Atbalsta grupa inficētajiem ar HIV un AIDS slimniekiem (AGIHAS)+371 20207737 (ik dienu pl. 9 - 21)
agihas.lv@inbox.lv

 
   
76811

AGIHAS – ‘piesedzam’ valsts neizdarību
Apskatīt komentārus (0)


03.03.2017


2017-03-02
Informācija plašsaziņas līdzekļiem
AGIHAS – ‘piesedzam’ valsts neizdarību
Kā jau ziņots iepriekš, iepriekšējos divus gadus, pateicoties AS „Latvijas valsts meži” finansējumam, biedrība „AGIHAS” - atbalsta grupa HIV inficētajiem un AIDS slimniekiem - projekta „Mazulītis nav vainīgs...” ietvaros nodrošināja visām HIV pozitīvām sievietēm dzimušos mazuļus ar mātes piena aizstājējproduktiem, tādējādi pasargājot viņus no iespējamā inficēšanas riska, ko rada krūts barošana. Apzinoties, ka nevalstiska organizācija šādu pienākumu nevar pildīt ilgstoši un ka tā ir valsts atbildība, biedrība visu projekta īstenošanas laiku aicināja Veselības ministriju uzņemties rūpes par HIV pozitīvo mammu zīdaiņiem, proti, finansēt viņiem nepieciešamos piena maisījumus par valsts budžeta līdzekļiem, kā tas notiek pārējās ES valstīs. 
Ar projektu „Mazulītis nav vainīgs” biedrībai AGIHAS izdevās ne tikai reāli palīdzēt HIV pozitīvām mātēm un viņu bērniem, bet arī aktualizēt piena aizstājējproduktu nodrošinājuma jautājumu valsts veselības aprūpes politikas līmenī. Pozitīvs lēmums ir pieņemts, taču novēloti – tas stāsies spēkā tikai 1. aprīlī. Kaut Veselības ministrija laikus zināja, ka piena maisījumi, pateicoties augstākminētajam projektam, būs pieejami tikai līdz 2016. gada beigām, visas nepieciešamās procedūras – lēmumu pieņemšanas, iepirkumu utt. – tika īstenotas visai gausi, kā rezultātā draudēja izveidoties pārrāvums nozīmīgajam divus gadus ilgajam profilakses darbam. 
Andris Veiķenieks, biedrības „AGIHAS” valdes priekšsēdētājs: „Apzinoties, cik svarīga ir profilakses nepārtrauktība, mēs izlēmām arī šā gada pirmajos mēnešos dzimušos mazuļus nodrošināt ar piena maisījumiem. Liels paldies visiem pērnā gada AIDS dienas koncerta “Latvijas HIV/AIDS stāsts 30 gadu garumā” apmeklētājiem, kuri saziedoja 465 EUR – summu, kas tika izlietota augstākminētajam mērķim. Liels paldies arī uzņēmumam „German Product Baltics” par apjomīgajām atlaidēm – bez tām mēs nebūtu varējuši iegādāties nepieciešamo piena maisījuma kārbu skaitu.”
Dr. Irēna Putniņa, „German Product Baltics” vadītāja: „Domāju, šiem mazajiem jau sen vajadzēja saņemt maisījumus ar valsts atbalstu, tāpēc ir fantastiski, ka, pateicoties AGIHAS neatlaidībai, tas ir izdevies. Žēl, ka valsts līmenī viss norit tik lēni, tomēr ļoti ceru, ka AGIHAS izveidotā maisījumu izsniegšanas shēma, kas veicināja māmiņu līdzestību, turpinās darboties.”
Papildu informācija:
Diemžēl ar katru gadu HIV pozitīvām mātēm dzimušo bērnu skaits Latvijā pieaug, kas izskaidrojams ar kopējo HIV infekcijas izplatības kāpumu un tā tendencēm. Proti, ik gadu Latvijā HIV jauno gadījumu skaits palielinās tieši jaunu reproduktīvā vecuma sieviešu grupā, jo infekcija tiek pārnesta heteroseksuālu attiecību ceļā. Pretēji izplatītajiem mītiem un pieņēmumiem, šīs sievietes daudzos gadījumos nebūt nav intravenozo narkotiku lietotājas vai seksuālo pakalpojumu sniedzējas. Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) rekomendācijām, krūts barošanas laikā mātes var inficēt savus mazuļus, tāpēc, lai tas nenotiktu, viņi ir jābaro ar speciāliem piena maisījumiem. Latvija ir arī ES valsts ar lielāko HIV inficēto bērnu skaitu uz 100 000 iedzīvotāju – 71, no kuriem 4 piedzimuši pērn. 2017. gada janvārī un februārī Latvijas Infektoloģijas centra uzskaitē ir reģistrēti 9 HIV+ sievietēm šogad dzimuši mazuļi. Divu gadu laikā – 2015. un 2016. gadā - projekta „Mazulītis nav vainīgs” īpašus piena maisījumus saņēma vairāk kā simts HIV pozitīvām sievietēm dzimuši mazuļi.
Kontaktinformācija:
Andris Veiķenieks, biedrības „AGIHAS” valdes priekšsēdētājs
29770966, agihas.lv@inbox.lv
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA