Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
22334

Paralēlā ārstēšana
Apskatīt komentārus (0)


24.03.2012


Avots | Nepieļaut paralēli importēto medikamentu cenu palielinājumu | Valdis Freidenfelds, Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas izpilddirektors | http://www.siffa.lv/resource/show/3785
Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija (SIFFA) aicina apturēt Veselības ministrijas virzītos grozījumus valsts kompensējamo medikamentu kārtībā, kas pieļauj paralēli importētajiem medikamentiem noteikt tikpat augstu kompensācijas bāzes cenu kā parastajā kārtībā izplatītajām zālēm.
2012.gada 1.martā Valsts sekretāru sanāksmē izsludināto grozījumu projekts MK noteikumos Nr.899 "Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība" paredz, ka tiek atcelta norma, kas nosaka, ka paralēli ievestajām zālēm valsts kompensētā bāzes cena ir par vismaz 10% zemāka nekā tām, kuras Latvijā tiek izplatītas parastajā kārtībā. Veselības nozares organizācija norāda, ka grozījumi palielinās pacientu izdevumus un negatīvi ietekmēs valsts budžetu.
"Valsts, atceļot cenas ierobežojumu paralēli importētajām zālēm, palielina veselības budžeta izdevumus un vienlaicīgi arī katra pacienta izdevumus, jo līdz ar cenu pieaugs arī katra pacienta līdzmaksājums par konkrēto medikamentu. Atceļot šo normu, valsts svītro iepriekš izvirzīto uzstādījumu par zemākas cenas zāļu pieejamību pacientiem un valsts izdevumu ekonomiju," uzsver Valdis Freidenfelds, Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas izpilddirektors.
Parastā zāļu izplatīšanas kārtība paredz likumdošanā noteiktu atbildību un izmaksas, kādas uzņemas reģistrācijas apliecības turētājs, t.i. ražotāja oficiālā pārstāvniecība, saistībā ar medikamentu reģistrāciju un uzturēšanu valsts zāļu reģistrā, kā arī zāļu drošības uzraudzību, tāpēc līdzšinējais regulējums nosaka, ka paralēli importētajiem medikamentiem valsts kompensētā bāzes cena ir zemāka.
2011.gadā paralēli importēto zāļu patēriņš valsts kompensācijas sistēmas ietvaros sastāda 400 tūkstošus latu [1], kas nozīmē, ka prognozētais valsts izdevumu pieaugums varētu sasniegt 45 tūkstošus latu. Šie valsts un pacientu izdotie papildus līdzekļi tikai vairos paralēlo izplatītāju vai paralēlo importētāju peļņu, papildus, palielinot arī viltoto zāļu izplatīšanas risku. Uz šo faktu, proti, ka starp paralēli izplatītajām un paralēli importētajām zālēm ir ļoti augtās viltoto zāļu īpatsvars vairākkārtīgi norādījušas ir Eiropas Savienības institūcijas.




 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA