādu citu apstākļu dēļ nesaņēma medikamentus, teiksim, laikus neieradās Rīgā pēc zālēm, tika uzskatīti par bezatbildīgiem un viņus tādēļ varēja izslēgt no ārstējamo saraksta. Taču tagad var sanākt, ka "terapijas pārtraukšana ir pat vēlama". Apvienība HIV.LV saņēmusi vairāku ieslodzīto vēstules no cietumiem, kur teikts, ka ārstēšana pārtraukta arī ieslodzījuma vietās, apliecina valdes priekšsēdētājs Aleksandrs Molokovskis. Viens ieslodzītais, kas pašlaik atrodas Olaines cietuma slimnīcā, raksta, ka viņš ir smagā situācijā, jo papildus HIV viņam ir arī tuberkuloze – tuberkulozes ārstēšana ir nozīmēta, bet HIV zāles neizsniedz. Savukārt no Jelgavas cietuma saņemta vēstule, ka pašlaik ārstēšana atteikta vairākiem. <...> Gadā ārstēšanai izdalītie līdzekļi ir 2,4 miljoni latu, taču Neatkarīgās rīcībā esošā informācija liecina, ka, pēc LIC veiktajiem aprēķiniem, minimālā summa, kas bija nepieciešama šogad – 3,6 miljoni latu, bet maksimālā – proti, lai pietiktu visiem – vismaz septiņi miljoni. Līdz šāgada beigām terapija tiks nodrošināta tikai bērniem, grūtniecēm un pacientiem ar rezistenci, kā arī smagu AIDS gadījumu ārstēšanai. Pārējiem zāļu izsniegšanu vajadzēs gaidīt līdz 2009. gada janvārim, ja vien veselības ministra uzdevumā ierēdņi neatradīs kādu oriģinālu izeju no problēmsituācijas. (Inga Paparde, www.nra.lv)
 
24-11-2008
Ārkārtējā HIV infekcijas, tuberkulozes un seksuālās transmisijas infekciju izplatības ierobežošanas koordinācijas komisijas sanāksme notiks 27. novembrī plkst. 11.00 ar vienu jautājumu dienas kārtībā - pārtraukuma antiretrovirālās terapijas ātrāka novēršana.
 
24-11-2008
Narvā dzīvo ap desmit narkomānu bērnu, kuriem nav nekādu dokumentu, un tādējādi tie nesaņem nekādu atbalstu no valsts, raksta laikraksts "Eesti Paevaleht". Pagājušajā nedēļā apmeklējot Narvu, Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess un viņa pavadoņi tika informēti, ka līdzās citām ar narkomāniju un HIV saistītām problēmām pilsētā ir konstatēti vismaz desmit bērni, par kuriem valstij ir zināms vienīgi viņu dzimšanas fakts. To vecāki nav reģistrējuši viņu dzimšanu un vārda došanu, kā dēļ oficiāli tie patiesībā neeksistē. Prezidents Ilvess solīja par šo problēmu runāt ar Igaunijas Sociālo lietu ministriju. Nevalstiskās organizācijas "Tu neesi viens" ("Sind ei jaeta uksi") vadītāja Tajana Magerova norādīja, ka problēma ir saistīta arī ar to, ka nav īpaši sievietēm, tostarp sievietēm ar maziem bērniem, domātu rehabilitācijas pakalpojumu. "Narkomānēm mātēm bērna reģistrācija nav tik svarīga kā viņu doza. Tādēļ ir nepieciešami mehānismi, kuri liktu viņām pret to izjust interesi. Patlaban sievietēm šādi pakalpojumi nav pieejami," tiekoties ar prezidentu, bilda Magerova. Viņa apliecināja, ka organizācija, kura nodarbojas ar narkomānu un alkoholiķu rehabilitāciju, jau vairākus gadus par šo problēmu ir runājusi gan ar Sociālo lietu ministriju, gan arī Veselības attīstības institūtu, taču līdzekļi šādai māšu rehabilitācijai nav atrasti. Minētie desmit "neeksistējošie" bērni un viņu mātes ir atrasti, pateicoties dažādiem pētījumiem. "Mēs Narvā zinām desmit šādus bērnus. Taču var gadīties, ka viņu ir vēl vairāk. Tāpat mēs nezinām, kas notiek citur Igaunijā," bilda Magerova. Kā pastāstīja Sociālo lietu ministrijas preses padomniece Anne-Mārja Olei, šādu problēmu risināšana ir vietējo pašvaldību uzdevums. "Bērna personas datu iesniegšana ir vecāku pienākums, un, ja šis pienākums netiek pildīts, tad bērna dati netiek atspoguļoti arī Iedzīvotāju reģistrā," viņa skaidroja. "Ja vecāki nav rīcībspējīgi, tad bērnam ir jānozīmē aizbildnis. Sociālās aprūpes veikšana ir vietējo pašvaldību uzdevums," Olei norādīja, piebilzdama, ka līdz bērniem, kuri oficiāli neeksistē, nenonāk neviens valsts vai pašvaldību pabalsts, kā arī medicīniskā aprūpe. (pēc LETA informācijas)
 
23-11-2008
Veselības ministrija (VM) atbalstīja ANO Narkotiku un noziedzības biroja (UNODC) izteikto priekšlikumu veikt pētījumu par HIV/AIDS slimnieku pieejamību ārstēšanai. "VM īpaši interesē pētījuma rezultāti par izmaksu efektīvas terapijas iespējām HIV/AIDS pacientu ārstēšanā, kā arī konkrēti priekšlikumi par terapijas pieejamības uzlabošanu valstī, ņemot vērā arī citu valstu pieredzi un veiktos pētījumus",- raksta VM Valsts sekretāra vietnieks J. Bundulis vēstulē Sabiedrības veselības aģentūrai. Šo priekšlikumu Latvijas valstij UNODC virsnieks S. Rotberga izteica vēl 2008. gada jūnijā HIV infekcijas, tuberkulozes un seksuālās transmisijas infekciju ierobežošanas koordinācijas komisijas sēdē, bet ar protokollēmumu tas bija noformēts Komisijas sēdē 17. septembrī. Mēs izsakām cerību, ka šā pētījuma procesā tiks iesaistītas arī nevalstiskās organizācijas Apvienība HIV.LV, AGIHAS un DIA+LOGS, kas ir Latvijas HIV/AIDS pacientu interešu aizstāvji.
 
23-11-2008
Latvijas veselības aprūpes sistēma ieņem pēdējo vietu Eiropā, liecina Eiropas Veselības aprūpes patērētāju indekss. Latvija ar 449 no iespējamiem 1000 punktiem ir ierindojusies 31. vietā. Vissliktākā situācija Latvijā ir e-veselības jomā, tāpat nav kļuvušas īsākas rindas uz daudziem pakalpojumiem, kā arī ir daudzi trūkumi farmācijas jomā, jo bieži vien neesot pieejamas jaunākās zāles un to ražošana valstī neattīstās pietiekami augstā līmenī. Pozitīvāka situācija novērojama pašnāvību skaita ziņā, kā arī apstāklī, ka cukura diabēta slimnieku skaits ir zemāks nekā citās Eiropas valstīs. Pakalpojumu pieejamības ziņā tiek novērtēti Latvijas zobārstniecības pakalpojumi un mazu bērnu vakcinācijas pasākumi. Citās jomās Latvijai ir vai nu viduvēji, vai arī pavisam slikti rezultāti. Komentējot pētījumu, veselības ministrs I. Eglītis aģentūrai LETA norādīja, ka no zinātniskā un metodoloģiskā viedokļa tas nav vērā ņemams. Nekur nav norādīts, cik cilvēku, kādā veidā, kāpēc un cik adekvāti tika aptaujāti, kāpēc ir uzdoti tieši šie jautājumi un nevis pētīta veselības aprūpes sistēma kopumā, uzsvēra Eglītis. Visticamāk, aptaujātie ir bijuši pacienti, taču nav zināms, kāds bija iespējamo atbilžu spektrs, tāpēc arī, iespējams, rezultāti ir tādi, kādi tie ir. Ministrs neuzskata, ka Latvijas veselības aprūpe ir ļoti laba, tajā ir nepilnības, taču, ņemot vērā pieejamo finansējumu, "tiekam galā diezgan labi". Turklāt daudzās negatīvās tendences, kuras tiek pieskaitītas veselības aprūpes sistēmai, piemēram, augstais mirstības līmenis, ir pašu cilvēku vaina, kuri pārmērīgi lieto alkoholu, pēc tam nositas, slikti ēd vai slimo. (www.sustento.lv) Ja līdz gada beigām netiks atrisinātas primārās veselības aprūpes sistēmas problēmas, ģimenes ārsti ar Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūru līgumus 2009. gadam neslēgs. Ģimenes ārsti ir nolēmuši atteikties no veselības ministra I. Eglīša piedāvātajiem pieciem miljoniem latu ģimenes ārstu praksēm un līgumus ar valsti neslēgs, jo ar šiem līdzekļiem ģimenes prakses uzturēt nespēs, informē LETA.
 
22-11-2008
Starptautiskajā AIDS dienā, 1. decembrī, Cēsīs atklās HIV un atkarību profilakses kabinetu. Apvienoto Nāciju Narkotiku un Noziedzības birojs sadarbībā ar Cēsu pašvaldības aģentūru „Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības aģentūra” īsteno projektu „Laipni lūdzu”, kura ietvaros izveidots HIV un atkarību profilakses kabinets Cēsīs. Projekta vadītāja Iveta Sietiņsone atzīst, ka Cēsīs ir aktuāla sintētisko narkotiku lietošana jauniešu vidū. Arvien vairāk jauniešu nonāk riska grupā, kuru vairāk nekā citus apdraud saslimšana gan ar HIV/AIDS, gan ar citām infekciju slimībām. Tāpēc ir svarīgi uzsākt darbu pie HIV/AIDS profilakses programmas izstrādes Cēsīs. Kabinetā tiks piedāvātas gan individuālās konsultācijas interesentiem, gan atbalsta grupas tuviniekiem. Kā atzīst eksperti, cilvēks var nodzīvot pat 6-10 gadus, jūtoties vesels un nezinot, ka ir inficēts, tāpēc kabinetā tiks piedāvāta arī iespēja veikt bezmaksas HIV/AIDS eksprestestus. Latvijā patlaban darbojas 13 HIV profilakses punkti 12 pašvaldībās. (Iveta Jermolājeva, HIV un atkarību profilakses kabineta konsultante)
 
21-11-2008
Kārtējā HIV infekcijas, tuberkulozes un seksuālās transmisijas infekciju izplatības ierobežošanas koordinācijas komisijas sanāksme notiks 17. decembrī. Sanāksmes darba kārtībā ir iekļauti arī šobrīd akūti jautājumi. Darba kārtību Jūs atradīsiet sadaļā "HIV.LV jaunumi".
 
21-11-2008
Veselības ministrs Ivars Eglītis uzdevis valsts sekretāram nodrošināt HIV/AIDS pacientiem zāļu pieejamību, apgalvo Veselības ministrijas preses pārstāvis Oskars Šneiders. Tomēr no uzdevuma nav skaidrs, kā tad zāles nodrošināt, ja nav naudas. Lai nākotnē nerastos līdzīgas problēmas, veselības ministrs aicinājis izvērtēt atbildīgās ārstniecības iestādes, kā šāds īslaicīgs medikamentu lietošanas pārtraukums ietekmē pacientu veselības stāvokli un vai tas rada apdraudējumu pacienta veselībai vai turpmākajam ārstēšanas kursam. Ministrs arī uzdevis noskaidrot Latvijas Infektoloģijas centra pielietotās medikamentu lietošanas shēmas racionalitāti. Pēc ministra I. Eglīša domām ir arī jāizvērtē, vai pacienti, kuri saņem valsts apmaksātos medikamentus tos izlieto atbilstoši instrukcijai un vai sadarbojas ārstēšanas procesā, jo pretējā gadījumā zāļu lietošana ir ne tikai nelietderīga, bet arī tādējādi tiek izšķērdēti valsts līdzekļi. Savukārt HIV/AIDS nevalstiskās organizācijas saņēmušas informāciju, ka valsts iestādes iesaka prasīt Latvijas Infektoloģijas centram izmantot iekšējās rezerves antiretrovirālās terapijas nodrošināšanai, slimnīcai šādas rezerves esot. Pēc ministrijas pacientu organizācijām sniegtā viedokļa, esot jāveic pētījums un jāpārskata visas ārstēšanā pielietojamās shēmas (HIV/AIDS pacientiem tiek izmantotas vairāk nekā 83 dažādas medikamentu kombinācijas) un līdz ar to optimizēt ārstēšanu, kā arī jāizvērtē pacientu līdzestība un jānosaka stingrāki kritēriji medikamentu izsniegšanā, tā samazinot ārstējamo pacientu skaitu. Medikamentu izsniegšanas pārtraukuma problēma tiks izskatīta nākamajā Valsts HIV, tuberkulozes un seksuālās transmisijas infekciju izplatības ierobežošanas koordinācijas komisijas sēdē. Tiesa, tā gan plānojas tikai 17. decembrī. (Inga Paparde, www.nra.lv)
 
21-11-2008
Pēc mūsu rīcībā esošām ziņām, Veselības ministrs Ivars Eglītis uzdevis valsts sekretāram nodrošināt HIV/AIDS pacientiem zāļu pieejamību un, lai nākotnē nerastos līdzīgas problēmas, izvērtēt:
-Kā šāds īslaicīgs medikamentu lietošanas pārtraukums ietekmē pacientu veselības stāvokli? Vai tas rada apdraudējumu pacienta veselībai vai turpmākajam ārstēšanas kursam?
-Latvijas infektoloģijas centra pielietojamo antiretrovirālo medikamentu shēmu racionalitāti;
-Vai pacienti, kuri saņem valsts apmaksātos medikamentus, tos izlieto atbilstoši instrukcijai (vai ir līdzestīgi un pietiekami sadarbojas ārstēšanas procesā), jo pretējā gadījumā zāļu lietošana ir ne tikai nelietderīga, bet arī tādējādi tiek izšķērdēti valsts līdzekļi.
Neoficiālā informācija liecina, ka Ministrs uzskata, ka Latvijas infektoloģijas centram ir pietiekošas "iekšējas rezerves", lai nodrošinātu HIV/AIDS pacientiem ārstēšanu līdz 2008. gada beigām.
Komentārs par Latvijas Veselības ministrijas pozīciju. Vispirms ir bažas, ka ministrijas pozīcija novedīs pie tā, ka turpmāk vēl ciešāk tiks "pievilktas skrūves" attiecībā pret tiem 229 pacientiem ar narkotiku lietošanas vēsturi un līdzestības problēmām, kuri līdz 1. novembrim saņēma antiretrovirālo terapiju. Kā jau vairākas reizes ziņots, jautājums par līdzestību tika izskatīts Valsts HIV, tuberkulozes un seksuāli transmisīvo infekciju izplatības ierobežošanas koordinācijas komisijas septembra sēdē. Šīs sēdes 17. septembra oficiālā protokolā norādīts, ka ar līdzestības audzināšanu (šajā gadījumā – palīdzību ārstiem šajā jautājumā) vislabāk var tikt galā nevalstiskās HIV/AIDS organizācijas, bet tajā pašā laikā valsts šīm organizācijām nedeleģē uzdevumu veikšanu un līdzekļus, lai varētu veikt mērķtiecīgu un sistemātisku darbu ar pacientiem. Lai novērtētu izmantojamo terapijas shēmu racionalitāti, šajā pašā komisijas sēdē tika noformēts lēmums, ka Pasaules Veselības Organizācijas Latvijas nodaļa piešķirs līdzekļus izpētei, lai noskaidrotu šīs pozīcijas racionalitāti un antiretrovirālās terapijas medikamentu cenu veidošanas politiku Latvijā. Tas arī tika atzīmēts protokolā. Par Latvijas infektoloģijas centra "iekšējām rezervēm", protams, labāk pašai Veselības ministrijai spriest, bet mēs šajā sakarā varam norādīt, ka centra administratīvie tēriņi darbam ar HIV infekciju ir acīmredzami uzpūsti. Turklāt šim centram ir monopols uz visu, kas attiecas uz HIV/AIDS valstī, līdz ar to laboratoriskie izmeklējumi, kas tiek veikti HIV inficētajiem, ir par 30 līdz 50 procentiem dārgāki, nekā analoģiski izmeklējumi, ko veic citas plaša profila slimnīcas un privātas laboratorijas. Patiesībā ministra rīkojumos nav nekā jauna.
 
21-11-2008
UNODC Rīgas birojs: Aicinām Jūs apmeklēt UNODC un Latvijas Republikas Iekšlietu ministrijas kopīgi organizēto semināru “Narkotiku kaitējuma mazināšana: farmakoterapijas pieejamība”, kas notiks 2008.gada 5. decembrī LR Iekšlietu ministrijas konferenču zālē (Čiekurkalna 1. līnija, 2. korpuss). Semināra dalībnieki tiks iepazīstināti ar pētījuma rezultātiem un Eiropas Savienības dalībvalstu pieredzi farmakoterapijas kvalitātes un pieejamības nodrošināšanā. Paneļdiskusijas laikā savu redzējumu par narkotiku kaitējuma mazināšanas iespējām Latvijā paudīs nozares eksperti. Dalībniekiem būs iespējams izteikt savu viedokli un sniegt priekšlikumus, piedaloties vienā no darba grupām. Piedalīšanās seminārā ir bezmaksas. Lūdzam apstiprināt dalību seminārā līdz š.g. 27.novembrim, nosūtot Jūsu vārdu, uzvārdu, pārstāvēto institūciju un kontakttālruņa numuru uz e-pasta adresi evija.unodc@undp.riga.lv vai zvanot uz tālruni 67503602.
 
29. novembrī notiks Gadskārtējā Pacientu organizāciju konference. Aizritējis gads kopš otrās gadskārtējās konferences “JAUNA SADARBĪBA – JAUNAS IESPĒJAS”. Šajā laikā norises valstī bijušas dinamiskas – gan pozitīvas, gan arī negatīvas. Latvija nav bijusi nomaļus arī no pasaules finanšu krīzes. Tās ietekmi mūsu valsts iedzīvotāji jau izjūt un vēl izjutīs kā ekonomiskās aktivitātes lejupslīdi. Pacientiem, tas nozīmē arī 2009.gada un turpmāko gadu valsts budžeta izdevumu sarukumu veselības aprūpei, kura sekas var būt ne tikai veselības aprūpes pieejamības samazināšanās, bet arī pacientu līdzmaksājumu pieaugums. Par šiem un daudziem citiem jautājumiem runāsim kārtējā mūsu tikšanās reizē. (SUSTENTO)
 
21-11-2008
Ministru kabinets pieņēma lēmumu no valsts pamatbudžeta apakšprogrammas „Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem” piešķirt Ieslodzījuma vietu pārvaldei Ls 71 200, lai novērstu Brasas cietumā notikušā ugunsgrēka radītos zaudējumus. Kā ziņots 2008. gada 7. jūnijā Brasas cietumā izcēlās ugunsgrēks, kā rezultātā tika nopostīta ēka, kurā atradās cietuma Medicīnas daļa, mācību telpas, veļas mazgātava un cietuma veikals. Tāpat ugunsgrēkā cieta cietuma 4. korpusā esošā sakaru un apsardzes sistēma, elektrības, apkures, ūdensvada un kanalizācijas sistēmas, teikts paskaidrojuma rakstā. Saskaņā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta ziņojumu par ugunsgrēku Brasas cietumā, sadedzis arī ēkas jumts 1450 kvadrātmetru platībā. (Tieslietu ministrija)
 
20-11-2008
Šobrīd tikai 30 procenti no tiem, kam nepieciešama HIV ārstēšana, to saņem. Par to paziņoja 2008. gada Nobela prēmijas laureāte medicīnā un fizioloģijā, Pastēra institūta Parīzē doktore Fransuāza Barre-Sinusī. „Starptautiskas organizācijas, visa sabiedrība sev izvirzījusi mērķi divu gadu laikā līdz 2010. gadam gādāt, lai būtu pieejama ārstēšana katram pasaulē, kam tas nepieciešams. Lai sasniegtu mērķi-2010, ir jāpieliek lielas pūles, tāpēc, es domāju, Nobela prēmija būs tas iegansts, kas liks bagāto valstu valdībām atvēlēt šā mērķa sasniegšanai vajadzīgo finansējumu.” F. Barre-Sinusi arī norādīja, ka zinātnieku vidē turpinās neoficiālas sacensības, kurš pirmais atklās zāles pret HIV. Turklāt tam „nav nekādas saistības ar finansiālo ieinteresētību”.  „Šīs sacensības stimulē zinātniekus un, iespējams, palīdzēs atrast atbildes uz dažiem jautājumiem,”- uzsvēra zinātniece.
 
Globālais fonds (GF) cīņai ar AIDS, tuberkulozi un malāriju piešķīris 94 grantus 2,75 miljardu ASV dolāru apjomā. Šī organizācija jau astoto reizi veic līdzīgu kampaņu, turklāt šajā gadā tās finansēšana gandrīz divas reizes pārsniedz iepriekšējo grantu raundu. „Šie jaunie resursi palīdzēs sasniegt globālus mērķus – tādus kā universāla piekļuve HIV ārstēšanai, kā AIDS profilakse, kā divreiz mazāku nāves gadījumu skaitu, ko izraisījusi tuberkuloze un malārija. To visu vēlamies sasniegt līdz 2015. gadam,” pavēstīja GF vadītājs Radžats Gupta. „Mums ir ko teikt pasaules bagātajām nācijām! Programma cīņai ar šīm trim slimībām glābj dzīvības, mazina saslimšanu slogu, spēcina veselības aizsardzības sistēmu. Mēs lūdzam jums resursus, lai efektīvāk mazinātu plaisu starp bagātajiem un nabagajiem, lai uzbūvētu labāku un daudz drošāku pasauli,” – savukārt ar šādiem vārdiem uzstājās GF izpilddirektors Mišels Kazačkins. Cīņai ar AIDS tiks novirzīti 38 procenti no grantu kopējās summas. Liela tās daļa tiks novirzīta uz Āfriku un Vidējiem Austrumiem, savukārt 6 procentus no 3 miljardiem dolāru saņems Austrumeiropas un Centrālās Āzijas valstis. Nākamreiz GF jaunus grantus iedalīs 2009. gada novembrī.
 
20-11-2008
Administratīvā apgabaltiesa uzlikusi par pienākumu Latvijas Republikai izmaksāt kopumā 12 000 latu morālā kaitējuma atlīdzību Mārim Dzelzskalnam un viņa sievai Svetlanai saistībā ar savlaicīgu neinformēšanu par asinīs atrasto C hepatīta infekciju. Valstij uzdots izmaksāt Mārim Dzelzskalnam 8000 latu atlīdzību un Svetlanai Dzelzskalnei - 4000 latu atlīdzību, aģentūru LETA informēja apgabaltiesas priekšsēdētājas palīdze Līga Trubiņa. Apgabaltiesa arī atzinusi par prettiesisku valsts aģentūras "Sabiedrības veselības aģentūra" (SVA) faktisko rīcību, nesniedzot Dzelzskalnam informāciju par pastāvošām pamatotām aizdomām par viņa inficēšanos ar vīrushepatītu C. (pēc LETA informācijas)
 
Rīga, 20. novembris, LETA. Latvijas Infektoloģijas centrā (LIC) apturēta antiretrovirālās terapijas medikamentu izsniegšana vairākiem HIV/AIDS pacientiem, aģentūru LETA informēja LIC direktora vietniece medicīnas jautājumos Velga Ķūse. Kā norādīja Ķūse, nav iespējams skaitļos precīzi noteikt, cik pacienti noteiktus medikamentus nesaņems, jo pastāv 86 medikamentu kombinācijas, kas vairākiem pacientiem ir atšķirīgas. Tāpēc kāds no medikamentiem pacientam vēl ir centrā pieejams, bet citi ir jāaizstāj, ja tas ir iespējams, vai arī tā lietošana tiek pārtraukta. Šobrīd LIC neapturēs medikamentu izsniegšanu 23 HIV inficētiem bērniem, 17 grūtniecēm un 11 pacientiem ar HIV vīrusa rezistenci. Ķūse aģentūrai LETA norādīja, ka pārējiem pacientiem pilnīgu ārstēšanas kursu apsolīt nav iespējams, taču iespēju robežās ārstēšana tiks nodrošināta. Iepriekš minēto rīcību centrs pamato ar to, ka līdzekļi šo medikamentu iegādei šajā gadā ir beigušies un tie pilnā apmērā būs pieejami tikai nākamā gada sākumā.
Ķūse arī stāstīja, ka finansējums antiretrovirālās terapijas medikamentiem gadu no gada paliek aptuveni viens un tas pats, taču pacientu skaits pieaug. Uzskaitē LIC ir 2841 pacients. Šobrīd šī terapija ir nepieciešama 607 HIV/AIDS pacientiem, un viena pacienta ārstēšanai mēnesī ir nepieciešami vidēji 635 lati, jo lētākā zāļu kombinācija izmaksā 309 latus, bet dārgākā - 2472 latus mēnesī. LIC speciāliste norāda, ka pārtraukumi antiretrovirālajā terapijā katram pacientam var radīt atšķirīgas sekas - kādam tas nekaitē un veselības stāvoklī izmaiņas netiek novērotas, turpretī citiem pat neliels medikamentu pārtraukums var radīt neatgriezeniskas sekas.
Nevalstiskās organizācijas, kuras darbojas HIV/AIDS pacientu interešu lokā, nosūtījušas vēstuli Valsts prezidentam Valdim Zatleram, informējot par situāciju zāļu piegādē, kā arī vēstules Veselības obligātas apdrošināšanas valsts aģentūrai, Veselības Ministrijai un LIC par pārtraukuma zāļu apgādē novēršanu, kā arī Saeimas Veselības un sociālo lietu apakškomisijai ar lūgumu steidzami izskatīt jautājumu par  pārtraukumiem antiretrovirālo zāļu apgādē tuvākajā apakškomisijas sēdē. Ilze Mežniece, LETA
 
20-11-2008
Valsts kanceleja, tai vietā, lai vismaz apstiprinātu, ka Apvienības HIV.LV vēstules par pārtraukumu inficēto ar HIV un AIDS slimo apgādē ar zālēm, ir sasniegušas adresātus un nodotas izskatīšanai atbildīgām amatpersonām, ir atsūtījusi apsveikumu kartīti... sava dzimšanas dienā: "Labdien! Valsts kanceleja šodien svin 90. dzimšanas dienu! Paldies par sadarbību un atbalstu! Ar sirsnīgiem sveicieniem - Valsts kancelejas darbinieki un direktore Gunta Veismane." Nu... apsveicam! ja Jums tas ir tik būtiski!
 
20-11-2008
VOAVA slēdz vairāku teritoriālo nodaļu birojus. Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūra (VOAVA) pēc teritoriālo nodaļu biroju darbības izvērtējuma, kā arī, ņemot vērā ekonomisko situāciju valstī kopumā, nolēmusi slēgt vairāku teritoriālo nodaļu birojus. Izvērtējot teritoriālo nodaļu klientu apkalpošanas speciālistu darbības lietderīgumu un to ģeogrāfisko izvietojumu, no šī gada 1. decembra tiks slēgti Talsu, Ventspils, Ludzas, Preiļu, Krāslavas, Cēsu, Gulbenes un Aizkraukles biroji. Jau šobrīd ir slēgti aģentūras biroji Saldū, Tukumā, Bauskā, Dobelē, Madonā un Limbažos. Iedzīvotāji ar jautājumiem par pacientu iemaksām, par kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtību, ar iesniegumiem endoprotezēšanai, EVAK pieteikumiem un citiem jautājumiem varēs vērsties aģentūras teritoriālo nodaļu centros Rīgā, Kuldīgā, Daugavpilī, Smiltenē un Jelgavā, kā arī teritoriālo nodaļu birojos Liepājā, Rēzeknē, Balvos, Jēkabpilī un Valmierā, kas turpinās darbību.
 
20-11-2008
Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) direktores vietniece Dr. Velga Ķūse informē savā vēstulē biedrību Apvienība HIV.LV: Uz 2008. gada 01. novembri LIC uzskaitē ir 2874 HIV inficētas personas. Specifisko antiretrovirālo terapiju (ART) saņem 350 pacienti, viņiem medikamentozā ārstēšana nozīmēta individualizēti (atkarībā no rezistences, medikamentu panesamības, blakusslimībām) 86 dažādas medikamentu kombinācijas. No šiem pacientiem 23 ir bērni, 11 pacienti ar HIV vīrusa rezistenci, 17 pacientes ir grūtnieces, 70 līdzestīgi pacienti, 229 pacienti ar narkotisko vielu lietošanas anamnēzi un līdzestības problēmām. 2008. gadā ART uzsākta 97 pacientiem. Līdzestības trūkuma dēļ 2008. gadā ART pārtraukta 123 pacientiem (pacienti paši izteikuši vēlēšanos ārstēšanos pārtraukt, pacienti neierodas pēc medikamentiem). AIDS pacientu skaits pieaug, nepieciešamība ārstēt arī pieaug, bet finansējums tās nodrošināšanai pagaidām nē. ART izmaksas: vienam pacientam vidēji mēnesī Ls 635, vidēji gadā Ls 7625; visiem pacientiem mēnesī Ls 207785, gadā Ls 2493416.
LIC nodrošinās ART līdz 2008. gada beigām tikai bērniem, grūtniecēm un pacientiem ar rezistenci, kā arī smagu klinisku AIDS gadījumu vadīšanai. Pārējiem ART atjaunošanos vajadzēs gaidīt līdz 2009. janvārim. Ja LIC saņems papildfinansējumu 2008. gadam 207785 latus, ir iespējas atjaunot ART decembrī.
 
20-11-2008
VIEDOKLIS: "– Zāļu pieejamības jautājums tika aktualizēts pēdējā Valsts HIV infekcijas, tuberkulozes un seksuālās transmisijas infekciju izplatības ierobežošanas koordinācijas komisijas sanāksmē 17. septembrī. Tajā Latvijas Infektoloģijas centrs apgalvoja, ka šogad tiek sekots līdzi, lai medikamentu pietiktu, lai tie tiek laikus pasūtīti. Visticamāk, jau septembrī atbildīgās amatpersonas zināja, ka naudas pietrūks. Tagad mums saka: mēs cerējām, ka pietiks. Problēmas ar medikamentiem un arī ārstēšanas principiem, proti, ka tiek atteikta ārstēšana pacientiem, nosaucot tos par nelīdzestīgiem, ir liela problēma Latvijā. Mēs, HIV/AIDS organizācijas Latvijā, HIV.LV, AGIHAS, DIA+LOGS, aicinām nekavējoties atrisināt šo problēmu." (Aleksandrs Molokovskis, Apvienības HIV.LV valdes priekšsēdētājs)
Latvijas Infektoloģijas centrs (LIC) apsolījis neapturēt medikamentu izsniegšanu 23 HIV inficētiem bērniem, 17 grūtniecēm un 11 pacientiem ar HIV vīrusa rezistenci. Taču pārējiem HIV/AIDS pacientiem Latvijā antiretrovirālās terapijas medikamentu saņemšana pašlaik apturēta. Nav naudas. To varētu uzskatīt par dāvanu HIV/AIDS pacientiem pirms Starptautiskās AIDS dienas, ko visā pasaulē atzīmē 1. decembrī, norāda apvienības HIV.LV valdes priekšsēdētājs Aleksandrs Molokovskis. "Medikamenti cilvēkiem tiek izsniegti, un viņi tos ilgstoši lieto, lai vispār izdzīvotu," norāda A. Molokovskis. Valsts budžeta nauda šīm zālēm beigusies, bet farmaceitiskās kompānijas nevēlas piegādāt zāles uz parāda, līdz ar to zāļu pārtraukums var ievilkties līdz pat 2009. gada janvārim. "Ļoti interesantas šķiet izmaiņas ārstu parastajā retorikā – viņi mierina pacientus ar tiem nedaudzajiem pētījumiem, kas apgalvo, ka pārtraukumi terapijā nekaitē pacientu imunoloģiskam stāvoklim un ir gandrīz vai veselīgi. Vēl pavisam nesen to pašu ārstu uzskati bija pretēji – ja pacients izlaida dažas zāļu devas vai par dažām dienām nokavēja ierašanos Latvijas Infektoloģijas slimnīcā pēc zālēm, viņš tika uzskatīts par nelīdzestīgu – tādu, kas nesadarbojas ārstēšanās procesā –, un terapija viņam tika liegta," norāda A. Molokovskis. Saņemtā informācija no pacientiem liecina, ka tiem vai nu nomaina zāļu kombināciju, vai neizsniedz zāles vispār. Uzskaitē LIC ir 2841 pacients, no viņiem antiretrovirālā terapija nepieciešama 607 pacientiem. Kopumā pašlaik ir vairāk nekā 4000 HIV inficēto. Medikamentus HIV/AIDS pacientiem iepērk LIC, un tos pacienti saņem slimnīcā. Decembrim medikamentu apmaksai vajadzētu 207 795 latus, un, tā kā iepirkumu vairs nevar paspēt veikt, ja valsts atrastu naudu, tas varētu būt kā recepšu medikaments ar 100 procentu valsts kompensāciju nopērkams aptiekās. "Nekādā gadījumā nevēlamies saņemt naudu uz citu pacientu rēķina, taču šīs zāles HIV/AIDS pacientiem ir akūti nepieciešamas," uzsver A. Molokovskis.
Antiretrovirālā terapija ir galvenais ārstēšanas paņēmiens AIDS slimniekiem. Tā var uz vairākiem gadiem aizkavēt slimības attīstības procesu. Ārstēšana nozīmē pastāvīgu medikamentu (vairāku zāļu kombināciju) lietošanu ik dienu visu atlikušo mūžu. Terapijas pieejamība ir būtiski nozīmīga ne tikai HIV inficētajiem, bet arī sabiedrībai kopumā. Nepareiza, galvenokārt – neregulāra, antiretrovirālo medikamentu lietošana var izraisīt pret medikamentiem rezistentu HIV formu veidošanos, tas ir, vīruss attīsta tādas formas, kurām iepriekš lietotās zāļu kombinācijas vairs nepalīdz.Latvijā tiek izmantotas 83 dažādas antiretrovirālo medikamentu kombinācijas. Vislētākā no izmantojamajām kombinācijām izmaksā 309 latus mēnesī, visdārgākā 2472 latus mēnesī. Ārstēšana ar jaunākās paaudzes medikamentiem mēnesī izmaksā 1496 latus. Vidējais terapijas izmaksu rādītājs uz vienu pacientu ir 638 lati mēnesī (7650 latu) gadā.
(Inga Paparde, Neatkarīgā Rīta Avīze,
www.nra.lv)
 
19-11-2008
(TVNET/LNT) No valdības iedarbinātā taupības režīma var būt atkarīgas cilvēku dzīvības. Tik skarbs ir HIV/AIDS nevalstisko organizāciju spriedums, jo šobrīd naudas trūkuma dēļ daudziem simtiem HIV/AIDS pacientu pietrūkst valsts garantēto medikamentu. Šobrīd Latvijā reģistrēti 350 HIV/AIDS pacienti, kuriem vajadzīgi īpaši medikamenti. Tos nodrošina valsts, un pacienti zāles līdz šim saņēma Latvijas Infektoloģijas centrā. Šobrīd tapis zināms, ka naudas trūkuma dēļ zāļu atlikušajiem šā gada mēnešiem vairs nepietiek. Jauns iepirkums būšot tikai nākamā gada janvārī. Apvienības "HIV.LV" valdes priekšsēdētājs saka - tādu situāciju nedrīkst pieļaut! Dažiem HIV/AIDS pacientiem medikamentozā ārstēšana ir vienīgais veids, kā aizkavēt slimības attīstību, un zāles jālieto regulāri, citādi slimība var progresēt. Latvijas Infektoloģijas centrs apstiprinājis, ka medikamentu tiešām nākammēnes visiem nepietiks, taču smagākie gadījumi tikšot kontrolēti. Tāpat zāles nodrošināšot arī HIV/AIDS inficētām grūtniecēm un bērniem. HIV/AIDS pacienta ārstēšana valstij mēnesī izmaksā ap 635 latiem. Jau tagad naudas no budžeta vajadzētu vairāk. Šobrīd zāles vajag 350 cilvēkiem, nākotnē šis skaitlis turpinās pieaugt. Taču apvienības "HIV.LV" vadītājs uzskata - ar cilvēku dzīvībām riskēt nedrīkst un uzrakstījis vēstuli gan Veselības ministrijai, gan Valsts prezidentam, gan starptautiskām organizācijām. Viņš uzskata, ka nauda atlikušajiem nepilniem diviem mēnešiem ir jāatrod. Pēc oficiāliem datiem Latvijā reģistrēti ap 4300 HIV inficēto. Lielākā daļa - intravenozo narkotiku lietotāji. Diemžēl vairāk nekā 600 cilvēkiem slimība jau ir AIDS stadijā. (Tieša saite uz LNT reportāžu
 
19-11-2008
Informācija par šā brīža situāciju ar zālēm HIV ārstēšanai jau ir pieejama RU daļā krievu valodā. Latviski plašāku informāciju publicēsim rīt. Bet tagad pateicamies masu saziņas līdzekļiem - televīzijām, avīzēm, zinu aģentūrām,- par lielu interesi pret problēmu un atsaucību!
Kas ir Antiretrovirālā terapija jeb ARVT?
Antiretrovirālā terapija ir galvenais ārstēšanas paņēmiens AIDS slimniekiem. Tā nedod pilnīgu izdziedināšanu, bet var uz vairākiem gadiem aizkavēt slimības attīstības procesu. Ārstēšana nozīmē pastāvīgu medikamentu (vairāku zāļu kombināciju) lietošanu ik dienu visu atlikušo mūžu. Antiretrovirālie medikamenti aizkavē HIV vairošanos organismā, līdz ar to optimizē kopējo veselības stāvokli un dod iespēju inficētajam cilvēkam dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.
Šī specifiskā ārstēšana savā ziņā ir arī HIV izplatības profilakse, jo var samazināt HIV daudzumu inficētā cilvēka organisma šķidrumos (asinīs, izdalījumos no dzimumorgāniem un mātes pienā) līdz tādam līmenim, ka tie nav infekciozi un bīstami citiem cilvēkiem. Tas nozīmē, ka antiretrovirālās terapijas pieejamība ir būtiski nozīmīga ne tikai HIV inficētajiem cilvēkiem, bet arī sabiedrībai kopumā.
Savukārt nepareiza (galvenokārt, neregulāra) antiretrovirālo medikamentu lietošana var izraisīt pret medikamentiem rezistentu HIV formu veidošanos, tas ir, vīruss attīsta tādas formas, kurām iepriekš lietotās zāļu kombinācijas vairs nepalīdz. Ar šādām vīrusa formām inficētiem cilvēkiem var rasties grūtības piemērot optimālu ārstēšanu.
Lai novērstu zāļu rezistento HIV formu izplatīšanos, pacientam pirms terapijas uzsākšanas jābūt ļoti motivētam iesaistīties ārstēšanas procesā, jāsadarbojas ar ārstiem (jābūt līdzestīgam) un pilnībā jāapzinās, ka antiretrovirālo medikamentu lietošana būs jāturpina visu mūžu, un ārstēšanā nedrīkst būt pārtraukumi, neraugoties  uz grūtībām, ko tā var izraisīt.
(avots: www.sva.lv)
 
18-11-2008
Ziņas no Eiropas Parlamenta. Starptautiskā AIDS diena: šogad uzmanība agrīnai ārstēšanai. Šā gada 1.decembrī pasaule 20. reizi atzīmēs Starptautisko AIDS dienu. Eiropas Komisija 19. novembrī deputātiem ziņos par Eiropas Savienības pasākumiem cīņai pret HIV/AIDS. Īpaša uzmanība šogad Eiropas pievērš agrīnai diagnosticēšanai un ārstēšanai. Ceturtdien Parlaments pieņems rezolūciju.
Parlaments šajā sasaukumā jau ir pievērsies cīņai pret HIV/AIDS. Pagājušā gada aprīlī deputāti atbalstīja Georga ANDREJEVA (ALDE) ziņojumu par ES pasākumiem cīņai pret vīrusu. Deputāti aicināja Komisiju izstrādāt noteikumus par struktūrfondu un sociālo fondu izmantošanu cīņai pret HIV/AIDS, likt lietā ES 7. pētniecības pamatprogrammas finansējumu zāļu radīšanai un piešķirt līdzekļus profilakses pasākumiem.
Papildu informācija par Eiropas Savienības pasākumiem cīņai pret HIV/AIDS
http://ec.europa.eu/health/ph_threats/com/aids/aids_en.htm
 
17-11-2008
Nevalstisko organizāciju rīcības plāns, sakarā ar kārtējo pārtraukumu antiretrovirālo zāļu apgādē:
-Elektroniskā vēstule Valsts prezidenta kancelejai par to, ka iepriekš pieteikta nevalstisko organizāciju tikšanās ar Valsts prezidentu 1. Decembrī tagadējos apstāķļos gūst jaunu saturisku piepildījumu (valde, Apvienība HIV.LV, 18. novembris)
-Nevalstisko organizāciju vēstules elektroniski un papīrformātā Veselības obligātas apdrošināšanas veselības apdrošināšanas valsts aģentūrai  ar kopijām Veselības Ministrijai un Latvijas Infektoloģijas centram par pārtraukuma zāļu apgādē novēršanu (valdes Apvienība HIV.LV, AGIHAS, DIA+LOGS, 19. novembris)
-Paziņojums Latvijas presei par kārtējo pārtraukumu antiretrovirālo zāļu apgādē, kas balstīts uz biedrības Apvienība HIV.LV 14. novembrī mājas lapā publicēto informāciju (Apvienība HIV.LV, 18. novembris)
-Vēstule Valsts HIV infekcijas, tuberkulozes un seksuālās transmisijas infekciju izplatības ierobežošanas koordinācijas komisijas priekšsēdētājam A. Čivčam par sanāksmes 17. decembrī darba kārtībā iekļaujamo jautājumu par pārtraukumiem antiretrovirālo zāļu apgādē (4 HIV/AIDS NVO pārstāvju vārdā Apvienība HIV.LV, 18. novembris, elektroniski un papīrformātā)
-Tikšanās ar LIC dierktores vietnieci Dr. Velgu Ķūsi (19. novembrī, Apvienība HIV.LV, DIA+LOGS)
-Vēstule elektroniski un papīrformātā Saeimas Veselības un sociālo lietu apakškomisijai ar lūgumu steidzami izskatīt jautājumu par  pārtraukumiem antiretrovirālo zāļu apgādē apkškomisijas sēdē (Apvienība HIV.LV, 20. novembris)
-Aktuālizēt  pārtraukumus antiretrovirālo zāļu apgādē pacientu organizāciju konferencē 29. novembrī (Apvienība HIV.LV, AGIHAS, DIA+LOGS)
-Informatīvie elektroniskie paziņojumi starptautiskajām organizācijām EATG, ITPC, ECUO, ITPCru krievu un angļu valodās (Apvienība HIV.LV, AGIHAS, 20. novembrī)
-Preses relīze angļu valodā  Eirokomisijai, ECDC, CSF (Raminta Štuikyte, AGIHAS, 20. novembris)
 
16-11-2008
Nīderlandes tiesa piespriedusi sodu diviem vīriešiem, kuri tika vainoti HIV infekcijas izplatīšanā ar iepriekšēju nodomu. Saskaņā ar tiesas materiāliem, ļaundari iepazinās ar saviem potenciālajiem upuriem – vīriešiem, internetā, bet tiekoties viņus sazāļojuši ar narkotikām, izvarojuši viņus un ievadīja inficētas asinīs ar šļirces palīdzību. Virkne šādu noziegumu bija fiksēti Groningemā laika posmā no 2006. gada janvāra līdz 2007. gada maijam. Lietā par cietušajiem atzīti 14 cilvēki. Groningemas apriņķa tiesa abiem vainīgajiem piespriedusi atšķirīgus sodus. 49 gadus vecais Pīters M., kas tika atzīts par vainīgu izvarošanā un kaitējuma nodarīšanā cietušo veselībai, sodīts ar deviņu gadu cietumsodu, savukārt viņa līdzgaitniekam Hansam J. Piespriests piecu gadu cietumsods. Vēl viena noziedzīgā grupējuma dalībnieka vaina netika pierādīta lielākajā daļā apsūdzības. Neraugoties uz to, ka visi cietušie pašreizējā brīdī ir saslimuši ar HIV, tiesa uzskatīja, ka tomēr nav pierādīta inficēšanās tieši ļaundaru rīcības rezultātā. Tas izskaidro salīdzinoši maigos sodus. Groningemas prokuratūra jau paziņojusi, ka uzskata šādus soda mērus par neatbilstošiem un centīsies panākt, lai vainīgie tiktu sodīti bargāk.
 
Kāds nelegālais imigrants no Jamaikas, kas regulāri apmeklējis nakts klubus Lielbritānijas pilsētā Lesterā, iespējams, inficējis ar HIV vairāk nekā 100 savas seksa partneres. Veselības aizsardzības aģentūras pārstāvji pašlaik meklē sievietes, kuras varētu būt stājušās neaizsargātās dzimumattiecībās ar jamaikieti laika posmā no 2002. līdz 2007. gadam, ziņo Mail Online. Pēc aģentūras ziņām, jamaikietis ieradies Lielbritānijā 2002. gadā. Viņš bija regulārs nakts klubu apmeklētājs un viņam bija neskaitāmas seksa partneres, turklāt seksuālās attiecībās viņš neizsargājās. Tiek pieļauts, ka viņam bija vairāk nekā 100 seksuālo partneru. Iepriekšējā gada decembrī vīrietis tika ievietots Lesteras psihiatriskajā klīnikā, kur atradās gandrīz gadu. Būdams slimnīcā, viņam arī bija seksuālas attiecības ar slimnīcas pacientēm, turklāt arī tur viņš neizsargājās. Par jamaikieša HIV statusu ārsti uzzināja šāgada vasarā. Uzreiz pēc tam britu veselības aizsardzības institūcijas sazinājās ar apmēram 400 regulārām klubu apmeklētājām, brīdinot par nepieciešamību veikt pārbaudes uz HIV. Sievietēm tika paskaidrots, ka pēc iespējas ātrāka un savlaicīga HIV diagnostika un ārstēšana aizkavē AIDS attīstību, kas ļauj pacientiem dzīvot praktiski normālu dzīvi.

16-11-2008
Viedoklis (Agnis Buda: "Tu esi vajadzīgs savā atklātībā"; saruna ar Mārtiņu Braunu; žurnāls "Kabinets", 2008. gada novembra numurs, Nr.63):
Jautājums: - Kristietības ideju izplatīšanās vēstures process kā tāds bieži sastapās ar vēsturisku nosacījumu lavīnām. Interesanti kaut vai paanalizēt, kāpēc krustnešu gājieni uz Jeruzālemi sākās tieši 11. un nevis 10. gadsimtā, tāpat arī aplūkot korekcijas, ko ienesa mēris Eiropā.
Atbilde: - Tos augstākā saprāta nodomus mēs nevaram zināt - ja šī mēra nebūtu bijis, varbūt mūs tagad būtu iznīcinājusi pārapdzīvotība. Varbūt arī homoseksuālismu vai AIDS varam uztvert kā ārkārtīgi humānus iedzīvotāju skaita regulēšanas veidus. Zeme jau tagad ir pārapdzīvota, resursi - pārtērēti, esam pieraduši nenormāli tērēt, neekonomiski un izšķērdīgi dzīvot. Piemēram, Āfrikā, kur vienā ģimenē var piedzimt divpadsmit bērnu, daudzi nemāk rakstīt, toties ļoti labi pazīst Kalašņikova automātu - kas tad te var būt humānāks par AIDS? Tā ka nevar teikt, ka viss ir ļaunums, kas pirmajā brīdī tāds šķiet.
 
14-11-2008
Latvijas infektoloģijas centrs (LIC) un citas par HIV/AIDS pacientu apgādi ar antiretrovirāliem (ARV) medikamentiem atbildīgas valsts institūcijas ir sarūpējušas "dāvanu" Starptautiskai AIDS dienai 1. decembrī, kas visā pasaulē un līdz pat 2015. gadam notiek zem vienota saukļa "Turiet solījumu! Apturiet AIDS!", proti, Latvijā iestājies ceturtais kalendārā gada laikā pārtraukums apgādē ar ARV zālēm. Pēc LIC ārstu sniegtajām ziņām, budžeta nauda ir beigusies, bet farmaceitiskās kompānijas it kā nevēloties piegādāt zāles uz parāda. Līdz ar to zāļu pārtraukums var ievilkties līdz 2009. gada janvārim. Ļoti interesantas šķiet izmaiņas ārstu parastajā retorikā - viņi mierina pacientus ar tiem nedaudzajiem pētījumiem, kas apgalvo, ka pārtraukumi terapijā nekaitē pacientu imūnoloģiskam stāvoklim un ir gandrīz vai veselīgi. Vēl pavisām nesen to pašu ārstu uzskati bija prētēji - ja pacients izlaida dažas zāļu devas, vai uz dažām dienām nokāvēja uz LIC pēc zālēm, viņš tika uzskatīts par nelīdzestīgu un terapija viņam tika liegta. Pēc informācijas no pacientiem, viņiem šobrīd vai nu nomaina kombināciju, vai nu neizsniedz zāles vispār. Šī tēma bija aktualizēta pēdējā Valsts HIV infekcijas, tuberkulozes un seksuālās transmisijas infekciju izplatības ierobežošanas koordinācijas komisijas sanāksmē 17. septembrī. Par LIC direktores vietnieces Velgas Ķūses toreiz teikto Jūs varat izlasīt zemāk. "Šī gada laikā tiek sekots līdzi, lai medikamentu pietiktu, tie tiek laicīgi pasūtīti" - tads bija apsolījums inficētiem ar HIV un AIDS slimiem.  
Atskats uz Velgas Ķūses ziņojumu 17. septembrī Valsts HIV infekcijas, tuberkulozes un seksuālās transmisijas infekciju izplatības ierobežošanas koordinācijas komisijas sanāksmē:
Uzskaitē Latvijas Infektoloģijas centrā ir 2841 pacients, no tiem antiretrovirālā terapija (ARVT) nepieciešama 607 pacientiem, bet tā tiek nodrošināta 359 pacientiem. „Mēs neārstējam visus 607 pacientus ne tāpēc, ka mums nepietiktu naudas, bet tāpēc, ka viņi nav „uzticami”. No visiem pacientiem, kuri ir uzskaitē, dubultinfekcija HIV+STS 480, HIV+hepB 190, HIV+hepC 1801. Latvijā tiek izmantotas 83 dažādas ARVT kombinācijas (tas ir vidēji viena uz četriem pacientiem), „kas ir unikāls piemērs visai pasaulei”. 8 pacientiem konstatēta krusteniskā rezistence, 7 ārstējas ar Fuzeonu, viens – Raltegravīru. Vislētākā no izmantojamajām kombinācijām izmaksā 309 latus mēnesī (2708 gadā), bet visdārgākā 2472 lati mēnesī (29677 gadā). Ārstēšana ar jaunākās paaudzes medikamentiem mēnesī izmaksā 1496 lati (17985 gadā). Vidējais terapijas izmaksu rādītājs uz vienu pacientu ir 638 lati mēnesī (7650 lati) gadā. „Tāpēc gadījumā, ja nāktos nodrošināt ARVT lielākam pacientu skaitam, mēs varēsim izmantot tādas ārstēšanas shēmas, lai ar grūtībām, tomēr iekļautos esošā finansējuma ietvaros.” Viena testa, lai noteiktu rezistenci, izmaksas ir 475 lati. No visiem pašlaik uzskaitē esošiem pacientiem 1931 pacients – narkotiku lietotājs; vīriešu, kam ir sekss ar vīriešiem – 110, biseksuālas personas – 44, heteroseksuālas personas – 2556. „Ne vairāk kā 190 pacientus no tiem, kuri saņem terapiju, mēs uzskatām par normāliem” (tam sekoja atruna „tā teikt”, „tas ir, tādi, ar kuriem nerodas problēmas no uzticamības viedokļa”). HIV inficētajām sievietēm piedzimuši 290 mazuļi.
ARVT budžets 2008. gadam ir 1200 tūkstoši latu, 2009. gadam nepieciešami 1300 tūkstoši latu, bet 2010. gadam – 1350 tūkstoši latu. „Pārkāpjot visus Ministru kabineta noteikumus, mēs par savu naudu no Veselības ministrijas budžeta ārstējam un veicam monitoringu visiem ieslodzītajiem un notiesātajiem HIV inficētajiem, lai gan ar to vajadzētu nodarboties Tieslietu ministrija un no sava budžeta.” Viena ieslodzītā/notiesātā veselības aizsardzībai, ieskaitot medikamentus un laboratorijas izmeklējumus, tiek piešķirti 12 lati gadā.
Izraksts no oficiālā sanāksmes protokola:
"Diskusija:
V.Ķūse secina, ka ar ārstējošo personālu vien nepietiek, lai veicinātu pacientu līdzestību, tādēļ arī sabiedriskajām organizācijām varētu būt nozīme šī jautājuma risināšanā.
A.Stirna norāda, ka valstī nav piespiedu ārstēšana. Kā arī metadona izsniegšanas laikā tiek kontrolēts pacienta stāvoklis un teorētiski ir iespējams apvienot gan specifisko ARV terapijas medikamentu izsniegšanu, gan metadona izsniegšanu.
A.Molokovskis norāda, ka nav skaidri izprotami kritēriji pacienta līdzestības novērtēšanai. Tiek aktualizēts fakts, ka ir bijuši 2 medikamentu saņemšanas pārtraukumi, taču gadījumos, kad pacients personisku iemeslu dēļ nav atnācis pēc medikamentiem, tas tiek uzskatīts kā pārkāpums, turklāt pēc vienošanās par ārstēšanas uzsākšanu, pacients nedrīkst lietot citur iegādātus medikamentus.
V.Ķūse informē, ka pirmajā reizē pacientiem, kas dažādu iemeslu dēļ neierodas, nesaņem medikamentus tiek izteikts brīdinājums, kā arī medikamenti tiek izsniegti uz īsāku laika periodu.
Šī gada laikā tiek sekots līdzi, lai medikamentu pietiktu, tie tiek laicīgi pasūtīti.
Kā arī ārstējošais ārsts ir atbildīgs par medikamentiem, kurus pacientam nozīmējis, ja tie tiks pirkti no nesertificētām iestādēm, var radīt šaubas par to kvalitāti. Katrs pacients tiek vērtēts vizītes laikā, medikamenti netiek izsniegti, ja persona ir alkohola, narkotisko vielu reibumā, kas norāda, ka pacienta līdzestība vērtējama kā zema."
 
14-11-2008
Daugavpilī, naktsklubā "Banzai", 5. decembrī plkst. 16 notiks Vispasaules AIDS dienai veltīts pasākums "Maratons pret AIDS’2008", aģentūru LETA informēja Daugavpils domes Jaunatnes lietu nodaļas vadītāja Ieva Teikmane. Cīņai pret šo XXI gadsimta mēri veltītajā pasākumā paredzēts koncerts, kuram pieteikušās roka un hip-hopa grupas no Daugavpils un Rēzeknes. Koncerta noslēgumā paredzēta labāko grupu apbalvošana nominācijās - roks un hip-hops. Kā katru gadu ar konkursiem un sacensībām par HIV/AIDS profilaksi pasākumā piedalīsies arī jaunieši no Daugavpils universitātes Veselības veicināšanas centra "Par to!". Ar informatīvajiem materiāliem pasākumu atbalstīs HIV/AIDS profilakses centrs no Rīgas. Pasākuma mērķis ir informēt jauniešus par HIV/AIDS, palielināt viņu atbildību par savu veselību un uzvedību, kā arī veicināt sabiedrības izpratni par problēmu un tolerantu attieksmi pret HIV inficētajiem. (LETA)
 
20. novembrī, plkst. 15:00 Latvijas Universitātes (LU) kafejnīcā Raiņa bulvārī 19 tiek organizēts "Zinātnes kafejnīcas" pasākums. Šoreiz pasākums būs veltīts Eiropas antibiotiku dienai, kas notiek 18. novembrī, un vakara sarunu temats būs ”Antibiotikas. Kas notiek Latvijā?”. Antibiotikas ir izglābušas daudzus miljonus cilvēku, bet kā būs nākotnē? Par to visu un citām lietām „Zinātnes kafejnīcā”. Ekspertu krēslos sēdēs LU profesore Aija Žilēviča un stāstīs, kas ir antibiotikas un kā tās darbojas, LU asociētais profesors Uga Dumpis informēs antibiotiku patēriņu Latvijā, Rīgas Austrumu slimnīcas mikrobioloģijas nodaļas vadītāja Dace Rudzīte skaidros, kas ir mikroorganismu rezistence un kāda ir situācija Latvijā Eiropas kontekstā, bet Valsts Tuberkulozes un plaušu slimību aģentūras mikrobioloģijas laboratorijas vadītājs Ģirts Šķenders skaidros, kur lieto antibiotikas: „Tuberkuloze: Edvards VI, Paskāls, Orvels un citi”, bet „Glaxo SmithKline Latvia” medicīnas daļas vadītāja Petra Kriķe iepazīstinās ar jaunumiem antibiotiku ražošanas noslēpumos. Pasākumu vadīs Dr. Juris Šteinbergs – Latvijas Universitātes studentu vidū iecienīts pasniedzējs un populāra TV raidījuma seja. "Zinātnes kafejnīcas" diskusija notiks brīvā stilā pie kafijas tases vai sulas glāzes, kas kafejnīcas apmeklētājiem būs par brīvu. "Zinātnes kafejnīcas" mērķis ir raisīt brīvu diskusiju neformālā vidē par sabiedrību interesējošiem zinātnes jautājumiem. Tā ir iespēja tikties ar attiecīgās jomas ekspertiem un uzdot viņiem jebkuru gan skolotājam, skolēnam, studentam, ierēdnim, bibliotekāram, gan uzņēmējam un pensionāram interesējošu jautājumu un noskaidrot līdz šim neizprasto par kādu konkrētu zinātnes jomu, šoreiz par antibiotikām, to labumu cilvēcei un lietošanas sekām. Visi laipni aicināti apmeklēt "Zinātnes kafejnīcas" pasākumu! (TVNET)
 
13-11-2008
Uzbekistānas pilsētas Namangānas slimnīcā konstatēta bērnu masveida inficēšanās ar HIV. Par to, atsaucoties uz anonīmiem avotiem Uzbekistānas veselības aizsardzības un tiesībsargu institūcijās, ziņo www.fergana.ru  Saskaņā ar sniegto informāciju, šajā incidentā ar HIV inficējušies 43 bērni, starp inficētajiem ir arī jaundzimušie. Kā vēsta Uzbekistānas veselības aizsardzības ministrijas anonīmais informācijas avots, HIV vīruss Namangānas apgabala slimnīcā izplatījies, vairakkārt izmantojot šļirces. Patlaban 40 Valsts nacionālās drošības dienesta, prokuratūras darbinieku un mediķu veic pārbaudes galvaspilsētas slimnīcā.. Faktu par HIV infekcijas uzliesmojumu Namangānas apgabala slimnīcā apstiprināja arī anonīmi informācijas sniedzēji no Uzbekistānas prokuratūras un Namangānas mediķi. Taču oficiālie Uzbekistānas ziņu dienesti klusē – tajos nav nekādas informācijas par negadījumu Namangānā.
 
Zinātnieki ir radījuši pret AIDS vakcīnu pērtiķiem, kas nākotnē palīdzēs izstrādāt analogu vakcīnu cilvēkiem, rakstīts starptautiskas zinātnieku grupas publicētajā rakstā žurnālā Nature. Pērtiķiem ir novērota saslimšana, kas ir analoga AIDS, un ko izraisa pērtiķu imūndeficīta vīruss – cilvēka imūndeficīta vīrusa (HIV) radinieks. Izpētot dzīvnieku slimību, zinātnieki varēs labāk saprast AIDS cēloņus. Jaunajā pētījumā zinātnieki Hārvardas medicīnas skolas pārstāvja Dena Baruha vadībā radījuši vakcīnu pret pērtiķu AIDS, kas radīta uz tā vīrusa bāzes, kurš izraisa saaukstēšanos. Zinātnieki šim vīrusam piestiprināja vienu no pērtiķu imūndeficīta vīrusa olbaltumiem. Ievadot šo kompleksu pērtiķa organismā, tas reaģēja, izstrādājot imunitāti pret to. Eksperimenti pierādīja, ka šī vakcīna patiešām aizsargājusi dzīvniekus no AIDS vīrusa nāvējošās devas. Turklāt viņi palika veselu vēl gadu pēc kontakta ar infekciju. Zinātnieki norāda - iepriekš tika uzskatīts, ka saaukstēšanās vīruss, ko izmantoja, lai izstrādātu pērtiķu vakcīnu, var pastiprināt AIDS procesus cilvēka organismā. Lai cilvēkiem domāto vakcīnu padarītu maksimāli nekaitīgu, nepieciešams izvēlēties citu vīrusu nesēju. Tomēr zinātnieki cer, ka viņu pētījums palīdzēs nākotnē atrast pret HIV vakcīnu.
 
Eiropas Savienības valstu iedzīvotāji sākuši vairāk lietot smagās narkotikas – heroīnu, kokaīnu un amfetamīnu, savukārt marihuānas smēķētāju skaits ir sarucis. „Marihuānas lietošana Eiropā ir nonākusi jaunā fāzē. Pēdējie pētījumi liecina, ka ir stabilizējies vai pat krities pieprasījums pēc šī veida narkotikām,” rakstīts Eiropas narkotiku un narkomānu monitoringa centra gadskārtējā ziņojumā. Tajā pausts, ka pērn marihuānu smēķējuši 23 miljoni eiropiešu, bet kokaīnu lietojuši vairāk nekā 4 miljoni eiropiešu. Tāpat ir pieaudzis nāves gadījumu skaits, kas saistīts ar narkotiku lietošanu, kā arī to gadījumu skaits, kad vērsušies medicīnas centros, lai atbrīvotos no narkotiku atkarības. Vissmagākā situācija un Spānijā un Lielbritānijā, - tur no narkotikām mirušo skaits ir lielāks nekā jebkur citur Eiropā. Lielbritānija ieņem arī līderpozīcijas narkotiku lietotāju skaita ziņā starp nepilngadīgajiem – vairāk nekā 200 000 skolēnu vecumā no 15 – 16 gadiem ir atzinušies, ka lieto narkotikas.
 
12-11-2008
11. novembrī, Sabiedrības veselības aģentūrā noslēdzās Eiropas slimību kontroles un profilakses centra  organizētā darba sanāksme par A hepatīta uzliesmojumu kontroli un ierobežošanas pasākumiem Latvijā un citās Eiropas Savienības valstīs, kur reģistrēta periodiski augsta saslimstība ar A hepatītu. Saskaņā ar ESKPC datiem plaša mēroga A hepatīta uzliesmojumi pēdējos gados reģistrēti ne tikai Latvijā, bet arī citviet Eiropā -  Spānijā, Ukrainā, Slovākijā, Čehijā Itālijā, Vācijā un Nīderlandē. Lielākā daļa uzliesmojumu cēloniski saistīti ar inficēšanos ceļojumu laikā vasaras periodā un turpmāku infekcijas izplatīšanos kontaktu veidā, otrs biežāk novērotais saslimšanas cēlonis bijusi inficēta pārtika. Analizējot A hepatīta uzliesmojumu iemeslus un organizētos profilakses pasākumus Latvijā, Slovākijā un Čehijā, speciālisti secināja, ka  līdzīga A hepatīta uzliesmojuma gaita kā Rīgā šogad novērota arī Čehijas galvaspilsētā Prāgā, proti – saslimstības  izplatīšanās sākusies ar procentuāli lielu intravenozo narkotiku lietotāju skaitu un turpmāk izplatījies citās iedzīvotāju grupās. Savukārt Slovākijā A hepatīta saslimšana izplatījusies ciematā, kuru apdzīvo čigānu tautības iedzīvotāji. Sanāksmes laikā speciālisti no ESKPC, Nīderlandes, Itālijas, Vācijas, Baltijas valstīm, Čehijas un Slovākijas sniedza ieskatu A hepatīta laboratoriskās testēšanas iespējās, valstu izvēlētajās vakcinācijas un citās profilakses stratēģijās, kas pēdējo desmit gadu laikā piemērotas Eiropas valstīs. Epidemiologi, vērtējot šī brīža situāciju Latvijā un prognozējot turpmāko attīstību, uzskata, ka Rīgā un Rīgas rajonā tiks reģistrēti jauni saslimšanas gadījumi, tomēr situācija kopumā stabilizēsies un samazināsies saslimšanas gadījumu skaita pieaugums. Savukārt ārpus Rīgas, kur šobrīd ar A hepatītu saslimušo ir maz, vīruss varētu izplatīties aktīvāk. Šobrīd ar A hepatītu saslimuši 1755 iedzīvotāji un 448 gadījumi vēl tiek izmeklēti. (SVA)
 
Microsoft uzsākusi datoru zinātnes cīņu ar AIDS: informācijas tehnoloģijas palīdzēs radīt zāles pret nāvējošo slimību. Microsoft pētījumu nodaļas vadītājs uzskata, ka datoru zinātnes rada jaunas iespējas zinātniekiem, lai izpētītu vīrusu, kas izraisa AIDS. Un tāpēc viņi var palīdzēt efektīvu vakcīnu un citu medikamentu izstrādē. „Visi spēki mobilizēti, lai atrastu jaunus ceļus, kā aprakstīt un analizēt šūnu darbības sistēmu,” norāda Microsoft Research direktors Riks Rašids.  Iegūtais imūndeficīta sindroms novājina cilvēka imūnsistēmu, atstājot slimnieku bez aizsardzības pret infekcijas slimībām un citām saslimšanām, kas reti apdraud veselu cilvēku.  „Mēs atklājām, ka daudzus datoru teoriju rezultātus, it īpaši to, kas attiecas uz valodu programmēšanu, var izmantot, lai aprakstītu procesus, kas notiek šūnā. Savukārt matemātiskās metodes, kuras izmanto, lai analizētu programmas, var izmantot, lai analizētu šūnu darbību, jo starp šīm jomām pastāv matemātiska sakarība,” apgalvo Rašids. „Ļaudis sāk saprast, ka datori palīdz risināt dažādus jautājumus. Ne vien paaugstina efektivitāti, bet maina pieeju problēmām, pateicoties teorijām, uz kurām balstās viņu darbs.” (http://www.osp.ru/news/articles/2008/45/5642058)
 
Ārsti atkal ir ierunājušies par to, ka AIDS izdosies uzvarēt. Šādas cerības deva gadījums, kas notika ar 42 gadus vecu amerikāni, kurš slimoja ar leikēmiju. Viņam izdarīja kaulu smadzeņu pārstādīšanas operāciju, kuras rezultātā viņš atbrīvojās no HIV infekcijas. Pēc vīrusa pazušanas no asinīm jau ir pagājušas 600 dienas, kaut pacients nelieto nekādus speciālus preparātus. Šā gadījuma īpatnība ir tāda, ka ārsts hematologs Hero Hjūters, kurš plānoja operāciju, pacientam apzināti pārstādīja tāda donora kaulu smadzenes, kuram novēroja dabiskas izcelsmes ģenētiskas mutācijas, kas viņu padarīja neuzņēmīgu pret jebkuru HIV vīrusa štammu. Cilvēkam ar tādu mutāciju tiek nomākta olbaltuma CCCR5 iedarbība, kas ļauj vīrusam iekļūt šūnās. Pirms pārstādīšanas tika veikts šādos gadījumos ierastais staru terapijas kurss un farmokoloģiskā terapija, kas nokauj kaulu smadzeņu šūnas un novājina imūnsistēmu. Iespējams, ka tas nospēlēja savu pozitīvo lomu, jo tādējādi gāja bojā daudzas ar HIV inficētas šūnas. Lai maksimizētu jauno šūnu izdzīvošanu, speciālisti rekomendēja pacientam pēc operācijas beigt lietot medikamentus, kas bija izrakstīt cīņai pret AIDS. Tika plānots, ka ārstēšanu atsāks, kad vīruss atkal parādīsies asinīs. Taču tas pazuda, un gandrīz divus gadus ar standarta testēšanas metodēm nav konstatētas tā pēdas. Ziņojums par šo gadījumu tika prezentēts gadskārtējā konferencē, kurā pievēršas retrovīrusiem un oportūniskām infekcijām. Zinātnieki atzina, ka pacients „no funkcionālā viedokļa” ir izārstēts.
 
Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija aicināja Ieslodzījuma vietu pārvaldi sniegt komisijai informāciju par cietumu reorganizācijā ietaupītās naudas plānoto izlietojumu. Komisijas deputāti pauda bažas par to, vai cietumu reorganizācijā ietaupītie līdzekļi nebūs jāizmaksā pabalstos administratīvajiem darbiniekiem, kurus plānots atlaist no darba. Ieslodzījuma vietu pārvaldes (IeVP) priekšnieks Visvaldis Puķīte skaidroja, ka 70 procenti no atlaistajiem dosies pelnītā atpūtā – pensijā, līdz ar to finansiālu zaudējumu nebūs. Reforma paredz samazināt IeVP administratīvo aparātu, kas ļaus ietaupīt nodokļu maksātāju naudu un to izmantot daudz lietderīgāk, piemēram, cietumu apsardzes pilnveidošanai un ieslodzīto resociālizācijai. V.Puķīte apņēmās jau tuvākajā laikā sniegt komisijai informāciju par cietumu reformas izmaksām un ietaupītās naudas izlietojuma plāniem. Savukārt komisijas priekšsēdētājs Jānis Šmits uzsvēra, ka deputāti rūpīgi sekos līdzi cietumu reorganizācijas gaitai.
Šodien Parlielupes cietumu Jelgavā atstāja pēdējais ieslodzītais. Pārlielupes cietums slēgts.
Cietumu reforma paredz apvienot Matīsa cietumu ar Centrālcietumu, izveidojot Rīgas Centrālcietumu, kā arī apvienot Daugavpils un Grīvas cietumus, izveidojot Daugavgrīvas cietumu. Cietumu pārkārtošana uzsākta, lai ekonomētu līdzekļus un efektīvāk izmantotu esošos resursus. Cietumu infrastruktūras attīstības koncepcija paredz 20 gadu laikā pilnībā nomainīt esošo cietumu infrastruktūru, tostarp piesaistīt privātos līdzekļus mūsdienu drošības standartiem atbilstošu ieslodzījuma vietu būvniecībā. Tas arī novērstu nelietderīgu naudas izlietošanu pussagruvušu cietumu uzturēšanā.
 
Rīgas centrā tiek tirgotas narkotiskas vielas - halucinācijas raisošu augu "kratom" (latīņu val. - Mitrogyna speciosa) un "spice" maisījumi, raksta laikraksts "Diena". Kaut arī, pēc speciālistu teiktā, tās var izraisīt psihes izmaiņas un nekontrolējamu rīcību, nosauktās vielas Latvijā pagaidām ir legālas. Atsevišķas veikalā nopērkamās vielas vairākās valstīs ir aizliegtas, taču Narkotiku apkarošanas birojam nav informācijas par šo augu pārdošanu, savukārt Veselības ministrija sola apsvērt šo apreibinošo augu iekļaušanu kontrolējamo vielu sarakstā. "Ja pēc informācijas saņemšanas par šo tirgotavu atbildīgās institūcijas nerīkosies, tas būs signāls šādu veikalu ļoti plašai izplatībai," laikrakstam norādīja Rīgas Atkarības profilakses centra direktore Aelita Vagale. "No veselības viedokļa šīs vielas ir bīstamas. Tās var izraisīt psihes izmaiņas, nekontrolējamu rīcību. Ja šo vielu izplatība pieaugs, kādas būs sekas, mēs šobrīd pat nevaram prognozēt." Lielākās bažas ir par nepilngadīgajiem, kuriem atšķirībā no pieaugušajiem trūkst baiļu sajūtas, izmēģinot jaunas, nezināmas vielas. Savukārt, noteikumos par Latvijā kontrolējamajām narkotiskajām vielām, psihotropajām vielām un prekursoriem no visiem halucinācijas izraisošajiem augiem patlaban plānots papildus iekļaut tikai augu "Salvia divinorum", informēja Veselības ministrijas (VM) Preses centra vadītājs Oskars Šneiders. VM speciālisti norāda, ka tieši publikācijas presē par interneta vidē pieejamiem, konkrētiem produktiem, sniedzot informāciju par dažādu produktu iedarbību, mudina jauniešus iegādāties un izmēģināt līdz šim nelietotus produktus, līdz ar to uzskatāma par konkrēto produktu reklāmu.Šneiders norādīja, ka pašlaik grozījumi noteikumos par Latvijā kontrolējamajām narkotiskajām vielām, psihotropajām vielām un prekursoriem ir saskaņošanas stadijā ar VM padotības institūcijām un publiskai apspriešanai tiks nodoti pēc izsludināšanas valsts sekretāru sanāksmē. Plānots, ka tas notiks līdz 2008. gada beigām. Noteikumos paredzēts iekļaut arī vielas atbilstoši Eiropas Savienības normatīvo aktu prasībām, kā arī tādas vielas kā lidokaīns, deksofans, vairākas piperizīnu grupas vielas, par kuru ļaunprātīgu lietošanu Latvijā un citās valstīs ir pietiekami pierādījumu. (LETA/DELFI)
 
11-11-2008
Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija iztaujās Tieslietu ministrijas (TM) ierēdņus par tieslietu sistēmā konstatēto trūkumu novēršanu. Tiesībsarga birojs, atsaucoties uz konstatētajiem cilvēktiesību pārkāpumiem ieslodzījumu vietās, rosina TM uzlabot ieslodzīto sadzīves apstākļus. Atzinumos norādīts, ka, piemēram, Pārlielupes cietuma soda izolatoros sadzīves apstākļi ir vērtējami kā necilvēcīgi un izolatori ir nekavējoties jāslēdz. Arī cietuma kameru korpuss un telpas, kur ikdienā uzturas ieslodzītie, ir katastrofālā stāvoklī. „Vēlamies iegūt informāciju, kā mūsu komisijas pārraudzībā esošās ministrijas ievieš Tiesībsarga ieteikumus par nepieciešamajiem grozījumiem normatīvajos aktos," informē komisijas priekšsēdētājs Jānis Šmits un uzsver, ka šāda prakse ir nepieciešama, lai uzlabotu valsts pārvaldes darbu un aizstāvētu iedzīvotāju cilvēktiesības. Komisiju tāpat interesē TM darbs Tiesībsarga ieteikumu ieviešanā saistībā ar kvalificētu darbinieku trūkumu ieslodzījumu vietās un ieslodzīto medicīnisko aprūpi. (www.saeima.lv)
 
06-11-2008
ASV Mičiganas štatā pieņemts likumprojekts par marihuānas legalizāciju medicīniskai izmantošanai. Tas atceļ sankcijas, kas liedza reģistrētiem pacientiem pirkt, audzēt un nelielā daudzumā izmantot kaņepes. Štata 33 vēlēšanu iecirkņos 847 244 cilvēki jeb 63 % balsoja par šo likumprojektu, bet 491 593 jeb 37 % - pret. Tagad Mičiganas ārstiem ir tiesības smagi slimajiem pacientiem izrakstīt marihuānu. Toties legalizācijas pretinieki uzskata, ka nav pietiekami pierādīta marihuānas efektivitāte, ārstējot glaukomu, ļaundabīgo audzēju, AIDS un citas saslimšanas, kad tiek izrakstīta marihuāna. Mičigana kļuva par trīspadsmito štatu, kas atļāva marihuānu medicīniski izmantot. Analoģiski likumi tika pieņemti Kalifornijas, Origonas, Vašingtonas, Aļaskas, Menas, Nevadas, Kolorādo, Havajas, Montanas, Vermontas, Ričmondas un Ņūmeksikas štatos. Līdzīgi likumprojekti tika nodoti uz balsošanu vēl astoņos štatos, bet bija noraidīti.
 
HIV/ AIDS epidēmija strauji kļūst nekontrolējama, un steidzami ir vajadzīgi jauni līdzekļi tās apturēšanai. Pēc Guardian ziņām, tā ir teicis Lielbritānijas attīstības ministrs Garets Tomass valdības apspriedes ar zinātniekiem un ekspertiem laikā, Londonā. Lai gan ANO statistika uzrāda epidēmijas tempu samazināšanos un preparāti pret HIV kļūst pieejami pašās nabadzīgākajās valstīs, Tomass uzsver, ka progress būs veltīgs, ja netiks atrasts paņēmiens kā pilnībā apturēt epidēmiju. „Realitāte ir tāda, ka HIV izplatība neizbēgami izies no kontroles, ja mēs kaut ko nekavējoties neuzsāksim. Katru minūti pieci cilvēki inficējas ar HIV. Mums ir tūliņ jāpalielina pieliktās pūles,” uzskata Tomass. Ministra paziņojums tika atbalstīts ar 220 miljoniem sterliņu mārciņu. Lielbritānijas valdība piešķīra šo summu jaunu tehnoloģisku risinājumu meklējumiem cīņai ar epidēmiju.
 
Likums ir pieņemts, bet nekas nav mainījies attiecībā uz iespēju HIV inficētajiem apmeklēt Amerikas Savienotās Valstis. HIV joprojām pieder bīstamām saslimšanām. Līdz tam brīdim, kamēr Valsts veselības aizsardzības un sociālo lietu ministrija pārrakstīs robežu šķērsošanas noteikumus, visiem HIV inficētajiem, kas vēlas apmeklēt ASV, ir jāsaņem ASV vēstniecības 30 dienu ilga uzturēšanās atļauja. Viens no HIV pozitīvajiem apstiprināja to, sakot, ka2008. gada oktobrī viņam amerikāņu lidostā „Bufalo” tika liegts šķērsot robežu, kaut viņš lidojis  no Kanādas un Ekvadoru tranzītā caur ASV.
Neraugoties uz seksuālo minoritāšu protestiem, Skotijas asins pārliešanas dienests ir atteicies atcelt aizliegumu homoseksuāli orientētajiem kļūt par asins donoriem, raksta laikraksts The Times. Asins pārliešanas dienesta pārstāvji informēja par HIV inficēto pieaugumu homoseksuāļu vidū. 2007. gadā vislielākais jaunu HIV inficēšanās gadījumu  - aptuveni 86 % - Skotijā reģistrēti tieši homoseksuāli orientēto vidū. Tāpēc šobrīd vienīgais veids, kā kontrolēt asins pārliešanas drošību, ir rūpīga donoru atlase un to noraidīšana, kas pieder riska grupām, tai skaitā homoseksuālistu, norāda Skotijas asins pārliešanas dienests. Patlaban tādās valstīs kā Francija, Itālija un Spānija homoseksuāli orientētie vairs nav nevēlami donoru funkcijai.
 
ASV notika valsts prezidenta vēlēšanas. Par valsts galvu kļūstot demokrātu partijas prezidenta kandidātam Borakam Obamam, cīņā ar AIDS gaidāmas pārmaiņas. Kā raksta žurnāls „Advokāts”, Obama plāno palielināt zinātnisko pētījumu finansējumu, padarīt pieejamāku ārstēšanos un paplašināt profilaktiskās programmas. Tas tika paziņots pagājušā mēneša sākumā vienā no konferencēm, ko rīkoja prezidenta kandidātu priekšvēlēšanu kampaņas ietvaros. Obamas plānos ir izstrādāt pret AIDS cīņas nacionālo stratēģiju, kā arī izmantot uz zinātniskiem pētījumiem balstītas programmas. Obama to plāno paveikt savā pirmajā valdīšanas gadā. Veselības aizsardzības jomā Obama plāno no apdrošināšanas kompānijām pieprasīt, lai tās pilnībā sedz izdevumus par medicīniskās palīdzības sniegšanu neatkarīgi no pacienta slimības vēstures vai iepriekš eksistējošiem noteikumiem, kas īpaši svarīgi ir ar HIV inficētajiem.
 
05-11-2008
Izraēlas publiskajos namos ir ieviests prezervatīvu aizliegums. „Masāžas salonu” (publisko namu eifēmisks apzīmējums) īpašnieki savām sekss darbiniecēm ir aizlieguši lietot prezervatīvus. Šis aizliegums ir saistīts ar policijas reidiem: prezervatīvi kalpo kā lietiskais pierādījums, ka minētajā „iestādē” par maksu piedāvā seksuālus pakalpojumus. Pēc Veselības aizsardzības ministrijas kāda pārstāvja domām, tieši šī iemesla dēļ sekss biznesa darbinieku un viņu klientu vidū pieaudzis to infekcijas slimību skaits, ko iegūst dzimumceļā. Telavivas centrā un pilsētas dienvidos atrodas desmitiem publisko namu. Daudziem no tiem ir juridiski reģistrēta licence, taču patiesībā šīs iestādes nodarbojas ar nelikumīgu seksuālu pakalpojumu sniegšanu. Kaut uz plāksnītes pie ieejas rakstīts „Masāžas kabinets”, nedaudz zemāk esošais vārds SPA ir gandrīz neapšaubāms indikators, ka aiz šīs izkārtnes slēpjas publiskais nams.
 
1996. gadā Apvienoto Nāciju Organizācija izveidoja Apvienoto programmu (UNAIDS) cīņai ar HIV un AIDS. Publikācijā "UNAIDS: pirmie 10 gadi" tiek daudzpusīgi aplūkota UNAIDS vēsture. Tajā aprakstīti panākumi, kādus UNAIDS un tās partneri guvuši dažādās jomās - advokācijas, līdzekļu vākšanas, profilakses, ārstēšanas, kā arī cenšas iepazīstināt ar UNAIDS novatorisko raksturu. Tāpat šajā publikācijā tiek aplūkotas problēmas, ar kurām saduras pasaule, cenšoties šo epidēmiju novērst, - stabila līdera nodrošināšana, darbību koordinācija visās valstīs, principa – likt naudai strādāt – realizācija un to faktoru novēršana, kas veicina epidēmijas izplatīšanos, kā arī stigmas problēmu novēršana. Publikācija atrodama UNAIDS mājas lapā www.unaids.org
 
02-11-2008
Minesotā (ASV) apelācijas tiesa piesprieda Devidam Kendelam Renzam piespiedu ārstēšanu apsargājamā psihiatriskajā klīnikā uz nenoteiktu laiku. Iemesls spriedumam bija tāds, ka HIV pozitīvais vīrietis, kurš jau iepriekš ārstējies no psihiskas saslimšanas, uzrādījis pozitīvus rezultātus analīzēm uz sifilisu, gonoreju un hlamidiozi, kā arī apliecināja, ka nodarbojies ar seksu, neinformējot partnerus par savu HIV pozitīvo statusu. Minētā procesa īpatnība bija tā, ka „cietušās puses” tajā nepiedalījās, jo nav zināms, ar ko tieši Renzs nodarbojies ar seksu un vai ir kādu inficējis ar HIV. Pēc Minesotas štata likumiem, ja tiesa atzītu apsūdzēto vienkārši par psihiski slimu, tad viņu nevarētu turēt psihiatriskajā klīnikā ilgāk kā 12 mēnešus. Taču tiesa atzina viņu par „psihiski slimu un bīstamu”, kas nozīmē, ka apsūdzēto jāpatur klīnikā tik ilgi, kamēr netiks atzīts, ka viņš nav bīstams sabiedrībai. Praktiski tas nozīmē, ka Renzs visu savu atlikušo dzīvi var pavadīt apsargājamā valsts slimnīcā. Policijā vērsās Renza psihiatrs. Pēc viņa vārdiem, Renzs cieta no šizofrēnijas, kuras dēļ viņš neievēroja zāļu lietošanas režīmu un saasinājumu brīžos domāja, ka HIV infekcija viņam ir pazudusi, jo nav nekādu tās simptomu. Renzs pats atzinās ārstiem, ka nodarbojies ar seksu bez aizsarglīdzekļiem, par ko liecināja viņam konstatētās dzimumceļā iegūstamās saslimšanas. Tiesa nosprieda, ka viņš ir „mēģinājis nodarīt fizisku kaitējumu citiem cilvēkiem, neatkarīgi no viņa nodomiem un šo darbību sekām”. Tiesnesis nolēma, ka Renzs darbojies „līdzvērtīgi psihiski slimam cilvēkam, kurš šauj no bises uz garāmgājējiem vai ietriecas cilvēku pūlī lielā ātrumā”.
 
Žurnāls New Scientist ziņo, ka Holandes ielās pārdošanā parādījies jauns šķidrais līdzeklis, kas līdzīgi viagrai uzlabo potenci un kuru piedāvā pievienot marihuānai. Nacionālā Bilthovenas Veselības aizsardzības institūta zinātnieki izanalizēja policijas atsavinātā šķidruma, kuru pārdeva Utrehtas ielās ar nosaukumu „piedeva marihuānai”, sastāvu. Izrādījās, ka šķidrums satur sildenafila klases komponentus, kurus parasti pārdod ar nosaukumu Viagra. Šie savienojumi kavē fermenta, kas paplašina dzimumlocekļa asinsvadus, noārdīšanos, palielinot asins pieplūdi orgānam. Zinātnieki izmantoja speciālu iztvaikotāju, imitējošu „šķidrās viagras” smēķēšanu. Izrādījās, ka sildenafili tādā veidā nenoārdās. Tajā pašā laikā medicīniskās sekas šo vielu sadegšanas produktu ieelpošanai nav zināmas, brīdina zinātnieki. Tādā veidā marihuānas, kas uzlabota ar „šķidro viagru” smēķēšana var izrādīties bīstama veselībai. (www.medportal.ru)
 
Tallinā bijušiem ieslodzītajiem piešķir jaunus dzīvokļus. Pēc Tallinas pilsētas domes deputāta Pētera Mardna vārdiem, iedzīvotāji, kuri nesen ievākušies jaunajās municipalitātes mājās Lasnamēs rajonā Loopealsē, apgalvo, ka pilsēta piešķir teicamas kvalitātes dzīvokļus bijušajiem ieslodzītajiem. „Tas aizskar manas taisnīguma jūtas – kad teicamas kvalitātes dzīvokļus, kuros ir plītis, ledusskapji un veļas mazgājamās mašīnas, piešķir cilvēkiem, kuri izdarījuši noziegumu pret valsti un pilsoņiem,” – savā runā pilsētas domes sapulcē teica Mardna, kurš uzskata, ka bijušajiem ieslodzītajiem varētu piešķirt arī mazāk komfortablus dzīvokļus. (www.postimees.ee)
 
Igaunijā uz 2008. gada 31. oktobri ir konstatēti 471 HIV inficētais, - ziņo Igaunijas Veselības aizsardzības inspekcija. 10 mēnešos HIV diagnosticēts 43 ieslodzītajiem, no kuriem vairākums ieguvuši šo infekciju pirms nokļūšanas cietumā. Kopš diagnosticēšanas perioda sākuma Igaunijā pavisam konstatēts 6835 HIV inficētie, no tiem 247 AIDS slimnieki. Sīkākus datus skatieties http://www.tervisekaitse.ee/?page=102