Atbalsta grupa inficētajiem ar HIV un AIDS slimniekiem (AGIHAS)+371 20207737 (ik dienu pl. 9 - 21)
agihas.lv@inbox.lv

 
   

Šogad pieaug jauno saslimšanas gadījumu ar HIV skaits
Apskatīt komentārus (0)


16.05.2013


2013. gada 16. maijs
Informācija masu medijiem
Rīgas Austrumu slimnīcas infektologi: Šogad pieaug jauno saslimšanas gadījumu ar HIV skaits
Šā gada četros mēnešos Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Rīgas Austrumu slimnīcas) stacionārā „Latvijas Infektoloģijas centrs” reģistrēti 104 jauni saslimšanas gadījumi ar HIV, kas ir gandrīz puse no pērn kopumā atklātajiem saslimšanas gadījumiem (276).
Līdz 1. maijam „Latvijas Infektoloģijas centra” uzskaitē bija 3847 HIV/AIDS pacienti. Latvijā kopumā ir 5642 HIV/AIDS pacienti. Diagnoze AIDS uzstādīta 1248 cilvēkiem Latvijā. Pēc „Latvijas Infektoloģijas centra” datiem no AIDS miruši 722 cilvēki, bet Latvijā kopumā reģistrēts teju viens tūkstotis mirušo no AIDS.
Latvijā ir arī 53 HIV inficēti bērni, no kuriem 18 - AIDS stadijā. Šobrīd „Latvijas Infektoloģijas centrā” 33 bērni saņem specifisko HIV ārstēšanas terapiju. Dinamiskā novērošanā uzskaitē šobrīd atrodas 67 bērni.
HIV/AIDS ambulatorās nodaļas vadītāja, infektoloģe Inga Januškeviča uzskata, ka ar HIV (cilvēka imūndeficīta vīrusu) inficēto cilvēku skaits Latvijā varētu būt ievērojami lielāks, nekā to rāda šā brīža statistika. HIV ir lēnas iedarbības vīruss, kas sevi manīt var nelikt gadiem ilgi, turklāt nav specifiski būtisku simptomu, kas liecinātu, ka cilvēka organismā jau ir šī infekcija. Ārste norāda, ka to, vai cilvēks inficējies ar HIV parāda specifiskas asins analīzes. Statistika, atspoguļo tikai reģistrēto HIV/AIDS gadījumu skaitu.
„HIV ir viena no mūsdienās postošākajām infekcijām pasaulē un Latvija nav izņēmums”, saka ārste. „Praksē esmu pārliecinājusies, ja cilvēkam agrīni atklāj HIV, ja inficētais laikus apmeklē ārstu infektologu un regulāri tiek kontrolēts veselības stāvoklis, ja precīzi tiek izpildīti ārsta norādījumi, ja vajadzības gadījumā tiek uzsākta un kārtīgi lietota noteiktā terapija, tad inficētajam neattīstīsies HIV vēlīnā stadija AIDS, palielināsies cilvēka dzīvildze un dzīves kvalitāte. Tas ir svarīgi arī sabiedrības veselības drošībai kopumā. Būtu jāsaprot, ka, izturoties atbildīgi pret infekcijas specifisku ārstniecības procesu, var panākt, ka inficētajam vīruss tiek attālināts līdz iespējami zemākajam līmenim, līdz ar to pacients jūtas labi, imunitāte ir atjaunota, akcentē I. Januškeviča.
Ārste īpaši aicina HIV inficētās un mātes cerībās esošās sievietes būt apzinīgām un rūpēties par vēl nepiedzimušā bērniņa veselību. Mediķe norāda, ka arī HIV inficētām topošajām māmiņām ir iespēja saglabāt veselību kā pašām, tā mazulim.
Mediķi atgādina, ka vienīgi HIV tests palīdzēs precīzi noteikt diagnozi. Vienīgā ārstniecības iestāde Latvijā, kas sniedz pirmstesta konsultāciju ir stacionārs „Latvijas Infektoloģijas centrs”. Šo iespēju var izmantot jebkurš cilvēks, ja tam radušās aizdomas par iespējamo inficēšanos ar HIV. Latvijā specifiskā HIV infekcijas ārstēšana – antiretrovirālā terapija (ART) tiek nodrošināta no valsts budžeta līdzekļiem un medikamenti iekļauti kompensējamo zāļu sarakstā.
I.Januškeviča šonedēļ Tallinā (Igaunija) piedalīsies Baltijas starptautiskajā konferencē par HIV un runās par Latvijas pieredzi HIV terapijas uzlabošanā. Kolēģi no Baltijas valstīm vēstīs par HIV situāciju, par iespējām krasāk ierobežot infekcijas izplatību, par jaunām terapijas iespējām.
Katru gadu maija trešajā svētdienā visā pasaulē tiek pieminēti cilvēki, kuri miruši no AIDS. Šogad 19. maijā, pēc vairāku nevalstisko organizāciju iniciatīvas stacionāra „Latvijas Infektoloģijas centrs” līdzās HIV/AIDS ambulatorajai nodaļai tiks izveidota īpaša puķu dobe AIDS sarkanās lentītes formā, lai atgādinātu, ka HIV/AIDS infekcija joprojām ir draudoša pasaules sabiedrībai, un, lai aicinātu cīņā pret šo infekciju būt solidāriem.

Papildus informācija:
Dace Kārkliņa
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas
preses sekretāre
Tālr. 67042312, 29533172
dace.karklina@aslimnica.lv
www.aslimnica.lv
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA