Biedrība "Apvienība HIV.LV"Latvija +371 26062077 (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
25009

Kur inficēšana ar HIV ir noziegums
Apskatīt komentārus (0)


12.07.2012


Avots: Where transmitting HIV is a crime | Posted By Joshua Keating | Monday, July 9, 2012 | http://blog.foreignpolicy.com/posts/2012/07/09/where_transmitting_hiv_is_a_crime
Dažās jurisdikcijās vispārējās tiesību normas tiek izmantotas, lai kriminalizētu inficēšanos ar HIV vai šī vīrusa nodošanu tālāk. Francijā ir pozīcija par “kaitīgo vielu nodošanu”, bet ASV darbības, ko veic, nododot HIV, vispār tiek pielīdzinātas slepkavības mēģinājumam. Pirmos likumus saistībā ar HIV pieņēma 1987. gadā ASV. Amerikāņu paraugam drīz vien sekoja daudzas citas valstis. Aizvadītajā desmitgadē pārvēlās jauns likumu pieņemšanas vilnis saistībā ar HIV. Vispirms tos pieņēma vairākās Āfrikas valstīs dienvidos no Sahāras, kā arī dažās Āzijas un Latīņamerikas valstīs. Šodien dažādu pasaules reģionu valstis un tiesu sistēmas turpina izdot likumdošanas aktus, kuros HIV pasludināts ārpus likuma. Tāda pozīcija pastāv 37 ASV štatos, 27 Āfrikas valstīs, 13 Āzijas un Klusā okeāna reģiona valstīs, 11 Latīnamerikas valstīs un 9 Eiropas valstīs. Saskaņā ar datiem, ko sniegusi ar HIV dzīvojošo cilvēku organizāciju Globālais tīkls (GNP+), 2010. gadā pēc likumiem par HIV vai kriminālkodeksa vispārējām normām divdesmit četrās valstīs tika notiesāti kā minimums 600 cilvēku, kuriem ir HIV. Pats lielākais šādu gadījumu skaits reģistrēts Ziemeļamerikā.
Ziņojumā šie likumi tiek nosodīti, kā arī pausts viedoklis, ka tie cilvēkiem ar HIV nomāc jebkuru vēlmi iesaistities ārstēšanās programmās vai seksa partnerim atklāti izstāstīt par savu slimību.
ASV par HIV nodošanu citam soda vairāk cilvēku nekā jebkurā citā valstī, turklāt tiek piemērota daudzo valsts štatu daudzveidīgā likumdošana. Amerikai seko Kanāda. Taču pats lielākais notiesāto skaits saistībā ar HIV ir Zviedrijā un Norvēģijā. Globālās komisijas HIV un tiesību jautājumos ziņojumā norādīts, ka Dānijā, Igaunijā, Somijā, Zviedrijā un Lielbritānijā starp notiesātajiem par HIV nodošanu un inficēšanās draudu radīšanu neproporcionāli daudz pārstāvēti migranti un tie, kas šajās valstīs meklē patvērumu. 2011. gadā Dānijā uz laiku atcēla savu likumu, kas HIV nodošanu pieskaitīja likumpārkāpumam. Šis likums bija viens no bargākajiem pasaulē. Saskaņā ar tā normām, pakļaut otru cilvēku riskam inficēties ar HIV tika uzskatīts par noziegumu, kaut reālas HIV vīrusa nodošanas nebija.
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA