Atbalsta grupa inficētajiem ar HIV un AIDS slimniekiem (AGIHAS)+371 20207737 (ik dienu pl. 9 - 21)
agihas.lv@inbox.lv

 
   
65503

Biedrības AGIHAS iesūtītie preses paziņojumi
Apskatīt komentārus (1)


13.04.2016


Ziņas plašsaziņas līdzekļiem

2016. gada 13. aprīlī

Biedrība valsts vietā rūpējas par mazuļiem, kuri piedzimuši HIV pozitīvām sievietēm

Atbalsta grupa HIV inficētajiem un AIDS slimniekiem, biedrība „AGIHAS” arī šogad, līdzīgi kā pērn, pateicoties A/S „Latvijas valsts meži” (LVM) atbalstam un sadarbībā ar labdarības organizāciju Ziedot.lv, kā arī Latvijas Infektoloģijas centru, īsteno projektu “Mazulītis nav vainīgs …”, kas ilgs līdz šā gada beigām un kura ietvaros, lai mazinātu HIV infekcijas nodošanas no mātes bērnam risku, tiek sniegta palīdzība mazuļiem, kuru mātes ir HIV pozitīvas vai AIDS slimnieces. 

Ja pērn projekta norises vieta bija tikai Rīga, tad šogad tā jau ir visa Latvija, tāpēc ikviens mūsu valsts mazulis līdz viena gada vecumam, kura HIV pozitīvā mamma stāsies Latvijas Infektoloģijas centra HIV ambulatorās nodaļas uzskaitē, katru mēnesi saņems aptuveni desmit „Frisolac Gold 1” vai „Frisolac Gold 2” sausā piena maisījuma iepakojumus. Tieši tāpēc projektā šogad iesaistījies ne vien Rīgas Dzemdību nams, bet arī dzemdību nodaļas visos mūsu valsts novados.

"Ziedot.lv augsti novērtē AGIHAS ieguldījumu, īpaši sirsnību un rūpes par mazajiem bērniņiem, kuri šajā dzīvē ienākuši ar tik smagu pārbaudījumu. Nevalstiska organizācija ar savu darbību gan sniedz tiešu palīdzību, gan maina sabiedrības attieksmi un pieejamo pakalpojumu,” atzīst Ziedot.lv vadītāja Rūta Dimanta.

Pērn uzsāktais projekts “Mazulītis nav vainīgs …” spilgti parādīja, ka iniciatīva nodrošināt zīdaiņus ar tik nepieciešamo bezmaksas mātes piena aizstājējproduktu dod ne tikai nozīmīgu materiālu atbalstu ģimenēm, kurās viens vai abi vecāki ir HIV pacienti, bet arī veicina pacientu līdzestību* un nepārtrauktu mazuļu uzraudzību un nepieciešamo aprūpi. Turklāt šim projektam ir arī nozīmīga emocionāla papildu vērtība, kas ļauj HIV pozitīvām sievietēm just piederības sajūtu  Latvijas valstij, kad tā  vēl aizvien nekādu atbalstu viņu bērniem nesniedz, kaut 2015. gadā valstī bija 73 dzemdības HIV pozitīvām sievietēm, kurās piedzima 75 mazuļi. 

Biedrība “AGIHAS” ir gandarīta, ka LVM tās iniciatīvu ir atkārtoti vērtējuši kā prioritāri atbalstāmu. Uzņēmuma pārstāvis T. Kotovičs atzīst: „Esmu dzirdējis, ka daudzi ziedot gatavi uzņēmumi nevēlas sevi asociēt ar HIV un AIDS, tāpēc savus ziedojumus novirza citiem mērķiem. Mēs uzskatām, ka bērns nav vainīgs, ja viņa māmiņa ir slima, tāpēc LVM atbalsts nepieciešams, lai šie bērni izaugtu veseli un ar savu klātbūtni dotu labumu Latvijai. Bērni valstij ir ļoti vajadzīgi, un šī ir iespēja viņus izglābt.” 

Rīgas Dzemdību nama valdes priekšsēdētāja, Dr. med. Ilze Kreicberga: “Attīstītajās valstīs mātes HIV pozitīvs statuss nozīmē aizliegumu zīdīšanai, jo šādām mātēm ir pierādīta HIV vīrusa klātbūtne krūts pienā, kas nozīmē bērna inficēšanās iespējamību zīdīšanas laikā. Biedrība “AGIHAS” ar savu projektu “Mazulītis nav vainīgs…” dod nozīmīgu ieguldījumu šīs nopietnās saslimšanas profilaksē, kurā arī valstij vajadzētu būt ieinteresētai un atbalstošai.”

Biedrība “AGIHAS” izsaka pateicību visiem atbalstītājiem un ir gatava arī turpmāk rūpēties par HIV pozitīvām mātēm dzimušo mazuļu interesēm un vajadzībām, taču vienlaikus atgādina, ka nevalstiskai organizācijai nav resursu un kapacitātes sniegt sociāli, emocionāli un praktiski apjomīgu atbalstu ilgstoši, valsts vietā uzņemoties atbildību par viņu veselību un likteņiem. Tieši tāpēc biedrība vēlas atgādināt Veselības ministrijai, Latvijas Republikas Saeimai, ka tikpat svarīgi, kā nodrošināt savlaicīgu HIV pacientu terapiju, ir iekļaut mātes piena aizstājējproduktus valsts apmaksātā programmā, jo citādi skumjā statistika, saskaņā ar kuru Latvija ir ES dalībvalsts ar lielāko HIV inficēto bērnu skaitu, nemainīsies (šobrīd uzskaitē ir 66 HIV pozitīvi bērni, 3 no tiem inficējās pērn). 

*Līdzestība - nozīmē slimnieka apzinātu līdzdalību ārstēšanas procesā, zināšanas un atbildību par savu veselību. Procesā ir iesaistīti trīs: slimība un tās norise, ārsts, kurš mēģina to ārstēt un kontrolēt, un pacients, kurš ievēro ārsta rekomendācijas.
*******************************

2016. gada 29. marts

Pacientu biedrība: HIV/AIDS epidēmijas iespējamība Latvijā vēl arvien augsta

No šī gada janvāra HIV slimniekiem būs pieejama daudz savlaicīgāka ārstēšana agrākā slimības stadijā kā tas bija līdz šim, ko rekomendēja arī Pasaules Veselības organizācija. Līdz šim Latvija bija vienīgā Eiropas Savienības valsts, kur HIV pacientus nereti sāka ārstēt novēloti jeb AIDS stadijā.

Biedrības "AGIHAS" vadītājs Andris Veiķenieks: “2015.gada nogalē, pateicoties Aijas Barčas, Gundara Daudzes un citu deputātu - mediķu atbalstam un izpratnei par HIV/AIDS situāciju Latvijā, tika pieņemts lēmums piešķirt pusmiljonu eiro minēto slimību pacientu savlaicīgākai ārstēšanai Latvijā un 8.decembrī tika apstiprināti grozījumi Ministru kabineta noteikumos. Īpaši jāvelta uzmanība risinājumiem nākotnē, jo aprēķini liecina – piecu gadu perspektīvā ietaupījums mērāms 5,23 miljonu eiro apjomā.”

Piešķirtais finansējums medikamentiem dos pamanāmākus slimnieku atveseļošanās rezultātus un ilgtermiņā samazinās kopējos valsts veselības jomas izdevumus. Tomēr nebūtu jāapstājas pie sasniegtā, jo visā pasaulē slimības skarto cilvēku skaits turpina pieaugt. Jo laicīgāk slimnieki uzsāk ārstniecības kursu, jo mazāki riski arī pārējai sabiedrībai.

Latvijā 2015.gadā HIV tika diagnosticēts 393 iedzīvotājiem (tajā skaitā 3 jaundzimušajiem bērniem), bet kopš slimības reģistrēšanas aizsākšanas oficiāli datēti 6607 inficēšanās gadījumi ar HIV, tajā skaitā 671 ar AIDS. Statistika liecina, ka Latvija vēl arvien Eiropā ieņem “godpilno” pirmo vietu pēc jaunatklāto HIV gadījumu skaita tieši AIDS stadijā. Aplēses liecina, ka patiesais slimnieku skaits ir divreiz lielāks, jo sabiedrībā valdošo stereotipu ietekmē cilvēki nevēršas pēc palīdzības un nereti arī neinformē savus tuviniekus par slimību. Šobrīd no jauna HIV inficētie pacienti ir sievietes vai vīrietis vecumā no 25 - 45 gadiem, no kuriem vairāk kā puse ir inficējušies heteroseksuālās attiecībās. Tas nozīmē, ka patiesībā par HIV pacientu var kļūt jebkurš cilvēks, bez atkarībām, strādājošs, ar vienu seksuālo partneri. Kā arī ik gadu Latvijā HIV jauno gadījumu skaits palielinās tieši jaunu reproduktīvā vecuma sieviešu grupā, turklāt, pretēji izplatītiem mītiem un pieņēmumiem, šīs sievietes daudzos gadījumos nebūt nav intravenozo narkotiku lietotājas vai seksuālo pakalpojumu sniedzējas.

“Mazulītis nav vainīgs…” – projektu ar šādu nosaukumu, kuru, pateicoties A/S “Latvijas valsts meži” atbalstam un sadarbojoties ar nodibinājumu Ziedot.lv, Rīgas Dzemdību namu un Latvijas Infektoloģijas centru, biedrība “AGIHAS” īstenoja aizvadītajā gadā, 8 mēnešu garumā. Projekta ietvaros tika sniegts reāls atbalsts - bez maksas tik nepieciešamais mātes piena aizstājējprodukts. Viens mazulis, kura mamma ir HIV pozitīva vai AIDS slimniece mēnesī saņēma aptuveni desmit "Frisolac Gold Comfort" sausā piena maisījuma iepakojumus ar nosacījumu, ka māte stāties Latvijas Infektoloģijas centra uzskaitē un regulāri veiks veselības pārbaudes sev un mazulim. Līdzestība bija 100 procentu, projekta realizācijas laikā visi Rīgas Dzemdību namā dzimušie bērniņi bija un ir ārsta uzskaitē, kā arī viņu mammas saņem terapiju. Iepriekšējos gados LIC mediķiem nācās zvanīt bāriņtiesām un meklēt šos bērnus.

Biedrība “AGIHAS” aicina Latvijas Republikas likumdevēju un valdību atbildīgi vērtēt projekta “Mazulītis nav vainīgs…” rezultātus (2015. gadā valstī reģistrētas 73 dzemdības HIV pozitīvām sievietēm) un veicināt mātes piena aizstājējproduktu iekļaušanu valsts apmaksātā programmā, lai mazinātu HIV infekcijas straujo izplatību, kas visai tuvā nākotnē valstij var radīt milzu zaudējumus, nodokļu ienākumu samazinājumu, bet sociālajā un veselības jomā – neprognozējamu izdevumu pieaugumu. Ir svarīgi, lai Latvijas nelabvēlīgajā demogrāfiskajā situācijā HIV pozitīvām mammām dzimušie mazuļi rūpētu ne tikai nevalstiskajām organizācijām, bet arī valsts tos uzlūkotu kā tai piederīgus un vajadzīgus. Tas ne tikai uzlabotu skumjo statistiku, saskaņā ar kuru Latvija ir ES dalībvalsts ar lielāko HIV inficēto bērnu skaitu (šobrīd uzskaitē ir 66 HIV pozitīvi bērni), bet arī racionalizētu HIV pacientu aprūpes izmaksas - ikvienas slimības (t.sk., HIV infekcijas) ārstēšana maksā daudz vairāk nekā profilakse.

Latvija pēdējo gadu laikā HIV/AIDS slimību skarto iedzīvotāju īpatsvara ziņā ir strauji pietuvojusies Igaunijai, kuras valdību šī gada sākumā Lielbritānija, Somija un ASV aicināja atzīt HIV epidēmiju valstī un ar īpašas komisijas izveidošanu daudz aktīvāk risināt problēmu.

Uzziņai:
HIV — cilvēka imūndeficīta vīruss, kura pēdējā stadija visiem pazīstama kā AIDS. Infekciju var iegūt tikai no inficēta cilvēka bioloģiskajiem šķidrumiem – asinīm, dzimumorgānu izdalījumiem un mātes piena, ja tie nonāk otras personas organismā caur bojātu ādu vai gļotādu.

Biedrība AGIHAS dibināta 1993.gadā kā atbalsta grupa inficētajiem ar HIV un AIDS slimniekiem.

Papildu informācija:

Biedrība "AGIHAS"
e-pasts: agihas.lv@inbox.lv
tālr. 20207737
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA