Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 

___ Aktualitātes 2009. gada janvārī _______
 
31-01-2009
Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšnieks Visvaldis Puķīte valstī valdošās ekonomiskās krīzes apstākļos cenšas nepieļaut, lai cietumos pieaugtu psiholoģiskā spriedze. Rakstu lasiet saitē http://www.nra.lv/zinas/16045-krize-valsti-krize-cietumos.htm
 
Valdība  pieņēma lēmumu pagarināt termiņu Ieslodzīto veselības aprūpes koncepcijas izstrādei līdz 2010. gada 1. februārim. Tieslietu Ministrija kopā ar Veselības ministriju izstrādāja Ieslodzīto veselības aprūpes koncepcijas projektu, kas tika izskatīts Ministru kabineta komitejas 2006. gada 26. septembra sēdē. Projekta tālākā virzība toreiz tika atlikta. Koncepcijas projektā ietverta nepieciešamība nodrošināt, ka ieslodzītie saņem veselības aprūpi tādā pašā apjomā, kā pārējie iedzīvotāji, lai nodrošinātu ieslodzīto veselības aprūpes sistēmas atbilstību starptautiskajos dokumentos noteiktajam. Ņemot vērā ekonomisko situāciju un to, ka 2009. gadā nebūs iespējams piesaistīt papildu valsts budžeta līdzekļus ieslodzīto veselības aprūpes sistēmas uzlabošanai, nepieciešams atlikt šī uzdevuma izpildi.
 
Šogad Cēsu HIV un atkarību profilakses kabinetā būs iespēja veikt bezmaksas HIV/AIDS eksprestestus, kā arī piedalīties informatīvās diskusijās un treniņu grupās, informēja Cēsu profilakses kabineta vadītāja Iveta Jermolājeva. Pagājušā gada nogalē tika saņemtas šļirces, testi un citi nepieciešamie materiāli. Cēsu HIV un atkarību profilakses kabinets atrodas Cēsīs, Bērzaines ielā 16.
 
30-01-2009
Turpmāk Eiropas Savienībā (ES) ilgstoši dzīvojošie Latvijas pilsoņi varēs saņemt invaliditātes pensiju jau no tās dienas, kad ārvalstī izsniegta E 213 veidlapa, kas ir detalizēts medicīniskais ziņojums. Ja  kādam  ES valstī dzīvojošam Latvijas pilsonim vietējais ārsts  būs  diagnosticējis  funkcionālos  traucējumus,  kuri varētu būt par pamatu  invaliditātes  noteikšanai,  tad  šim  iedzīvotājam  būs jāiesniedz atbildīgajā institūcijā veidlapa E 213. Ņemot vērā un izvērtējot veidlapā sniegto informāciju, Latvijā Veselības un darbspēju  ekspertīzes  ārstu  valsts  komisija  noteiks  vai  nenoteiks invaliditāti.  Ja komisija to noteiks, tad cilvēks saņems Latvijā piešķirto invaliditātes pensiju. Savukārt, ja  komisija secinās, ka invaliditāte nav nosakāma, cilvēkam būs iespēja šo lēmumu apstrīdēt. To paredz šonedēļ Valsts sekretāru sanāksmē izsludinātie grozījumi Ministru kabineta  noteikumos  par  Invaliditātes  ekspertīzes  kārtību Veselības un darbspēju  ekspertīzes  ārstu  valsts  komisijā.  Grozījumi  noteikumos vēl jāsaskaņo ar citām ministrijām un jāpieņem valdībā. Izmaiņas  arī  paredz,  ka  turpmāk,  lai  atvieglotu  ikdienu cilvēkiem ar smagiem  funkcionāliem  traucējumiem, ņemot vērā saslimšanu, komisija varēs noteikt invaliditāti bez paša cilvēka  klātbūtnes. Turpmāk  invaliditāti  varēs  noteikt arī tiem cilvēkiem, kuriem Latvijā ir piešķirts alternatīvais statuss vai pagaidu aizsardzība.
 
29-01-2009
Jauns televīzijas kanāla MTV sociālais projekts «Staying Alive» («Paliekot dzīviem») - rullītis AIDS tematikā: Apvienoto Arābu Emirātu Aģentūras Lowe MENA Dubai produkts parāda cik viegli var inficēties ar HIV gadījuma dzimumkontaktu laikā. «Ik 12 sekundes kāds nobauda HIV garšu. Vienmēr lietojiet prezervatīvu». Apskatīt saitē https://www.youtube.com/watch?v=Gc5upEHGcB4&eurl=
 
29-01-2009
Saeimas Sociālo un darba lietu komisija prasa premjera Ivara Godmaņa (LPP/LC) un veselības ministra Ivara Eglīša (TP) paskaidrojumus par 27. janvārī valdībā apstiprinātajiem noteikumiem, kas paredz pacienta iemaksu palielināšanu par veselības aprūpes pakalpojumiem. Komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (TP) norāda, ka valdībā pieņemtajiem Ministru kabineta noteikumiem nav dokumenta anotācijas ar pamatotiem aprēķiniem par ietekmi uz valsts budžetu, tādējādi faktiski pārkāpjot Ministru kabineta kārtības rulli. Tāpat, pieņemot šos noteikumus, nav arī izsvērtas reālās iespējas iekasēt naudu par veselības aprūpes pakalpojumiem esošajā ekonomiskajā situācijā. "Bija noruna ar Veselības ministriju (VM) - pirms šo noteikumu iesniegšanas valdībā tos skatīt Saeimas komisijā," teica Barča, paužot viedokli, ka VM darbinieku ieilgušās Ziemassvētku brīvdienas nav attaisnojums. Saeimas Sociālo un darba lietu komisija nolēma prasīt paskaidrojumus nākamajā komisijas sēdē, uz kuru tiks aicināts Ministru prezidents, veselības ministrs, Labklājības ministrijas un Valsts kancelejas pārstāvji, kā arī Latvijas Pašvaldību savienības un slimnīcu pārstāvji.
 
29-01-2009
Tuberkulozes un plaušu slimību valsts aģentūras pievienošana Rīgas Austrumu klīniskai universitātes slimnīcai rada nevajadzīgu risku turpmākam sekmīgam tuberkulozes apkarošanas darbam valstī. Šādu viedokli aģentūras direktors Jānis Leimans pauž vēstulē Valsts prezidentam Valdim Zatleram, Ministru prezidentam Ivaram Godmanim (LPP/LC) un veselības ministram Ivaram Eglītim (TP). Pēc Leimana domām, jautājuma risinājums par aģentūras pievienošanu kādai no daudzprofilu slimnīcām ir nākotnes uzdevums, jo šobrīd Veselības ministrijas (VM) izstrādātajā informatīvajā ziņojumā par valsts iestāžu funkciju optimizāciju, kurā minēts, ka Tuberkulozes un plaušu slimību valsts aģentūra ir pievienojama Rīgas Austrumu klīniskajai slimnīcai, neesot atrodams neviens arguments šādai pievienošanai. Lasiet vairāk>>>
 
28-01-2009
Iepazīstinām ar Veselības ministrijas izstrādātajiem grozījumiem veselības aprūpē, kurus otrdien apstiprinājis Ministru kabients.  Paredzēts, ka:
1. par ģimenes ārsta ambulatoru apmeklējumu jāmaksā 1 lats,
2. par speciālista apmeklējumu ambulatori - 5 lati,
3. par ārstēšanos slimnīcās - 12 lati pa dienu,
4. par ārstēšanos Tuberkulozes un plaušu slimību valsts aģentūrā un Latvijas infektoloģijas centrā, kā arī aprūpes slimnīcās un slimnīcu aprūpes nodaļās – 5 lati pa dienu,
5. par ārstēšanos onkoloģijas un onkohematoloģijas, kā arī no alkoholisko, narkotisko un psihotropo un toksisko vielu atkarību diagnozēs – 5 lati pa dienu.
6. noteikts, ka papildus pacienta iemaksai, slimnīca var iekasēt pacienta līdzmaksājumu 30 latus par vienā stacionēšanās reizē operāciju zālē veikto ķirurģisko operāciju;
7. ģimenes ārsta mājas vizītes tāpat kā līdz šim bezmaksas bērniem līdz 18 gadu vecumam, 2 lati I grupas invalīdiem un pacientiem vecākiem par 80 gadiem, pārējiem pacientiem - maksas pakalpojums, ko nosaka ārsts.
Pamatojoties uz pacienta iemaksas palielinājumu, ir noteikts, ka vienā ārstēšanās reizē slimnīcā pacientam nav jāmaksā vairāk kā 250 lati un pacienta iemaksas kopsumma par ambulatorajiem un stacionārajiem veselības aprūpes pakalpojumiem kalendārā gadā nevar būt lielāka par 400 latiem. Tas nozīmē, ka, ja pacients ir sasniedzis šo pacienta iemaksu summu, ko var apliecināt ar kvītīm vai čekiem, tad viņš var saņemt atbrīvojumu un no tālākas pacienta iemaksas maksāšanas konkrētajā ārstēšanas reizē slimnīcā vai kalendārajā gadā.
No pacientu iemaksām atbrīvotas visas līdzšinējās pacientu kategorijas (bērni, grūtnieces, psihiski slimās personas un citi), no pacienta iemaksas papildus atbrīvoti arī I grupas invalīdi. Ministru kabinets lēma, ka trūcīgajām personām turpmāk jāmaksā 50% no pacienta iemaksas. Jaunās pacientu iemaksas stājas spēkā no šā gada 1. marta.
Tāpat samazināts kompensācijas apmērs zāļu iegādei pacientiem no vairākām diagnožu grupām.
 
28-01-2009
29. janvārī sāksies seminārs par HIV profilaksi un ārstēšanu Baltijas valstīs, kura laikā klātesošie tiks iepazīstināti ar Latvijā, Lietuvā un Igaunijā īstenotajām HIV profilakses aktivitātēm ieslodzījuma vietās. Semināru rīko Apvienoto Nāciju Organizācijas Narkotiku un noziedzības birojs (UNODC). Semināra laikā tiks stāstīts par šļirču maiņas punktu darbību un aktualitātēm narkotiku atkarības ārstēšanā, kā arī tiks prezentēti vairāku UNODC atbalstītu pētījumu rezultāti - narkotiku lietošanas risku novērtēšana ieslodzījuma vietās Latvijā un Lietuvā, šļirču pieejamība aptiekās Lietuvā un infekcijas slimību izplatība injicējošo narkotiku lietotāju vidū. Divu dienu reģionālā semināra "Vispārēja pieeja HIV profilaksei un aprūpei līdz 2010.gadam: vai tas ir iespējams Baltijas valstīs?" mērķis ir pārrunāt 2006.gadā aizsākto projektu par HIV/AIDS profilaksi un aprūpi injicējošo narkotiku lietotāju vidū un ieslodzījuma vietās Igaunijā, Latvijā un Lietuvā. Diskusijas laikā savu redzējumu par projekta sasniegumiem un nākotnes prioritātēm paudīs nozares eksperti - Veselības ministrijas valsts sekretāra vietnieks Rinalds Muciņš, Lietuvas Veselības ministrijas valsts sekretāre Rima Vaitkiene un Igaunijas Sociālo lietu ministrijas HIV/AIDS speciāliste Merilina Mesalu. Seminārā tiks apspiesti projekta novērtēšanas rezultāti un starptautiskā eksperta Rodžera Drū ieteikumi UNODC projekta turpmākās darbības pilnveidošanai. Dalībnieki pārrunās arī projekta nākamo divu gadu prioritātes. Svarīgs semināra uzdevums ir novērtēt projektā uzsākto aktivitāšu ilgtspēju un nodrošināt to turpināšanu pēc UNODC atbalsta beigšanās 2011. gadā. 2006.gadā Apvienoto Nāciju Organizācijas dalībvalstis apņēmās līdz 2010.gadam nodrošināt vispārēju pieeju HIV profilaksei, ārstēšanai un aprūpei. Lai palīdzētu Baltijas valstu valdībām sasniegt šo mērķi, UNODC sadarbībā ar valstu veselības ministrijām ieviesa projektu "HIV/AIDS profilakse un aprūpe injicējošo narkotiku lietotāju vidū un ieslodzījuma vietās Igaunijā, Latvijā un Lietuvā". Projekta ilgums ir četri gadi.
 
28-01-2009
Valdība otrdien apstiprināja grozījumus noteikumos, kas regulē zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensāciju. Tie paredz noteikt trīs kompensācijas kategorijas 100, 75 un 50 procentu apmērā līdzšinējo četru kategoriju vietā, samazinot kompensācijas apmēru no 90 uz 75 procentiem un no 75 uz 50 procentiem. Saglabāta zāļu kompensācija individuālajiem pacientiem, ja nepieciešamie medikamenti nav iekļauti kompensējamo zāļu sarakstā. „Lielai daļai diagnožu, kurām šobrīd tiek samazināts kompensācijas apjoms, tas tika paaugstināts 2007. gada pavasarī. Daļa no tolaik iekļautajām diagnozēm, piemēram, glaukoma, no 90 procentu kompensācijas tika pārceltas uz 100, ko paredzēts saglabāt,” uzsver Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders. Izmaiņas stāsies spēkā no šāgada 1. marta.  
 
27-01-2009
26. janvārī Veselības ministrijas valsts sekretārs Armands Ploriņš un viņa vietnieks Juris Bundulis aicināja uz informātīvo tikšanos nevalstisko organizāciju vadītājus. Sanāksmē piedalījās astoņu pacientu organizāciju vadītāji, tai skaitā arī biedrības Apvienība HIV.LV vadītājs. Gandrīz divu stundu garā sanāksmē tika pārrunāti veselības aprūpes reformas jautājumi. Veselības ministrs Ivars Eglītis tiksies ar pacientiem 27. janvārī piketa pie Ministru kabineta laikā.

Liepājā (pēc pārcelšanās uz jaunām telpām Flotes ielā 7 no dzelzceļa stacijas perona) darbu sāk Liepājas domes Sociālā dienesta Narkotiku atkarības pārvarēšanas palīdzības punkts. Līdz ar to Liepājā sāksies arī ielu darbs ar intravenoziem narkotiku lietotājiem. Ielu darbinieku pamatuzdevums būs, aktīvi uzmeklējot narkotiku lietotājus viņu pulcēšanās vai apmešanās vietās, izdalīt viņiem sterilas šļirces apmaiņā pret izlietotajām, lai pēc tam tās iznīcinātu atbilstoši drošības normām, kā arī sniegt informāciju, kā izsargāties no inficēšanās ar HIV un hepatītiem, dot padomus, kā mazāk bīstami lietot narkotiskās vielas un kur vērsties pēc palīdzības. Ielu darbu Liepājā finasē Apvienoto Nāciju Narkotiku un noziedzības birojs. Ielu darbinieki tiks īpaši apmācīti, viņiem tiks izsniegtas pazīšanas zīmes vai darbinieka apliecība.
 
Arvien lielāks kļūst gripas slimnieku skaits. Visaugstākā saslimstība ir reģistrēta Salaspilī, Ogrē, Preiļos, Limbažos. Saslimstība reģistrēta arī Liepājā, Jelgavā, Aizkrauklē, Rīgā un Siguldā. Kopumā 20 gripas slimnieku ārstējas slimnīcā, tostarp, vienam konstatētas gripas izraisītas komplikācijas. A tipa gripas vīruss tipējas kā A/Brisbane/10/2007 (H3N2), kas atbilst vīrusam, kas iekļauts 2008./2009.gada sezonālās gripas vakcīnas sastāvā. Valsts aģentūras „Latvijas Infektoloģijas centrs” ārsti-infektologi atgādina, ka gripa ir nopietna augšējo elpceļu vīrusinfekcija, kas izpaužas ar akūtu slimības sākumu, strauju ķermeņa temperatūras paaugstināšanos, lauzošu sajūtu locekļos, sausu, mokošu klepu un stiprām galvassāpēm, kas dažreiz simulē meningītam līdzīgu klīnisko ainu un var komplicēties ar pneimoniju, akūtu elpošanas nepietiekamību un infekciozi toksisko miokardītu. Efektīvākais gripas profilakses līdzeklis ir vakcinācija.
 
23-01-2009
Otrdien 27. janvāra Ministru kabineta sēdē ir paredzēts pieņemt lēmumu par jautājumiem, kas daudziem Latvijas iedzīvotājiem liks izšķirties starp dzīvību un nāvi. Sabiedrībai kopumā tas nozīmē apzināties – būs mūsu valstij nākotne vai nē. Veselības aprūpes jautājumi ir pielīdzināmi valsts drošības jautājumiem, tāpēc īstermiņa ietaupījumi šodien viennozīmīgi nesīs gan morālos, gan materiālos zaudējumus valstij jau pēc dažiem gadiem.  Lai teiktu skaidru "NĒ" mūsu valsts veselības aprūpes sistēmas sagraušanai, 27. janvārī plkst. 11.30 pretī Ministru Kabineta ēkai notiek pikets. Aicināti piedalīties visi, kam rūp medicīnas aprūpes sistēmas saglabāšana Latvijā. Vairāk informācijas www.sustento.lv
 
Nākamnedēļ Latvijas cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācija "Sustento" gatavojas rīkot piketu, informēja organizācijas valdes priekšsēdētāja Gunta Anča. "Mēs nevaram klusēt par to, kas notiek valstī," sacīja Anča, tāpēc otrdien, kad Ministru kabineta sēdē ir paredzēts pieņemt lēmumu par jautājumiem, "kas daudziem Latvijas iedzīvotājiem liks izšķirties starp dzīvību un nāvi", "Sustento" un organizācijas atbalstītāji pieprasīs negraut valsts veselības aprūpes sistēmu. Gatavību piedalīties pasākumā jau pauduši arī vairāku lauku reģionu iedzīvotāji, pastāstīja Anča. "Sustento" pārstāve Iveta Neimane informēja, ka dalību akcijai jau pieteikušas vairākas organizācijas un pacientu biedrības, piemēram, Astmas un alerģijas biedrība, biedrība "Apvienība HIV.LV", Latvijas Diabēta asociācija, Puzes un Dagdas cilvēku ar invaliditāti biedrības, Latvijas sieviešu invalīdu asociācija "Aspazija", kā arī citas biedrības. Šobrīd plānots, ka piketā, kurš notikšot pie Ministru kabineta ēkas, varētu piedalīties aptuveni 40 cilvēki, taču pasākuma organizētāji neizslēdz iespēju, ka piketētāju skaits būs lielāks. (pēc Delfi ziņām)
 
21-01-2009
Daudzi pusaudži un jaunieši pārāk optimistiski novērtē to, cik bieži viņi izmanto prezervatīvus. Vienā no nesen notikušiem pētījumiem zinātnieki aptaujāja 715 jaunas sievietes. Vairums no viņām apgalvoja, ka pēdējās divās nedēļās seksa laikā vienmēr esot izmantojušas prezervatīvu. Taču objektīvie dati liecina pavisam par ko citu. Katrai trešajai no aptaujātajām vaginālajos izdalījumos tika konstatēta spermas Y hromosoma, kas norāda par neizsargāšanos seksa laikā. Nav zināms, kas ir šīs neatbilstības iemesls. Iespējams, sievietes bija aizmirsušas to, vai lietots prezervatīvs vai ne, vai arī tas nepareizi izmantots. Tāpat iespējams, ka aptaujās jaunieši sniedz „sociāli vēlamas” atbildes, jo viņiem nešķiet būtisks šo aptauju rezultāts. Taču – vai nu tā ir vienreizēja kļūda, izmantojot prezervatīvu, vai kāda cita problēma, sekas ir vienas – risks saslimt ar HIV un citu infekciju, ko nodod dzimumceļā. ( Reuters)

ASV geji prezervatīvus arvien biežāk aizstāj ar tabletēm. Jaunākajā žurnāla The Advocate numurā ir raksts par tendencēm seksā. Tajā vēstīts, ka daudzi geji visā valstī atsakoties no standarta aizsardzības veida - prezervatīviem, lai izvairītos no HIV infekcijas, un izmanto visai strīdīgu un līdz šim nepārbaudītu aizsardzības metodi, kas tiek dēvēta par preseksuālo profilaksi. Neatkarīgi no tā, vai tas ir pāris ar atšķirīgu HIV statusu vai arī tiek meklēts partneris vienai naktij, puiši prezervatīva vietā aizsardzībai izmanto pret HIV preparātus, piemēram, tenofovīru (pārdošanā šā preparāta nosaukums ir „Viread”), cerot, ka tas viņus pasargās no infekcijas. Taču ārsti brīdina, ka šis HIV profilakses veids ir galēji neefektīvs. (www.ehpv.ee)

Irānas varas iestādes paziņojušas divu pret valdību vērstas sazvērestības dalībnieku vārdus, par kuru publiskošanu valsts specdienesti vēstījuši jau pagājušajā nedēļā. Tie ir brāļi Arašs un Kamjars Aleji – pazīstami cīnītāji pret HIV un AIDS, kas pērn pazuda Irānā. Brāļi Aleji tika arestēti 2008. gada jūlijā Irānā neilgi pirms starptautiskās HIV/AIDS konferences Mehiko, kurā viņi grasījās piedalīties. Kopš tā laika nebija nekādu ziņu par apcietinātajiem, kaut gan pie Irānas valdības bija vērsusies virkne starptautisku zinātnisku un tiesību aizsardzības institūciju. 13. janvārī Irānas varas iestādes paziņoja par sazvērestības atklāšanu, kas bija vērsta pret valdību. Šī sazvērestība tikusi organizēta ar ASV specdienestu atbalstu. Par brāļu Aleji līdzdalību šajā sazvērestībā valsts ziņu aģentūra IRNA paziņoja 19. janvārī. Saskaņā ar IRNA informāciju, sazvērniekiem inkrinimēts mēģinājums izveidot pretvalstisku organizāciju tīklu, kurā būtu iesaistīti ārsti, pasniedzēji un zinātnieki. Sazvērnieku plānos esot bijusi masu nekārtību un starpnacionālo konfliktu izraisīšana Irānā. Šim mērķim viņi no CIP it kā esot saņēmuši 32 miljonus dolāru. Neraugoties uz Irānas sabiedrības konservatīvismu, Arašs un Kamjars Aleji bija guvuši vērā ņemamus panākumus HIV/AIDS profilaksē Irānā. Tostarp viņiem izdevās iedzīvināt vairākas profilaktiskas programmas riska grupās – starp prostitūtām un narkomāniem, panākt, lai Irānas cietumos sāktu izplatīt vienreizējas lietošanas šļirces un prezervatīvus, kā arī panākt šiītu garīdzniecības atbalstu, lai heroīna atkarības ārstēšanā varētu izmantot metadonu. (www.medportal.ru)
 
19-01-2009
Latvijas Pašvaldību savienība ir izvērtējusi un nesaskaņo Ministru kabineta rīkojuma projektu "Par Cilvēka imūndeficīta vīrusa (HIV) infekcijas izplatības ierobežošanas programmu (2009. - 2013.)", jo nevēlas līdzdarboties programmas finansēšanā. Programmas projektā pašvaldību piedalīšanās valsts politikā HIV infekcijas izplatības ierobežošanā paredzēta, veidojot HIV profilakses punktus (HPP). Līdz šīm pašvaldības brīvprātīgās iniciatīvas kārtībā izveidoja 13 šādus punktus, jo gāja plašumā HIV/AIDS epidēmija intravenozo narkotiku lietotāju vidū, bet Veselības ministrija nerīkojās šai situācijai atbilstoši ātri un efektīvi.  2009. gadā ekonomiskās un finanšu krīzes apstākļos pašvaldību budžetu ienākumu daļa ievērojami samazināsies. Līdz ar to pašvaldības nevar uzņemties papildus saistības un tām arī nedrīkst uzdot kādus papildus uzdevumus, ja to realizēšanai netiek piešķirts finansējums. Līdz ar to vai nu Veselības ministrijai ir jāfinansē jaunu HPP punktu izveide un darbība pašvaldībās no valsts budžeta, vai arī programmā tas var palikt tikai kā vēlamais pasākums, kas neuzliek pašvaldībām nekādus pienākumus un saistības. (pēc LETA informācijas)
 
17-01-2009
Pēc Sabiedrības veselības aģentūras datiem, Latvijā uz 01.01.2009. HIV infekcija ir 4265 cilvēkiem, no tiem Latvijas infektoloģijas centra uzskaitē ir 2899 pacienti. 638 cilvēkiem konstatēta AIDS stadija. Antiretrovirālo terapiju saņem 331 pacients. Tiek optimizētas ārstēšanā izmantojamo preparātu kombinācijas.
 
16-01-2009
Ar jaunās paaudzes prezervatīviem Jūs varat iepazīties, noskatoties video:
https://www.youtube.com/watch?v=hpiFM-eTCbs&feature=related
https://www.youtube.com/watch?v=OTSuf3NV3MQ&feature=related
 
16-01-2009
Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūra (VOAVA) informē: 
Eiropas veselības apdrošināšanas kartes (EVAK) termiņš ir pagarināts līdz 3 gadiem, iepriekš tā bija derīga tikai gadu. Šāda karte noteikti būtu jāizņem tiem, kas pošas ceļot pa Eiropu, jo tā ļauj saņemt ārvalstīs neatliekamo un nepieciešamo medicīnisko palīdzību bez maksas, izņemot pacienta iemaksas. Karte tiek izsniegta bez maksas, aizpildot VOAVA veidlapu. Pirms saņem medicīnas pakalpojumus kādā ārvalsts medicīnas iestādē, noteikti jāpainteresējas, vai tā pieņem EVAK karti. Šo karti var saņemt jebkurš Latvijas iedzīvotājs, kurš dodas uz ārvalstīm (Eiropā) atpūsties, mācīties vai komandējumā.
Pacientiem ir jākrāj visi čeki par saņemtajiem maksājumiem veselības aprūpē. Sasniedzot pacienta iemaksu 400 latu apmērā, var griezties ar iesniegumu VOAVA un saņemt atbrīvojumu no pacienta iemaksas līdz kalendārā gada beigām.
 
 
15-01-2009
Kaut arī parasti A hepatīts norit vieglā vai vidēji smagā formā, tomēr SVA epidemiologi atgādina, ka A hepatīts var noritēt ar sarežģījumiem, pat beigties letāli cilvēkiem, kam ir citas veselības problēmas - hroniskas aknu slimības, tai skaitā B un C hepatīta vīrusa nēsātājiem, alkohola un narkotiku atkarīgajām personām, kā arī cilvēkiem, kam ir citas hroniskas slimības, kas novājina imunitāti, piemēram, HIV/AIDS slimniekiem. Pagājušā gada pēdējās divās nedēļās reģistrēti attiecīgi 54 un 42 jaunatklāti A hepatīta gadījumi, bet pagājušās nedēļas laikā ziņots par 98 saslimšanas gadījumiem, kad ārstiem radušās aizdomas par A hepatītu. Kopā trīs nedēļu laikā reģistrēti 194 A hepatīta gadījumi, tai skaitā Rīgā 114, Rīgas rajonā 15 un Ogres rajonā 10. A hepatīts reģistrēts vēl 20 citos rajonos pa 1 – 6 gadījumiem.
 
14-01-2009
Izraēlas Veselības aizsardzības ministrija pieņēmusi lēmumu, ka ar HIV inficēts ķirurgs, kurš saņem antiretrovīrusu terapiju, drīkst veikt jebkuras ķirurģiskas operācijas, ja viņš ievēro nepieciešamās infekcijas kontroles procedūras, izmanto dubultos ķirurģiskos cimdus un viņam ir nenosakāma vīrusu slodze. Potenciālajiem ķirurga pacientiem nav jāzina, ka ārsts ir HIV inficēts, jo risks inficēties ir minimāls. Šis ministrijas lēmums bija publicēts izdevumā Morbidity and Mortality Weekly. Tas ir pirmais gadījums pasaulē, kad valdības struktūra atzīst, ka HIV inficēts medicīniskais personāls drīkst veikt invazīvas ķirurģiskas procedūras. Liela mēroga pētījumi pierādījuši – jo zemāks ir HIV līmenis asinīs, jo mazāks risks HIV infekciju nodot citam. Lēmumā arī uzsvērts, ka risks HIV inficētam medicīnas darbiniekam šo infekciju nodot tālāk ir niecīgs. Šis ministrijas lēmums sekoja gadījumam 2007. gadā, kad viens no ķirurgiem kādā Izraēlas slimnīcā izrādījās HIV pozitīvs, tāpēc 545 viņa pacienti tika testēti uz HIV. Ķirurgs visiem šiem pacientiem bija veicis sirds operāciju. Visi testi izrādījās negatīvi. Izraēliešu lēmums varētu gūt plašu atbalsi. Tas varētu ietekmēt struktūras, kas ir atbildīgas par nodarbinātību veselības aizsardzībā. Piemēram, Lielbritānijā Galvenā medicīniskā padome un Galvenā stomatologu padome pieprasa, lai HIV inficētie medicīnas darbinieki nepiedalītos invazīvās procedūrās (šuvju uzlikšana, dzemdības, iegriezumi), kas var būt saistītas ar potenciālu inficēšanās risku. Visiem britu medicīnas darbiniekiem jādodas uz HIV testu, kuru rezultātā daudzi spiesti iesniegt atlūgumu un mainīt profesiju.
 
Ar resursiem bagātajām valstīm vajadzētu atteikties no AIDS gadījumu uzskaites, jo tā ir zaudējusi jēgu. Prasība uzskaitīt AIDS gadījumus – tas „ir nevajadzīgs apgrūtinājums praktizējošiem ārstiem, kas veltīgi tērē veselības aizsardzības departamentu ierobežotos resursus”, savā rakstā medicīnas žurnālā „Lancet” apgalvo epidemiologs Džons Kaldors. Pateicoties mūsdienīgai ārstēšanai, „AIDS attīstības stadijas ir kļuvušas par diezgan retu parādību, tās vairumā gadījumā iespējams pavērst atpakaļ”. Valstīs, kur visi HIV pozitīvie cilvēki „var saņemt efektīgu ārstēšanu”, nav nozīmes uzskaitīt AIDS gadījumus, jo tie „jau ir zaudējuši savu jēgu”. Daudzās valstīs AIDS gadījumu uzskaite vairs nekādi neiespaidos programmas plānošanu cīņai ar šo epidēmiju, ir tikai jāuzskaita jaunie HIV infekcijas gadījumi. Vēl jo vairāk rakstā uzsvērts, ka joprojām nav vienotas, starptautiski noteiktas AIDS stadijas definīcijas.

Papua Jaungvinejā jaunu meiteni apsūdzēja ārpuslaulības dzimumsakaros, burvestībās un HIV infekcijas nodošanā. Linča tiesas upurim bija tikai kādi sešpadsmit līdz divdesmit gadi. Viņai aizsēja acis, ielika mutē vīšķi, sasēja rokas un kājas un sadedzināja dzīvu, ziņo www.postcourier.com.pg. Drausmīgākais ir tas, ka šis ir tikai viens no daudzajiem gadījumiem, kad sievietes nogalina, viņām piedēvējot burves statusu un apvainojot lāsta apzinātā uzlikšanā HIV infekcijas veidā. Kā norādīja pieminētā notikuma aculiecinieki, linča tiesas spriedēji dienas vidū uz nomaļu vietu atveduši smagās mašīnas kravu ar riepām un malku, riepas sakrāvuši vienā rindā, aplējuši ar benzīnu, apkārt aplikuši malkas pagales, uz šī krāvumu novietojuši sasieto sievieti un aizdedzinājuši ugunskuru. Meitene bijusi izģērbta kaila, aizbāztās mutes dēļ nav varējusi pakliegt, bet sasieto kāju un roku dēļ – pretoties citādi. Slepkavības norises vietas apgabala divīzijas priekšnieks Simons Kauba norādīja, ka viņam trūkstot vārdu, lai aprakstītu tik barbarisku slepkavību. Viņš aicināja visus, kas kaut ko dzirdējuši par tamlīdzīgiem soda izpildes veidiem, kad upuris tik sadedzināts dzīvs, nekavējoties ziņot policijai. Pērn tika publicēti Austrālijas neatkarīgo pētījumu centra apkopojums, kurā bija stāstīts par gadījumiem, kad sievietes tika apvainotas burvestībās un nogalinātas, arī sadedzinātas un apglabātas dzīvas. Ļoti bieži viņas tikušas apvainotas lāsta uzlikšanā, ja kāds mira no AIDS. Viena no pētījuma autorēm Miranda Tobiase raksta, ka „ir daudz liecību par sievietēm, kuras pratinātas vairākas dienas pēc kārtas, lai no viņām izdabūtu atzīšanos burvestībās”. Spīdzināšanas laikā upuri tika „sisti, durti, izvaroti un dedzināti ar sakarsētu dzelzi”. Kā norādīts pētījumā, „gada laikā var notikt līdz 500 šādu slepkavību”. Kā stāsta Kerola Kidu, kas ir vienīgā sieviete valsts parlamentā, „ticība burvestībām joprojām ir dzīva daudzās Papua Jaungvinejas kopienās. Ja kāds no jauniešiem mirst no AIDS, to pieraksta burvestībām”. Saskaņā ar ANO datiem, 90 % HIV gadījumu Okeānijā fiksēti Papua Jaungvinejā. Pēc ANO ekspertu domām, tik augsts HIV vīrusa izplatības iemesls ir lielais izvarošanu skaits un seksuālās izglītības absolūts trūkums.
 
 
12-09-2009
Finanšu ministrija ierosinājusi uz nenoteiktu laiku atlikt Eiropas Sociālā fonda programmu aktivitāšu ieviešanu Latvijā. Ir apturēta apakšprogrammu īstenošana izglītības, labklājības, veselības, vides un citās jomās. Lai izvērtētu aktivitāšu iespējamās ieviešanas pozitīvās sekas uz sociāli ekonomisko situāciju, Finanšu ministrija sākot ar 16. janvāri organizē ministriju tikšanās. Pilna informācija par apturētām apakšprogrammām un aktivitātēm http://www.nvo.lv/news.php?id=20&newsid=817&lang=lv
 
12-01-2009
Valsts probācijas dienests (VPD), kam jāuzrauga liela daļa no ieslodzījuma atbrīvoto personu, šogad lauž līgumus ar sociālās rehabilitācijas centriem visā Latvijā, raksta Neatkarīgā Rīta Avīze. Dramatiskākais lēmums saistīts ar atteikšanos no sociālās rehabilitācijas bijušajiem ieslodzītajiem. VPD lauž līgumus arī ar sociālās rehabilitācijas centriem Akrona 12 Rīgā, Zilais Krusts Rīgā, rehabilitācijas centriem Liepājā un Valmierā, kur agrāk tika nosūtītas gan no ieslodzījuma vietām atbrīvotās personas, kas brīvprātīgi noslēdza līgumu par palīdzību un kurām nebija dzīvesvietas, gan atsevišķos gadījumos arī personas, kas bija dienesta uzraudzībā. Naudas trūkuma dēļ VPD līdzfinansē tikai desmit vietas centrā Ratnieki Rīga rajonā. Saite uz pilnu rakstu http://www.nra.lv/zinas/14972-nav-rehabilitacijas-aug-recidivs.htm
Turpmāk reālu atbalstu no ieslodzījuma atbrīvotie Liepājā vairs nesaņems. Rehabilitācijas centrs atradās patversmes ēkā un tajā patiešām notika darbs ar bijušajiem ieslodzītajiem, te viņiem bija arī mājvieta. Pirmos divus gadus rehabilitācijas centrā uzturējās 25 no ieslodzījuma atbrīvotie, pērnā gada sākumā šādu cilvēku bija 15. Pirmos trīs mēnešus rehabilitācijas centra klientiem uzturēšanās tajā bija bez maksas, vēlāk attiecīgi no centrā pavadītā laika bija jāsedz uzturēšanās izdevumi 25 līdz 75 procentu apmērā. Diemžēl tas vairs nedarbojas, jo ekonomisko apstākļu dēļ Valsts probācijas dienests no šā gada pārtraucis finansējuma piešķiršanu rehabilitācijas centram. Kaut arī līgums bija noslēgts līdz 2010. gada 30. jūnijam, nu tas vairs nav spēkā. Saite uz pilnu rakstu http://www.nra.lv/zinas/14977-liepaja-no-cietuma-iznakusos-nepieskatis.htm
 
11-01-2009
Igaunija: Narvas slimnīcas ķirurgs Halids Al Momani tiesā apstrīdējis disciplinārsodu, ko saņēmis par atteikšanos palīdzēt kolēģei pieņemt ārkārtējas dzemdības HIV inficētai sievietei. Pagājušā gada 16 maijā Narvas slimnīcā tika ievietota kāda HIV inficēta dzemdētāja, kurai pēc iespējas ātrāk bija jāveic ķeizargrieziens, lai nepieļautu dzemdības dabiskā ceļā, kas var novest pie mazuļa inficēšanas ar HIV. Kā paskaidrojusi tās nakts dežūrējošā ginekoloģe, tāda operācija pieprasa, lai tajā obligāti asistētu ķirurgs. Dežūrējošā ārste, kā noteikts slimnīcas kārtībā, piezvanījusi dežūrējošam ķirurgam Halidam Al Momani, bet negaidīti no viņa saņēmusi atteikumu. Operācija noritēja veiksmīgi ar operāciju māsas palīdzību, kas piekrita asistēt ginekologam, lai gan paralēli tam medicīnas māsai nācies pildīt arī savus darba pienākumus  - pasniegt ārstam instrumentus. Pēc Halida Al Momani domām, viņam uzliktais disciplinārsods no slimnīcas puses – rājiens – par atteikšanos asistēt ginekologam – ir nelikumīgs, jo tas asistēšana ginekologam neietilpst viņa pienākumos. Halids Al Momani tiesā paskaidroja, ka ķirurgi arī agrāk atteikušies „iet pie HIV inficētajiem slimniekiem”. Savā paskaidrojumā viņš atsaucas uz slimnīcas Ginekoloģiskās nodaļas vadītāja dienesta ziņojumu slimnīcas galvenajam ārstam, kurā teikts: „Ķirurgi ne reizi vien ir atteikušies asistēt ginekologiem, jo pacientes bijušas HIV inficētas.”
„Gadījumi, kad sievietēm ar HIV tiek atteikta palīdzība dzemdības, rupji pārkāpj cilvēku, kuri dzīvo ar HIV, tiesības. Taču pat mūsdienās civilizētā valstī, kurai ir 20 gadu ilga HIV vēsture un veiksmīga pieredze, īstenojot HIV vertikālās pārneses novēršanas un profilakses metodes, mēs saskaramies ar tik kliedzošiem cilvēktiesību pārkāpumiem,” teikts Igaunijas cilvēku, kuri dzīvo ar HIV, apvienības paziņojumā. Visām grūtniecēm Igaunijā ir medicīniskā apdrošināšana, sākot no 12 grūtniecības nedēļas, tāpēc viņām tiek garantēti bezmaksas veselības pakalpojumi. Visām sievietēm, kuras stājas grūtniecības uzskaitē, tiek ieteikts jau pirmajā vizītē pie ārsta nodot analīzes uz HIV. Taču pamata problēma ir saistīta ar to, ka riska grupas sievietes dažādu iemeslu vēršas pēc mediķu palīdzības tikai pirms dzemdībām vai arī grūtniecības beigās. Lai mazinātu diskrimināciju un HIV inficētu grūtnieču stigmatizāciju, kā arī lai veidotu pozitīvu attieksmi pret šo pacientu grupu un pilnveidotu mediķu zināšanas par HIV, Igaunijas apvienība plāno konkrētu rīcību ārstu sagatavošanā darbam ar pacientiem, kuriem ir HIV. „Janvārī plānojas tikšanās ar medicīnisko personālu infektoloģijas slimnīcā, lai apspriestu stigmas un klientu diskriminācijas jautājumu un nākotnes sadarbības iespējas. Mēs uzskatām, ka mediķu un cilvēku, kuri dzūvo ar HIV, attiecību regulācijai jākļūst par slimnīcu ētikas komiteju apspriežamu jautājumu,” teikts apvienības paziņojumā.
(ITPCru)

10-01-2009
Intervija ar Cēsu AIeN priekšnieku: "Cēsu audzināšanas iestādē nepilngadīgajiem, neraugoties uz krīzi un neziņu, kāds būs iestādes budžets, plāno uzsākt četrus vērienīgus projektus, kas sakārtos ieslodzīto dzīves vidi un sekmēs notiesāto izglītošanu... Jau tagad ir uzsākta projekta realizācija, kas uzlabos puišu izglītošanas un veselības profilakses iespējas. Runa ir par HIV/AIDS profilaksi injicējamo narkotiku lietotāju vidū. Zināms, ka ieslodzītie ir atkarību riska grupā. Pie mums ir astoņi puiši, kas atrodas Valsts narkoloģiskā centra uzskaitē. Ieslodzījumā ir bijuši HIV inficētie... Ja visas ieceres sekmēsies, tad mūsu iestādes pārveidošanu atbalstīs Norvēģija, Eiropas Savienība, bet ieslodzīto HIV/AIDS profilaksei finansējums ir no ANO. Ne velti uzsvēru, ka ir ļoti būtiski, lai komandā strādā profesionāļi, kuri mīl savu darbu. Visu projektu mērķis ir puisis, kurš īsāku vai ilgāku laiku pavada ieslodzījumā. Un nav runa par pārmērīgām ērtībām, bet sakārtotu vidi." Interviju lasiet saitē http://www.tvnet.lv/zinas/intervijas/article.php?id=576735
 
09-01-2009
"Veselības ministrija informē, ka saskaņā ar Ministru kabineta 2008. gada 23. decembra rīkojumu Nr. 830 „Par pamatbudžeta un speciālā budžeta apropriācijas pārdali starp programmām, apakšprogrammām un budžeta izdevumu kodiem atbilstoši ekonomiskajām kategorijām” valsts aģentūra „Latvijas infektoloģijas centrs” ir saņēmusi papildus pieprasītos līdzekļus HIV medikamentu apmaksai 2008. gadā. Saskaņā ar Valsts kases 2009. gada 6. janvāra izdruku par situāciju uz 2008. gada 31. decembri valsts aģentūra „Latvijas infektoloģijas centrs” 2008. gadā piešķirtos līdzekļus precēm un pakalpojumiem, tai skaitā medikamentiem ir izlietojusi pilnībā. Valsts sekretārs, A. Ploriņš"
 
09-01-2009
"Ieslodzījuma vietu pārvalde naudas trūkuma dēļ samazinās higiēnas preču normas ieslodzītajiem. "Mums ir jāatsakās no visa tā, ar ko mēs nodrošinām ieslodzītos – no personīgās higiēnas līdzekļiem, veļas mazgāšanas līdzekļiem un citām lietām. Tāpat tiek samazinātas darba algas darbiniekiem, likvidēti vairāki iekšējās apkalpes amati, kuros strādā ieslodzītie, – pavāri, apkopēji, kurinātāji," Neatkarīgajai atzina Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšnieks Visvaldis Puķīte. Ieslodzītie pagaidām ar sapratni pieņem lielo taupības režīmu, jo izprot Latvijas milzīgās ekonomiskās problēmas. Tomēr V. Puķīte neizslēdz iespēju, ka ieslodzītie dažādās iestādēs varētu sūdzēties par bēdīgajiem sadzīves apstākļiem. "Es gan neuzskatu, ka tas, ka neesam laikus iedevuši tualetes papīru, ir cilvēktiesību pārkāpums. Ne jau manas vainas dēļ šo tualetes papīru nevaram iedot," piebilda V. Puķīte, kuru daudz vairāk par tualetes papīru uztrauc iespējamā ieslodzījuma vietu infrastruktūras attīstības koncepcijas realizācijas apturēšana. Koncepcija paredzēja līdz 2019. gadam slēgt vairākus esošos un, ievērojot privātās un valsts partnerības principus, būvēt jaunus cietumus." (www.nra.lv)
 
08-01-2009
Grenpuntas cietuma ieslodzītajiem Dienvidāfrikas Frīsteitas provincē cīnīties pret naida un cietsirdības lēkmēm palīdz ar jogu, ziņo BBC. Cietumā ieviesta jauna programma, kas iekļauj jogas nodarbības. Organizatori cer, ka tas palīdzēs ieslodzītajiem atrast ceļu sevis mierināšanai un pozitīvam skatam uz savu dzīvi. Īpaša režīma Grenpuntas cietumā sodu izcieš ļoti bīstami likumpārkāpēji no visas Dienvidāfrikas Republikas. Daudzi no viņiem paveikuši īpaši smagus noziegumus, tāpat liela daļa ieslodzīto ir HIV inficēti un nomirst ieslodzījumā. Instruktore Ansuja Huzala piedāvā ieslodzītājiem jogas un elpošanas vingrinājumus. Nodarbību laikā ieslodzītie aizver acis un ieklausās instruktores balsī un komandās, smaidot un cenšoties tuvoties miera pilnam apziņas stāvoklim. Dažiem ieslodzītajiem šīs nodarbības ļoti patīk un viņi tās uztver nopietni, citi – kā joku, taču, neraugoties ne uz ko, ir acīmredzami, ka jogas stundas ir ļoti populāras. Bāzes programmā ir septiņu dienu nodarbības, kurās ieslodzītie apgūst jogas pamata pozas un elpošanas vingrinājumus meistara Šri Šri Ravi Šankara vadībā. Jau pēc septiņām dienām programmas organizatori pamanījuši pirmās pārmaiņas ieslodzīto uzvedībā. Instruktore cenšas pārliecināt ieslodzītos, ka šīs nodarbības nepieciešamas pirmkārt viņiem pašiem, jo tās palīdz cilvēkam kontrolēt emocijas un iesaistīties konfliktos. Dažādās situācijās tiek pielietotas dažādi elpošanas vingrinājumi – gan tad, kad cilvēks ir dusmīgs, gan kad satraukts. Pašlaik DĀR varas iestādes plāno šo programmu ieviest arī citos cietumos. Līdzīgas programmas darbojas arī citās valstīs.
 
06-01-2009
Ministru kabineta ziņas:
Ministru kabineta sēdē tika apstiprināti Veselības ministrijas iesniegtie Ministru kabineta noteikumi, kas nosaka kārtību kādā jāiesniedz statistikas pārskati veselības aprūpes jomā. Veiktās izmaiņas veselības statistikas un medicīniskās dokumentācijas jomā būtiski atvieglos ārstniecības iestāžu darbu un veicinās birokrātijas mazināšanas veselības statistikas un medicīniskās dokumentācijas apritē. Veselības ministrija sadarbībā ar padotības iestādēm un vairāk kā 20 nevalstiskajām organizācijām, samazinājusi sākotnējo statistikas veidlapu skaitu veselības aprūpē no 23 uz 17. Likvidētas pārskatu veidlapas, kuras šobrīd ir zaudējušas aktualitāti vai dublē citos pārskatos esošo informāciju. Atsevišķas pārskatu veidlapas apvienotas, savukārt statistikas pārskatu veidlapās samazināts apkopojamo datu apjoms. Jaunā kārtība izslēgs arī jau citos reģistros pieejamās informācijas atkārtotu iesniegšanu un dublēšanu.
Ministru kabinets pieņēma ar brīvības atņemšanu notiesāto personu resocializācijas koncepciju, kuru īstenojot, tiks panākta atkārtotu noziedzīgu nodarīšanas recidīva samazinājums personām, kas atbrīvotas no brīvības atņemšanas iestādēm, un palielināsies sabiedrības drošības līmenis. Koncepcijas mērķis ir noteikt ar brīvības atņemšanas sodu notiesāto personu resocializācijas mehānismu gan brīvības atņemšanas iestādē, gan pēc atbrīvošanas no tās, kā arī noteikt atbildīgās institūcijas resocializācijas līdzekļu piemērošanā. Kā teikts koncepcijā, vairums Eiropas Savienības valstu par brīvības atņemšanas soda izpildes pamatuzdevumu noteikušas notiesāto resocializāciju, t.i., pasākumus soda izciešanas laikā, kuri veicina notiesātā spēju iekļauties sabiedrības normās un neizdarīt noziedzīgus nodarījumus atkārtoti. Tādējādi brīvības atņemšanas sods ir tiesību normās nostiprināts līdzeklis, lai panāktu ar šo personu tiesisku uzvedību. Latvijas tiesību akti šim sodam joprojām saglabā padomju varas periodam raksturīgo saturu, akcentējot izolēšanu no sabiedrības, nevis izvirzot resocializāciju par pamatuzdevumu.
Ministru kabinets pieņēma Kriminālsodu politikas koncepciju, kurā iekļauti konceptuāli priekšlikumi izmaiņām kriminālsodu sistēmā, kas būtu izmantojami, izstrādājot nepieciešamos grozījumus Krimināllikumā un citos normatīvajos aktos, kuru pieņemšana sekmētu efektīvāku tiesisko līdzekļu piemērošanu kriminālsodu politikas mērķu sasniegšanai. Kriminālsodu politikas mērķis ir nodrošināt efektīvu valsts reakciju uz noziedzīgiem nodarījumiem, nodrošināt atbilstību starp valsts vārdā piemērojamo represiju, valsts un indivīdu interesēm, sekmēt personu tiesisku uzvedību un noziedzīgu nodarījumu novēršanu.
Vairāk informācijas meklējiet Ministru kabineta mājas lapā www.mk.gov.lv
 
06-01-2009
Sūtīs aicinājumus doties uz dzemdes kakla vēža un mamogrāfijas izmeklējumiem. Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūra informē, ka 2009. gada janvārī Latvijā tiks uzsākta valsts organizētā un apmaksātā krūts dziedzera un dzemdes kakla ļaundabīgo audzēju savlaicīgas atklāšanas programma, kuras laikā Aģentūra izsūtīs vēstules ar aicinājumu doties uz dzemdes kakla vēža un mamogrāfijas izmeklējumiem. Programmas ietvaros Aģentūra katru mēnesi pēc noteiktas shēmas izsūtīs uzaicinājuma vēstules sievietēm, lai reizi trijos gados katrai Latvijas sievietei vecumā no 25 - 70 gadiem, ja viņa to vēlēsies, būtu iespēja veikt dzemdes kakla vēža izmeklējumu, un reizi divos gados katrai Latvijas sievietei vecumā no 50 - 69 gadiem būtu iespēja veikt mamogrāfijas izmeklējumu. Vairāk>>>
 
06-01-2009
Angola Ebolas vīrusa uzliesmojuma dēļ slēdz robežu ar Kongo DR. Londona, BBC. Angolas varasiestādes paziņojušas, ka slēgušas robežu ar Kongo Demokrātisko Republiku, lai novērstu nāvējošā Ebolas vīrusa izplatību. Amatpersonas paziņoja, ka tiks pilnībā apturēta cilvēku pārvietošanās no ziemeļu provinces Ziemeļlundas uz Kongo DR. Ebolas vīrusa uzliesmojums Kongo DR ir pirmais Āfrikā vairāku mēnešu laikā un ceturtais Kongo DR kopš 1976.gada. Tiek lēsts, ka inficējušies vismaz 40 cilvēki, no kuriem vairāk nekā desmit miruši. "Mēs Ziemeļlundas provincē pilnībā apturam cilvēku kustību un tirdzniecību ar Kongo DR," sacīja Angolas veselības ministrs Žuzē van Dunems. Pēc viņa teiktā, Angolā līdz šim nav diagnosticēta inficēšanās ar Ebolas vīrusu, taču armija un policija brīdināta vērot pazīmes par iespējamu saslimšanu ziemeļaustrumu pierobežas reģionā. Ebolas vīruss izplatās pēc saskarsmes ar ķermeņa šķidrumiem, un 80% no inficētajiem cilvēkiem dažu dienu laikā noasiņo līdz nāvei. Šī slimība nav ārstējama, un nav arī profilakses vakcīnas. Ebolas vīrusu sākotnēji ir grūti atklāt, jo upuri cieš no gripai līdzīgiem simptomiem. Vīruss kļūst redzams tikai pēdējās stadijās, kad tas ir saēdis upura vēnas un artērijas, izraisot plašu iekšēju asiņošanu. Ebolas vīruss savu nosaukumu ir guvis no upes Kongo DR, kur tas 1976.g adā tika atklāts un kur epidēmijas laikā 1995.gadā gāja bojā vairāk nekā 250 cilvēku. Pavisam kopš 1976. gada no Ebolas vīrusa miruši aptuveni 450 cilvēki. Par pirmiem saslimstības gadījumiem bija ziņots 2008. gada 25. decembrī: skatiet http://www.medportal.ru/mednovosti/news/2008/12/26/ebola/ (krievu valodā) un http://www.google.com/hostednews/afp/article/ALeqM5gJukB-Lneiqtd02MRV46nfj5WT9A (angļu valodā)
 
05-01-2008
Paziņojums presei: "Biedrība "DIA+LOGS" izvērtē HIV profilakses darba attīstības iespējas ekonomiskās krīzes apstākļos. Biedrība "DIA+LOGS, atbalsta centrs visiem, kurus skar HIV/AIDS" apsver radošu darba pārkārtošanu, cenšoties ar loģisku izpratni pieņemt situāciju, kāda izveidojusies valstī ekonomiskās krīzes apstākļos, un turpināt darbu ar jaunām metodēm. Jārēķinās ar finansējuma samazināšanos, kas NVO nozīmē: jāmeklē vairāk atbalstītāju, finansētāju un jāievieš jaunas netradicionālas darba metodes. Pēdējo divu gadu laikā, pateicoties Rīgas Domes Labklājības departamenta (RD LD) un Apvienoto Nāciju Narkotiku un noziedzības biroja (UNODC) finansējumiem, bija iespēja nozīmīgi paplašināt HIV profilakses darbu intravenozajiem narkotiku lietotājiem un komercseksā iesaistītajām personām. Jau gadu Rīgā un tās pievārtē gan darba dienu pēcpusdienās, gan nakts stundās kursē mobilais HIV profilakses busiņš, kurš iemantojis patiesu uzticību sociāli atstumto HIV riskam pakļauto vidū. Izvērtējot RD LD finansēto programmu mobilās vienības darbam pagājušā gada 12 mēnešos, redzam, ka tie ir 1595 jauni iepazīti klienti, 606 cilvēkiem sniegtās dažādās konsultācijas, bijuši 33097 drošāki injicēšanās gadījumi (izsniegto tīro šļirču skaits) un 16414 gadījumos varam teikt, ka bijis drošs sekss (izsniegto prezervatīvu skaits). Tas nozīmē, ka šodien piedāvājam konsultācijas, psiho-sociālu atbalstu, izglītojošu un praktisku informāciju un HIV profilakses aizsarglīdzekļus (šļirces, prezervatīvus) gan mūsu centrā, gan Rīgas rajonos. Mums, tāpat kā visai valstij, krīze "uzkritusi" negaidīta, tāpēc plānojam, kā turpināsim darbu tuvākajos 2 mēnešos, kamēr iestāsies lielāka skaidrība par turpmāk gaidāmo. Diemžēl, bet loģiski, ka finansējums ir samazinājies. Rēķinoties ar RD LD solīto finansējumu HIV profilakses darbā uzsvaru liksim uz Mobilās vienības darbu Rīgas rajonos un turpināsim sniegt pakalpojumus un konsultācijas mūsu centrā, Dzirnavu ielā 135. Kā šajās dienās vairākkārt minēts mēdijos, mums ir arī vērīgs darbības resurss – ielu sociālais darbs, ko veic 5 pieredzējuši centra darbinieki tiešajā narkotiku lietotāju vidē. Samazinātā finansējuma dēļ meklējam jaunu finansējuma avotu šīs darbības turpināšanai, notiek sarunas ar UNODC Latvijā, kas elastīgi un ar izpratni gatavi pieiet šodienas Latvijas HIV/AIDS NVO darba un HIV profilakses programmu īstenošanas nodrošināšanai mūsu valstī. Ir definēta DIA+LOGS stratēģija krīzes apstākļos: Organizācijas darbības efektivitātes paaugstināšana, fokusējoties uz 2 galvenajiem darbības uzdevumiem:
-mazināt HIV infekcijas izplatību narkotiku lietotāju, komercseksā iesaistīto, t.sk. HIV inficēto vidē
-palīdzēt un atbalstīt sociāli atstumtās, maznodrošinātās HIV apdraudētās mērķgrupas:
HIV, psihologa un sociālo darbinieku konsultācijas, iknedēļas Zupas jeb atvērto durvju dienas, reizi nedēļā - praktiski izglītojošā diena centrā, NVA info par darba iespējām, pašatbalsts.
Biedrība "DIA+LOGS", atsaucoties uz Apvienība HIV.LV mēdijos pausto satraukumu par mūsu īstenotās HIV profilakses programmas sašaurināšanos Rīgas pilsētā, informē, ka izplatītā informācija par mūsu darbību ar DIA+LOGS valdi nav saskaņota. Mēs un mūsu sadarbības partneri strādājam, lai profilakses darbs Rīgā turpinātos, un pēc pāris nedēļām varēsim sniegt konkrētu darbības plānu HIV profilakses darba attīstībai.
Informāciju sagatavoja Ruta Kaupe, "DIA+LOGS" valdes priekšsēdētāja. Papildu informācija: mob.t.                      29412855          "
   (Preses relīze LETA, 05.01.2009)   
 
05-01-2009
"Šogad Rīgas ielās vairs neizies ielu darbinieki, kuri gadiem strādājuši ar intravenozo narkotiku lietotājiem. No fakta, ka piecu ielu darbinieku algošanai netiek paredzēts finansējums, izriet secinājums, ka Rīgas domei šis darbs nav svarīgs. Ielu darbā vairāk nestrādās arī sociālie darbinieki. Tiesa, vakaros Rīgas ielās uz narkotiku lietotāju pulcēšanās vietām turpinās izbraukt mobilā brigāde, bet arī tās finansējums ir apcirpts." Saite uz plašu publikāciju "Neatkarīgā Rīta Avīzē"
http://www.nra.lv/zinas/14557-riga-likvide-ielu-darbiniekus-kas-strada-ar-narkomaniem.htm
 
04-01-2009
Biedrība Apvienība HIV.LV  pauž satraukumu par HIV profilakses programmas sašaurināšanu Rīgas pilsētā: "Rīgas pilsētas dome plāno sašaurināt HIV profilakses pakalpojumu klāstu intravenozo narkotiku lietotājiem Rīgā 2009. gadā, samazinot finansējumu Rīgas pilsētas kaitējuma mazināšanas programmai, ko īsteno biedrība DIA+LOGS. Šogad nolemts būtiski samazināt finansējumu šai programmai, kas ir svarīgs instruments HIV, hepatītu un citu infekcijas slimību izplatības ierobežošanā. Saskaņā ar provizorisko informāciju, samazinot finansējumu, no šāgada Rīgas kaitējuma mazināšanas programmā vairs nav paredzēts finansējums ielu darbiniekiem, kuri līdz šim pildīja būtisku lomu darbā ar intravenozo narkotiku lietotājiem. Ielu darbinieki gadiem ir mainījuši izlietotās šļirces pret sterilām narkotiku lietotāju uzturēšanas vietās. 2008. gadā ielu darbā bija izsniegtas 82397 sterilas šļirces, bet savāktas utilizācijai 63996 šļirces, profilakses nolūkos tūkstošiem narkotiku lietotāju sniegta informācija par inficēšanos ar HIV un hepatītiem, rehabilitācijas un detoksikācijas iespējām. Ielu darbinieki, strādājot uz ielas (Rīgas priekšpilsētās), atradās vistuvāk intravenozo narkotiku lietotājiem un viņu ģimenēm, spējot ne tikai uzturēt kontaktu, bet arī motivēt viņus palīdzības saņemšanai. Narkotiku lietotāji ir viena no visgrūtāk sasniedzamām sociālā darbinieka klientu grupām, un ielu darbiniekam te ir neatsverama loma." Pilns paziņojuma presei teksts šeit>>>
Informācijai: „Līdz ar ekonomikas lejupslīdi valstī Rīgas dome ir spiesta samazināt 2009. gada budžetu par aptuveni 120 miljoniem latu. Lai to paveiktu, nepieciešams veikt virkni pasākumu, iespējams, reorganizējot vai pat likvidējot atsevišķas domes institūcijas. Tomēr šis darbs nedrīkst būt haotisks, katrai darbībai ir jābūt izsvērtai un pārdomātai, lai vēlāk nenāktos nožēlot pieņemtos lēmumus”, uzsver Rīgas domes priekšsēdētājs J. Birks. Līdz Rīgas pilsētas pašvaldības 2009. gada budžeta apstiprināšanai, kas plānota ne ātrāk kā februārī, spēkā ir ar Rīgas domes lēmumu apstiprinātie saistošo noteikumu Nr.145 „Par Rīgas pilsētas pašvaldības 2008. gada budžetu” pārejas noteikumi. Tie nosaka, ka gadījumā, ja, sākoties saimnieciskajam gadam, nav stājies spēkā Rīgas pilsētas pašvaldības 2009. gada budžets, Rīgas domes Budžeta komisija nosaka pašvaldības darbībai nepieciešamos pašvaldības budžeta izdevumus. Budžeta komisija 2008.gada 17. decembra sēdē apstiprināja budžeta iestādēm finansējuma limitus ievērojami samazinātā apjomā 2009. gada janvārim budžeta iestāžu nepieciešamo uzturēšana izdevumu segšanai. Tāpat sēdes laikā tika apstiprināts nākamā gada budžeta pieņemšanas grafiks, kas paredz budžeta projektu domes sēdē izskatīt februāra vidū." (www.riga.lv)
 
04-01-2009
Vitamīnu un antioksidantu pretvēža darbības izpētei, ko veic zinātnieki visā pasaulē, joprojām ir strīdīgi rezultāti. ASV notiekošā pētījuma gaitā pacientiem ilgstošu laika periodu nozīmēja lietošanā beta karotīnu un vitamīnu C un E, un noskaidrojās, ka tas nesamazina vēža saslimstības risku. Amerikas nacionālā vēža institūta zinātniskajā žurnālā minēts, ka pētījumā piedalījās 7627 sievietes vecumā ap 60 gadiem, kuras lietojušas vitamīnus 9 gadus un sešu mēnešus. Dženifera Linna no Hārvardas Medicīniskās fakultātes un Džo Anna Meisone no Bostonas sieviešu klīnikas nopublicējušas rezultātus, saskaņā ar kuriem nepastāv nekādas starpības, vai cilvēks lieto vitamīnus C, E un beta karotīnu vai arī tā sauktās placebo tabletes, kurām nav nekāda efekta un kuras tikai uztur pacienta ticību veseļošanās procesam. Uzsverot, ka vitamīni un antioksidanti nepalīdz vēža profilaksē, zinātnieki piebilst, ka tomēr ilgstošas vitamīna E lietošanas rezultātā tas var ietekmēt, bet ļoti niecīgā mērā, kuņģa vēža veidošanos, bet beta karotīns nenozīmīgi mazināt risku saslimt ar plaušu vēzi. Zinātnieki arī vēlreiz uzsvēruši, cik ļoti nozīmīgi cilvēkam uzturā lietot vitamīniem bagātus augļus un dārzeņus. Iepriekš veiktajā pētījumā starp vidēja vecuma vīriešiem tika noskaidrots, ka ilgstoši lietojot vitamīnus E un C, netiek novērots riska samazinājums saslimstībai ar sirds slimībām.
 
Iespējams, šis jaunums ir aktuāls HIV inficētajiem, kuriem attīstās lipodistrofija antiretrovirālās terapijas ietekmē: mandarīnu lietošana izrādās ļoti noderīga ne tikai tāpēc, ka tajos ir vitamīns C. Kā noskaidrojies, mandarīni palīdz aknu aptaukošanās samazināšanai un samazina tauku veidošanos uz vēdera, ziņo Dienvidkorejas zinātnieki. Viņi veikuši pētījumus, lai noskaidrotu šo citrusaugļu labās īpašības. Eksperimentos piedalījās 30 skolniekus ar lieko svaru, kas divus mēnešus regulāri dzēra mandarīnu sulu un veica arī fiziskus vingrinājumus. Kontroles grupas skolēni arī vingroja, taču nedzēra mandarīnu sulu. Rezultātā noskaidrojās, ka šajā laika posmā pirmās grupas dalībniekiem svars samazinājās par 1,5%. Otrs eksperiments, kas tika veikts uz žurkām, parādīja, ka dzīvnieki, kuriem divus mēnešus veica mandarīnu sulas koncentrāta injekcijas, zaudēja 59% vēdera tauku uzkrājumus un novājēja par 45%. Analoģiskas injekcijas citai žurku grupai parādīja, ka mandarīni sekmē aknu atjaunotnei. Speciālisti tagad uzsākuši darbu pie speciāla ārstnieciska dzēriena izstrādes, kas palīdzētu cīnīties ar aptaukošanos, kā arī ar vecuma demenci (www.medicinform.net)
 
Norvēģijā spēkā stājies likums, kas ievieš sodu personām, kuras izmanto prostitūtu pakalpojumus. Personai, kuru pieķers, maksājot par seksuāla rakstura pakalpojumu, varēs piemērot naudas sodu vai pat ievietot cietumā. Likums paredz cietumsodu līdz sešiem mēnešiem. Bet gadījumā, ja seksa pakalpojumu sniedzēja būs bijusi nepilngadīga, klientam draud ieslodzījums līdz trim gadiem. Norvēģijā, pēc neoficiāliem datiem, strādā ap 3000 prostitūtas. Saskaņā ar jauno likumu, noziegums ir pirkt seksuālos pakalpojumus, bet ne tos piedāvāt. Šāds likums jau darbojas Zviedrijā. Pēc likuma aizstāvju domām, šāda pieeja ir efektīvāka nekā prostitūtu vajāšana. Tajā pat laikā norvēģu likumi paredz arī sodu par sutenerismu un civlēktirdzniecību (www.lenta.ru)
 
ANO narkotisko vielu komisija izskatīs priekšlikumu par iespējamo marihuānas legalizāciju. Ziņojumu par šīs narkotikas lietošanu pasaulē, kā arī komisijas rekomendācijas sagatavojis Beklija fonds Anglijā. Saskaņā ar fonda datiem, pašlaik ap 3,9% pasaules iedzīvotāju vecāki par 15 gadiem regulāri lieto marihuānu. Citu narkotisko vielu lietotāju skaits kopumā ir mazāks par vienu procentu. Marihuānas lietošana visvairāk izplatīta Rietumu valstīs. Vairāk nekā 40% ASV iedzīvotāju vismaz reizi mūžā pamēģinājuši marihuānu. Aptuveni trešdaļa Austrālijas iedzīvotāju arī ir lietojuši marihuānu. Fonda dati norāda uz faktu, ka pēdējo gadu laikā tirgū pieejamo narkotiku sastāvā zīmīgi pieaudzis delta -9-tetrahidrokannabinola (marihuānas pamata darbīgā viela) saturs. Tieši tas noved pie psiholoģiskās atkarības veidošanās, kā arī psihozēm regulārajiem lietotājiem. Taču līdz šim reģistrēti tikai divi nāves gadījumi no marihuānas pārdozēšanas. Salīdzinājumam – no alkohola un smēķēšanas katru gadu iet bojā 7,5 miljoni cilvēku. Pēc fonda speciālistu domām, vienīgais pieņemamais risinājums būtu atteikšanās no likuma aizliegumiem marihuānas lietošanā. Pētnieki norāda, ka šo narkotiku vajadzētu tirgot legāli, taču tajā pat laikā vajadzētu kontrolēt tās saturā aktīvo vielu klātbūtni, lai tas neizraisītu psihozes lietotājiem. Bez tam, legalizācija ļaus kontrolēt lietotāju vecumu. Fonda pārstāvji atzinušies, ka viņu priekšlikumu pieņemšanas varbūtība ir neliela, taču kā sasniegumu var uzskatīt to, ka iespējamā marihuānas legalizācija tiks apspriesta tik augstā līmenī.

01-01-2009
Aktuāli inficētiem ar HIV, kam ir noteikta invaliditāte: no šodienas stājas spēkā noteikumi par ikmēneša piemaksu pie invaliditātes pensijas, kas paredz, ka piemaksa būs 70 santīmu apmērā par katru līdz 1995. gada 31. decembrim uzkrāto apdrošināšanas stāža gadu. Šo piemaksu saņems invaliditātes pensijas saņēmēji neatkarīgi no pensijas apmēra. Vidējais piemaksas apmērs pie invaliditātes pensijas - 11,90 lati mēnesī. Noteikumi tika izstrādāti, ievērojot pērn 19. jūnijā Saeimā pieņemtos grozījumus likumā "Par valsts pensijām".
Ar šodienu stājās spēkā izmaiņas nodokļu likumdošanā. Ar 2009. gada janvāri atvieglojuma apmērs strādājošajiem invalīdiem - ar ienākuma nodokli neapliekamais minimums: 1. un 2. grupas invalīdiem 108 lati mēnesī, 3. grupas invalīdiem - 84 lati mēnesī.
Paaugstināta attaisnoto izdevumu par izglītību un medicīnas pakalpojumiem norma līdz 300 latiem gadā. Iekļauti attaisnotajos izdevumos arī maksājumi par izglītības iegūšanu citās Eiropas Savienības valstīs.
Valsts obligāto sociālās apdrošināšanas iemaksu līkme strādājošajiem invalīdiem noteikta 30.68% apmērā.
Ienākuma nodokļa līkme 2009. gadā - 23%, ar ienākuma nodokli neapliekamais minimums - 90 latu mēnesī, atvieglojums par apgādībā esošām personām - 63 lati mēnesī.
Minimālā alga ar šodienu ir 180 lati mēnesī (minimālā stundas tarifa likme 1,083 latu, pusaudžiem un darbiniekiem, kuri pakļauti paaugstinātam riskam 1,239 latu).
Ienākuma nodoklis no autoru atlīdzībām un pašnodarbināto ienākumiem - 15%.
Minimālais obligāto sociālās apdrošināšanas iemaksu objekts pašnodarbinātajām personām - 180 latu mēnesī.
 
01-01-2009
Trešā HIV/AIDS Starptautiskā konference Maskavā Austrumeiropas un Centrālāzijas reģionam notiks 2009. gada 28. - 30. oktobrī. Visa informācija Konferences mājas lapā www.meecaac.org
. Piesakieties dalībai laikus! 2008. gada konferencē Latviju pārstāvēja 6 cilvēki.
 
01-01-2009
Janvārī biedrība Apvienība HIV.LV plāno uzsākt sociālo kampaņu Rīgas pilsētvidē, kura ilgs visu gadu. Kampaņas izstrādei tika piesaistīta reklāmas aģentūra King&Banzai. Kampaņas idejiskais risinājums ir atspoguļot divas paralēlās pasaules. No vienas puses ir HIV/AIDS pacientu vēstījums, ka tā nav šauras sabiedrības problēma, un reālā statistika rāda, ka tīri teorētiski katrā lielā daudzstāvu mājā dzīvo vismaz viens HIV/AIDS pacients. Šī ideja ir ielikta arī kampaņas sauklī - tas apzināti veidots kā jautājums, liekot katram pašam sev atbildēt, kāda būtu viņa reakcija, ja viņš uzzinātu, ka arī viņa kāpņutelpā dzīvo AIDS slimnieks. Līdz ar to kampaņas motīvs nav biedēt, bet aicināt uz dialogu. Kampaņas plakātu papildina netradicionāls vides reklāmas risinājums. Kampaņas galvenais uzdevums ir likt sabiedrībai un katram tās indivīdam sev atbildēt: vai viņi pieder pie tās sabiedrības daļas, kas neieklausoties,  ir noskaiņoti klaji naidīgi. Paralēli kampaņai pilsetvidē tiks strādāts ar dažādiem medijiem un izplatot informātīvas lapas iedzīvotājiem. Ar vēstuli Latvijas Republikas Tiesībsargam par šo kampaņu varat iepazīties HIV.LV jaunumos. Šāda vēstule bija nepieciešama, jo Tiesībsargs apšaubīja kampaņas ideju, iesakot vērsties pie pacientu organizācijām...