AKTUALITĀTES
   
67824

Nomāc, bet neaptur
Apskatīt komentārus (0)


29.07.2016


HIV Āfrikā: nomāc, bet neaptur
HIV infekcijas ārstēšana ar antiretrovīrusu preparātiem pagaidām nepalīdz apturēt HIV/AIDS epidēmiju Āfrikas dienvidos. To apliecina dati, kas iegūti speciāla pētījuma un eksperimenta gaitā, ko veica vienā no visnelabvēlīgākajiem šī reģiona rajoniem, raksta žurnāls Science
Kā zināms, cilvēka imūndeficīta vīrusa (HIV) nēsātāji, saņemot nepieciešamos preparātus, var pilnībā piekopt parastu dzīvesveidu, turklāt vīrusa koncentrācija viņu organismā samazināta līdz tādam līmenim, ka viņi praktiski neinficē savus seksuālos partnerus un viņiem dzimst vseli bērni. Zinātnieki centās saprast, vai ar šo zāļu palīdzību ir iespējams apturēt epidēmiju kā tādu.
Pirmais vērienīgais šāda veida pētījums nesen beidzās Kvazulu-Natāla provincē, kurā ir visnelabvēlīgākā situācija ar HIV, jo inficēti 30% iedzīvotāju. Vēl trīs pētījumi notiks citās Melnā kontinenta valstīs. Tos sponsorēs Francija.
Eksperiments aptvēra 22 apdzīvotas vietas. Vienpadsmit šajās vietās iedzīvotājiem – HIV vīrusa nēsātājiem –piedāvāja bezmaksas ārstēšanās kursu jebkurā momentā un pēc pašu vēlēšanās, bet citās vietās – tikai tajos gadījumos, ja radies apdraudējums veselībai. Starp citu, situācija šajos apgabalos būtiski neatšķīrās. Visos ciemos tikai aptuveni trešdaļa HIV nēsātāju trīs mēnešu laikā vērsās pēc ārstēšanas, bet mazāk par pusi to darīja gada laikā. Kopumā zāles lietoja mazliet vairāk par 40% inficēto. Bet infekcijas izplatības temps izrādījās praktiski vienāds visā pētāmajā teritorijā – aptuveni 2% gadā.
Pētījuma vadītāji norādīja, ka, pirmkārt, minētā reģiona iedzīvotāju apņemšanās ārstēties bija ļoti neizteikta. Situācijā, kad ārstējas mazāk nekā puse slimnieku, ir veltīgi gaidīt, ka samazināsies epidēmijas izplatības tempi. Otrkārt, zinātniekiem ir aizdomas, ka minētās provinces iedzīvotāji stājās dzimumkontaktos ne vien ar sava apgabala iedzīvotājiem, bet arī tālu no savām mājām, līdz ar to pētījuma aina kļuva neskaidra.
Zinātnieki ir apņēmības pilni turpināt zinātniski-izglītojošo darbu.
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAGaismas iela 19 k-8, Ķekava, Ķekavas pagasts, Ķekavas novads, LV-2123, Latvija

Logo +371 26062077
Logo apvieniba@apvienibahiv.lv