Ziòojums par situâciju narkotiku politikas jomâ, reformâm un to ietekmi uz veselîbas un cilvçktiesîbu aspektiem personâm, kuras lieto narkotikas, Rîga, 2016 (latvieðu valodâ ðeit>>>)
|
Country report on drug policy situation, reforms, and possible impact on health and human rights of people who use drugs, Riga, 2016 (angïu valodâ ðeit>>>)
|
Ziòojums sagatavots biedrîbas «DIA+LOGS, atbalsta centrs visiem, kurus skar HIV/AIDS» un EHRN kopîgâ projekta ietvaros, ko atbalsta fonds «Atvçrtai Sabiedrîbai» |
Kas ir kaitçjuma mazinâðanas programma?
Darbîbas izpratnç tâ ir ar asinîm izplatoðos infekciju mazinâðana, dalot tîras ðïirces un prezervatîvus.
Bieþi vien cilvçki uzskata tâ, ja jûs dodat ðïirces narkomâniem, tad jûs atbalstiet lietoðanu.
Patiesîbâ, tâ nav. Protams, ka mçs vçlamies, lai nebûtu ne narkotiku, ne to lietotâju. Bet, diemþçl, îstenîba ir tâda, ka narkotikas lieto arvien vairâk un arvien vairâk tie ir jauni cilvçki. Mûsu bçrni, mûsu draugi, paziòas...
Narkotiku lietoðana ir milzîgs ïaunums. Atbrîvoties no atkarîbas ir grûti, daþkârt neiespçjami. Bet ceïð uz skaidrîbu ir jâiet, vai jânomirst. Citu variantu nav.
Ir daþâdi veidi kâ virzîties uz atturîbu – detoksikâcija, rehabilitâcija, anonîmie narkomâni, Minesotas programma, ticîba Dievam, metodona programma. Kaitçjuma mazinâðana ir viens no ceïiem.
Kaitçjuma mazinâðanas filosofija ir ïoti vienkârða – mçs sakâm lietotâjam, jâ ir ïoti slikti, ka tu lieto, mçs saprotam, ka pârtraukt ir ïoti grûti un tu to neizdarîsi ne rît, ne parît, bet- nepadari to kaitçjumu, ko tu nodari sev lietojot narkotikas vçl lielâku – sabojâjot savu veselîbu. Tapçc vienmçr lieto tikai savu un tîru ðïirci.
Soïi ko narkotiku lietotâjs veic kaitçjuma mazinâðanas programmâ ir ðâdi:
- vienmçr tikai sava ðïirce;
- vienmçr tikai tîra ðïirce;
- no „smagâm” narkotikâm pâriet uz „vieglâkâm”;
- devas lietoðana iedzerot, apçdot, ieðòaucot, izpîpçjot;
- devas samazinâðana;
- lietoðanas bieþuma samazinâðana;
- detoksikâcija;
- rehabilitâcija.
Bûtisks aspekts kaitçjuma mazinâðanas programmâs ir tâds, ka narkotiku lietotâjs tiek „paturçts acîs”. Bieþi vien lietotâjs ir aizgâjis prom no mâjâm, ir konfliktâ ar ìimenes locekïiem, viòa draugi ir tâdi paði lietotâji kâ viòð. Nav neviena kam pajautât padomu, daþkârt nav ko çst, problçmu kaudze. Kur, lai viòð iet? Nav jau îsti tâdas vietas, jo visur kur vien viòð griezîsies bûs viena atbilde- pârtrauc lietot un viss nokârtosies. Bet pârtraukt nav tik vienkârði. Kaitçjuma mazinâðanas programmas darbinieki ar izpratni, iejûtîbu, cieòu uzklausa ik vienu, vçro cilvçka stâvokli, palîdz ar çdienu, tçju, apìçrbu, informç un pats galvenais, îstajâ brîdî motivç narkotiku lietoðanas risku mazinâðanas nâkoðajam solim.
Protams, tas prasa laiku, daþkârt gadus, lai kâdu narkotiku lietotâju motivçtu pârtraukt lietot. Jo ir jâsaprot, ka tik ilgi, kamçr pats cilvçks nebûs gatavs kaut ko mainît savâ dzîvç, nekas nenotiks.
Tas arî ir kaitçjuma mazinâðanas lielâkais izaicinâjums – nekrist uz nerviem narkotiku lietotâjam, pacietîgi gaidît îsto brîdi, kad viòð bûs gatavs kaut ko mainît un tad izmantot visus pieejamos resursus un dvçseles spçkus, lai virzîtu cilvçku tuvâk skaidrîbai.
Kaitçjuma mazinâðanas programmâs bûtisks moments ir informçðana. Narkotiku lietotâji bieþi vien ir labâk informçti par inficçðanâs riskiem ar HIV, hepatîtiem, kâ pârçjâ sabiedrîba. Viòi zina arî to, ka inficçties var seksuâlo kontaktu laikâ, un to, ka ar HIV un hepatîtiem inficçts cilvçks ârçji ne ar ko neatðíiras no citiem – veselajiem. Lîdz ar to prezervatîvs jâlieto ik reizi seksa laikâ.
Kaitçjuma mazinâðanas programmâs tiek veicinâta narkotiku lietotâja atbildîba par savu un citu droðîbu. Ðïirces ne tikai tiek izdalîtas, tâs tiek mainîtas pret izlietotâjam, tâ tâs nenonâk vietâs, kur ar tâm var sadurties citi. Narkotiku lietotâjiem tiek stâstîts - nekad nedod savu izlietoto ðïirci citam, sekss tikai ar prezervatîvu.
Kaitçjuma mazinâðanas programmas bieþi vien ir vienîgâs draudzîgâs vietas, kur narkotiku lietotâjs var iegriezties. Un pirms nosodît narkotiku lietotâjus, vienmçr der atcerçties, ka viòi ir cilvçki mums lîdzâs, tâdi paði kâ mçs, kâ visi.
Agita Sçja, Rîgas pilsçtas kaitçjuma mazinâðanas programmas vadîtâja.
(Atsauksmes vai jautâjumus lûdzam sûtît uz adresi agita.seja@inbox.lv)
*********************************
 |
|
Avots: SPKC iepirkuma „HIV un pavadoðo infekcijas slimîbu profilakses un kaitçjuma mazinâðanas pakalpojumu nodroðinâðana mobilajâ vienîbâ un ielu darbâ Rîgâ un Pierîgâ” tehniskâ specifikâcija un tehniskâ piedâvâjuma forma | http://www.spkc.gov.lv/file_download/3277/SPKC_2016_13_Nolikums_grozits.doc |
Vçl aizvien HIV infekcijas izplatîba ir globâla mçroga problçma, kam ir sociâli ekonomiskas sekas un kas negatîvi ietekmç visas sabiedrîbas veselîbu, katra indivîda droðîbu, iekïauðanos sabiedrîbâ un darba tirgû, kâ arî ietekmç valsts droðîbu un labklâjîbu kopumâ. Latvija ir to Eiropas Savienîbas un Eiropas Ekonomikas zonas (ES/EEZ) valstu vidû, kur HIV infekcijas izplatîbas râdîtâji ir augsti. Pçc Eiropas Slimîbu kontroles centra (European Centre for Disease Control – ECDC) datiem ES valstîs 2014. gadâ tika reìistrçti 5,9 HIV infekcijas gadîjumi uz 100 000 iedzîvotâju. Latvija ieòem otro vietu jauno HIV infekcijas gadîjumu ziòâ uzreiz aiz Igaunijas, proti, 2014. gadâ reìistrçti 17,3 jauni HIV infekcijas gadîjumi uz 100 000 iedzîvotâju. HIV infekcijas izplatîbas radîtâjs Latvijâ 2014. gadâ ir gandrîz trîs reizes pârsniedzis vidçjo râdîtâju ES. 2015. gadâ Latvijâ pirmreizçji reìistrçti 393 jauni HIV infekcijas gadîjumi (kas ir par 46 gadîjumiem vairâk kâ 2014. gadâ, kad tika reìistrçti 347 gadîjumi). Kâ norâda statistikas dati, Latvijâ joprojâm aktuâls HIV inficçðanâs ceïð ir kopîgu injicçðanas piederumu lietoðana, 2015.gadâ no visiem no jauna reìistrçtajiem HIV gadîjumiem tas sastâda 22,4%.Veiktie aprçíini râda, ka Latvijâ 2012./2013. gadâ Latvijâ bija 14583 opioîdu vai amfetamînu lietotâji jeb 10,7 uz 1000 15–64 gadus veciem iedzîvotâjiem, kâ arî 10034 injicçjoðie narkotiku lietotâji jeb 7,4 uz 1000 15–64 gadus veciem iedzîvotâjiem.
HIV/AIDS (akûts imûndeficîta sindroms) saistîbu deklarâcijâ minçts, ka bûtiski nodroðinât plaða spektra profilakses programmas, jo îpaði valstîs, kuras visbieþâk skar HIV infekcija, ietverot informâciju, izglîtoðanu un komunikâciju, ar mçríi mazinât riska uzvedîbu un iedroðinât uz atbildîgu seksuâlo uzvedîbu. Tâpat deklarâcijâ minçts, ka jânodroðina pieejamîba medicînas precçm, tajâ skaitâ, prezervatîviem un steriliem injicçðanas piederumiem, kâ arî nepiecieðama kaitçjuma mazinâðanas programma, kas saistîta ar narkotiku lietoðanu, paplaðinot pieejamîbu brîvprâtîgai un konfidenciâlai konsultçðanai un testçðanai. Pçtîjumi visâ pasaulç ir pierâdîjuði, ka kaitçjuma mazinâðanas programmas ir HIV infekcijas izplatîbas injicçjamo narkotiku lietotâju (turpmâk – INL) vidû ierobeþoðanas stûrakmens.
Kopð 1997. gada Latvijâ darbojas ðïirèu apmaiòas programmas, taèu gadu laikâ kaitçjuma mazinâðanas darbs ir bûtiski attîstîjies un ðobrîd Latvijâ darbojas 19 HIV profilakses punkti (turpmâk – HPP) 16 Latvijas paðvaldîbâs. HPP tîkla darbîbu koordinç Slimîbu profilakses un kontroles centrs. HPP tîkls nodroðina daþâdus pakalpojumus, tajâ skaitâ konsultâcijas un informâciju par infekcijas slimîbâm, to profilaksi, narkotiku atkarîbas ârstniecîbas iespçjâm un rehabilitâciju, veselîbas riskiem. HPP nodroðina HIV, hepatîta B (turpmâk – HBV) un C (turpmâk – HCV), sifilisa ekspresdiagnostiku, psihosociâlu atbalstu, medicînas preces – prezervatîvus, dezinfektantus u.c., kâ arî ðïirèu un adatu maiòu. Minçtie pakalpojumi tiek sniegti daþâdâm mçría grupâm, proti, personâm, kurâm bijuði neaizsargâti (bez prezervatîva) dzimumkontakti, narkotiku lietotâjiem, personâm ar citâm atkarîbas problçmâm un pçc ieslodzîjuma. Personâm, kurâm bijusi saskare ar sveðâm asinîm (piem., sadurðanâs), prostitûcijâ nodarbinâtajâm personâm u.c. HPP pakalpojumi tiek nodroðinâti stacionârajâs atraðanâs vietâs, ielu darba programmâs un ar mobilo vienîbu palîdzîbu. Ielu darbinieku un mobilo vienîbu darbs ir maksimâli pietuvinâts aktîvajiem narkotiku lietotâjiem, nodroðinot tos ar informâciju un steriliem injicçðanas piederumiem droðai injicçjamo narkotiku lietoðanai, kuri citâdâkâ veidâ nav sasniedzami. Ðobrîd Latvijâ darbojas trîs mobilâs vienîbas – Rîgâ, Jûrmalâ un Daugavpilî, taèu aktîva mobilo pakalpojumu sniegðana tiek nodroðinâta divâs no minçtajâm pilsçtâm. Mobilo vienîbu darbs ir viens no efektîvâkajiem kaitçjuma mazinâðanas programmu realizçðanas veidiem. Mobilâ kaitçjuma mazinâðanas vienîba ðobrîd Latvijâ pilda bûtisku lomu, jo ar tâs palîdzîbu tiek sasniegti grûti pieejamie narkotiku lietotâji. Pçtîjuma dati liecina, ka mobilo kaitçjuma mazinâðanas vienîbu ir izmantojis aptuveni katrs piektais narkotiku lietotâjs. Ir svarîgi aptvert vçl lielâku riskam pakïauto narkotiku lietotâju daïu un uzlabot pakalpojumu pieejamîbu ar papildus mobilajâm vienîbâm, seviðíi Rîgâ un Pierîgas teritorijâ, kur atrodas lielâkâ daïa narkotiku lietotâju Latvijâ.
2015. gadâ HPP darbîbas ietvaros Latvijâ nodroðinâti 37 724 tieði kontakti ar INL, 67% nodroðinâti tieði ielu un mobilo vienîbu darba ietvaros. 2015. gadâ izsniegtas 524 949 daþâdu izmçru ðïirces, 96 776 daþâdu izmçru adatas, 101 794 prezervatîvi, savâktas 454 469 izlietotâs ðïirces/adatas. 61,2% izsniegto ðïirèu savâkðana, 62,1% adatu, 67,5% prezervatîvu izsniegðana un 64,9% izlietoto ðïirèu/adatu nodroðinâta tieði ielu un mobilo vienîbu darba ietvaros.
Kaitçjuma mazinâðanas bûtîba: kaitçjuma mazinâðana ir saistîta ar narkotiku lietoðanas radîtâ kaitçjuma mazinâðanu veselîbai (piem., infekcijas slimîbu izplatîbas ierobeþoðana, uzvedîbas maiòa). Pasaules Veselîbas organizâcija (PVO) ir izvirzîjusi iniciatîvas, kuras bûtu jâievieð katrai valstij, lai ierobeþotu HIV u.c. infekcijas slimîbu izplatîbu, kas saistîta ar narkotiku injicçðanu. Viena no iniciatîvâm, lai efektîvi panâktu rezultâtus, ir ðïirèu-adatu apmaiòas programmas ievieðana, HIV testçðana un konsultçðana, bezmaksas prezervatîvu nodroðinâðana, konsultâciju un informâcijas sniegðana ar mçríi mainît riskantos dzîvesveida paradumus (piem., kopîgu injicçðanas piederumu lietoðana, prezervatîvu nelietoðana u.c.) u.c.
Kaitçjuma mazinâðana ir galvenâ stratçìiskâ pieeja narkotiku lietoðanas un HIV izplatîbas profilaksç daudzâs valstîs. Ir veikti daudzi zinâtniski pçtîjumi par kaitçjuma mazinâðanas ieguvumiem. Tîru ðïirèu un adatu apmaiòas programmas INL nodroðina izmantoto ðïirèu savâkðanu, tâdçjâdi samazinot kopçjo ðïirèu/adatu lietoðanu. Latvijâ tiek praktizçta adatu un ðïirèu apmaiòa pçc principa “dots pret dotu”, tas nozîmç, ka narkotiku lietotâjs ne tikai saòem tîrus injicçðanas piederumus, bet arî nodod atpakaï izlietotos injicçðanas piederumus, kas savukârt samazina sabiedriskâs vietâs izmesto adatu/ðïirèu skaitu. Samazinot kopçjo ðïirèu lietoðanu, tiek samazinâts risks inficçties ar HIV, HBV un HCV un citâm ar asinîm pârnesamajâm infekcijâm. Kaitçjuma mazinâðanas programmas arî sniedz INL pieeju atbalsta pakalpojumiem saistîbâ ar veselîbai kaitîgo paradumu mazinâðanu un sociâlajiem pakalpojumiem.
Visbieþâk kaitçjuma mazinâðanas pakalpojumi tiek îstenoti speciâlâs ielu darba organizçtâju norâdîtâs vietâs vai pie klienta dzîvesvietâ, mobilajos (mikroautobusos, furgoniòos) vai stacionârajos ðïirèu apmaiòas punktos.
Mobilie jeb pârvietojamie kaitçjuma mazinâðanas pakalpojumi (turpmâk – mobilâ vienîba) parasti tiek sniegti mikroautobusos vai autobusos. Vçlams, ja transportlîdzekïa salonâ ir divas telpas: viena telpa paredzçta eksprestesta veikðanai un konsultâciju sniegðanai, otra – ðïirèu maiòai. Mobilo vienîbu apkalpo viens medicînas darbinieks, kurð veic eksprestestçðanu un klientu konsultçðanu, kâ arî sociâlais darbinieks, kurð sniedz konsultâcijas un veic citus pienâkumus. Mobilajâ vienîbâ tiek nodroðinâts arî transportlîdzekïa vadîtâjs, kurð veic arî ðïirèu un adatu apmaiòu Mobilajâ vienîbâ un motivç klientus saòemt citus mobilajâ vienîbâ pieejamos pakalpojumus. Marðruts tiek izstrâdâts, pamatojoties uz iepriekðçjo vides izpçti, uz ielu darbinieku ieteikumiem.
|
*******************************
Евразийская Сеть снижения вреда (www.harm-reduction.org) так формулирует принципы и иерархию целей снижения вреда среди потребителей инъекционных наркотиков (ПИН):
ПРИНЦИПЫ СНИЖЕНИЯ ВРЕДА ВКЛЮЧАЮТ:
• Избежание увеличения вреда: например, существующая политика уголовного контроля за незаконными потреблением наркотиков может слегка уменьшать незаконное потребление наркотиков, но увеличивает вероятность ВИЧ эпидемии среди ПИН;
• Акценты на достижение краткосрочных прагматических целей (например, предотвращение передачи ВИЧ) поверх долгосрочных целей (например, полное снижение потребления наркотиков);
• Акценты на достоинство и права человека всех членов общества, включая ПИН;
• Установление иерархии снижения вреда (см. ниже) для обеспечения маленьких, доступных действий, которые могут поощряться программами снижения вреда;
• Использование многочисленных и разнообразных стратегий для достижения поставленных целей, работая на многочисленных уровнях; от улицы или школы (по рискованному поведению передачи ВИЧ) до местных и национальных правительств (по законам и другим элементам поддерживающими внедрение снижения вреда);
• Вовлечение ПИНов в планирование и выполнение программ, разработанных для профилактики превенции потребления наркотиков и ВИЧ/СПИД среди ПИН.
ТИПИЧНАЯ ИЕРАРХИЯ СНИЖЕНИЯ ВРЕДА ДЛЯ ПРЕДОТВРАЩЕНИЯ ПЕРЕДАЧИ ВИЧ СРЕДИ ПИН:
• Наиболее эффективный способ предотвращения передачи ВИЧ - никогда не начинать или прекращать потребления наркотиков; если Вы не потребляете инъекционные наркотики, Вы не сможете заразиться путем совместного использования игл и шприцев или другого инструментария для приготовления и введения наркотиков.
• Если эта всеобщая цель не достижима для определенного индивидуума, потребитель наркотиков должен поощряться к потреблению наркотиков любым другим способом, кроме внутривенного введения: если Вы не вводите наркотики, Вы не можете заразиться через инструментарий для приготовления и введения наркотиков.
• Если эта цель не достижима, потребитель наркотиков должен поощряться к введению наркотиков с постоянным потреблением нового (стерильного) инструментария, не допуская его потребления другими лицами; если Вы используете новые инструменты каждый раз, Вы не можете заразиться ВИЧ и другими инфекциями.
• Если эта цель не достижима, потребитель наркотиков должен поощряться к повторному использованию своего собственного инструментария для приготовления и введения наркотиков; если Вы повторно используете ваши собственные инструменты, Вы не можете заразиться ВИЧ и другими инфекциями (конечно, если кто-либо не пользовался вашими инструментами без вашего ведома).
• Если эта цель не достижима, потребитель наркотиков должен поощряться к стерилизации игл/шприцев и другого инструментария стандартным способом. После такой операции некоторый риск передачи ВИЧ остается, но употребление стандартной технологии промывки уменьшает его вероятность.
Как показывает иерархия риска, множество различных групп и организаций должны вовлекаться в реализацию снижения вреда: от правоохранительных органов и учреждений по лечению от наркотической зависимости, до аутрич работников, а также самих потребителей наркотиков. Иерархия устанавливает незначительные действия, которые потребители наркотиков могут предпринимать с целью изменения рискованного поведения, связанного с ВИЧ.
В конечном счете, программы снижения вреда сотрудничают с программами снижения потребности в наркотиках, направленными на помощь потребителями наркотиков в прекращении их употребления.