Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   

Jautājumam par veselības mācību skolās
Apskatīt komentārus (0)


27.02.2011


Pārpublicējums no http://www.gsk.lv/blogs-2011-13jan.html | Guna Zvirbule | Vai patiešām esam ieprogrammēti iznīcībai? |

„Ja nemainīsies sabiedrības vērtību sistēma un cilvēku attieksme pret savu veselību, Latvijas sabiedrības izredzes izdzīvot jau pavisam tuvā nākotnē nav pārāk spožas,” Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē atzina sociologs Arnis Kaktiņš, komentējot Latvijas Ģimenes plānošanas un seksuālās veselības asociācijas "Papardes zieds” apkopoto statistiku par jauniešu veselību."Esam ieprogrammēti iznīcībai," sacīja sociologs, atsaucoties uz statistiku par Latvijas iedzīvotāju vecuma struktūru, dzīves ilgumu un kvalitāti, pašnāvību skaitu, kā arī vidējo un gribēto bērnu skaitu ģimenē.
Statistika ir patiešām biedējoša un skaudra - Latvija pārliecinoši ir pirmajā vietā jauniešu skaita ziņā, kuri kādreiz ir apsvēruši domu par pašnāvību, 30% jauniešu vecumā no 13 līdz 20 gadiem kādreiz ir apsvēruši domu par pašnāvību, bet 12% ir mēģinājuši to izdarīt; Latvija izceļas arī ar ļoti augstu mākslīgi veikto abortu skaitu 15 -17 gadu vecu meiteņu vidū - 621 aborts uz 1000 dzīvi dzimušo mazuļu. Nerunāsim nemaz par smēķēšanas, alkohola un apreibinošo vielu lietošanas izplatību Latvijas jauniešu vidū.
Sociologam nevar nepiekrist - dzīvesveids ir tikai vērtību orientācijas sekas, bet kaitīgi un veselību graujoši ieradumi - zināšanu un nākotnes redzējuma trūkuma rezultāts. Par zināšanu nepietiekamību veselības jautājumos visticamāk „jāpateicas” skolu mācību programmu „atbrīvošanai” no veselības mācības. Par to liecina tā pati nepielūdzamā statistika – ja pagājušās desmitgades vidū 30.1% pusaudžu varēja pareizi atbildēt par HIV inficēšanās ceļiem, tad jau pavisam nedaudzus gadus vēlāk (pēc veselības apmācības pārtraukšanas) viņu skaits bija sarucis līdz 2.8% (SVA pētījuma dati, 2007. g.)
Veselības mācība/izglītība, starp citu, attīstītajās valstīs ir kopējās izglītības sastāvdaļa. Patiesībā tā ir veselības profilakses būtiska sastāvdaļa, kas sniedz zināšanas ne tikai par fizisko veselību: organisma fizioloģiskajiem procesiem tā kopšanu un higiēnu, iespējām un veidiem pasargāt sevi no slimībām, dzimumattiecību jautājumiem utt., bet arī garīgo veselību un labklājību, jo ieaudzina vērtības – pašcieņu un cieņu pret citiem cilvēkiem, saskarsmes un attiecību veidošanas prasmes, izpratni par morāles normām, spēju sociāli pieņemami paust (un izprast) savas (un arī citu) emocijas.
Tāpēc tikmēr, kamēr Latvijas izglītības sistēma un skola aizvien neveic šo svarīgo izglītības uzdevumu un neveido jauniešu izpratni dzīves kvalitātes un garīgās/fiziskās labsajūtas pamatprincipiem, kamēr veselības aprūpes sistēmas prioritāte (pretēji oficiāli apgalvotajam) ir slimību ārstēšana, nevis profilakse, jautājums ir un paliek nemainīgi skarbs un tiešs - vai patiešām esam ieprogrammēti iznīcībai? 




 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA