Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   

Dažu cilvēku imunitāte spēj pretoties HIV infekcijai – organisms spēj to bloķēt pats saviem spēkiem
Apskatīt komentārus (0)


19.03.2011


Zinātnieki, protams, cenšas saprast, kāpēc vīruss nevairojas viena no trīssimt inficēto organismā. Piemēram, neatkarīgo pētnieku grupas ir noskaidrojušas, ka tādiem inficētajiem CD8+ šūnas producē savienojumus, kas nav raksturīgi parastajām imunitātes šūnām. Taču in vivo eksperimentos šo savienojumu nepietika, lai nodrošinātu dzīvniekiem pilnvērtīgu imunitāti pret HIV. Citu eksperimentu laikā zinātnieki konstatēja noturīgās DNS dažus nukleotīdu pārkārtojumus, taču identificēt „noturības pret HIV” gēnu tā arī neizdevās.
ASV institūtu pētnieki, piedaloties Ketrīnai Seisai (Katherine Seiss) no Masačūsetas tehnoloģiskā institūta un Harvardas universitātes pētniekiem (Massachusetts Institute of Technology and Harvard University), pievērsa uzmanību citam limfocītu veidam – CD4+ šūnām. Pirms eksperimenta sākuma zinātnieki salīdzināja veselu cilvēku CD4+ šūnas ar inficētu cilvēku, kas neslimo ar AIDS šūnām. Atklājās, ka HIV infekcija nokļūst noturīgas šūnas iekšienē, bet „nepiesavinās” to un nevairojas.
Biologi noskaidroja, ka vīrusu bezspēcība ir saistīta ar spēju, kas nav raksturīga normālām CD4+ šūnām, traucēt fermentatīvos procesus, kuri nepieciešami ģenētiskās informācijas realizācijai un vīrusa pavairošanai. Pie tam, šūnas-saimnieka iespēja apturēt vīrusa vairošanos ir atkarīga no olbaltumvielas p21 līmeņa: jo vairāk olbaltumvielas, jo efektīvāk šūna nomāc vīrusu. Vienā no eksperimentiem zinātnieki nobloķēja olbaltumvielas p21 gēnu, pēc kā imūnšūnas zaudēja spēju nomākt vīrusa vairošanos. Tātad p21 – tas ir viens no galvenajiem imunitātes pret HIV veidotājiem.
„Pret HIV infekciju noturīgās šūnās, olbaltumvielas p21 līmenis pārsniedz normu desmit līdz divpadsmit reizes”, - saka pētnieki rakstā „CD4 T cells from elite controllers resist HIV-1 infection by selective upregulation of p21”, kas publicēts The Journal of Clinical Investigation.
Zinātnieki skaidro, ka olbaltumviela p21 ir labi izpētīts savienojums, ko biologi „pazīst pēc sejas”. Taču iegūtie dati vienalga pētniekiem rada izbrīnu. Lieta tāda, ka p21 ir onkosupresors, savienojums, kas cīnās ar ļaundabīgajiem audzējiem. „Visticamāk, ka noturībai pret onkoloģiskajām saslimšanām un neuzņēmībai pret HIV ir kopīgi mehānismi”, - noslēgumā saka pētījuma autori, atzīmējot, ka iegūtie rezultāti palīdzēs izstrādāt vakcīnu pret AIDS. 




 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA