Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
82246

Vīrusu slodze. Vīrusu uzplaiksnījums
Apskatīt komentārus (0)


08.11.2017


Ģimenes ārste Ilze Aizsilniece intervijā televīzijai (sk. intervijas video ar min. 1:37) «kliedē mītu, ka pacienti, kuri ārstējas un lieto medikamentus, nevar inficēt savus seksuālos partnerus. Šis vīruss ir viltīgs, tādēļ pat tad, ja asinīs netiek atrasts vīruss, dzimumakta laikā jālieto prezervatīvs, lai pasargātu partneri.»  Tāpēc tagad parunāsim par vīrusu slodzi.
Kamēr neesat sācis ārstēties, vīrusu slodzes analīžu rezultāti katru reizi var atšķirties. Vairumā gadījumu nevajadzētu satraukties par vīrusu slodzes palielināšanos, jo pat divkārša palielināšanās, kā likums, nav nozīmīga organismam.
Vīrusu slodzes īslaicīgas palielināšanās iemesls var būt vakcinācija (piemēram, pret gripu) un infekcijas. Ārstam ir jāņem vērā šie faktori, izvērtējot analīžu rezultātus.
Vīrusu slodzes rādītājus labāk izvērtēt noteiktā laika posmā. Iemesls satraukumam var būt situācijās, kad vīrusu slodze stabili pieaug vairākus mēnešus vai tā pēkšņi pieaug vairāk par trim reizēm.
Piemērs: ja neizmantojat terapiju, jums nevajadzētu satraukties, ka vīrusu slodze palielinās no 5 000 līdz 15 000. Palielināšanās no 50 000 līdz 100 000 arī skaitās nenozīmīga – šis rādījums ir testa pieļaujamās kļūdas robežās. Bet, ja vīrusu slodze palielinās no 5 000 līdz 25 000, ir nepieciešama papildus rīcība, jo šie dati liecina par vīrusa kopijas pieckārtēju palielināšanos aisinīs kopš pēdējā testa veikšanas. Šādā gadījumā ārsts, visticamāk, nozīmes atkārtotas analīzes.
Ja būs tā, ka vajadzēs sākt ārstēt HIV infekciju, ārsts vienlaikus ar citiem jautājumiem apspriedīs arī vīrusu slodzes rādītājus. Ārstēties noteikti jāsāk cilvēkiem, kuriem CD4-limfocītu daudzums ir aptuveni 350. Ārstēšana vēl jo vairāk vajadzīga, ja pie tādiem rādītājiem vīrusu slodze ir 100 000 un vairāk.
Sākot ārstēt HIV infekciju, vīrusu slodzes rādītājiem ir pakāpeniski jāsamazinās. Terapijas mērķis – vīrusu slodzes nenoteikta līmeņa sasniegšana (kā likums, tas notiek trīs-sešus mēnešus pēc terapijas uzsākšanas). Mēnesi pēc terapijas sākuma ārsts jums palūgs uztaisīt vīrusu slodzes testu, tad – 12 nedēļas pēc pirmā preparāta lietošanas. Turpmāk testu, lai noteikti vīrusu slodzi, vajadzēs veikt ik pēc sešiem mēnešiem.
Ja trīs līdz sešus mēnešus pēc ārstēšanas sākuma jūsu vīrusu slodze vēl nav samazinājusies līdz nenosakāmam līmenim, ārsts ar jums apspriedīs iespējas mainīt ārstēšanas shēmu – tajā skaitā preparātu nomaiņu.
Ja jūs ārstējaties un jūsu vīrusu slodze ir samazinājusies līdz nenosakāmam līmenim, bet pēc tam atkal palielinājusies līdz nosakāmam, jums, visdrīzāk, vajadzēs mainīt ārstēšanas shēmu. Nosakāma vīrusu slodze HIV infekcijas ārstēšanas gadījumā var liecināt par to, ka vīruss kļūst rezistents ne tikai pret tiem preparātiem, kurus jūs patlaban lietojat, bet arī pret to analogiem.
Kas tā ir – nenosakāma vīrusu slodze?
Visu testu jutību uz vīrusu slodzi ierobežo noteikts minimālais kopiju daudzums. To dēvē par nosakāmības robežu, un patlaban testu robeža ir 40-50 kopijas/ml. Ja jūsu vīrusu slodze ir zemāka par 40 vai 50, to dēvē par "nenosakāmu". HIV infekcijas ārstēšanas mērķis – nenosakāmas vīrusu slodzes sasniegšana. Taču tas, ka nav iespējams noteikt vīrusu daudzumu asinīs, nenozīmē, ka tas ir pilnībā pazudis no jūsu organisma. Vīruss var saglabāties asinīs, kaut tā kopiju daudzumu nav iespējams noteikt, jo to ir pārāk maz. Vīrusu slodzes testi nosaka vīrusu daudzumu tikai asinīs, bet šis rādījums var atšķirties no vīrusu slodzes dažādos audos un orgānos, piemēram, zarnu traktā, limfmezglos, muguras smadzeņu šķidrumā.
Kāpēc ir labi, ja ir nenosakāma vīrusu slodze?
Nenosakāmas vīrusu slodzes sasniegšana ir svarīga vairāku iemeslu dēļ.
Pirmkārt, šis rādītājs liecina, ka veselības pasliktināšanās risks HIV infekcijas dēļ ievērojami samazinās, tāpat kā risks, ka attīstīsies citas nopietnas slimības (piemēram, sirds un asinsvadu slimības – infarkts vai insults).
Otrkārt, nenosakāma vīrusu slodze samazina HIV rezistences risku pret antiretrovīrusu preparātiem.
Treškārt, nenosakāma vīrusu slodze samazina iespējamību inficēt citu cilvēku.
«Vīrusu uzplaiksnījums»
Dažkārt cilvēkiem ar nenosakāmu vīrusu slodzi novēro parādību, ko dēvē par "vīrusu uzplaiksnījumu" – vīrusu slodze palielinās līdz zināmam līmenim, bet līdz nākamajam testam atkal noslīd līdz nenosakāmam līmenim. 
Vīrusu uzplaiksnījums parasti nenozīmē, ka jums izrakstītie antiretrovīrusu preparāti vairs "nestrādā". Par tamlīdzīgu uzplaiksnījumu cēloņiem ir vairākas teorijas. Visticamākās šķiet tās, kas minēto parādību skaidro kā laboratorijas kļūdu vai kā citas infekcijas ietekmi (piemēram, saaukstēšanās vai gripas). Kā konstatēts vienā pētījumā, vīrusu uzplaiksnījumi biežāk tiek reģistrēti ziemā, kas liecina par labu teorijai, kas norāda uz infekciju ietekmi.
Taču, ja divi sekojošie testi uzrāda nosakāmu vīrusu slodzi, jums ar ārstu vajadzētu apspriest šo situāciju, šīs situācijas iespējamos izraisītājus un nepieciešamās terapijas režīma izmaiņas.
Ja ir reģistrēti augsti vīrusu slodzes rādītāji asinīs, tādi, visdrīzāk, būs arī jūsu spermai vai maksts izdalījumiem. Esot augstai vīrusu slodzei, palielinās risks inficēt citus cilvēkus. Ārstējot HIV infekciju un samazinoties vīrusu slodzei asinīs, tā samazinās arī spermā un maksts sekrētā.
Patlaban speciālisti un aktīvisti aktīvi apspriež, cik iespējama ir inficēšanās seksuālo kontaktu laikā ar citiem cilvēkiem, kas ārstējas un kuriem ir nenosakāma vīrusu slodze asinīs. Katrā gadījumā runa var būt tikai par orālo seksu vai labi sagatavotu vaginālo seksu bez prezervatīva. Un nedrīkst aizmirst, ka absolūti nepieciešama lieta ir dzelžaina līdzestība.
«Apvienība HIV.LV» atbalsta pozīciju, ka HIV-pozitīviem cilvēkiem ir jāpieradina sevi lietot prezervatīvus, jo tad var aizmirst par vīrusu uzplaiksnījumiem. Bet, domājot par bērna radīšanu, diskordantiem pāriem ir jāapspriež iespējamie riski un jāpieņem vienprātīgs lēmums. 
***********************
Daži noderīgi raksti:
<... Some people experience transient viral increases that are called ‘blips’. Viral load returns quickly to an undetectable level without any change in therapy. Various studies have found that 20 to 60% of patients with viral suppression experience viral load blips (depending on the regimen used and the frequency of viral load testing), and perhaps one-third of these experience repeated blips. Most blips are small, with viral load rising to somewhere between 50 and 1000 copies/ml. ...> | http://www.aidsmap.com/Viral-blips/page/1729801 |
<... Is the use of ART to maintain an undetectable viral intended to be used as a replacement for condoms and other HIV prevention strategies? Although the use of ART to maintain an undetectable viral load works regardless of whether condoms or PrEP are used, everyone should be able to choose a prevention strategy that works best for them. ...> | http://www.catie.ca/en/fact-sheets/transmission/hiv-viral-load-hiv-treatment-and-sexual-hiv-transmission |




 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA