Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 

___ Aktualitātes 2009. gada jūnijā _______


30-06-2009
Valdība šodien apstiprināja Cilvēka imūndeficīta vīrusa (HIV) infekcijas izplatības ierobežošanas programmu 2009. - 2013. gadam. Valdība arī akceptēja Rīkojuma par Programmas apstiprināšanu papildinājumu ar nevalstisko organizāciju priekšlikumu, izteiktu Rīkojuma 4. punktā: "4. Veselības ministrijai katru gadu izskatīt nevalstisko HIV/AIDS organizāciju līdzdalības iespējas programmas īstenošanā ar atbilstošu finansējumu līdzdarbības līgumu ietvaros." Šāda punkta iestrādāšanu Rīkojumā atbalstīja Veselības ministre B. Rozentāle un Finanšu ministrs E. Repše.

Valdība vēl nesamazināja to pasažieru kategoriju skaitu, kurām ir tiesības izmantot sabiedrisko transportu ar atvieglojumiem. Ministru kabinets šodien nolēma, ka Satiksmes ministrija konsultēsies ar pasažieru pārvadātājiem un divu līdz trīs nedēļu laikā sagatavos jaunus priekšlikumus, kas tiks skatīti valdībā.

Valdība atbalstīja grozījumus noteikumos par ieslodzīto personu uztura un sadzīves vajadzību materiālā nodrošinājuma normām, samazinot ieslodzītajiem noteiktā uztura daudzumu.

29-06-2009
Saeima šodien izteica uzticību Veselības ministrei Baibai Rozentālei, bijušajai Latvijas Infektoloģijas centra direktorei.

28-06-2009
Latvijas Republikas Ministru kabineta sēdes 30. jūnijā darbakārtībā ir iekļauts jautājums 4.1. VSS-2058, TA-1194  "Cilvēka imūndeficīta vīrusa (HIV) infekcijas izplatības ierobežošanas programmas 2009.-2013. gadam projekts", ziņo par  Veselības ministriju L.Mūrniece, uzaicināti S.Līviņa, A.Molokovskis (biedrības Apvienība HIV.LV valdes priekšsēdētājs), I.Šmate.
 
Lietuvā ir pirmais pacients, kas inficējies ar jaunā paveida gripas vīrusu A(H1N1), bet Igaunijā šonedēļ reģistrēti septiņi jauni saslimšanas gadījumi.

26-06-2009
Vācijā ir pieņemts likums, kas dod cilvēkiem tiesības savlaicīgi parakstīt rīkojumu par dzīvības uzturēšanas pārtraukšanu nopietnas slimības gadījumā. Saskaņā ar to, ārstēšana ir jāpārtrauc, pat ja pacienta veselības stāvoklī nav notikušas neatgriezeniskas izmaiņas. Pie tam aktīva eitanāzija (aiziešana no dzīves ar ārsta palīdzību) paliek aizliegta. Tāds „testaments par dzīvību” satur informāciju par to, kādu palīdzību cilvēks vēlas saņemt vai nesaņemt, ja slimība vai trauma neatļaus viņam patstāvīgi paust savu gribu. Pēc aprēķiniem šādus „testamentus par dzīvību” ir uzrakstījuši apmēram deviņi miljoni vāciešu, taču tikai tagad šie dokumenti ir ieguvuši juridisku spēku. Lielākajā daļā gadījumu tie satur atteikšanos no dzīvības uzturēšanas, ja izveseļošanās nav iespējama. Saskaņā ar jauno likumu, ja pacienta radinieki un ārsti nevarēs vienoties par testamenta traktējumu, galīgo lēmumu pieņems tiesa. Likumi, kas ir analoģiski Vācijā pieņemtajam, darbojas daudzās pasaules valstīs. Beniluksa valstīs ārstiem ir tiesības veikt aktīvu eitanāziju, bet Šveicē un ASV Oregonas un Vašingtonas štatos drīkst izrakstīt pacientam nāvējošu preparātu devu, taču viņam pašam tā jāieņem. (The Earth Times)

Pasaulē ir apmēram 30 miljoni cilvēku, kas izjūt stipru atkarību no narkotikām. Tādi dati ir atrodami ANO Narkotiku un noziedzības biroja ziņojumā. Tajā norādīts, ka „lielākās daļas nelegāli izplatāmo narkotiku ražošana un pieprasījums ir samazinājušies”. Izņēmums ir sintētiskās narkotikas, kuru „popularitāte”, gluži otrādi, ir pieaugusi. Par visizplatītāko narkotiku pasaulē ir nosaukta marihuāna, kuru dažādās valstīs lieto no 143 milj. līdz 190 milj. cilvēku. Apmēram 20 milj. cilvēku lieto opiju un kokaīnu. Pēc 2008. gada datiem sintētiskās narkotikas izmanto no 16 milj. līdz 50 miljoniem narkomānu, aptuveni 17 milj. cilvēku lieto ekstazi. Eiropā marihuānu smēķē gandrīz 30 milj. cilvēku, kokaīnu osta 4,5 miljoni, opiju, ekstazi un sintētiskās narkotikas lieto kopumā ap 10 miljoniem cilvēku. Krievija ieņem 11 vietu starp valstīm, kurās konstatēts vislielākais HIV inficēto skaita pieaugums starp narkomāniem, intravenozo narkotiku lietotājiem, - 2008. gadā pieaugums bija 37,2%, taču bēdīgā līderpozīcija šajā jomā pieder Igaunijai- 72,1%. No bijušajā PSRS valstīm „desmitniekā” iekļuvusi arī Ukraina - 41,8%.

26. jūnijs – Starptautiskā diena cīņai pret narkotiku lietošanu. Narkomānijas problēmas ir skārušas arī mūsu valsti un pilsētas. Narkotikas reāli apdraud sabiedrību, katru no mums, nes reālas bēdas, aptur jaunu cilvēku sirdis, izārda ģimenes. Sākot lietot narkotikas, cilvēks nostājas uz ceļa aiz aizsietām acīm, nezina, cik soļu viņam ir atlicis līdz bezdibenim. Jo ceļa garums katram ir savs, bet galapunkts jeb fināls - viens. Nonākt verdziskā atkarībā, iziet visus elles lokus un nomirt jaunam, esot sagrabējuša večuka paskatā, – lūk, tāda ir viltus romantikas, nezināšanas un muļķības cena. Mēs negribam, lai bērni zaudētu veselību, inficētos ar cilvēka imūndeficīta vīrusu, ietu bojā no narkotiku pārdozēšanas. Un šajā gadījumā ir vienalga, kas tie mēs esam – nevalstisko organizāciju pārstāvji vai ārsti, politiskie līderi vai glābēji, strādnieki vai skolotāji. Mēs – tie esam vecāki, brāļi un māsas! Tikai visi kopā mēs varēsim uzveikt šo ļaunumu!

Veselības ministra amata kandidāte Baiba Rozentāle šorīt intervijā LNT pauda viedokli, ka Latvijā jāveicina brīvprātīgā veselības apdrošināšana. Šobrīd lielākoties iedzīvotāji pie apdrošināšanas var tikt ar darba devēja palīdzību, kamēr privātpersonām veselības apdrošināšanu piedāvā tikai "Rīgas slimokase". Rozentāle izteicās, ka "Rīgas slimokases" reputācija neesot diezko laba - tā kavējot maksājumus un daudzās ārstniecības iestādēs šo apdrošināšanu nepieņem. Veselības ministra amata kandidāte arī teica, ka patlaban nav plānoties palielināt pacientu līdzmaksājumus, jo tie jau tā nesen tikuši celti. Rozentāle pacientu iemaksu celšanu nodēvēja par pēdējo soli, ja visas citas iespējas būs izsmeltas. Rozentāle tāpat norāda, ka lēmums samazināt pensijas visiem strādājošajiem pensionāriem nav pareizs - to nedrīkst attiecināt uz visām nozarēm. Viņa uzsver, ka, piemēram, ārsti ar gadiem iegūst arvien lielāku pieredzi un līdz ar to kļūst arvien profesionālāki. Ja šāds lēmums uz medicīnas nozari tomēr tiktu attiecināts, daudzviet varētu pietrūkt augsti kvalificētu speciālistu. "Veselības aprūpes pakalpojumi būs tādā kvalitātē, kādā ārsti to spēj sniegt," sacīja Rozentāle, gan atzīstot, ka pasliktināsies pakalpojumu pieejamība. "Tomēr mēs labi zinām, ka cilvēki labprātāk pēc iespējas ātrāk dodas ārstēties uz Rīgu vai kādu no reģionālajām slimnīcām," sacīja Rozentāle. Baiba Rozentāle par vienu no pirmajiem uzdevumiem uzskata ierēdniecības samazināšanu ministrijā, viņa vēlas pēc iespējas maksimāli efektivizēt lēmumu pieņemšanu, vēlas izveidot mazu, bet spēcīgu komandu. Tai pašā laikā sabiedrības par atklātību "Delna" direktore Laura Miķelsone publiski apšauba Rozentāles atbilstību veselības ministres amatam. (pēc TVNET/LETA materiāliem)

25-06-2009
Pieņemts lēmums veselības ministres amatam virzīt Latvijas Infektoloģijas centra direktori Baibu Rozentāli. "Veselības nozare nepieder klasiskajai biznesa definīcijai, jo dod lielu pievienoto vērtību - atgriež cilvēku dzīvē, tādēļ pēc iespējas vairāk jāfinansē no valsts budžeta," Rozentāle pauda gandarījumu par Dombrovska sapratni nākamā gada budžetā nepiemērot veselības jomai lielu finansējuma samazinājumu. Tomēr nominētā ministra amata kandidāte arī atzina, ka iespējams meklēt rezerves, lai samazinātu birokrātiju, turpinot reformas. Kā divas neaizskaramas aģentūras Rozentāle minēja Tuberkulozes un plaušu slimību valsts aģentūru un Latvijas Infektoloģijas centru, pieļaujot iespēju reorganizēt citas valsts aģentūras ar zināmām atšķirībām no tā, kā bija plānojis iepriekšējais ministrs Eglītis. Procesam gan esot jābūt maksimāli atklātam, iesaistot nevalstiskās organizācijas, sacīja Rozentāle. Diena sarunās ar Ministru prezidentu bija pasvītrots, ka nav pieļaujama turpmāka valsts budžeta samazināšana veselības aprūpei un kā prioritāras saglabājamas tādas pacientu grupas kā bērni, grūtnieces, invalīdi, onkoloģijas, psihiatrijas un infekcijas slimību slimnieki. (pēc LETA ziņām)

Klajas HIV inficēto diskriminācijas gadījumi pasaulē:
Džamnagaras provinces
valsts slimnīcas vadītājs Guru Govinds Sings 25 gadus vecai grūtniecei uzlīmējis uz pieres uzlīmi ar uzrakstu HIV pozitīva. Sievieti šādā izskatā tika aizvesta uz slimnīcu sešgadīgās meitas un vīramātes klātbūtnē. Sieviete bija devusies uz slimnīcu, kur medicīniskā apskate liecināja, ka viņa ir otrajā grūtniecības mēnesī. Tā kā viņa bija HIV pozitīva, ārsti norādīja, ka viņai vajadzētu izdarīt abortu. Medicīnas māsa viņai uzlīmēja uz pieres uzlīmi, uz kuras bija rakstīts HIV pozitīva. Sievietei tika arī norādīts, lai viņa nestājas kopējā rindā.
Kambodžas varas iestādes galvaspilsētā Pnompeņā izlikusi no mājokļiem 20 HIV skartas ģimenes. Tiesībsargi uzskata, ka tā ir HIV inficēto apzināta izolēšana. Kā norāda organizācijas Starptautiskā amnestija pārstāvji, ģimeņu pārvietošana uz Tuolu Sambo, kas atrodas 20 kilometru attālumā no galvaspilsētas, līdzinās geto izveidošanai, jo apmetni norobežo pamanāms zaļš metāla žogs. Vietējie iedzīvotāji apmetni dēvē par AIDS ciemu.
Saūda Arābijā ir atļauts darba migrantiem piespiedu kārtā veikt HIV analīzes. Dažkārt tamlīdzīgas analīzes tiek veiktas bez darbinieku ziņas. Saņemot analīžu rezultātus, HIV inficētie var tikt izsūtīti no valsts vai arī apcietināti, viņiem nesniedzot nepieciešamo palīdzību. Dažos gadījumos analoģiski rīkojas arī Dienvidkorejas valsts iestādes.
Āfrikas valstu sievietes tiek pakļautas piespiedu sterilizācijai, sakot, ka šī operācija esot HIV infekcijas standarta ārstniecības metode. HIV/AIDS inficēto sieviešu starptautiskā organizācija (ICW) kā minimums 15 cietušo sieviešu vārdā gatavo prasības tiesai pret Namībijas valdību. ICW ir fiksējusi gadījumus Namībijā, kad dažas minūtes pirms dzemdībām HIV pozitīvām sievietēm teikts, lai viņas paraksta dokumentu, ka piekrīt sterilizācijai. ICW apsūdz Namībijas valdību par to, ka tā mudina valsts klīniku ārstus profilakses nolūkā sterilizēt HIV pozitīvās sievietes. Šīs organizācijas pārstāve Namībijā Dženifera Gatsi-Malleta stāsta: „Brīdī, kad viņas izjūt spēcīgas sāpes, viņām liek kaut ko parakstīt, un viņas to dara, nezinot, ko paraksta. Viņas uzskata, kā tā ir kāda HIV ārstēšanas daļa. Neviena no šīm sievietēm nesaprata, kas ir sterilizācija, jo neviens viņām to nepaskaidroja.” ICW aktīvisti ziņo arī par līdzīgiem gadījumiem Kongo Demokrātiskajā Republikā, Zambijā un Dienvidāfrikā (DĀR). DĀR Sieviešu juridiskais centrs izskata analoģiskus gadījumus, kurus, iespējams, arī nodos tiesai. Valstī daudzām pacientēm tiek paziņots, ka viņām, lai saņemtu medicīnisko palīdzību, ir jāpiekrīt sterilizācijai.
(pēc www.poz.ru materiāliem)

Hjūstonas veselības aizsardzības departaments Teksasas štatā nolēmis, ka tūkstošiem jaunu cilvēku pievērsīs HIV infekcijas un sifilisa pārbaudēm, viņiem piedāvājot bezmaksas biļetes uz hip hop stila mūzikas koncertiem. Tādējādi valsts pārvaldes iestādes masu testēšanas ietvaros, kas notiks turpmāko trīs nedēļu laikā, plāno apsekot 15 000 cilvēku. Šai akcijai ir jākļūst par vislielākā mēroga HIV testēšanas pasākumu ASV vēsturē. Tā ir veltīta HIV pārbaudes Nacionālajai dienai, kas tiek atzīmēta 27. jūnijā. Katrs, kas nodos analīzes uz HIV un sifilisu, iepazīsies ar analīžu rezultātiem, noklausīsies stundu ilgu izglītojošu lekciju un no radiostacijas KBXX-FM saņems biļetes uz hip hop izpildītāju koncertu, kas notiks 11. jūlijā. Eksperti prognozē, ka aptuveni vienam procentam akcijas dalībnieku būs pozitīvs HIV analīžu rezultāts, bet iespējamais ar sifilisu inficēto skaits varētu būt vēl lielāks. (www.medportal.ru)

Vērtējot jauno valsts kompensējamo medikamentu regulējumu, kas stājās spēkā 1. martā, jāsecina, ka valdības veiktās izmaiņas ļoti negatīvi ietekmējušas dažādu diagnožu pacientus. Statistikas dati liecina, ka, piemēram, daudzi astmas un sirds slimnieki jau šodien vairs nespēj segt palielinātos līdzmaksājumus par zālēm, tāpēc spiesti vispār atteikties no medikamentiem, kas būtiski pasliktina viņu veselību. Tāpēc ar jo lielākām bažām raugāmies uz valdības sagatavotajiem budžeta grozījumiem, kas kompensējamo zāļu budžetu jau šogad sola samazināt vēl par 15 miljoniem latu. Pilnu Ivetas Neimanes, Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas SUSTENTO veselības politikas koordinatores rakstu lasiet saitē http://www.delfi.lv/news/comment/comment/article.php?id=25337805

Premjers Valdis Dombrovskis uzskata, ka labākais veselības ministra amata kandidāts būtu administrators ar pieredzi veselības nozarē, kuram ir redzējums, kā vadīt nozari krīzes apstākļos. Premjers nevēlas komentēt līdz šim izskanējušo kandidatūru piemērotību veselības ministra amatam, taču viņš atzina, ka nākamajam ministram galvenais būs spēja un griba vadīt nozari krīzes apstākļos, "jo ir viegli vadīt nozari, kad budžets visu laiku pieaug", bet cita lieta, "kad ir tiešām ir krīze". (LNT)

Veselības aizsardzības budžeta samazinājums vairāk nekā par 91 miljonu latu medicīnas nozari salīdzinājumā ar citām skar ļoti smagi. Latvijas veselības aprūpes sistēma, kurai jānodrošina visaptveroša veselības aprūpes pieejamība valstī, ieilgušu reformu dēļ tam nav gatava. Rezultātā no šā gada 1. jūlija Latvijas iedzīvotājiem ar valsts budžeta līdzekļiem tiks nodrošināta faktiski tikai neatliekamā palīdzība un ģimenes ārsta uzraudzība, pilnībā izslēdzot vairākumu valsts apmaksāto plānveida stacionāro un ambulatoro ārstniecības pakalpojumu, izņemot pediatriju. Skarbi, bet patiesi, – secina visas Latvijas ārsti savā kongresa rezolūcijā. Pilnu Ingas Papardes rakstu lasiet saitē http://www.nra.lv/zinas/25015-aicina-valdibu-uzklausit-arstu-viedokli.htm

Labklājības ministrija valdībai piedāvā minimālo algu samazināt līdz 160 latiem vai 170 latiem. Kā ziņots, iepriekš valdība pieļāva iespēju minimālo algu samazināt no 180 latiem uz 140 latiem, lēmumu pieņemot šodien paredzētajā Ministru kabineta ārkārtas sēdē. (pēc LETA)

23-06-2009
Sabiedrības veselības aģentūra (SVA) ir reģistrējusi pirmo laboratoriski apstiprināto jaunās gripas AH1N1 saslimšanas gadījumu Latvijā. Saslimusī ir sieviete, kas apmeklēja ASV un Kanādu un ar AirBaltic reisu BT218 Berlīne-Rīga 21. jūnijā piecos pēcpusdienā ieradās Latvijā. Sievietei saslimšanas simptomi tika konstatēti jau lidojuma laikā, un pēc nolaišanās viņa tika hospitalizēta Latvijas infektoloģijas centrā, kur šobrīd ārstējas. SVA aicina pasažierus, kas 21.jūnijā ielidoja Rīgā ar minēto reisu turpmāko piecu dienu laikā vērot savu veselības stāvokli un gadījumā, ja parādās šādi simptomi - temperatūras paaugstināšanās, iesnas, sūrstošs kakls, klepus, nogurums un kaulu laušana, nekavējoties sazināties ar SVA dežurējošo epidemiologu pa telefonu 67-271-738. (SVA) Atjaunojamo kopējo saslimšanas statistiku pasaulē pa valstīm varat skatīt saitē http://www.who.int/csr/don/2009_06_22/en/index.html
Vasarā nav gaidāma strauja jaunās gripas vīrusa izplatīšanās, teica Latvijas Infektoloģijas centra direktore Baiba Rozentāle. Viņa informēja, ka vasarā nav vērojama gripas vīrusu cirkulācija, taču ziemā visticamāk šī vīrusa izplatība pieaugs. Viņa pieļāva, ka, iespējams, līdz nākamā gada sākumam varētu būt izstrādāta vakcīna pret jaunās gripas vīrusu. Pašlaik šādas vakcīnas nav. Ņemot vērā, ka bez jaunās gripas vīrusa Latvijā ziemā cirkulēs arī sezonālā gripa, cilvēkiem būs ieteicams vakcinēties pret sezonālo gripu, kā arī ievērot tradicionālos profilakses pasākumus. Speciālisti norāda, ka vairumā gadījumu slimība ir viegli ārstējama un notiek pilnīga atveseļošanās. (pēc LETA)

19-06-2009
Baltijas valstīs ir lielākais ieslodzīto skaits Eiropas Savienībā (ES), liecina Eiropas statistikas biroja "Eurostat" dati. Visvairāk ieslodzīto ir Igaunijā, kur cietumos atrodas 302 no 100 000 iedzīvotāju. Otrajā vietā ierindojusies Latvija ar 293 ieslodzītajiem uz 100 000 iedzīvotāju, bet trešajā vietā ir Lietuva ar 232 ieslodzītajiem uz 100 000 iedzīvotāju. Vismazāk ieslodzīto ir Slovēnijā - 60, Somijā - 68, Dānijā - 71, Īrijā - 75 un Zviedrijā - 77 ieslodzītie uz 100 000 iedzīvotāju. Salīdzinoši ASV ieslodzījumā atrodas 758 no 100 000 iedzīvotāju. Kopumā Eiropas Savienības (ES) 27 valstīs vidēji reģistrēti 123 ieslodzītie uz 100 000 iedzīvotāju. "Eurostat" gan norāda, ka noziedzības tendenču novērtēšana ES ir sarežģīts uzdevums, jo valstīs pastāv dažādas datu apkopošanas metodes. (pēc LETA)

Lai arī mediķi un diētas ārsti nebeidz brīdināt cilvēkus par aptaukošanās izraisītajām veselības problēmām, Japānas zinātnieki paziņojuši, ka pārmērīgs slaidums ir daudz bīstamāks un nedaudz apaļīgi cilvēki dzīvo visilgāk. Cilvēki, kuriem 40 gadu vecumā ir neliels liekais svars, dzīvo par sešiem līdz septiņiem gadiem ilgāk, nekā ļoti tievi cilvēki, un pat aptaukojušies cilvēki dzīvo par pieciem gadiem ilgāk nekā pārlieku slaidie. "Mēs esam atklājuši, ka tieviem cilvēkiem ir daudz lielāks risks," pavēstīja Tokijas universitātes asociētais profesors Siniči Kurijama. "Mēs gaidījām, ka tievu cilvēku mūža ilgums varētu būt īsāks, taču nedomājām, ka atšķirība būs tik liela." Tohoku Universitātes profesora Ičiro Cudzi vadītā zinātnieku komanda 12 gadu garumā pētījusi 50 000 cilvēku vecumā no 40 līdz 79 gadiem Mijagi prefektūrā. "Sākumā bija hipotēze, ka tievi cilvēki dzīvo īsāku mūžu, jo daudzi no tiem smēķē vai ir slimi. Taču atšķirība tikpat kā nemainījās arī tad, kad izslēdzām šos faktorus," piebilda Kurijama.  Kā uzskata zinātnieki, tievo cilvēku mūža ilgums, iespējams, mazāks ir tāpēc, ka pārmēru slaidie cilvēki ir uzņēmīgāki pret dažādām slimībām, piemēram pneimoniju, kā arī tiem ir trauslāki asinsvadi. "Tieviem cilvēkiem vajadzētu mēģināt sasniegt normālu svaru, taču šaubos, ka normālas miesas būves cilvēkiem nāktu par labu liekie kilogrami," norādīja Kurijama. Pētījuma gaitā cilvēki tika sadalīti četrās kategorijās pēc to ķermeņa masas indeksa, ko aprēķina, izdalot cilvēka svaru kilogramos ar kvadrātā kāpinātu garumu metros. (pēc AFP/LETA)

18-06-2009
Latvijas Infektoloģijas centra direktore Baiba Rozentāle būtu gatava stāties Veselības ministres amatā, jo uzskata sevi par pieredzējušu gan veselības nozarē, gan politikā, sarunā ar aģentūru LETA teica pati Rozentāle. Viņa pauž gatavību turpināt iesāktās reformas veselības nozarē, uzsverot, ka līdzšinējais ministrs ir daudz ko jau padarījis, sagatavojot reformu normatīvo bāzi un to, ka gan medicīnas sabiedrība, gan sabiedrība kopumā ir akceptējusi reformas nepieciešamību, lai gan Rozentāle pieļauj iespēju, ka reformu īstenošanas procesā iespējamas korekcijas. (pēc LETA ziņas)

Kopš Igaunijas tirgū pirms dažām nedēļām uzradusies jauna bīstama narkotiskā viela – "afgānis", ir strauji pieaudzis to narkomānu skaits, kas vēlas saņemt ārstēšanas kursu ar metadonu, kā arī tikt iekļauti šļircu apmaiņas programmā. Kā ziņo eksperti, šajā sakarā tuvākajā laikā var pieaugt mirušo skaits no narkotiku pārdozēšanas, kā arī palielināties HIV inficēto skaits. Interviju ar centra „Anti-AIDS” konsultanti Nelliju Kalikovu varat noskatīties saitē http://rus.delfi.ee/archive/article.php?id=24071667

Pievienojieties AIDS medicīniskās palīdzības fondam (AIDS Healthcare Foundation) un aicinājumam visā pasaulē nodrošināt 100% piekļuvi prezervatīviem! Laikā, kad saskaņā ar Pasaules veselības aizsardzības organizācijas datiem aptuveni 33 miljoni planētas iedzīvotāju ir HIV/AIDS inficēti, bet lielākais vairums pat nezina, ka ir inficējušies, no lateksa ražotie prezervatīvi, tos regulāri un pareizi lietojot, ir efektīvs līdzeklis, lai izvairītos no infekcijām, kura tiek nodotas dzimumceļā. Lai pievienotos šai kampaņai un saņemtu prezervatīvus, aizpildiet anketu (šeit) un nosūtiet uz norādīto adresi vai uz zoya.shabarova@aidshealth.org

ANO ģenerālsekretārs Bans Gimuns brīdinājis valstu valdības, ka viņi nedrīkst ekonomisko krīzi izmantot kā iemeslu, lai samazinātu HIV/AIDS programmu finansēšanu. Šādi samazinājumi nav pieļaujami situācijā, kad pasaulē uz katriem pieciem jauniem HIV infekcijas gadījumiem tikai diviem cilvēkiem ir pieejama mūsdienīga ārstēšana. Bans Gimuns bridināja, ka „ekonomiskā krīze nedrīkst būt iegansts, kura dēļ pārtrauc pildīt savas saistības. Gluži pretēji – tai ir jākļūst par investīciju pareizas novirzīšanas stimulu, kas kalpos nākamajām paaudzēm”. ANO Ģenerālās asamblejas prezidents Migels d’Eskoto Brokmans norādīja uz esošajām problēmām cīņā ar AIDS. Pasaulē ir 29 miljoni cilvēku, kuriem nepieciešami pret HIV preparāti, taču tie līdz pat šim nav pieejami. „Kaut daudzās valstīs var novērot budžeta samazinājumu cīņai ar AIDS, mums ir jāatgādina valdībām un starptautiskajai sabiedrībai, ka pasaulē ir resursi, lai nodrošināto apsolīto cīņai ar AIDS. Ja mēs šodien pieļausim šo līdzekļu ierobežošanu, tad nākotnē saskarsimies ar vēl lielākiem tēriņiem un milzīgām cilvēku ciešanām,” paziņoja d’Eskoto. Čehijas vēstnieks ANO Martins Palovs, kurš uzstājās Eiropas Savienības vārdā, pavēstīja, ka 27 valstu bloks turpina izjust „lielu satraukumu” tādēļ, ka nav efektīvu profilakses programmu.

Neraugoties uz būtisko līdzekļu samazinājumu veselības nozarē vēl par 45 miljoniem latu, Veselības ministrija (VM) sola pacientu iemaksas un līdzmaksājumus vairs necelt, bet samazināt valsts apmaksāto pakalpojumu apjomu, informēja VM Preses centra vadītājs Oskars Šneiders. Saskaņā ar viņa teikto ministrija neredz iespēju vēl vairāk paaugstināt minētos maksājumus, kas, VM skatījumā, jau tā ir augsti, kā dēļ iedzīvotāji tos vairs nevarētu atļauties. Samazināts pakalpojumu apjoms gan nenoliedzami nozīmētu lielākas rindas uz izmeklējumiem, tomēr, cik lielā mērā tas tiks samazināts, VM sola atklāt tuvāko dienu laikā. Budžeta grozījumu rezultātā ārstniecības jomā līdzekļi samazināti kopumā par 70 miljoniem latu, neskaitot samazinājumus uz administrācijas rēķina. Sākotnēji 2009. gada otrajā pusē ārstniecībai bija paredzēts atvēlēt aptuveni 185 miljonus latu, bet tagad šī summa sarukusi līdz 115 miljoniem latu. Kā vēstīja LNT ziņu raidījums, pēc neoficiālas informācijas, Veselības ministra amatam varētu tikt virzīta Latvijas Infektoloģijas centra direktore Baiba Rozentāle. Viņa piekristu vadīt šo nozari.

Par gļēvulību un veselības aprūpes pārvaldību. Latvijas vēstures stundās par Ivaru Eglīti mūsu bērniem skolās nestāstīs neko, jo tikai retais zinās, ka viņš bija pēdējais veselības ministrs, kurš divu gadu laikā palaida garām iespēju plānveidīgi iesākt reformas veselības aprūpes sistēmā un radīt aizmetni pilnvērtīgai un pieejamai medicīnas pakalpojumu sistēmai Latvijā. Saite uz pilnu rakstu http://www.tvnet.lv/zinas/tvnetviedoklis/article.php?id=597714

Pēc transporta kompensāciju atņemšanas pašvaldībām braukšanas atlaides sabiedriskajā transportā varētu saglabāties tikai invalīdiem un bāreņiem, savukārt pensionāriem to varētu vairs nebūt, pieļāva Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) priekšsēdētājs Andris Jaunsleinis. Pēc Jaunsleiņa teiktā, Saeimas 16. jūnijā pieņemtais lēmums par atteikšanos no kompensāciju izmaksas draudot ar to, ka pašvaldībās būs jāpārskata transporta tīkls un pārvadājumu apjoms. "Pašvaldībām būs jāatrod risinājumi, lai kompensētu šo līdzekļu iztrūkumu, un risinājumi būs jāmeklē katrā pašvaldībā uz vietas," sacīja Jaunsleinis. LPS vadītājs pieļāva, ka ar tagadējo finansējumu pašvaldībām varētu saglabāties tikai divas grupas, kuras saņem atlaides, - invalīdi un bāreņi, bet atlaižu nodrošināšanai pensionāriem pašvaldībai naudas varētu nepietikt. Jansleinis šodien tikās ar Valsts prezidentu Valdi Zatleru, lai pārrunātu pašvaldību nākotnes plānus pēc notikušajām vēlēšanām. Kā ziņots, 16.jūnijā Saeima pieņēma grozījumus Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumā, kas noteic, ka turpmāk pašvaldībām pilnā mērā no pašvaldību budžetos šim mērķim paredzētajiem līdzekļiem būs jākompensē pārvadātājiem ar sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanu saistītie zaudējumi pilsētas nozīmes maršrutos. Līdz šim zaudējumi pilsētas nozīmes maršrutu tīkla maršrutos 35% apmērā pārvadātājiem tika kompensēti no valsts budžetā šim mērķim paredzētajiem līdzekļiem un 65% apmērā no pašvaldību budžetos šim mērķim paredzētajiem līdzekļiem. (TVNET)

Ministru prezidenta Valda Dombrovska paziņojums Latvijas iedzīvotājiem saitē http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/article.php?id=597706

17-06-2009
Veselības ministrs Ivars Eglītis iesniedzis Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim demisijas rakstu, kurā paziņo par atkāpšanos no veselības ministra amata. Atkāpšanās rakstā Ivars Eglītis uzsver, ka nevar uzņemties atbildību par veselības aprūpes nozari situācijā, kad pēkšņi un būtiski samazinot budžetu, valsts vairs nespēs nodrošināt medicīnas pakalpojumu pieejamību lielai daļai Latvijas iedzīvotāju. "Neradot sociālās aizsardzības sistēmu tiem pacientiem, kuriem līdzekļu trūkums jau tagad liedz saņemt savlaicīgu un kvalitatīvu medicīnisko palīdzību, tālāki veselības budžeta samazinājumi nebija pieļaujami, jo tie ir nesamērīgi nozares sociālajai atbildībai. To es kā ārsts un veselības aprūpes vadības speciālists nevaru pieņemt." Dombrovskis pateicas Eglītim par līdzšinējo darbu un atzinis, ka "šajā krīzes situācijā veselības ministrs ir izvēlējies vieglāko ceļu, jo ir skaidrs, ka veselības aprūpes sistēma ir smagu, bet neatliekamu un izšķirošu reformu priekšā. To veikšanai ir nepieciešama politiska griba un pārliecība par to, ka gala rezultāts būs adekvāts tādam veselības aprūpes modelim, kādu vajadzēja ieviest jau pirms vairākiem gadiem. Ja ministrs godprātīgi atzīst, ka nevarēs šīs reformas vadīt, tad viņa demisija ir saprotama un pieņemama." (VM)

16-06-2009
Saeima samazina pensijas un pabalstus. Rakstu NRA lasiet saitē
http://www.nra.lv/zinas/24658-saeima-samazina-pensijas-un-pabalstus.htm

Saeimas budžeta un finanšu (nodokļu) komisija akceptēja grozījumus Sabiedrisko pakalpojumu likumā, ar kuriem valsts atsakās turpmāk pilsētu maršrutos dotēt pirmās un otrās grupas invalīdu un personu, kas invalīdu pavada, kā arī bāreņu pārvadāšanu. Turpmāk pašvaldībām vajadzēs pašām izlemt, vai tās vienas pašas garantē šīs transporta atlaides, vai arī pilnībā bezmaksas braucieni nepienāksies nevienai kategorijai, bet būs tikai braukšanas maksas procentuāls samazinājums.

Saeimas Juridiskais birojs uzskata, ka jaunā Pensiju un pabalstu izmaksu likuma redakcijā attiecībā uz strādājošiem pensionāriem samazinājums par 70% ir nesamērīgs un pretrunā ar Satversmi. Atbilstoši pašreizējai likuma redakcijai arī pensionāram, kuram ir ienākumi no govs pārdošanas vai kādi citi ienākumi, piemēram, 30 latu apmērā mēnesī, kā arī nepilnu slodzi strādājošiem pensionāriem pensija tiek samazināta par 70%. Šāds samazinājums strādājošo pensijai ir nesamērīgs. Pilnu rakstu lasiet saitē http://www.nra.lv/zinas/24635-pensijas-gatavojas-samazinat-prettiesiski.htm

13-06-2009
10 gadu laikā ASV valdība ir iztērējusi divus ar pusi miljardus dolāru, lai izpētītu alternatīvās un netradicionālās medicīnas metožu efektivitāti. ASV Kongresa izveidotais Nacionālais netradicionālās medicīnas centrs ir veicis neskaitāmus pētījumus, kuri apstiprina ārstēšanas neefektivitāti ar dažādiem alternatīviem līdzekļiem un metodēm, kuru vidū ir ehināceja, gingko, haizivs skrimšļi, akupresūra, enerģētiskie lauki, smadzeņu viļņi, magnēti un daudz kas cits. Neskatoties uz to, šo metožu piekritēji turpina saņemt līdzekļus to izpētei un attīstīšanai. Pētījumu gaitā tikai dažām metodēm tika pierādīta to efektivitāte. Speciālisti konstatēja, ka ingvera kapsulas tiešām palīdz pret ķīmijterapijas izsaukto nelabumu. Joga, masāža un meditācija palīdz atbrīvoties no noguruma, sasprindzinājuma un nemiera. (Ziņas pilnu tekstu var skatīt http://medportal.ru/mednovosti/news/2009/06/11/nccam/)

Baltkrievijas Veselības aizsardzības ministrija ir iekļāvusi tramadolu narkotisko līdzekļu, psihotropo vielu un to prekursoru sarakstā. Pasaules veselības organizācija pagaidām to neuzskata par narkotisku preparātu. Baltkrievijas Veselības aizsardzības ministrijas informatīvajā vēstulē teikts, ka lēmums par preparāta ierakstīšanu attiecīgajā sarakstā tika pieņemts „sakarā ar to biežāki kļuvuši gadījumi, sevišķi jauniešu vidē, kad zāļu līdzeklis Tramadols ir nokļuvis nelegālā apritē un no narkotikām atkarīgas personas to izmanto nemedicīniskiem mērķiem”. Pretsāpju līdzeklim tramadolam, kuru 1970-ajos gados izstrādāja vācu farmaceitiskā firma Grunenthal, ir vairāki iedarbības mehānismi, viens no tiem ir līdzīgs opioīdo analģētiķu, tādu kā morfīns, iedarbībai. Tajā pašā laikā, tam ir daudz mazāks pārmērīgas lietošanas un zāļu atkarības potenciāls nekā narkotiskajiem analģētiķiem, jo tas izraisa daudz mazāku eiforiju. Līdz šim tramadols bija pieskaitīts narkotikām tikai Ukrainā. Zviedrijā tiek kontrolēta tā ražošana un izplatīšana, taču to saturošiem preparātiem vajadzīga parastā recepte. (www.medportal.ru)

HIV/AIDS Latvijā: statistikas dati uz 30. maiju. 2009. gadā konstātēti 109 jaunie inficēšanas ar HIV gadījumi, no tiem 29 cilvēkiem noteikta AIDS diagnoze, miruši 28 cilvēki (12 HIV stadijā, bet 16 - AIDS). Kopumā kopš 1987. gada Latvijā reģistrēti 4448 HIV pacienti, no kuriem 685 AIDS stadijā, bet miruši 445 cilvēki (217 HIV stadijā, bet 228 - AIDS). (SVA)

Kopumā veselības nozarei budžets šogad tiek samazināts par aptuveni 90 miljoniem latu! Lai noteikti veselības pakalpojumi cilvēkiem netiktu liegti pavisam, Veselības ministrija (VM) apspriež tā sauktās references medicīnas ieviešanu, kad daļu cenas cilvēks maksā pats un daļu valsts. Piemēram, ja izmeklējums maksā līdz 50 latiem, pacients maksā vienu pusi, valsts otru, ja dārgāk – tad attiecīgi cilvēks maksā mazāku un valsts lielāku daļu. Papildus jau budžeta grozījumos pirmajā lasījumā apstiprinātajiem samazinājumiem veselības aprūpē tieši veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanai tiks nogriezti vēl 42 miljoni latu. Lai sasniegtu prasītos 45 miljonus, trīs miljonus latu plānots samazināt arī medikamentu kompensācijai, kas līdz šim no finansējuma apcirpšanas tika sargāta. VM sola jūlijā pabeigt jauno māsterplānu jeb ārstniecības iestāžu reorganizācijas plānu, kas daļai slimnīcu nāks ar vēsti, ka no septembra vai oktobra tām tiks pārtraukts finansējums stacionārajai aprūpei. Patiesībā šobrīd valsts vispār varētu atļauties finansēt teju tikai P. Stradiņa slimnīcu, piecas reģionālās slimnīcas un Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu. Pilnu rakstu Neatkarīgajā Rīta Avīzē http://www.nra.lv/zinas/24463-atrak-slegs-slimnicas-vel-vairak-prasis-pacientiem.htm

12-06-2009
Amerikānietei piespriests gads cietumā par sveša HIV-statusa publiskošanu Internetā. Jauno sievieti ielika cietumā par to, ka viņa darbā nozaga pacientes konfidenciālo medicīnisko karti un informāciju no tās publicēja Internetā. Medicīniskā karte piederēja sievietei, kura dzīvo ar HIV. Aizstāvība lūdza nosacītu termiņu, bet prokuratūra prasīja mēnesi ieslodzījuma cietumā. Taču tiesnesis izlēma, ka noziegums ir pārāk nekrietns un piesprieda maksimālo cietumsodu – vienu gadu. „Kad mēs runājam par personīgo informāciju, tā ir īpaša informācija. To nedrīkst izpaust”,- paziņoja tiesnesis Rendijs Lī. Viņš izteica bargu rājienu Rondai Vong- Fernandesai, nolasot viņai spriedumu. „Mēs šeit nerunājam par kaut ko nenozīmīgu, mēs runājam par svētākajām cilvēka tiesībām”. Divdesmit divus gadus vecā sieviete izdarīja šo noziegumu 2007. gadā, kad viņa strādāja par slimnīcas administrācijas asistenti. Viņa sastrīdējās ar vienu no pacientēm. Vēlāk sieviete uzzināja, ka šai pacientei ir HIV. Viņa paņēma tās medicīnisko karti un izplatīja šo privāto informāciju savā lappusītē portālā MySpace. Prokurora palīgs paziņoja, ka jauniete smējusies par cietušās situāciju. Viņš nolasīja dažus Fernandesas komentārus šajā sakarā: „Viņa teica, citēju: „Nav nekāds brīnums, ka viņa ir tāda bāla. Viņa mirst no AIDS. Nabadzīte, viņai ir HIV. Tāpēc viņa visus neieredz”. Komentāru Fernandesa nobeidz ar frāzi: „Es ceru, ka viņa nomirs”. Cietusī aprīlī tiešām nomira, bet nevis no AIDS, bet no smadzeņu audzēja. Fernandesa atvainojās, uzņemoties vainu par notikušo. „Es esmu jauna māmiņa trijām meitenītēm, un es esmu gudrs, strādīgs cilvēks, kurš pieļāvis kļūdu”,- raudot teica Fernandesa. Papildus ieslodzījumam cietumā, viņai piespriesti arī pieci gadi nosacīta soda un vēl viņai būs jānostrādā 200 stundas sabiedriski derīgos darbos. Tiesnesis izteica cerību, ka smagais spriedums atturēs citus cilvēkus no analoģisku noziegumu izdarīšanas.

Britu pusaudži sākot no 12 gadu vecuma saņems talonus prezervatīviem. Speciāla kartīte ļaus 13 līdz 20 gadu veciem zēniem bez maksas saņemt prezervatīvus Lielbritānijas aptiekās, slimnīcās, jaunatnes un sporta centros. Skolēniem talonus izsniegs pēc tam, kad viņi būs apmeklējuši seksuālās audzināšanas stundas, kuras medicīnas darbinieki noturēs klīnikās un jauniešu centros. Izsniegšana notiks pilnīgas anonimitātes apstākļos – kartīte nesaturēs nekādu privātu informāciju par tās īpašnieku. Varas iestādes neizslēdz iespēju, ka kartīti varēs saņemt arī jauni cilvēki pirms 13 gadu vecuma, ja viņi ir seksuāli aktīvi. Pēc britu valdības paziņojuma, talonu uz prezervatīviem ieviešana ļaus samazināt pusaudžu grūtniecību skaitu un pazeminās dzimumceļā iegūstamo infekciju izplatības līmeni. Bez tam varas iestādes uzskata, ka dotā shēma veicinās nopietnākas attieksmes pret kontracepcijas līdzekļiem izveidošanos pusaudžu vidū. Pusaudžu grūtniecību skaita ziņā Lielbritānija ieņem vienu no pirmajām vietām Eiropā. Valstī jau parādījusies tendence šim rādītājam samazināties. Britānijas valdība plāno divas reizes samazināt grūtniecību skaitu starp meitenēm līdz 18 gadu vecumam.

11-06-2009
Pasaules veselības organizācijas ārkārtas sēdē tika izsludināta gripas vīrusa H1N1 infekcijas epidēmijas sestā — augstākā — bīstamības pakāpe, kas nozīmē, ka slimība izplatījusies visās pasaules daļās un kļuvusi nekontrolējama. Eksperti apgalvo, ka vīrusa pasludināšana par pandēmiju nenozīmē, ka tas pēkšņi kļūs daudz bīstamāks. Pēdējo reizi pandēmija tika izsludināta 1968. gadā, kad no tā sauktās Honkongas gripas mira apmēram miljons cilvēku.

10-06-2009
Latvijas cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācija "Sustento" izplatījusi atklātu vēstuli vairākām Latvijas amatpersonām, Starptautiskajam Valūtas fondam un Eiropas Komisijai, kurā prasa nepieļaut vēl lielāku veselības budžeta samazinājumu uz pacientu rēķina. Vēstulē kategoriski tiek pieprasīts nepieļaut finansējuma samazinājumu tām valsts programmām veselības aprūpē, kas radīs kārtējos papildu izdevumus pacientiem un vēl vairāk pasliktinās ārstēšanu, apdraudot valsts iedzīvotājus - cilvēkus, kas ir pamats Latvijas attīstībai nākotnē. Pēc organizācijas pārstāvju domām, budžeta izdevumu samazinājums nekādā gadījumā nav pieļaujams arī kompensējamiem medikamentiem, jo, kā liecina organizācijas veiktās telefonaptaujas pirmās nedēļas rezultāti, jau tagad hroniski slimie pacienti izdod ievērojamas summas no ikmēneša budžeta par medikamentiem - daudzos gadījumos tie ir 10%, 20% vai 25%, bet atsevišķi pacienti atzīst, ka zālēm tērē pat 60% mēneša ienākumu. "Sustento" aicina atteikties arī no vēl lielākas pacientu maksājumu palielināšanas, kas varētu novest pie tā, ka cilvēki vispār nevarēs atļauties ne ārsta apmeklējumu, ne medikamentus. Nav noslēpums, ka, neārstējoties ambulatori, cilvēki daudz biežāk nonāks slimnīcā ar akūtām saslimšanām, kas valstij izmaksās ievērojami dārgāk, uzsver "Sustento" valdes priekšsēdētāja Gunta Anča. Pēc viņas teiktā, mediķi jau aprēķinājuši, ka, samazinoties zāļu patēriņam, var prognozēt, ka turpmāk palielināsies infarktu, insultu un citu kardiovaskulāro slimību komplikāciju skaits un līdz ar to būs nepieciešama steidzama pacientu stacionārā ārstēšana, kas savukārt prasīs papildu izmaksas no valsts budžeta. Turklāt augošais akūto pacientu skaits apdraud arī Veselības ministrijas sākto slimnīcu reformu, vēstulē norāda organizācija. Organizācijas rīcībā esošie statistikas dati par izmaiņām zāļu tirgū liecina, ka, piemēram, daudzi astmas un sirds slimnieki vairs nespēj segt palielinātos līdzmaksājumus par zālēm, tāpēc spiesti vispār atteikties no medikamentiem, kas būtiski pasliktina viņu veselību. Līdz ar to, pēc organizācijas pārstāvju domām, piepildījušās ārstu un pacientu iepriekš paustās bažas, ka centieni taupīt uz ārstniecības un kompensējamo medikamentu rēķina valstij radīs lielākas izmaksas par to pacientu ārstēšanu, kas ārstu un zāles vienkārši vairs nevar atļauties. (LETA/NRA.lv) Saite uz SUSTENTO atklātās vēstules tekstu http://www.sustento.lv/resource/show/452

08-06-2009
Latvijā noticis kliedzošs sievietes reproduktīvo tiesību pārkāpšanas gadījums. 44 gadus vecu sievieti ar HIV (stadija B-3) un C hepatīta (specifiska ārstēšana pagaidām nav vajadzīga) ko-infekciju, kura saņem antiretrovirālo terapiju pret HIV (ARVT), trīs ginekologi atteikušies ņemt grūtniecības uzskaitē. Pēc likuma sievietei pirmo 12 grūtniecības nedēļu laikā jāstājas uzskaitē, pretējā gadījumā viņa zaudē visas sociālās garantijas. Atteikumu ginekologi motivēja ar absurdiem argumentiem: sieviete ar tādām diagnozēm nekādā ziņā nedrīkst dzemdēt, bērns piedzims ar defektiem ARVT teratogēnās ietekmes dēļ, sievietes imunoloģiskais stāvoklis neatļauj viņai iznēsāt bērnu, nedrīkst ņemt uzskaitē bez speciālas ģenētiskās analīzes sievietes vecuma dēļ, tas ir jau ceturtais sievietes bērns. Tajā pašā laikā kārtība ir ļoti vienkārša – no sākuma nekavējoties paņemt sievieti grūtniecības uzskaitē un tikai pēc tam skaidroties ar dažādiem izmeklējumiem, analīzēm un izziņām. Sievieti neņēma uzskaitē pat ar divām infekcionistu izziņām, ka HIV nav kontrindikācija grūtniecībai, grūtniecības dēļ ARVT ir koriģēta un sieviete ir pilnībā līdzestīga ārstēšanai, sievietes imunoloģiskais stāvoklis ir teicams (CD-4 – 596 šūnas, vīrusu slodze nav nosakāma), viņa noteikti grib saglabāt grūtniecību. 12 nedēļas, kuru laikā bija nepieciešams stāties uzskaitē, beidzās 7. jūnijā. Sievietei kārtējo reizi tika paskaidrots, ka tagad viņu ņems uzskaitē tikai pēc ģenētiskās analīzes rezultāta saņemšanas, kura būs gatava jūnija otrajā pusē. Pēc tam, kad efektīvi iejaucās biedrības DIA+LOGS konsultants, kurš iesaistīja valsts Veselības Inspekciju, sieviete 5. jūnijā divu ar pusi stundu laikā tika paņemta grūtniecības uzskaitē. Izsakām pateicību valsts Veselības Inspekcijas amatpersonai par nekavējošos iejaukšanos un problēmas atrisināšanu.

Serbijas Pareizticīgo baznīca ir nākusi klajā ar paziņojumu, ka jāslēdz narkotiku lietotāju reabilitācijas centrs Črna Rekas pilsētā, kurš darbojās garīdznieku vadībā. Tāds paziņojums sekoja pēc tam, kad atklātībā parādījās videoieraksti, kur redzama centra darbinieku nežēlīga izturēšanās pret pacientiem. (Video var apskatīt http://news.bbc.co.uk./2/hi/europe/8063855.stm) Iknedēļas programma „Belgradskoje vremja” un kanāls B92 TV savā ēterā parādīja videosižetu, kurā viens no garīgā reabilitācijas centra darbiniekiem, kā arī tā menedžeris Braņislavs Peranovičs regulāri piekauj pacientus ar lāpstu. Valdības cilvēktiesību novērotājs Saša Jankovičs ierosināja krimināllietu pret centru un B. Peranoviču. Valsts prokurors ir uzsācis izmeklēšanu pret garīdznieku, kurš vadīja iestādi, un dažām citām personām, kuras, kā tika konstatēts, piedalījās pacientu piekaušanā. Sagaidāms, ka prokurors viņiem izvirzīs apsūdzību saskaņā ar kriminālkodeksa pantu par „fizisku vardarbību un fiziska kaitējuma nodarīšanu”, saskaņā ar kuru var piespriest sodu līdz trīs gadiem brīvības atņemšanu. Sabiedrības spiediena rezultātā Serbijas Pareizticīgo baznīca atbrīvoja no amata garīdznieku, kurš vadīja organizāciju un personīgi piedalījās pacientu piekaušanā. 

HIV un AIDS programmu sašaurināšanas draudi Igaunijā. Sakarā ar slikto ekonomisko situāciju vēl vienā Eiropas Savienības valstī var samazināties pakalpojumu daudzums neaizsargātām cilvēku grupām. Igaunijas valdība ir nolēmusi samazināt valsts izdevumus, lai krīzes apstākļos noturētu budžeta deficītu Eiropas Savienības noteiktajos lielumos (saskaņā ar Māstrihta vienošanos šis rādītājs nedrīkst pārsniegt 3% no IKP, lai nākotnē varētu ieviest Eiropas valūtu – eiro). Jau agrāk Igaunijas Centrālā banka prognozēja 2009. gadā valsts ekonomikas kritumu par 12,3%. IKP samazināšanās 2009. gada iepriekšējā kvartāla laikā (par 9,4%) izrādījās rekords republikai pēdējos 15 gados. Sakarā ar HIV/AIDS programmas sašaurināšanas draudiem Igaunijas cilvēku, kuri dzīvo ar HIV/AIDS (CDHA), tīkls (www.ehpv.ee) kopā ar saviem stratēģiskajiem partneriem ir sagatavojusi atklātu paziņojumu valsts institūcijām. Iniciatīvai pievienojās galvenās, minētajā jomā strādājošās organizācijas: apvienība ESPO, LIGO, AIDS Informācijas centrs, Narvas reabilitācijas centrs „Sind ei jäeta üksi”, Convictus Eesti. Savā paziņojumā Igaunijas CDHA tīkls norāda, ka katram cilvēkam jābūt svarīgam savai valstij. Lai ekonomiskā krīze nekļūtu par iemeslu jaunam HIV infekcijas vilnim (Igaunijā ir reģistrēta vislielākā HIV izplatība Eiropas Savienībā), nepieciešams saglabāt profilaktisko programmu finansējumu. Neskatoties uz to, ka pēc statistikas jaunu HIV infekcijas gadījumu skaits samazinās, krīze var mainīt šo tendenci. „Mūsu statistika parāda to, kas ir noticis kādu laiku atpakaļ”, komentē Igaunijas cilvēku, kuri dzīvo ar HIV/AIDS, tīkla vadītājs Igors Soboļevs. Viņa vārdiem sakot, ekonomiskās krīzes apstākļos jāsaglabā visi HIV profilakses pasākumi un pakalpojumi. „Vispirms jāsaglabā finansējums”. Organizācijas advokācijas nodaļas vadītāja Jūlija Kašina atzīmēja, ka HIV vai AIDS profilakse, kā arī HIV infekcijas terapija ir daudz lētākas nekā neatgriezenisko zaudējumu sabiedrībai novēršana.

Rīgā no šodienas līdz 10. jūnijam notiks Pretnarkotiku dienas, informē Rīgas domes Labklājības departaments. Informācija par pasākumiem - kalendārā kreisajā direktorijā.

07-06-2009
Veselības ministrs I. Eglītis: "Valdība apstiprināja Veselības ministrijas  izstrādāto pārvaldes reformu nozarē.  Birokrātiju, kuru arī iepriekš esam mazinājuši, turpmāk veidos tikai 4 tiešās pārvaldes iestādes un vairs nevienas aģentūras, jeb ierēdņu oāzes, kas nereti bija pārāk tālu "aizfinansējušās" no kalpošanas sabiedrībai. Tā būs vismazākā un, cerams, efektīvākā valsts pārvaldes sistēma medicīnā iespējams visā Eiropā. Gan izmaksas, gan darbinieku skaits tiks samazināts vairāk par trešdaļu. Diemžēl tiks papildinātas bezdarbnieku rindas. Taču bez pārvaldes, lai kā dažiem gribētos, valsts iztikt nevar. Jūlijā pieteiksim jauno ārstniecības iestāžu struktūras plānu. Īsā laikā samazināsim daudz par lielu un dārgu esošo slimnīcu un gultu skaitu. Bet ārpus slimnīcām attīstīsim ārstniecību ārpus slimnīcām - ģimenes ārstu un speciālistu prakses, diagnostikas kabinetus un slimību profilaksi. Līdz šim viegli un reizēm bez īstas vajadzības slimnieki nonāca slimnīcās, turpretī pie speciālistiem un uz izmeklējumiem poliklīnikās gaidīja garās rindās. Pārāk lielu veselības budžeta daļu tērējām slimnīcās, bet daudz vairāk iedzīvotājiem nepieciešamā ambulatorā, jeb ārpus slimnīcu medicīniskā palīdzība palika novārtā. Vismazākā vērība tika veltīta agrīnai slimību profilaksei un veselīgam dzīvesveidam, kas ir vistaisnākais un lētākais ceļš uz sabiedrības veselību. Tāda ačgārnība saimniecībā jānovērš tūdaļ." (VM)

06-06-2009
Sieviete no Kamerūnas dzemdēs amerikāņu federālajā cietumā, tāpēc ka viņa ir HIV pozitīva. Tiesnesis Džons Vudkoks piesprieda 28 gadus vecajai grūtniecei Kvintai Lajinai Tulehai  238 dienas ieslodzījuma cietumā par viltotu dokumentu izmantošanu – viņa ir nelegāli uzturējusies valstī. Tiesnesis paziņoja, ka sievietei jāatrodas cietumā , lai samazinātu HIV nodošanas risku viņas bērnam. Gan sievietes advokāts, gan prokurors centās pārliecināt tiesnesi piespriest Tulehai tikai 114 dienas ieslodzījuma, kuras viņa jau ir pavadījusi cietumā līdz tiesas procesa brīdim. Taču Vudkoks ignorēja esošās instrukcijas par soda piespriešanu un speciāli aprēķināja tādu ieslodzījuma laiku, lai sieviete būtu cietumā uz dzemdību brīdi. Prokuratūra iesniedza apelāciju, kuras izskatīšana notiks jūlija beigās. Tulehas dzemdības gaidāmas augusta beigās. Vudkoks paziņoja, ka viņš piespriež Tulehai ieslodzījumu tikai tāpēc, lai aizsargātu viņas nedzimušo bērnu. Viņš teica, ka medicīnisko palīdzību sieviete drīzāk saņems cietumā. Tāpat, pēc viņa domām, ieslodzījums garantē, ka viņa regulāri lietos preparātus, kas vajadzīgi HIV nodošanas bērnam profilaksei. Tiesnesis apstiprināja, ka viņa lēmumu diktējis tieši ieslodzītās HIV statuss, un, ja Tuleha būtu bijusi HIV negatīva, viņš būtu piespriedis tai to termiņu, kādu viņa jau ir pavadījusi cietumā. Viņš to paskaidro tā, ka ja apsūdzētā tiks atbrīvota, tad nonāks imigrācijas dienesta novērošanā, kur medicīniskā palīdzība var nebūt pieejama. Sieviešu tiesību aizstāvības aktīvisti un likumu sargātāji izteikuši sašutumu par tādu tiesneša nestandarta lēmumu. Menas apgabala Pilsonisko brīvību savienība uzstājās ar tiesas lēmuma asu kritiku. „Mēs atbalstām vēlēšanos nodrošināt Tulehas kundzi ar adekvātu medicīnisko palīdzību, tai skaitā pirmsdzemdību palīdzību”, paziņoja Savienības juridiskais direktors Zaharijs Heidens. ”Federālais imigrācijas likums ir ļoti divpusējs un nosodošs. Pat federālais tiesnesis nevar garantēt, ka Tulehas kundze netiks deportēta līdz savas grūtniecības beigām. Viņš nevar garantēt, ka sievietes ārstēšana netiks pēkšņi pārtraukta. Tas ir nepareizi. Tiesneši nevar ielikt sievieti cietumā slimības un grūtniecības dēļ”, - saka viņš, - „Cietums – tas ir sods, kad cilvēkam atņem tiesības uz brīvību. Tādam tiesību ierobežojumam vienmēr jābūt attaisnotam, slimība un grūtniecība nevar būt par pamatojumu ieslodzīšanai cietumā”. Ja Tulehas bērns piedzims ASV, tad viņš vai viņa automātiski kļūs par amerikāņu pilsoni. Taču bērns, visticamāk, tiks deportēts kopā ar māti. Vēlāk, kad bērns izaugs, viņš vai viņa var mēģināt atgriezties ASV. Aresta brīdī Tuleha nezināja par savu grūtniecību un to, ka viņa ir HIV pozitīva. Pēc cietumsoda izciešanas viņa gatavojas rakstīt iesniegumu, lai iegūtu bēgļa statusu ASV. Advokāts ir vienojies, ka līdz jautājuma par viņas imigrācijas statusa atrisināšanai sieviete dzīvos Portlendā un ārstēsies vietējā medicīnas centrā cilvēkiem ar HIV. Taču Vudkoks noraidīja šo lēmumu. „Mans pienākums ir aizsargāt sabiedrību no apsūdzētās tālākiem noziegumiem”, - paziņoja tiesnesis, - „šobrīd sabiedrība ietver arī bērnu, kuru viņa nēsā. Es nedomāju, ka HIV nodošana nedzimušam bērnam tehniski ir noziegums, bet tas ir tiešs un pastāvīgs fizisks kaitējums. Ja es zinātu, ka apsūdzētā, iznākot no cietuma, nodarīs kādam fizisku kaitējumu, es pacenstos to novērst... Tāpēc es domāju, ka mans pienākums ir aizsargāt šo cilvēku, kad šis cilvēks piedzims, no pastāvīga kaitējuma”. Prokuratūra uzskata, ka minētā lieta rada ļoti bīstamu tiesas precedentu.

05-06-2009
Saeima pieņēma 1. lasījumā arī grozījumus Veselības ministrijas 2009. gada budžetā. Taču, kā kļuva zināms no neoficiāliem avotiem, no pašlaik paredzētajiem 502 miljoniem latu uz 2. lasījumu paredzēts Veselības ministrijai "nogriezt" vēl aptuveni 50 miljonus. Lēmumu par to esot paredzēts pieņemt slēgtā ārkārtas sēdē pēc vēlēšanām. Tā kā pagaidām nav iespējas saņemt oficiālu informāciju, tad ir grūti reaģēt. Lūdzam visas organizācijas un organizāciju biedrus vērsties pie politiķiem un politiku ietekmējošiem cilvēkiem, kuri ir pieejami, un aicināt nepieļaut 2. budžeta lasījumā  pieaugumu tiešajiem maksājumiem no pacientiem. Mēs saprotam, ka jebkura naudas samazināšana veselības aprūpē gala rezultātā ietekmē pacientus caur kvotām, netiešiem maksājumiem, pieejamību un citiem veidiem. Tāpēc palielinot tiešos pacientu maksas – līdzmaksājumus slimnīcās un vizītēm pie ārsta, kompensējamo medikamentu kompensācijas procentu samazināšana, padarīs veselības aprūpi finansiāli  nepieejamu lielākai daļai Latvijas iedzīvotāju. Uzskatam, ka šajā situācijā valdībai ir skaidri un nekāvējoties jānosaka kārtība un veids kā cilvēki var saņemt valsts garantēto veselības aprūpi.

04-06-2009
Amfetamīni ir cilvēka radīti stimulanti, kurus kādreiz izrakstīja kā līdzekļus novājēšanai un depresijas ārstēšanai. Mūsdienās ārsti tos izraksta tikai retos izņēmuma gadījumos.
Pirmo reizi amfetamīns tika sintezēts 1887. gadā 18. janvārī. To izdarīja vācu ķīmiķis L. Edeleano, un nosauca par phenylisopropylamine. Otrā pasaules kara un Vjetnamas kara laikā kareivjiem deva amfetamīnus, lai uzlabotu viņu kaujas spējas. Pēc kara amfetamīna izplatīšana sākās Japānā no amerikāņu kareivjiem. Pēc tam ar demobilizēto kareivju palīdzību narkotika izplatījās ASV un Eiropā. Šodien amfetamīnus bieži vien ražo nelegālās laboratorijās.
Ir vairāki šīs narkotikas veidi.
Efedrons ir lietošanai sagatavots šķidrums, kas smaržo pēc vijolītēm, pervitīns – lietošanai sagatavots šķidrums, kas smaržo pēc āboliem, efedrīns – balti kristāli, ko iegūst no efedras auga. To lieto ārstniecībā, kā arī, lai iegūtu efedronu un pervitīnu, visbiežāk, izmantojot ārstnieciskus preparātus, kas satur efedrīnu. Pēdējās amfetamīna paveids ir tā saucamais speed – lietošanai gatavi dzeltenīgi kristāli, ko ieelpo vai šņauc.
Visizplatītākās amfetamīna formas ir amfetamīna sulfāts. Tas ir nespodri balts pulveris, ko pārdod mazos papīra sainīšos jeb tīstokļos (wraps) vai plastikāta maisiņos. Tas, ko var nopirkt kā amfetamīna sulfātu, iespējams, ir tikai aptuveni 3-5 procenti amfetamīna sulfāta, kas sajaukts ar citām vielām, tādām, kā paracetamols, kofeīns vai soda.
Statistika par amfetamīnu.
Amfetamīnu pasaulē joprojām visvairāk ražo Rietum- un Centrāleiropā, jo īpaši Beļģijā, Nīderlandē un Polijā. Šajā apakšreģionā nelikumīgajā amfetamīna izgatavošanā svarīgu lomu spēlē arī Igaunija, Lietuva un Bulgārija, un mazākā mērā Vācija, Spānija un Norvēģija – par to liecina šajās valstīs likvidēto amfetamīna laboratoriju skaits. Amfetamīna vidējā mazumtirdzniecības cena, piemēram, 2004. gadā ir svārstījusies no 4 euro par gramu Slovēnijā līdz 64 euro par gramu Maltā. Tajā pašā gadā saskaņā ar ziņojumiem gados jaunu (15–34 gadus vecu) pieaugušo vidū amfetamīna lietošanas pieredze ir bijusi 0,1–9,6 % iedzīvotāju, bet Apvienotajā Karalistē (Anglijā un Velsā) ilgtermiņa lietošanas izplatības rādītājs ir 16,5 %.
Amfetamīna lietošana.
Viens no paņēmieniem kā lieto amfetamīna sulfātu, ir sajaukt pulveri ar ūdeni un injicēt. Daži smēķē šo narkotiku īpaši apstrādātā formā, kas pazīstama ar nosaukumu „ledus” (ice). Galvenais iemesls, kādēļ lieto amfetamīnus, ir vēlēšanās justies možam un darbīgam. Narkotika aiztur miegu un izsalkumu uz vairākām stundām. Tā uzbudina nervu sistēmu, paātrina sirdsdarbību un elpošanu. Lietotāji kļūst sevišķi moži, sevišķi enerģiski, sevišķi uzbudināti. Centrālie stimulatori rada īpašu seksuāla uzbudinājuma veidu, kas tomēr ir erotiski nabadzīgs, mazina maigumu un iekšējās kopības sajūtas. Tās izraisītā seksualitāte ir brutāla un ar noslieci uz narcisismu. Nozīmīgi seksuālu perversiju elementi ir sastopami gan fantāzijās, gan rīcībā. Ilgstoša amfetamīnu lietošana izraisa nopietnas seksuālās kopdzīves problēmas. Perversās seksuālās fantāzijas kombinācija ar amfetamīnu, onānismu un pornogrāfiju ietekmē gan vēlmi, gan spējas.
Amfetamīna izraisītā labsajūta ir izteikti maniakāla. Šis maniakālais prieks ir it kā uzslāņots un baiļpilns, ar spēcīgiem psihiska apjukuma elementiem. Tā ietekmē var, piemēram, mēģināt aplaupīt banku, kā rezultātā cilvēks iedzīvojas nopietnās nepatikšanās. Cits amfetamīna lietošanas fenomens ir “izzināšana”. Šī uzvedība izpaužas kā stundām ilga koncentrēta, pedantiska un it kā pilnīgi bezjēdzīga nodarbošanās, izjaucot automašīnas motoru vai televizoru līdz vissīkākajām detaļām. Narkomānam šķiet, ka attiecīgais priekšmets ir ar maģisku un mistisku saturu, kas rada neatvairāmu vilinājumu un tuvākas izpētes nepieciešamību.
Kad narkotikas iedarbība beidzas (apmēram pēc 3-4 stundām), var pārņemt patiess nogurums, izsalums un depresija. Pēc sākotnējā uzrāviena var paiet pāris dienas, kamēr cilvēks atgūstas no sekām. Garastāvoklis no pašpārliecināta un jautra kļūst bažīgs un viegli aizkaitināms. Var pārņemt izteikta vajāšanas mānija un šķist, ka ikviens grib uzbrukt. Var izrādīties, ka bez amfetamīniem drīz kļūst grūti iztikt, jo divas pēcreakcijas dienas šķiet pārāk garas, kā rezultātā tiek ieņemta papildu narkotikas deva.
Intensīva amfetamīna lietošana bieži izraisa alkohola un nomierinošu medikamentu papildus lietošanu, lai mēģinātu likvidēt amfetamīna blakus parādības. Pēc ilgstoša amfetamīna lietošanas muskuļu kustības kļūst saraustītas un grūdienveidīgas, ar spontānām sejas muskuļu kustībām, kas saglabājas vēl ilgi pēc amfetamīna lietošanas pārtraukšanas. Reakcija pēc pirmā lietošanas mēģinājuma var būt visdažādākā – no spēcīgas tieksmes pamēģināt vēlreiz līdz izteikti negatīvām sajūtām, iespējama arī saindēšanās.
Ilgākā laika posmā lietotāji riskē sabojāt sirds un asinsvadu sistēmu. Viņiem var rasties problēmas ar sirdi un spējām pretoties slimībām. Savukārt paranoja var kļūt par nopietnu psihes problēmu (visātrāk psihes problēmas sākas pusaudžu vecumā).
Amfetamīnu lietošanas sekas:
* nepārtraukta amfetamīnu lietošana var provocēt latentas psihiskas saslimšanas;
* sirds asinsvadu sistēmas un visu iekšējo orgānu bojājumus;
* aknu bojājumus narkotiku sliktās kvalitātes dēļ;
* stipri pazeminās imunitāte, tāpēc lietotāju apdraud infekcijas slimības;
* rodas psihiska un fiziska atkarība.
(www.irlaiks.lv / TVNET)

03-06-2009
Pašvaldības ir noraizējušās par Veselības ministrijas gatavoto Veselības aprūpes sistēmas reformas ieviešanas plānu 2009. - 2011. gadam, par jauno māsterplānu, kurā būs saraksts ar palikušajām slimnīcām, kuras turpinās saņemt valsts pasūtījumu, kā arī par finansējuma samazināšanu veselības aprūpei. "Finansējuma samazinājums veselības aprūpei nāk kā bumerangs uz pašvaldībām, jo iedzīvotāji nespēj samaksāt pacientu maksājumus un nāk uz pašvaldību pēc palīdzības," sacīja LPS padomniece veselības un sociālajos jautājumos Silvija Šimfa. "Taču pašvaldībām trūkst naudas veselības aprūpes pabalstiem, jo tām vispirms ir jāizmaksā valsts noteiktie obligātie pabalsti – garantētā minimālā ienākuma un dzīvokļa pabalsts." (pēc LETA)

Ministru kabineta 2006. gada 21. novembra noteikumu Nr. 948 „Noteikumi par gripas pretepidēmijas pasākumiem” 2.4. apakšpunktā noteikts, ka gripas monitorings ir laikposmā no kārtējā gada 40. nedēļas līdz nākamā gada 20. nedēļai. Minētais laika posms atbilst ikgadējās sezonālās gripas izplatībai. Ņemot vērā šā brīža epidemioloģisko situāciju pasaulē saistībā ar gripas A(H1N1) izplatību, kā arī to, ka Pasaules Veselības organizācija ir noteikusi gripas A(H1N1) draudu līmeņa 5. fāzi, ir nepieciešams turpināt gripas monitoringu, lai savlaicīgi atklātu gripas A(H1N1) saslimšanas gadījumus un  veiktu nepieciešamos profilaktiskos pasākumus slimības izplatības ierobežošanai. Grozījumu Ministru kabineta noteikumu Nr.948 2.4. apakšpunktā nav nepieciešams izdarīt, jo šis ir ārkārtējs gadījums, kad nepieciešams pagarināt paredzēto gripas monitoringa veikšanas termiņu. (www.mk.gov.lv)

02-06-2009
Grupa britu zinātnieku vērsusies pie Pasaules veselības aizsardzības organizācijas (PVO) ar pieprasījumu publiski nosodīt homeopātijas izmantošanu tādu smagu slimību ārstēšanā kā HIV/AIDS, tuberkuloze un malārija. Pētnieki, no kuriem daudzi strādājuši jaunattīstības valstīs, aicina PVO uzsākt noteiktas darbības pret homeopātiju, jo šo slimību skartie pacienti mirst tāpēc, ka vēršas pie homeopātiem, atsakoties no efektīvām ārstēšanās metodēm, ziņo Guardian. PVO sadarbojas ar nacionālajām organizācijām, kas savās veselības aizsardzības programmās propagandē homeopātiju un citas alternatīvās medicīnas metodes. Homeopāti atver klīnikas Āzijas un Āfrikas valstīs, kur piedāvā ārstēšanu HIV inficētajiem pacientiem, kā arī tiem, kas sirgst ar malāriju, gripu un bērnu diareju. Turklāt zinātniskie pētījumi nav apstiprinājuši homeopātijas efektivitāti attiecībā uz visām šīm saslimšanām. Bieži vien homeopāti saviem pacientiem stāsta, ka tradicionālie preparāti iedarbojas tikai zināmu laiku, savukārt homeopātiskie preparāti ir tikpat efektīvi, toties ir lētāki un tiem ir mazāk blakņu. „Tie, kas ir strādājuši lauku reģionos starp visnabadzīgākajiem pasaules cilvēkiem, jau tā cīnās, lai nodrošinātu pacientiem nepieciešamo medicīnisko palīdzību. Kad homeopātija nostājas uz efektīvas ārstēšanas ceļa, daudzi mirst,” atklātā vēstulē PVO raksta zinātnieki. Homeopātija balstās uz ideju, ka, toksiskas vielas daudzkārt atšķaidot ar ūdeni, kamēr ūdenī vairs nav šīs vielas, var iegūt efektīvas zāles. Mediķu sabiedrība, kas atbalsta neapstrīdamo medicīnu, uzskata, ka homeopātiskie līdzekļi ir neefektīvi, bet to popularitāte balstās uz placebo efektu. „PVO stratēģija attiecībā pret homeopātiju ir neskaidra, un tas nevar nešokēt. Tiek pieļauts, ka šī organizācija uzstājas neapstrīdamās medicīnas vārdā, tomēr tās pozīcija ir kompromisa variants,” norāda Londonas Universitātes koledžas biofiziķe, ārste Daniela Mualema, kura ir parakstījusi šo vēstījumu. „Homeopātija maksā lēti, taču nav nekādu pierādījumu, ka tā ir efektīva pret šīm saslimšanām. Ja šos preparātus pārdod ārsti, tad tas ir bīstami un pretrunā ar ētiku. Ir medikamenti, kas spēj palīdzēt, un mums ir jāiestājas par to, lai tie būtu pieejami ikvienam, kam tas ir nepieciešams,” piebilst Mualema.

Vairākas kanādiešu un amerikāņu AIDS servisa organizācijas izteikušas galēju sašutumu par to, ka aptuveni 60 Kanādas pilsoņiem, kas inficējušies ar HIV, tika aizliegta iebraukšana ASV. Tas notika, kaut gan valstī oficiāli ir atcelts likums, kas ierobežoja HIV inficēto cilvēku iebraukšanu valstī. Aktīvisti un tiesību sargi aicināja Valsts sekretāri Hilariju Klintoni sakārtot radušos situāciju. Viņi arī pieprasa, lai prezidents Obama kaut ko iesāktu attiecībā pret Veselības aizsardzības departamentu un sociālajiem dienestiem, kuru instrukcijas joprojām ietver aizliegumu valstī iebraukt HIV pozitīviem ārzemniekiem. 2008. gada jūlijā prezidents Bušs parakstīja likumu, kas Veselības aizsardzības departamentam un sociālajiem dienestiem lika atcelt aizliegumu valstī iebraukt HIV inficētiem ārvalstu pilsoņiem. Tā vietā Iekšlietu departaments uzsāka aktivitāšu sēriju, lai HIV inficētajiem atvieglotu iebraukšanas procesu ASV. Taču šis process izrādījās tik birokrātisks, ka iebraukt valstī ir gandrīz neiespējami. Būtībā tas ir tikai nedaudz labāk par nepārprotamu aizliegumu HIV inficētajiem iebraukt ASV.
International Coalition of AIDS Groups call on Secretary of State Clinton to Resolve Issue and Obama administration to lift HIV Travel Ban, 29 May, at http://www.apvienibahiv.lv/index.php?p=6012&lang=1225

Valdība atbalstīja Sabiedrības veselības, Veselības obligātās apdrošināšanas un Zāļu cenu valsts aģentūru reorganizāciju. Reorganizācijas ietvaros tiks izveidotas jaunas tiešās pārvaldes iestādes – Sabiedrības veselības iestāde, Veselības obligātās apdrošināšanas iestāde un Veselības ekonomikas institūts. Valdība uzdeva veselības ministram Ivaram Eglītim līdz 1. jūlijam izveidot iestāžu un aģentūru reorganizācijas komisijas. Reorganizācija notiks piešķirto valsts budžeta līdzekļu ietvaros. (pēc LETA)

01-06-2009
Telefonakcijā aicina zvanīt un stāstīt par problēmām veselības aprūpē un zāļu saņemšanā. Lai noskaidrotu, kā no 1. marta valdības palielinātie pacientu līdzmaksājumi ir ietekmējuši iedzīvotāju iespējas saņemt veselības aprūpes pakalpojumus un nopirkt zāles, tai skaitā valsts kompensējamos medikamentus, Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācija SUSTENTO no 1. jūnija līdz 30. jūnijam rīko iedzīvotāju telefonaptauju. Tās laikā ikviens Latvijas iedzīvotājs tiek aicināts zvanīt pa tālruni 80000351 un pastāstīt par savu pieredzi un problēmām saistībā ar ārstu apmeklēšanu un kompensējamo zāļu saņemšanu. Zvanītāji tiks uzklausīti katru darba dienu no 10.00 – 19.00. Šajā laikā būs iespēja dalīties savā pieredzē par situāciju veselības aprūpes jomā un paust viedokli par vēlamajām izmaiņām no pacientu skata punkta. Nesenie valdības lēmumi paredz būtiski samazināt veselības aprūpes finansējumu un ievērojami palielināt maksājumu slogu pacientiem. Tāpēc daudziem Latvijas iedzīvotājiem ar hroniskām slimībām kļūst aizvien sarežģītāk un dārgāk saņemt nepieciešamo ārstēšanos un zāles. Tiek piesaukti dažādi skaitļi par pacientu maksājumu pieaugumu, taču tie lielā mērā ir teorētiski. Tā kā reformas turpinās un arī finansējuma samazinājums veselības budžetam varētu tikt samazināts vēl vairāk, ir ļoti svarīgi iegūt patiesu informāciju ar reālo situāciju tieši no cilvēkiem, kurus īstenotās reformas skar visvairāk. Telefonakcijā iegūtie dati tiks apkopoti un iesniegti Ministru kabinetam, Saeimai, Veselības ministrijai – visiem veselības aprūpes politikas veidotājiem, lai sekmētu tādu lēmumu pieņemšanu, kas nepasliktina iedzīvotāju veselības aprūpi. Aptauja ir anonīma un bez zvanītāju piekrišanas sniegtā informācija netiks publiskota. Aptaujas dati tiks izmantoti tikai apkopotā veidā. Plašāka informācija  - Iveta Neimane, SUSTENTO veselības politikas koordinatore, mob. 2-91-91-600

Veselības ministrija (VM) atradusi līdzekļus - 727400 latu, lai nākamajā pusgadā segtu medikamentu izmaksas bērniem ar retajām slimībām, šodien raksta "Diena". Par šo līdzekļu piešķiršanu minētajam mērķim vēl gan ir jālemj valdībai. Latvijā diagnosticēto reto slimību mazo pacientu nodrošināšanai ar medikamentiem VM 2009.gada budžeta grozījumos ir izveidojusi jaunu budžeta apakšprogrammu, nepieciešamos 727 400 latu novirzot Bērnu klīniskajai universitātes slimnīcai, kur pacienti saņems medikamentus. Ministrijas valsts sekretāra vietnieks Juris Bundulis norāda - ja budžetu apstiprinās, "tad no ministrijas puses nekādas aizķeršanās nebūs, medikamentus iepirks slimnīca". Pie zālēm tad tiktu 12 bērni - pacienti, kas sirgst ar Gošē slimību (1 bērns), mukopolisaharidozes 1. tipu (1), šās slimības 2.tipu (1), Leša-Nīhana sindromu (3), pārmantotu IX faktora deficītu (2), homocistinūriju (2), urea cikla traucējumu slimībām (2). Ja veselības aprūpes budžetu apstiprinās piedāvātajā redakcijā, zāles bērniem varētu būt jau no 1. jūlija. Līdz šim valsts bija gatava tikai daļēji kompensēt izdevumus par zālēm, pārējo atstājot bērna vecāku ziņā. (www.tvnet.lv)

Valdībai būs jālemj par pensiju samazināšanu par 20 procentiem sākot no 100 latiem.
Pilns ziņas izklāsts saitē
http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/article.php?id=595359
Pirmdien Ministru kabineta komitejas sēdes sākumā, atbildot uz Ministru prezidenta Valda Dombrovska jautājumu par medijos izplatīto informāciju par iespējamo pensiju samazinājumu par 20 procentiem un it kā Finanšu ministrijas veiktajiem aprēķiniem par iespējamo pensiju samazinājumu, tieslietu ministrs Mareks Segliņš noliedza, ka būtu sniedzis medijiem šādu informāciju. Arī Finanšu ministrijas Valsts sekretārs Mārtiņš Bičevskis apstiprināja, ka Finanšu ministrija nav veikusi nekādus aprēķinus par pensiju samazinājumu, jo pensiju jautājums ir Labklājības ministrijas kompetences jautājums. Finanšu ministrs Einars Repše uzsvēra, kas sarunās ar starptautiskajiem aizdevējiem, no aizdevēju puses tiek īpaši uzsvērts, ka finansējums sociālajai jomai ir jāpalielina, lai aizsargātu sociāli maznodrošinātos iedzīvotājus, līdz ar to jautājums par pensiju samazināšanu nav izskatāms pēc būtības.  (TVNET)

Liepājas reģionālās slimnīcas valde ir pieņēmusi lēmumu no 1. jūnija pārtraukt plānveida valsts apmaksātās ķirurģiskās operācijas un invazīvo kardioloģisko palīdzību. Pilns ziņas izklāsts saitē http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/regionos/article.php?id=595318