AKTUALITĀTES
   
81016

Dolutegraviru labāk ieņemt no rīta
Apskatīt komentārus (0)


16.09.2017


Gada sākumā žurnāls «HIV Medicine» publicēja pētījumu (Hoffmann, Welz, Sabranski u.c.) par nelabvēlīgu, centrālo nervu sistēmu ietekmējošu, blakusparādību, kuru dēļ jāmaina dolutegravira terapija, rašanās biežumu. Pētījumā konstatēts, ka tādas blakusparādības rodas 5,6% (n=985) gadījumu. Pie kam to risks bija biežāks sievietēm un vecākiem cilvēkiem.
Kā viena no biežāk sastopamajām blakusparādībām bija dažādi miega traucējumi.
Augustā tajā pat žurnālā grupa itāļu pētnieku informēja par dolutegravira lietošanas pārcelšanas uz rīta stundām efektiem: analīze parādīja, ka tas būtiski samazināja sūdzības par miega traucējumiem pacientiem, kas saņem dolutegraviru. Lietojot zāles rīta stundās, miega traucējumus novēroja tikai 0,9% gadījumu, tajā pašā laikā, kad citi lietošanas varianti summāri miega traucējumus radīja 3,5% gadījumu (n=51, kopējais dalībnieku skaits: n=1502).
Zāļu lietošanas pārcelšana uz rītu, vai arī dolutegravira terapijas sākotnēja uzsākšana rīta stundās ir vienkāršs un efektīvs veids, kā minimizēt miega traucējumus pacientiem. Dolutegravira (Tivikai) lietošanas instrukcijās šobrīd nav rekomendāciju vai kādu citu norāžu par minēto opciju. Zāļu lietošanas pārcelšana uz rītu bija efektīva 75% gadījumu. Pārceļot zāļu lietošanu uz rīta stundām, tikai atsevišķos gadījumos tika novērots nenozīmīgs uzbudinājums vai aizkaitināmība.
Dolutegravira koncentrācija pieaug, lietojot to ar ēdienu, taču tāda nepieciešamība ir tikai pacientiem, kam konstatētas rezistences mutācijas uz integrāzes inhibitoriem. 
*********************
Hoffmann C, Welz T, Sabranski M. И др. «Higher rates of neuropsychiatric adverse events leading to dolutegravir discontinuation in women and older patients» HIV Med. 2017 Jan;18(1):56-63. Epub 2016 Nov 10. | https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27860104 |
Capetti AF, Di Giambenedetto S, Latini A. И др. «Morning dosing for dolutegravir-related insomnia and sleep disorders» HIV Med. 2017 Aug 1. | https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28762661/ |
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAGaismas iela 19 k-8, Ķekava, Ķekavas pagasts, Ķekavas novads, LV-2123, Latvija

Logo +371 26062077
Logo apvieniba@apvienibahiv.lv