Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 


___ Aktualitātes 2009. gada novembrī _______Aicinām līdzcilvēkus 01. decembrī pl. 18.30 piedalīties īsā FlashMob akcijā pie stēlas mirušo no AIDS piemiņai gājēju pārējā no Stacijas laukuma uz Marijas ielu Rīgā.
Piespraud pie apģērba redzamā vietā HIV/AIDS simbolu - sarkano lentīti, vai apliec ap kaklu sarkanu šalli lentītes formā, paņem līdzi svecīti un 1. decembrī, tieši plkst. 18:30 nostājies pie stēlas bruģa, aizdedz svecīti, pēc 2 minūšu klusuma brīža svecīti nodzēs un dodies savās gaitās. Ievērojot flashmob principus, pirms un pēc akcijas nepulcējamies, neveidojam pūli, neizrādām arī pazīšanās pazīmes. Pēc svecīšu nodzēšanas dodamies tālāk savās gaitās.

2009. gada 29. novembrī biedrība Apvienība HIV.LV uzsāk kampaņu - vides sociālo reklāmu
"Cik saprotošs būtu Tu, ja uzzinātu, ka Tavā kāpņu telpā dzīvo AIDS slimnieks?" Vairāk informācijas saitē http://www.apvienibahiv.lv/?p=4129&pp=10996&lang=886
Kampaņas veidotāju paziņojums presei šeit>>>
Precīzu vietu sarakstu, kur Rīgā ir izvietoti plakāti skatieties augstāk norādītajā saitē zem plakātu attēliem.


30-11-2009
HIV/AIDS pacientu aprūpe nākamajā gadā būs pieejamāka pacientiem reģionos. 2009. gada 1.decembrī visā pasaulē jau 21. reizi atzīmē Starptautisko AIDS dienu. Šo dienu visā pasaulē atzīmē, lai veicinātu izpratni un mazinātu aizspriedumus par HIV/AIDS un tā sekām. Latvijā kopējais HIV inficēto cilvēku skaits šobrīd ir 4517. Latvijas Infektoloģijas centra uzskaitē ir 3048 pacienti, no tiem specifisko terapiju saņem 416 pacienti (390 pieaugušie un 26 bērni), bet 17 grūtnieces saņem profilaktisko terapiju. Latvijā HIV/AIDS ārstēšanā pacienti tiek nodrošināti ar visiem nepieciešamajiem medikamentiem. Bet speciālisti uzsver, ka HIV/AIDS veiksmīgai ārstēšanai īpaši svarīga ir tieši pacientu aktīva līdzdarbība un precīza visu ārstu norādījumu ievērošana, jo medikamenti ir ļoti specifiski, iedarbīgi un ārstēšanas process - sarežģīts. Šobrīd nepieciešamie medikamenti pacientam tiek nodrošināti Latvijas Infektoloģijas centrā. Lai padarītu zāļu saņemšanas un ārstēšanas iespējas pieejamākas reģionos, no nākamā gada 1.janvāra arī HIV/AIDS ārstēšanai paredzētie medikamenti būs iekļauti kompensējamo zāļu sarakstā un katrs pacients, kuram nozīmēta terapija, uzrādot recepti, medikamentus bez maksas varēs saņemt aptiekā. (www.nra.lv)

No 1. janvāra HIV/AIDS zāles būs kompensējamo sarakstā; vēl nav skaidrības kā sistēma darbosies. Rīga, 30.nov., LETA. No 1. janvāra HIV/AIDS ārstēšanai paredzētie medikamenti tiks iekļauti kompensējamo zāļu sarakstā, taču vēl nav skaidrības par to, kā šī sistēma reāli funkcionēs, aģentūrai LETA uzsvēra apvienības "HIV.LV" vadītājs Aleksandrs Molokovskis.Viņš uzskata, ka HIV/AIDS ārstēšanai paredzēto medikamentu iekļaušana kompensējamo zāļu sarakstā veicinās to, ka slimniekiem vairs nebūs jācieš no zāļu apgādes pārtraukumiem un Veselības ministrijas (VM) lēmums ir vērtējams pozitīvi. Tai pat laikā viņš atminas, ka par to ar VM pārstāvjiem tika runāts jau no gada sākuma, bet jaunās sistēmas projekta vēl nav, kaut gan līdz tā realizācijai atlicis vairs tikai mēnesis. Līdz ar to Molokovskis nezina, kā praktiski notiks medikamentu saņemšana un izrakstīšana. Turklāt neziņā ir arī ārsti un pacienti. VM ir solījusi, ka zāles varēšot izrakstīt jebkurš infektologs, taču arī par to vēl īstas skaidrības neesot. Tai pat laikā jaunai sistēmai ir daudzi pozitīvi aspekti, atzina Molokovskis. Viņš paskaidroja, ka līdz šim, ņemot vērā konkursu kārtību un iespēju rezultātus apstrīdēt, nereti zāļu piegāde tika kavēta, kas šīs infekcijas slimniekiem var izraisīt negatīvas sekas, piemēram, arī rezistences izveidošanos pret medikamentu. Molokovskis arī uzskata, ka tādā veidā tiks apturēta atsevišķu firmu lobēšana un tiks decentralizēta medikamentu izsniegšana un slimnieku ārstēšana. Ja līdz šim visiem pacientiem, neskatoties uz to, kur viņi dzīvo, bija jāierodas Latvijas Infektoloģijas centrā (LIC), lai saņemtu nepieciešamās zāles un terapiju, turpmāk kompensējamos medikamentus slimniekam varēšot izrakstīt jebkurš infektologs. LIC pārstāve Inga Upmace aģentūrai LETA pastāstīja, ka šobrīd LIC īpašo HIV/AIDS slimniekiem paredzēto terapiju saņem 416 slimnieki, bet citi 358 slimnieki, kuri nebija līdzestīgi un paši neieradās LIC uz terapiju, vairs medikamentus nesaņem. Upmace uzsver, ka pacientu līdzestība ir ļoti būtiska, jo, kādu laiku nesaņemot zāles, var veidoties rezistence, un tad ārstēšanās jāatsāk ar citiem medikamentiem. Arī viņa uzskata, ka šo medikamentu iekļaušana kompensējamā sistēmā ir pozitīva un padarīs ārstēšanos pieejamāku slimniekiem reģionos. VM informē, ka no nākamā gada katrs pacients, kuram nozīmēta terapija, uzrādot recepti, medikamentus bez maksas varēs saņemt aptiekā. (Ilze Mežniece, LETA)

29-11-2009
Uzmanību! Pēc kādas neprofesionālās un nekorektas pārraides kādā no Latvijas televīzijām noskatīšanas, mūsu biedrība saņem daudz vēstuļu ar jautājumu, vai tiešām metadons (kas ir sintētiskā narkotika) ir iekļauts HIV infekcijas ārstēšanai paredzēto zāļu sarakstā un tiek nozīmēts ar HIV inficētajiem, kuri nav narkotiku atkarīgie? Metadons tiek nozīmēts tikai un vienīgi no opiātu atkarīgajiem cilvēkiem, pēc stingriem kritērijiem un tikai ar cilvēka piekrišanu. Metadonam nav nekāda tieša sakara ar HIV infekcijas ārstēšanu! Ļoti lūdzam visus žurnālistus informēt sabiedrību atbildīgi, nedzenoties pēc sensācijām, un būt objektīviem!

HIV/AIDS ārstēšana Latvijā ir dārgāka nekā Igaunijā.  Lasiet saitē http://zinas.nra.lv/latvija/veseliba/9636-hivaids-arstesana-latvija-ir-dargaka-neka-igaunija.htm

27-11-2009
Poļu policista atbrīvošana no darba, balstoties uz viņa HIV statusu, atzīta par netaisnīgu. Polijas konstitucionālā tiesa izskatīja kāda Gdaņskas policista lietu, kurš tika atbrīvots no darba 2007. gadā sakarā ar to, ka viņš ir HIV infekcijas „bezsimptomu nēsātājs”. Medicīnas komisija viņam piešķīra „D” kategoriju, kas norāda uz pilnīgu nepiemērotību dienestam. Lēmums tika pieņemts, balstoties vienīgi uz asins analīzēm – vispārējo policista veselības stāvokli komisija neizvērtēja. Saskaņā ar spēkā esošo instrukciju, policisti un citi spēka struktūru darbinieki tiek atzīti par dienestam nederīgiem, tiklīdz tiek konstatēta HIV infekcijas esamība. Citu iekšķīgo slimību gadījumos vispārējam veselības stāvoklim izšķiroša nozīme ir veselības stāvokļa pārbaudes brīdī. Policists ar Helsinku fonda palīdzību pārsūdzēja Gdaņskas policijas vojevodas komandanta lēmumu vojevodas administratīvajā tiesā, kas vērsās ar prasību Konstitucionālajā tiesā. Lietas izskatīšanas laikā Iekšlietu ministrijas un administrācijas, kā arī ģenerālprokurora pārstāvji atzina, ka situācija, kad HIV inficētie automātiski tiek atlaisti no policijas, pārkāpj konstitucionālās tiesības – vienādu piekļuvi valsts dienestam. Tiesa nolēma, ka HIV inficēto automātiska atzīšana par nederīgiem darbam policijā, neveicot vispārēju medicīnisko apskati, ir netaisnīga un pārkāpj konstitucionālo tiesību un brīvību principu proporcionālos ierobežojumus. Risku minimizāciju var panākt citiem līdzekļiem, piemēram, pārceļot uz citu struktūrvienību. Labums no HIV inficēta darbinieka profesionālās pieredzes var daudzkārt pārsniegt kadru un organizatoriskās problēmas, savukārt mehāniska atlaišana rada draudus, ka šādi cilvēki slēps savu statusu. (www.aids.ru)

Kas notiks ar HIV izplatību Latvija? Pirmdien, 30. novembrī, plkst. 11:00, atbalsta centrā HIV/AIDS skartajiem "DIA+LOGS", Rīgā, Dzirnavu ielā 135, biedrība „DIA+LOGS” sadarbībā ar nevalstiskajām organizācijām „AGIHAS”, „Apvienība HIV.LV”, „Jaunatne pret AIDS” un Latvijas Sarkanā Krusta jaunatni rīko preses konferenci veltītu Pasaules AIDS dienai. Pilnu biedrības DIA+LOGS paziņojumu presei lasiet saitē http://www.apvienibahiv.lv/index.php?p=4129&lang=886

24-11-2009
AIDS upuru skaits pasaulē pārsniedzis 25 miljonu cilvēku atzīmi, tomēr jaunu inficēšanās gadījumu skaits strauji sarūk, sacīts otrdien publiskotajā ikgadējā ANO apvienotās HIV un AIDS programmas (UNAIDS) ziņojumā. Kopš cilvēka imūndeficīta vīrusa (HIV) atklāšanas ar to inficējušies jau gandrīz 60 miljoni cilvēku, tomēr profilaktiskās programmas nesušas ievērojamus rezultātus, informē ziņojuma autori. No iegūtā imūndeficīta sindroma (AIDS) pērn miruši aptuveni divi miljoni cilvēku, tādējādi kopējais AIDS upuru skaits trīsdesmit gadu laikā kopš tā atklāšanas sasniedzis 25 miljonus. 2008.gadā arīdzan par aptuveni 2,7 miljoniem cilvēku pieaudzis inficēto cilvēku skaits. Kā norādīja organizācijas izpilddirektors Mišels Sidibe, kopumā pēdējos astoņos gados pasaulē jaunu HIV inficēšanās gadījumu skaits samazinājies par 17% un īpašs progress panākts Āfrikā. Kontinenta austrumu daļā kopš 2001.gada inficēšanās izplatība sarukusi par 25%, savukārt Āfrikas Subsahāras reģionā bīstamā tendence samazinājusies par 15%, kas reālajā dzīvē nozīmē to, ka 2008.gadā no inficēšanās paglābti 400 000 cilvēku, liecina pētījuma dati. Savukārt šajā pašā laika periodā Āzijas dienvidu un dienvidaustrumu daļā HIV izplatība sarukusi par desmit procentiem. Tāpat arī UNAIDS eksperti secina, ka pēdējo piecu gadu laikā par desmit procentiem mazinājies to cilvēku skaits, kuru nāves cēlonis saistīts ar AIDS, un kopš 1996.gada, kad slimniekiem kļuva pieejami efektīvāki medikamenti, izglābti aptuveni 2,9 miljoni cilvēku. Pašlaik ar vīrusu dzīvo vairāk cilvēku nekā jebkad agrāk - 33,4 miljoni, jo, pateicoties pretvīrusa terapijai, cilvēki dzīvo ilgāk. "Starptautisko un nacionālo investīciju palielināšana HIV ārstēšanai nesusi konkrētus un uzskatāmus rezultātus. Mēs nedrīkstam to pazaudēt," uzsvēra Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pārstāve Margarēte Čana. "Tagad ir pienācis laiks vēlreiz divkāršot mūsu centienus un glābt vēl vairāk cilvēku dzīvību." (LETA/DELFI)

Strauji pieaugot saslimstībai ar gripu, otrdien visā Lietuvā izsludināta šīs slimības epidēmija. Epidēmijas laikā valstī jāierobežo masu pasākumu rīkošana, jāpārtrauc mācības skolās un jāvienkāršo slimības lapu izsniegšanas kārtība. Pēc mediķu teiktā, 95% visu izmeklēto gripas pacientu noteikta tā dēvētā cūku gripa. Kopumā nedēļas laikā ar gripu saslimuši 26 000 Lietuvas iedzīvotāju. (TVNET)

Eiropas Zāļu aģentūra (EMEA) ir vērtējusi papildu datus par centralizēti reģistrētām pandēmijas vakcīnām Celvapan, Focetria un Pandemrix. EMEA ir atkāroti apstiprinājusi, ka pašreizējās H1N1 gripas pandēmijas apstākļos vakcīnu guvuma un riska samērs ir pozitīvs. Dati par Focetria un Pandemrix liecina, ka dažu vecuma grupu cilvēkiem ir pietiekami ar vienu devu, lai minētās vakcīnas radītu imūnatbildi un nodrošinātu aizsardzību pret H1N1 gripas vīrusu. Tāpēc, lai imunizētu pieaugušus cilvēkus vecumā no 18 līdz 60 gadiem, šīs vakcīnas var lietot tikai vienas devas veidā. Vienas devas veidā minētās vakcīnas var lietot arī bērnu un pusaudžu imunizēšanai (Focetria no  9 gadu vecuma, bet Pandemrix no 10 gadu vecuma).  Pandremix vienas devas veidā var lietot arī vecākiem cilvēkiem. Tomēr noteiktām cilvēku grupām, piemēram, maziem bērniem un imūnkompromitētām personām, tāpat kā iepriekš,  imunitātes nodrošināšanai šīs vakcīnas ieteikts lietot divu devu veidā. Tuvāko mēnešu laikā tiks iegūti papildu dati. Dati par Celvapan joprojām tiek vērtēti. EMEA secinājusi, ka Focetria un Pandemrix var ievadīt vienlaikus ar sezonālās gripas vakcīnu, kuras sastāvā nav palīgvielu (adjuvantu). (EMEA)

22-11-2009
Veselības norēķinu centrs informē, ka gadījumos, kad apmeklēt ģimenes ārstu nav iespējams (ārpus ģimenes ārstu darba laika), bet iedzīvotāja veselības stāvoklis neļauj gaidīt, Rīgā un citās lielākajās pilsētās pacientiem ir pieejami dežūrārsti. Dežūrārsti iedzīvotājiem sniedz palīdzību neatliekamos saslimšanas gadījumos. Turklāt palīdzība tiek sniegta visiem iedzīvotājiem ārstniecības iestādes darbības teritorijā neatkarīgi no tā, pie kura ģimenes ārsta pacients ir reģistrēts. Par dežūrārstu darbības vietām un pieņemšanas laikiem var uzzināt, zvanot uz Veselības norēķinu centra bezmaksas informatīvo telefonu 80001234 darbdienās no plkst. 8:30 Dežūrārstu prakses vietu sarakstu visā Latvijā skatieties šīs lappuses augšdaļā.

20-11-2009
Amerikāņu zinātnieki sākuši izstrādāt universālu testu, ar kura palīdzību būs iespējams noteikt HIV vīrusa, sifilisa, gonorejas un herpes vīrusa klātbūtni cilvēka organismā. „Mūsu uzdevums ir izstrādāt nedārgu kombinētu testu, kas minūtes laikā pēc viena asins piliena no pirksta parādīs infekcijas, kas tiek nodotas dzimumkontaktu ceļā. Mēs jau esam izstrādājuši HIV testu komplektu, kuram nav nepieciešams nosūtīt analīzes uz laboratoriju un kas dod absolūti precīzu atbildi par to, vai cilvēkam ir vai nav infekcija,” stāsta zinātnieku grupas vadītājs Alekss Marčeks (Ņujorka, ASV). Pēc dažādu pētījumu datiem, apmēram 86 miljoni cilvēku visā pasaulē ir herpes vīrusa nēsātāji, bet 12 miljoni slimo ar sifilisu. Apmēram 100 miljoni cilvēku ir riska grupā kļūt par HIV vīrusa nēsātājiem, jo gan herpes, gan sifilisa vīruss vairākas reizes palielina risku inficēties ar HIV. „Atklājot šos slimniekus un viņus izārstējot, mēs varam kavēt HIV infekcijas uzliesmojumu jau pavisam netālā nākotnē,” uzska A. Marčeks. Jaunā testa izstrādei atvēlēts vairāk nekā 5 miljoni ASV dolāru. Zinātnieki sola jauno testu izstrādāt līdz 2011. gadam.

TV reklāmas rullīši jaunākajai kampaņai „Prezervatīvs. Runājiet par to, kā gribat, bet runājiet par to!”, ko izstrādājuši beļģu komplānija Euro RSCG Life, ir nosaukti par labāko Eiropas sociālo kampaņu HIV izplatības novēršanai. Reklāmas klipi bija izstrādāti organizācijai Plate-forme Prevention Sida un tieši šī organizācija saņēma balvu Clip & Klar Europe 2009. Balvu piešķīra žūrija, kurā bija pārstāvēti komunikācijas speciālisti un organizāciju, kas darbojas HIV jomā, pārstāvji. Kampaņas mērķis, kuras sastāvdaļa bija arī šie reklāmas rullīša, bija paskaidrot 15 – 25 gadus vecām meitenēm un zēniem nepieciešamību lietot prezervatīvus un mudināt viņus runāt par to, pirms vēl ir noticis dzimumakts.
Reklāmas klipus iespējams apskatīties šeit
http://www.adme.ru/social/2009/11/18/72141/

19-11-2009
Rinovīruss, kas izsauc deguna gļotādas iekaisumu jeb iesnas, kavē pandēmiskās gripas A H1N1 izraisītāja vīrusa izplatīšanos, ziņo New Scientist. Pie šāda secinājuma nonākuši vairāki Eiropas speciālisti, kuri veikuši pētījumus neatkarīgi viens no otra. Žans Sebastiāns Kasalenjo no Lionas universitātes Francijā uzsvēris, ka saslimstība ar gripu valstī palielinājās septembrī, pēc tam samazinājās līdz 160 saslimušajiem uz 100 000 iedzīvotājiem. Novembrī vēlreiz fiksēts saslimstības pieaugums. Pēc franču speciālista teiktā, saslimstības samazinājums oktobrī sakritis ar rinovīrusa aktīvo izplatību iedzīvotāju vidū. Kasalenjo pieļauj, ka abu vīrusu konkurence, tā saucamā vīrusu interference, samazina gripas H1N1 izplatību.
Mia Britinga no Zviedrija infekciju kontroles institūta arī uzsvērusi šo faktu, ka Zviedrijā augustā piefiksēts saslimstības pieaugums ar rinovīrusiem un vienlaikus ar to inficēšanās ar gripu samazinājums.
Analoģisku ainu novērojis Austrālijas Kvīnslandes universitātes zinātniskais līdzstrādnieks Jans Makkejs, kā arī Norvēģijas zinātnieki. Pēc Makkeja datiem, pacienti ar rinovīrusu infekciju mazākā mērā pakļauti briesmām inficēties ar citām vīrusa infekciju slimībām, kuras izplatās gaisa pilieniņu veidā.
Ziemeļeiropā rinovīrusi visvairāk izplatās rudens sākumā, bet gripas vīruss – ziemā. Pēc pētnieku domām, šajā sezonā gripas sezona sākusies ātrāk nekā parasti, kas arī novedis pie dažādo vīrusu sadursmes.


18-11-2009
Veselības ministrija par valsts budžeta līdzekļiem nodrošinās ģimenes ārstu vakcināciju pret sezonālo gripu. Ģimenes ārsti, kuri ir līgumattiecībās ar Veselības norēķinu centru, var vērsties Latvijas infektoloģijas centra Vakcinācijas kabinetā katru dienu. Vakcinācija tiks nodrošināta arī ģimenes ārstu prakses māsām. Veselības ministrija lūgusi Latvijas Ģimenes ārstu asociāciju pēc iespējas ātrāk iesniegt sarakstu ar ģimenes ārstu māsu sarakstu, kurām būtu nepieciešams nodrošināt valsts apmaksātu vakcināciju pret sezonālo gripu. Veselības ministre Baiba Rozentāle: "Saistībā ar gatavību strādāt jaunās gripas uzliesmojuma laikā, Latvijas Ģimenes ārstu asociācija ir informējusi Veselības ministriju, ka jau šobrīd ģimenes ārsti pagarinājuši savus darba laikus, mājas vizītes, apmeklējuma laikus un telefona konsultācijas. Pacientu pieejamībai tas ir ļoti būtiski, jo pašreizējā saslimstības analīze rāda, ka vairums pacientu slimo viegli un viņiem nepieciešama tikai ģimenes ārstu uzraudzība. Ņemot vērā ģimenes ārstu svarīgo lomu šajā situācijā, Veselības ministrija ir gatava atbalstīt Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas priekšlikumu nodrošināt ārstu un ģimenes ārstu prakses māsu vakcināciju pret sezonālo gripu. No šodienas ģimenes ārsti, kuri to vēlas, var saņemt vakcīnu pret sezonālo gripu bez maksas Latvijas Infektoloģijas centrā.”

Būtu ļoti jocīgi, ja Latvijā jaunās gripas nebūtu, jo mums blakus ir epidēmijas perēkļi Ukrainā, Baltkrievijā, Krievijā, – par jaunās gripas A H1N1 izplatību saka Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) direktors Jāzeps Keišs.
Par pandēmisko gripu lasiet saitē http://zinas.nra.lv/latvija/veseliba/8301-gripa-parsniedz-epidemijas-slieksni.htm

Veselības inspekcijas inspektori veikuši kontroli divpadsmit Rīgas un Rīgas rajona aptiekās, lai tajās pārbaudītu pretgripas medikamentu Tamiflu un Relenza izplatīšanas noteikumu ievērošanu. Pārbaudes tika uzsāktas, pamatojoties uz Inspekcijā saņemtu iesniegumu, kurā tika izteikti apgalvojumi, ka aptiekās pretgripas zāles tiek tirgotas par divas reizes augstāku cenu, nekā paredz maksimāli pieļaujamā aptiekas cena.  Saskaņā ar Zāļu valsts aģentūras mājas lapā publiski pieejamo informāciju, maksimāli pieļaujamā aptiekas cena zālēm Tamiflu ir 21,76 Ls, bet zālēm Relenza maksimālā aptiekas cena ir 20,63 Ls. Pārbaudēs netika konstatēts, ka zāles aptiekās tiek izplatītas par divas reizes augstāku cenu, bet gan, ka piecās no pārbaudītajām aptiekām medikamenta cena netiek pārsniegta, divās aptiekās medikaments nav pieejams, četrās aptiekās cena tiek pārsniegta par 0,18 – 0,20 sant., bet vienā aptiekā cena pārsniegta par 0,46 sant. Šobrīd pēdējās minētās aptiekas pārstāvji ir uzaicināti ierasties Inspekcijā, lai sniegtu paskaidrojumus par konstatētajiem pārkāpumiem administratīvā pārkāpuma protokola sastādīšanai un lēmuma pieņemšanai. Ņemot vērā pretgripas zāļu iegādes aktualitāti, Inspekcija turpinās pārbaudes, tai skaitā pārbaudot, vai tiek ievēroti recepšu medikamentu izsniegšanas noteikumi aptiekās, atbilstoši Farmācijas likumam.

17-11-2009
Ķīnas speciālisti pieļauj, ka fermera, kas dzīvo vienā no ziemeļaustrumu provinces Cziliņas ciematiem, organisms spējis tikt vaļā no HIV infekcijas. 2001. gadā Ven Cunčena tests bija pozitīvs, taču atkārtota pārbaude, kas notika šāgada jūlijā, uzrādīja negatīvu rezultātu, ziņo Ķīnas ziņu aģentūra Xinhua. HIV infekcija Venam tika atrasta 2001. gadā skrīninga laikā, lai noteiktu viņa piemērotību asins donoram. Pārbaudi veica Čuaņinas slimību profilakses un kontroles centrā. Atkārtotas analīzes 2003. gadā veica cita iestāde Cziliņas profilakses centrs un tās apstiprināja HIV vīrusa klātbūtni fermera asinīs. Tomēr šāgada analīzes izrādījās negatīvas, turklāt analīzes tika vēlreiz ņemtas četras reizes dažādās klīnikās, un tās visas uzrādīja, ka cilvēks nav inficējies ar HIV. „Es esmu pārliecināts, ka ar asins paraugiem un testiem viss ir kārtībā,” sacījis bijušais Cziliņas slimīb kontroles un profilakses centra direktors Ļu Baogui. Pēc viņa teiktā, 2001. gadā viņš pats informējis fermeri par rezultātiem un tie bijuši HIV pozitīvi, kā arī mediķis nozīmējis viņam analīzes, lai noteiktu CD4 limfocītu skaitu. Tā kā rezultāti bijuši salīdzinoši labi, tad antiretrovīrusu terapiju tika nolemts nenozīmēt. Tuvākajā laikā eksperti nolēmuši veikt papildu izpēti. Ja apstiprināsies šie un iepriekš veiktie dati, tad Vens Cunčeņs var kļūt par otro cilvēku pasaulē, kas ir uzvarējis HIV infekciju. Pirmais šāds gadījums notika ar 25 gadus veco britu Endrjū Stimsonu: 2002. gadā viņa diagnosticēja HIV, bet pēc 14 mēnešiem analīzes bija negatīvas. www. obozrevatel.com

Cilvēka imūndeficīta vīruss, šķiet, kļūst virulentāks, pie šāda secinājuma nonākuši pētnieki, kas publicējuši rakstu žurnālā Clinical Infectious Diseases. Parasti starp inficēšanās brīdi un nepieciešamību uzsākt ārstēšanos paiet vairāki gadi, bet ārsti sākuši manīt, ka pašlaik cilvēki vēršas slimnīcā jau ar daudzkārt zemāku CD4 šūnu skaitu nekā agrāk. Tāpat ārstēšanu nepieciešams uzsākt pēc daudz īsāka brīža pēc inficēšanās. Pētnieki izanalizēja datus par 2000 HIV pacientiem, kuri inficējās laikā no 1985. līdz 2007. gadam. Ikviens pacients bija pārbaudīts uz HIV agrāk, tā kā informācija par inficēšanos zināma diezgan precīzi. „Diemžēl tagad nevar teikt, ka inficētajam ir vairāki gadi, lai uzsāktu ārstēšanos. Laiks starp inficēšanos un nopietnām sekā arvien samazinās,” uzsver pētījuma autore Nensija Krams Sjanflona. www.epochtimes.ru

Dziedātāja Ennija Lenoksa saņēmusi prēmiju Pasaules sieviete, kas viņai piešķirta ikgadējā samita Nobela prēmijas laureātu samita laikā Berlīnē. Viņa saņēmusi balvu par darbu, ko veltījusi HIV/AIDS jautājumu atspoguļošanai. „Vēlos izteikt dziļu pateicīgu un pazemību,” sacīja bijusī Euruthmics soliste, „es cienu visas sievietes, kuras strādā dažādās pasaules valstīs, lai mazinātu HIV/AIDS epidēmiju. Tā ir balva viņām.” E. Lenoksa organizēja Dienvidāfrikā projektu SING, kurā piedalījās 23 pasaulslavenas dziedātājas. Kopš 2003. gada ar labdarības koncertiem SING izdevies savākt divus miljonus dolāru, kas nodoti organizācijai Treatment Action Campaign ārstēšanai, analīžu veikšanai, profilaksi un citām programmām. 2007. gadā projekts ierakstīja dziesmu Sing, kas iekļauta albūmā Songs of Mass Destruction. Berlīnes mērs Klauss Voveraits uzdāvināja dziedātājai Berlīnes mūra fragmentu. „Tas izskatās nevainīgs, jo ir nokrāsots, taču ilgu laiku tas bija baiļu sienas gabaliņš,” sacīja amatpersona, ar to domājot arī to baiļu sienu, kas ir ap HIV un kuru sagrauj tādi droši cilvēki kā Ennija Lennoksa.

HIV infekcija un AIDS ir galvenais iemesls reproduktīvā vecuma sieviešu mirstībai visā pasaulē.
Šādus datus apkopojusi Pasaules Veselības organizācija ziņojumā, kas veltīts sieviešu veselības aizsardzības problēmām. Pēc PVO datiem vidēji pasaulē sievietes dzīvo 6 -8 gadus ilgāk nekā vīrieši, taču tajā pat laika atsevišķos reģionos, tostarp Āzijā un Āfrikā, uzvedības un bioloģiskie faktori, kas sievietēm nodrošina šo priekšrocību, tiek nomākti ar dzimumu diskrimināciju, nepieejamību medicīnas pakalpojumiem un informācijai par profilaksi un slimību ārstēšanu. Pārskatā teikts, ka HIV/AIDS pašlaik ir vadošais nāves iemesls sievietēm reproduktīvajā vecumā (15 - 45 gadiem). Otro vietu ieņem sarežģījumi grūtniecības laikā un dzemdībās, turklāt 99% no pusmiljona nāves gadījumu gadā, kas saistīti ar šiem iemesliem, ir attīstītajās valstīs. Citi iemesli sieviešu mirstībai ir tuberkuloze, nelaimes gadījumi, dzemdes kakliņa vēzis, vardarbība ģimenē, kā arī pašnāvības.


16-11-2009
No paaugstināta riska saslimt ar onkoloģisku slimību HIV inficētos var aizsargāt tikai liels skaits CD4 limfocītu. Zināms, ka HIV inficētajiem tiek novērots paaugstināts risks saslimt gan ar AIDS indikatīvām slimībām (Kapoši sarkoma, neHodžkina limfoma un dzemdes kakla vēzis), gan ar slimībām, kas nav saistītas ar AIDS. Franču zinātnieku grupa French Hospital Database on HIV analizēja plaša apjoma pacientu datu bāzi ar mērķi noskaidrot pamata riska faktorus onkoloģiskām saslimšanām HIV inficētajiem kombinētās antiretrovīrusu terapijas laikā. Pētījumā tika iekļauti 52 278 HIV inficētie, no kuriem 83% šajā laikā nesaņēma kombinēto antiretrovirālo terapiju. Vidējais CD4 šūnu skaits bija 325, bet vidējā vīrusa slodze - 4,18 log10 kopijas/ml. Vidējais laiks no HIV inficēšanās brīža līdz vēža attīstībai vidēji ir 5,6 - 8,5 gadi, izņemot aknu vēzi un taisnās zarnas vēzi, kuriem šis gadu skaitlis bija 10. Esošais (vēža diagnozes noteikšanas brīdī) CD4 šūnu līmenis bija galvenais faktors vēža attīstībai visa veida ļaundabīgiem audzējiem, izņemot taisnās zarnas vēzi. Pētījuma autori uzskata, ka viņiem izdevies pierādīt, ka no onkoloģisko saslimšanu profilakses viedokļa kombinētā antiretrovirālā terapija ir visefektīvākā, ja tā atbalsta un atjauno CD4 šūnas līdz 500 un augstāk. Tas, savukārt, nozīmē agrīnas HIV diagnostiskas nepieciešamību un  agrīnu terapijas uzsākšanu. Turklāt visām sievietēm ar HIV infekciju jābūt garantētai pieejai dzemdes kakla skrīningam. Pētījuma autori piedāvā ieviest obligātu skrīningu visiem HIV inficētajiem arī uz citām onkoloģiskām saslimšanām tādām kā plašu vai taisnās zarnas vēzi. Plašāk ar pētījuma secinājumiem lasiet saitē http://www.medmir.com/content/view/2686/

Uz kinoekrāniem ASV iznākusi jauna filma Precious, kurā galvenajai varonei ir HIV. Filma, kas veidota pēc amerikāņu rakstnieces Sapfīras romāna motīviem, stāsta par 16 gadīgu melnādainu Hārlemas iedzīvotāju. Klarisa sapņo kādreiz nofotografēties žurnāla vākam, taču viņa sver 140 kilogramus, ar grūtībām raksta un lasa. Viņas māte pārvērš meitenes dzīvi ellē. Turklāt viņa jau otro reizi ir stāvoklī no sava tēva, kurš viņu ir inficējis ar HIV. Filmas notikumi risinās 1987. gadā. Filmas sākumā parādās uzraksts - Viss ir Visuma dāvana. Galvenajā lomā filmējusies aktrise Gaburi Sidibe, bet filmā piedalās arī Meraija Kerija, kas attēlo sociālo darbiniece, Lenijs Kravics - medbrālis. Filma jau saņēmusi atzinību kinofestivālā Sundance. Lielākā daļa kinokritiķu par īpaši labu atzinuši aktrises Mo’Nik darbu, kas filmā atveido māti. Žurnāls Rolling Stone raksta, ka viņas raksturlomu var raksturot vienā vārdā - dinamīts. www.aids.ru

14-11-2009
Pēc Latvijas Infektoloģijas centra sniegtajiem datiem uz 2009. gada 31. oktobri Latvijā kopumā reģistrēti 4517 HIV infekcijas gadījumi (1341 sievietei un 3176 vīriešiem) un, tai skaitā, 798 pacientiem konstātēts AIDS. No reģistrētajiem 469 pacienti jau miruši (210 HIV stadijā, bet 259 AIDS). Jaunatklāto HIV gadījumu skaits 2009. gadā - 178, no tiem 74 AIDS stadijā, miruši 50 pacienti. No kopēja ar HIV inficēto skaita 2653 (59 %) ir injicējamo narkotiku lietotāji, 200 (4 %) cilvēku ir iegūvuši HIV homoseksuālajos kontaktos, vertikālās transmisijas ("māte-bērns") rezultātā - 33 bērni, pārējie pacienti iegūvuši HIV heteroseksuālajos kontaktos vai arī transmisijas veids nav noskaidrots. Inficēto bērnu un pusaudžu (līdz 14 gadiem) skaits - 45, vecuma grupā no 15 līdz 19 gadiem - 555 pacienti. Bet pacientu vecuma virs 45 gadiem ir 283.

10-11-2009
Šodien, 10. novembrī, Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniekam Jurim Bundulim tiks pasniegta atzinības zīme „Paldies!” no HIV/AIDS pacientiem Latvijā. „Viņš ir atvērts sadarbībai un tiekas ar pacientiem. Viņš prot ātri risināt problēmas, ko vairākkārt pierādījis, rodot konkrētu risinājumu bīstamās situācijās, kad pacientiem pietrūkst antiretrovīrusu terapijas medikamentu. Viņš ir godavīrs! Paldies!” – tā raksturots balvas laureāts. Atzinības zīmi „Paldies!” nodibinājusi Austrumeiropas un Centrālāzijas valstu cilvēku, kuri dzīvo ar HIV/AIDS, apvienība kopīgi ar diskusiju platformu „Besedka” („Sarunu lapene”), kas notika starptautiskās konferences laikā Maskavā. „Mēs, HIV pozitīvie cilvēki, paužam savu atzinību visiem laureātiem un pateicamies par atbalstu un dalību cilvēku ar HIV/AIDS dzīves uzlabošanā. Paldies!” – teikts akcijas paziņojumā. Visus šāgada balvas laureātus var apskatīties saitē http://www.ecuo.org/news/news:2009-11-03
Tikšanās laikā ar J. Bunduli plānots apspriest HIV/AIDS pacientu ārstēšanas organizatoriskos jautājumus un HIV oportūnistisko saslimšanu ārstēšanu, kā arī finansējuma apmērus un pieejamību ārstēšanai nākamajā, 2010. gadā.
Rakstu NRA "HIV pacientu atzinības zīmi piešķir VM pārstāvim Jurim Bundulim un Aleksandram Lukašenko" lasiet saitē http://zinas.nra.lv/latvija/veseliba/7598-hiv-pacientu-atzinibas-zimi-pieskir-vm-parstavim-jurim-bundulim-un-aleksandram-lukasenko.htm

Vairāki Latvijas mediķi izplatījuši paziņojumu, kurā teikts: "Vēlamies pievērst valdības, mediju un sabiedrības uzmanību kādai absurdai situācijai. Medicīnisko analīžu uzņēmums SIA "IDC Latvia", kam pieder ar modernām iekārtām aprīkota laboratorija, ir gatava nodrošināt valstij krīzes situācijai atbilstošas cenas plaša spektra medicīnas laboratorijas pakalpojumiem. Taču valsts nav ieinteresēta pat uzsākt sarunu procedūru ar kompāniju, līdz ar to turpinot iepirkt līdzvērtīgus pakalpojumus par nesamērīgi augstākām cenām. <...> Līdzīga situācija ir izveidojusies ar "Latvijas Infektoloģijas Centru" (LIC). Skumji apzināties, ka valsts ir radījusi uzņēmumu, kuram ir monopoltiesības nodrošināt pakalpojumus par pārspīlēti augstām un tirgus situācijai neatbilstošām cenām. LIC pieder monopols uz HIV apstiprinošo diagnostiku, kā arī uz tuberkulozes diagnostiku pēc Tuberkulozes un plaušu slimību aģentūras pievienošanas. Līdzīgi valsts asinsdonoru centram pieder monopols uz donoru asiņu izmeklēšanu, konkrēti anti HBsAg (B hepatīts), anti-HCV (C hepatīts), anti HIV, kā arī jaundzimušo ģenētiskais skrīnings ir Bērnu slimnīcas monopols. Šo izmeklējumu cenu starpība ievērojami pārsniedz privātas laboratorijas piedāvāto pakalpojumu cenas. Uzskatām, ka Latvijas nodokļu maksātājiem varētu rasties daži jautājumi par šo nesamērīgo izmaksu pamatotību." Pilnu rakstu lasiet saitē http://zinas.nra.lv/latvija/veseliba/7574-mediki-valsts-izskerde-lidzeklus-izveletos-dargaku-laboratoriju-pakalpojumus.htm

Vērtējuma rakstu par zemāk izvietoto materiālu lasiet saitē http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/article.php?id=614563 Darbu sāk telefonisku veselības aprūpes speciālistu grupa „SOS03”, kas ikvienam Latvijas iedzīvotājam sniegs sertificētu mediķu padomu veselības problēmu gadījumā. Zvanot pa tālruni 90002798 pacientiem 24 stundas diennaktī/7 dienas nedēļā būs pieejamas ģimenes ārsta, terapeita, pediatra, neonatologa, ginekologa – dzemdību speciālista, pediatra, psihoterapeita, bērnu un ģimenes psihologa, sporta ārsta, arodslimību ārsta, otolaringologa (ausu, kakla un deguna ārsts) speciālistu padomi, ar kuriem sīkāk iepazīties būs iespējams interneta adresē www.sos03.lv Speciālistu sniegtais skaidrojums neaizstāj vizīti pie ārsta un nav uzskatāms par ārstēšanu, taču viņu padoms noderēs gadījumos, kad vēlēsieties iegūt plašāku skaidrojumu par jums nozīmēto terapiju un izrakstītajiem medikamentiem. Arī gadījumos, kad šaubāties vai jādodas pie ārsta, vai jāsauc neatliekamā palīdzība, jūs uzklausīs un ieteiks kā rīkoties tālāk. Projekta mērķis ir sniegt kvalificētu informāciju ērtā un pieejamā formā, jums atliek apmeklēt mājas lapu www.sos03.lv un izvēlēties sev piemēroto speciālistu, kuram varat uzdot sev interesējošos jautājumus. Šis pakalpojums ir ērts, viegli saprotams un pieejams visu diennakti. (SIA HERKULSS)

09-11-2009
Narkotisko vielu saraksts papildināts ar jauniem aizliegtajiem preparātiem un tiks atvieglota potenciāli kaitīgo preču tirdzniecības apturēšana. Ministru kabineta (MK) sēdē tika apstiprināti Veselības ministrijas (VM) izstrādātie papildinājumi MK noteikumiem, kas nosaka Latvijā kontrolējamo narkotisko, psihotropu vielu un prekursoru sarakstu, kā arī grozījumi Preču un pakalpojumu drošuma likumā. VM rosināja papildināt sarakstu ar jauniem sintētiskajiem kanabioīdiem* un augiem, kuriem piemīt psihoaktīvas īpašības – Nymphaea caerulea un Leonotis leonorus. Veiktās izmaiņas bija nepieciešamas, jo pēdējā laikā arvien populārāki kā apreibināšanas līdzekļi jauniešu vidū kļūst dažādi augu maisījumi, kas tiek piedāvāti kā vīraki un sausās augu smaržas. Savukārt grozījumi Preču un pakalpojumu drošuma likumā ļaus atbildīgajām institūcijām ātri reaģēt un aizliegt tirdzniecību ar precēm, par kurām radušās aizdomas, ka tās ir bīstamas iedzīvotāju veselībai. Tā kā pasaulē ik gadu tiek sintezēti arvien jauni atkarību izraisoši ķīmiskie savienojumi, atrasti jauni dabīgo narkotisko vielu avoti, kā arī modificētas jau zināmās psihotropās vielas, bija nepieciešams radīt mehānismu, kas pie pirmajām aizdomām par šādu vielu tirdzniecību, ļautu tās aizliegt, pamatojoties uz ārstniecības iestādes ziņojumu par cilvēka veselībai nodarīto kaitējumu, lietojot preci, vai arī Veselības ekonomikas centra sniegto informāciju par potenciāli kaitīgu vielu klātbūtni precēs. (*Sintētiskie kanabioīdi – sintezētas vielas, kas rada kanabiss lietošanai līdzīgu efektu) (VM)

06-11-2009
ViiVHealthcare - jauna specializēta kompānija HIV jomā, kuras mērķis ir veicināt progresu HIV pacientu terapijā un aprūpē, ko izveidojuši GlaxoSmithKline (GSK) un Pfizer uzņēmumi. Atsaucoties uz pašreizējo situāciju  HIV terapijā un ViiVHealthcare izredzēm, Dr. Dominiks Limē jaunās kompānijas prezidents, uzsver: „Aizvien pieaugošie inficēšanās rādītāji un arvien sarežģītākie terapijas uzdevumi ir radījuši nopietnus izaicinājumus HIV ārstniecības jomā, kā arī nepieciešamību pēc inovatīviem risinājumiem un labākiem pacientu aprūpes resursiem.” HIV terapijā izmantoto antiretrovīrusu līdzekļu radīšana, pēc Dr. Limē domām, bija acumirklīgs panākums, kas šo dzīvību apdraudošo slimību padarīja par hronisku kaiti. Tajā pašā laikā Dr. Limē akcentē, ka, neraugoties uz to, šodien pat tie pacienti, kuriem ir nodrošināta atbilstoša HIV terapija un aprūpe, vidēji dzīvo par 10 gadiem mazāk nekā HIV neinficētie cilvēki. „Tas ir nepieņemami, tāpēc jauno medikamentu radīšanā mums jātop neatlaidīgākiem.” Viņš arī atzīst, ka HIV medikamentu izpēte un attīstība ir kļuvusi aizvien sarežģītāka, tāpēc efektīvu medikamentu radīšanā ir nepieciešama jauna pieeja. „Skatoties vēsturiski, vairums mūsu pūļu bija vērstas vīrusa virzienā  - tāda zinātniska pakaļdzīšanās. Tam, protams, jāturpinās, bet mums arī vairāk jāieklausās pacientos, kam jāsadzīvo ar HIV, un labāk jāizprot viņu vajadzības. Ja mēs panāksim šo līdzsvaru, ViiVHealthcare sasniegumi būtiski atšķirsies no līdz šim paveiktā.”
ViiVHealthcare pieder 10 šobrīd HIV terapijā izmantoti medikamenti, bet dažādās izstrādes stadijās ir arī septiņi inovatīvi un selektīvi medikamenti, to vidū piecas 2. fāzes molekulas. Pavisam kopā ViiVHealthcare portfelī ir  17 molekulas, kuras var attīstīt par jauniem potenciāliem HIV medikamentiem. Dr. Limē apliecina, ka uzlabota HIV medikamentu pieejamība būs izšķirīga ViiVHealthcare prioritāte. Viņš ir nepārprotami apstiprinājis, ka jaunā kompānija ir apņēmības pilna paplašināt visu tās rīcībā esošo medikamentu pieejamību visiem cilvēkiem, kuriem ir nepieciešama šī dzīvību glābjošā terapija, neatkarīgi no viņu dzīves vietas un ienākumiem.
1992. gadā GSK iedibinātā Positive Action programma būs ViiVHealthcare sociālās partnerības projektu pamats. Veicinot vietējo sabiedrību iesaisti, ViiVHealthcare atbalstīs centienus HIV profilakses jomā, cīnoties ar aizspriedumiem un diskrimināciju, kā arī uzlabojot informētību par ārstēšanas iespējām. Positive Action ietvaros ViiVHealthcare šobrīd ir uzsākusi 50 miljonus sterliņu mārciņu vērtu 10 gadu programmu, kuras mērķis ir novērst HIV vīrusa pārnešanu no mātes bērnam, kā arī sekmēt sieviešu, bāreņu un riska grupu bērnu veselību un labklājību visā pasaulē.
(GSK)

"Ja mēs nevaram eksportēt neko citu kā tikai savu darbaspēku, tad viena no idejām ir izveidot vairākas ieslodzījuma vietas, kur izvietot Eiropas Savienības ieslodzītos," raidījumam "Panorāma" norādīja Ieslodzījuma vietu pārvaldes (IeVP) priekšnieks V. Puķīte. Puķīte skaidroja: ja valsts sniegtu savu atbalstu un būtu komersanti, kas būtu gatavi iesaistīties šādā projektā, tad pirmās izīrējamās ieslodzījuma vietas varētu tapt divu līdz trīs gadu laikā. Savukārt Tieslietu ministrija pauda izbrīnu par šādu priekšlikumu, jo nekas tāds valsts amatpersonām nav pat ienācis prātā, bet Latvijas cietumi nav atbilstoši Eiropas Savienības standartiem. Speciālisti aprēķinājuši, ka, izīrējot Latvijas cietumus ārvalstu ieslodzīto izvietošanai, gadā varētu nopelnīt līdz pat četriem miljoniem latu. (Panorāma)

03-11-2009
Eiropas cietumi ir kļuvuši par infekcijas slimību perēkli. Pasaules veselības aizsardzības organizācijas (PVO) Eiropas biroja pārstāvji izstrādājuši rekomendācijas, kā atrisināt infekcijas slimību izplatīšanās problēmas brīvības atņemšanas iestādēs. Kā ziņo ANO preses centrs, PVO pievērš uzmanību tam, ka Eiropas cietumi, kuros šobrīd sodu izcieš vairāk nekā divi miljoni ieslodzīto, ir pārvērtušies par infekcijas slimību perēkli. Šādas situācijas cēloņi ir lielā saspiestība, slikts ēdiens, ierobežota piekļuve medicīniskai aprūpei, kā arī sekss bez izsargāšanās un tetovēšanās. PVO eksperti uzskata, ka infekcijas slimību profilaksei un ārstēšanai cietumos ir jākļūst par neatņemamu penitenciārās sistēmas sastāvdaļu. Viņi arī norādīja, ka šobrīd tiesas piespriestais sods ne vienmēr beidzas līdz ar iznākšanu no cietuma. Jo, iznākot no ieslodzījuma vietas, cilvēks bieži vien ir inficējies ar HIV vai tuberkulozi, vai arī ir kļuvis narkotiku atkarīgs. Nesen Madridē notika starptautiska konference, kas bija veltīta veselības aizsardzībai cietumos. Vairāk nekā 50 valstu eksperti veselības aizsardzības jomā pievērsās rekomendāciju saskaņošanai, lai novērstu infekcijas slimību izplatīšanās problēmu ieslodzījuma vietās. (www.aids.ru)

02-11-2009
HIV inficētajiem ļaus iebraukt ASV. Nākamgad HIV inficētajiem tiks ļauts ieceļot ASV, paziņojis ASV prezidents Baraks Obama, parakstot dokumentu par AIDS pacientu ārstēšanas paplašināšanu, ziņo AFP. Aizliegums valstī iebraukt cilvēkiem, kuriem ir HIV, tika ieviests pirms 22 gadiem. Plānots, ka šonedēļ prezidenta administrācija izdos attiecīgu rīkojumu un no nākamā gada aizliegums tiks atcelts. Pēc Obamas teiktā, šāds solis palīdzēs mazināt HIV pacientu stigmatizāciju un palielinās to amerikāņu skaitu, kuri veiks pārbaudes uz HIV. Tieši stigma, pēc prezidenta domām, ir iemesls, kāpēc ASV infekcija tik strauji izplatījusies vairāku gadu garumā, jo cilvēki nevēlas pārbaudīt savu veselību, baidoties uzzināt par HIV. Jau pērn iepriekšējais ASV prezidents Džordžs Bušs solījās aizliegumu atcelt, taču viņš līdz reālam lēmumam nenonāca. Bez ASV aizliegums iebraukt valstī HIV inficētajiem pastāv vēl 11 valstīs, tostarp Sauda Arābijā, Sudānā, Lībijā, Irākā un Kolumbijā. Tomēr saglabāsies aizliegums ASV ieceļot personām, kuras slimas ar lepru, gonoreju un turberkulozi.