Biedrība "Apvienība HIV.LV"Latvija +371 26062077 (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
26543

Izsniegti patenti hepatoloģijā un infektoloģijā
Apskatīt komentārus (1)


19.09.2012


Rīgas Austrumu slimnīcas mediķi izstrādā un patentē jaunas metodes hepatoloģisku saslimšanu ārstēšanā
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Rīgas Austrumu slimnīcas) stacionāra „Latvijas Infektoloģijas centrs” mediķi saņēmuši divus Latvijas Republikas patentus, kas apliecina infektoloģijai un hepatoloģijai piederīgu jaunu izgudrojumu ienākšanu ārstniecības praksē.
Latvijas Republikas Patentu valde piešķīrusi stacionāra „Latvijas Infektoloģijas centrs” pētniekiem Latvijas patentu uz šādiem izgudrojumiem:

  • Akūta alkohola hepatīta gaitas prognozēšanas paņēmiens.

  • Aknu komas norises prognozēšanas metode akūta B vīrushepatīta gadījumā.

Patentu autori (V.Sondore, J.Keišs, N.Sevastjanova, B.Rozentāle, L. Vīksna) norāda, ka patentētie izgudrojumi palīdz risināt gan smaga akūta alkohola hepatīta, gan smaga akūta B vīrushepatīta novērtēšanas un prognozēšanas jautājumus.
Jauno metožu īstenošanai nepieciešamas tikai slimnieka asinis, tādējādi jaunās metodes paver iespēju atteikties no aknu punkcijas biopsijas, ko hepatoloģijā nereti veic diagnostikas vai terapijas efektivitātes kontroles nolūkā.
Jaunais akūta alkohola hepatīta gaitas prognozēšanas paņēmiens dod iespēju precīzi novērtēt alkohola inducēta (ierosināta) akūta aknu bojājuma attīstības tendenci un ļauj precīzi prognozēt akūta alkohola hepatīta attīstības tendenci un prognozēt slimības iznākumu, pat fatālu. Patentētais paņēmiens raksturīgs ar to, ka asins serumā tiek noteikta endotoksīna antivielu koncentrācija, kas – pie noteiktiem rādītājiem - ļauj prognozēt slimnieka veselības situācijas pasliktināšanos.
Arī jaunā akūta B vīrushepatīta aknu komas norises prognozēšanas metode nav apgrūtinoša pacientam, bet ir pamats ticamai patoloģiskā procesa attīstības novērtēšanai aknu prekomas un komas gaitas un iznākuma prognozēšanai akūta B vīrushepatīta gadījumā. Jaunā metode raksturīga ar to, ka nosaka slimnieka asins serumā alfa- fetoproteīna koncentrāciju. Alfa—fetoproteīns ir olbaltums, ka liecina par reģenerācijas (atjaunošanās) procesu intensitāti aknās. Ja pie noteiktiem rādītājiem alfa-fetoproteīna koncentrācija ir augstāka, tad mediķi var prognozēt patoloģiskā procesa regresiju, pozitīvu dinamiku un labvēlīgu iznākumu.
Abas patentētās metodes praksē tiek izmantotas stacionārā „Latvijas Infektoloģijas centrs”. Rezultāti bija pārliecinoši precīzi.
Jaunās, patentspējīgās izstrādes ir Valsts pētījumu programmas un Latvijas Zinātnes padomes fundamentālo un lietišķo pētījumu sadarbības projekta ietvaros veikto pētījumu rezultāts.


Papildus informācija:

Dace Kārkliņa

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas

preses sekretāre

Tālr. 67042312, 29533172

dace.karklina@aslimnica.lv

www.aslimnica.lv

 
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA