Biedrība "Apvienība HIV.LV"Latvija +371 26062077 (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
32020

10 svarīgākie fakti par HIV un AIDS
Apskatīt komentārus (2)


26.12.2012


1. HIV inficē limfocītus-helperus jeb līdzētājšūnas, kas regulē imūnsistēmas atbildes reakciju. Šo šūnu bojāeja noved pie imunitātes deregulācijas – to pārmērīgas aktivitātes un vienlaikus nespējas fokusēties uz patogēnajiem mikroorganismiem.
2. Pirmajās inficēšanās nedēļās HIV dod triecienu pa imūnsistēmu, bet imunitātes traucējumu simptomi parādās vidēji pēc astoņiem gadiem iegūta imūndeficīta sindroma (AIDS) veidā. Tas notiek, kad imūnsistēma, līdz tam drudžaini aizpildot limfocītu-helperu zaudējumu, novājinās un zaudē cīņā ar vīrusu.
3. HIV pieder retrovīrusu saimei, lentivīrusu dzimtai. HIV daļiņas satur genomu divu RNS kopiju izskatā, kuras vīruss, iekļūstot šūnā, pārvērš par DNS. Šis DNS iekārtojas kā vīruss saimnieka šūnu DNS un tur paliek līdz šūnas nāvei.
4. Lentivīrusi pastāv jau miljoniem gadu un tie tika atrasti trušiem, kaķiem, zirgiem un virknei Āfrikas pērtiķu. Cilvēku populācijā HIV nokļuva no šimpanzes aptuveni pirms 100 gadiem Rietumāfrikā.
5. HIV nodod ar inficētām asinīm seksa laikā vai māte bērnam dzemdībās. Sadzīviskās situācijās, skūpstoties, iekožot vai sarokojoties HIV netiek nodots. Arī odi ar šo vīrusu neinficē.
6. Pats drošākais veids, kā seksa laikā izsargāties no inficēšanās ar HIV, ir prezervatīva izmantošana. Lai novērstu inficēšanos ar HIV, pēdējos divos gados cerīgus rezultātus devuši trīs jauni izsargāšanās veidi: vakcīna, medikamentu lietošana pirms seksa un lubriscējošs gēls ar zālēm, taču visu trīs efektivitāte pagaidām ir pārāk zema (30-50%), lai tos ieviestu plaši.
7. Ir izstrādāti vairāk nekā 20 medikamentu, kas spēj apturēt HIV replikāciju (tas ir vairāk nekā jebkuram citam vīrusam). Zāles samazina vīrusa daudzumu asinīs līdz niecīgam līmenim un novērš AIDS. Tāpat zāles ļauj novērst vīrusa nodošanu no mātes bērnam dzemdību laikā un mātei ar krūti barojot zīdaini.
8. Iekārtojies šūnas DNS, HIV dažkārt pāriet latentā formā, kas sevi nekādi neatklāj, tādēļ ne imūnsistēma, ne zāles nevar uz to iedarboties. Šādā formā HIV var eksistēt vairākus gadu desmitus. Latento vīrusu dēļ zāles pret HIV nākas lietot visu mūžu. Pārtraucot lietot zāles, organismā cilvēka vīruss „iziet” no latentās formas, un slimība attīstās atkal.
9. HIV ir ļoti elastīgs ģenētiskajā ziņā, tādēļ spēj izvairīties no imūnsistēmas atbildes reakcijas, kā arī ir noturīgs pret zālēm. Lai novērstu noturību pret zālēm, ārstējoties tās lieto trīs vienlaikus.
10. Pasaulē 33 miljoni cilvēku dzīvo ar HIV, no viņiem lielākā daļa ir sievietes. Kaut ir panākts milzīgs progress, lai novērstu HIV infekcijas izplatību (daudzās valstīs infekcijas izplatībai ir kritums) un ārstētu AIDS (vairāk nekā 5 miljoni cilvēku saņem zāles), katru gadu 2 miljoni cilvēku mirst no AIDS tāpēc, ka viņiem nav pieejamas zāles.

 
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA