AKTUALITĀTES
   
78127

«Baltijas HIV asociācija»: Latvija – «līderis» jauno HIV gadījumu skaita ziņā
Apskatīt komentārus (0)


24.04.2017


«Latvija 2016.gadā – “līderis” jauno HIV gadījumu skaita ziņā, apsteidzot Igauniju» | Lasiet pilnu paziņojuma tekstu saitē http://balthiv.com/wp-content/uploads/2017/04/PR-Latvija-lideris-jauno-HIV-gadijumu-skaita-zina.pdf |
<... Jaunākie statistikas dati par HIV/AIDS izplatību Baltijā liecina – Latvija ir apsteigusi Igauniju ikgadējo jauno HIV gadījumu skaita ziņā 2016.gadā, tādējādi kļūstot par “līderi” Eiropas Savienības un EEZ valstu vidū, vēsta biedrība “Baltijas HIV asociācija”, atsaucoties uz Baltijas valstu par epidemioloģisko uzraudzību atbildīgo institūciju publiskotajiem datiem.
Lai gan kopējais reģistrēto HIV gadījumu skaits Igaunijā joprojām ir lielāks nekā Latvijā vai Lietuvā, tas ik gadu Igaunijā ir mazinājies. Pretēja aina ir Latvijā – ikgadējo jauno reģistrēto HIV gadījumu skaitam ir augšupejoša tendence un 2016.gadā tie jau ir 18,5 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem, kas ir salīdzinoši vairāk kā Igaunijā (17,4 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem). Situācija Lietuvā joprojām ir relatīvi laba – 7,4 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem.
“Šis ir pirmais gads, kad esam apsteiguši Igauniju jauno reģistrēto HIV gadījumu skaita ziņā. Šis ir ļoti nopietns signāls Latvijas veselības aprūpes sistēmai, un tas liecina par akūtu nepieciešamību visu līmeņu institūciju iesaistei problēmas risināšanā – ir nepieciešams ne tikai informēt un izglītot sabiedrību, bet arī aicināt cilvēkus pārbaudīt savu HIV statusu, bet tiem, kas inficēti – jānodrošina pretvīrusu terapija. Jo ātrāk atklāts, jo mazāku ļaunumu HIV nodara pašam inficētajam, viņa partnerim un sabiedrībai. Nelaužot sabiedrībā pastāvošos stereotipus par HIV un uzskatu ,,tas uz mani neattiecas”, neiesaistot ģimenes ārstus HIV diagnostikā, kā to izdarījuši igauņi, mēs nespēsim ierobežot HIV infekcijas izplatību valstī,”, tā Inga Upmace, biedrības “Baltijas HIV asociācija” valdes priekšsēdētāja.
Analizējot Slimību profilakses un kontroles centra statistikas datus, Latvijā uz 2017.gada 1.janvāri ir reģistrēti 6972 HIV inficēti cilvēki, no tiem 365 – atklāti vien pagājušā gadā, kas nozīmē, ka ik dienu viens cilvēks Latvijā uzzina, ka ir inficēts. Inficēšanās ar HIV lielākoties notikusi seksuālā ceļā – 38% heteroseksuālu, 6,6 % – homoseksuālu attiecību ceļā. Lielākā daļa jaunatklāto HIV inficēto cilvēku ir vecumā no 30 – 39 gadiem, tomēr HIV Latvijā skar pilnīgi visas vecuma grupas – jaundzimušos un arī cilvēkus, kas vecāki par 55 gadiem. Lai gan divas trešdaļās inficēto ir vīrieši, aktuāla problēma HIV izplatībā ir jaundzimušo inficēšanās no HIV inficētām mātēm – pērn vien reģistrēti seši jauni gadījumi, bet valstī kopumā ir reģistrēti vairāk nekā 70 HIV inficēti jaundzimušie. HIV izplatība narkotiku injicēšanas ceļā sākusi sarukt jau 2008.gadā, sastādot pērn vairs tikai 17% jauno gadījumu, kas pierāda, ka profilakses pasākumi, kas tika uzsākta gandrīz pirms 20 gadiem, ir sevi attaisnojuši. ...>
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAGaismas iela 19 k-8, Ķekava, Ķekavas pagasts, Ķekavas novads, LV-2123, Latvija

Logo +371 26062077
Logo apvieniba@apvienibahiv.lv