Biedrība "Apvienība HIV.LV"Latvija +371 26062077 (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
31862

Biedrības Apvienība HIV.LV rekomendācijas valstij
Apskatīt komentārus (0)


17.12.2012


REKOMENDĀCIJAS:
1). Nepieļaut situācijas, ka tiesību akti tiek piemēroti atbilstoši valsts ekonomiskajai situācijai, neievērojot pacientu intereses un mediķu viedokļus.
2). Izpildīt Latvijas Ministru kabineta 2009. gada 12.  februāra Rīkojumu Nr. 99, kas portālā Likumi.lv atzīmēts kā “Spēkā esošs”, un sākt īstenot valdības akceptēto Zāļu iegādes kompensācijas sistēmas (ZIKS) attīstības koncepciju.
3). Atjaunot četras kompensācijas kategorijas MK Noteikumos Nr. 899 “Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība”, kādas pastāvēja uz 2009. gada 28. februāri, piemērojot hroniska C un B hepatīta diagnozēm 2. kategoriju: “kompensācija 90 % apmērā, ja pacientam konstatēta hroniska slimība, kuras ārstēšanā bez attiecīgo zāļu lietošanas ir apgrūtināta pacienta dzīvības funkciju uzturēšana vai kas izraisa smagu invaliditāti”.
4). Ieviest 50 % kompensāciju vakcīnas pret B hepatītu iegādei pacientiem ar hronisku C hepatītu, ja vakcinēšanos atzīs par lietderīgu un vēlamu infektologs / hepatologs vai ģimenes ārsts.
5). Veicināt ģimenes ārstu ieinteresētību savlaicīgā C hepatīta atpazīšanā un nosūtīšanā pie infektologiem vai hepatologiem, vienlaikus uzlabojot C hepatīta apstiprinošās diagnostikas pieejamību visos valsts reģionos.
6). Iesaistīt reģionālos infektologus un hepatologus C hepatīta pacientu dinamiskā novērošanā pēc tam, kad RAKUS LIC stacionāra konsīlijs nozīmēja ārstēšanas kursu, un attiecīgi izmainot valsts politiku finanšu sadalē.
7). Jāievieš skaidra sistēma hroniskā C hepatīta pacientu uzskaitē, novērošanā un katra pacienta ārstēšanas efektivitātes izvērtēšanā, lai varētu iegūt ticamus statistikas datus gan par kopējo pacientu skaitu valstī, gan par pacientu skaitu, kas sākuši, vai pārtraukuši, vai veiksmīgi beiguši ārstēšanos.
8). Valstij jāsamazina nodevas par zāļu reģistrāciju un uzturēšanu reģistros un sarakstos, jo tās zāļu pieteicējiem izmaksā pat 5 līdz 7 reizes dārgāk nekā Lietuvā un Igaunijā. Bez tam, jāpsver vienotas zāļu reģistrācijas kārtības ieviešana visās Baltijas valstīs, t.sk. vienota zāļu reģistrācijas un uzturēšanas izmaksu politika.
9). Ieviest noteikumu, ka patentētiem medikamentiem, kas iekļauti B un C kompensējamo zāļu sarakstos un kuri pieejami Latvijas tirgū ilgāk kā 10 gadu, kompensācijas bāzes cena samazināma vismaz par 30 %.
10). Visu zāļu tirgus dalībnieku piemērotajām atlaidēm zāļu reālizācijas procesā jāsasniedz patērētājs – pacients, jo pašreizējā zāļu uzcenojumu veidošanas noteikumu uzraudzība nav pietiekami efektīva un tirgus dalībnieku pielietotā atlaižu sistēma nav pārskatāma.       
11). Kompensējamām zālēm jāpiemēro samazināta PVN likme, ne lielāka kā 5 %.
12). Kompensējamo zāļu C sarakstā jāiekļauj inovatīvi medikamenti C hepatīta ārstēšanai.
13). Jāizstrādā līdzestības programmas HIV/AIDS un C hepatīta ārstēšanā, kas paredzētu blakusparādību efektīvu pārvaldību un ārstēšanas nodrošinājumu atbilstoši starptautiskajām vadlīnijām. Jākompensē ZIKS ietvaros medikamentu iegāde blakusparādību novēršanai.
14). Valstij jāturpina sociālā tīkla drošības stratēģijas īstenošana attiecībā uz trūcīgo iedzīvotāju ārstēšanu, bet hroniskā C hepatīta gadījumā – arī maznodrošinātajiem. 

***************************************************

Projekta pieteikuma "Zāļu pieejamība - tiesības, nevis privilēģija" kopsavilkumu lasiet saitē http://apvienibahiv.lv/docs/729/Projekti_2012/FOSI_projekts_LAT.pdf
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA