Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 

 


___ Aktualitātes 2009. gada oktobrī _______

31-10-2009
Ja Krievijas valdība nefinansēs AIDS profilakses pasākumus pienācīgā apjomā, epidēmija būs neapturama, norāda eksperti. Krievijā gadu no gada pieaug jaunu HIV inficēšanās gadījumu skaits. Pēc neoficiālajiem datiem, iespējams, ar HIV inficējušos skaits valstī jau sasniedzis miljonu. Pērn Krievijā reģistrēti vairāk nekā 54 000 jauni inficēšanās ar HIV gadījumi. Sagaidāms, ka šogad to būs jau vairāk nekā 60 000. Jā iepriekš AIDS profilaksei tika piešķirti 400 miljonu rubļu (6,5 miljoni latu), tad pašlaik speciālie līdzekļu šim nolūkam praktiski nav paredzēti. Plašāk lasiet pārskatos par starptautisko AIDS konferenci Maskavā RUS daļas ziņās.

Atbilstoši pieņemtajiem grozījumiem Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtībā trūcīgām personām no 2009. gada 1. oktobra izdevumus par zāļu grupas lētākajiem medikamentiem apmaksās pilnā apmērā. Izdevumi tiks apmaksāti, ja laika periodā no 1. oktobra līdz 31. decembrim persona būs sasniegusi zāļu iegādes valsts nekompensētās daļas limitu Ls 12,5. 2010. gadā izdevumi par kompensējamajiem medikamentiem tiks apmaksāti, ja trūcīgā persona būs samaksājusi Ls 50 gada laikā. Ja zāļu iegādes valsts nekompensētās daļas izdevumi būs lielāki par noteikto limitu, tad VNC pārmaksāto naudas summu atmaksās personai.
Vairāk par kārtību, kā tas notiks
lasiet šeit>>>

30-10-2009
Nākamgad nebūs vairāk, pēc gada arī nevar cerēt uz lielāku finansējumu valsts kompensējamiem medikamentiem – tāda ir realitāte, un to nenoliedz Veselības ministrijas (VM) ierēdņi. Tajā pat laikā organizācijas Sustento nupat veiktā aptauja liecina, ka vairāk nekā pusei pacientu ar hroniskām saslimšanām ir grūtības samaksāt pacienta līdzmaksājumu, kas no šāgada marta atsevišķām diagnozēm ir dubultojies.
Ceturtā daļa pacientu ar hroniskām saslimšanām, kuri ikdienā lieto valsts kompensējamos medikamentus pēdējā laikā ir saskārušies ar situāciju, kad ārsts izraksta tikai daļu no ikdienā nepieciešamajām valsts apmaksātajām zālēm, un pieci procentu pacientu atzinuši, ka ārsts vispār atteicies izrakstīt zāles. Īpaši satraucoši ir dati, ka gandrīz puse aptaujāto atzīst - materiālo apsvērumu dēļ ir spiesti ierobežot ikdienā nepieciešamo zāļu lietošanu. „Valsts kompensējamo zāļu sistēma cieš no smaga līdzekļu deficīta un savas funkcijas – ambulatorās aprūpes līmenī nodrošināt iedzīvotājus ar efektīvu ārstēšanu - spēj pildīt tikai daļēji,” norāda Sustento valdes priekšsēdētāja Gunta Anča. Organizācija aicina Saeimu, kad tā lems par nākamā gada budžetu, nepieļaut finansējuma samazinājumu, kā arī pieprasa VM noteikt pacientu līdzmaksājuma griestus.
No budžeta atvēlētais finansējums kompensējamiem medikamentiem šogad ir 63,4 miljoni latu, kamēr faktiskais līdz gada beigām varētu sasniegt 84 miljonus latu (šāgada astoņos mēnešos budžeta deficīts ir 8,6 miljoni). Arī nākamgad ieplānota tāda pat summa. Nekāda pieauguma pēc šogad paredzētā dramatiskā krituma nebūšot arī 2011. gadā, taču, kā uzsver VM valsts sekretāra vietnieks Juris Bundulis, valdība nolēmusi, ka jau 2012. gadā šim mērķim papildus būs 32,6 miljoni. Protams, ja valdība savu vārdu turēs. J. Bundulis atzina, ka finansējums būs lielāks nākamgd, bet tas tādēļ, ka kompensējamo medikamentu sistēmā tiek iekļauti medikamenti HIV/AIDS ārstēšanai. Ierēdnis sacīja, ka viss finansējums, kas līdz šim bija LIC rīcībā HIV zālēm, tiks pārcelts uz kompensējamo sistēmu. Viņš noliedza, ka varētu rasties kādas problēmas un ka varētu ciest vai nu vieni vai otri pacienti. Latvijā situācija ar kompensējamiem medikamentiem ir neapskaužama, salīdzinot pat ar Igauniju un Lietuvu. Latvijā zāļu iegādes kompensācijas izdevumi uz vienu pacientu ir 38 eiro, Lietuvā – 66, bet Igaunijā – 71 eiro. Turklāt šogad Lietuvā un Igaunijā šie izdevumi nedaudz, tomēr ir palielinājušies, bet Latvijā – samazinājušies. Pēc šāgada martā pieņemtajām izmaiņām, kad daudziem medikamentiem tika mainīts konmpensācijas apmērs, apmēram 500 000 pacientiem pacientu līdzmaksājums palielinājās divas reizes. J. Bundulis gan norāda, ka no oktobra sociālās drošības tīkla ietvaros trūcīgam pacientam līdzmaksājums par kompensājamām zālēm nebūs jāmaksā, ja šī summa gadā pārsniegs 50 latus; šogad 12,5 latus. Pārējo segs valsts. Taču, kā uzsver Sustento, tas attiecas uz nelielu daļu cilvēku, jo, piemēram, maznodrošinātie nevar pretendēt uz šo palīdzību, jo viņu ienākumi ir zemi, bet ne tik zemi kā trūcīgam
(Neatkarīgā Rīta Avīze)

29-10-2009
Aptuveni 30 % HIV pozitīvo Eiropas Savienības valstīs nezina par savu diagnozi, kas ievērojami palielina risku, ka viņi inficēs citus, teikts Eirokomisijas cīņai pret AIDS ziņojumā, kas tika prezentēts pirmdien. „Trīsdesmit gadus pēc tam, kad parādījās šī slimība, ir par agru pārtraukt cīņu ar to,” tiek uzsvērts ziņojumā. Eiropas eksperti atgādina – lai gan pēdējos gados ir parādījušies medicīniskie preparāti, kas spēj aizkavēt slimības progresēšanu, tomēr līdz šim nav izdomātas ne tādas zāles, ne vakcīnas, kas spētu izārstēt AIDS.
Saskaņā ar Eirokomisijas datiem, no 2001. līdz 2007. gadam HIV inficēto skaits Eiropā ir pieaudzis no 1,5 miljona līdz 2,2 miljoniem, no kuriem 730 tūkstoši dzīvo Eiropas Savienības valstīs.
Ziņojumā norādīts, ka dažās Eiropas Savienības kaimiņvalstīs – Ukrainā, Moldāvijā un Krievijā – līdz 70 % HIV inficēto nenojauš, ka ir slimi. Pēc publicētiem datiem, Krievijā ir inficējušies 1,1 % pieaugušo iedzīvotāju (no 15 līdz 49 gadiem(, bet Ukrainā – 1,6 % iedzīvotāju. Kā vēstīts ziņojumā, 2007. gadā vien bija uzrādīti 80 tūkstoši jaunu HIV inficēšanās gadījumu, no tiem 55 tūkstoši – Krievijā un Ukrainā..
Savā ziņojumā Eirokomisija piedāvāja savu stratēģiju cīņai ar saslimšanu tuvākajiem pieciem gadiem. Vispirms, pēc ekspertu domām, ir svarīgi nodrošināt agrīnu slimības atklāšanu un ātri uzsākt ārstēšanu.
Eirokomisija ierosina veicināt zināšanu apmaiņu starp Eiropas Savienības valstu un to kaimiņvalstu ārstiem, medmāsām un medicīnas ekspertiem. Eksperti uzskata, ka paralēli tam īpaša uzmanība jāpievērš, lai atklātu HIV to valstu migrantiem, kur ir augsts inficēšanās līmenis ar šo slimību. Kā vienu no profilakses pamatelementiem, kas ierobežo HIV izplatību, Eirokomisija savā ziņojumā piemin prezervatīvus un pieeju sterilām šļircēm, jo seksuālie kontakti neizsargājoties un narkomānu izmantoto šļirču lietošana ir izplatītākais veids, kā notiek inficēšanās ar HIV.
(www.rian.ru
)

Cilvēka imūndeficīta vīruss pārceļo, piestiprinājies pie spermatozoīdiem, ziņo EurekAlert. Pie šāda secinājumu nonākusi Buenosairesas universitātes Argentīnā zinātnieku grupa (University of Buenos Aires) Anas Ceballoss vadībā (Ana Ceballos). Viņu pētījumu atskaite bija publicēta The Journal of Experimantal Medicine. Iepriekš uzskatīja, ka HIV infekcija tiek nodota dzimumkontakta laikā – ar ierosinātāju starpniecību, kas atrodas sēklas šķidrumā, kā arī leikocītos. Pētnieki no Argentīnas noskaidrojuši, ka HIV spēj piestiprināties pie spermatozoīdiem. Veicot virkni eksperimentu, izmantojot šūnu kultūras, zinātnieki nonāca pie secinājuma, ka HIV nodošana imūnsistēmas dendritām šūnām notiek, tām kontaktējoties ar vīriešu dzimumšūnām. Inficēšanās laikā dendritās šūnas neabsorbē spermatozoīdus, bet saistās ar to virsmu, izmantojot spermatozoīdu receptorus. Pētnieki pieļāva, ka spermatozoīdi ar HIV sasniedz dendritās šūnas, izkļūstot caur mikroskopiskām brūcēm gļotainajā apvalkā, kas neizbēgami rodas dzimumakta laikā. Turklāt spermatozoīdi var kontaktēties ar dendrito šūnu pirkstveidīgiem izaugumiem, kas izvietoti uz gļotādas virsmas. (http://medportal.ru
)

Šogad Latvijā reģistrēti 169 jauni inficēšanās gadījumi ar imūndeficīta vīrusu (HIV), liecina Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) dati. Kopējais HIV inficēto skaits Latvijā sasniedzis 4506 cilvēkus, turklāt šogad HIV stadijā miruši 14, AIDS stadijā miruši 28 cilvēki. LIC HIV/AIDS nodaļas uzskaitē ir 3038 HIV/AIDS inficētie, no kuriem 794 ir AIDS stadijā. Tas nozīmē, ka no šiem reģistrētajiem cilvēkiem terapiju saņem visi tie līdzestīgie pacienti, kam tā indicēta un nepieciešama. Pārējie cilvēki, kuri LIC nav reģistrējušies, ārstēšanu nesaņem. Tāpat apkopotie dati liecina, ka Infektoloģijas centra uzskaitē esošie slimnieki ir lielākoties vīrieši - 2057, bet pārējās ir sievietes. No visiem HIV/AIDS pozitīvajiem cilvēkiem vairākums ir heteroseksuāli orientēti cilvēki - 2675. 1989 pacienti ir narkotiku lietotāji. Visvairāk pacientu patlaban ir vecuma grupā no 21 līdz 30 gadiem. Tie ir 1287 cilvēki, 1019 ir vecuma grupā no 31 līdz 40 gadiem, bet 495 - vecumā līdz 50 gadiem. Turklāt vairāk nekā puse slimnieku ir ar vidējo un vidējo speciālo izglītību. LIC informē, ka specifisko terapiju centrā saņem 415 cilvēki, bet 21 grūtniece un trīs medicīnas darbinieki saņem profilaktisko terapiju.

BBC sagatavojis stāstu par HIV/AIDS Krievijā. Russia warned about HIV epidemic
An HIV/Aids expert tells the BBC that the epidemic in Russia is now out of control, as a major conference starts in Moscow. Skatieties saitē
http://news.bbc.co.uk/go/em/fr/-/2/hi/health/8329122.stm

28-10-2009
Lai gan Krievija atdarījusi durvis plašam Austrumeiropas un Centrālāzijas valstu forumam par HIV/AIDS jautājumiem, kas šonedēļ notiek Maskavā, jau kārtējo reizi Krievija saņēmusi starptautisko organizāciju kritiku par bezdarbību, lai mazinātu HIV epidēmijas izplatību valstī.
Maskavā turpinās plaša mēroga konference HIV/AIDS jautājumos. Pēc Krievijas valdības lēmuma Maskava jau trešo reizi uzņem pie sevis plašāko HIV/AIDS forumu Austrumeiropā un Centrālāzijā. Konference sākas trešdien un trīs dienas Maskavā par HIV spriedīs 60 valstu pārstāvji. Forums izsaucis plašu interesi starp politiķiem un sabiedrības pārstāvjiem, ārstiem, zinātniekiem un nevalstisko organizāciju aktīvistiem. Ja pirmajā konferencē piedalījās 1600 delegātu no 40 valstīm, šogad piedalās 2500 cilvēki no 60 valstīm, arī Latvijas. Forumu organizēšanā piedalās Krievijas Valsts dome, ANO HIV programma UNAIDS, Starptautiskā AIDS asociācija (IAS) un Globālais fonds cīņai ar AIDS, tuberkulozi un malāriju. Konferences mērķis ir novērtēt HIV epidēmijas attīstības tempus ne tikai NVS valstīs, bet pasaulē kopumā, izvērtēt pret HIV pasākumu rezultātus un noteikt prioritāros mērķus, lai mazinātu HIV epidēmiju. Īpaša uzmanība konferencē tiek pievērsta epidēmijas prognozēšanai, vakcīnu, mikrobiocīdu un jaunu zāļu izstrādei, vīrusa izplatības mehānismu pētījumiem, kā arī profilaktisko pasākumu efektivitātei. Krievija šajā forumā gatavojas īpaši palepoties ar saviem sasniegumiem cīņā ar HIV, viens no tiem – par HIV vakcīnas izstrādes programmu, ko no 2008. gada finansē valdība un kurai atvēlētais finansējums pārsniedz vienu miljardu rubļu. Tajā pat laikā Krievija jau saņēmusi kritiku par to, ka tā tuvredzīgi un konsekventi neieklausās starptautiskās organizācijās par opiātus aizvietojošo programmu ieviešanu Krievijā. Šīs programmas – metadona vai buprenorfīna – domātas opiātus lietojošiem narkomāniem (galvenokārt heroīna), lai heroīnu aizvietotu ar metadonu, kas nerada narkotiku reibumu. Tā kā šīs programmas ir valsts apmaksātas, tad narkotiku lietotājiem nav vajadzības veikt nelegālas darbības, lai narkotikas iegūtas. Viens no šādu programmu mērķiem ir mazināt infekciju izplatību narkotiku lietotāju vidū. Pētnieki un veselības aprūpes eksperti pieprasa paplašināt Krievijā profilaktiskās programmas, lai novērstu infekcijas izplatību starp intravenozo narkotiku lietotājiem. Eirāzijas kaitējuma mazināšanas tīkls, Starptautiskā AIDS asociācija (IAS) un Starptautiskā kaitējuma mazināšanas asociācija aicina Krievijas valdību nodrošināt narkotiku lietotājiem pieeju HIV profilakses programmām. Organizācijas ir ļoti noraizējušās, ka jaunais valdības plāns veselības jomā nesatur šādas profilaktiskas programmas, kā arī aicina piešķirt papildu finansējumu bezmaksas un anonīmām programmām, likvidēt juridiskos un administratīvos šķēršļus HIV profilakses programmu ieviešanai. Organizācijas arī aicina atteikties no likumiem, kas liedz Krievijā ieviest opiātus aizvietojošo programmu (metadona programmu) un pieeju sterilām šļircēm. Organizācijas ir noraizējušās, jo Krievijas valdība nav turējusi savu solījumu, ko tā deva iepriekšējā konferencē, - turpināt finansēt profilaktiskās programmas, kad galvenais naudas devējs – Globālais fonds – pārtrauks to darīt šā gada augustā. Finansējuma krīze novedusi pie programmu samazinājuma un pakalpojuma apturēšanas 10 reģionos.
Krievijā dzīvo apmēram miljons cilvēku ar HIV, no kuriem 80% ir jaunāki par 30 gadiem. Pēc starptautisko organizāciju aplēsēm, 1,85 miljoni Krievijas iedzīvotāju ir intravenozo narkotiku lietotāji, tas ir, 2% no iedzīvotāju skaita un ir augstākais rādītājs pasaulē. 64,5% jauno HIV inficēšanās gadījumu notiek tieši intravenozo narkotiku lietotāju vidū. „HIV/AIDS epidēmiju narkotiku lietotāju vidū Krievijā varēja novērst, ja ne valsts vadītāju nolaidība pagātnē un tagadnē,” norāda profesors Džerijs Stimsons, Starptautiskās kaitējuma mazināšanas asociācijas izpilddirektors, „šie šausminošie skaitļi ir ilgu bezdarbības un pretdarbības rezultāts no valdības puses. Tas nav nekas cits kā veselības aprūpes sistēmas krahs, un valdībai ir jāatzīst, ka HIV ierobežošana ir atkarīga no HIV izplatības starp narkotiku lietotājiem.” 
Šļirču maiņas programmas Krievijā ir vāji attīstītas, valsts tās neatbalsta. Efektīva ārstēšana nav pieejama, nav anonīmu un bezmaksas programmu. Rehabilitācijas programmas sastopamas reti, bet aizvietojošā terapija Krievijā ir aizliegta ar likumu par narkotiku izplatību. Saskaņā ar Pasaules veselības organizācijas datiem, aizvietojošā terapija samazina HIV izplatību, vīrusa nodošanas risku, kā arī risku inficēties. Tāpat šī terapija samazina intravenozo narkotiku lietotāju skaitu. Krievijas attiecīgās amatpersonas savukārt norāda, un arī forumā speciāla sesija ir veltīta tieši Krievijas nostājas izskaidrošanai, ka Krievijai šāda aizvietojošā terapija nav pieņemama. Krievijai ir stingra nostāja, ka narkotiku atkarība nav ārstējama ar citu narkotiku, proti, metadona, palīdzību.
Pašlaik Krievijā ir 501 tūkstoši HIV inficēto, gadā ir apmēram 50000 jaunu inficēšanās gadījumu. Visnelabvēlīgākā situācija izveidojusies Sanktpēterburgā, Sverdlovskas, Samāras, Maskavas, Irkutskas, Čeļabinskas un citos rajonos. 62% gadījumu ar HIV inficējas, intravenozi lietojot narkotikas, 34% - dzimumkontaktu ceļā. Pērn Krievijā miruši 12759 HIV inficētie.

26-10-2009
Francijas veselības aizsardzības lietu augstākā komisija (Haute autorite de sante, HAS) uzskata par nepieciešamu ieviest sistemātisku valsts iedzīvotāju vecuma grupā no 15 līdz 70 gadiem izmeklēšanu, lai noskaidrotu, vai viņi nav inficēti ar HIV.
Tas ir HAS – Francijas galvenās neatkarīgās ekspertu struktūrvienības veselības aizsardzības politikas jomā – ierosinājums. Pēc franču epidemiologu datiem, patlaban valstī ir konstatēti vairāk nekā 40 tūkstoši HIV vīrusu nēsātāju, kuri nezina par savu slimību. Katru gadu HIV infekcija tiek diagnosticēta 6 – 7 tūkstošiem francūžu. Kā norāda HAS ekspertu padomes loceklis Etjēns Kaņjars, daudzi par savu HIV nēsātāja statusu uzzina tikai slimības vēlīnās stadijās. Šiem cilvēkiem ilgstoši ir liegta nepieciešamā antiretrovīrusu terapija, kas varētu ierobežot infekcijas attīstības gaitu, to palēninot, kā arī šie cilvēki neapzināti pakļauj inficēšanās riskam apkārtējos. Turklāt liela daļa vēlu atklāto HIV inficēto Francijā nepārstāv tradicionālās riska grupas – ļoti bieži tie ir heteroseksuāli orientētie laulātie. Kaņjars uzsvēra, ka franču ekspertu priekšlikumi neparedz masveida kampaņu organizēšanu, lai pārbaudītu pieaugušos, vai viņi nav HIV inficēti. Papildu izmeklējumi tiks veikti kārtējās medicīnas apskates ietvaros. Tāpat kā iepriekš, HIV infekcijas nēsātāju atklāšana notiks, ievērojot brīvprātības un informācijas par pacienta veselības stāvokļa konfidencialitātes principu.

Vīnē prezentētajā ANO atskaitē „Narkomānija, noziedzība un nemiernieku kustība: opija tranzīta no Afganistānas drauds” tiek ziņots, ka Krievija ieņem pirmo vietu pasaulē heroīna lietošanas ziņā. Tā patērē 21 % no visa pasaulē saražotā heroīna un 5 % opiju saturošas narkotikas. Šo dokumentu sagatavoja ANO narkotiku un noziedzības apkarošanas pārvalde, balstoties uz saviem pētījumiem un datiem, ko sniegušas valstis, tostarp attiecīgās Krievijas valsts varas institūcijas. Ziņojumā norādīts, ka, ņemot vērā jaunākos datus, Krievija ir kļuvusi par otru lielāko opiju saturošu narkotiku tirgu pēc Eiropas tirgus, patērējot arī vienu no smagākajām narkotikām – heroīnu. „Pēdējo desmit gadu laikā narkotisko vielu lietotāju skaits Krievijā ir pieaudzis desmitkārt, turklāt no Afganistānas ievesto narkotiku patēriņš gadā svārstās no 75 līdz 80 tonnām. Kā norādīts ANO ekspertu ziņojumā, no narkotikām Krievijā miris daudz lielāks skaits cilvēku nekā krita padomju kareivji, piedaloties septiņus gadus ilgušajā kara kampaņā Afganistānā. Pēc valdības aplēsēm, patlaban valstī no narkotika lietošanas mirst 30 līdz 40 tūkstoši cilvēku gadā. „Pieprasījums pēc afgāņu heroīna valstī pieaug pārsteidzošā ātrumā, un tagad valsts ir kļuvusi par narkotiku piegādes galējo punktu, nevis tranzīta zonu. Patiesībā heroīna plūsma no Krievijas uz Eiropu ir ļoti ierobežota,” rakstīts dokumentā. Kā secinājuši eksperti, tādā situācijā Krievijas valsts varas institūciju pūles ir neefektīvas. „Krievijas Federācija, būdama pats lielākais heroīna tirgus, patērē vairāk nekā 20 % no Afganistānas ieceļojušā heroīna, no narkotiku plūsmas, kas sasniedz valsts teritoriju, spējot pārtvert tikai nieka 4 %,” atzīmēts ziņojumā. (TVNET)

21-10-2009
Krievija nesekos dažu citu postpadomju valstu pieredzei un nelegalizēs tā saukto aizvietotājterapiju (metadona terapiju) no heroīna atkarīgajiem narkomāniem, paziņoja Krievijas  galvenais sanitārais ārsts Genādijs Oniščenko. „Krievijai metadona terapija nav pieņemama, - viņš teica. – Ja mēs ieviestu metadona terapiju, mēs legalizētu narkotiku apriti, kas mūsu apstākļos būtu liktenīgi.” Pēc viņa vārdiem, metadona lietošana negarantē, ka to nelietos kopā ar citām intravenozām narkotikām. „Lietojot metadona terapiju, mums ir jāsaprot, ka viena narkotika tiek aizstāta ar citu, kas neveicina atteikšanos no narkotikām vispār, - teica G. Oniščenko. – narkotiku lietotāju socializācija ar metadona palīdzību nav iespējama.” (
www.interfax.ru)

Stokholmas klīnikas Sjoder zinātnieki paziņojuši par zviedru vakcīnas pret HIV klīnisko pētījumu pirmajiem pozitīvajiem rezultātiem. Vakcīnu izstrādājusi šīs Stokholmas Karolīnas institūta klīnikas zinātnieku grupa, piedaloties Zviedrijas Iedzīvotāju Infekciju aizsardzības institūta pētniekiem. „Visi vakcinētie ir saņēmuši imunoloģisko atbildi”,- saka Iedzīvotāju infekciju aizsardzības institūta profesore Brita Barena. Runa iet par tā saucamo DNS vakcīnu, kura veicina HIV iznīcināto imūnsistēmas daļu atjaunošanos. Zviedru projekts vakcīnas pret HIV radīšanai saucas HIVIS. Daudzās pasaules valstīs tiek veikti darbi, lai radītu vakcīnu, kuras pamatā būtu ar gēnu inženierijas palīdzību iegūts vīrusa fragmentus kopējošs olbaltums, taču līdz 2005. gadam nekur nebija veikti klīniskie izmēģinājumi ar cilvēkiem. Tad Zviedrijā sākās eksperiments, kurā piedalījās 40 pieauguši , pilnīgi veseli vīrieši. Sievietes reproduktīvajā vecumā ētisku apsvērumu dēļ nolēma projektā neiesaistīt. Pēc tam, kad Zviedrijas teritorijā klīniskie pētījumi bija veiksmīgi noslēgušies, eksperimenta dalībnieki pārcēlās uz Tanzāniju, jo zviedru zinātnieku izstrādātā vakcīna ir paredzēta iedarbībai uz tieši tiem sešiem vīrusa paveidiem, kuri plosās ekvatoriālajā Āfrikā, izplatoties tālāk pa visu Āfrikas kontinentu. 60 tanzāniešu brīvprātīgo – veselīgi policisti – pēc vakcīnas saņemšanas uzrādīja lielisku rezultātu – viņu organisma imūnā aizsardzība uzlabojās par 97 procentiem. (
www.poz.ru)

Ar HIV inficētie cilvēki un viņu ģimenes, kas piespiedu kārtā tika pārcelti no Kambodžas galvaspilsētas Pņompeņas centra, saņems pilnvērtīgu dzīvojamo platību. Kad vasarā tika likvidēts graustu rajons Kambodžas galvaspilsētas centrā, ģimenēm, kurās ir HIV inficētie, tika iedalītas 3, 5 reiz 4,5 metrus lielas pagaidu mājiņas no rievotā skārda, kuras ir mazākas pat nekā ANO noteiktā minimālā dzīvojamā platība bēgļu nometnēs. Ciematā nebija elektrības, ūdensvada un nekādu medicīnas iestāžu. Cilvēki ar HIV un to ģimenes saņēma vienādas zaļas krāsas mājiņas, kas atšķīra tos no pārējiem pārceļotājiem. Situācija ap „AIDS- ciematu”, kā apmetni nosauca vietējie iedzīvotāji, piesaistīja kā vietējo Kambodžas, tā citu cilvēktiesību aizsardzības organizāciju uzmanību. Nesen pilsētas varas iestādes paziņoja, ka ciemata inficētajiem iedzīvotājiem un viņu ģimenēm tiks uzbūvētas pilnvērtīgas betona mājas. Celtniecību atbalstīs katoļu labdarības organizācija „Karitas” un citas sabiedriskas apvienības. Paredzamais dzīvojamās platības nodošanas termiņš – pēc 6 mēnešiem. Pie tam, varas iestādes ir uzdāvinājušas Toul Sambo iedzīvotājiem piecas šujmašīnas un motorolleri.

Irānas Islama republikas Veselības aizsardzības ministrija ir paziņojusi, ka valstī dzīvo apmēram 80000 HIV inficētu un ar AIDS slimu pilsoņu. Oficiāli uzskaitē ir ņemti 19000 HIV inficētu irāniešu, no tiem 64% ir narkotiku lietotāji, kuri „izmantojuši netīras adatas”. Pirms gada Teherāna pirmo reizi publiskoja HIV inficēto skaitu valstī. Tad tika paziņots, ka tādu cilvēku skaits Irānā ir 18320. Irānas Veselības aizsardzības ministrs par epidēmijas iemeslu nosauca „nelikumīgus seksuālos sakarus”, pie kādiem Irānā pieskaita homoseksuālismu, prostitūciju un ārlaulības sakarus. Tad pat neatkarīgie eksperti runāja par to, ka patiesais HIV inficēto skaits Irānā ir ap 70- 100 tūkstošiem cilvēku. (pēc
www.poz.ru)

20-10-2009
Pēc starptautiska pētījuma datiem par C hepatīta izplatību Centrāleiropā un Austrumeiropā, tieši Latvijā ir visaugstākā saslimstība ar šo slimību, ko sauc arī par "kluso slepkavu". Gandrīz 80 procentos gadījumu infekcija iegūta, intravenozi lietojot narkotikas. Meklējot atbildes uz jautājumu, kāpēc salīdzinājumā ar citām Eiropas valstīm, piemēram, Krieviju vai Rumāniju, tieši Latvijā saslimstība ar C hepatītu iet savu uzvaras gājienu, viena no pētījuma autorēm profesore Sevala Akguna uzsver, ka pētījums vēl nav pabeigts, līdz ar to pilnībā izdarīt secinājumus ir neiespējami, taču viens gan ir skaidrs: Latvija ir viena no tām valstīm, kas bija spējīga piedāvāt kaut cik precīzus datus, kā arī Latvijā izveidota nacionāla mēroga infekcijas izplatības novērošanas sistēma. Tas pētījumā uzsvērts kā valsts panākums. Pēc Pasaules veselības organizācijas datiem, 170 miljoni pasaules iedzīvotāju jeb 3% ir inficēti ar C hepatīta vīrusu... Pilnu rakstu lasiet saitē
http://zinas.nra.lv/latvija/veseliba/5519-c-hepatits-izplatas-strauji.htm

19-10-2009
Vēl tikai līdz 31. oktobrim Ogrē darbu turpina ANO Narkotiku un noziedzības biroja (UNODC) finansētā programma "HIV profilakses paplašināšana intravenozo narkotiku lietotājiem Ogres novadā". Viena gada laikā smagā darbā izcīnīta uzticība vietējo narkotisko vielu lietotāju vidū, bet turpmākais atkarīgs no valsts un pašvaldības atbalsta. Narkotiku lietošanas sākšanas vecums ir ļoti mazs - sākot ar 12 gadiem. Sākumā jaunieši mēģina marihuānu, vidēji pēc diviem gadiem pāriet uz ko nopietnāku, līdz visbeidzot pievēršas intravenozām narkotikām. Narkomāni novērojami visā Ogrē. Ieva Eglīte, sociālā dienesta darbiniece, atzīst, ka pilsētā ir simtiem narkotisko vielu lietotāju. Narkomānam vienai ikdienas devai nepieciešami 5 līdz 10 lati, un nav noslēpums, ka šie līdzekļi nereti tiek iegūti nelikumīgā ceļā. Gandrīz visi narkomāni slimo ar C hepatītu un arvien biežāk arī ar HIV infekciju. Sabiedrības attieksme pret narkomānijas problēmu gan nereti ir vienaldzīga. Narkomāns arī ir cilvēks, bet narkomānija ir slimība, kuras ārstēšana nav iespējama bez sabiedrības līdzdalības. I.Eglīte atzīst, ka Ogres novada sociālajā dienestā iespēju robežās palīdzība narkotisko vielu lietotājiem tiks sniegta arī pēc 31.oktobra, tiesa gan, bez finansējuma to darīt būs krietni grūtāk. (teksts TVNET) Ogres televīzijas sižetu skatieties (vajadzīgs Real Player) iekopējot pārlūkā
 mms://stream.grafton.lv/ogrestv/20091014.narkomani.wmv

Tas ir interesanti! Lai cik dīvaini tas izklausītos, Freda Hačkinsona vēža izpētes centra speciālisti ir atklājuši, ka indīga gāze varētu palīdzēt ārstiem glābt cilvēku dzīvības kritiskās situācijās. Šī gāze ļautu ievērojami palēnināt cilvēka elpošanu, sirdsdarbību un citus dabiskos procesus, tādējādi dodot ārstiem vairāk laika cietušā dzīvības glābšanai. Runa ir par sērūdeņradi, kura iedarbība šobrīd tiek pārbaudīta uz pelēm. Kad peles ieelpo nelielu daudzumu šīs gāzes, tās gandrīz pilnībā sastingst, jo gāzes iedarbībai pakļauto peļu sirdsdarbības ātrums dramatiski samazinās. Turklāt sērūdeņradi ieelpojusī pele pārstāj uzņemt skābekli. CNN, atsaucoties uz Freda Hačkinsona vēža izpētes centra speciālistu Marku Rotu, raksta, ka skābeklis ir nepieciešams dzīvības uzturēšanai, tomēr tas vienlaikus ir arī toksīns. Zinātnieki ir atklājuši, ka cilvēka nāve iestājas nevis skābekļa trūkuma dēļ, bet gan straujas skābekļa līmeņa maiņas izraisītas ķīmiskas reakcijas rezultātā. Taču šīs reakcijas norisei ir nepieciešams skābeklis, un, tā kā sērūdeņradis aizstāj skābekli, nāvīgā reakcija nenotiek un dzīvnieka šūnas nemirst. Pilnu rakstu izlasiet saitē
http://www.tvnet.lv/zinas/tehnologijas/mistika/article.php?id=611991

Veselības ministre B. Rozentāle: "Esmu gandarīta par redzēto Strenču psihoneiroloģiskajā slimnīcā. Slimnīcas vadība ir izveidojusi spēcīgu kolektīvu, kuri pirmie Latvijā realizējuši "Pusceļa māju" projektu, lai veiksmīgi integrētu sabiedrībā pacientus ar garīgām saslimšanām. Šie cilvēki tagad atveseļošanās procesā var dzīvot ērtās telpās, strādāt un pamazām piemēroties dzīvei ārpus ārstniecības iestādes. "Pusceļa māju" izveidošanu paredzēja jau pagājušajā gadā pieņemtās Garīgās veselības aprūpes pamatnostādnes. Strenčos arī renovēta un atbilstoši aprīkota vienīgā nodaļa valstī, kurā ārstējas garīgi slimie pacienti ar tuberkulozi. Pacienti ar garīgām saslimšanām bieži slimnīcās ārstējas ilgstoši, tādēļ ir ļoti nozīmīgi, ka ar valsts galvoto kredītu atbalstu izdevies soli pa solim modernizēt mūsu psihoneiroloģiskās slimnīcas un nodrošināt šiem pacientiem ērtus un mūsdienīgus ārstēšanās apstākļus." (VM)

Latvijā tika veikti 12 medikamentozie aborti. Tā dēvētais tablešu aborts ilgus gadus tika kavēts juridisku problēmu dēļ. Vairāk lasiet saitē
http://zinas.nra.lv/latvija/veseliba/5402-tablesu-abortu-ievies-gausi.htm

18-10-2009
Murru cietums Igaunijā ir saņēmis Pasaules Veselības aizsardzības organizācijas (PVO) balvu „Labākā pieredze” par augstu ieslodzīto medicīniskās apkalpošanas līmeni. Pēc Murru direktora Tomasa Ernitsa teiktā, iestādes administrācija pieliek lielas pūles, lai medicīnisko pakalpojumu kvalitāte cietumā neatpaliktu no medicīniskās apkalpošanas līmeņa brīvībā. Svarīgu vietu ieslodzīto medicīniskajā apkalpošanā ieņem HIV infekcijas profilakse, atzīmē Ernitss. Izmeklēšanu uz cilvēka imunodeficīta vīrusa klātbūtni regulāri veic gan jaunpienācējiem, gan pastāvīgajiem cietuma iedzīvotājiem. „Mēs regulāri ņemam analīzes kā ienākošajiem ieslodzītajiem, tā arī tiem, kuri jau atrodas cietumā, tāpēc mēs zinām, ka HIV cietumā neizplatās”,- uzsver direktors. Pilsoņiem, kuri izcieš sodu Murru cietumā, ir iespēja izmantot augsti kvalificētu ģimenes ārstu un ārstu- speciālistu pakalpojumus. 2007. gadā balvu „Labākā pieredze” ieguva Tartu cietuma projekts cīņai ar HIV. (
www.delfi.ee)

16-10-2009

Samilzušo ieslodzījuma vietu parādu par elektroenerģiju, apkuri un pārtiku nomaksai tiks meklēts risinājums, pēc Nacionālās drošības padomes sēdes informēja Tieslietu ministrs M. Segliņš. Segliņš skaidroja, ka "vasarā pēc mehāniskās naudas samazināšanas sācis pietrūkt naudas ieslodzījuma vietām, kas var novest pie situācijas, ka var tikt atslēgta elektrība un pietrūkt līdzekļu pārtikas iegādei". Tādēļ Nacionālās drošības padome izvērtējusi situāciju un ministri ar izpratni izturējušies pret vajadzību rast papildu risinājumu, norādīja Segliņš. "Es uzskatu, ka valdības pārstāvji, kuri piedalījās šajā sanāksmē, izprata situāciju un jautājumu atrisinās," sacīja Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšnieks V. Puķīte, piebilzdams, ka tagad valdībai būs jāvienojas par 2,3 miljonu latu piešķiršanu IeVP no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. "Kad premjers un finanšu ministrs to izlems, es būšu apmierināts, pretējā gadījumā mēs turpināsim rakstīt vēstules valdībai," atzina Puķīte.  (pēc LETA)

Uzaicinājums valsts un pašvaldību institūcijām, kā arī nevalstiskajām organizācijām (biedrībām un nodibinājumiem), piedalīties Apvienoto Nāciju Narkotiku un Noziedzības biroja (UNODC) grantu shēmas projektu konkursā "Farmakoterapijas pieejamības paplašināšana." UNODC grantu konkursa mērķis ir palielināt pieejamību ilgtermiņa farmakoterapijai ar metadonu. Visa informācija - saitē
http://www.unodc.org/unodc/en/baltics/news.html

15-10-2009
Eiropas organizācija Health Consumer Powerhouse publicējusi salīdzinošā pētījuma datus, kas veltīts cīņai ar AIDS Eiropā. Euro HIV Index reitingā ir iekļuvušas visas Eiropas Savienības dalībvalstis, kā arī Šveice un Norvēģija. Eiropas valstu politika attiecībā pret AIDS tika vērtēta pēc HIV inficēto iekļaušanas cīņā ar epidēmiju, viņu tiesiskā stāvokļa, HIV infekcijas ārstēšanas un aprūpes pieejamības, profilaktisko pasākumu pieejamības un pieejamības tādiem statistikas datiem kā saslimstība un mirstība. Kā vēstīts Health Consumer Powrhouse preses relīzē, pirmā vieta reitingu tabulā ir Luksemburgai, tai seko Malta un Šveice. Savukārt pēdējā, 29. vietā, ir Rumānija, kuru tikai nedaudz apsteidz Itālija un Grieķija. Interesanti, ka kādreizējās sociālistiskā bloka valstis Slovēnija un Slovākija ir izrādījušās veiksmīgākas cīņā ar AIDS nekā Lielbritānija un Norvēģija. Toties bijušajās padomju republikās situācija nav tik iepriecinoša: Igaunija ir ieņēmusi 18. vietu, Latvija – 19. vietu, bet Lietuva atrodas 21. vietā starp 29 valstīm. HIV inficētie cilvēki bieži sastopas ar diskrimināciju darba vietā vai mācību iestādē. Ar profilakses pasākumiem slikti veicas ieslodzījuma vietās, it īpaši – Austrumeiropā. Arvien izplatītāki ir riskantu seksuālu sakaru gadījumi. Bet, neraugoties uz to, dažas valstis samazina to programmu finansējumu, kas vērstas uz pretdarbību HIV epidēmijai. Saite uz pilnu Euro HIV Indeksu (angļu valodā)
http://www.healthpowerhouse.com/files/Report%20Euro%20HIV%20index%20091008-3.pdf
Preses relīzi "Latvia mediocre for HIV care and support, says new EU Index" (angļu valodā) lasiet saitē http://www.apvienibahiv.lv/docs/729/BPN/EHIVI%202009%20Press%20release%20Latvia.pdf

14-10-2009
Veselības ministrijas atbilde uz Baltijas Pozitīvās Sadraudzības Pozīcijas vēstuli (13.10.2009. Nr. V-01-18.01.16/1416 Valsts sekretāra vietnieks J.Bundulis)
"Veselības ministrija ir saņēmusi Baltijas Pozitīvās Sadraudzības 2009.gada 30.augusta vēstuli, kurā izteikts aicinājums Baltijas valstu vadītājiem un valdību vadītājiem, starptautiskajām organizācijām un fondiem nepieļaut situāciju, ka ekonomiskā krīze valstī kļūst par iemeslu ar HIV infekciju dzīvojošu cilvēku veselības pasliktināšanai un samazinātai veselības aprūpes pakalpojumu pieejamībai, aicinot veikt profilakses pasākumus riska grupās, uzlabot ārstēšanu, efektīvi izmantot esošos resursus, veikt izmaiņas normatīvajos aktos un piedāvājot savu palīdzību. Veselības ministrija izprot Baltijas Pozitīvās Sadraudzības vēstulē paustās bažas par šobrīd esošās ekonomiskās situācijas iespējamo ietekmi uz veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību un nodrošināšanu HIV inficētajām personām. Saskaņā ar Cilvēka imūndeficīta vīrusa (HIV) infekcijas izplatības ierobežošanas programmas 2009.-2013.gadam  ieviešanas plānu ir noteikti galvenie veicamie pasākumi HIV infekcijas izplatības ierobežošanai, tajā skaitā profilakses pasākumi augsta HIV inficēšanās riska grupās, veselības aprūpes pakalpojumu, tajā skaitā  antiretrovirālās terapijas, pieejamības uzlabošana, kā arī paredzēts papildus piesaistīt  starptautisko organizāciju finanšu līdzekļus.
Lai paplašinātu un atvieglotu pacientiem ambulatorajai ārstēšanai paredzēto antiretrovirālās terapijas zāļu saņemšanu, ar 2009.gada 25.augusta Ministru kabineta noteikumiem Nr.967 „Grozījumi Ministru kabineta 2006.gada 31.oktobra noteikumos Nr.899 „Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība”” noteikts, ka ar 2010.gada 1.janvāri HIV infekcijas pacientiem ambulatorajai ārstēšanai paredzētās zāles ir iekļautas ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu kompensācijas sistēmā un apmaksātas 100% apmērā. Veselības ekonomikas centrs sadarbībā ar speciālistiem gatavo ārstniecības iestādēs lietojamo zāļu sarakstu HIV infekcijas ārstēšanai. Samazinoties valsts budžeta finansējumam veselības nozarē, antiretrovirālo zāļu iegādes izdevumi 2009.gadā ir palikuši aptuveni tai pašā līmenī (1,6 milj.). (...)
Veselības ministrija iesaka sabiedriskajām organizācijām turpināt aktīvi izmantot savu dalību HIV infekcijas, tuberkulozes un seksuālās transmisijas infekciju izplatības ierobežošanas koordinācijas komisijas darbā un ierosināt komisijas darba kārtībā iekļaut Baltijas Pozitīvās Sadraudzības  aicinājumā  minēto jautājumu apspriešanu, piemēram, par pacientu nodrošināšanu ar viņiem draudzīgiem integrētiem pakalpojumiem, par pašvaldību lomas palielināšanu veselības aprūpes, sociālās aprūpes un palīdzības nodrošināšanā, veselības aizsardzības jautājumu risināšanā, veselīga dzīves veida popularizēšanā un sadarbību ar sabiedriskajām organizācijām.
Atzīstot HIV/AIDS problēmas nozīmību valstī, Veselības ministrija allaž ir veltījusi un veltīs īpašu uzmanību tās risināšanai, kā arī augstu vērtē nevalstiskā sektora ieguldījumu šajā darbā."

Nākamgad naudas Veselības ministrijai pietiks vien neatliekamās medicīniskās palīdzības nodrošināšanai un plānveida palīdzību atjaunot nevarēs, par to šodien informēja Veselības ministre B. Rozentāle. Nākamgad veselības aprūpei paredzēti 405 miljoni latu, kas ir par 128 miljoniem latu mazāk nekā 2009. gadā, informē portāls www.rus.db.lv.

13-10-2009
Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšnieks V. Puķīte apgalvo, ka ieslodzītie ir labākā situācijā savu veselības problēmu risināšanā cietumos, nekā pacienti brīvībā, kaut ir daļēji apstādināts darbs cietuma slimnīcā un visas akūtās problēmas tiekot risinātas pilsētas slimnīcās vai izsaucot ātro palīdzību, vai arī uz vietas cietumā. Interviju TV kanālam LZK 13. oktobrī varat noskatīties saitē
http://www.tvnet.lv/onlinetv/lzk/minutes/article.php?id=345822 Ar mūsu biedrības viedokli šajā jautājumā Jūs varat iepazīties, izlasot starpziņojumu par darbu ieslodzījuma vietās 2009. gadā saitē http://www.apvienibahiv.lv/docs/729/Projekti_programmas/Starpposma_zinjojums_2009.pdf

"Piedāvājums" seram Eltonam Džonam.  Kāds Ukrainas eksnarkomāns Sergejs, kurš ir HIV pozitīvs un 8 gadus sēdējis cietumā, grib vienoties ar 62 gadus veco dziedātāju par aizbildniecības tiesību atdošanu, ja viņš palīdzēs sākt jaunu dzīvi Apvienotajā Karalistē. "Es neesmu pret ideju, ka Eltons kļūst par aizbildni. Es vēlētos ar viņu satikties un parunāt par to. Man nav nekas pretī, ja dēls dodas uz Lielbritāniju, lai būtu kopā ar Eltonu, kamēr man ir iespēja būt tuvumā un rūpēties par viņu." Tikmēr zēna māte kategoriski iebildusi par šādu iespēju, jāpiebilst, arī viņa ir HIV pozitīva un dzīvo šķirti. Viņa atsakās pārdot dēlu pret naudu un grib atgūt savu dzīvi, kāda tā bijusi agrāk. Šai versijai piekrīt zēna tēvs, kurš pēc amata ir kurpnieks. "Es zinu, ka Eltons ir bagāts vīrs, varbūt viņš varētu palīdzēt man un sievai, iedot dzīvokli, lai mēs atkal kļūtu ģimene. Un vēl Eltons varētu nopirkt man apavu veikalu, tas gan būtu lieliski!" viņš komentē. (TVNET/SWH)

12-10-2009
Labklājības ministrija (LM) atgādina, ka noteikumi par ģimenes vai atsevišķi dzīvojošas personas atzīšanu par trūcīgu nosaka, ka ģimene (persona) tiek atzīta par trūcīgu, ja tās ienākumi uz katru ģimenes locekli pēdējo trīs mēnešu laikā nepārsniedz 50% no valstī noteiktās minimālās mēnešalgas, kas 2009. gadā ir 180 lati mēnesī (tātad 90 latu). Tāpat ģimene (persona) tiek atzīta par trūcīgu, ja tai nepieder naudas līdzekļu uzkrājumi un vērtspapīri, nav parādsaistību, nepieder īpašums, nav noslēgts uztura līgums un tā neatrodas pilnā valsts vai pašvaldības apgādībā. LM uzsver, ka par parādsaistībām nav uzskatāmi studiju un studējošo kredīti, kredīti mājokļa pielāgošanai cilvēkiem ar invaliditāti, parāds par dzīvokļa īri, apsaimniekošanas izdevumiem un komunālajiem pakalpojumiem, kā arī parāds par pacienta iemaksu vai pacienta līdzmaksājumu. Savukārt par īpašumu nav uzskatāma dzīvokļa iekārta, apģērbs un sadzīves priekšmeti, nekustamais īpašums vai tā daļa, kustamā manta, kuru izmanto ģimenes pamatvajadzību nodrošināšanai un viens transportlīdzeklis, kas personas īpašumā ir ilgāk par desmit gadiem.
(LM)

Spitālīgo un HIV inficēto aizbildnis piepulcēts Vatikāna svēto pulkam. 11. oktobrī Romas pāvests Benedikts XVI kanonizēja piecus jaunus svētos. Starp viņiem bija arī Damians Molokaiskis, spitālīgo aizbildnis, kuru katoļi uzskata arī par HIV inficēto debesu patronu. Beļģis Jozefs de Vesters (Jozef De Veuster) dzimis 1840. gadā flāmu tirgotāja ģimenē. Jau agrā jaunībā viņš kļuva par mūku un pieņēma vārdu Damians. 1864. gadā brālis Damians misionāra statusā devās uz Havaju salām. Tajā laikā Havaju salās plosījās lepra, ko bija ievazājuši kolonizatori. No lepras slimniekiem bieži izvairījās pat ārsti. 1873. gadā Damians sāka kalpot leprozorijā Kalaupapas ciemā uz Molokai salas. Tur viņš uzcēla baznīcu un sāka kopt slimniekus. Garīdznieka pašaizliedzīgais darbs tika novērtēts jau viņa dzīves laikā. 1886. gadā viņš pats inficējās ar lepru un pēc trim gadiem nomira. Situācija, kādā tolaik atradās lepras slimnieki, līdzinās tām bailēm un stigmai, kāda valda pret HIV pozitīvajiem. Kristieši Damianu uzskatu ne vien par spitālīgo, bet par visu atraidīto, tostarp HIV inficēto, aizbildni. ASV prezidents B. Obama, kurš cēlies no Havajas salām, Damiana Molokaiska kanonizēšanas ceremonijā vērsās pie sabiedrības ar īpašu uzrunu: „Šodien, kad miljoniem cilvēku pasaulē cieš no slimībām, it īpaši – no AIDS epidēmijas, mums ir jāņem piemērs no tēva Damiana un ir jābūt gataviem atsaukties aicinājumam palīdzēt un jārūpējas par slimajiem.” Vairāk par Damianu lasiet
http://www.radiovaticana.org/let/Articolo.asp?c=282571

Ministru prezidenta un Memorandu parakstījušo NVO tikšanās, kā arī jaunu NVO pievienošanās Memorandam notiks 16. oktobrī, kā iepriekš plānots, tomēr tikšanās sāksies 9.00 (nevis 10.00, kā bija izziņots iepriekš) un tā notiks Ministru prezidentu zālē, 3.stāvā. Šīs izmaiņas saistītas ar Valdības saspringto darbu pie valsts budžeta projekta un nepieciešamības 16. oktobrī noturēt ārkārtas valdības sēdi. (Valsts kanceleja)

Finanšu ministrijai tiks dots uzdevums atrast budžetā vēl 25 miljonus latu, kas nepieciešami, lai nodrošinātu neatliekamo medicīnisko palīdzību un slimnīcu darbību līdz šā gada beigām. Par papildu 25 miljonu latu piešķiršanu veselības aprūpei tiks lemts 13. oktobra valdības sēdē.Jau ziņots, ka saistībā ar nopietno samazinājumu veselības aprūpei 2009. gada II pusgadā, vislielākais finanšu samazinājums skāra tieši slimnīcas, tādēļ tika apdraudēta visu, arī lielo neatliekamās palīdzības slimnīcu funkcionēšana. Lai šādu situāciju nepieļautu un iedzīvotājiem tiktu nodrošināta nepārtraukta neatliekamā palīdzība slimnīcā, Veselības ministrija ar Finanšu ministrijas akceptu oktobrī pārdalīja slimnīcām tos līdzekļus, kas bija paredzēti pacientu ārstēšanai novembrī un decembrī. Līdz ar to papildus līdzekļi iedzīvotāju ārstēšanai gada beigās ir vitāli nepieciešami. Jāatzīmē, ka valsts apmaksāta plānveida ārstniecība netiek nodrošināta jau no jūlija.
(VM)

Bezdarbs piespiedīs ar narkotiku izplatīšanu nodarboties cilvēkus, kuri līdz šim bijuši likumpaklausīgi, brīdina policija. Intensīvāka narkotisko un psihotropo vielu izplatīšana notiek tieši Rīgā, jo šeit ir liels pieprasījums pēc tām. Pilnu rakstu lasiet saitē
http://zinas.nra.lv/latvija/kriminalzinas/4674-bezdarbs-piespiedis-narkotikas-izplatit-likumpaklausigajiem.htm

11-10-2009
Bloomberg: patiesais krīzes laiku rādītājs esot cena par prostitūtu pakalpojumiem. Ārvalstu žurnālistu uzmanība situācijai Latvijā patlaban, iespējams, pievērsta vairāk nekā jebkad. Dažādi analītiķi steidz prognozēt iespējamo lata devalvāciju, budžeta samazinājuma apmērus. Tomēr esot kāds rādītājs, kas precīzi nosaka, cik tuvu vai tālu esam no ekonomiskās atveseļošanās. «Bloomberg» analītiķis Matejs Lins uzskata, ka grūtos laikos tradicionālie rādītāji ir bezjēdzīgi. Viņš iesaka pētīt ekonomisko situāciju Latvijā, noskaidrojot, kāda ir cena par prostitūtu. Ekonomists apgalvo: seksa tirgus ir visprecīzākais rādītājs. «Tā cena ir ļoti elastīga. To var mainīt pēc stundas, pēc dienas. Tā stāsta jums ļoti ātri, kāds ir pieprasījums.» Galvenais eksperta arguments: cena par seksa pakalpojumiem ir zaudējusi divas trešdaļas kopš krīzes sākuma. Pagaidām situācija nemainās, kas liecina, ka līdz ekonomiskās atveseļošanas Latvijai vēl ir tālu. (pēc
www.apollo.lv un TVNET)

10-10-2009
Neatliekamā medicīniskā palīdzība (NMP) iedzīvotājiem arī turpmāk tiks nodrošināta bez maksas. Veselības ministrija uzsver, ka iedzīvotājiem nav jābaidās, ka par brigādes izsaukumu būs jāmaksā, jo pacients nevar objektīvi izvērtēt savu veselības stāvokli. NMP dienestā strādā kvalificēti, speciāli apmācīti mediķi un katru izsaukumu izvērtē pēc ļoti stingriem kritērijiem, lai atpazītu situācijas, kas ir bīstamas pacienta dzīvībai vai veselībai un kad brigādei jāierodas nekavējoties. Par šādiem izsaukumiem pacientam nav jāmaksā. Savukārt gadījumos, kad izsaukums nav veselībai vai dzīvībai kritisks un nav NMP dienesta kompetencē, pacientam ir iespēja telefoniski konsultēties ar dežurējošo ārstu un saņemt ieteikumus, kā rīkoties. Ja izsaukums nav dienesta kompetencē un pacientam ir iespēja vajadzīgo palīdzību saņemt citur (pie ģimenes ārsta, dežūrārsta vai slimnīcas uzņemšanas nodaļā), taču pacients vēlas brigādes ierašanos, tad dispečerdienests pacientu informē, ka tas ir maksas pakalpojums. Tomēr, ja pacients par maksas pakalpojumu nebūs brīdināts laikus, piesakot izsaukumu, tad brigāžu mediķi pēc palīdzības sniegšanas samaksu nepieprasīs. (VM)
Valdība apstiprināja nepamatotu izsaukumu cenrādi: par parastās NMP brigādes izsaukumu Ls 28,21, par intensīvās terapijas brigādes Ls 47,75, bet reanimācijas - Ls 78,64.

ASV prezidents B. Obama paziņoja, ka no milzīgajiem ekonomikas stimulēšanas plāna līdzekļiem piecus miljardus dolāru (2,5 miljardus latu) liels finansējums tiks piešķirts slimību pētniecības projektiem. Pamatā tiks finansēti AIDS, cūku gripas un vēža medicīniskās un klīniskās izpētes projekti.
(BBC)

Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāra vietnieks J. Bundulis informēja par aktualitātēm veselības aprūpes nozarē. Šobrīd notiek darbs pie 2010. gada valsts budžeta veidošanas un veselības aprūpei paredzēti 3,4% no iekšzemes kopprodukta (IKP) – tikpat procentu, cik šogad. Taču, ņemot vērā IKP samazinājumu 2010. gadā, tas būšot par aptuveni 50 miljoniem latu mazāk nekā šogad. “Man ir ļoti liela pārliecība, ka šo gadu mēs pabeigsim daudzmaz normāli, jauno gadu uzsākot bez būtiskiem parādiem. Premjers ir pateicis, ka nauda jāatrod,” sacīja J. Bundulis, paužot pārliecību, ka 2009. gadā nozarei trūkstošais finansējums tiks piešķirts. Viņš arī skaidroja jauno kārtību, kas kompensēs pacienta līdzmaksājumu par zālēm trūcīgajām personām. Par šīm aktualitātēm veselības nozarē lasiet saitē
http://www.farmacija-mic.lv/main/zinasw/5/4396

09-10-2009
Uz 2009. gada 08. oktobri farmaceitiskās kompānijas iesniegušas iekļaušanai valsts kompensējamo zāļu sarakstā 2010. gadā šādus antiretrovīrusu medikamentus HIV infekcijas ārstēšanai (preparāti un kompensācijas cenas par 1 iepakojumu latos): Ziagen 167,65; Kivexa 260,42; Trizivir 360,00; Reyataz 282,13; Prezista 482,41; Videx EC 175,42; Stocrin 27,90; Fuzeon 1144,47; Intelence 283,25; Telzir 223,78; Epivir 104,35; Combivir 208,73; Kaletra 299,79; Celsentri 613,97; Viramune 151,87; Retrovir 133,04; Isentress 592,04; Invirase 308,10; Zerit 122,79; Aptivus 519,52 (
www.zcva.gov.lv)

2009. gadā uz 05. oktobri Igaunijā konstātēti 298 jaunie inficēšanas ar HIV gadījumi. Kopumā Igaunijā reģistrēti 7207 HIV pacienti, no kuriem 279 AIDS stadijā. (
http://www.tervisekaitse.ee/?page=102)

Latvijas cietumos tiks izveidota vienota tirdzniecības tīkla darbība, kas nodrošinās ieslodzītajiem visos cietumos iespēju iegādāties plašu atļauto preču sortimentu par vienādām cenām, kā arī piemērojot tirgojamām precēm cenu samazinājuma akcijas atbilstīgi noteiktajām operatora veikala tīklā. Tiks izveidota automatizēta norēķinu sistēma, ar kuras palīdzību ieslodzītie varēs iegādāties preces ar īpašām norēķinu kartēm.
(IeVP)

"Kas īsti tajā metadona programmā notiek! Rodas iespaids, ka daudzi pacienti metadona programmu izmanto, lai iegūtu vēl lielāku eiforijas pakāpi. Jau ilgāku laiku nākas redzēt vienus un tos pašus centra pacientus ar neadekvātu uzvedību (ar miglainām acīm, apdullinātus). Narkoloģijas centrs vienkārši sāk izskatīties pēc narkomānu un narkotisko vielu tirgoņu perēkļa, kam ar narkomānu ārstēšanu maz sakara! Tas viss (alkohola un tablešu vienlaicīga lietošana) katru dienu notiek centra logu priekšā." Pilnu rakstu lasiet saitē
http://www.diena.lv/lat/tautas_balss/lasitaji_vaica/par-metadona-programmas-pacientiem

Krievijas skolās veiks narkotiku testus. Pusaudžiem Krievijas skolās kārtējo medicīnisko pārbaužu laikā tiks veikti narkotiku testi, trešdien pavēstīja Federālās narkotiku apkarošanas aģentūras vadītājs V. Ivanovs. "Mēs taču neesam šokēti, kad tiek ņemtas asins, lai analizētu balto un sarkano asinsķermenīšu līmeni," preses konferencē sacīja amatpersona. Narkotiku testi "būs tikai par vienu analīzes veidu vairāk, tas arī viss", mierināja Ivanovs, norādot, ka rezultāti tiks nodoti vecākiem. Krievijas Prezidents D. Medvedevs jau augustā ierosināja skolās veikt obligātus narkotiku testus, brīdinot, ka narkomānija kļuvusi par draudu nacionālajai drošībai. "Tas, ka narkomāni ir gados jauni cilvēki, apdraud valsts nacionālo drošību, met nopietnu izaicinājumu tautas veselībai un jau tā smagajai demogrāfiskajai situācijai. Eksperti uzskata, ka patiesais narkomānu skaits ir starp diviem un divarpus miljoniem. Tie ir gandrīz 2% Krievijas pilsoņu, un visbīstamākais šajā sakarā ir tas, ka divas trešdaļas no tiem ir jaunieši, kas nav sasnieguši 30 gadu vecumu." (pēc LETA/AFP) Vairāk par šo tēmu lasiet aktualitātē krievu valodā RUS daļā.

07-10-2009
Alberta Einšteina medicīnas koledža (ASV) saņēmusi 7 miljonus dolāru lielu grantu, lai izstrādātu maksts gredzenus, kas pasargātu no inficēšanās ar HIV. Zinātnieki ir gatavi radīt baktericīdus gredzenus, izmantojot divu preparātu salikumu, kas iznīcinātu vīrusu. Viens no preparātiem ir tenofovīrs, kas bloķē fermentu, kurš nodrošina vīrusa vairošanos. Tāpat zinātnieki aplūkoja preparātus PIE12-trimers un maraviroks, kas aizsargā šūnu imūnsistēmu no HIV iekļūšanas tajās, efektivitāti. Izmantojot Jutas bioinženieru palīdzību, šos preparātus varēs iekļaut maksts gredzenā. (www.poz.ru )

Preses konferencē  Vatikānā kardināls Pīters Terksons no Ganas ar iebildēm atzina prezervatīvu izmantošanu diskordantu pāru attiecībās. Kā zināms, šopavasar Romas pāvests Benedikts XVI paziņoja, ka, viņaprāt, prezervatīvi nav AIDS problēmas risinājums šajā kontinentā un pat var padziļināt tās. Romas pāvesta pozīcija izsaukusi protestu vētru. Protams, ka preses konferences laikā tika skarta arī prezervatīvu tēma. Atbildot uz žurnālista jautājumu, kardināls Pīters Terksons teica, ka viņš pieļauj prezervatīvu lietošanu laulāto seksuālajās attiecībās, ja vienam no partneriem ir HIV. Tajā pašā laikā kardināls uzsvēra, ka par izsargāšanās no vīrusa pamatmetodi uzskata uzticību un atturību. Viņš tāpat izteica šaubas, ka zemas kvalitātes lētie prezervatīvi ne vienmēr var garantēt aizsardzību, bet it īpaši - Āfrikas karstajā klimatā, un tādējādi radīt mānīgu drošības sajūtu. (
www.aids.ru)

Mančesteras pilsētas administrācija ir izdevusi ilustrētu mācību līdzekli par dzimumdzīvi pēc 50 gadiem. Četrdesmit septiņas lappuses biezā brošūra tika radīta, ņemot vērā speciālu pasūtījumu, kas balstīts uz pusmūža cilvēku aptauju, kuri pauda neapmierinātību par informācijas trūkumu, kas skar šīs vecuma grupas intīmās attiecības un dzimumveselību. Daudzi briti pēc 50 gadu sasniegšanas kļūst vientuļi un vēlas veidot jaunas attiecības ar pretējā dzimuma pārstāvjiem. Izdevumā ir sadaļas „Parunāsim par seksu” un „Padomi kopšanā”, kā arī informācija par infekcijas slimībām, ko nodod dzimumceļā, par izskata un dzimumsistēmas pārmaiņām novecojot. Brošūras ilustrēšanai izmantotas Menčesteras pusmūža cilvēku fotogrāfijas. (
www.medportal.ru)

06-10-2009
Biedrība INKO centrs aicina pievērst uzmanību: trūcīgie pacienti var saņemt kompensējamos medikamentus un palīglīdzekļus bez maksas. No 2009. gada 1. oktobra trūcīgie pacienti var sākt saņemt kompensējamās zāles un medicīniskās ierīces bez maksas, kā to paredz valdības apstiprinātās izmaiņas Ministru kabineta noteikumos. Krīzes laikā arvien vairāk iedzīvotāju nespēj iegādāties ikdienā nepieciešamās zāles hronisko slimību ārstēšanai, kas rada draudus viņu veselībai un var apdraudēt pat dzīvību. Tāpēc aicinām plašsaziņas līdzekļus sniegt pēc iespējas plašāku informāciju par likumdošanā garantēto iespēju bez maksas saņemt kompensējamos medikamentus un palīglīdzekļus (autiņbiksītes), kas trūcīgajiem iedzīvotājiem ļaus uzlabot savu veselību un dzīves kvalitāti.

Informācija par trūcīgo personu apkalpošanu aptiekās, saskaņā ar izmaiņām normatīvajos aktos saitē
http://www.farmacija-mic.lv/main/zinasw/5/4377

05-10-2009
Latvijā joprojām pieaug ārstējamo ar kombinēto antiretrovīrusu terapiju inficēto ar HIV pacientu skaits - no 331 cilvēka 2009. gada 01. jūlijā līdz 415 cilvēkiem 01. oktobrī. 2009. gadā konstātēti 167 jaunie inficēšanas ar HIV gadījumi. Kopumā kopš 1987. gada Latvijā reģistrēti 4506 HIV pacienti, no kuriem 794 AIDS stadijā. Ārstu kontrolē atrodas 3038 pacienti. Specifisko ārstēšanu saņem 389 pieagušie un 26 bērni, bet 21 grūtniece (3 no tām ieslodzījumā) saņem profilaktisko terapiju. Ap 200 cilvēku AIDS stadijā ārstēšanu nesaņem. Ar jaunākiem datiem par HIV inficēto aprūpi un ārstēšanu Jūs varat iepazīties mājaslapas Aktualitāšu slejas augšgalā.

Šveices Veselības aizsardzības federālais departaments ir aizsācis online kampaņu pret AIDS iniciatīvu ietvaros „Mīli dzīvi – apturi AIDS” („Love Life Stop Aids”). Kampaņas producents ir aģentūra Euro RSCG Zurich. Četri uzfilmētie rullīši (skatieties
http://www.mpilot.ru/news/20303.html) neparādīsies televīzijā, jo satur visai atklātas seksa ainas. Šveices Veselības aizsardzības federālais departaments nemoralizē un neaicina ierobežot sakaru skaitu, apzinoties, ka to darīt ir neauglīgi. Visu rullīšu sižets ir ļoti vienkāršs: satikās, paskatījās viens uz otru un pārgulēja. Auditorijai tiek prasīts tikai viens – pat tad, ja viss notiek ļoti strauji, neaizmirstiet par prezervatīviem. Paralēli rullīšiem ir aktivizēts promosaits, kur tiek detalizēti klāstīts par drošu seksu. Iniciatīva „Love Life Stop Aids” sākās Šveicē 2006. gadā, bet reklāmas kampaņas ir katru gadu. 2009. gada reklāmas kampaņas principiālā atšķirība ir tāda, ka iepriekš akcents tika likts uz drukāto reklāmu, bet tagad – uz online rullīšiem.

Starptautiskā  nevalstiskā organizācija „Ārsti bez robežām” izteikusi aicinājumu lielajām farmācijas kompānijām, kurām ir patents uz antiretrovīrusu preparātiem, pievienoties patentu kopfondam. Tas ļautu visām kompānijām kopīgi izmantot patentus uz preparātiem, kurus izmanto HIV infekcijas ārstēšanai. Turklāt patenta turētāji saņemtu samaksu par viņu atklājumu izmantošanu. Antiretrovīrusu preparātu patentu kopfonds top pašlaik, iesaistoties UNITAID – starptautiskai organizācijai, kas veic pret HIV preparātu iepirkšanu. Kā norādīts  organizācijas „Ārsti bez robežām” preses relīzē, šīs iniciatīvas veiksme ir atkarīga no deviņu lielāko patentu turētāju gatavības pievienoties kopfondam. Runa ir par kompānijām Abbott, Boehringer Ingelheim, Bristol-Myers Squibb, Johnson&Johnson, Gilead, GlaxoSmithKline, Merck, Pfizer un Sequoia Pharmaceuticals. „Ārsti bez robežām” organizēja vēstījumu sūtīšanas kampaņu šo farmācijas kompāniju vadītājiem. Ikviens, kas vēlas, var ieiet organizācijas saitā
www.msf.org  un nosūtīt elektronisko vēstuli ar aicinājumu ņemt dalību patentu kopfondā. Patentu barjeru likvidēšana nestu acīmredzamu labumu HIV inficētajiem. Pirmām kārtām jau zāles kļūtu lētākas un pieejamākas, jo nevajadzētu kā šodien gaidīt 20 gadu, līdz beigsies patenta turētāja tiesības uz preparātu.

Britu zinātnieki atklājuši, ka bērniem, kuru mātes grūtniecības laikā smēķējušas tabaku, ir paaugstināts risks, ka pusaudžu vecumā viņiem parādīsies psihotiskas izpausmes. Turklāt psihožu attīstība ir ciešā saistībā ar izsmēķēto cigarešu daudzumu. Arī tas, ka māte grūtniecības laikā lieto alkoholu, palielina psihotisko izpausmju iespējamību, bērnam sasniedzot pusaudža vecumu. Tiesa, tikai tajā gadījumā, ja ik nedēļas alkohola deva ir pārsniegusi 21 standartporciju (1 jebkura alkoholiskā dzēriena standartporcija ir ekvivalenta 10 mililitriem tīrā spirta). Neliels sieviešu skaits, kas piedalījās pētījumā, atklāja, ka grūtniecības laikā ir lietojušas marihuānu. Paliekošu iespaidu uz psihožu biežumu bērniem tas neatstāja. Kā atzina pētījuma vadītājs, Kardifas universitātes psihiatrs Stenlijs Zammita, aptuveni 20 procentiem pusaudžu nebūtu psihotisku simptomu, ja viņu mātes grūtniecības laikā būtu atturējušās no smēķēšanas. (
www.medportal.ru)

04-10-2009
Pēdējā gada laikā kaitējuma mazināšanas programmas Latvijā ir piesaistījušas arvien jaunus klientus, kas liecina gan par programmu lietderību, gan atkarības problēmas aktualitāti. Tā, piemēram, biedrība DIA+LOGS Rīgā ir palielinājusi mēnesī izsniegto šļirču apjomu no 7840 šļircēm 2009. gada janvārī līdz 23189 šļircēm 2009. gada jūlijā, kā arī piesaistījusi programmai 1152 jaunus klientus. Veiksmīgi ir darbojies arī Liepājas Narkoatkarības pārvarēšanas palīdzības punkts, kur samainīto šļirču skaits pieaudzis no apmēram 100 šļircēm mēnesī 2008. gada nogalē līdz vidēji 1419 šļircēm mēnesī 2009. gada vasarā. Jāatzīmē, ka Liepājā šo lielo izdalīto šļirču pieaugumu galvenokārt noteica ielu darbinieku piesaiste programmai. Vairāk lasiet saitē
http://www.unodc.org/unodc/en/baltics/news.html

Veselības ekonomikas centrs izsniedz šādu medicīnisko dokumentāciju: medicīnisko uzziņu transportlīdzekļu vadītājiem un personām, kuras vēlas iegūt  transporta  līdzekļu vadītāja kvalifikāciju (vienas veidlapas cena – Ls 0,59); transportlīdzekļu    vadītāju   un   personu,   kuras   vēlas   iegūt transportlīdzekļu   vadītāju  kvalifikāciju,  veselības  pārbaudes  žurnāla veidlapu Nr.082/u (vienas veidlapas cena – Ls 2,00); veselības  karti  personām,  kuras  nodarbojas vai vēlas nodarboties ar prostitūciju (vienas veidlapas cena – Ls 1,00). Medicīnisko  dokumentāciju  izsniedz pirmdienās, otrdienās un trešdienās no plkst.  09.30  līdz  13.00  Veselības  ekonomikas centra telpās Duntes ielā 12/22, Rīgā, Lietvedības daļā. Vairāk informācijas saitē http://www.zcva.gov.lv/meddoc.html

03-10-2009
Afganistānā pēdējos gados tik ļoti pieaudzis narkomānu skaits, ka šajā valstī draud uzliesmot HIV/AIDS epidēmija, ziņo CNN. Afganistānā heroīna devas cena mazumtirdzniecībā ir mazāka par četriem dolāriem. Ņemot vērā, ka narkotikas tiek iegūtas no šajā valstī audzētajām magonēm, tās iegādāties ir ļoti viegli. Aptuvenās aplēses rāda, ka atkarīgi ir aptuveni pieci procenti no 25 miljoniem valsts iedzīvotāju. Arvien vairāk atkarīgo no narkotiku smēķēšanas pievēršas intravenozai to lietošanai, tāpēc tiek uzskatīts, ka tuvākajā laikā Afganistānā var uzliesmot HIV/AIDS epidēmija. Pagaidām HIV epidēmija Afganistānā ir sākotnējā stadijā - pēc Pasaules Veselības organizācijas aplēsēm ar HIV ir inficēti no 1000 līdz 2000 iedzīvotāju.
(The World Bank: Afghanistan’s HIV epidemic is at an early stage, concentrated among high risk groups, mainly injecting drugs users and their partners. Although HIV prevalence is low, there is potential for rapid spread due to the current increase in injecting drug use. A 2006 study among IDUs in Kabul city found that 3% of the IDUs were HIV positive. It is difficult to estimate the scale of spread of HIV associated with sex work or male-to-male sex. Although the officially reported number of HIV cases in Kabul is 71, UNAIDS and WHO estimate that there may be between 1,000 - 2,000 people living with HIV in Afghanistan.)

02-10-2009
Biedrība "Jaunatne pret AIDS" ielūdz apmeklēt izstādi „Mainīgās sejas” no 2. līdz 31. oktobrim Spīķeros, Dirty Deal Cafe Expo izstāžu zālē. Izstādes mērķis ir sabiedrībā veicināt izpratni par dažādību un iecietību, kā arī veidiem, kādos iespējams cīnīties pret diskrimināciju. Izstādē tiks apskatīti četri diskriminācijas veidi: diskriminācija rases, seksuālās orientācijas, dzimuma dēļ, kā arī ar HIV inficēto cilvēku diskriminācija. Vairāk par izstādi projekta mājaslapā
www.mainigassejas.lv

Pasaulē ir 33 miljoni ar HIV inficēto, bet tikai četri miljoni saņem terapiju. Pasaules veselības aizsardzības organizācija (PVO) ir publicējusi atskaiti, kas veltīta HIV izplatības problēmām. Saskaņā ar PVO datiem, ārstēšanai vajadzīgos medikamentus saņem mazāk nekā puse no 9,5 miljoniem HIV pozitīvo, kuriem ir nepieciešama antiretrovīrusu terapija (ARVT). PVO HIV/AIDS departamenta direktora vietniece Tegesta Germa paziņoja, ka 2010. gadā neizdosies visus slimos nodrošināt ar antiretrovīrusu preparātiem. Bet, neraugoties uz to, PVO eksperti atzīmēja, ka medikamenti HIV infekcijas ārstēšanai ir kļuvuši pieejamāki. Kā liecina organizācijas dati, 2008. gadā ARVT saņēma vairāk nekā četri miljoni cilvēku, savukārt 2007. gadā – tikai trīs miljoni. Turklāt Germa atzīmēja, ka nav pieejama savlaicīga HIV infekcijas diagnosticēšana. Saskaņā ar PVO datiem, tikai 40% HIV pozitīvo zina to, ka viņi ir vīrusa nēsātāji. Diagnosticēšanas iespējas tagad ir kļuvušas pieejamākas grūtniecēm. 2008. gadā HIV analīzes tika veiktas 21% jaunattīstības valstu grūtniecēm, kamēr 2007. gadā – tikai 15%. 2008. gadā antiretrovīrusu preparātus saņēma tikai 45% HIV pozitīvo grūtnieču. PVO eksperti prognozē, ka AIDS problēmu būs iespējams atrisināt, tikai izstrādājot preparātus vakcinēšanai. (www.medportal.ru)

Kā atklājies pētījumā, kas tika publicēts Journal of Acquired Immune Deficiency Syndromes, HIV pozitīvās sievietes ir pakļautas paaugstinātam riskam pēkšņi piedzīvot dzimumorgānu čūlu saasinājumu pirmajā mēnesī, kad uzsākta antiretrovīrusu terapija (ARVT). Kad HIV pozitīvie ar novājinātu imunitāti sāk stipras iedarbības antiretrovīrusu terapiju, viņiem var parādīties saslimšanas simptomi, kuri līdz tam atradušies latentā stāvoklī pat vairākus gadus. Tas ir imūnās rekonstrukcijas sindroms jeb IRIS. Negaidīti parādījušos simptomus patiesībā izraisa atsākusies imūnsistēmas hiperreakcija uz infekcijas izraisītājiem, nevis uz pamatslimību. Lai noteiktu, cik bieži un cik ilgstoši saasinās ģenitāliju čūlveida bojājumi HIV pozitīvajām sievietēm, ārste Sjūzanna Greama no Vašingtonas universitātes Sietlā kopā ar saviem kolēģiem veica ikmēneša intervijas un apsekoja 134 Kenijas sievietes, kuras pirmoreiz uzsāka ARVT. Līdz ārstēšanas sākumam aptuveni 10% sieviešu bija dzimumorgānu čūlveida bojājumi. Mēnesi pēc ārstēšanas sākuma šis rādītājs pieauga līdz 17%, bet pēc sešiem mēnešiem samazinājās līdz 6%. Visbiežāk ģenitāliju čūlu saasinājumu novēroja sievietēm, kurām, sākot ārstēšanos, šūnu CD4 līmenis bija zemāks par 100. Pētījuma autori secina, ka mediķiem ir jābūt daudz vērīgākiem un jābrīdina savus pacientus, ka pirmajā mēneši pēc ārstēšanas sākuma ir iespējams ģenitāliju čūlu saasinājums. (
www.poz.ru)

Ministru kabineta mājas lapā saitē
http://www.mk.gov.lv/lv/aktuali/zinas/2009gads/09/300909-03-copy/ pieejams ministriju īstenoto funkciju novērtējums, ko veica iedzīvotāji, ministrija, Finanšu ministrija, Latvijas Darba devēju konfederācija, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība, Latvijas Pašvaldību savienība, kā arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera. Funkcijas sakārtotas prioritārā secībā pēc vidējā novērtējuma koeficienta.

Ar Valsts prezidenta V. Zatlera Stratēģiskās analīzes komisijas pārskata ziņojumu par sabiedrības noskaņojumiem 2009. gadā, kas tapis 14. septembrī Jūs varat iepazīties meklētājā Scribd saitē
http://www.scribd.com/doc/20099866/Valsts-prezidenta-Stratisks-analzes-komisijas-prskata-ziojums-par-sabiedrbas-noskaojumiem-2009gad

01-10-2009
Par Baltijas Pozitīvās Sadraudzības Pozīcijas vēstuli (ar dokumentu varat iepazīties saitē
http://www.apvienibahiv.lv/index.php?p=7443&lang=951):
Latvijas Republikas Ministru prezidenta birojs: "Baltijas Pozitīvās Sadraudzības XIV samita vēstule par situāciju HIV/AIDS profilaksē un ārstēšanā Baltijas valstīs Ministru prezidenta uzdevumā nosūtīta Veselības ministrei B. Rozentālei, Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministram E. Zalānam un Finanšu ministram E. Repšem zināšanai."
Latvijas Republikas Saeima: "Saeimas priekšsēdētāja Gundara Daudzes uzdevuma informējam, ka viņš ir iepazinies ar Saeimā saņemto iesniegumu Par Baltijas Pozitīvās Sadraudzības Pozīcijas vēstuli. Saskaņa ar Saeimas priekšsēdētāja rezolūciju iesniegums ir nodots darbam Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai."

Valsts prezidenta kanceleja biedrībai Apvienība HIV.LV par tikšanos ar V. Zatleru 1. decembrī: "Pateicos Jums par izteikto aicinājumu tikties ar Valsts prezidentu, taču diemžēl saspringtās darba kārtības dēļ novembra beigās un decembra sākumā nav iespējams ieplānot šādu tikšanos. Ceru uz Jūsu sapratni. Elvīra Stepanova, Valsts prezidenta kancelejas preses dienesta vadītājas palīdze."

Ministru kabineta 24. septembra ārkārtas sēdes protokolā Nr. 62 21. punkts: "Tieslietu ministrijai līdz 2009. gada 8. oktobrim vienoties ar Finanšu ministriju par Sabiedrības integrācijas fonda funkciju un finansējuma nodošanu Centrālajai finanšu un līgumu aģentūrai. Sagatavojot priekšlikumus par finansējuma samazinājumu un pārdali, ņemt vērā, ka administrēšanas izdevumus finansēs no tehniskās palīdzības līdzekļiem."
eLPA Komentārs: Ministru kabinets uzdeva Tieslietu ministrijai sadarbībā ar Finanšu ministriju Latvijas Sabiedrības integrācijas fonda (LSIF) funkcijas nodot Centrālai finanšu un līgumu aģentūrai. Lēmums pieņemts bez konsultācijām ar nevalstiskajām organizācijām jebkādā no iespējamām formām. Uzskatam, ka lēmuma pieņemšana savā veidā pārkāpj Ministru Kabineta un NVO parakstīto sadarbības memorandu, jo tik nozīmīgam, NVO sektoru ietekmējošam lēmumam bija jābūt izdiskutētam VISMAZ Memoranda Padomē. Kā arī, nav pieļaujams, ka šis lēmums nav ticis diskutēt ne ar LSIF padomi, ne administrāciju. Atbilstoši spēka esošajam Sabiedrības Integrācijas fonda likumam šādu lēmumu var pieņemt tikai un vienīgi Saeima, nevis Ministru Kabinets un tikai tādā gadījumā, ja ir secināts, ka fonds nav mērķtiecīgi un efektīvi apsaimniekojis piešķirto finansējumu (LSIF likums 3. Panta 9. punkts).
Šī fonda likvidācijas gadījumā tiek apdraudēti NVO pieejamie finanšu avoti Latvijā, kurus nodrošina starptautiskie finansētāji, kas ir lielākā daļa no fondā esošajiem līdzekļiem. LSIF administrē Eiropas ekonomiskās zonas (EEZ) un Norvēģijas finanšu instrumentu ietvarā esošo NVO fondu. Lai LSIF kvalificētos šo fondu administrēšanai, NVO izstrādāja īpašus kritērijus, kurus akceptēja Donoru valstu pārstāvji (Valdības), tas bija apliecinājums tam, ka šī institūcija atbilst donoru uzstādījumiem, kas nodrošina fonda maksimālu tuvumu NVO. EEZ un Norvēģijas finanšu instrumentos plānots arī nākamais periods un šī fonda funkciju nodošana (tātad fonda likvidācija) kārtējo reizi liktu diskutēt par to, kam uzticēt šo finansējumu administrēt. Pārsvarā LSIF administrē ārvalstu finansējumu un Valsts ietaupījums tā likvidācijas gadījumā būtu minimāls. Vairāk aktualitāšu lasiet arhīvā: