Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
67899

Atkal «neparedzēts gadījums»?
Apskatīt komentārus (0)


02.08.2016


NRA.lv: Inga Paparde | «Draud aprauties C hepatīta efektīvā jaunā ārstēšana» | http://nra.lv/latvija/180302-draud-aprauties-c-hepatita-efektiva-jauna-arstesana.htm |
Šogad ārstēšanos ar valsts kompensētajiem jaunās terapijas medikamentiem pabeidzis 81 C hepatīta pacients, par 71 pacientu ārsti var pavisam droši apgalvot, ka viņi ir pilnībā izārstējušies no hepatīta.
Jaunā terapija ir dārga, tā ar ārstu konsiliju tiek nozīmēta pacientiem ar konkrētu vīrusa genotipu un noteiktā slimības stadijā, jo, lai ārstētu visus pacientus ar jauno terapiju, naudas nepietiktu pat visbagātākajām Eiropas valstīm. Taču pat ar visu «taupības pieeju» arī Latvijā C hepatīta pacientu ārstēšana draud palikt bez finansējuma.
No šāgada sākuma valsts 100 procentu apmērā apmaksā ārstēšanos no C hepatīta visiem pacientiem, pilnībā tiek apmaksāta arī jaunā terapija, taču tās nozīmēšanai ir strikti kritēriji. No šim gadam piešķirtajiem līdzekļiem - kopumā 6,5 miljoniem eiro - pirmā pusgada laikā jau izlietoti 5,7 miljoni eiro. Nacionālais Veselības dienests lūdzis Veselības ministriju piešķirt papildu finansējumu pacientu ārstēšanai.
Vairāk pacientu ārstējas
Līdz ar valsts kompensētās terapijas pieejamību - gan pacienta līdzmaksājumu atcelšanu 25 procentu apmērā, kas līdz šim būtiski kavēja ārstēšanas uzsākšanu pat ar standarta terapiju, gan jaunās terapijas apmaksu no valsts budžeta - palielinājies arī C hepatīta pacientu skaits. Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs norāda, ka tas nenozīmē strauju slimības izplatību, bet gan labāku jauno gadījumu atklāšanu un uzraudzīšanu. Tāpat pacientu skaits, kuri šogad nākuši «dienasgaismā», palielinājies arī tāpēc, ka pacienti, kuri nevarēja atļauties līdzmaksājumu 25 procentu apmērā no kopējām ārstēšanās izmaksām, izvēlējās sadzīvot ar slimību un liela daļa nedevās arī uz ikgadējām pārbaudēm pie speciālista, uzskata mediķi.
Lai saprastu, cik daudz C hepatīta pacientu ir Latvijā, kādā stadijā katram no viņiem ir slimība un cik naudas nepieciešams turpmāk vīrusa apkarošanai, līdz ar jaunā medikamentu kompensēšanas modeļa ieviešanu uzsākts darbs pie jauna C hepatīta pacientu reģistra izveides, kas ir SPKC paspārnē. «Vislielākais inficēto skaits reģistrēts Rīgas iedzīvotāju vidū, un bieži tie ir gados jauni vīrieši. Pateicoties jaunajai terapijai un tās pieejamībai, mums ir pamats domāt, ka tuvā nākotnē C hepatītu izdosies apkarot, jo medikamenta efektivitāte ir 98 procentos gadījumu. Šie dati būs redzami arī vienotajā C hepatīta pacientu reģistrā, kas no nākamā gada būs pieejams tiešsaistē ikvienam ārstam,» sacīja J. Perevoščikovs.
Ne visi saņem jauno
«Ārstēšanās posms ir īss - trīs mēneši iepriekšējo 12 vietā -, un tas vieš cerību, ka pēc desmit gadiem vai pat agrāk C hepatīts vairs nebūs problēma mūsu valstī,» saka Latvijas Infektoloģijas centra virsārste Velga Ķūse. Pēc Infektoloģijas centra datiem, šogad ārstēšanos ar valsts kompensētajiem jaunās terapijas medikamentiem uzsākuši 738 C hepatīta pacienti. «Analīžu rezultāti liecina, ka visi pacienti, kuri saņēmuši jauno terapiju, ir veseli,» apliecina V. Ķūse. Pirmajam 81 pacientam ārstēšanās ir pabeigta, un pašlaik var teikt, ka pilnībā izārstējies ir 71 pacients.
Pēc V. Ķūses teiktā, lai veiksmīgāk apkarotu C hepatīta izplatību, būtiski ir ierobežot vecās jeb interferona un ribavirīna terapijas shēmas, iekļaut jaunus medikamentus kompensējamo zāļu sarakstā, tostarp arī C hepatīta pacientiem ar 2. un 3. fibrozes stadiju. Pašlaik lēmumu par ārstēšanos pieņem ārstu konsilijs. Kādus medikamentus nozīmēt pacientam ar C hepatītu - uz šo jautājumu atbild pacienta dati, proti, kāds genotips ir vīrusam, ar ko inficējies cilvēks (kopumā tie ir četri), kā arī tas, kādā stāvoklī ir pacienta aknas - orgāns, ko vīruss ietekmē. Tātad 2. un 3. vīrusa genotipa pacientiem tiek nozīmēta interferona terapija, bet 1. un 4. genotipa pacientiem medikamentu nozīmēšana atkarīga no tā, kādā no četrām stadijām ir pacienta aknu bojājums jeb fibroze, un no tā, vai jau iepriekš pacients ārstējies ar interferona terapiju, kas 50 procentos gadījumu šiem pacientiem ir efektīva, bet pārējos nav. Ja pacients jau reiz ir ārstējies un tas nav palīdzējis atbrīvoties no slimības, viņam, izvērtējot veselības stāvokli, tiks nozīmēta jaunā terapija, tāpat tā tiek nozīmēta, ja pacientam aknu fibrozes stadija ir 4.
Veselības ministrijas Vides veselības nodaļas vadītāja (Jana) Feldmane atzīst, ka daudzās Eiropas Savienības valstīs ir noteikta pacientu prioritizēšana C hepatīta ārstēšanā, jo jaunās terapijas ir ļoti dārgas. Taču viņa arī sacīja, ka Veselības ministrijas mērķis ir panākt, ka C hepatīta izplatīšanās tiek apturēta, un to var sekmēt efektīva terapija - pacients salīdzinoši īsā laikā izārstējas un nav vīrusa nēsātājs, neizplata to tālāk. Speciāliste apliecināja, ka pašlaik tiek strādāts pie plāna, kā ierobežot hepatīta, HIV un seksuāli transmisīvo slimību izplatību.
Var aptrūkt naudas
Tomēr aktuālākais jautājums jau tūlīt pat Veselības ministrijai būs - kur atrast naudu, lai nepārtrauktu C hepatīta pacientu ārstēšanu. Pirmā pusgada laikā iztērēta jau lielākā daļa no ārstēšanai pieejamā finansējuma, un tas ir 5,7 miljoni no 6,6 miljoniem eiro, atzina Nacionālā Veselības dienesta (NVD) Zāļu un medicīnisko ierīču departamenta direktore Signe Bokta. Pusgada laikā ārstēti vairāk nekā 700 pacientu, kas ir tikpat daudz, cik pērn gada laikā. Interesanti, ka atbildīgās iestādes norāda, ka pacientu pieaugums bijis negaidīts, tāpēc arī nauda iztērējusies straujāk, taču neparedzēt to, ka, atceļot līdzmaksājumu un sākot apmaksāt inovatīvo terapiju, pacientu skaits strauji nepieaugs, gan ir bijusi vieglprātība.
NVD šonedēļ plāno sagatavot aprēķinus par nepieciešamo papildu finansējumu un cer to gūt no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. J. Feldmane no Veselības ministrijas norāda, ka precīzāk plānot naudu ļaus pacientu reģistrs, kura līdz šim nebija, jo tajā būs arī precīzi dati par slimības stadiju, uzsākto ārstēšanos, tās gaitu un rezultātu.
VIEDOKLIS
Signe Bokta, Nacionālā veselības dienesta Zāļu un medicīnisko ierīču departamenta direktore:
- Piešķirtais finansējums ir nepietiekams, lai nodrošinātu terapijas pieejamību visiem C hepatīta pacientiem, kuriem ir pozitīvs ārstu konsilija lēmums par jaunās terapijas nepieciešamību, tāpēc esam iesnieguši lūgumu par finansējuma piešķiršanu no budžetā paredzētiem līdzekļiem, kas atvēlēti neparedzētiem gadījumiem.
************************
************************
Izdevums: Diena | Autors: Anna Strapcāne | «Terapija piemērota, bet zāles saņemt nevar» | http://news.lv/Diena/2016/07/29/terapija-piemerota-bet-zales-sanemt-nevar?related=yes
Pirmajā pusgadā iztērēta jau lielākā daļa no C hepatīta ārstēšanai pieejamā finansējuma, tāpēc aptuveni 200 pacientu jaunāko terapiju šogad var nesaņemt. Trūkstošo naudu prasīs valdībai. No šogad paredzētajiem 6,6 miljoniem zāļu iegādei pirmajā pusgadā iztērēti jau 5,7 miljoni
Gandrīz iztērēta C hepatīta ārstēšanai pieejamā nauda
Pēc aplēsēm, Latvijā varētu būt ap 40 000 ar C hepatītu inficētu cilvēku. Lai uzlabotu situāciju, no šā gada C hepatīta ārstēšanai valdība atvēlēja divas reizes lielāku budžeta finansējumu nekā iepriekšējos gados, ieviešot gan mūsdienīgu terapiju, gan likvidējot apjomīgos pacientu līdzmaksājumus. Arī rezultāti jau pirmajos sešos mēnešos ir labi, taču tagad atvēlētais finansējums beidzies. Atbildīgās iestādes nav spējušas paredzēt tādu pacientu pieplūdumu, un aizvien biežāk būs situācijas, ka pacientam medikamenti ir nozīmēti, bet tos saņemt nevar.
No 6,6 miljoniem eiro, kas šogad piešķirti C hepatīta pacientu ārstēšanai, jau pirmajā pusgadā ir iztērēti 5,7 miljoni eiro. Pēc Nacionālā veselības dienesta (NVD) datiem, šogad pirmajā pusgadā ārstēti 738 pacienti, tas ir tikpat, cik pērn visa gada laikā. Kā Dienai skaidro NVD Zāļu un medicīnisko ierīču departamenta direktore Signe Bokta, ar šādu pacientu pieplūdumu neviens nebija rēķinājies. Tajā pašā laikā, jau izstrādājot jaunos noteikumus, projekta anotācijā bijis minēts, ka finansējums nebūs pietiekams. Arī Latvijas Infektoloģijas centra virsārste hepatoloģe Velga Ķūse piebilst, ka ir daļa tādu pacientu, kas nebija nākuši piecus sešus un pat desmit gadus, savukārt citi ir tādi, kas iepriekš nemaz par ārstēšanos nebija domājuši lielā līdzmaksājuma dēļ. Tagad šie cilvēki ir motivēti nākt.
Skaidrojot, ko pacienti lai tagad iesāk, V. Ķūse min, ka ikviena pacienta situācija ir individuāla, un uzsver, ka būtībā visi tie, kuri terapiju nevar saņemt tagad, var gaidīt līdz janvārim. Vienlaikus noprotams, ka nav risinājumu un «rezerves cūciņas», ja kādam veselības stāvoklis strauji pasliktināsies un terapija būs nepieciešama uzreiz. Infektologi pastāstīs vien to, kur medikamentus meklēt, bet tie būs jāpērk par personiskajiem līdzekļiem. Savukārt tiem, kuriem terapija jau sākta, tā tiks turpināta.
Par šim gadam trūkstošo finansējumu atbildīgie runā izvairīgi, nevēloties nosaukt konkrētu summu, – vēl esot jāveic aprēķini, un arī iespējamie scenāriji ir dažādi. Konkrēts pieprasījums tiks sagatavots nākamās nedēļas laikā. S. Bokta vēl bilst, ka jaunā terapija šogad nepieciešama ap 200 pacientiem, tas varētu izmaksāt ap 4,5 miljoniem eiro, vēl trīs miljoni vajadzīgi cita veida ārstēšanai. Līdzīga summa varētu tikt prasīta arī jaunajās politikas iniciatīvās nākamajam gadam.
Lai gan Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītāja Aija Barča izklausās diezgan pārliecināta, ka vajadzīgo finansējumu izdosies iegūt, un piemetina – tiklīdz būs zināmi precīzi aprēķini, tā centīsies naudu atrast –, C hepatīta pacientu apvienības pārstāvis Kristaps Kaugurs Dienai atklāti pauž, ka netic, ka trūkstošo naudu vēl šogad piešķirs. Atliek paļauties uz sacīto, ka pie terapijas netikušie pacienti tiešām var gaidīt. Iepriekš šādu scenāriju apvienībā nebija paredzējuši, domājot, ka finansējums piešķirts, tomēr prognozējot pacientu skaita pieaugumu. Zvani par to, ka pacienti pie zālēm netiek, saņemti vien pēdējo divu nedēļu laikā.
K. Kaugurs vēl piebilst, ka uzmanība lielā mērā būtu jākoncentrē uz to, lai iesākto programmu turpinātu arī pēc trim gadiem. Pašlaik nauda iedalīta tikai šim periodam, un nāksies vēl pierādīt, ka tā nepieciešama arī turpmāk.
Ja paskatās uz pirmā pusgada rezultātiem, jāsecina, ka pamats iesāktā turpināšanai būs. Veselības ministrijā norāda, ka kopš gada sākuma līdz jūnijam pēc jaunās programmas C hepatīta ārstēšana sākta 523 pacientiem, no kuriem 205 saņēmuši jaunākās paaudzes preparātus. Zināms, ka līdz šim ārstēšanās noslēgusies 81 cilvēkam, no tiem tikai desmit nav pilnībā izārstēti. Slimību profilakses un kontroles centrā vēl piebilst, ka līdz 18. jūlijam no vīrusa atbrīvoti vēl 17 pacientu. Vēl pērn ar C hepatītu inficēto personu skaits pieaudzis par 5%, bet šogad pirmo reizi ir samazinājums pat par 14%.
Nesen Latvija ir pievienojusies Pasaules Veselības organizācijas stratēģijai, kas paredz līdz 2030. gadam samazināt hronisku C hepatīta gadījumu skaitu par 90%. Lai to sasniegtu, viens no aspektiem būs jaunie terapijas veidi, bet svarīga ir ne tikai ārstēšana, bet arī profilakse, nepieļaujot jaunus inficēšanās gadījumus. Patlaban Latvijā tiek reģistrēti daudz vairāk C hepatīta pacientu nekā vidēji Eiropā.
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA