Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
50070

Baltkrievijas aptiekās brīvi nopērkami HIV eksprestesti
Apskatīt komentārus (0)


13.12.2014


Avots: Tatjana Žarnoseka (Жарносек) | „Speciālisti šokā: Baltkrievijas aptiekās brīvi var nopirkt HIV eksprestestus | http://zautra.by/art.php?sn_nid=17073 | Tulkots "Apvienība HIV.LV" |
Nelikumīgā paštestēšanās
„Šeit jūs varat nopirkt eksprestestus uz sekojošām saslimšanām: B hepatīts, C hepatīts. HIV, H. Pylori baktērija, tuberkuloze, sifiliss” – tādu uzrakstu šodien var ieraudzīt Minskas aptiekās. HIV/AIDS profilakses speciālisti ir šokā.
"Es pat neesmu gatava sniegt viennozīmīgu vērtējumu šai situācijai, - neslēpj pārsteigtā Republikāniskā higiēnas, epidemioloģijas un sabiedriskās veselības centra HIV/AIDS profilakses nodaļas vadītāja Jeļena Fisenko. – No vienas puses, tas varētu palīdzēt samazināt sabiedrības stigmu attiecībā uz testēšanu. Taču, pēc manām domām, cilvēki vēl nav gatavi paštestēšanai."
Pēc speciālista domām, pirms radīt iespēju pārdot HIV eksprestestus, bija nepieciešams organizēt informatīvu kampaņu.
"HIV eksprestestu brīva pārdošana ir Likuma „Par slimību, kuras apdraud iedzīvotāju veselību, cilvēka imūndeficīta vīrusa izplatības ierobežošanu” pārkāpums. Tajā ir teikts, ka „ikviens medicīnisks apliecinājums par HIV atklāšanu ir jāpapildina ar pirmstesta un pēctesta konsultēšanu, ar psiholoģiskās palīdzības sniegšanu Baltkrievijas Veselības ministrijas noteiktajā kārtībā"", uzsver Jeļena Fisenko. 
Arī sabiedrisko organizāciju pārstāvji nav sajūsmā par HIV eksprestestu brīvu pārdošanu.
"Kāpēc mēs cīnāmies par pirmstesta un pēctesta konsultāciju kvalitāti, ja cilvēks pats var aiziet uz aptieku un no vienas asins lāses noteikt sev diagnozi" – asociācijas „БелСеть антиСПИД” Koordinācijas padomes priekšsēdētājs Oļegs Jerjomins ir sašutis. Speciālists bīstas, ka būs sarežģītāk sniegt palīdzību cilvēkiem, kas dzīvo ar HIV, jo viņi, salasījušies internetā visādas šausmas, var noslēgties sevī un palikt vienatnē ar savu slimību.
HIV testi – tikai pret recepti
"Ja jau ir sākts pārdot tādus testus, tad tiem vajadzētu pievienot kādu informatīvu brošūru, - uzskata organizācijas „Pozitivnoje dvižeņije” eksperte Ludmila Truhana. – Cilvēkiem būtu jāsaprot, ka pat negatīvu HIV testu nepieciešams vēlreiz pārbaudīt pēc pusgada, jo inficēšanās sākuma stadijā tests var neparādīt vīrusu asinīs."
Eksperte piedāvā arī aptiekās obligāti izvietot informāciju par to, kur vērsties, ja HIV tests ir izrādījies pozitīvs.
Ukrainas reģionālā eksperte HIV/AIDS jautājumos, Starptautiskās HIV/AIDS alianses direktore politikas un partnerattiecību jautājumos Anna Dovbaha saka, ka reģionā praktiski nav apspriests paštestēšanās jautājums:
"Nevienā no mūsu valstīm tests uz HIV aptiekā nav nopērkams. Tam ir arī atbilstoša likumdošana", atgādina eksperte. Viņa neizslēdz, ka nākotnē ir iespējams tāds testēšanas variants. Taču pēc Annas Dovbahas uzskatiem, HIV testus vajadzētu pārdot tikai pēc ārsta receptes.
"Cilvēki mūsu valstīs vēl nav gatavi, lai paši pārbaudītos uz HIV", Anna Dovbaha ir pārliecināta.
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA