Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 

____ Aktualitātes 2008. gada jūlijā _________
 
28-07-2008
Sabiedrības veselības aģentūra brīdina:
- alkohola un narkotisko vielu lietošana ir veselībai un dzīvībai bīstama, jo pastāv augsts to pārdozēšanas risks, turklāt narkotiskās vielas var būt apstrādātas ar īpaši indīgām un bīstamām vielām. Lietotājs pats nevar noteikt narkotiskās vielas tīrības pakāpi;
- narkotisko vielu lietošana ir pretlikumīga un krimināli sodāma darbība;
- apreibinošo vielu lietošana būtiski palielina iespēju izraisīt nelaimes gadījumu, kurā var ciest nevainīgi cilvēki, un, protams, nelaimes gadījumā var iekļūt arī pats lietotājs (ar transportlīdzekļa vadīšanu saistīts negadījums, cita veida traumu iegūšana, noslīkšana, pašnāvība u.c.);
- arī vienu reizi pamēģinot narkotiskās vielas, pat tādas, kas nereti maldīgi tiek uzskatītas par mazāk kaitīgām, cilvēks var nomirt no pēkšņas sirds vai elpošanas mazspējas, organisma atūdeņošanās vai traumām;
- apreibinošu vielu lietošana vairo seksuālo atbrīvotību. Reibumā pieaug risks kļūt par seksuālās vardarbības upuri vai stāties nedrošās seksuālās attiecībās.
 
24-07-2008
Amerikāņu zinātnieki izstrādājuši virtuālo mītni pacientu ar metamfetamīna atkarību  ārstēšanas  efektīvitātes testēšanai. Dabiski un atbilstoši uzdzīves vietai apstākļi, saprogrammēti mītnes iedzīvotāji stimulē narkotiku atkarīgajiem nepārvaramu tieksmi pēc preparāta, kas arī ir mērķis potenciālajā terapijā. Šobrīd mērķa sasniegšanai izmanto videoierakstus, kur cilvēki veic sev narkotiku injekcijas, demonstrē atribūtus (šļirces, žņaugus, u.c.). Šādas metodes efektivitāte nav augsta. Lai izveidotu virtuālo mītni, Kalifornijas universitātes aspirants Kristofers Kalbertsons ar līdzautoriem, Losandželosā savāca informāciju par tipiskiem apstākļiem, kādos lieto metamfetamīnu. Pēc tam zinātnieki „dekorēja” Kalbertsona dzīvokli ar izsmēķiem, šļircēm, tukšām pudelēm, atbilstoši saņemtajai informācijai un izgatavoja fotogrāfiju sēriju. Pēc šīm fotogrāfijām zinātnieki izstrādāja virtuālo pasauli projektā Second Life, un tur „izmitināja” narkotiku lietotājus, kuri sev ievada metamfetamīnu, atrodas tā iedarbībā un sveicina lietotājus ar frāzi „Gribi iedurt?” Izgudrojumu izmēgināja uz narkotiku atkarīgajiem, kuri neārstējas no atkarības. Viņi teica, ka pēc virtuālās mītnes apmeklējuma, tieksme pēc kārtējās devas uzņemšanas kļuva daudz spēcīgāka, nekā izmantojot tradicionālās metodes. Šobrīd izgudrotāji pēta iespēju izmantot projektu Second Life grupu terapijā narkotiku atkarīgiem. Metamfetamīns - narkotiska viela no stimulatoru grupas, kas izraisa stipru psiholoģisko atkarību. Lieto injekciju šķīdumu, ieelpo pulveri un pīpē kristālus. 
 
23-07-2008
ASV Senats nobalsoja par aizlieguma  inficētiem ar HIV cilvēkiem iebraukt valstī atcelšanu. Aizliegums bija ieviests pirms 20 gadiem, sakarā ar AIDS epidēmiju un fiksēts Aktā par imigrāciju un naturalizāciju. Saskaņā ar šo Aktu ar HIV inficētiem praktiski nav nekādu iespēju saņemt Amerikas vīzu. Izņēmums ir atsevišķos gadījumos, ja vajadzīga atļauja ar HIV inficētiem sportistiem, kultūras darbiniekiem un tml. Uzstājoties ar oficiālu paziņojumu, viens no likuma labojumu autoriem, senators Džons Kerijs atzīmēja, ka ASV ir viena no nedaudzām valstīm, ieskaitot Sudānu, Saūda Arābiju, Lībiju un Krieviju, kas veic pasākumus pret inficēto ar HIV iebraukšanu valstī. Kerijs uzskata, ka labojumi bija nepieciešami likumā, kurš „iezīmē visai specifisku slimību”. Savā runā senators atzīmēja, ka cilvēki, kas slimo ar putnu gripu vai pārnēsā citus vīrusus, viegli saņem ASV vīzas, bet ar HIV inficētie - nē.  Pēc Kongresa locekļu uzskata, likums turpina pazemot ārvalstu pilsoņus, periodiski piespiežot  viņus melot. Tagad ASV Veselības un humanitāro dienestu ministrs var atcelt aizliegumu, bet vēl nav skaidrs, vai to izdarīs tagadēja prezidenta Buša administrācija, vai atstās šo darbu savai pēctecei.
 
23-07-2008
Veselības ministrs Ivars Eglītis ir uzdevis savas ministrijas valsts sekretāram tuvāko divu mēnešu laikā izvērtēt iespēju iekļaut Administratīvo pārkāpumu kodeksā normu, kas liegtu pacientiem dot ārstiem tā dēvētās pateicības, kā arī ārstiem tādas pieņemt. Tagad ekspertiem būs jāizvērtē, vai šādas normas ieviešana ir iespējama, žurnālistiem sacīja veselības ministrs. Grozījumi Administratīvo pārkāpumu kodeksā bija viens no īstermiņa risinājumiem, ko speciāli izveidotā Veselības ministrijas darba grupa ārstu pateicību izskaušanai bija ieteikusi savā gala ziņojumā. Vēl viens piedāvātais īstermiņa ierosinājums bija uzskaitīt pateicības un maksāt par tām nodokļus.
 
22-07-2008
Dažu ziņu no mūsu mājas lapas RU sadaļas tulkojumi latviešu valodā šeit>>>
Ziņu virsraksti:
Internet-kompānija Google paziņoja, ka reklāmas paziņojumos, kurus izvieto tās dienests AdSense mājas lapās, nedrīkst saturēt vārdus „ izārstēšana no HIV”.
Tūkstošiem cilvēku Āfrikā maksās par izvairīšanos no neaizsargāta seksa - novatoriskais eksperiments ar Vispasaules Bankas atbalstu, virzienā uz HIV/AIDS izplatības apturēšanu.
Lielākā daļa cilvēku turpina uzskatīt, ka viņiem nav riska inficēties ar seksuāli – transmisīvām slimībām dzimumceļā, ja viņi uzticas savam partnerim.
Rietumu Kanādas province Britu Kolumbija ievieš jaunu stratēģiju HIV profilaksē - “HIV infekcijas agresīvo ārstēšanu”.
 
22-07-2008
HIV pļauj heteroseksuāļus. Ievērojami vairāk nekā narkotiku lietotāji šāgada pirmajā pusē ar cilvēka imūndeficīta vīrusu (HIV) inficējušies cilvēki, kuriem ar narkotiku lietošanu, iespējams, nav nekāda sakara.  Sabiedrībā pierasts uzskatīt, ka HIV ir tikai narkotiku lietotāju problēma, taču pēdējo gadu statistika arvien uzstājīgāk norāda: vīruss apdraud ikvienu, kas nezina, neprot vai negrib izsargāties no slimības, jo atšķirībā no daudzām citām infekcijām HIV nelido pa gaisu, to nevar iegūt, sasveicinoties ar inficētu personu vai sadzīviskos kontaktos. Tomēr to var iegūt seksuālos kontaktos ar inficētu personu, neizmantojot prezervatīvu, kas arī, visticamāk, noticis ar tiem vairāk nekā 60 cilvēkiem, kuri šogad uzzinājuši par to, ka ir HIV pozitīvi. 49 cilvēki inficējušies, intravenozi lietojot narkotikas, bet turpat 30 gadījumos nav noskaidrots inficēšanās ceļš.
vairāk>>>
 
 
20-07-2008
Šī gada pirmajos sešos mēnešos Latvijā reģistrēti 152 jauni inficēšanās gadījumi ar imūndeficīta vīrusu (HIV),
liecina Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) apkopotā informācija. Visvairāk no jauna inficēto ir Rīgā un Rīgas rajonā - 106 cilvēki. Izvērtējot iedzīvotājus pēc vecuma grupām, SVA speciālisti ir secinājuši, ka visvairāk reģistrēto pacientu ir jaunieši vecumā no 20-24 gadiem, bet salīdzinoši liels slimnieku īpatsvars ir arī 25-30 gadus vecu iedzīvotāju vidū. Visās vecuma grupās ir ievērojami lielāks inficēto vīriešu skaits. Vienīgais izņēmums ir bērni vecumā līdz deviņiem gadiem, no kuriem 10 infekcijas nēsātāji ir zēni un 16 - meitenes. Latvijā kopumā ir reģistrēti 4133 ar HIV inficētie un 603 AIDS slimnieki, bet gada pirmajos sešos mēnešos ir miruši 11 HIV un 20 AIDS slimnieki.
 
20-07-2008
54% jauniešu, kuri apmeklē naktsklubus un diskotēkas, vismaz vienu reizi dzīvē ir lietojuši kādu no narkotiskajām vielām,
liecina Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) veiktā pētījuma "Narkotiku lietošana izklaides vietās" rezultāti. Aptaujas tika veiktas Rīgas, Daugavpils un Liepājas klubos, kur 7% aptaujāto apliecināja, ka narkotikas lieto regulāri. Rīgā attiecīgi narkotikas nekad nav lietojuši tikai 33% klubu apmeklētāju, bet situācija ir cerīgāka ārpus Rīgas, kur 70% cilvēku nav mēģinājuši lietot narkotiskās vielas. Visbiežāk jaunietis pirmo reizi pamēģina narkotikas intereses un ziņkārības vadīts - 32%, bara instinkta vadīts - 21% vai aiz garlaicības - 11%. Narkotikas turpmāk turpina lietot tikai ziņkārības dēļ 48% aptaujāto, garlaicības un bezdarbības vadīti 37% jauniešu, bet, lai izbēgtu no realitātes, - 35% aptaujāto narkotiku lietotāju. Kā aģentūrai LETA norādīja Narkoloģiskās palīdzības dienesta vadītāja Astrīda Stirna, visur jaunieši uzsāk kādu atkarību praksi vai nu bara instinkta vadīti, vai citu cilvēku mudināti, jo jaunietim ir nepieciešams bars, viņš vēlas justies piederīgs kādai grupai. Stirna uzskata, ka cīnīties pret narkotikām nevar tikai ar runāšanu un audzināšanas darbiem, bet ir jāstrādā kompleksi, lai ierobežotu narkotisko vielu piedāvājumu sabiedrībā. Pēc SVA aptaujāto speciālistu domām, efektīvākais līdzeklis, lai jauniešus atturētu no narkotiku lietošanas uzsākšanas vai palīdzētu no šīs atkarības atbrīvoties, ir interaktīvas un informējošas tikšanās ar cilvēkiem, kuri jau lietojuši narkotikas un var dalīties par pieredzēto.
 
18-07-2008
Pilnveidos ar HIV inficēto cilvēku ārstēšanu. Tiks izstrādātas vadlīnijas ar imūndeficīta vīrusa (HIV) inficēto cilvēku ārstēšanai, informē Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Laura Bundule.
Trešdien, 16. jūlijā, notikušajā HIV infekcijas, tuberkulozes un seksuālās transmisijas infekciju izplatības ierobežošanas koordinācijas komisijas pirmajā sanāksmē diskutēts par iespējām novērst jaunus HIV/AIDS saslimšanas gadījumus un saslimušo veselības aprūpes uzlabošanu, kā arī par nepieciešamību tikties ar citu valstu ekspertiem, lai gūtu pieredzi šo jautājumu risināšanā. vairāk>>>
Nākamā komisijas sanāksme notiks 17. septembrī, bet 18. augustā ANO mājā, Rīgā, notiks NVO, UNODC un PVO darba apspriede par komisijai iesniedzamiem priekšlikumiem.
 
16-07-2008
Darbu atsāk HIV infekcijas, tuberkulozes un seksuālās transmisijas infekciju izplatības ierobežošanas koordinācijas komisija. Sabiedrības veselības aģentūrā notiek HIV infekcijas, tuberkulozes un seksuālās transmisijas infekciju izplatības ierobežošanas koordinācijas komisijas sanāksme. Komisijas darbības mērķis ir nodrošināt minēto, sabiedrībai bīstamo, slimību izplatības mazināšanu, savstarpēji koordinētu rīcību un priekšlikumu sniegšanu veselības politikas īstenošanai. Komisijas sastāvs veidots no nozares profesionāļiem un politikas plānotājiem, lai komisija iegūtu informāciju par esošo situāciju HIV infekcijas, tuberkulozes un seksuālās transmisijas infekciju jomā, komisija veidota kā platforma sadarbībai starp nozares profesionāļiem, politikas plānotājiem un nevalstiskajām organizācijām, kas darbojas minēto slimību profilakses jomā.
vairāk>>>
 
 
12-07-2008
Noslēdzies konkurss par siekalu testeru iegādi, ar kuru palīdzību Ceļu policijas inspektori uz ceļa pāris minūtēs varēs iegūt informāciju, vai autovadītājs ir lietojis narkotiskās vielas. Pavisam plānots iegādāties 2654 ekspresdiagnostikas testus narkotisko un psihotropo vielu ietekmes konstatēšanai. Valsts policijas (VP) Preses un sabiedrisko attiecību biroja Preses nodaļas vecākā inspektore Linda Neimane-Zobena jau iepriekš sacīja, ka testeri tūlīt pēc to iepirkšanas nonāks inspektoru rokās, lai sāktu tos lietot. Jau ziņots, ka pagājušajā gadā būtiski pieauga to autovadītāju skaits, kas pie stūres bija sēdušies narkotisko vielu reibumā. Arī šogad parādījusies šāda negatīva tendence, - tiek aizturēts arvien vairāk šoferu, kas pie stūres sēdušies narkotisko vai psihotropo vielu ietekmē. VP priekšnieks Aldis Lieljuksis atzina, ka šo gadījumu noformēšana atņem daudz laika - "cilvēki ir spiesti atiet no trases nost". Tādēļ radās ideja uz ceļiem veikt ekspresanalīzes. Pagājušajā vasarā un rudenī Vācijā viesojās Latvijas policisti, lai iepazītos, kā šādas analīzes reāli tiek veiktas dzīvē. Vācijā, piemēram, šīs analīzes tiek veiktas aizdomās turamās personas urīnam. Tā kā Latvijā uz ceļiem tualešu nav, policija secināja, ka likt nokārtoties uz ceļa speciālos trauciņos nebūtu ētiski, tādēļ izvēle "kritusi" par labu siekalu testeriem. Ar vienreizējo testeru palīdzību varēs noteikt, vai autovadītājs lietojis kokaīnu, amfetamīnu, opiātus vai kādas citas populāras narkotiskās vielas (sagatavots pēc LETA).
 
12-07-2008
Pastāv aizdomas, ka Tallinas lidostā aizturētais Somālijas pilsonis, pie kura atrasts liels daudzums narkotiku, pārbaudījis iespējamo narkotiku tranzīta maršrutu caur Igauniju,
vēsta Igaunijas Nacionālā raidorganizācija ERR. Nodokļu un muitas pārvaldes darbinieki Tallinas lidostā aizturēja kādu somālieti vārdā Ahmeds, kura vienīgā bagāža bija astoņarpus kilogrami eksotisko narkotiku keta. Eiropā ketu lieto gandrīz vienīgi imigranti, tāpēc prokuratūra uzskata, ka ar šo sūtījumu Igaunija tika pārbaudīta kā iespējamā tranzīta valsts. Vīrietis savā ceļasomā pārvadāja 117 keta (Catha edulis) stādu, kas bija rūpīgi iepakoti banānu lapās. Nekā cita somā nebija. Pratināšanā aizturētais apgalvoja, ka bija plānojis ketu Igaunijā izmantot personīgai atpūtai. Šī ir pirmā reize, kad keta tiek konstatēta Igaunijā. Prokuratūra ziņo, ka Igaunijas tiesībsargāšanas iestādes par līdzīgiem gadījumiem saņēmušas informāciju no saviem kolēģiem Somijā, jo narkotiku kontrabandisti pārbauda dažādas lidostas kā iespējamos tranzīta punktus (sagatavots pēc LETA).
 
12-07-2008
Valsts policijas sešu mēnešu darba rezultāti nelegālās narkotisko vielu apkarošanas jomā. 2008.gada sešos mēnešos nav novērotas jaunas būtiskas izmaiņas narkotisko un psihotropo vielu izplatības jomā. Latvijas nelegālajā narkotisko vielu apritē joprojām visizplatītākie ir amfetamīna tipa stimulanti un kannabis grupas narkotiskās vielas. Kā liecina Valsts policijas (VP) rīcībā esošā informācija šāda tipa narkotiskās vielas izvēlas lielākoties jauni cilvēki un parasti tās ir vielas, ar kurām tiek uzsākta pastāvīga narkotiku lietošana. Pateicoties tiesībsargājošo iestāžu aktivitātei, nelegālo narkotisko vielu apkarošanas jomā ir palielinājies atsavināto narkotisko vielu (metamfetamīna un hašiša) apjoms, kā arī tas liecina, ka šīs vielas ir ieņēmušas stabilu pozīciju nelegālajā narkotisko vielu apritē. Joprojām palielinās atklāto noziedzīgo nodarījumu un fiksēto administratīvo pārkāpumu skaits, kas saistīti ar nelegālu narkotisko vielu apriti.
Valsts policijas statistika par ar narkotikām saistītiem noziedzīgiem nodarījumiem un atsavinātām nelegālām narkotiskām vielām šeit>>>
Policija iznīcinājusi vienu no daudzajiem narkotiku dīleru perēkļiem Rīgā. Šoreiz tiesībsargiem izdevies likvidēt narkotiku tirdzniecības vietu Pārdaugavā, Pīpeņu ielā.  Videosižetu varat noskatīties saitē http://www.apollo.lv/portal/news/articles/132080
Valsts policijas paziņojums presei šeit>>>
 
10-07-2008
Amsterdama, REUTERS. Nīderlande sāks bargāk apkarot marihuānas audzēšanu. Nīderlandes valdība izveidojusi triecienspēkus, lai cīnītos pret marihuānas audzēšanu, ceturtdien vēsta Tieslietu ministrija. Marihuānas audzēšana Nīderlandē ir nelikumīga, lai gan marihuānas un ar to saistītu citu vieglo narkotiku tirdzniecība īpašās kafejnīcās tiek pieciesta jau vairākas desmitgades un ir viena no iecienītākajām tūristu atrakcijām. Īpašie triecienspēki apvienos policistus, kā arī vietējo varasiestāžu pārstāvjus cīņai pret organizēto noziedzību, kas saistīta ar narkotiku ražošanu, teikts ministrijas paziņojumā. Tieslietu ministrija pauž cerību, ka līdz 2011.gadam marihuānas audzēšanu izdosies ievērojami samazināt. "Noziedzīgie tīkli ir jāizseko, [to dalībnieki] ir jāarestē un [tie] jālikvidē," uzsvērts paziņojumā. Pēdējo gadu laikā Nīderlande sākusi mēģinājumus atbrīvoties no iepriekš radītā "viss atļauts" tēla un padarījusi stingrākus likumus par narkotikām un prostitūciju.
 
09-07-2008
HIV un atkarības kļūst arvien aktuālākas arī Latgalē, - raksta avīze "Latgales Laiks". Daugavpilī pašlaik oficiāli reģistrēti 22 HIV inficētie, Krāslavā 11, Preiļos 6, Rēzeknē 10 un Jēkabpilī 17. No minētajiem AIDS stadija jau esot četriem daugavpiliešiem un diviem krāslaviešiem. Šie fakti tika minēti Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) organizētajā diskusijā par atkarību profilaksi un jaunu HIV profilakses punktu izveidi Latvijā. Diskusijā, kas notika 12. jūnijā Daugavpils domē, piedalījās Daugavpils, Krāslavas, Rēzeknes pašvaldību un policijas pārstāvji. Lai gan Latgalē uz pārējās valsts fona problēma neesot tik draudīga, tomēr zaudēt modrību gan nevajadzētu. Daugavpils kriminālpolicijas priekšnieks Romāns Melnis piekrita, ka šādi profilakses punkti ir vajadzīgi, taču par nožēlu ne visi narkotiku lietotāji tajos meklē palīdzību, iespējams, baidoties nonākt policijas rokās. Viņš arī pauda pārliecību, ka daudz efektīvāka varētu būt piespiedu profilakse. Daugavpils domes lietu pārvaldniece Helēna Soldatjonoka izrādīja interesi par šāda punkta izveidi pilsētā un atzina, ka tā nepieciešamība vēl būs jāpierāda domes deputātiem, kuri par šādiem jautājumiem diskutējot nelabprāt. Rēzeknes SVA pārstāve atzina, ka pilsētā esot problemātiski atrast telpas šāda centra izveidei, jo nomniekiem nepatīkot telpu izmantošanas mērķis.
 
08-07-2008
(Saeima) Daugavpils cietumā nav konstatēti nekādi likumdošanas un cilvēktiesību pārkāpumi un ir nodrošināta kārtība
, otrdien, 8.jūlijā, uzklausot atbildīgo institūciju pārstāvju informāciju, secināja Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija. Komisija bija saņēmusi 38 identiskas Daugavpils cietuma notiesāto vēstules par aizliegumu saņemt cigaretes tuvinieku sūtījumos un pienesumos.Kā norādīja Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšnieks Visvaldis Puķīte minētais aizliegums atbilst likumdošanai, un tabakas izstrādājumus var iegādāties ieslodzījuma vietas veikalā. Šobrīd aizliegti jebkura veida pienesumi, izņemot apģērbu un elektriskās ierīces, piebilda V.Puķīte. Tieslietu ministrijas Nozaru politikas departamenta direktore Olga Zeile informēja, ka aizliegums saņemt cigaretes ir saistīts ar drošības apsvērumiem, jo tas ir veids kā cietumā nogādā narkotiskās vielas. Raksturojot situāciju Daugavpils cietumā, V.Puķīte norādīja, ka Daugavpils cietuma administrācija ir viena no stingrākajām. Pagājušogad optimizējot cietuma darbinieku funkcijas un uzstādot novēršanas kameras un signalizāciju, kā arī ieviešot mobilu cietuma teritorijas ārējās robežas kontroli, panākts, ka šī gada sešos mēnešos cietumā nav izņemts alkohols un krasi samazināta narkotisko vielu un mobilo telefonu nokļūšana pie ieslodzītajiem. Komisijas priekšsēdētājs Juris Dalbiņš atzinīgi novērtēja Daugavpils cietuma administrācijas darbu, kas ir novērsusi neatļautu pienesumu nogādāšanu cietumā līdz minimumam.
 
07-07-2008
Lai informētu sabiedrību par pacientu tiesību normām, akcentējot ikvienas personas tiesības saņemt veselības aprūpes pakalpojumus pacientiem pieejamā veidā,
Veselības ministrija sadarbībā ar Latvijas Cilvēku ar īpašajām vajadzībām sadarbības organizāciju „SUSTENTO” realizēs projektu „Pacientam draudzīga vide”. Projekta rezultātā izstrādās principus par pacientam labvēlīgu vidi, sagatavos informatīvus bukletus par Eiropas pacientu tiesību hartu, kā arī tiks veikta aptauja par pacientam draudzīgāko ārstniecības iestādi. Draudzīgākā ārstniecības iestāde projekta noslēgumā tiks apbalvota.
 
06-07-2008
Cilvēkiem ar hroniskām slimībām pirms ceļojuma noteikti jākonsultējas ar ārstu.
Veselības risku ceļojumā palielina sirds un asinsvadu slimības, hronisks hepatīts, hroniskas zarnu iekaisuma un elpceļu slimības, nieru slimības, kam nepieciešama dialīze, diabēts, epilepsija, imūndepresija, ko izraisījuši medikamenti vai HIV, iepriekšēja trombembolija, anēmija smagā formā, smagi garīgi traucējumi, jebkura hroniska slimība, kam nepieciešama bieža medicīniska iejaukšanās. Ceļotājam, kuram ir hroniska saslimšana, nepieciešamie medikamenti jānēsā līdzi rokas bagāžā visu ceļojuma laiku. Kopā ar dokumentiem jāņem līdzi ārsta informācija par personas veselības stāvokli, ārstēšanu, medikamentiem (ieskaitot medikamentu nosaukumus un izrakstītās devas). Jāņem līdzi arī ārsta parakstīta vēstule, kas apliecina jebkādu medikamentu vai citu ceļotāja pārvadātu medicīnisku piederumu (piemēram, šļirču) nepieciešamību. Šādu dokumentu lidostā var pieprasīt muitas ierēdnis. Veselības risks ceļojuma laikā lielāks ir zīdaiņiem, grūtniecēm, gados veciem cilvēkiem, invalīdiem un cilvēkiem ar pastāvīgām veselības problēmām. Visiem šiem ceļotājiem jāievēro mediķu ieteikumi un īpaši piesardzības pasākumi. Viņiem jābūt labi informētiem par brauciena galamērķī pieejamiem medicīniskajiem pakalpojumiem un uz ceļojuma laiku jāapdrošina veselība. Pirms brauciena jāparedz, kādi vides faktori varētu ietekmēt veselību: svešu mikroorganismu klātbūtne, pēkšņas augstuma izmaiņas, palielināts vai samazināts gaisa mitrums, temperatūras izmaiņas. Šos faktorus pastiprina stress un nogurums. Risks veselībai saistīts ar ceļojuma galamērķa higiēnas standartiem, pārtikas un dzeramā ūdens pieejamību un kvalitāti. Pirms brauciena noteikti jānoskaidro, vai nepieciešama potēšana un vai līdzi jāņem specifiski, piemēram, pretmalārijas, medikamenti.
 
04-07-2008
Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) speciālisti sagatavojuši ieteikumus - „Ieteikumi no narkotiskajām un psihotropajām vielām brīvas un drošas vides radīšanai izklaides vietās” klubu īpašniekiem un publisko izklaides pasākumu organizētājiem, kuru mērķis ir mazināt narkotisko vielu lietošanas izplatību gan brīvdabas masu pasākumu laikā, gan naktsklubos.
SVA paziņojumu presei lasiet saitē:
http://www.sva.gov.lv/prese/2008/04.07.php
SVA ieteikumi atrodami saitē: http://www.sva.lv/atkaribas/ieteikumi/index.php
 
03-07-2008
Latvijas Sarkanā Krusta Jaunatne rīko akciju „Drošā vasaras gumija!”.
Visas vasaras garumā jaunieši no visām Latvijas nodaļām apmeklēs dažādus mūzikas festivālus un informēs pasākumu apmeklētājus par HIV/AIDS problēmām un drošām seksuālām attiecībām, kā arī par brīvu ikvienam interesentam dalīs prezervatīvus. LSKJ kopā ar pasākumu organizatoriem liks jauniešiem aizdomāties un pievērst uzmanību drošām seksuālām attiecībām, lai tādā veidā mazinātu HIV/AIDS izplatību. Koncertu laikā ikvienam būs iespēja pa velti saņemt prezervatīvus un uzzināt informāciju no LSKJ par akcijas mērķi, kā arī iegūt informāciju par HIV/AIDS. Par akcijas norises vietām sekojiet līdzi LSK mājas lapā www.redcross.lv
 
03-07-2008
(LETA) Tā dēvēto "svēto jeb maģisko sēņu" aktīvās vielas psilocibīna "garīgā" iedarbība ilgst vairāk nekā gadu
un var būt ideāls veids, kā palīdzēt pacientiem, kas sirgst ar atkarībām vai nāvīgām slimībām, paziņoja amerikāņu zinātnieki. Zinātnieku atklājumi arī liecina, ka ir droši pārbaudīt tādas psihotropās vielas kā psilocibīns ar brīvprātīgajiem pacientiem, ja tiek ievēroti visi priekšraksti.
pilns raksts šeit>>>
 
02-07-2008
Biedrības "Apvienība HIV.LV" valde rekomendē UNODC pārskatīt grantu programmas vadlīniju normu, kas prasa ierobežot administratīvus izdevumus ar 10 procentiem no pieprasīta finansējuma summas.
Faktiski, mazas biedrības jebkuru grantu uztvēr, kā mērķa ziedojumu kādas konkrētas problēmas risināšanai. Latvijas likums par sabiedriskā labuma organizācijām nosaka, ka ne vairāk kā 25 procenti no saņemtajiem ziedojumiem var tikt izlietoti administratīvajiem izdevumiem.  Biedrības “Apvienība HIV.LV” valde piedāvā UNODC piemērot tieši šo normu attiecībā uz nevalstisko organizāciju pieteikumiem UNODC grantu programmai, kas būtu atbilstoši reālai situācijai un pietiekami projektu kvalitātīvai izpildei. Šīs vasaras UNODC grantu shēmas uzsaukumā ar projektu pieteikumiem plāno piedalīties biedrības Fenikss SI, AGIHAS, Apziņas Ekoloģija un DIA+LOGS. Projektu pieteikumu iesniegšanas termiņš - 7. jūlijs.
 
02-07-2008
Daugavpils un Rēzeknes pilsētu pašvaldības ir uzsākušas sagatavošanas darbus, lai HIV profilakses punkti  darbotos arī viņu pašvaldībās.
Šādu punktu atvēršana, kur intravenozo narkotiku lietotājiem ir iespējams saņemt profesionālu palīdzību no speciālistiem, mainīt šļirces un veikt HIV eksprestestus, ļauj ierobežot ar asinīm pārnesamo infekciju saslimšanas gadījumu skaitu reģionā un apzināt patiesos narkomānijas izplatības apmērus. Profilakses punkta darbinieki nākotnē varētu arī palīdzēt izglītot sabiedrību par infekciju (HIV, hepatītu, tuberkulozes u.c.) un narkoatkarību profilaksi.