Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 

___ Aktualitātes 2008. gada decembrī _______
 
30-12-2008
Lai motivētu un palīdzētu cilvēkiem ar atkarības problēmām, bijušajiem ieslodzītajiem, jaunajām māmiņām un citiem sociālās atstumtības riskam pakļautiem cilvēkiem atgriezties darba tirgū, Labklājības ministrija ar Eiropas Sociālā fonda atbalstu turpmākos piecus gadus plāno ieguldīt vairāk kā 15 miljonu latu dažādu komplekso atbalsta pasākumu organizēšanai. Paredzēts, ka atbalstu saņems gandrīz 14 tūkstoši sociālas atstumtības riskam pakļauto cilvēku, to skaitā jaunieši, personas pēc bērna kopšanas atvaļinājuma, cilvēki ar invaliditāti, cilvēki, kuri atgriezušies Latvijā pēc ilgas prombūtnes, pirmspensijas vecuma cilvēki un citi. Kompleksie atbalsta pasākumi paredz speciālistu konsultācijas, grupu nodarbības, ierastās vides maiņu (pusceļa mājas, grupu mājas (dzīvokļi)), higiēnas nodrošināšanu, pasākumus atkarības problēmu risināšanai, darba prasmju attīstīšanu un citas aktivitātes, lai palīdzētu šo mērķa grupu cilvēkiem iekļauties darba tirgū. Tāpat projekta ietvaros tiks piedāvāta iespēja apgūt nepieciešamās darba prasmes un iemaņas, īslaicīgi strādājot pie darba devēja. Tas nozīmē, ka, piemēram, četras dienas nedēļā šiem cilvēkiem būs iespēja darba vadītāja uzraudzībā strādāt algotā darbā, bet piektajā dienā - saņemt individuālas speciālistu konsultācijas, piedalīties grupu darbā, saņemt praktisku apmācību darba vietā un tamlīdzīgi. Savukārt personas ar atkarības problēmām un viņu ģimenes locekļi varēs iziet ģimenes terapijas kursu motivācijas un izturības atgūšanai, lai veiksmīgi integrētos darba tirgū. Tāpat šiem cilvēkiem paredzēta virkne pasākumu atkarības problēmu risināšanā – ārsta palīdzība, noturības stiprināšana, motivācijas programmas u.c. (pilns teksts www.mk.gov.lv)
 
28-12-2008
Dažās Spānijas pilsētās, netālu no Barselonas, aptiekas sāks veikt ekspress-testus uz HIV. 2009. gadā testēšana notiks tikai 35 aptiekās, taču, ja projekts būs veiksmīgs, valdība to paplašinās. Tāpat kā daudzās citās Rietumeiropas valstīs, arī Spānijā liela problēma ir nediagnosticēti HIV infekcijas gadījumi. Spānijā galvenais iemesls mirstībai no AIDS ir pārāk vēlu uzstādīta HIV diagnoze, kad cilvēkam vairs nespēj palīdzēt eksistējošie preparāti. Vēl vairāk – citus ar vīrusu visbiežāk aplipina tie cilvēki, kuri nezina par savu HIV statusu. Projekta ietvaros tiks veikti ekspress-testi uz HIV. Ja cilvēkam testa rezultāts būs pozitīvs, tad viņu nosūtīs uz testēšanas kabinetu, lai apstiprinātu analīzi. Aptiekās tas būs pilnīgi anonīmi. Pirmām kārtām jaunievedums ir domāts injicējamo narkotiku lietotājiem un cilvēkiem, kuriem bijuši daudzi seksuālie partneri. Tieši tāpēc tamlīdzīga projekta īstenošanai tika izvēlētas pilsētas, kurās ir visaugstākais injicējamo narkotiku lietošanas līmenis, ko nosaka pēc šļirču apmaiņas punktos iznīcināto izlietoto šļirču skaita. Visas aptiekas, kuras piedāvās ekspress-testus uz HIV, jau strādā ar injicējamo narkotiku lietotājiem – valsts programmas narkotiku lietošanas kaitīguma samazināšanai ietvaros tās piedāvā viņiem aizvietotājterapiju ar metadonu un izlietoto šļirču apmaiņu pret jaunām. (www.poz.ru)
 
Mūsdienīga C hepatīta ārstēšana 40-50% pacientu var pilnīgi atbrīvot no vīrusa. Taču pretvīrusu preparātu kurss pret hepatītu var izraisīt kaitīgus blakusefektus, īpaši tas attiecas uz cilvēkiem, kuri dzīvo ar HIV. Pie tam nav iespējams noteikt, vai risks attaisnosies – vai ārstēšanas kurss palīdzēs. Tomēr pašreiz zinātnieku grupa no Sent-Luisas universitātes ASV, ir izstrādājusi jaunu, uz matemātisku modeli balstītu, pieeju, kura ļaus paredzēt C hepatīta terapijas rezultātus. Jaunais tests, analizējot vīrusa ģenētiskās īpatnības, varēs paredzēt, kāda ir C hepatīta veiksmīgas izārstēšanas ticamība, vēl pirms zāļu lietošanas sākuma. Zinātnieki Džona Tevisa vadībā ir izstrādājuši matemātisku formulu, lai analizētu C hepatīta vīrusu aminoskābju secības variācijas. Testa pamatā ir dati par to, ka noteiktas vīrusa variācijas saistītas ar pacientu reakcijas uz C hepatīta ārstēšanu īpatnībām. Autori uzskata, ka ir iespējams izveidot praktisku testu, kurš paredzēs veiksmīgas C hepatīta izārstēšanas iespēju. Vēl vairāk, tāds tests ļaus noteikt, kādiem jābūt jaunajiem preparātiem pret minēto infekciju. „Ja tests uzrādīs, ka terapija nepalīdzēs, tad ārstam nav jānozīmē ārstēšana, balstīta uz interferonu. Tas ļaus ietaupīt desmitiem tūkstošus dolāru un izvairīties no sāpīgiem blakusefektiem,” uzskata Teviss. „Ja preparāti neiedarbojas, tā ir vienkārši bezjēdzīga dolāru tērēšana.” (www.poz.ru)
 
Igauņu policija aizturējusi Igaunijas sociālo lietu ministra padomnieku Andersu Cahknu braucot reibumā – alkometrs rādīja 0,48 promiles. Vainīgais pats sazinājās ar avīzi Eesti Päevaleht, vēloties pirms Ziemassvētkiem publiski atzīties savos grēkos un palūgt piedošanu: viņš no sirds nožēlojot notikušo un esot nolēmis 100 stundas nostrādāt sabiedriski derīgos darbos. „Es esmu nolēmis palīdzēt tiem, kam vajadzīga sociālā palīdzība un nodarbošos ar HIV profilaksi,”- teica Cahkna.
Igaunijā kopš gada sākuma uz 2008. gada 21. decembri konstatēts 541 HIV inficētais, ziņo Igaunijas Veselības aizsardzības inspekcija. Desmit mēnešos HIV diagnosticēts 58 ieslodzītajiem, no kuriem lielākā daļa infekciju ieguvuši pirms nokļūšanas cietumā. Kopš diagnosticēšanas perioda sākuma Igaunijā pavisam konstatēti 6905 HIV inficētie un 250 AIDS slimnieki.
(www.epl.ee un www.tai.ee)
 
27-12-2008

ASV veselības un sociālā nodrošinājuma departaments paziņojis par jauna likuma stāšanos spēkā, saskaņā ar kuru medicīnas darbiniekiem būs tiesības atteikties no palīdzības sniegšanas gadījumos, kad viņiem būs ētiski, morāli vai reliģiskas dabas iebildumi. Likumu pieņēma vēl iepriekšējā prezidenta Džordža Buša administrācijas laikā un tas cieši saistīts ar politiku. Visai plaši iespējams traktēt likuma formulējumu un daudzi aktīvisti uztraucas, ka tagad ārstiem parādīsies iespēja atteikties ārstēt pacientus, pamatojoties uz aizspriedumiem, piemēram, kādi valda par homoseksuāliem cilvēkiem vai HIV pacientiem. Saskaņā ar jauno likumu ikviena iestāde vai organizācija varēs palikt bez federālā finansējuma, ja tā ierobežos savu darbinieku „sirdsapziņas brīvību”, neļaujot atteikties no palīdzības sniegšanas reliģiozu apsvērumu dēļ. HIV/AIDS organizācijas arī uztraucas, ka likumu pilnā mērā var izmantot, lai atteiktu palīdzību HIV pacientiem. Piemēram, ārsti varēs atteikties palīdzēt cilvēkiem, dzīvojošiem ar HIV, kuri būs homoseksuāli, vai pat tādiem, kuri tikai tiek turēti aizdomās, ka ir homoseksuāli HIV statusa dēļ. Likuma kritiķi nolēmuši aktīvi lobēt šī likuma atcelšanu jaunā prezidenta Obamas administrācijā un Kongresā. Savukārt likuma aizstāvji arī gatavi cīnīties līdz galam. Likumu, pirmkārt, atbalsta konservatīvas reliģiozas grupas tādas kā Katoliskā veselības aizsardzības asociācija. Lai gan likuma aizstāvji norāda, ka likums aizstāv mediķu tiesības, pret šo likumu iestājas lielākā daļa ārstu profesionālo apvienību, tostarp arī ASV medicīniskā asociācija, ASV dzemdībspeciālistu koledža, Amerikas slimnīcu asociācija un citas. (www.poz.ru)

Zinātnieki, kuri nodarbojas ar tā sauktās superinfekcijas izpēti, noteikuši, ka pirmreizējās imūnsistēmas atbildes uz HIV infekciju nepietiek, lai aizsargātu pret citiem vīrusa veidiem. Superinfekcija nozīmē, ka cilvēkam ar HIV infekciju tiek otrreizēji tiek nodots cits vīrusa štamms. Tas nav tas pats, kas ko-infekcija, kad cilvēkam jau sākotnēji var būt divi vīrusa veidi. Superinfekcija noved pie krasa vīrusu slodzes pieauguma, kā arī imūnsistēmas šūnu samazināšanās. Nesenie pētījumi apliecina, ka līdz pat pieciem procentiem cilvēku ar HIV varētu būt superinfekcija. Tiesa, otrreizējās HIV nodošanas iemesli līdz šim brīdim nav skaidri. Nav skaidrs, vai superinfekcija saistīta ar sliktu konkrētā cilvēka imīunsistēmas darbību vai arī ikviena cilvēka imūnsistēmas atbilde uz HIV nav pietiekama, lai pasargātu no jaunas infekcijas. Zinātnieki pierādīja, ka pat pie pietiekama neitralizējošo antivielu līmeņa HIV var tik nodots otrreiz. Visticamākais skaidrojums tam ir tāds, ka organisma dabiskā reakcija uz HIV infekciju nav pietiekami stipra, lai aizsargātu no citiem vīrusa štammiem (pēc www.poz.ru).

Mierīgs miegs ir vislabākais līdzeklis organisma nostiprināšanā, jo imūnsistēma visaktīvāk strādā tieši naktī, ziņo amerikāņu zinātnieki no Stenfordas universitātes. Zinātnieki veica eksperimentus laboratorijā, kuros salīdzināja baktēriju aktivitāti inficētos insektos dažādos diennakts laikos. Izrādījās, ka nakts laikā inficētām mušām ir lielākas izredzes izdzīvot, jo viņu imūnsistēma sāka darboties nekavējoties, un miega laikā aktivitāte palielinājās. Pēc speciālistu domām, arī mūsu imunitāte īpaši aktīvi cīnās ar baktērijām naktī un samazina aktivitāti dienas laikā. Šis atklājums apliecina to, ka cirkādes ritmi vislabākajā veidā regulē imūnsistēmas aktivitāti tieši miega laikā, kad palēninās metabolisms orgānos. Cirkādes ritmi – tas ir organisma iekšējais pulkstenis. Pētījumi liecina, ka cirkādes ritma traucējumi palielina organisma uzņēmību pret bakteriālām infekcijām (www.medicinform.net).

Slavenais Hamburgas cietums Fulsbjutels, kas Vācijā vairāk pazīstams kā Santa Fu, izveidojis savu apģērbu līniju ar nosaukumu Santa Fu. Zem šī zīmola ieslodzītie izgatavo T - kreklus, cepurītes, puloverus, dvieļus, sporta apģērbu, sieviešu apģērbus, kā arī aksesuārus ar cietumu tematiku. Ikviens interesents var iegādāties modernu cietuma T- kreklu ar uzrakstu „notiesāts uz mūžu”, „vainīgs”, „atbrīvots nosacīti” vai arī firmas frotē dvieļus. Viena T- krekla cena ir aptuveni 30 eiro, džemperis ar kapuci – ap 50 eiro. Kā neparasts aksesuārs, kas gan nav saistīts ar apģērbu, tiek pārdota cietuma pavārgrāmata „Vista važās”. Bez tam ar zīmolu Santa Fu tiek izlaista arī cietuma zobu pasta, skūšanās piederumi, ziepes – parasts komplekts, kas ieslodzītajam tiek piešķirts, ierodoties cietumā. Cietuma administrācija uzskata, ka ieslodzīto iesaistīšana biznesā, kas saistīts ar ražošanu un tirdzniecību, palīdzēs veikt rehabilitācijas procesu un turpmāk integrācijā sabiedrībā (www.lenta.ru).

27-12-2008
Latvijas lepnums: Naira un Juris Šķoņi (biedrība "Saules Sala", Kuldīga). Kuldīdznieki Naira un Juris Šķoņi ir atbrīvojušies no postošu atkarību elles un tagad no tās glābj citus. Skan diezgan baisi, taču, ja viss būtu turpinājies, kā jaunībā sākts, Nairai (38) un Jurim (39) tagad jau vajadzēja būt zem velēnām vai citā, bet ne labākā variantā, kļuvušiem par fiziskiem un morāliem graustiem. To var saukt par likteni, Dieva brīnumu vai kā citādi, bet — viņi no tā ir izglābušies. Vēl vairāk — tieši traģiskā, ar postošām atkarībām un noziedzīgu rīcību saistītā pagātne viņus ir savedusi kopā un tagad, jau kā dzīvesbiedri un Kuldīgas pilsētas sociālā dienesta darbinieki, abi mēģina no dziļākas stigšanas postā glābt citus narkomānus, alkoholiķus, bijušos cietumniekus, no izmisīga soļa atturēt HIV/AIDS inficētos, kuriem zudusi vēlme dzīvot. «Pēdējos gados viņu likteņos notikušās pārvērtības ir uzskatāms un patiešām iedvesmojošs piemērs Dieva un cilvēku gribas spēkam,» Dienai raksta laba viņu pazinēja un palīgs grūtos brīžos, valdemārpiliete Judīte Dzelza. Pilns raksts "Dienas" projektā "Latvijas lepnums" saitē http://www.diena.lv/lat/dienas_projekti/latvijas_lepnums/2008_stasti/izglabusies-un-glabj-citus

25-12-2008
Kaut oficiālajā paziņojumā presei par 4. HIV infekcijas, tuberkulozes un seksuālās transmisijas infekciju izplatības ierobežošanas koordinācijas komisijas sanāksmi 2008. gada 17. decembrī nav pieminēts neviens nevalstisko organizāciju pārstāvju ziņojums par aktuālajiem jautājumiem HIV/AIDS jomā, tomēr Sabiedrības veselības aģentūras mājas lapā ir ievietotas visu ziņojumu prezentācijas: Biedrības "DIA+LOGS" pārstāves Rutas Kaupes prezentācija "Baltijas un Ziemeļvalstu NVO tikšanās 3.- 4.oktobris, 2008, Rīga"; Pasaules Veselības organizācijas pārstāves Latvijā Aigas Rūrānes prezentācija "HIV/AIDS politika Latvijā: izvērtējums, analīze, rekomendācijas"; Biedrības "Apvienība HIV.LV" pārstāvja Aleksandra Molokovska prezentācija "Problēmas HIV infekcijas ārstēšanā Latvijā NVO skatījumā"; ENCAP projekta nacionālās koordinatores Egijas Lapiņas prezentācija "Koordinēta un visaptveroša HIV/AIDS profilakses tīkla paplašināšana intravenozo narkotisko vielu lietotājiem un pārejas grupām (ENCAP)"; Tuberkulozes un plaušu slimību valsts aģentūras pārstāves Zitas Lauskas prezentācija "Tuberkuloze un HIV infekcija bērniem Latvijā"; Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) HIV/AIDS ambulatorās nodaļas pediatres Valentīnas Sitkares prezentācija "HIV inficēto bērnu un grūtnieču aprūpe LIC HIV/AIDS ambulatorajā nodaļā". Ar šīm prezentācijām Jūs varat iepazīties saitē http://www.sva.gov.lv/lv/aidsunsti/hivinfekcija/prezentcijas/
 
 
24-12-2008
Valdība atbalstīja grozījumus likumā "Par valsts kompensāciju cietušajiem", ar kuriem paredzēts piešķirt valsts kompensācijas noziedzīga nodarījuma rezultātā ar cilvēka imūndeficīta vīrusu (HIV) inficētām personām. Kā norāda Tieslietu ministrija, patlaban par cietušo atzītai personai ir tiesības saņemt valsts kompensāciju gadījumos, ja ir iestājusies personas nāve vai nodarīti smagi vai vidēja smaguma miesas bojājumi, vai aizskarta dzimumneaizskaramība. Tā kā HIV, iekļūstot cilvēka organismā, sagrauj imūnsistēmu un mazina spējas pretoties slimību izraisītājiem, iegūstot šādu vīrusu noziedzīga nodarījuma rezultātā, cietušajam ir gan morālas ciešanas, gan nākotnē iespējamas fiziskas ciešanas un pat nāve. Tāpēc likumā nepieciešams ietvert normu, ka valsts kompensācija izmaksājama arī šādos gadījumos, uzskata likumprojekta autori. Likumprojekts vēl jāpieņem Saeimā.
 
22-12-2008
Ģimenes ārstu paziņojums sabiedrībai
Ģimenes ārsti ir zaudējuši ticību, ka šī valdība spēs saglabāt funkcionēt spējīgu veselības aprūpi un citas sabiedrībai svarīgas nozares kā izglītība un drošība.
Tāpēc prasām:
1)divu mēnešu laikā atbilstoši demokrātiskas sabiedrības vajadzībām un interesēm izstrādāt konkrētu plānu no valsts puses kā atrisināt veselības aprūpes sistēmas problēmas, lai nepieļautu pakalpojumu kvalitātes pazemināšanos un turpmāku veselības aprūpes sistēmas degradāciju!
2)nepieļaut citu Latvijas sabiedrībai svarīgo nozaru kā izglītība un drošība degradāciju!
3)nepieļaut Latvijas sabiedrības nokļūšanu dziļākā depresijā!
Ja valdība divu mēnešu laikā nespēs izstrādāt konkrētu pasākumu komplektu ne tikai, lai atrisinātu ekonomiskās problēmas, bet arī, lai nepieļautu sagraut sabiedrības vitālās nozares kā veselības aprūpe, izglītība un drošība, pieprasīsim valdības atbildību.
Mums ir tiesības zināt, kas ar mums tuvākajā un tālākajā nākotnē notiks, tāpēc prasām no valdības kopumā un atsevišķiem ministriem skaidri un atklāti paustu viedokli par risināmajām problēmām un priekšstatiem par nepieciešamajām reformām un izmaiņām minētajās nozarēs.
Nolemjam slēgt līgumu ar valsti „Par primārās veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu un apmaksu” ar nosacījumiem:
1)Veselības ministrija, Valdība un Saeima nepieņem ģimenes ārstiem nelabvēlīgus normatīvos aktus un lēmumus;
2)Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūra piekrīt līgumā veikt Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas piedāvātos labojumus;
3)Līguma termiņš ir trīs mēneši – līdz 2009. gada 31. marts.
(www.lgaa.lv)
 
21-12-2008
No nākamā gada tiek plānota ne tikai pievienotās vērtības nodokļa paaugstināšana zālēm no 5% uz 10%, kas sadārdzinās zāles, bet arī ļoti būtisks pacientu līdzmaksājuma pieaugums. To apstiprina Valsts sekretāru sanāksmē izsludinātie grozījumi MK noteikumos Nr.899 un tie paredz kompensācijas procenta būtisku samazinājumu un ievērojamu pacientu līdzmaksājumu pieagumu sekojošām slimību grupām un slimībām:
-infekcijas un parazitārās slimības (akūts C hepatīts, hronisks B hepatīts no 75% uz 50%), hronisks vīrushepatīts C. Pacientam gada garumā katru mēnesi līdzmaksājums par medikamentiem pieaugs vidēji no 200 Ls uz 400 Ls. Finansiālu apstākļu dēļ jau pašreiz daļai pacientu nebija pieejama šī terapija;
-asinsrites slimības (hipertensija, sirds išēmiskā slimība, cerebrovaskulārās slimības no 75% uz 50%);
-elpošanas sistēmas slimības (astma no 90% uz 75%, hroniska obstruktīva plaušu slimība (HOPS) no 75% uz 50%);
-endokrīnās, uztures un vielmaiņas slimības (tireotoksikoze no 75% no 50%, virsnieru un hipofīzes slimībām no 90% uz 75%, glikēmijas teststrēmeles diabēta pacientiem, kas lieto insulīnu, no 75% uz 50%);
-akūts reimatisms un sirds vārstuļu kaites no 75% uz 50%;
-gremošanas sistēmas slimības (kuņģa čūla, 12 pirkstu zarnas čūla, pankreatīts no 75% uz 50%);
-muskuļu, skeleta un saistaudu slimības (reaktīvas artropātijas, osteoporoze, spondilozes no 75 uz 50%);
-nervu sistēmas slimības (Parkinsona slimība, polineiropātijas, iedzimta miopātija no 90% uz 75%, trijzaru nerva iekaisums un polineitropātijas no 75% uz 50%);
-psihiski un uzvedības traucējumi (alcheimera demence, šizoptiski traucējumi, rekurenti depresīvi traucējumi, vidēja, smaga un dziļa garīga atpalicība no 75% uz 50%);
-uroģenitālās sistēmas traucējumi (endometrioze, prostatas hiperplāzija (adenoma) no 75% uz 50%);
-ievainojumi, saindēšanās u.c. ārējās iedarbes (piem, pēc avārijām, kritieniem, uzbrukumiem) sekas (muguras smadzeņu bojājumu un mugurkaulāja lūzuma sekas no 90% uz 75%);
-venozas komplikācijas grūtniecības laikā un citur klasificētas slimības grūtniecības laikā no 90% uz 75%.
 
21-12-2008
Amerikāņu pētnieki ir konstatējuši, ka, par spīti pastāvošajam uzskatam, cilvēka imunodeficīta vīruss (HIV) spēj izkļūt cauri nebojātam maksts epitēlijam. Zinātniekiem no Ziemeļaustrumu universitātes Evanstonā, Ilinoisas štatā, izdevies piefiksēt vīrusa iekļūšanu nebojātā maksts sieniņas slānī. Šim nolūkam HIV iezīmēja ar fluorescējošu marķieri un izpētīja tā mijiedarbību ar maksts epitēliju zem mikroskopa. Neskatoties uz eksistējošajiem pieņēmumiem, izrādījās, ka vīruss diezgan ātri – četru stundu laikā – tiek cauri epitēlija barjerai apmēram 50 mikronu dziļumā. Tādā dziļumā jau ir sastopamas imūnšūnas, kuras kalpo tieši HIV, kas padara inficēšanos pilnīgi iespējamu. Atsauce uz pētījuma apraksta oriģinālu (angļu val.) http://www.northwestern.edu/newscenter/stories/2008/12/hopehiv.html 
 
Papua provinces Indonēzijā varas iestādes atteicās no idejas piespiedu kārtā implantēt mikročipu HIV inficētiem vietējiem iedzīvotājiem, kuriem ir nosliece uz riskantu seksuālu uzvedību. Papua likumdevēja sapulce ar balsu vairākumu nolēma izņemt punktu par mikročipu piespiedu implantāciju no likumprojekta par veselības aizsardzības sistēmas attīstību. Saskaņā ar likumprojekta sākotnējo versiju ar zemādas mikročipiem bija paredzēts obligāti apgādāt HIV nēsātājus, kuri darbojas seksa pakalpojumu sfērā vai piekopj poligāmiju, ko atbalsta dažu vietējo cilšu tradīcijas. Bija domāts, ka mikročipi ļaus labāk kontrolēt riska grupas pacientu pārvietošanos un iespējamos sakarus. Papua parlamentārieši lēmumu atteikties no minētā jaunieveduma pieņēma indonēziešu un starptautisko tiesībsargājošo organizāciju asas kritikas rezultātā. Iespēju tādā veidā kontrolēt HIV infekcijas izplatību par nepieņemamu nosauc arī Papua gubernators Alekss Hazegems. (www.medportal.ru)
 
20-12-2008
90% kaķu ir KIV- pozitīvi. Zoologs – parazitologs Aleksejs Turovskis, kurš strādā Tallinas zooparkā jau 36 gadus, apgalvo, ka kaķa imūndeficīta vīruss – KIV, nav nekas jauns. „Kaķiem diezgan bieži ir sastopams tā saucamais kaķa HIV. Iespējams, ka apmēram 90-99% kaķu ir KIV pozitīvi. Lielākā daļa no tiem gan ir tikai vīrusa nēsātāji un paši nesaslimst. Pastāv tāda slimības forma, kad vīruss eksistē, bet neattīstās,” Turovski citē Eesti Ekspress. Saslimšana, acīm redzot, tiek nodota tālāk dzimumceļā – tāpat kā cilvēkiem – un var būt par iemeslu AIDS līdzīgai slimībai. Šobrīd pamatā veidojas tāda situācija, ka vīruss ir, bet tas nerada nekādas briesmas tā nēsātājam. Pie tam – un tas ir ļoti svarīgi – šis vīruss nav bīstams cilvēkiem. (www.delfi.ee)
 
Amerikas ārstu koledža aicina parastās apskates ietvaros visus pacientus, vecākus par 13 gadiem, testēt uz HIV, neatkarīgi no tā, vai viņiem ir bijusi riskanta uzvedība. Saslimstības kontroles un profilakses Federālais centrs rekomendē ārstiem piedāvāt pārbaudīties uz HIV visiem cilvēkiem, kas jaunāki par 64 gadiem. Problēmu rada tas, lielākā daļa pacientu nestāsta saviem ārstiem par tādiem savas uzvedības momentiem, kas saistīti ar risku iegūt HIV. Vēl vairāk, ārsti nevar zināt, kāds ir HIV izplatības līmenis visās pacientu grupās. No visiem amerikāņiem, kuri dzīvo ar HIV, 24 – 27% nav noteikta diagnoze, un viņi nezina, ka tiem ir minētā infekcija. Koledža piedāvā atteikties no jebkādas augšējās vecuma latiņas testēšanai uz HIV, jo 20% cilvēku, kuri dzīvo ar vīrusu, ir vecāki par 50 gadiem. ASV jau pirms 2 gadiem pieņēma rekomendācijas iekļaut testus uz HIV standarta medicīniskajās pārbaudēs. Taču slimnīcas ļoti lēni ievieš jauno testēšanas kārtību. Piemēram, tikai 50 – 100 no 5000 neatliekamās medicīniskās palīdzības uzņemšanas nodaļām veic standarta testu uz HIV. Parastais iemesls – līdzekļu trūkums testēšanai. (www.poz.ru)
 
18-12-2008
Laikā no 2009. līdz 2013. gadam ar jaunu programmu paredzēts ierobežot HIV infekcijas izplatību Latvijā. Programma izsludināta valsts sekretāru sanāksmē. Programmas mērķis ir iespējami samazināt jaunu HIV infekcijas gadījumu skaitu, īstenojot konkrētus HIV infekcijas profilakses pasākumus mērķa grupās, gan arī, koordinējot pacientu aprūpes pasākumu attīstīšanu visā valstī. Šajā programmā integrēti HIV infekcijas un tuberkulozes savstarpēji saistītie jautājumi, jo HIV inficētajiem pacientiem bieži sastopama arī tuberkuloze, kas prasa jaunu pieeju efektīvāku ārstēšanas shēmu atrašanā. Izstrādājot programmu, ņemta vērā arī Eiropas Savienības nostāja un starptautisko organizāciju ieteikumi, kā arī starptautisku projektu laikā un neatkarīgu ekspertu vadībā izstrādātās rekomendācijas. Valsts politikas plānošana un izstrāde HIV infekcijas izplatības ierobežošanai lielā mērā ir saistīta arī ar ES kopējo politiku HIV/AIDS jautājumos, jo HIV infekcijas epidēmijai nav valstu robežas. Programmas īstenošana 2009.gadā tiks nodrošināta piešķirto valsts budžeta līdzekļu ietvaros. (pēc LETA informācijas) Ar programmas projektu Jūs varat iepazīties saitē http://www.mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40103651
 
18-12-2008
Valsts iestādes nevairo ticību, ka HIV zāles būs
Ministru kabinets šonedēļ tomēr apstiprināja Veselības ministrijas sagatavoto rīkojumu naudas pārdalei rezerves fondos, lai samaksātu Latvijas Infektoloģijas centram (LIC) par HIV/AIDS pacientu un ar A hepatītu sasirgušo ārstēšanu.
Tiesa, valdības darba kārtībā šis akūti svarīgais rīkojums sākotnēji nebija iekļauts, un tikai pēc pacientu organizāciju atkārtotiem brīdinājumiem to iekļāva kā papildus apspriežamo jautājumu. Norādot, ka pēdējo gadu laikā ir bijuši pat vairāki zāļu piegādes pārtraukumi HIV/AIDS slimniekiem, pacientu organizācijas trešdien HIV infekcijas, tuberkulozes un seksuālās transmisijas infekciju izplatības ierobežošanas koordinācijas komisijā rosināja izvērtēt LIC darbību un atbildību pacientu ārstēšanā.
Atbildes, kāpēc rīkojums, kas bija gatavs jau 1. decembrī, vairāk nekā divas nedēļas mēro ceļu uz valdību, nav. Lēnais ceļš tiek skaidrots ar obligāto birokrātiju – tam jāsaņem visu ministriju akcepts. Tiesa, zāļu izsniegšana konkrētiem pacientiem tika atjaunota, tiklīdz bija zināms par līdzekļu – vairāk nekā 200 000 latu – atrašanu veselības aprūpes budžetā. Neatkarīgā rakstīja, ka antiretrovirālās terapijas zāles HIV/AIDS pacientiem pēkšņi beidzās novembrī, jo pietrūka naudas. LIC uzskaitē ir 630 pacientu AIDS stadijā. Antiretrovirālo terapiju, kas ir galvenais ārstēšanas veids cilvēkiem ar HIV/AIDS, saņem vairāk nekā 300 cilvēku. Naudas trūkums tiek izskaidrots ar to, ka pacientu skaits, kuriem būtu nepieciešama terapija, palielinās, bet nauda, kas tiek piešķirta no valsts budžeta, – ne.
Nevarot sagaidīt valdības lēmumu, pirmdien Apvienība HIV.LV nosūtīja Valsts kancelejai vēstuli: "Latvijas Infektoloģijas centrs atsācis terapiju 3. decembrī, ņemot medikamentus uz parāda. Tomēr tālāk lieta par budžeta pārdali virzās ļoti lēni un jautājuma izskatīšana joprojām netiek iekļauta Ministru kabineta sēžu darba kārtībā. Mēs esam nobažījušies, ka terapija atkal tiks pārtraukta." Kā Neatkarīgajai atzina apvienības priekšsēdētājs Aleksandrs Molokovskis, nācās vairākas reizes zvanīt iestādēm, jo no LIC vadības bija saņemti zvani – "ja valdības lēmuma nebūs, zāles vairs neizsniegsim". Šī situācija zināmā mērā atklāj visu iestāžu attieksmi pret pacientiem (ne tikai HIV).
HIV.LV aktualizēja zāļu jautājumu arī minētajā valsts komisijā vakar, norādot, ka terapija pārtrūkst sistemātiski – kopš 2007. gada novembra līdz 2008. gada decembrim četras reizes, bet pēdējoreiz šogad novembrī – absolūts zāļu trūkums. "Lai gan septembrī līdzīgā sēdē LIC pārstāvji apsola, ka nekādu pārtraukumu zāļu izsniegšanā nebūs, tas tomēr atkal notiek. Visticamāk, slimnīcai tas bija zināms!" A. Molokovskis ir satraukts.
Visa šī situācija pacientu organizācijām – DIA+LOGS, AGIHAS – un apvienībai rada bažas, ka kaut kas nav kārtībā ar LIC darbību un sadarbību ar pacientiem. "Mūsuprāt, centrs diskreditē sevi un šādi tiek diskreditēta antiretrovirālā terapija pacientu acīs, tāpēc rosinājām veikt dienesta pārbaudi," norāda A. Molokovskis. Sēdē Veselības ministrija gan apšaubījusi šādas pārbaudes lietderību, jo "neesot vajadzības tagad meklēt kādu vainīgo". "Mums nav nekādas ticības, ka nākamgad atkal cilvēki nepaliks bez zālēm," ar nožēlu secina apvienības vadītājs. Ir izskanējusi informācija, ka nākamgad naudas pietiks tikai līdz septembrim…
(Inga Paparde, www.nra.lv)
 
16-12-2008
Šodien Ministru kabineta sēdē tika skatīts rīkojuma "Par pamatbudžeta un speciālā budžeta apropriācijas pārdali starp programmām, apakšprogrammām un budžeta izdevumu kodiem atbilstoši ekonomiskajām kategorijām" projekts kā sēdes darba kārtībā papildus iekļauts jautājums Nr. 5.26.
Rīkojuma punkts: "1.2.2. apakšprogrammā 33.04.00 ”Centralizēta medikamentu iegāde” samazināt vispārējā kārtībā sadalāmo dotāciju no vispārējiem ieņēmumiem un izdevumus subsīdijām un dotācijām un apakšprogrammā 33.02.00 „Veselības aprūpes valsts aģentūru finansēšana” palielināt vispārējā kārtībā sadalāmo dotāciju no vispārējiem ieņēmumiem un izdevumus precēm un pakalpojumiem 207 785 latu apmērā".
Paskaidrojuma raksta punkts: "2.2. no apakšprogrammas 33.04.00 „Centralizēta medikamentu iegāde” izdevumi subsīdijām un dotācijām pārdalīti uz apakšprogrammu 33.02.00 „Veselības aprūpes valsts aģentūru finansēšana”, lai valsts aģentūrā  „Latvijas infektoloģijas centrs” nodrošinātu HIV/AIDS inficētos pacientus un slimniekus ar nepieciešamajiem medikamentiem saistībā ar pastāvīgi ārstējamo pacientu skaita pieaugumu".
Ja rīkojums ir apstiprināts, Ministru prezidents to varēs parakstīt pēc nedēļas.
 
15-12-2008
Sakarā ar joprojām līdz galam neatrisinātu problēmu par papildu līdzekļu piešķiršanu zālēm HIV infekcijas ārstēšanai, mūsu biedrība nosūtīja šādu vēstuli Valsts kancelejai (VK reģistrācijas Nr. 8054): "Sakarā ar antiretrovirālās terapijas HIV/AIDS pacientu ārstēšanai pārtraukšanu š.g. novembrī, Veselības ministrija bija atradusi iespēju pārdalīt veselības budžeta pozīcijas un piešķirt šim mērķim papildus līdzekļus no 2008. gada budžeta antiretrovirālās terapijas nodrošināšanai decembrī. Līdz ar šiem noteiktiem un stingriem solījumiem, Latvijas infektoloģijas centrs atsāka terapiju 03. decembrī, ņemot medikamentus uz parāda. Tomēr tālāk lieta par budžeta pārdali virzas ļoti lēni. 04. decembrī no Finanšu ministrijas mēs esam saņēmuši šādu vēstuli: "FM ir izstrādājusi rīkojuma projektu „Par pamatbudžeta un speciālā budžeta apropriācijas pārdali starp programmām, apakšprogrammām un budžeta izdevumu kodiem atbilstoši ekonomiskajām kategorijām”, kas paredz arī piešķirt finanšu līdzekļus 207 tūkstošu latu apmērā, lai valsts aģentūra „Latvijas infektoloģijas centrs” nodrošinātu ar HIV/AIDS inficētos pacientus un slimniekus ar nepieciešamiem medikamentiem saistībā ar ārstējamo pacientu skaita pieaugumu. Rīkojums šobrīd ir nosūtīts saskaņošanai uz attiecīgajām ministrijām, pēc atzinumu saņemšanas šo jautājumu virzīs uz izskatīšanu Ministru kabinetā. Vēršu Jūsu uzmanību, ka rīkojuma projektā nav detalizēti izklāstīts, kādai terapijai tieši šie līdzekļi paredzēti, taču to var konkretizēt Latvijas infektoloģijas centrā, kam paredzēts piešķirt šos finanšu līdzekļus." Taču šā jautājuma izskatīšana joprojām netiek iekļauta Ministru kabineta sēžu darba kārtībā. Mēs esam nobažījušies, ka terapija atkal tiks pārtraukta, tāpēc lūdzam pasteidzināt šā jautājuma galīgo izlemšanu."
 
15-12-2008
Kompānija "Female Health Co" izstrādājusi jaunu, lētāku nekā līdz šim sieviešu prezervatīvu FC2. Tas ir izgatavots no sintētiskas gumijas, kas līdzinās materiālam, no kā tiek taisīti prezervatīvi vīriešiem. Līdz ar to ražošanas process vairs nav tik dartbietilpīgs un samazinās izstrādājuma cena. Taču daudzi nemaz nezina, ka prezervatīvi ir ne tikai vīriešiem, bet arī sievietēm. Parasti prezervatīvi sievietēm nav tik izplatīti to augstās cenas dēļ, kaut tie ir ne mazāk efektīvi kā vīriešu prezervatīvi, lai izsargātos no nevēlamas grūtniecības, HIV un citām infekcijām, ko nodod dzimumattiecību ceļā. Patlaban kompānija cenšas nodot ražošanā sieviešu prezervatīvu jauno versiju. No kompānijas pieprasa veikt speciālus klīniskos pētījumus, lai pārliecinātos, cik efektīvi FC2 aizsargā no nevēlamas grūtniecības un infekcijām. Savukārt kompānija norāda, ka šādus pārbaudījumus neesot veikusi tāpēc, ka prezervatīvi ir izgatavoti no jauna materiāla, bet pārējie parametri ir tieši tādi paši kā iepriekšējiem sieviešu prezervatīviem. Kompānija uzstāj, ka papildu pārbaudījumi nav nepieciešami, kā arī norāda, ka tai nav izdevies produkcijas veiksmīgs mārketings. Patlaban kompānija cenšas nodibināt partnerību ar citu firmu – vīriešu prezervatīvu ražotājiem vai arī farmācijas firmu, kas nodarbojas ar HIV profilakses programmu. Prezervatīvu sieviešu versija dod iespēju sievietēm pašām kontrolēt izsargāšanos – pirms dzimumakta ievietot prezervatīvu. Daudzās nabadzīgās valstīs HIV profilakses nolūkā jau ir akceptēta un ieviesta jaunā prezervatīva versija. Sieviešu prezervatīviem, salīdzinot ar prezervatīviem vīriešiem, ir vairākas priekšrocības. Tie retāk plīst, piesedz sievietes ģenitālijas no ārpuses un tik ļoti nemazina jutīgumu seksa laikā. (Reuters)

Nobela prēmijas laureāti Parīzē pasnieguši prēmiju "Man of Peace"  U2 līderim Bono par fondu  cīņai ar AIDS un malāriju izveidošanu, kā arī aktīvu darbību, lai Āfrikas valstīm norakstītu daļu no viņu parādiem, ziņo AFP. Mūziķim prēmiju pasniedza Parīzes mērs Bertrāns Delanē. Apbalvošanas ceremonijā piedalījās kādreizējais Dienvidāfrikas Republikas prezidents Frederiks Vilems de Klerks, poļu politiskais darbinieks Lehs Valensa un īru politiķis Džons Jums. „Man šis ir ļoti nozīmīgs apbalvojums, jo, atļaujiet būt atklātam, tas pēc būtības līdzinās Nobela miera prēmijai,” teica Bono. Apbalvošanas ceremonija notika trīs dienu garā ikgadējā Nobelas prēmijas laureātu samitā. Viens no šā samita organizētājiem ir Mihaila Gorbačova fonds. (www.lenta.ru)

HIV izplatība rada nopietnas grūtības kā atsevišķas personības tiesību nodrošināšanas sfērā, tā inkluzīvajā sociāli ekonomiskās attīstības sfērā visās pasaules valstīs. Tas attiecas arī uz Austrumeiropas un Centrālāzijas reģioniem, kur ne tikai turpina pieaugt cilvēku, dzīvojošu ar HIV, skaits, bet arī paplašinās sociālās izolācijas mērogi un sekas. Pēdējā speciālajā reģionālajā ziņojumā „Dzīve ar HIV Austrumeiropā un NVS: sociālās izolācijas sekas” ANO attīstības programma mēģina apgaismot cilvēku, dzīvojošu ar HIV, pieredzi, domas un rīcību. Tajā pašā laikā ziņojumā tiek ņemts vērā arī to cilvēku viedoklis, kuri savas profesionālās darbības dēļ ir spiesti saskarties ar HIV epidēmijas problēmu it kā no „otras puses”. Tas attiecas galvenokārt uz trim darbības sfērām – veselības aizsardzību (ārsti, medmāsas un pārējais medpersonāls), izglītību (vadītāji un pasniedzēji) un darbu (darba devēji un līdzstrādnieki). Balstoties uz speciāli veiktu, kvalitatīvu pētījumu rezultātiem 6 reģiona valstīs (Krievija, Ukraina, Gruzija, Igaunija, Uzbekistāna, Turcija), ziņojums aicina veikt konkrētas darbības, kas varētu nodrošināt efektīvus risinājumus šīm problēmām. Ziņojums pieejams saitē http://europeandcis.undp.org/rhdr.aids2008
 
Globālā fonda (GF) cīņai pret AIDS, tuberkulozi un malāriju vadītājs ir atbildējis uz HIV aktīvistu kritiku par iespējamo GF budžeta samazinājumu par 25%. Viņš paziņoja, ka starptautiskie donori ciena savus solījumus un neplāno budžeta samazinājumu. Konferences par AIDS laikā Senegalā Mišels Kazačkins paziņoja, ka viņš saglabā „uzmanīgu optimismu” un ka, neskatoties uz globālo ekonomisko krīzi, nebūs nekādu finansējuma samazinājumu cīņai pret AIDS. „Līdz pat šai dienai savās sarunās ar pasaules līderiem es neesmu dzirdējis par to, ka kāds no donoriem nebūtu gatavs pildīt savas saistības pret Globālo fondu,”- paziņoja Kazačkins. Nevalstiskās organizācijas ir nākušas klajā ar brīdinājumu par iespējamo testu un preparātu pret HIV trūkumu, ja GF tuvāko divu gadu laikā pieņems priekšlikumu samazināt budžetu par 25%. Līdz šim GF jau ir paziņojis par 10% samazinājumu, kas gaida tā pēdējā raunda mērķfinansējumu. Kazačkins apgalvo, ka nav dzirdējis par to, ka kāds no donoriem būtu plānojis palielināt savu ieguldījumu, taču viņš uzskata, ka rietumu valdības atzīst iedzīvotāju veselības nozīmi ekonomikas stabilitātes saglabāšanā. „Cilvēki jau ir sapratuši, ka veselība – tā ir ekonomiskās attīstības atslēga. Nav iespējama ekonomiskā izaugsme, ja jums ir neveseli cilvēki,”- saka Kazačkins. Pēc viņa vārdiem, tagadējais samazinājums par 10% izlīdzināsies, pateicoties „ieguvumam no ražošanas”. „Es nezinu, cik tas būs grūti, bet es ticu, ka var samazināt budžetu par 10%, nesamazinot to reālo cilvēku skaitu, kuri saņem pakalpojumus vajadzīgajā līmenī". (Pēc www.ehpv.ee materiāliem)
 
13-12-2008
Apvienoto Nāciju Organizācijas ģenerālsekretāra speciālais sūtnis HIV/AIDS jautājumos Austrumeiropā un Vidusāzijā profesors Larss Kalings: „HIV/AIDS epidēmija dažādās pasaules malās attīstās atšķirīgi. Tieši tāpēc mums ir jāatceras lozungs: „Ziniet savu epidēmiju un vietējās epidēmijas īpatnības.” Efektīvāku politiku racionālai AIDS apkarošanai var izstrādāt tikai tad, ja ir zināmi reālie HIV izplatības iemesli. Šodien aktuālais jautājums ir nevis „kas tagad būtu jādara, lai apturētu HIV/AIDS izplatību”, bet kā šo darbību padarīt maksimāli efektīvu. Iekšējās pretrunas uzrodas tad, kad projekti tiek ieviesti, un tās ir galvenais šķērslis, lai sasniegtu nospraustos mērķus. Paradokss ir tāds, ka vairākuma valstu ir labi projekti, taču tos nevar tikpat veiksmīgi izmantot citās valstīs. Tas jāņem vērā. Līdz šai dienai mēs esam uzvarējuši vairākās kaujās, bet pagaidām HIV/AIDZ vēl ne. Un mēs varam zaudēt šajā karā, ja mēs nemobilizēsim un neiesaistīsim visus pieejamos resursus un spēkus.” (...) „Masu saziņas līdzekļiem ir būtiska loma vairākās jomās: pareizas informācijas sniegšanā par HIV izplatības ceļiem; iedzīvotāju zināšanu par izsargāšanos uzlabošanā, reālās situācijas izpratnē un, galu galā, cīņā ar stereotipiem un nepareiziem uzskatiem par HIV/AIDS.”
 
13-12-2008
Invalīdu un viņu draugu apvienība Apeirons ir sašutusi par Saeimas lēmumu paaugstināt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi medikamentiem no 5 uz 10%, grozot 2009. gada valsts budžetu, kas padarīs zāles mazāk pieejamas iedzīvotājiem. Ņemot vērā, ka Latvijā nepastāv visaptveroša, efektīva kompensācijas sistēma, kas nodrošinātu visus hroniski slimos pacientus, invalīdus un mazturīgos iedzīvotājus ar nepieciešamajiem medikamentiem, pievienotās vērtības nodokļa likmes dubultošana zālēm nav loģiska, jo var izraisīt neprognozējamas sekas. Apeirons uzskata - nav pieļaujams, ka grūtajā fiansiālajā situācijā vairākiem tūkstošiem cilvēku ar īpašām vajadzībām, pacientiem ar hroniskām slimībām, maznodrošinātiem un veciem cilvēkiem ikdiena kļūs vēl grūtāka, jo daudzi zāles nevarēs atļauties nopirkt. Jārēķinās, ka ekonomiskās krīzes rezultātā aug bezdarbs, samazinās cilvēku ienākumi. Cilvēki biežāk nespēs atļauties ārsta apmeklējumu, kas no jaunā gada, kā zināms, arī kļūs dārgāks. Zāles šādā situācijā daudziem ir vienīgā iespēja saņemt kaut minimālu ārstēšanu, taču, to cenām kāpjot, šī pašpalīdzības iespēja tiek būtiski ierobežota. Minētais lēmums ir augstākā mērā tuvredzīgs, jo augs ielaisto saslimšanas gadījumu skaits, biežāka būs invaliditāte, mirstība. Tas savukārt radīs papildu slodzi veselības aprūpes un sociālajam budžetam. Vēl lielākas bažas vieš Veselības ministrijas paziņojums, ka nākamgad zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijai tiek prognozēts 15,8 miljonu latu deficīts, tāpēc tiks samazināta zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācija. Apeirons arī pauž bažas, vai likmes palielināšana būtiski neierobežos valsts kompensējamo medikamentu pieejamību, kam ir paredzēts konkrēts budžets – to nepalielinot, pacientiem izrakstīto medikamentu daudzums varētu sarukt. Arī slimnīcas, kas par medikamentiem tērē 10–15 procentu no budžeta, jau paziņojušas – paaugstinot PVN zālēm, esošā budžeta apstākļos nāktos samazināt pacientiem sniegto pakalpojumu apjomu. Līdz ar to ar augs rindas ārstniecības iestādēs un atkal – tiks ierobežota veselības aprūpes pieejamība. (TVNET)
 
11-12-2008
Valsts sekretāru sanāksmē tālākai apstiprināšanai virzīti grozījumi Ministru kabineta noteikumos, kas regulē zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensāciju. Neskatoties uz to, ka Zāļu cenu valsts aģentūra paātrināti izvērtē lētāku (generic) medikamentu iekļaušanu kompensējamo zāļu sarakstā, tādejādi veicinot cenu samazināšanu citām kompensējamo zāļu sarakstā iekļautām zālēm, un regulāri izvērtē sarakstā iekļauto zāļu un medicīnisko ierīču cenas, salīdzinot tās ar citu valstu cenām, vienojas ar ražotājiem un pieņem lēmumus par kompensējamo zāļu sarakstā iekļauto zāļu un medicīnisko ierīču cenu samazināšanu, 2009.gadā prognozēts 15,8 miljonu latu deficīts zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijai. Lai risinātu ar budžeta līdzekļu deficītu saistīto jautājumu, Veselības ministrija ir uzsākusi sarunas ar zāļu ražotāju asociācijām par iespējamo zāļu cenu samazinājumu 10% apmērā ar 2009.gada 1.janvāri, kā arī rosina noteikt trīs kompensācijas kategorijas (100%, 75% un 50%). Lai noteiktu skaidrus kritērijus medikamentu kompensācijai, plānots atcelt zāļu un medicīnisko ierīču kompensāciju individuālajiem pacientiem, ja diagnozei netiek paredzēti valsts apmaksāti medikamenti, kā arī, ja zāles nav iekļautas kompensējamo zāļu sarakstā. Lai mazinātu kompensējamo zāļu un medicīnisko ierīču izmaksas, plānots arī noteikt, ka sarakstā iekļaujamo zāļu un medicīnisko ierīču ražotāja cenai vai kompensācijas bāzes cenai jābūt ne augstākai par to trešo zemāko ražotāja realizācijas cenu vai vairumtirdzniecības cenu citās Eiropas Savienības valstīs. Noteikumos arī paredzēts precizēt zāļu un medicīnisko ierīču iegādes kompensācijai paredzēto finanšu līdzekļu prognozēšanas un izlietojuma kontroles principus.
P.S. Pacientu organizāciju konferencē 29. novembrī VM Valsts sekretāra vietnieks Juris Bundulis, atbildot uz jautājumu kas tad notiks ar tiem reto slimību pacientiem, kam tagad valsts kompensē ļoti dārgus medikamentus individuāli, teica: "Viņi nonāks stacionārā un tad mēs viņus ārstēsim."
 
11-12-2008
Dienvidāfrikas Republikā pieaudzis to gadījumu skaits, kad skolēni izmantojuši recepšu preparātus, kas domāti HIV infekcijas ārstēšanai, lai no tiem taisītu pulverīti, ko sajaukt ar pretsāpju līdzekļiem vai marihuānu un smēķēt. Šos preparātus pārdod pacienti un medicīniskais personāls, vai arī bērni tos nozog tiem, kas tikko saņēmuši tabletes. Ir arī gadījies, ka paši HIV inficētie ir mēģinājuši šos preparātus smēķēt, nevis lietot tā, kā paredzēts. „Es tam nevarēju noticēt. Sākumā biju šokēta, jo redzēju, ka tie ir bērni skolas formās,” stāsta Tuli Nhlapo, kura par šo problēmu ir uzņēmusi dokumentālo filmu. Savukārt pusaudži klāsta, ka viņi tādā veidā mēģinājuši panākt halucināciju efektu. „Kad es viņiem jautāju, kāpēc viņi tā dara, pusaudži atbildēja, ka šādā veidā viņi var aizmirst par problēmām,” stāsta Nhlapo. „Dažas sekundes pēc mūsu sarunas sapīpējušies pusaudži jau bija citā dimensijā, tāpēc vairs neaptvēra, kur viņi atrodas, un nebija iespējams ar viņiem sakarīgi sarunāties.” (BBC News)
 
Katru gadu Krievijā HIV inficētām sievietēm piedzimst aptuveni astoņi tūkstoši bērnu. Šādus faktus pavēstīja Krievijas Republikas HIV/AIDS pārraudzības pārvaldes priekšnieka vietniece Larisa Dementjeva. Viņa norādīja, ka nākotnē šādu bērnu skaits pieaugs, bet šobrīd Krievijā ir 33 tūkstoši bērnu, kas piedzimuši HIV inficētām mātēm. 1,5 tūkstotis no viņiem ar HIV inficējies no mātes grūtniecības laikā. Kopumā diagnoze – HIV inficēts – apstiprināta četriem tūkstošiem jaundzimušo Krievijas iedzīvotāju, bet vairāk nekā 20 tūkstoši turpina atrasties ārstu uzraudzībā. Kā prognozē Dementjeva, nākotnē to bērnu skaits, kas dzims HIV inficētām sievietēm, pieaugs. Tas skaidrojams ne vien ar to, ka HIV infekcija Krievijā feminizējas (patlaban valstī 44% no HIV inficētajiem ir sievietes), bet arī ar to, ka pieaudzis medicīniskās palīdzības sniegšanas līmenis HIV inficētajiem. Pēdējos gados HIV inficētie pacienti Krievijā var rēķināties ar mūsdienīgu ārstēšanu, kas nodrošina slimniekam garus pilnvērtīgas dzīves gadus. Tādēļ daudzas HIV inficētas sievietes izšķiras par bērna laišanu pasaulē. Šajā gadā antiretrovīrusu terapiju, kas līdz minimumam samazina HIV infekcijas nodošanas risku no mātes bērnam, saņēmušas 94 % grūtnieču, kurām nepieciešama šī palīdzība.
 
10-12-2008
Francijas tiesa piespriedusi sievietei, kura atzīta par vainīgu bijušā vīra inficēšanā ar HIV, piecus gadus nosacīta ieslodzījuma. Apsūdzība pieprasīja vainīgajai reālu cietumsodu, taču tiesneši uzskatīja par neiespējamu ievietot sievieti cietumā viņas vājās veselības dēļ. Krimināllieta pret 39 gadus veco Kristellu Grardu( Christelle Grard) tika ierosināta pēc viņas vīra, franču armijas ierēdņa, iesnieguma. Jaunie cilvēki iepazinās 90-to gadu vidū un apprecējās drīz pēc tam, kad meitene palika stāvoklī. Pēc neilga laika jauno vīru aizsūtīja komandējumā uz Kamerūnu, kur viņš saslima ar malāriju un nokļuva kara hospitālī. Tur viņš uzzināja, ka ir HIV infekcijas nēsātājs. Vīrietis nekavējoties informēja par notikušo sievu, kurai arī tika konstatēts HIV. Drīzumā laulātie izšķīrās. Taču, kā vēlāk izrādījās, sieviete zināja par savu diagnozi kopš 1991. gada. Pēc prasītāja teiktā, viņš netur ļaunu prātu uz bijušo partneri, viņš vienīgi cenšas tiesas ceļā noskaidrot patiesību. Vīrietis apgalvo, ka vairāku gadu garumā uzskatījis sevi par vainīgu bijušās sievas inficēšanā. Tiesas procesa gaitā prokurors pieprasīja apsūdzētajai sešus gadus ieslodzījuma, taču tiesneši izlēma nesodīt sievieti pārāk bargi, sakarā ar viņas slikto veselības stāvokli, jo slimības attīstības rezultātā viņa cieš no hroniskas pneimonijas un ir spiesta lietot lielas devas zāļu, pie tam viņas svars pašlaik nepārsniedz 39 kilogramus.
 
Jau 10 gadus Armēnijas iedzīvotājiem tiek stāstīts par „brīnumainu” līdzekli Armenikumu – vietējo zinātnieku izstrādātu preparātu pret HIV. Taču 10 gadu laikā ražotājkompānijai nav izdevies parādīt nekādus zinātniski pamatotus pierādījumus tam, ka preparāts tiešām ir iedarbīgs. Neskatoties uz aktīvu varas iestāžu atbalstu, visu šo gadu laikā nav veikti preparāta klīniskie izmēģinājumi uz cilvēkiem. Apmaksāts Armenikums tiek no armēņu nodokļu maksātāju līdzekļiem. Pie tam tas ir gandrīz trīsreiz dārgāks nekā antiretrovīrusu terapija – vienīgā HIV infekcijas ārstēšanas metode, kura ir pierādījusi savu efektivitāti. Teorētiski HIV pozitīvu cilvēku ārstēšanai Armēnijā nevajadzētu radīt lielas problēmas. Pavisam valstī ir reģistrēti 646 HIV infekcijas gadījumi. Lai gan, pēc ekspertu domām, vēl 3000 cilvēkiem ar HIV līdz šim nav uzstādīta diagnoze, arī viņi sastāda ne vairāk kā 0,1% visu iedzīvotāju. Armēnijā strādā Nacionālais valsts centrs AIDS profilaksei, kurš piedāvā testēšanu un ārstēšanu vadoties no Vispasaules Veselības aizsardzības organizācijas rekomendācijām. Problēmu rada tas, ka valdība turpina virzīt visu naudu un visus līdzekļus Armenikuma atbalstam, tādējādi faktiski piespiežot AIDS centra ārstus piedāvāt pacientiem šo preparātu, neskatoties uz to, ka šo zāļu lietošana netiek rekomendēta. Kad pirms 10 gadiem pirmo reizi parādījās Armenikums, tā izveidotāji paziņoja, ka tā būs „revolucionāra metode AIDS ārstēšanai”, kas piesaistīja augsta ranga politiķu uzmanību. Sākotnēji Armenikumu apmaksāja Aizsardzības ministrija. Daži biznesmeņi iepirka Armēnijā nekustamos īpašumus, lai sūtītu uz turieni ārstēties pacientus ar HIV. Ir pagājuši 10 gadi, pavisam tikai 800 cilvēki ir lietojuši Armenikumu. Pasaulē ir efektīva HIV ārstēšanas metode antiretrovīrusu terapija. Tā ir izgājusi daudzkārtējus klīniskos izmēģinājumus, un ir pierādīts, ka šī metode ļauj cilvēkiem ar HIV izvairīties no AIDS stadijas un saglabāt veselību ilgus gadus. Šie preparāti ietekmē tieši pašu vīrusu, apturot tā vairošanos. Armenikums darbojas pavisam citādi. Tā galvenā aktīvā sastāvdaļa ir jodīds. Ir pierādīts, ka tas stimulē imūnsistēmu, ļaujot organismam cīnīties ar vīrusu. Armenikuma klīnikas ārsti apgalvo arī, ka tas samazina pacientam vīrusu slodzi un neizsauc rezistenci. Problēma ir tāda, ka ārsti strādā ražotājkompānijai un viņi nav mēģinājuši pierādīt šos apgalvojumus. Situāciju sarežģī tas, ka antiretrovīrusu preparāti Armēnijā vēl līdz šim nav reģistrēti.
 
Deviņiem no desmit bērniem visā pasaulē nav pieejami antiretrovīrusu preparāti, kas varētu glābt viņu dzīvību. Valdībām un labdarības fondiem būtu vairāk jārūpējas, lai padarītu pediatrijas preparātus pret HIV pieejamus visiem bērniem, kuriem tie nepieciešami. Par to savā preses relīzē ziņoja starptautiskā organizācija „Ārsti bez robežām”. Pirmkārt tas attiecas uz bērniem, kuri piedzimuši ar HIV. Bez ārstēšanas puse no viņiem var nomirt, nesasniedzot 2 gadu vecumu. Pavisam pasaulē 1,9 miljoniem bērnu nepieciešama antiretrovīrusu terapija, bet tikai 200 tūkstošiem nepieciešamie preparāti ir pieejami. Organizācija aicina valdības palielināt pieejamību bērnu versijai „terapija vienā tabletē” – tā ir tablete, kas satur 3 preparātu pret HIV dienas devu. Bagātajās valstīs, pateicoties ārkārtīgi veiksmīgām HIV nodošanas no mātes bērnam profilakses programmām, HIV infekcija bērniem ir praktiski izzudusi. Vairākums bērnu ar HIV dzīvo nabadzīgākajās pasaules valstīs. Šī iemesla dēļ farmaceitiskās kompānijas negrib investēt testu un preparātu HIV pozitīviem izveidē. „Mēs varam ārstēt bērnus jau šodien, bet mums vienalga vajadzīgas bērniem draudzīgas zāles un diagnostikas līdzekļi,”- saka ārsts fon Šoens-Angererbs, kampaņas „par dzīvībai nepieciešamu preparātu pieejamību” organizācijas direktors. „Lielākā daļa tādu preparātu tiek ražoti tikai pieaugušo devās. Tas būtu jāmaina. Farmaceitiskajām kompānijām vajadzētu apsolīt, ka tās sāks ražot un testēt bērnu versijas saviem preparātiem pret HIV, vai arī valstu valdībām jāizdara spiediens, lai viņas to darītu”.
 
09-12-2008
Apvienoto Arābu Emirātu (AAE) veselības aizsardzības ministrs Humeids al Katami pavēstījis, ka patlaban šajā valstī ir 540 ar HIV inficēto un ar AIDS slimo pilsoņu. AAE Veselības aizsardzības ministrija tikai 2006. gadā oficiāli paziņoja par HIV infekcijas esamību šajā valstī. Sākot ar 1980. gadu, AAE fiksēti 657 saslimšanas gadījumi. Viens no galvenajiem inficēšanās iemesliem bija asins pārliešana bez iepriekšējām analīzēm, lai noskaidrotu, vai asinis nav HIV inficētas. Patlaban galvenais inficēšanās cēlonis ir narkomānija un seksuālās attiecības. Kā norāda Humeids al Katami, plānā cīņai ar AIDS Apvienotie Arābu Emirāti „ir viena no arābu valstīm, kas seko Vispasaules veselības aizsardzības organizācijas standartiem”, lai novērstu šīs bīstamās saslimšanas izplatību un ārstētu inficētās personas. Taču, neraugoties uz to, 2008. gadā valstī tika fiksēti 35 jauni HIV inficēšanās gadījumi. Turklāt jāatzīmē, ka šī statistika attiecas tikai uz AEE pilsoņiem, kuru skaits ir 825 tūkstoši cilvēku. Tiklīdz HIV tiek konstatēts ārvalstniekiem, viņi nekavējoties tiek izraidīti no AEE. (www.ami-tass.ru)
 
09-12-2008
Lēmuma pieņemšanu par HIV/AIDS zālēm vilcina
Lai gan dažādu birokrātisku šķēršļu dēļ nauda HIV/AIDS pacientu ārstēšanai nav piešķirta, zāles pacientiem Latvijas Infektoloģijas centrā (LIC) jau tiek izsniegtas. Valdība joprojām nav apstiprinājusi rīkojuma projektu par naudas pārdali zāļu iegādei šāgada decembrim.
Novembrī pēkšņi tika atteikts izsniegt HIV/AIDS pacientiem antiretrovirālās terapijas medikamentus. HIV/AIDS pacientiem tā ir vienīgā iespēja, kā izdzīvot. LIC, kur pacienti saņem zāles, skaidroja, ka zāļu izsniegšana pārtraukta sakarā ar naudas trūkumu gada beigās (līdzīgā situācijā ir arī citas Latvijas slimnīcas, kas pārtraukušas plānveida operācijas vai pat daļēji slēgušas nodaļas līdz nākamā gada sākumam). Ar to naudu, ko valsts piešķir HIV/AIDS pacientiem, visam gadam nepietiek, pacientu skaits katru brīdi pieaug, un ārstēšanu nevar nodrošināt visiem, kuriem tas būtu nepieciešams.
Pagājušajā nedēļā pacientu organizācijas ar satraukumu gaidīja valdības lēmumu, ar kuru likumīgi LIC tiktu novirzīti budžeta pārdales rezultātā atrastie līdzekļi aptuveni 200 000 latu apmērā. Taču valdība šo jautājumu nemaz neizskatīja, bet tieši valdības lēmums ir noteicošais. Veselības ministrijas Komunikāciju departamenta direktore Egita Pole Neatkarīgajai atzina, ka nauda patiešām ir atrasta. Tā kā LIC piešķirtā papildu nauda jeb rezerve 200 000 latu apmērā jau iepriekš tika izmantota A hepatīta slimnieku ārstēšanai, HIV/AIDS pacientiem nepieciešamo medikamentu iegādei nauda atrasta veselības aprūpes budžeta pārdalē, proti, tā ir nauda, kas ietaupīta vakcīnu iepirkumos.
E. Pole apliecināja, ka Veselības ministrija ir izdarījusi visu, lai naudu slimnīcai novirzītu – iesniegusi lūgumu pārdalīt iekšējos finanšu resursus, taču aizkavēšanās iemeslus jājautā Finanšu ministrijai (FM) un Valsts kancelejai.
FM ir izstrādājusi rīkojuma projektu Par pamatbudžeta un speciālā budžeta apropriācijas pārdali starp programmām, kas paredz arī piešķirt finanšu līdzekļus 207 tūkstošu latu apmērā, lai Latvijas infektoloģijas centrs nodrošinātu ar HIV/AIDS inficētos pacientus un slimniekus ar nepieciešamajiem medikamentiem saistībā ar ārstējamo pacientu skaita pieaugumu, Neatkarīgajai stāsta FM pārstāvis Igors Ivanovs. Rīkojums ir nosūtīts saskaņošanai uz attiecīgajām ministrijām, pēc atzinumu saņemšanas šo jautājumu virzīs uz izskatīšanu Ministru kabinetā. "Vēršu jūsu uzmanību, ka rīkojuma projektā nav detalizēti izklāstīts, kādai terapijai tieši šie līdzekļi paredzēti, tas jākonkretizē Latvijas Infektoloģijas centrā, kam paredzēts piešķirt šos finanšu līdzekļus," norāda I. Ivanovs. Saskaņā ar FM informāciju, līdz piektdienai citām ministrijām bija jāsniedz FM savi atzinumi par šo projektu. Projekts tiek virzīts kā steidzams, tāpēc to vajadzētu izskatīt MK pēc iespējas ātrāk, taču, kad tieši – to pagaidām neviens nevar pateikt.
Apvienības HIV.LV valdes priekšsēdētājs Aleksandrs Molokovskis Neatkarīgajai apstiprina, ka principā ārstēšana pacientiem ir atjaunota – pašlaik nav neviena pacienta, kas aizietu no slimnīcas bez zālēm.
Latvijas nevalstiskās HIV/AIDS organizācijas kopīgiem spēkiem iestājās par antiretrovirālās terapijas atjaunošanu, uzrunājot par šo problēmu arī Valsts prezidentu, jo līdz pat 2010. gadam pasaules valstu, tostarp Latvijas, valdības apņēmušās pildīt solījumus un nodrošināt visiem pacientiem, kuriem tas nepieciešams, ārstēšanos.
(Inga Paparde, www.nra.lv)
 
08-12-2008
Plašu rezonansi izsaucis paziņojums par iespējamo AIDS ārstēšanu, izmantojot cilmes šūnas. Starptautiskā cilmes šūnu izpētes sabiedrība (ISSR) pauž satraukumu, kas saistīts ar aizdomīgu un atklāti krāpniecisku metožu smagu slimību ārstēšanai, kurās it kā tiek izmantotas cilmes šūnas tehnoloģija, popularizēšanu. Kārtējā žurnāla Cell Stem Cell numurā publicēts obligātu prasību kopums atbilstošo zinātnisko pētījumu kritērijiem, kas saistīts ar cilmes šūnu pētniecību. Iepriekš ISSR izstrādāja norādi pacientiem, kurā minēti jautājumi, ar kuru palīdzību slimnieks var precizēt vienas vai otras metodikas efektivitāti un zinātnisko pamatotību. Tajā pat žurnāla numurā publicēts kanādiešu zinātnieka Timotija Koulfilda (Timothy Caulfield) raksts, kurā norādīts, ka liels skaits interneta vietņu dažādās valstīs piedāvā ārstēt ar cilmes šūnu palīdzību tādas smagas slimības kā parkinsonismu, autismu, muguras smadzeņu traumas un citas. Parasti reklāmas paziņojumos netiek norādīta konkrēta informācija par pielietojamās ārstniecības metodes būtību. Ir vairāk nekā skaidrs, ka nopietnu pētījumu, lai novērtētu šo reklamēto metožu efektivitāti un drošumu, nekad nav bijis. Īpaši bieži ārstēšana ar cilmes šūnām tiek reklamēta tādās valstīs kā Ķīna, Taizeme, Indija un Krievija. Pēc ISSR ekspertu domām, šādu reklāmu pieauguma un plašās izplatības iemesli ir nepilnīga likumdošana un atbildīgo uzraudzības dienestu bezdarbība. Tajā pat laikā Bulgārijas veselības aizsardzības ministrija jau oktobrī aizliedza neiroloģisku saslimšanu ārstēšanu ar cilmes šūnu metodi.
Cilmes šūnu terapija nozīmē šo šūnu iegūšanu no pacienta kaulu smadzenēm, to attīrīšanu un tam sekojošu injekciju galvas vai muguras smadzenēs tam pašam cilvēkam. Tiek pieļauts, ka daudzspējīgu šūnu injekcija palīdz atjaunoties nerviem, kā arī bojāto smadzeņu daļu atjaunošanu insulta pacientiem, cilvēkiem ar muguras smadzeņu traumu vai neirodeģeneratīvām saslimšanām. Bulgārijā cilmes šūnu terapija pielieto kopš 2005. gada. Šajā laika posmā tāda ārstēšana, kas izmaksā ap vienu divus tūkstošus eiro, saņēmuši ap 250 pacienti Sofijas Sv. Johana slimnīcā. Pēc slimnīcas neiroķirurģijas nodaļas vadītāja Venceslava Busarski teiktā, terapija bijusi efektīva pusei pacientu. Pašlaik nav klīnisku pētījumu, kas apliecinātu vismaz kādus pozitīvus šādas ārstēšanas efektus pacientiem ar neiroloģiskām saslimšanām. Pēc Bulgārijas pievienošanās Eiropas Savienībai 2007. gadā valstij nācās pārskatīt esošos likumus un rekomendācijas cilvēka audu un šūnu transplantācijā un atteikties no diskutablās cilmes šūnu terapijas metodikas izmantošanas, kas ir pretrunā ar ES direktīvām.
(www.medportal.ru)
 
08-12-2008
Daudzos ASV štatos prezervatīvi piedzīvo īstu vajāšanu. Likumdevēji, neņemot vērā AIDS un citu venērisko slimību izplatības draudus, iedzīvotājiem visādi apgrūtina šo kontracepcijas līdzekļu iegādi. Vai nu prezervatīvus vispār aizliedz izmantot (Konektikutā), vai atklāti pārdot (Viskonsinā), vai arī tos aizliegts reklamēt (Kalifornijā). Bet pats dīvainākais likums ir pieņemts Luiziānā – šajā štatā tikai sievietēm ir aizliegts iegādāties prezervatīvus. Par šā likuma pārkāpšanu draud liels naudas sods. Ja jūs ziemas brīvdienas plānojat pavadīt Īrijā, noteikti paņemiet līdzi prezervatīvu krājumus, jo tos nopirkt šajā valstī ir mazas izredzes. Šajā katoliskajā zemē prezervatīvus lietot nedrīkst, tāpēc tos nedrīkst arī pārdot. Pēc Īrijas varas iestāžu domām, sekss pastāv tikai tāpēc, lai varētu turpināt dzimtu. Pasaulē arvien vairāk tiek propagandētas t.s. „atbildīgas seksuālās uzvedības programmas”. Par tām speciālā konferencē nesen iestājās amerikāņu eksperti, kas atbalsta tā dēvēto ABC pieeju (A – abstinence (atturēšanās), B – be faithful (būt uzticīgam) un C – condom use (prezervatīvu lietošana)). ASV šo programmu sāka realizēt, sākot ar 2000. gadu. ABC pieejas principus paskaidroja Harvardas universitātes HIV profilakses speciālists Edvards Grīns. „HIV izplatās seksuālā ceļā, taču mainīt seksuālo uzvedību ir diezgan grūti,” uzskata zinātnieks. „Prezervatīva lietošana vien nemaina seksuālo uzvedību, tā ir tikai tehniska īpatnība. Pats galvenais ir mainīt uzvedības stereotipus, jo liels daudzums seksa partneru un seksuālu sakaru palielina inficēšanās risku. Par profilakses pamatideju vajadzētu kļūt aicinājumam jauniešiem pāragri neuzsākt dzimumdzīvi, bet pieaugušajiem – būt uzticīgiem savam partnerim."
 
Mičigānas štatā ASV ir stājies spēkā likums, kas atļauj izmantot marihuānu medicīniskā nolūkā. Saskaņā ar šo likumu uzglabāt un lietot šo narkotisko vielu drīkst pacienti, kas sirgst ar virkni hronisku slimību. Taču varas iestāžu gausās darbības dēļ tiem, kas lieto marihuānu medicīniskos nolūkos, joprojām var draudēt kriminālvajāšana. Likums, ko Mičigānas iedzīvotāji atbalstīja referendumā, kas notika reizē ar valsts prezidenta vēlēšanām, marihuānas lietošanu pēc ārstējošā ārsta rekomendācijas pieļauj onkoloģiskās saslimšanas, AIDS, glaukomas un virknes citu slimību gadījumā. Saskaņā ar likumu, šai slimnieku grupai piederošie drīkst mājās audzēt līdz 12 marihuānas stādiem, kā arī uzglabāt ierobežotu gramu skaitu (līdz 45 gramiem) šīs narkotikas.
 
07-12-2008
Neskatoties uz starptautiskajiem protestiem, Maskavas mērs Jurijs Lužkovs pieņēmis lēmumu par jebkuru geju tiesību aizstāvju demonstrāciju aizliegumu, jo tās uzskatāmas par "homoseksuālisma propagandu". "Protams, visi demokrāti pasaulē mūs kritizēs, taču katrai sabiedrībai ir pašai savs viedoklis," Lužkova teikto HIV un AIDS problēmām veltītā konferencē citē aģentūra "Interfax". Krievijas galvaspilsēta nepieļaus "homoseksuālisma propagandu pat tad, ja daži provinciāli demokrāti domā, ka biedrošanās ar seksuālajām minoritātēm ir būtisks demokrātijas indikators", sacīja Lužkovs, kurš gejus vaino HIV/AIDS izplatībā. Maskava jau iepriekš ir aizliegusi geju un lesbiešu gājienus. Geju tiesību aizstāvji ir vērsušies ar sūdzību pret Krievijas galvaspilsētu Eiropas Cilvēktiesību tiesā. (LETA)
Nekomentējot šo ziņu, mēs varam piebilst
, ka Maskava ir vienīga pasaulē megapole, kur nav ieviesta kaitējuma mazināšanas programma intravenozo narkotiku lietotājiem un HIV-profilaksē Maskavas valdība balstās uz atturības un uzticēšanos seksuālajās attiecībās propagandu, kas nebūt nav tie efektīvāki HIV profilakses atbalsta punkti. Vēl jāpiebilst, ka nupat Sabiedrības veselības aģentūra pabeidza pētījumu vīriešu, kam ir sekss ar vīriešiem grupā, kas parādīja, ka HIV infekcijas izplatība šajā iedzīvotāju grupā Latvijā ir tikai 2,58 procenti, nevis 80 procentu, kā uzskata zināmā sabiedrības daļa.
 
05-12-2008
70% Krievijas iedzīvotāju ir pārliecināti, ka no HIV infekcijas var izvairīties, nodarbojoties ar seksu tikai ar vienu, pastāvīgu partneri. Visvairāk piekritēju tādam uzskatam par HIV infekcijas profilaksi ir 18 – 34 gadus vecu cilvēku vidū (76 – 77%). Tādam viedoklim nepiekrīt tikai 13% aptaujāto. Vairāk nekā puse Krievijas iedzīvotāju (52%) domā, ka izvairīties no inficēšanās ar HIV palīdz prezervatīvu lietošana. Tam nepiekrīt 25% respondentu. Paši konsekventākie droša seksa piekritēji ir cilvēki vecumā no 18 līdz 44 gadiem. Pēc aptaujas datiem 62% Krievijas iedzīvotāju ļoti uztrauktos, uzzinot, ka viņu bērns nokļuvis HIV inficētu bērnu grupā. 41 procents aptaujāto nezina starpību starp HIV un AIDS, 15 procenti uzskata, ka HIV infekciju var iegūt ēdot kopā ar tās nēsātāju, 20 procenti domā, ka HIV izplatās ar odu kodieniem. Viskrievijas aptauja notika novembrī pēc Krievijas Patērētāju aizsardzības dienesta pasūtījuma Krievijas 42 apgabalu, novadu un republiku 140 apdzīvotos punktos. Aptaujā piedalījās 1600 Krievijas iedzīvotāju.
 
Ar organizācijas „Starptautiskā iniciatīva vakcīnai pret AIDS” atbalstu vienā no Londonas slimnīcām sākušies potenciālās vakcīnas pret HIV izmēģinājumi. Pašreizējā stadijā vakcīna tiks izmēģināta uz 32 veseliem HIV negatīviem cilvēkiem, gan vīriešiem, gan sievietēm ar mazu iespēju inficēties ar HIV. Vienlaicīgi Indijā notiek tās pašas vakcīnas izmēģinājumi, tikai citās devās. Vakcīna tiek virzīta tā, lai stimulētu imūnsistēmas šūnas- slepkavas CD8 efektīvāk nogalināt ar HIV inficētās šūnas. Tāda vakcīna nevarēs aizsargāt no vīrusa iegūšanas, bet tā spēs palīdzēt imūnsistēmai nomākt HIV, kā arī samazināt vīrusa vairošanos un tā līmeni asinīs. Zinātnieki cer, ka ar vakcīnas palīdzību varēs attālināt AIDS stadiju HIV inficētiem cilvēkiem, vai pat ļaus viņiem pilnībā no tās izvairīties. Jaunās vakcīnas izveidošanai kalpo cita vīrusa apvalks (tā saucamais „vektors”). HIV gēnu segmenti, kas (kā cer izveidotāji) stimulē imūno reakciju, tika ievietoti cita vīrusa apvalkā, lai izsauktu organismā „viltus infekciju”’. Vakcīnās nav iespējams izmantot paša HIV apvalku – tas ir pārāk bīstami, tāpēc vajadzīgs cita vīrusa apvalks. Šajos izmēģinājumos izmanto modificētu vakcīnijas vīrusu – nekaitīgu baku vīrusa radinieku. Priekšrocība šeit ir tāda, ka nevienam no izmēģinājumu dalībniekiem nevar būt imunitāte pret šo vīrusu. Jaunajos izmēģinājumos tiek izmantota tā saucamā primārā pastiprinājuma metode. Sākotnēji organismā tiek ievadīti tā saucamie „kailie” HIV gēni, bez vīrusu vektora. Ideja ir tāda, ka jāizsauc primāra imūnsistēmas reakcija, lai pēc tam atbilde uz vakcīnu ar vektoru būtu spēcīgāka.
 
04-12-2008
Antiretrovirālā terapija visiem HIV/AIDS pacientiem, kas to saņēma uz 1. novembri, ir atjaunota ar 3. decembri. Tā kā ne visi medikamenti vēl ir piegādāti pilnā apjomā, tad daļai pacientu izsniedz zāles uz 10 vai 14 dienām, bet vairs nav neviena pacienta, kam zāles netiktu izsniegtas vispār. Lūdzam pacientus nekāvējoties griezties Latvijas infektoloģijas centrā, lai saņemtu savas zāļu kombinācijas. Ja rodas neskaidrības, pārprātumi un tml.,lūdzam noteikti ziņot par tām, izmantojot mūsu mājas lapas sadaļu "Rakstiet mums".
 
04-12-2008
ANO nespēs īstenot mērķi 2010. gadā nodrošināt universālu piekļuvi HIV profilaksei un ārstēšanai, ja turpinās izslēgt pusmūža cilvēkus no globālās cīņas ar AIDS. Saskaņā ar jaunākajiem ANO datiem, patlaban pasaulē ir 2,8 miljoni par 50 gadiem vecāku cilvēku, kas dzīvo ar HIV. Citiem vārdiem, 1 no 14 HIV pozitīvajiem pasaulē ir vecāks par 50 gadiem. Netiek arī vākta būtiska informācija par HIV infekcijas izplatīšanos to vidū, kas ir vecāki par 49 gadiem. Trūkstot šai informācijai, pusmūža cilvēki tiek izslēgti no HIV/AIDS programmām, kas testē un apmāca. Tāpat ir iespējams, ka skaitļi, kas norāda uz infekcijas izplatību, neatbilst patiesībai, ir zemāki, nekā reāli tiem vajadzētu būt, jo daudzie vecāka gadagājuma cilvēki var sirgt ar HIV, taču viņiem nav uzstādīta diagnoze. „Kaut ir acīmredzami pierādījumi, ka daudziem pusmūža cilvēkiem ir HIV, tomēr turpina eksistēt melīgi un bīstami priekšstāti par to, ka cilvēki, kas ir vecāki par 50 gadiem, nenodarbojas ar seksu. Tas, ka UNAIDS izslēdz būtiskus datus par šīs vecuma grupas cilvēkiem, tikai veicina šo procesu,” norāda organizācijas „HelpAge International” padomniece HIV un AIDS jautājumos Reičela Elbona. „Pusmūža cilvēkus neiekļauj HIV testēšanas iniciatīvās, tāpēc daudziem no viņiem izdodas noteikt diagnozi tikai tad, ja ir AIDS asociētas saslimšanas. Šajā vēlīnajā stadijā antiretrovirālās terapijas efektivitāte ir ievērojami mazāka.” Savukārt „HelpAge International” izpilddirektors Ričards Bluits uzskata: „ANO ģenerālsekretārs Pans Gi Muns savā ziņojumā, kas tika veltīts Vispasaules cīņai ar AIDS 2008. gadā, apstiprināja, ka ANO misija ir visiem cilvēkiem nodrošināt universālu pieeju ārstēšanai, neatkarīgi no viņu vecuma, dzīves vietas un nodarbošanās. Diemžēl izskatās, ka šī pieeja ir visiem, izņemot pusmūža cilvēkus. Kamēr visas vecuma grupas netiks iekļautas globālajā HIV un AIDS programmā, mērķa sasniegšana līdz 2010. gadam nodrošināt universālu pieeju profilaksei, ārstēšanai, kopšanai un atbalstam būs tikai fantāzija.”
 
Bagātām valstīm atšķirībā no jaunattīstības valstīm var nebūt problēmu ar antiretrovīrālo terapiju HIV pozitīvajiem cilvēkiem. Bet, neraugoties uz to, bagātās valstis daudz kūtrāk vāc datus par HIV izplatību, kas nepieciešami, lai efektīvi plānotu cīņu ar epidēmiju. Par to vēstīts organizācijas „AIDS Accountability International” apkopoto rezultātu pētījumā, kas tika publicēts pagājušajā nedēļā.  Šis pētījums ir pirmais mēģinājums novērtēt, cik lielā mērā valstis cenšas izpildīt savus solījumus pastiprināt cīņu ar HIV un AIDS, kādus tās devušas 2001. un 2006. gadā ANO. Izrādījās, ka pašas bagātākās valstis, ieskaitot ASV un daudzas Eiropas valstis, „sliktāk par nabadzīgajām valstīm tiek galā ar epidēmiju izpētes fundamentālajiem faktoriem un monitoringu”. Toties bagātās valstis no nabadzīgajām pieprasa precīzu monitoringu un uzskaiti, kad piešķir tām līdzekļus, lai ārstētu HIV inficētos. Viszemākā atzīme šajā sakarā dodama ASV, kā arī Ziemeļkorejai un Saūda Arābijai. Galvenais iemesls ir tas, ka ASV sniedz ļoti maz informācijas ANO apvienotajai HIV/AIDS programmai. No tādām valstīm kā ASV, Īrija, Dānija un Itālija gandrīz nemaz neieplūst informācija par iekšējām epidēmijām. Organizācijas zinātniskais direktors Pērs Strands uzskata: „Šādas rīcības motīvi var būt vairāki, bet viens no tiem ir bagātu valstu pašapmierinātība.” Tiesa, viņš atzīst, ka pārskati un reālā darbība, lai cīnītos ar epidēmiju, nav viens un tas pats. Teicamu atzīmi par saviem centieniem cīņā ar HIV un AIDS saņēmušas Meksika un Tadžikistāna. Tas nozīmē, ka šīs valstis veic finansiālo līdzekļu uzskaiti, kas tiek novirzīti HIV profilaksei un ārstēšanai, kā arī aktīvi iesaista nevalstiskās organizācijas šajā cīņā un aizstāv HIV/AIDS inficēto cilvēku tiesības, teicami koordinējot savu darbību.
 
03-12-2008
1. decembrī atvērts HIV un atkarību profilakses kabinets Cēsīs. Cēsu HIV un atkarību kabinetā ir iespējams saņemt individuālās konsultācijas atkarību un līdzatkarību gadījumos, informāciju par kontracepciju un drošu dzimumdzīvi, kā arī ārstēšanās iespējām, psihologa konsultācijas. Tuvākajā laikā tiks rīkotas informatīvās diskusiju un treniņu grupas, uz kurām iespējams pieteikties arī skolām. Tāpat arī viens no kabineta pakalpojumiem ir Cēsīs vēl nebijusi iespēja veikt bezmaksas HIV/AIDS eksprestestus. Projekta īstenotāju mērķis ir profilakses programmas ieviešana jauniešiem Cēsu pilsētā, lai novērstu paaugstināta riska uzvedību, kas var novest pie inficēšanās ar HIV/AIDS un seksuāli transmisīvajām slimībām. Lai izzinātu situāciju Cēsu pilsētā, tiks veikts arī socioloģiskais pētījums „Atkarības izraisošo vielu lietošana un deviance”. (www.nra.lv)
 
03-12-2008
Improvizē par AIDS. Starptautiskās AIDS dienas ietvaros biedrība “Jaunatne pret AIDS” 4. decembra vakarā ielūdz apmeklēt bāru “Ļeņingrada” Kalēju 54, kurā no 18:00 vakarā viesosies ne tikai “Jaunatne pret AIDS”, bet arī improvizācijas teātris “Pēdējā pirmizrāde” un akustiskais mūziķis Kārlis. Pasākuma laikā būs iespēja aplūkot “JPA” rīkotā plakātu konkursa “Pāri žogam” labākos darbus, kā arī pagājušā gada laureātus. “Pēdējā pirmizrāde” ir improvizācijas teātris ar septiņu gadu pieredzi, oriģināls un lielisks. Vairāk informācijas par to var uzzināt mājas lapā www.ppirmizrade.lv. Papildus vienkārši jaukam vakaram lieliskā vietā būs iespēja piedalīties JēPēAnora spēlē, ar draugiem sacensties “Kāp un krīti”, kā arī uzdot ar AIDS saistītos neskaidros jautājumus. Kas ir JēPēAnors un “Kāp un krīti”? Atnāc un uzzināsi! Ieeja pasākumā ir bez maksas. (www.jpa-aids.lv)
 
03-12-2008
Biedrībā DIA+LOGS, atbalsta centrā visiem, kurus skar HIV/AIDS, Dzirnavu ielā, 135, Rīgā var bez maksas vakcinēties pret gripu otrdienās, trešdienās, ceturdienās un piektdienās no plkst. 14 līdz 17. Tālruņi 67243101, 67288500.
 
02-12-2008
Vēlētāji Šveicē atbalstījuši heroīna izsniegšanu bez maksas. Saskaņā ar referenduma provizoriskajiem rezultātiem, 69 % vēlētāju nobalsojuši par šādu – pirmoreiz pasaulē izstrādātu – valsts programmu. Vienlaikus šveicieši pauduši savu attieksmi par marihuānas audzēšanas un lietošanas legalizāciju: divas trešdaļas vēlētāju nobalsojuši pret, ziņo InoPressa.ru, atsaucoties uz laikrakstu The Times. Šis laikraksts norāda uz Šveices veselības aizsardzības federālo institūciju sniegtajiem datiem: pirms 14 gadiem medicīnas iestādēm dodot atļauju ierobežotās devās šļircināt heroīnu, noziedzība narkomānu vidū samazinājusies par 60 %. Šveices valdība narkomānus uzskata nevis par noziedzniekiem, bet par slimiem cilvēkiem, raksta The Times. Bezmaksas heroīnam piešķirti 26 miljoni Šveices franku (16,7 miljoni eiro) gadā. To drīkst saņemt ikviens Šveices pilsonis, kuram ir veselības apdrošināšanas polise, bet mazturīgajiem iedzīvotājiem polises piešķir valsts.
 
Šveice: recepšu heroīnam – jā, marihuānai – nē
Lielākā daļa šveiciešu svētdien notikušajā referendumā atbalstījuši līdz šim eksperimentālo programmu, saskaņā ar kuru valsts nodrošināja narkomānus ar ikdienas heroīna devām. Tajā pašā laikā Šveices iedzīvotāji likuši saprast, ka Nīderlandei raksturīgs liberālisms tai ir svešs – 63% iedzīvotāju nobalsojuši pret marihuānas legalizācijas priekšlikumu.
 
02-12-2008
SIA “Aizkraukles slimnīca” laboratorijā saņemta un jau darbojas jauna iekārta “Elecsys — 2010”. Tā ražota Japānā un maksā ap 15 000 latu. Ar šo iekārtu testē cilvēku asinis. Aizkraukles poliklīnikas laboratorijā ar jauno iekārtu veic asins analīzes. Ja pacients nāk ar ģimenes ārsta norīkojumu, tad šis pakalpojums ir bez maksas. Ja cilvēks pats vēlas uzzināt, kādas ir viņa asinis un vai nav aizdomu par veselības traucējumiem, viņam par analīzēm jāmaksā no 3,50 līdz 5 latiem atkarībā no izmeklējuma veida. Ar šo aparatūru var noteikt vairogdziedzera hormonus un daļu onkoloģisko rādītāju. Piemēram, prostatai, aizkuņģa dziedzerim, aknām, plaušām, krūts dziedzeriem, olnīcām un citiem orgāniem. — Ja analīzes rāda novirzes no normas, pacientam jāvēršas pie ģimenes ārsta, lai turpinātu izmeklējumus, noteiktu diagnozi un sāktu ārstēšanu. Ar jauno ierīci mēs nosakām arī inficēšanos ar HIV. Klientiem nav jābaidās no šīs pārbaudes, jo to var veikt anonīmi. Līdz šim gan neviena analīze nav bijusi HIV pozitīva, — stāsta laboratorijas vadītāja Stella Lapiņa. Aizkraukles rajona iedzīvotājiem, lai veiktu onkoloģisko analīzi vai noteiktu inficēšanos ar HIV, vairs nav jābrauc uz Rīgu. Arī pirms operācijas pacientiem ātri var izdarīt visas nepieciešamās asins analīzes. Aizkraukles rajonā onkoloģiskajā uzskaitē ir 863 slimnieki, ar HIV inficēti 22 pacienti no kuriem vienai personai ir AIDS. (Margarita Celmiņa, Staburags)
 
01-12-2008
Valsts prezidents pauž gatavību piedalīties HIV/AIDS pasākumos
Starptautiskajā AIDS dienā tikšanās laikā ar nevalstiskajām organizācijām, kuras darbojas HIV/AIDS jomā, Valsts prezidents Valdis Zatlers norādījis, ka par HIV infekciju sabiedrībā ir jārunā plašāk un intensīvāk. „Nepietiekami atgādināt sabiedrībai par HIV infekciju tikai reizi vai divas gadā – šāda informācija ātri aizmirstas, tāpēc akcijas vai pasākumi saistībā ar HIV/AIDS vajadzētu rīkot vismaz reizi divos mēnešos,” sacīja Valsts prezidents. V. Zatlers tikšanās reizei bija labi sagatavojies un nevalstiskajām organizācijām nebija nepieciešamības Valsts prezidentu iepazīstināt ar situāciju HIV/AIDS jomā.
Valsts prezidents arī pauda gatavību piedalīties HIV/AIDS tematikai veltītās akcijās un aicināja nevalstiskās organizācijas uzturēt ciešākus kontaktus ar Valsts prezidenta kanceleju. „Vissvarīgākais mūsdienu profilakses darbā – skolas vecuma jauniešu informēšana,” sacīja V. Zatlers.
Nevalstiskās organizācijas informēja Valsts prezidentu par antiretrovirālās terapijas pārtraukuma HIV/AIDS pacientiem problēmas risinājumu, taču vienlaikus paužot bažas par iespējamo lēmuma pieņemšanas novilcināšanu Ministru kabinetā, kuram otrdien vajadzētu ļaut Veselības ministrijai piešķirt papildus līdzekļus medikamentiem. Tāpat nevalstiskās organizācijas Valsts prezidentam pastāstīja par cilvēku, kuri dzīvo ar HIV/AIDS, diskrimināciju medicīnas iestādēs, īpaši gadījumos, kad cilvēkiem ir nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās. Valsts prezidents arī saņēma visaptverošu informāciju par situāciju ar HIV ieslodzījuma vietās. Tikšanās laikā, kas ilga 50 minūtes, tika skarti arī jautājumi par dažādu valsts un pašvaldību funkciju deleģēšanu nevalstiskajam sektoram tieši HIV/AIDS jomā, īpaši, kas saistīts ar sekundāro
 profilaksi.
Apmēram tikšanās trešajā daļā valsts prezidents pēkšņi sacīja, ka šodien viņš nemaz neredz nevalstisko organizāciju pārstāvjos nomāktību un neapmierinātību ar finanšu situāciju, kā tas parasti esot, tiekoties ar nevalstiskām organizācijām. „Es redzu jūsu optimismu un jūsu pārliecību par saviem spēkiem,” sacīja Valsts prezidents. Sarunā ar Valsts prezidentu piedalījās Apvienības HIV.LV, AGIHAS, Jaunatne pret AIDS, Latvijas Jaunatnes sarkanā krusta, biedrības DIA+LOGS un Mozaīkas pārstāvji.
 
01-12-2008
Zāles antiretrovirālās terapijas atjaunošanai HIV/AIDS pacientiem būs, jo pēc problēmas aktualizēšanas un klauvēšanas gan Saeimā, gan valdībā atrasti finanšu līdzekļi medikamentiem šā gada decembrim. Nauda atrasta Veselības ministrijas makā, veicot iekšēju līdzekļu pārdali. Starptautisko AIDS dienu, kas visā pasaulē tiek atzīmēta 1. decembrī, pacienti vēl nesagaida ar zālēm, jo tikai otrdien paredzēts šo jautājumu galīgi izlemt Ministru kabinetā. Šī cīņa par dzīvībai svarīgām zālēm (un ne tikai HIV pacientiem), apliecina, ka arvien aktuālāks kļūst jautājums Latvijā par pieejamību ārstēšanai ikvienam cilvēkam. Tas ir tikpat svarīgs jautājums gan Latvijā, gan Āfrikā, kur atsevišķās valstīs HIV inficēto skaits sasniedz pat 20–30 procentu iedzīvotāju skaita. Latvijā pašlaik ir gandrīz 4900 cilvēku ar HIV/AIDS. Kopš 1981. gada mūsu valstī miruši vairāk nekā 300 cilvēku ar HIV/AIDS. Šogad reģistrēti vairāk nekā 250 inficēšanās gadījumu, lielākoties heteroseksuālos kontaktos. Šodienas AIDS sauklis ir Turiet solījumus. Apturiet AIDS! Nevalstiskās organizācijas, kuras nodarbojas ar HIV/AIDS pacientu tiesību aizstāvību, pirmoreiz viesosies pie Latvijas prezidenta, kurš piekritis stundu ilgai sarunai par pacientiem aktuāliem jautājumiem. "Viens no tiem, protams, būs HIV/AIDS medikamentu pieejamības problēma, otrs – pacientu diskriminācija, dalot viņus normālajos un nenormālajos, kā arī joprojām plaši izplatītie stereotipi par cilvēkiem, kuriem ir HIV/AIDS," Neatkarīgajai norāda apvienības HIV.LV valdes priekšsēdētājs Aleksandrs Molokovskis.
Neatkarīgā rakstīja, ka novembrī pēkšņi tika pārtraukta medikamentu izsniegšana HIV/AIDS pacientiem. Pagājušās nedēļas laikā notika gan Saeimas Veselības apakškomisijas sēde, gan Valsts komisijas HIV/AIDS, tuberkulozes un seksuāli transmisīvo infekciju ierobežošanas ārkārtas sēde, un abās no augstu ierēdņu mutes izskanēja paziņojums, ka nauda HIV zālēm ir atrasta. Veselības ministrijas valsts sekretārs uzrakstījis vēstuli Finanšu ministrijas valsts sekretāram ar lūgumu atļaut veikt iekšējo pārdali budžetā. Atļauja to darīt gaidāma šodien, taču tās apstiprināšana notiks otrdien valdības sēdē, bet pēc tam nauda tiks pārskaitīta Latvijas Infektoloģijas centram. Lai atjaunotu zāļu piegādi, jauns iepirkuma konkurss nebūšot nepieciešams, jo iepriekš iepirkšanas konkursos pieteiktos medikamentus slimnīca vēl nav pilnībā izņēmusi, tāpēc terapijas atjaunošanai vajadzētu iztikt bez parastajām birokrātiskajām procedūrām. Kā noskaidroja Neatkarīgā, jau pirms šā valdības lēmuma pagājušajā nedēļā vairākiem pacientiem terapija jau atjaunota. Pagājušās nedēļas beigās terapija bija atjaunota 104 no 350 pacientiem. Kopumā ārstēšana būtu nepieciešama vismaz 600 pacientiem, taču tiek ārstēti tikai 350, pārējie gaida savu kārtu. Ārstēšanas pieejamība tiks apspriesta nākamā minētās valsts komisijas sēdē. "Saprotam, ka nedrīkstam atslābt un dusēt uz lauriem, kamēr visi pacienti nav saņēmuši nepieciešamos medikamentus," norāda A. Molokovskis.
(Inga Paparde, www.nra.lv)
 
01-12-2008
AIDS: trauslā robeža starp patiesību un meliem. "Gara patoloģija, eksistenciālo vērtību imūndeficīts vai bīstama slimība? Pelnītais Dieva sods vai traģiska sagadīšanās, apstākļu sakritība, nevainīga kļūda? Elementāras informācijas trūkums vai ignorance? Drošs sekss kā pretstats ģimenes pamatvērtībām un ideāliem? Abstraktais "sabiedrības labums" — pret indivīda tiesībām? Stigmatizācija un aizspriedumi — pret patiesu toleranci? Kāpēc šodien — 1.decembrī, Pasaules AIDS dienā — tik dažādi cilvēki piesprauž pie apģērba sarkano lentīti un iededzina svecītes? Savukārt citi, neredzot izeju no strupceļa, uzdod sakramentālo jautājumu: "Kāpēc es? Kāpēc AIDS?" Bailes un riebums". Saite uz Ludmilas Sočņevas rakstu "Dienā" http://www.diena.lv/lat/politics/viedokli/aids-trausla-robeza-starp-patiesibu-un-meliem
 
01-12-2008
Saeimas deputātu grupas „Eiropas parlamentārieši Āfrikai” priekšsēdētāja Ingrīda Circene rīko starptautisku semināru „Āfrika un AIDS”. „AIDS ir pandēmija, kas tikai 2007.gadā prasījusi 2,1 miljona cilvēku dzīvību. Šī slimība visasāk skar tieši Āfrikas kontinentu, un vairāk nekā trīs ceturtdaļas slimnieku mīt reģionā uz dienvidiem no Sahāras tuksneša. Pasaules AIDS diena simboliski ir piemērots brīdis, lai meklētu jaunus veidus, kā mēs varam palīdzēt cīņā ar šo slimību,” norāda idejas iniciatore I.Circene. Semināra galvenie temati būs AIDS profilakse un apkarošana, kā arī palīdzības sniegšana Āfrikas valstīm. Tāpat paredzēta diskusija par iespējamo sadarbību starp Āfrikas un Latvijas nevalstiskajām organizācijām. Paneļdiskusijās piedalīsies Eiropas parlamentāriešu Āfrikai asociācijas ģenerālsekretārs Pērs Gransteds (Pär Granstedt), Rīgas Ekonomikas augstskolas rektors Anders Palzovs (Anders Paalzow), kā arī pārstāvji no Ārlietu ministrijas, Pasaules Veselības organizācijas, ANO Narkotiku un noziedzības biroja, asociācijas „Afrolat”, Latvijas Ģimenes plānošanas un seksuālās veselības asociācijas „Papardes zieds”, biedrības „DIA+LOGS”, kā arī Latvijā akreditēto Āfrikas valstu vēstnieki. Starptautiskā semināra dalībnieki varēs noskatīties filmu „Āfrikas josta”, kā arī aplūkot asociācijas „Papardes zieds” organizētu izstādi par AIDS. (Saeimas preses dienests)
 

Vairāk ziņu lasiet arhīvā:
 

* * *