Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 

___ Aktualitātes 2009. gada jūlijā _______


30-07-2009
HIV infekcija un hroniska alkohola lietošana divtik negatīvi iespaido atmiņu. Par to tiek rakstīts ASV veiktajā pētījumā „Alkoholisms: klīniskie un eksperimentālie pētījumi”. Veicot to, tika konstatēts, ka vairāk nekā puse pacientu, kuriem ir HIV, pastiprināti lieto alkoholu. Izrādījās, ka šo cilvēku grupa visvairāk cieš un epizodiskiem īslaicīgiem atmiņas zudumiem, bet tajā pašā laikā viņu ilgtermiņa atmiņa nav cietusi. Darbībā tas nozīmē, ka senās atmiņas neizplēn, toties jaunu informāciju iegaumēt kļūst arvien grūtāk. „Iegūtie rezultāti liecina, ka šie cilvēki spēj restaurēt informāciju pēc ilga laika perioda. Tas liecina, ka informācijas meklēšanas un restaurēšanas mehānisms ir saglabājies neskarts. Taču jaunas informācijas iegaumēšanas mehānisma līmenis ir zems, kas atstāj negatīva sekas uz tās iegaumēšanu un kodēšanu,” norāda viena no šī pētījuma autorēm Edīte V. Salivana, Stenfordas universitātes psihiatrijas un uzvedības zinātnes departamenta profesore. Iegaumēšanas spēju pasliktināšanās var negatīvi ietekmēt visas cilvēka darbības jomas, tajā skaitā savlaicīgi iedzert preparātus, kas paredzēti HIV infekcijas ārstēšanai. (www.poz.ru)

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas klīnikas "Biķernieki" mediķi sociāli neaizsargātajiem iedzīvotājiem sniegs konsultācijas par vienu latu, aģentūru LETA informēja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Inguna Potetinova. Trīs dienas nedēļā konsultācijas sniegs terapeits, kardiologs, gastroenterologs, neirologs, ķirurgs, ortopēds, urologs, LOR speciālists, dietologs, dermatologs un ginekologs. Uz īpašās palīdzības speciālistu konsultācijām, uzrādot attiecīgu apliecību vai izziņu, var pieteikties pensionāri, trūcīgās un maznodrošinātās personas, invalīdi, represētās personas un nacionālsociālisma režīmā cietušie, kā arī Černobiļas AES avārijas seku likvidācijā cietušās personas. Konsultācijas pieejamas bez ģimenes ārsta nosūtījuma. Iepriekšēja pieteikšanās klīnikas "Biķernieki" Ambulatori konsultatīvās nodaļas reģistratūrā pa tālruņiem 67038123, 67587212 no plkst.10 līdz 14. (pēc LETA)

Lietuvā uz 2009. gada 01. juliju reģistrēti 1497 HIV infekcijas gadījumi (1253 vīriešiem un 244 sievietēm; 1092 gadījumos inficēšanās notikusi lietojot narkotikas intravenozi). AIDS diagnosticēts 221 cilvēkam. Miruši 169 cilvēki ( AIDS dēļ 77, nesaistīto ar AIDS iemeslu dēļ 92)

29-07-2009
Ministru kabineta un nevalstisko organizāciju Memoranda padomes sēdē 29. jūlijā izskanēja informācija, ka patlaban tiek izstrādāti grozījumi likumā "Par uzņēmumu ienākuma nodokli", kas paredz, ka ar 2010. gadu arī nevalstiskās organizācijas, kaut arī būdamas bezpeļņas organizācijas, kļūs par uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātājām. Finanšu ministrija arī ir ierosinājusi veikt vairākus grozījumus sabiedriskā labuma organizāciju likumā. Grozījumiem būs nopietna ietekme uz sabiedrisko labumu. Būtiskākie no grozījumiem paredz, ka no 2010. gada 1. janvāra par sabiedriskā labuma darbību NAV uzskatāma profesionālā darbība sporta, kultūras, izglītības, veselības un citās jomās; sabiedriskā labuma organizāciju, reģistru, statusa pieteikšanu un atņemšanu, komisijas darbības nodrošināšanu veiks Valsts ieņēmumu dienests.

Jaunajā  pētījumā, kurā tika novērotas HIV pozitīvas grūtnieces, kas lieto antiretrovīrusu terapiju, nekonstatēja nevienu gadījumu, kad māte HIV nodotu bērnam. Tāpat šiem bērniem bija zems iedzimto defektu līmenis, nepārsniedza gaidīto līmeni, kas liecina par to, ka pret HIV preparātu lietošana grūtniecības laikā neatstāj negatīvu ietekmi uz mazuli. Pētījums tika prezentēts piektajā starptautiskajā pret AIDS biedrības konferencē, kas notika Keiptaunā. Kombinētajai antiretrovīrusu terapijai bija milzīga pozitīva ietekme uz pasaules bagāto valstu HIV pozitīvo sieviešu grūtniecību. Tur, kur sievietēm ir pieejama terapija, kas sastāv no trim un vairāk preparātiem, HIV reti kad tiek nodots mazuļiem. (www.poz.com)

Hroniskiem narkotiku lietotājiem bieži vien ir zems cinka daudzums organismā. Ja ir HIV infekcija, zems cinka līmenis ir saistīts ar novājinātu imunitāti. Floridas starptautiskās universitātes (ASV, Maiami) doktore Marianna Bauma un viņas kolēģi nolēma noskaidrot, vai papildu cinka uzņemšana var aizsargāt šo cilvēku imūnsistēmu. Viņi veica pētījumu, tajā iesaistot 231 HIV pozitīvu cilvēku, kas aktīvi lieto narkotikas. Puse no viņiem lietoja uztura piedevu ar cinku, bet pārējie – placebo. Sievietes saņēma 12 miligramus cinka dienā, bet vīrieši – piecpadsmit. Aptuveni 60 procenti dalībnieku lietoja antiretrovīrusu preparātus, abās grupās bija līdzīgs CD4 līmenis, kā arī zinātnieki noteica, cik bieži tiek izlaistas preparātu lietošanas reizes. Ja CD4 līmenis bija zemāks par 200, tad to uzskatīja par imunoloģisku neveiksmi ārstēšanā. Pirmajos 12 pētījuma mēnešos starp abām grupām nebija nekādas statistiskas atšķirības. Taču pēc 18 mēnešiem starp tiem, kas izmantoja placebo, imunoloģiskas neveiksmes bija novērojamas četras reizes biežāk nekā starp tiem, kas uzņēma cinku. Rezultāts saglabājās tāds pats arī pēc tam, kad zinātnieki izslēdza tādu faktoru ietekmi kā vecums, dzimums, nepietiekams uzturs, sākotnējais CD4 līmenis, vīrusu slodzi un antiretrovīrusu terapijas izmantošana. Pētījuma autori secināja, ka HIV pozitīvajiem narkotiku lietotājiem uztura piedeva ar cinku ir nekaitīgs un efektīvs līdzeklis imūnās sistēmas aizsardzībai. (www.poz.ru)

Aspirīnu nav ieteicams izmantot, lai ārstētu gripu A/H1N1, jo tas izraisa komplikācijas. Aspirīns var izraisīt vairākus sarežģījumus, tostarp ietekmēt locītavas, kā arī provocēt Reja sindromu – encefalopātiju ar smadzeņu atteci un tauku infiltrāciju orgānos, pārsvarā – aknās. Šai saslimšanai ir raksturīga strauja veselības stāvokļa pasliktināšanās: ātri iestājas koma, ir drudzis, apstājas elpošana. Tādēļ speciālisti nerekomendē gripas A/H1N1 ārstēšanai izmantot aspirīnu. Tādas pašas domas ir arī Pasaules veselības aizsardzības organizācijai. (www.medicinform.net)

27-07-2009
Šī gada pirmajos sešos mēnešos Latvijā reģistrēti 126 jauni inficēšanās gadījumi ar imūndeficīta vīrusu (HIV), salīdzinoši pērn šai laika periodā ar HIV inficējās 152 cilvēki, liecina Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) apkopotā informācija par reģistrētajiem HIV un AIDS gadījumiem valstī. Jaunatklātie AIDS gadījumi šā gada pirmajā pusgadā ir bijuši 43, turklāt HIV stadijā šogad ir miruši 12 cilvēki, bet AIDS stadijā - 20 slimnieki. Šobrīd Latvijā ir 4465 reģistrētie HIV inficētie iedzīvotāji, kas nozīmē, ka uz 100 000 iedzīvotāju ar HIV ir inficēti 197 cilvēki. Turklāt valstī ir 699 AIDS slimnieki. Absolūtos skaitļos visvairāk ar HIV inficēto cilvēku ir Rīgā un Rīgas rajonā - kopumā 3466, bet, rēķinot saslimstības izplatību uz 100 000 iedzīvotāju, līderpozīcijā izvirzās Olaine ar 447 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju. Vairāk nekā 300 inficētie uz 100 000 iedzīvotāju ir arī Ventspils rajonā un Jūrmalas pilsētā. Izvērtējot iedzīvotāju inficēšanos ar HIV pēc transmisijas veida, SVA aprēķini liecina, ka lielākā daļa jeb 66 cilvēki šogad ir inficējušies heteroseksuālos kontaktos, 29 inficētie ir injicējamo narkotiku lietotāji, 26 inficēšanās ceļš nav noskaidrots, bet pieci inficējušies homoseksuālos kontaktos. Līdz šim šogad vēl nav reģistrēts neviens HIV pozitīvs bērns inficētai mātei. SVA apkopotā informācija arī liecina, ka visvairāk saslimušo ir vecuma grupā no 20 līdz 24 gadiem, kā arī 15 līdz 19 un 25 līdz 29 gadus vecajiem cilvēkiem. Turklāt lielākā daļa inficēto ir vīrieši. SVA atgādina, ka HIV/AIDS gadījumi Latvijā tiek reģistrēti kopš 1987.gada. Visaugstākais gada laikā reģistrētais rādītājs - 807 HIV gadījumi - bija 2001.gadā, un kopš tā laika jauno gadījumu skaits ievērojami samazinājies. Tāpat SVA uzsver, ka aģentūras apkopotie statistikas dati atspoguļo tikai reģistrēto HIV/AIDS gadījumu skaitu. Patiesais HIV inficēto personu skaits Latvijā tiek lēsts pusotru vai pat divas reizes lielāks, nekā tas ir reģistrēts SVA. (pēc LETA)

Plāns: Sabiedrības veselības aģentūras funkcijas sabiedrības veselības veicināšanas politikā pārņems Veselības ministrija, slimību uzraudzību - Veselības inspekcija, infekcijas slimību, tostarp HIV un seksuālās transmisijas infekciju slimību jautājumus, - Latvijas Infektoloģijas centrs, ārkārtējo situāciju pārvaldīšanas koordinēšanu - Katastrofu medicīnas centrs, savukārt sabiedrības veselības monitoringu un metodoloģiskā atbalsta sniegšanu ārstniecības iestādēm - Veselības ekonomikas institūts. (pēc BNS)

26-07-2009
Ministru prezidents Valdis Dombrovskis nosūtījis divas rezolūcijas Veselības ministrei Baibai Rozentālei ar lūgumu līdz 27. jūlija plkst. 14:00 sniegt detalizētu informāciju par veselības jomas finansējuma sadalījumu mēnešu griezumā 2008.gadā, 2009.gada pirmajā un otrajā pusgadā, bet līdz 31.jūlija plkst. 12.00 iesniegt informāciju par ārstniecības iestāžu ilgtermiņa kredītsaistību ikmēneša maksājumiem, ieskaitot kredīta procentu un pamatsummu dzēšanas maksājumus par katru slimnīcu.  Ministru prezidents Valdis Dombrovskis uzsver: „Šīs rezolūcijas izpildē no ministres sagaidu konstruktīvu pieeju. Veselības sistēmas augstākās vadības līmenī lēmumu pieņemšana līdz šim ir notikusi nekonsekventi – veselības jomas reformas principi jeb māsterplāns ir zināms jau vismaz piecus gadus, taču tā izpilde ir palaista pašplūsmā. Veselības ministrijas rīkojumi ir bijuši savstarpēji pretrunīgi, ministrija iedzīvotājiem nav pietiekami izskaidrojusi veselības sistēmas reformas būtību un ieguvumus. Tā vietā notiek masveida tautas iebiedēšana.”  Atbilstoši rezolūcijai, Veselības ministrijai norādītajā termiņā jāsniedz informācija par konsolidētā veselības budžeta sadalījumu mēnešu griezumā 2008.gadā un 2009. gada pirmajā pusgadā, kā arī prognozi jeb plānu par sadalījumu 2009. gada otrajā pusgadā (primārā, ambulatorā, stacionārā aprūpe, neatliekamā medicīniskā palīdzība u.c.).
Tāpat Veselības ministrijai jāsniedz skaidrojums par vidējo darba algu samazinājumu medicīniskajam personālam, par stacionāro ārstniecības iestāžu gultas vietu skaita izmaiņām un gultas vietu noslodzi mēnešu griezumā par katru slimnīcu, kā arī valsts finansējumu stacionārajām ārstniecības iestādēm mēnešu griezumā par rezolūcijā minētajiem laika periodiem. Veselības ministrijai arī jāsniedz skaidrojums par ministrijas centrālajā aparātā strādājošo skaita un finansējuma samazinājumu.
Savukārt līdz 31.jūlija plkst. 12.00 Veselības ministrijai jāsniedz informācija par to, cik lieli ir stacionāro ārstniecības iestāžu ilgtermiņa kredītsaistību ikmēneša maksājumi, ieskaitot kredīta procentu un pamatsummu dzēšanas maksājumus par katru slimnīcu. 


24-07-2009
Zinātnieki ir atklājuši, ka HIV analogs - pērtiķu imūndeficīta vīruss (PIV) - izraisa patoloģijas, kas līdzīgas AIDS, kā arī letālu iznākumu šimpanzēm.  Atklājums liecina, ka ne visas pērtiķu šķirnes ir noturīgas pret PIV, kā iepriekš uzskatīja, tāpēc paveras jaunas iespējas slimības izpētē, pauž pētījumu autori rakstā, kas publicēts žurnālā Nature. Zinātnieki pieļauj, ka PIV pērtiķu vidū izplatījies pirms vairākām tūkstošgadēm. Pa šo laiku daudzu šķirņu pērtiķi ir pielāgojušies slimībai un spēj pārvarēt infekciju, pašiem nemanot. Tieši PIV mutācijas ir cēlonis HIV izcelsmei un izplatībai starp cilvēkiem. „Mums laikam nevajadzētu būt ļoti izbrīnītiem par šo atklājumu, jo šimpanzes – cilvēku tuvākais radinieks – ir ļoti mums līdzīgas ģenētiski. Acīmredzot šis apstāklis arī izskaidro to, kāpēc daudzi līdzīgi vīrusi izraisa vienas un tās pašas saslimšanas gan cilvēkiem, gan primātiem,” pauž viena no publikācijas vadošajām autorēm Beatrise Hana (Beatrice Hahn). Pētījuma autori nodarbojas ar šimpanzu izpēti Gombes nacionālajā parkā Tanganjika ezera Tanzānijas piekrastē. Zinātnieki jau gandrīz pusgadsimtu seko šo dzīvnieku uzvedībai un bioloģiskajām īpatnībām. PIV izpēte šeit notiek deviņus gadus. Zinātnieki analizē eksperimentus ar dzīvniekiem un seko gan tiem pērtiķiem, kas tikko inficējušies, gan „slimniekiem ar stāžu”. Pētnieki konstatējuši, ka nāves gadījumu inficēto īpatņu vidū ir 10 – 16 reižu lielāka nekā starp veselajām šimpanzēm. „Kaut novērojamo īpatņu skaits nav tik liels, lai varētu spriest, cik nāvējošs šimpanzēm ir PIV, mēs ar pārliecību varam teikt, ka infekcija palielina nāves gadījumu skaitu dzīvnieku vidū,” pavēstīja viens no publikācijas līdzautoriem Džeimijs Holands Džons. Turklāt zinātnieki noskaidrojuši, ka inficētām mātītēm daudz retāk ir pēcnācēji, bet ja ir, tad jau no dzimšanas ir inficējušies ar PIV, tāpēc viņiem ir daudz mazākas izredzes nekā veseliem pēcnācējiem izdzīvot. Pētnieku novērojumus apstiprina arī sekcijas rezultāti, ko veic pēc šimpanzu nāves. Illinoisas universitātes zinātnieki, kas veica šī veida pētījumus, inficēto pērtiķu organismā konstatēja ievērojamu imūno šūnu skaita samazinājumu, kā arī limfātiskās sistēmas, kas veselam organismam palīdz cīnīties ar infekciju, audu destrukciju. Šie simptomi ir analoģiski tiem, kas novēroti cilvēkiem, kas slimi ar AIDS. Zinātnieki tuvākajā laikā iecerējuši noskaidrot, vai šādas PIV izpausmes ir specifiskas tikai konkrētai šimpanžu populācijai vai arī līdzīgi simptomi novērojami visiem šīs pērtiķu šķirnes īpatņiem Āfrikā. (www.stopspid.ru)

23-07-2009
Frizieri, masieri un slimnieku aprūpētāji var saņemt profesionālās licences neatkarīgi no sava HIV statusa, ir paziņojušas ASV federālās varas iestādes. ASV Tiesu orgānu departaments norādīja, ka atteikums HIV inficētam cilvēkam saņemt šādu licenci profesionālās sagatavošanas skolā ir tiešs likuma Akts par amerikāņiem ar invaliditāti pārkāpums. Dažos valsts štatos ir spēkā norādījums, ka kosmetologiem nedrīkst būt infekcijas slimību. Valdība uzskata, ka šie noteikumi ir novecojuši, jo tad, kad tos izstrādāja, netika ņemti vērā HIV inficēti cilvēki. Šie noteikumi sākotnēji tika pieņemti profilakses nolūkā, lai neizplatītos tuberkuloze un dažas citas infekcijas slimības, bet ne tādēļ, lai HIV inficētie nevarētu strādāt pieminētajās jomās. HIV netiek nodots sadzīves kontaktu ceļā, tāpēc aizliegums strādāt šajās profesijās uzskatāms par diskrimināciju. (www.aids.ru)

21-07-2009
IGAUNIJA: Valsts finansējuma pārtraukšanas dēļ Kohtla-Jarvē ir apturēts narkotiku atkarīgo rehabilitācijas centra stacionāra darbs, kur iepriekš ārstēšanas kursu varēja saņemt 30 cilvēki vienlaikus. Centrs tika izveidots pirms gada ar Eiropas sociālo fondu, valsts programmu un Kohtla-Jarves pilsētas atbalstu. Tajā pacients varēja ārstēties gan slēgta stacionāra apstākļos, gan ambulatori dienas stacionārā, raksta „Severnoje poberežje”. Kohtla-Jarves centrs no citiem atšķīrās ar to, ka ir speciāla nodaļa sievietēm. Lielākā daļa līdzekļu ārstēšanai un ēdināšanai bija no projekta naudas, tāpēc pacienti varēja maksāt minimālo summu – 50 kronas dienā, kaut gan tēriņi sasniedza 800 kronu. Kā norāda centra vadītāja Irina Moroza, gada laikā stacionāro un ambulatoro palīdzību saņēmuši aptuveni 140 cilvēku. Toties tagad, kad valsts pārtraukusi centra finansēšanu, tam jāiztiek ar savām ierobežotajām iespējām, kas nav pietiekamas, lai varētu turpināt sniegt tos pašus pakalpojumus, ko iepriekš. Lai tā būtu, cilvēkam pašam jāapmaksā visi ārstēšanas izdevumi. „Mēs veltām visas pūles, lai atrastu finansējuma avotus. Rakstām projektus, lai varētu saglabāt uzkrāto pieredzi, profesionālo personālu un sniegt savus pakalpojumus tiem, kam tas nepieciešams,” uzsver Irina Moroza. „Veselības attīstības institūts ir apmierināts ar mūsu programmu darbu un rezultātiem, tāpēc ceram, ka mūsu sadarbība un valsts atbalsts centram pēc kāda laika turpināsies.” Palīdzības sniegšanas centrs narkomāniem „Allium”, kas Kohtla-Jarvē darbojas jau vairākus gadus, arī izjūt finansējuma samazinājumu, norāda tā vadītājs Vjačeslavs Akimovs. Viņš atzīmēja, ka jāekonomē uz visu, lai varētu saglabāt to, kas izveidots pēdējo gadu laikā HIV infekcijas un narkomānijas profilaksei, kā arī darbam ar narkomāniem. (www.pohjarannik.ee)

Latvijā turpina samazināties jaunu HIV inficēšanas gadījumu skaits. Tiesa, tā ir tikai oficiālā statistika, kura, ņemot vērā esošos krīzes apstākļus, diezin vai atspoguļo reālo situāciju. Kaut lielāko daļu jaunu inficēšanās gadījumu konstatē ieslodzījumu vietās, pirmreizējā testēšana, lai noteiktu HIV klātbūtni, atkal ir pārtraukta. Rīgas Centrālcietuma medicīnas daļa, kurā nokļūst visi izmeklēšanā esošie vīrieši, mūsu Apvienībai paziņoja, ka ir nepieciešams testēt vismaz 500 cilvēku. Vienlaikus strauji samazinās to aptieku skaits, kas tirgo insulīna šļirces, jo faktiski tās nav vajadzīgas to tiešajai lietošanai. Ikgadējā, visai reprezentatīvajā  intravenozo narkomānu anketēšanā, kurā piedalījās 600 līdz 800 respondentu no visas Latvijas, 80 procenti aptaujāto norādīja, ka insulīna šļirces viņi lielākoties iegūst aptiekās, kaut to mazumtirdzniecības cena 10 – 12 reižu pārsniedz vairumtirdzniecības cenu. Aptiekas, nerentabilitātes un zināmā mērā arī bīstamības dēļ, vairs nevēlas tirgot insulīna šļirces, jo tās pērk tikai intravenozo narkotiku lietotāji. Daži lietotāji stāsta, ka vairākās Rīgas rajonu aptiekās, kuras bieži apmeklē intravenozie narkomāni, pie durvīm ir piestiprināts paziņojums: „Šļirču nav un nebūs!” Tajā pašā laikā šļirču apmaiņas punktu tīkls ir vāji attīstīts un nevienmērīgi izvietots pa visu valsti.

21. jūlijā  Vācijā stājas spēkā  likums, kas no narkotikām atkarīgo ārstēšanā atļauj izmantot mākslīgo heroīnu. Par to pirmdien Berlīnē paziņoja Sabīne Betcinga, Vācijas valdības pilnvarotā narkomānijas jautājumos. Medicīniskie novērojumi liecinot, ka šīs vielas izmantošana samazinās letālo gadījumu skaitu. Saskaņā ar šo likumu ārstēšanas procesā slimnieki diamorfīnu saņems tikai ārstu uzraudzībā, turklāt – speciālās klīnikās. To izsniegs pacientiem, kas ir vecāki par 23 gadiem un kuri ir atkarīgi no narkotikām ne mazāk kā piecus gadus, ar noteikumu, ka viņi būs divreiz izgājuši ārstēšanas kursu, taču tas nebūs devis pozitīvu rezultātu. Preparātu apmaksās veselības apdrošināšanas kase. Līdz šim diamorfīnu izmantoja vienīgi eksperimentālos projektos vairākās Vācijas pilsētās.  Šī projekta mērķis – ārstu uzraudzībā samazināt narkotiku lietošanu. Tam savukārt ir jāveicina nāves gadījumu samazināšanos narkotiku atkarīgo vidū. Kā pavēstīja Betcinga, 2008. gadā esot pieaudzis no narkotikām mirušo skaits, - ir fiksēti 1449 gadījumi. Situāciju smagāku padara tas, ka daudziem narkotiku lietotājiem ir vesela virkne satelītslimību: HIV, hepatīts un citas hroniskas slimības. (Deutsche Welle)

Ministru prezidents V. Dombrovskis pilnībā atbalsta nepieciešamību pieprasīt publiskot Veselības ministrijas tēriņus un izskaidrot sabiedrībai, kādēļ veselības aprūpes jomas izdevumu samazinājums vissmagāk skāris tieši slimnīcas. „Nav iespējams rast loģisku pamatojumu tam, kādēļ dažas slimnīcas finansējums samazināts pat līdz trijām reizēm situācijā, kad pēc pieņemtajiem budžeta grozījumiem veselības aprūpes jomas finansējums iepretī pagājušajam gadam sarucis par aptuveni piekto daļu. Jo ātrāk būs skaidrība par esošo situāciju un nākotni, jo labāk gan pacientiem, gan mediķiem. Arī slimnīcām ir jāzina, kā pārplānot savu darbību un ar ko rēķināties,” atzīst Dombrovskis. Ministru prezidents jau šodien paredzējis parakstīt rezolūciju, veselības ministrei B. Rozentālei uzdodot izskaidrot slimnīcu finansējuma neproporcionālo samazinājumu un citus veselības aprūpes budžeta izdevumus – tai skaitā iepriekšējo valdību laikā valdības garantēto kredītsaistību atmaksas apmērus un grafikus, kas arī ietekmē veselības aprūpes budžeta izdevumu daļu. (TVNET)

Lai nodrošinātu 2008. gada 21. oktobra Satversmes tiesas (ST) sprieduma izpildi, Latvijas Sodu izpildes kodekss (LSIK) paredz notiesātajiem noteikt astoņu stundu darbadienu piecu dienu darba nedēļā līdzīgi kā Darba likums to nosaka attiecībā uz darbiniekiem. Ja darba rakstura dēļ nevar noteikt piecu dienu darba nedēļu, ieslodzītām personām noteikta sešu dienu darba nedēļa, taču šajā gadījumā dienas darba laika ilgums nedrīkstēs pārsniegt septiņas stundas. Atbilstoši ST spriedumā noteiktajam LSIK paredz, ka ieslodzīto personu atvaļinājums tiek apmaksāts. Lai atbilstoši ST spriedumā noteiktajam nodrošinātu ieslodzījuma vietu saimnieciskajā apkalpē strādājošajiem notiesātajiem astoņu stundu darbadienu piecu darbadienu nedēļā un apmaksātu šo notiesāto atvaļinājumu, Ministru kabinets piešķira Ieslodzījuma vietu pārvaldei  Ls 328471 papildu finansējumu. (MK)

Aizvadītās nedēļas nogalē Salacgrīvā notikušā mūzikas un mākslas festivāla „Positivus festivāls” laikā sākti kopumā 11 kriminālprocesi pēc Krimināllikuma 253. panta 1. daļas par narkotisko vai psihotropo vielu neatļautu izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu vai pārsūtīšanu bez nolūka tās realizēt. (pēc LETA)

20-07-2009
Igaunijā 2009. gadā pēc datiem uz 10. jūliju konstātēti 219 jaunie inficēšanas ar HIV gadījumi, kas ir par trešdaļu mazāk, nekā 2008. gada 1. pusgadā. Kopumā kopš epidēmijas sākuma Igaunijā reģistrēti 7128 HIV pacienti un 272 pacienti AIDS stadijā. Valsts izdevumi HIV profilaksei un ārstēšanai samazināti par 25 procentiem.

No šodienas Rīgas Austrumu slimnīcas klīnikās "Gaiļezers", "Linezers", "Biķernieki" un "Latvijas Onkoloģijas centrs" par gultas dienu stacionārajiem pacientiem, kuri apmaksu par saņemtajiem pakalpojumiem veic skaidrā naudā vai ar maksājumu kartēm, būs jāmaksā 24 lati, bet par ārstēšanos dienas stacionārā - 9,75 lati. Slimnīcas klīnikās ir pārtraukta valsts apmaksātās plānveida stacionārās palīdzības sniegšana un pacientiem, kuriem netiek novērotas neatliekamas indikācijas vai nepastāv neatgriezeniski veselības stāvokļa pasliktināšanās draudi, ārstēšanās slimnīcā ir par maksu vai ar veselības apdrošināšanas polisēm. Onkoloģiskajiem pacientiem, kuriem saskaņā ar konsīlija lēmumu būs nepieciešama stacionāra ārstēšana, lai novērstu neatgriezenisku veselības stāvokļa pasliktināšanos, hospitalizācija tiks veikta rindas kārtībā, atbilstoši piešķirtajam finansējumam. Šajos gadījumos, tāpat kā iepriekš, par gultas dienu būs jāveic pacienta iemaksa 5 latu apmērā. (pēc LETA)

19-07-2009
Ja nepiešķirs papildu naudu veselībai, Veselības ministrija apsver radikālu risinājumu — valsts varētu apmaksāt pirmās divas dienas slimnīcā, par turpmākajām pacientam jāmaksā pašam pilnībā. Tad piecas sešas dienas slimnīcā pacientam varētu izmaksāt vismaz 200 līdz 300 latu. Tas ir krietni vairāk nekā pašreizējā pacienta iemaksa 12 latu par dienu. (pēc Diena.lv)

16-07-2009
Latvijā ražotāju noteiktajām kompensējamo medikamentu cenām būs jābūt zemākajām Eiropas Savienībā. Lai meklētu risinājumus kompensējamo medikamentu sistēmas pilnveidošanai, veselības ministre, Baiba Rozentāle tikās ar Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas pārstāvjiem. Veselības ministre norādīja, ka, ņemot vērā kritisko situāciju veselības aprūpes budžetā, Veselības ministrija sagatavos grozījumus Ministru kabineta noteikumos, kas paredzēs, ka kompensējamo zāļu sarakstā iekļaujamo medikamentu vai medicīnisko ierīču ražotāja cenai vai kompensācijas bāzes cenai jābūt zemākajai Eiropas Savienībā (ES). Šobrīd Latvijas kompensācijas zāļu saraksta veidošanas mehānisms, nosaka, ka  sarakstā iekļaujamo zāļu cenai jābūt trešajai zemākajai starp ES valstīm un tā nedrīkst būt augstāka nekā Igaunijā un Lietuvā. Tāpat varētu tikt pārskatīts arī atsevišķu medikamentu grupu kompensāciju apjoms. Pacientu aizsardzībai tiktu noteikta maksimālā pieļaujamā summa, kas būtu jāsedz pacientiem. Šādas izmaiņas nepieciešamas, lai caur kompensējamo medikamentu sistēmu nepieciešamie medikamenti tiktu nodrošināti iespējami lielākam pacientu skaitam. (VM)

Atkārtoti par atlaižu piešķiršanu braukšanai sabiedriskajā transportā Ministru kabinets lems 21. jūlijā. Pēc sarunām ar dažādām organizācijām esot nedaudz paplašināts sākotnēji plānotais atlaižu saņēmēju loks, par prioritāti nosakot cilvēkus ar īpašām vajadzībām.

2009. gada 30. jūnijā noslēdzās Latvijas Cilvēku ar īpašam vajadzībām sadarbības organizācijas SUSTENTO organizētā telefona aptauja. Tajā tika aicināti piedalīties gan cilvēki ar hroniskām slimībām, gan cilvēki, kam ir ko teikt šajā jomā. Telefonakcijas laikā daudzi cilvēki stāstīja par savu pieredzi griežoties pie ģimenes ārsta, ārstējoties slimnīcā vai regulāri izmantojot dažādus ārstniecības pakalpojumus. Aptaujas rezultātus skatieties www.sustento.lv (NB! Iespējams, lai apskatītu failu "Aptaujas skaitliskie rezultāti", Jums nāksies to lējupielādēt un saglabāt datorā)

14-07-2009
Amerikas ieceļošanas noteikumi, kas bija pieņemti vairāk nekā pirms 20 gadiem un liedza valstī iebraukt ārzemniekiem, kuriem ir HIV, jau sen pakļauti HIV aktīvistu no visas pasaules kritikai. Taču par pēdējo pilienu kļuvis brita paziņojums, kas publiski apvainojis ASV divkosībā un diskriminācijā plašas starptautiskas konferences ietvaros, ziņo Guardian. Polam Tomam (Paul Thom) vajadzēja uzstāties Klusā okeāna samitā par veselības aizsardzību, kas notika Sietlā, taču pēc tam, kad viņš ieceļošanas dokumentos norādīja, ka ir HIV pozitīvs, viņam tika atteikta atļauja ieceļot valstī. Tāpēc Toma uzstāšanās vietā konferencē tika nolasīta viņa vēstule, kurā viņš apvainoja ASV tajā, ka šīs valsts politika attiecībā pret HIV balstīta bailēs. Aktīvists paziņoja, ka šādai valstij nav nekādu tiesību saukt sevi par pasaules līderi cīņā ar HIV/AIDS. Dažas dienas pēc konferences Toma gadījumu pieņēma savā izskatīšanā vairāki ASV politiķi, ieskaitot kongresmeni Džimu Makdermotu (Jim McDermott). Kongresmenis uzrakstīja oficiālu vēstuli Obamas administrācijai, aprakstot visu, kas notika ar Tomu, kā arī minot citus līdzīgus gadījumus, kad uzreiz vairākiem cilvēkiem atteikta vīza HIV dēļ.
Pirms vairāk nekā nedēļas, burtiski dienu pēc kongresmena paziņojuma, ASV valdība nolēma galīgi atcelt liegumu ASV ieceļot cilvēkiem ar HIV.  Prezidenta administrācija piedāvājusi izņemt HIV no infekciju slimību saraksta, kas rada draudus sabiedrības veselībai. Visticamāk, šis lēmums stāsies spēkā līdz gada beigām.
„Ar šo problēmu cīnījās daudz cilvēku, bet laikam vajadzēja pēdējo pielienu tējas tasē,” saka Toms, 38 gadus vecais rakstnieks un konsultants tuberkulozes un HIV jautājumos no Braitonas, Lielbritānjā. Pats viņš šo aizliegumu sauc par grotesku: „Iepriekš es vienkārši meloju, aizpildot anketu, lai saņemtu atļauju ieceļot, bet šoreiz vēlējos pastāvēt uz savu.” Viņa iesniegumā bija teikts: „ASV valdība cilvēkiem, kuriem ir HIV, dod tikai divas iespējas. Viņi var vienkārši samelot par savu HIV statusu un tādā veidā veikt likuma pārkāpumu, imigrācijas dienestiem dodot melīgu informāciju. Otrs variants ir būt godīgiem un saņemt atteikumu ieceļot, jo jūs skaitāties nevēlams cilvēks, kas nav pelnījis tiesības iebraukt ASV. No mana skatu punkta, izvēle starp noziegumu un to, ka tevi atzīst par nevēlamu personu, vispār nav izvēle. Es negribu būt ne viens, ne otrs".

13-07-2009
Veselības ministrija aicina iedzīvotājus zvanīt uz informēt par problēmām veselības aprūpes saņemšanā. Ņemot vērā lielo veselības aprūpes budžeta samazinājumu, Veselības ministrijai bija jāpieņem lēmums būtiski samazināt slimnīcu ārstēšanas vietas, arī ierobežot plānveida palīdzības saņemšanu. Tomēr ģimenes ārstiem, neatliekamajai palīdzībai jābūt pieejamai, jo tur finansējums ir samazināts tikai par atalgojuma daļu mediķiem, tāpat arī tiek saglabātas iespējas saņemt izmeklējumus un speciālistu konsultācijas katrā ārstniecības iestādē ambulatori. Diemžēl ne vienmēr visi pieņemtie lēmumi un ieceres tiek pareizi izprasti un reāli palīdz pacientiem izmeklēties un atgūt veselību, tādēļ Veselības ministrija no 13. jūlija aicina iedzīvotājus zvanīt uz tālruņa numuru 67-87-61-04 (darba dienās no plkst. 8.30 līdz 17.00, pēc darba laika Jūs varat atstāt savu informāciju automātiskajā atbildētājā) un informēt par jautājumiem, kas, jūsuprāt, kavē saņemt nepieciešamo palīdzību, kas tiek organizēts nepareizi. (VM)

12-07-2009
Latvijas HIV/AIDS statistika uz 2009. gada 30. jūniju: 2009. gadā konstātēti 126 jaunie inficēšanas ar HIV gadījumi, no tiem 43 cilvēkiem noteikta AIDS diagnoze, miruši 32 cilvēki (12 HIV stadijā, bet 20 - AIDS). Kopumā kopš 1987. gada Latvijā reģistrēti 4465 HIV pacienti, no kuriem 699 AIDS stadijā, bet miruši 449 cilvēki (217 HIV stadijā, bet 232 - AIDS).

Sākot ar 13. jūliju, Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā tiks pārtraukta plānveida pacientu ārstēšana stacionārā. Tas nozīmē, ka turpmāk pacientiem nebūs iespēju veikt valsts apmaksātās plānveida operācijas un praktiski viņiem būs divas iespējas. Pacients varēs vai nu pats maksāt un saņemt nepieciešamo medicīnisko palīdzību, vai arī konsultēties ar ārstu, kā arī sliktākajā gadījumā nonāks slimnīcā, kad stāvoklis būs progresējis, un saņems neatliekamo palīdzību. Tai pat laikā Stradiņa slimnīcas vadība uzsver, ka slimnīca turpinās sniegt neatliekamo palīdzību 24 stundas diennaktī. Pacienti joprojām var saņemt medicīniskos pakalpojumus ambulatori un dienas stacionāros, kā arī stacionārā par maksu.Pārtraucot plānveida operācijas, Latvijā palielināsies mirstība no kardiovaskulārajām slimībām un mirstības skaita ziņā Latvija atgriezīsies 90.gadu situācijā. (pēc LETA)
Pieci tūkstoši latu par sirds operāciju. Uzzinot par cenām, kuras no pirmdienas jāmaksā par ārstēšanos Stradiņa slimnīcā, pacienti atsakās no plānotajām operācijām vispār vai pārceļ tās uz nenoteiktu nākotni. Lasiet un skatieties saitē http://www.tvnet.lv/onlinetv/lnt/zinas/article.php?id=341353#video_anchor

10-07-2009
Saskaņā ar jauna pētījuma rezultātiem, kuri publicēti žurnālā Nature Medicine, medikamentu pret HIV/AIDS kombinēšana ar preparātiem, kuri iedarbojas uz atsevišķām imūnsistēmas šūnām, potenciāli iespējams pilnībā iznīcināt visus vīrusus, kuri cirkulē organismā un slēpjas CD4 šūnās, ziņo HIVandHepatitis.com. Pētījuma autori pieļauj, ka izārstēšanās no HIV varētu panākt, kombinējot antiretrovīrusu preparātus, kuri jau ir pieejami un kuri apslāpē HIV vīrusa vairošanos organismā, ar preparātiem, kuri apslāpēs organisma šūnu – T-limfocītu vairošanos un saglabāšanos. Mūsdienu antiretrovīrusu terapija var pilnībā apslāpēt HIV vīrusa vairošanos, taču vīruss saglabājas rezervuāros – latenti inficētos T-limfocītos CD4 šūnās. Lai pilnībā tiktu vaļā no vīrusa, nepieciešams apturēt vīrusa vairošanos un neitralizēt latentās šūnas, iespējams, tās iznīcinot. Pētījumā zinātnieki noteica divu veidu ilgdzīvotājas imūnsistēmas šūnas – centrālās atmiņas CD4 šūnas un īslaicīgās atmiņas CD4 šūnas. Abu tipu šūnas ir galvenie HIV rezervuāri. Bez tam zinātnieki noteica divus dažādus mehānismus, kuri garantē HIV saglabāšanu šajās šūnās. Vīrusa DNS jeb HIV vīrusa ģenētiskais materiāls integrēts šo šūnu atmiņas hromosomās un kad šīs šūnas dalās un nobriest, tad meitas šūnas arī satur HIV DNS un var palaist jaunu vīrusa vairošanās ciklu. Zinātnieki veica pārbaudi starp cilvēkiem ar HIV, kuriem ātri atjaunojas CD4 šūnu skaits pēc antiretrovīrusu terapijas uzsākšanas. Šiem cilvēkiem HIV galvenokārt saglabājas centrālās atmiņas šūnās – ilgdzīvotājās, kuras atceras imūno atbildi uz specifiskiem mikroorganismiem, ar kuriem tās satikušās pagātnē. Šis vīrusu rezervuārs saglabājas, pateicoties šo šūnu ilgdzīvošanai, bet ar laiku šādu šūnu skaits sāk mazināties. Zinātnieku iegūtie dati ļauj domāt, ka iespējams panākt pilnīgu HIV iznīcināšanu, ja kombinētu antiretrovīrusu preparātus, kuri apslāpē HIV vīrusa vairošanos, ar speciālu ķīmijterapiju, kas traucēs atmiņas T-limfocītu saglabāšanās un vairošanās procesam.

Izskata izmaiņas zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtībā. Valsts sekretāru sanāksmē tālākai apstiprināšanai virzīti Veselības ministrijas izstrādātie grozījumi Ministru kabineta noteikumu projektā par zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensāciju. Izmaiņas paredzētas, lai mazinātu administratīvo slogu, kas saistīts ar zāļu iekļaušanu un uzturēšanu kompensējamo zāļu sarakstā, nosakot, ka tās tiek iekļautas kompensējamo zāļu sarakstā uz nenoteiktu laiku, nevis diviem gadiem kā tas bija līdz šim. Vienlaikus izmaiņas paredz pasākumus, lai administratīvi veicinātu kompensējamo medikamentu cenu samazināšanos un atvieglotu lētāku medikamentu iekļaušanu kompensējamo zāļu sarakstā. Kompensējamo zāļu apmaksai no valsts budžeta 2009. gadā paredzēti 63,4 miljoni latu jeb par 3 miljoniem latu mazāk nekā 2008. gadā. Attiecībā uz pacientiem nekādi papildus samazinājumi šobrīd nav paredzēti, tomēr Veselības ministrija aicina gan ārstus, gan pacientus, iespēju robežās izvēlēties lētākos pieejamos medikamentus katrā zāļu grupā.

09-07-2009
Divdesmit piecus gadus veco Ugandas iedzīvotāju Gloriusu Kiarihundu (Glorius Kyarihunda) nogalināja viņas pašas vīrs. Vīrietis, kas bija precējies ar Gloriusu desmit gadus, sagrieza viņu līdz nāvei ar mačeti, kad viņa atgriezās mājās, lai paņemtu savas mantas. Dažas dienas pirms šī nozieguma vīrietis uzzināja, ka viņam ir HIV un vainoja tajā savu sievu, ziņo Toronto Star. Saskaņā ar Starptautiskās alianses pret HIV/AIDS ugandiešu nodaļas datiem, Gloriusa ir viena no piecām sievietēm, kuras nogalinātas līdzīgās situācijās Ugandā. Vēl tūkstošiem sieviešu katru gadu tiek pakļautas vardarbībai un tiek padzītas no mājām, ja viņu vīram tiek atklāts HIV vīruss. Pētījums, ko veicis ActionAid Uganda, parāda, ka 100 no 465 sievietēm cieš no vardarbības ģimenē, ja atklāj vīram savu HIV statusu. Sievietei atklāt šo faktu ir ne tikai psiholoģiski smagi, bet pat bīstami. Dažus mēnešus pirms Gloriusas nāves, Ugandas parlaments apsprieda likumprojektu, saskaņā ar kuru cilvēkam sešu nedēļu laikā pēc tam, kad viņš ir saņēmis analīžu rezultātus uz HIV, tie ir jādara zināmi dzīvesbiedram vai partnerim. Pēc sešām nedēļām to izdarītu valdība. Praksē šāda piespiedu HIV statusa atklāšana draudēs lielākajai daļai sieviešu ar vardarbību. Tā kā sievietes veic analīzes uz HIV grūtniecības laikā, tad Ugandā par HIV pirmā lielākoties uzzina sieviete, ne vīrs. Tāpēc sanāk, ka sievietēm ir jāatklāj vīriešiem, ka viņām ir HIV, un tam seko vardarbība no vīriešu puses, lai gan arī šie vīrieši ir inficēti ar HIV. Aiziet no vīra lielākā daļa sieviešu nevar – likumdošana un tradīcijas neļauj sievietēm saņemt kādu daļu īpašuma šķiršanās gadījumos. Iespēja saņemt kredītu vai apmaksātu darbu sievietēm ir ļoti niecīgas iespējas.

Jau novembra sākumā vai vidū veselības aprūpei vairs nebūs finansējuma, tādēļ jaunā veselības ministre Baiba Rozentāle (TP) lūgs valdībai piešķirt papildu 87-90 miljonus latu nozarei. Kritiskā situācijā šobrīd ir slimnīcas, tāpēc līdzekļi būs jālūdz tieši to finansēšanai, jo uz gada beigām slimnīcām tiešām var pietrūkt naudas. Pirmajā pusgadā slimnīcu pārstrāde veidoja aptuveni 6,5 miljonus latu, bet, precizējot un redzot, cik liela pārstrāde būs otrajā pusgadā, varēs precīzi nosaukt nepieciešamo naudas summu, lai nodrošinātu slimnīcu nākotni. Rozentāle sacīja, ka, likvidējot absolūti visu Veselības ministriju (VM), tās pakļautībā esošās aģentūras un visas iestādes, pusgadā ietaupījums būtu astoņi miljoni latu. Pēc ministres teiktā, premjers esot informēts par šādu ministres gaidāmo rīcību, jo tad, kad Tautas partija uzņēmusies nozari, premjers solījis veselības aprūpei vismaz 3,4% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Pēc pieņemtajiem šā gada budžeta grozījumiem veselības nozarei tiekot atvēlēti 2,89% no IKP, kas Latviju ierindojot pēdējā vietā starp Eiropas valstīm. VM plāno tās centrālajā aparātā un aģentūrās samazināt strādājošo skaitu līdz 500 cilvēkiem līdzšinējo 1500 vietā. Tostarp 90 cilvēki līdzšinējo 155 vietā nodrošinātu ministrijas centrālā aparāta darbu.
Premjers Valdis Dombrovskis noraidījis veselības ministres izteikumus par kritisko situāciju medicīnas nozarē un līdzekļu trūkumu rudenī. Premjers uzsvēris, ka, stājoties veselības ministres amatā, Rozentāle saņēma pilnu informāciju par veselības aprūpes finansējuma samazinājumu, par veselības aprūpei atvēlēto procentu no IKP, kā arī par Māsterplāna pamatprincipiem. Zinot to visu, viņa piekrita kļūt par ministri.

Ievērojot to, ka praksē tiek kavēta ģenērisko jeb pēcpatenta zāļu ienākšana tirgū, Eiropas Komisija (EK) plāno veikt intensīvas pārbaudes farmācijas nozarē un pastāvīgi uzraudzīt izlīgumus starp oriģinālo zāļu un ģenērisko zāļu uzņēmumiem, liecina EK ziņojums par konkurenci farmācijas nozarē. EK gala ziņojumā par konkurenci farmācijas nozarē ir konstatēts arī tas, ka ir vērojams tirgū ienākošo jauno zāļu skaita kritums. Nozares izmeklēšana liecina, ka cēloņi meklējami uzņēmumu praksē, tomēr nav izslēdzami arī citi faktori, piemēram, tiesiskā regulējuma nepilnības, tāpēc dalībvalstis tiek aicinātas izstrādāt likumus, kas veicina ģenērisko zāļu izmantošanu.
Ģenēriskie produkti, salīdzinot ar oriģinālajām zālēm, divus gadus pēc ienākšanas tirgū ir vidēji par 40% lētāki, tāpēc to aizkavētai ienākšanai tirgū ir liela nozīme. Ģenērisko produktu radītā konkurence tādējādi ievērojami mazina cenas, ko maksā patērētāji, taču oriģinālo zāļu ražotāji izmanto dažādus instrumentus, lai pēc iespējas pagarinātu savu izstrādājumu tirdzniecības laiku bez ģenērisko zāļu ienākšanas, konstatējusi EK. Visu ziņu lasiet šeit>>>

08-07-2009
Kanādiešu izstrādātā vakcīna pret HIV veiksmīgi pārbaudīta uz dzīvniekiem, sagaidāma testēšana uz cilvēkiem. Kanādiešu zinātnieki veiksmīgi izmēģinājuši HIV vakcīnu uz cilvēkiem un tagad gaida atļauju vakcīnas izpētei uz cilvēkiem. Par to intervijā telekanālam CBC paziņojis Rietumontario universitātes mikrobioloģijas profesors Jorgs Kāns, kas nodarbojas ar HIV vakcīnas pētniecību jau 20 gadus. „Mums tas ir  ļoti nozīmīgs solis,” uzsver profesors, piebilstot, ka viņš sagaida atļauju turpmākiem pētījumiem no ASV Pārtikas un medikamentu kontroles dienesta vispirms, lai pārbaudītu vakcīnas toksiskumu, bet pēcāk – lai veiktu divus klīniskā pētījuma posmus ASV.  Pirmajā posmā, kad tiks pārbaudīts vakcīnas toksiskums, varēs piedalīties 40 – 50 brīvprātīgie. Ja visi trīs posmi būs veiksmīgi, tad pēc profesora Kāna teiktā, vakcīna būs pieejama lietošanai tuvākās desmitgades laikā.

Jaunākās paaudzes testi var efektīvi noteikt akūtu HIV infekcijas stadiju. Ceturtās paaudzes HIV testi var atklāt gandrīz divas trešdaļas cilvēku, kuriem ir HIV infekcija akūtā stadijā. Par jaunākajiem pētījumiem šajā jomā raksta Journal of Acquired Immune Deficiency Syndromes. Pētnieki nonākuši pie secinājuma, ka testa – sistēmai ARCHITECT HIV Ag/AB Combo piemīt būtiskas priekšrocības, lai diagnosticētu akūtu stadiju, turklāt īsā laika periodā. Šādi testi jau ir standarta diagnostikas metodes Lielbritānijā. Šis tests nosaka gan antivielas uz HIV, gan antigēnu – vīrusa olbaltumu. Cits pētījums, kas publicēts iepriekš, parādīja: ja starp gejiem izmanto testus, kas nosaka tikai antivielas, tad var palaist garām nozīmīgu skaitu nesen inficējušos personu. ASV standarta testi uz HIV ir testi, kas nosaka antivielas. Tie nosaka specifiskus organisma olbaltumus, kas izstrādājas kā atbildes reakcija uz infekciju, taču, lai šādi olbaltumi izstrādātos jāpaiet noteiktam laikam, parasti 3 – 6 nedēļas. Tāpēc šie HIV testi nevar uzrādīt akūtu HIV infekcijas fāzi – periodu pēc inficēšanās un līdz antivielu izveidošanās. Lielākā daļa cilvēku akūtā inficēšanās fāzē nezina par to, bet tieši šajā stadijā tiek novērots ļoti augsts vīrusa līmenis asinīs, tāpēc HIV ļoti bieži tiek nodots no cilvēka cilvēkam tieši šajā stadijā. Vairāk par pētījumiem lasiet krievu valodā www.poz.ru

Amerikāņu klīniskais psihologs ir sarakstījis grāmatu par AIDS disidentu kustību. Konektikutas universitātes (ASV) klīniskais psihologs un psiholoģijas profesors Sets Kaličmans (Seth Kalichman) savu karjeru veltījis HIV profilaksei un to cilvēku atbalstam, kas sirgst ar HIV/AIDS. Viņš veica pētījumus ASV un DĀR, ka arī ir zinātniskā žurnāla „AIDS and Behavior” redaktors. Taču šajā mēnesī, kā ziņo thebody.com, lielu uzmanību ir pievērsusi viņas grāmata par AIDS disidentiem. Tajā aplūkota teorija, ka AIDS neizceļas no HIV, bet gan ir medicīnas darbinieku un farmācijas kompāniju starptautiska sazvērestība. Grāmata „Noliedzot AIDS: sazvērestības teorijas, pseidozinātne un cilvēciskās traģēdijas”(„Denying AIDS: Conspiracy Theories, Pseudoscience and Human Tragedy”) ir viena no pirmajām monogrāfijām par šo tēmu. Tā nonāca pārdošanā šā gada jūnijā, visi autora ienākumi par minēto izdevumu tiks novirzīti pret HIV preparātu iegādei Āfrikas valstīm. Kaličmans arī uztur blogu angļu valodā par AIDS disidentiem. „Noliedzot AIDS” detalizēti atklāj AIDS disidentu ideoloģijas izcelšanos un attīstību un vienlaikus sniedz šo teoriju skaidrojumu no psiholoģiskā viedokļa. Kaličmans norāda, ka lielākā daļa HIV/AIDS speciālistu noraida AIDS disidentu teoriju kā absolūti nezinātnisku, nešķir tai nekādu nozīmi. Tā, pēc psihologa domām, ir milzīga kļūda.

ASV uzskaitīti vairāk nekā 1, 1 miljons HIV inficēto. 232 700 no viņiem jeb 48 procenti pieaugušo un jauno inficēto amerikāņu nezina, ka viņi ir inficēti, par to ziņo ASV slimību kontroles un profilakses centri. Iesniegtā atskaite balstās uz 2007. gadā veikto aptauju datiem, kur tika iztaujāti arī iedzīvotāju grupa vecumā no 14 līdz 18 gadiem. „Kā liecina apkopotie dati par 2006. gadu, vismaz 48 procenti HIV inficēto pieaugušo un jauniešu nezina, ka ir inficējušies. Šis apstāklis liedz savlaicīgi diagnosticēt un ārstēt, līdz ar to nav iespējams ierobežot vīrusa tālāk nodošanu,” uzsver centra eksperti. Viņi pievērsa uzmanību arī tam, ka tikai 22 procenti no ASV koledžu un augstskolu, kam ir dzimumdzīve, ir nodevuši analīzes, lai noteiktu, vai ir inficējušies ar HIV vai ne. Vairumā gadījumu runa ir par studentiem, kuriem jau skolā ir detalizēti skaidrots par AIDS. Šajā sakarā ASV slimību kontroles un profilakses centri neatlaidīgi aicina amerikāņu skolu direkcijas iekļaut obligātajā apmācības programmā informāciju par HIV testiem.

07-07-2009
Kaut Eiropas un Centrālās Āzijas valstis nav to valstu vidū, kurās valda smags stāvoklis cilvēku tirdzniecības ziņā, ASV Valsts departamenta 2009. gada ziņojumā Par cilvēku tirdzniecību tiek paustas nopietnas bažas par 28 šī reģiona valstīm. Deviņas no tām ir iekļautas „2. līmeņa kontrolsarakstā” vai nu daudzo upuru dēļ, vai arī tāpēc, kas šīs valstis nespēj pierādīt, ka veic kādus pasākumus, lai cīnītos ar pašām smagākajām cilvēku tirdzniecības formām. „Kontrolsarakstā” ir nokļuvušas vairākas Eiropas un Centrālās Āzijas valstis: Azerbaidžāna, Latvija, Moldova, Krievija, Tadžikistāna, Turkmenistāna, Uzbekistāna, Ukraina un Černogorje. Savukārt Armēnija, Baltkrievija, Kazahstāna, Kirgizstānas Republika un Igaunija pieder tām „2. līmeņa” valstīm, kuras neatbilst pilnībā ASV likumdošanā paredzētajiem standartiem par pretdarbību cilvēku tirdzniecībai, tomēr velta zināmas pūles, lai šos standartus ievērotu.
„Latvija ir valsts, kur notiek sieviešu tirdzniecība komerciālā nolūkā – viņas pakļauj seksuālai ekspluatācijai vai piespiedu darbam. Latvijas sievietes seksuālai ekspluatēšanai nosūta uz Vāciju, Lielbritāniju, Nīderlandi, Itāliju, Spāniju, Dāniju, Šveici, Grieķiju, Īriju un Japānu. Latvijas pusaudzes arī valsts iekšienē kļūst par tirdzniecības objektiem nolūkā iedzīvoties, viņas pakļaujot seksuālai ekspluatācijai. Latvija ir valsts, kas tirgo upurus no Beļģijas un Portugāles, tos nododot seksuālai ekspluatācijai, savukārt sievietes no Taizemes – piespiedu darbam. Latvijas valdība nepilnā mērā ievēro cilvēku tirdzniecības novēršanas minimālos standartus. Neraugoties uz šiem centieniem, valdība tomēr pārāk pasīvi vēršas pret cilvēku tirdzniecībā iesaistītajiem noziedzniekiem, jo nav vērojams progress ne viņu izsekošanā, no tiesāšanā, ne palīdzības sniegšanā cilvēku tirdzniecības upuriem. Tā dēļ Latvija ir iekļauta 2. līmeņa kontroles sarakstā. Valsts valdība ir atteikusies norādītajā termiņā izpaust cilvēku tirdzniecības lietu rezultātus un to personu vārdus, pret kuriem ierosināta kriminālā apsūdzība. Valdība ir arī atcēlusi finansējumu vienai no nevalstiskām organizācijām, kas sniedz palīdzību cietušajiem, turklāt deportēja trīs potenciālos cilvēku tirdzniecības upurus nolūkā viņus pakļaut piespiedu darbam, pirms viņu sniegtās liecības tika pilnībā pārbaudītas.”
„Igaunija ir valsts, no kurienes sievietes tiek sūtītas uz Norvēģiju, Lielbritāniju un Somiju, lai piespiedu kārtā nodarbotos ar prostitūciju. Igauņu vīriešus iekšzemē pārdeva piespiedu darbam, tostarp lai viņi piespiedu kārtā izdarītu noziegumus, bet Ukrainā – piespiedu kārtā strādātu celtniecībā. Igaunijas valdība nepilnā mērā ievēro cilvēku tirdzniecības novēršanas minimālos standartus, taču cenšas to darīt. Atskaites perioda laikā Igaunija ir spērusi vairākus soļus, lai palīdzētu no cilvēku tirdzniecības cietušajiem. 2009. gada janvārī tika apstiprināts jauns upuru atklāšanas modelis, kā arī nodemonstrēta atbilstošo reģiona institūciju darbības laba koordinācija, atklājot un repatriējot upurus. Valdība atkal ir palielinājusi budžetu, kas atvēlēts cīņai ar cilvēku tirdzniecību. Tas no 181 000 dolāriem pieaudzis līdz 200 000 dolāriem. 75 procenti no šī budžeta ir novirzīti palīdzības sniegšanai no cilvēku tirdzniecības cietušajiem upuriem. Kaut arī Tieslietu ministrija ir pārskatījusi darbojošos kriminālo kodeksu un definējusi jēdzienu „cilvēku tirdzniecība”, valdība šo labojumu nav iekļāvusi esošajā kriminālkodeksā, kas tādējādi aizliegtu visas cilvēku tirdzniecības formas.”(ASV Valsts departaments)

28 gadus vecā Kazaņas iedzīvotāja Svetlana Isambajeva cenšas iegūt atļauju adoptēt miesīgo brāli – 10 gadus veco Aleksandru. Pēc viņu mātes nāves zēnu atdeva nevis māsai, bet svešai ģimenei čuvašu ciemā Igorvari. Čuvašijas Republikas Civiļu rajona administrācijas galva rakstiskā atbildē atsaucās uz to, ka Svetlana ir profilakses centra cīņai ar AIDS un infekcijas slimībām uzskaitē. Pēc ierēdņa vārdiem, slimību uzskaitījums atrodams Krievijas Federācijas valdības lēmumā, un tajā ir ietvertas arī infekcijas slimības, līdz tās tiek noņemtas no dispansera uzskaites. Bet pacienti ar Izambajevas diagnozi atrodas uzskaitē visa mūža garumā. Svetlana jau ir dzemdējusi vienu veselu bērnu un patlaban gaida otru mazuli.
Tiesībsargi uzsver, ka „Aleksandram ir desmit gadu un viņš ir izteicis vēlēšanos dzīvot kopā ar savu māsu Svetlanu”. Isambajevas rīcībā ir Kazaņas Avioceltnieku rajona aizgādnības un aizbildnības iestādes izdots slēdziens, kurā atzīts, ka Svetlanas dzīvoklī ir visi nepieciešamie apstākļi, kas vajadzīgi, lai audzinātu bērnu. Vēl jo vairāk - sievietei jau ir vienošanās ar 54. Kazaņas skolas vadību (tajā padziļināti māca matemātiku un angļu valodu), ka tur mācīsies Aleksandrs. Isambajeva iesniedza arī izziņu par saviem ienākumiem (tajā skaitā – vīra), kas ir tādi, ka viņai iespējams uzturēt brāli, nodrošinot viņam normālus dzīves apstākļus. Juristu asociācija AGORA atzīmē, ka šim tiesas procesam ir precedenta raksturs, jo šobrīd Krievijas ir izveidojusies situācija, ka ierēdņi tiem cilvēkiem, kas ir HIV inficēti, noraida tiesības audzināt pieņemtus bērnus, kaut viņiem nav likumīgu tiesību to darīt. Tādējādi sanāk, ka šie cilvēki savus veselos bērnus audzināt drīkst, bet kļūt par audžuvecākiem nedrīkst tikai tāpēc, ka ir HIV pozitīvi.

06-07-2009
Krīzes laikos jāekonomē visiem, arī cietumiem, tāpēc valdība nolēmusi kopš 1. jūlija cietumniekiem samazināt ikdienas uztura devas. Likuma grozījuma autori šo soli pamato ar bezizejas situāciju. Rakstu NRA lasiet saitē http://www.nra.lv/zinas/25557-cietumnieku-pabarosanai-trukst-divi-miljoni-latu.htm

Ministru prezidents V. Dombrovskis aicina veselības ministri B. Rozentāli sniegt sabiedrībai atklātu un pārskatāmu informāciju par to, kā tiek samazināta ministrijas administrācija un aģentūru tīkls. Dombrovskim nav pieņemami, ka veselības aprūpes izdevumu samazināšana sākas ar smagi slimu pacientu rehabilitācijas programmu pārtraukšanu un šo izdevumu pārlikšanu uz slimniekiem – invalīdiem. Ministru prezidents uzskata, ka veselības aprūpes nozares izdevumu samazināšana ir jāsāk ar administrāciju un aģentūrām, nevis ar invalīdu rehabilitācijas programmām, kas rezultātā tikai palielinās valsts sociālā budžeta izmaksas un liegs šādus cilvēkus no jauna integrēt sabiedrībā. (TVNET)

05-07-2009
Bauskas HIV un atkarību profilakses centrs veica anonīmo aptauju jauniešiem Bauskā, lai noskaidrotu viņu attieksmi un  pieredzi ar atkarību izraisošām vielām. Kopumā tika apkopotas 170 anketas.  Aptaujā piedalījās jaunieši vecumā no 15 – 35 gadiem. Datus apkopoja Katrīna Baltgalve-Jankova. Rezultātus skatiet šeit>>> /Power Point/

Sarakstes aizliegšana starp notiesātajiem brīvības atņemšanas vietās, ja viņi nav radinieki vai laulātie, atbilst Satversmei, atbildē Satversmes tiesai (ST) norādījusi Saeima. ST paredzējusi vērtēt Latvijas Sodu izpildes kodeksa 49.panta otrās daļas atbilstību Satversmes 96.pantam, kas noteic, ka ikvienam ir tiesības uz privātās dzīves, mājokļa un korespondences neaizskaramību. Apstrīdētā norma noteic, ka sarakste starp notiesātajiem brīvības atņemšanas vietās, ja viņi nav radinieki vai laulātie, ir aizliegta. Ar pieteikumu ST bija vērsies Pāvels Rožkovs, norādot, ka, lai gan atsevišķos gadījumos sarakstes aizliegums būtu pieļaujams un attaisnojams, tomēr tas neesot piemērojams automātiski.  Pieteikuma iesniedzējs uzskata: ja vēstules saturs apdraud soda izpildes mērķus, brīvības atņemšanas iestādes drošību un tajā noteikto kārtību vai satura tālāknodošana varētu veicināt krimināli vai administratīvi sodāma nodarījuma izdarīšanu vai apdraudēt citu personu tiesības un intereses, vēstule varot tikt aizturēta un nenosūtīta. Tādējādi korespondences pārbaude jau pati par sevi esot pietiekams ierobežojums, uzskata pieteicējs. Lietas sagatavošanas termiņš izskatīšanai ir 22. augusts. (pēc LETA)

04-07-2009
Mājas aprūpes attīstībai paplašināts diagnožu klāsts, ar kurām var saņemt valsts apmaksāto veselības aprūpi mājās, tai skaitā arī ar tuberkulozi (TB) slimojošie HIV/AIDS pacienti. Šā lēmuma būtība acimredzot ir tā, ka ar HIV inficētam cilvēkam nekādā gadījumā nevajadzētu apmeklēt TB slimnīcas un ambulatorās nodaļas liela TB superinfekcijas riska dēļ. Kadreiz, kad TB nebija tik plaši izplatīta starp inficētiem ar HIV, viņiem TB ārstēja izolētos apstākļos Latvijas infektoloģijas centrā. HIV infekcijas, tuberkulozes un seksuālās transmisijas infekciju izplatības ierobežošanas koordinācijas komisijas sanāksmē 17. jūnijā bija skatīts jautajums par Tuberkulozes izplatības tendencēm Latvijā. Pateicoties profilakses un ārstēšanas pasākumiem kopš 1998. gada gan saslimstības, gan mirstības rādītāji no tuberkulozes Latvijā ir samazinājušies, tomēr nevar uzskatīt, ka slimības izplatība ir apturēta. Lielākā daļa tuberkulozes pacientu ir ekonomiski aktīvā vecuma iedzīvotāji. 2008. gadā no visiem tuberkulozes slimniekiem izārstēti 82% pacientu, ārstēšanu pārtraukuši 4%, miruši 7,8% un multirezistenta tuberkulozes forma reģistrēta 6% pacientu. Latvijā palielinās HIV un tuberkulozes dubultinfekcijas gadījumi, piemēram,  1999. gadā reģistrēti 9, bet 2008. gadā – 72 šādi gadījumi. Tuberkulozes epidemioloģiskajā gaitā novērotas arī negatīvas tendences – palielinās multirezistentās, ekstensīvās zāļu rezistentās tuberkulozes, kā arī dubultinfekcijas (HIV un tuberkuloze) saslimšanas gadījumu skaits. Tika norādīts uz nepieciešamību juridiski noformēt sadarbību starp Latvijas Infektoloģijas centru un Tuberkulozes un plaušu slimību valsts aģentūru par sadarbību pacientu ārstēšanā. Nacionālās tuberkulozes ierobežošanas valsts programmas nav, tā tikusi sagatavota, bet nav akceptēta, jo Veselības ministrija pieņēma lēmumu, ka šīs programmas funkcijas pārklājās ar citu programmu funkcijām, turklāt plānotie pasākumu izmaksas esot bijušas augstas, tādēļ tika pieņemts lēmums, programmu atlikt. Sekas profilakses un ārstēšanas pasākumu neīstenošanai un tuberkulozes izplatības pieaugumam, iespējams, varētu tikt novērotas pēc 1-2 gadiem.

Saeima 2009.g. 16. jūnijā par invaliditātes un apgādnieka zaudējuma pensiju saņēmējiem nebalsoja vispār. Tādējādi pensijas samazinājums par 10% un pensijas samazinājums par 70% strādājošiem neattiecas uz visiem invaliditātes pensijas saņēmējiem ar 1.,2., un 3. invaliditātes grupu, ieskaitot arī tos, kuri ir vecāki par 62 gadiem ar 1.,2.,3. invaliditātes grupu un ir joprojām invaliditātes pensiju saņēmēji. Mārtiņa Neibulta–Miebolta, biedrības ”Invalīdu tiesību aizsardzības centrs” valdes priekšsēdētāja atklāto vēstuli Valsts prezidentam par nepilnībām likumdošanā lasiet saitē http://www.delfi.lv/news/comment/comment/article.php?id=25479933

Tieslietu ministrijas padotībā esošo iestāžu vadītāji šonedēļ apliecinājuši tieslietu ministram Marekam Segliņam gatavību strādāt samazināta finansējuma apstākļos, vienīgi Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšnieks ģenerālis Visvaldis Puķīte vērsis ministra uzmanību, ka cietumiem budžeta samazinājuma rezultātā gada beigās var rasties problēmas segt izdevumus par komunālajiem pakalpojumiem. Nopietnas problēmas, piemēram, apkures atslēgšana rudenī, nevienai tieslietu sistēmas iestādei, izņemot cietumus, nedraudot. Turpinot pieaugt ieslodzīto skaitam, gada beigās cietumiem varētu rasties problēmas segt izdevumus par komunālajiem pakalpojumiem, kam pietrūktu aptuveni divi miljoni latu. (pēc LETA)

Minimālā darba alga šogad netiks samazināta un paliks līdzšinējā apmērā - 180 lati mēnesī. Tas nozīmē, ka darbinieks, sākot ar 2009. gada 1. jūliju (samazināts ar ienākumu nodokli neapliekamais minimums no 90 latiem līdz 35 latiem) saņemot minimālo mēneša darba algu 180 latu apmērā, „uz rokas" saņems 134,18 latus par pilnu darba mēnesi (40 darba stundas nedēļā).

03-07-2009
Izraksts no Latvijas Republikas Ministru kabineta 2009. gada 30. jūnija sēdes protokola Nr. 45: "72.§ Cilvēka imūndeficīta vīrusa (HIV) infekcijas izplatības ierobežošanas programmas 2009.-2013. gadam projekts, TA-1194 (B.Rozentāle, I.Šmate, A.Molokovskis, E.Repše, M.Bičevskis, A.Ploriņš, V.Dombrovskis) Pieņemt iesniegto rīkojuma projektu. Valsts kancelejai papildināt rīkojuma projektu, ņemot vērā izteikto priekšlikumu par nevalstisko organizāciju līdzdalību programmas īstenošanā, un sagatavot rīkojuma projektu parakstīšanai."

Valsts aģentūras "Latvijas Infektoloģijas centrs" direktora amatā apstiprināts profesors Jāzeps Keišs, informēja Apvienību HIV.LV Latvijas Infektoloģijas centrā.

Kāda sieviete no Dienvidāfrikas vērsusies tiesā ar sūdzību pret medicīnas laboratoriju, pieprasot kompensāciju par morālo kaitējumu. Kad viņas vīram esot kļūdaini paziņojuši, ka viņš ir HIV pozitīvs, viņa trīs gadus esot dzīvojusi „emocionālā ellē”.  Nolutando Mtana,  2005. gadā uzzinot, ka vīram atklāts HIV,  iekritusi dziļā depresijā, viņu pārņēmis nespēks, kā arī pret vīru izjutusi niknumu un neuzticēšanos. Prasītājai esot radusies fobija pret HIV, viņa cietusi no patoloģiskām bailēm mirt no AIDS. Depresijas dēļ viņa vairs nav spējusi strādāt.  2004. gadā Mtanas vīrs par maksu veicis HIV testu kādā lielā laboratorijā.  Augustā viņam paziņoja – tests esot uzrādījis,  ka viņš ir HIV inficēts. Gandrīz gadu viņš to nevienam neatklāja. Kā norādīts prasībā, šajā laikā vīrietis esot bieži domājis par pašnāvību, ne ar vienu neesot kontaktējies, dažreiz darbā sācis raudāt. Viņš intīmo attiecību laikā ar sievu sācis lietot prezervatīvus, kas viņai šķitis „dīvaini”,  tāpēc pārmetusi vīram, ka viņš „viņu vairāk negribot”. 2005. gadā vīrietis beidzot sievai pavēstījis testa rezultātus, kas, kā teikts tiesā iesniegtajā prasībā, esot uz viņu „ļoti spēcīgi iedarbojies”, it īpaši uz attiecībām ar vīru. Gribējusi pat šķirties ar viņu, tomēr palikuši kopā. Viņai bijis ļoti bail no HIV, tāpēc sāka nodarboties ar seksu ļoti reti un vienmēr izmantojuši prezervatīvu. Galu galā Mtana esot aizgājusi no darba. Fobijas dēļ viņa regulāri esot nodevusi analīzes, lai noskaidrotu, vai viņai nav HIV.  2008. gada jūlijā Mtanas vīrs atkal esot veicis testu, tikai citā laboratorijā. Atklājies,  ka viņš ir HIV negatīvs. Klīniskais psihologs,  kurš piedalījās tiesas sēdē, uzskata,  ka tagad pārim, lai viņi varētu atjaunot attiecības iepriekšējā līmenī, būs nepieciešama individuāla un ģimenes psihoterapija. Tiesas dokumentos norādīts, ka nepareiza diagnoze ir laboratorijas paviršības rezultāts. Viņi bija paziņojuši rezultātus tikai pēc viena eksprestesta, kaut gan pēc protokola viņiem vajadzēja veikt vēl vienu apstiprinošu IFA HIV testu.

Solomonu salu Veselības aizsardzības ministrija ir uztraukusies par pret AIDS tautas ārstniecības līdzekļu plašo izplatību. Dziednieki savu preci aktīvi reklamē uz šīs Klusā okeāna valsts galvaspilsētas Honiari ielām. Veselības aizsardzības ministrs Klejs Forau Soalaoi laidis klajā paziņojumu, kurā uzsvēris, ka „brīnumlīdzekļu” efektivitāte nav zinātniski apstiprināta un ka tiem nav atbilstošo institūciju atbalsta. Ministrs pavēstīja, ka HIV profilakses nacionālajā plānā paredzēts darbs ar tradicionālajiem dziedniekiem, lai nodrošinātu adekvātu izpratni par savu lomu cīņā ar AIDS. Pagaidām Solomonu salu pusmiljona iedzīvotāju vidū reģistrēti tikai daži HIV infekcijas gadījumi, taču nesen notikuši pētījumi liecina, ka pastāv epidemioloģiskās situācijas pasliktināšanās draudi. Lielākā daļa salas iemītnieku reti izmanto prezervatīvus, toties ir izplatīta seksuālā pakalpojumu sniegšana par maksu.

Ar 6. jūliju Rīgas Austrumu slimnīcas klīnikās "Gaiļezers", "Biķernieki", "Linezers" un "Latvijas Onkoloģijas centrs" pacientus stacionēs tikai pēc neatliekamām indikācijām, izvērtējot dzīvības funkciju apdraudējumu vai iespējamu veselības stāvokļa neatgriezenisku pasliktināšanos. Pārējos gadījumos pacientu stacionēšana klīnikās notiks par maksu (ieskaitot apdrošināšanas polises par pilnu stacionēšanas epizodes apmaksu). Vienlaikus tiek samazinātas slimnīcas maksas pakalpojumu cenas. (pēc LETA) 

02-07-2009
Rakstu "Finansējums veselības aprūpei pilnībā var beigties novembrī" lasiet saitē
http://www.nra.lv/zinas/25439-finansejums-veselibas-aprupei-pilniba-var-beigties-novembri.htm
Veselības aprūpes budžeta samazinājums 2009. gada 2. pusgadā sastāda 89,8 miljonus latu. Realizējot administratīvās pārvaldes reformu, kā arī strādājošo atalgojuma samazinājumu par 20% un iestāžu izdevumu samazinājumu par 10%, kā arī kompensējamo zāļu apmaksai paredzētā finansējuma samazināšanu par 3 milj. Ls, ārstniecības programmu samazināšana jāveic par 42,68 milj. Ls. Attiecīgi 2. pusgadam pieejamais finansējums sastāda tikai 60 % no I pusgada finansējuma! Pilnu ziņu lasiet saitē http://www.vm.gov.lv/?id=122&sa=121&top=&rel=2369
Izmaiņas MK noteikumos par veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kartību, kas spēkā stājās 1. jūlijā,  vienkāršoja personas reģistrāciju pie ģimenes ārsta un nodrošina birokrātisku procedūru samazināšanu, kā arī nosaka, ka ģimenes ārsta darba laiks ir darbdienās un vienu reizi mēnesī sestdienā. Turklāt noteikumos noteikts, ka ģimenes ārsta pacientu kopējais pieņemšanas laiks ir ne mazāks par 25 stundām nedēļā, izņemot ģimenes ārsta prakses ar pacientu skaitu līdz 1000 pacientiem un ar pacientu skaitu līdz 500 pacientiem, kur pieņemšanas laiks ir ne mazāk par 20 stundām nedēļā. Noteikumi paredz, ka no valsts budžeta turpmāk netiek apmaksāti pozitronu emisijas tomogrāfijas izmeklējumi, mākslas terapijas speciālista sniegtie veselības aprūpes pakalpojumi, lielo locītavu endoprotezēšanas pakalpojumi (izņemot gūžas, pleca vai ceļa locītavu endoprotezēšanu steidzamības vai neatliekamā kārtā), sporta ārsta sniegtie veselības aprūpes pakalpojumi (izņemot sporta medicīnas pakalpojumus bērniem ar paaugstinātu fizisko slodzi). Noteikumu grozījumi paredz, ka ar 1. septembri diennakts neatliekamo palīdzību Latvijā sniegs tikai 20 slimnīcas. Pārējās slimnīcās būs pieejama ambulatorā ārstēšanas (speciālisti, izmeklējumi) un dienas stacionāra ārstēšanās. 10 slimnīcas kļūs par aprūpes slimnīcām, kurās ārstēsies hroniskie pacienti. (pēc LETA) Saitē http://www.vm.gov.lv/?id=122&sa=121&top=&rel=2371 publicēti slimnīcu saraksti, ar kurām no 2009. gada 1. septembra tiks slēgti līgumi: a) par slimnīcas darba nodrošināšanu; b) kā ar aprūpes slimnīcām; c) specializētās slimnīcas (psihiatrijas, narkoloģijas, rehabilitoloģijas profils); d) tikai par ambulatorās aprūpes sniegšanu; e) valsts aģentūras - slimnīcas, kuras turpina sniegt specializētos veselības aprūpes pakalpojumus.

01-07-2009
Ieslodzījuma vietu pārvaldes 2009. gadā finansējums salīdzinājumā ar 2008. gadu ir samazināts par 16,3% un par to nav iespējams nodrošināt noteiktās uztura vajadzības ieslodzītajiem. Turklāt, nodrošinot ieslodzītajiem uztura daudzumu atbilstoši Ministru kabineta noteiktajām normām, liels daudzums iepirkto un pagatavoto produktu netiek patērēti uzturā, bet tie ir jāizmet atkritumos. Līdzīgi notiek arī ar maizi, jo tās dienas deva esot nesamērīgi liela pret pārējo noteikto uztura apjomu. Ņemot vērā minēto, nolemts samazināt Ministru kabineta 2006. gada 19. decembrī noteiktās ieslodzīto uztura normas. (pēc LETA)