Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 

____ Aktualitātes 2008. gada septembrī _________
 
30-09-2008
Zviedru zinātnieki no Lundas universitātes izstrādājuši barojošu biezputru, kuras pamatā ir neapstrādāts piens, kas spēj apturēt diareju, no kuras cieš daudzi HIV inficētie. „Mums pašiem bija diezgan negaidīti, ka jaunais produkts spēj nostiprināt imūnaizsardzību,” norādījis profesors Ingemārs Ise Zviedrijas radio. Kā rāda pētījumi, tikai ar zālēm, kas kavē HIV vīrusa attīstību, nepietiek. Aptuveni 60 procenti HIV inficēto cilvēku cieš no smagas diarejas, kas var novest pie organisma atūdeņošanās. HIV inficētajiem cilvēkiem diareja var kļūt par iemeslu letālam iznākumam. Zviedru zinātnieku izstrādātā biezputra bagāta ar vielām, kuras iedarbojas uz kaitīgām baktērijām, vīrusiem un parazītiem, kuri var būt bīstami infekcijas novājinātam cilvēkam. Pētījumi Ugandā un Nigērijā rāda, ka jaunajai pārtikai piemīt vairākas labas īpašības tieši HIV/AIDS pacientiem – nostiprinās imūnā aizsardzība, uzlabojas asins analīžu rezultāti, pacienti pieņemas svarā un jūtas modrāki. Ingemārs Ise uzskata, ka zinātnieki nepietiekamu uzmanību pievērš darbam,, lai uzlabotu pārtiku HIV inficētajiem cilvēkiem. Viņa kolēģis Larss Ulovs Kallings – ANO eksperts AIDS jautājumos – saka: rezultāti, kuri iegūti Lundā, ir vairāk nekā daudzsološi. (http://www.ami-tass.ru/article/40784.html)
 
30-09-2008
Izveidota jauna Interneta vietne
www.antidrugfront.ru, kas ir sabiedriskās apvienības „Antinarkotiku fronte” iniciatīva. Galvenokārt šajā apvienībā darbojas starptautiskie žurnālisti, kas kādreiz strādājuši ārvalstīs un patiesi zina tematiku, par ko raksta. Kārtējo reizi nav nepieciešams pierādīt, ka narkotikas – tas ir kopējs posts, ar ko jācīnās visai pasaulei.

30-09-2008
Ukrainā izdots mācību metodiskais līdzeklis par HIV inficēšanās profilaksi mācību priekšmeta Veselības pamati ietvaros 1. līdz 9. klašu skolēniem. Lēmums par šāda mācību materiāla izdošanu tika pieņemts Ukrainas sanāksmes „Par valsts HIV profilakses, ārstēšanas, HIV inficēto un AIDS slimo personu atbalsta programmas 2004 – 2008 gadam un uzdevumi valsts programmas realizācijai 2009 – 2013 gadam”. Ukrainas Izglītības un zinātnes ministrija ziņo, ka tāpat tika arī pieņemts lēmums izveidot fakultatīvu kursu „Skola pret AIDS” 8. – 11. klašu skolēniem vispārizglītojošajās skolās, kā arī programmu profesionāli tehniskajām skolām un augstākās izglītības iestāžu pedagoģisko fakultāšu studentiem. Turklāt nolemts arī iekļaut šos jautājumus arī skolotāju sagatavošanas un kvalifikācijas paaugstināšanas programmās. (www.itpcru.org)

30-09-2008
Par jaunas klases medikamenta pret AIDS izgudrošanu piešķirta prēmija profesoram Janam Mjūnham (Jan Münch) no Ulmas universitātes klīnikas Virusoloģijas institūta. Par inovatīviem klīniskiem pētījumiem zinātnieks saņēmis Ernsta Vithofa Prēmiju (Dr.-Ernst-Wiethoff-Preis). Jaunā zinātnieka nopelni (Jans dzimis 1972. gadā) saistīti ar tāda jauna veida olbaltuma atklājumiem, kas aizkavē tālāku imūndeficīta vīrusa iekļūšanu cilvēka šūnas struktūrā. Ar biotehnoloģiju palīdzību zinātnieki izmainīja dabisko olbaltuma molekulāro struktūru, lai dotu tam lielāku efektivitāti cīņā ar vīrusiem. Atklājums jau tiek izmantots jaunu medicīnisku preparātu izgatavošanā. Prēmijas, kas tiek pasniegta jau sesto gadu, apmērs ir 25 000 eiro (www.study-in-germany.de)
 
29-09-2008
Speciālisti brīdina, ka tuvojas epidēmiskā sezona, kas izraisīs lielāku saslimstību ar gripu un arī daudz smagāku slimības gaitu. Iemesls šādām bēdīgām prognozēm ir jaunu gripas vīrusa štammu parādīšanās. Ārsti konstatē, ka epidēmiskajā periodā bērni slimo 9 – 10 reizes biežāk nekā pieaugušie. Gripa ir viena no tām saslimšanām, kas var izraisīt smagas komplikācijas, visbiežāk – sinusīts (deguna dobuma iekaisums), otīts (vidussauss iekaisums), angīna, bronhīts un citas infekciju saslimšanas. Vissmagākās komplikācijas saistītas ar pneimoniju. Pasaules mirstības rādītāji attiecībā uz gripas komplikāciju  – plaušu iekaisums – rāda, ka tā dēļ nomirst 7 līdz 42 procenti gripas pacientu. Laika periodā no 2007. gada oktobra līdz 2008. gada maijam tikai ASV reģistrēti 72 bērnu, kuri bija saslimuši ar gripu, nāves gadījumi. Viens no efektīvākajiem veidiem aizsargāties no gripas ir vakcinācija. Tiesa, vakcīnas var nesakrist ar izplatījušos gripas vīrusa veidu, parasti vakcīnas atbilst gripas vīrusam , kas cirkulē sabiedrībā, apmēram par 10 – 40 procentiem. Pēc ASV saslimšanu kontroles centra datiem, iepriekšējā sezonā tikai 68% A tipa gripas vīrusa (H1N1), 21% A tipa gripas vīrusu (H3N2) un 9% B tipa gripas vīrusa atbilda vakcīnu vīrusu īpašībām. Gripas profilaksē un ārstēšanā pašlaik nozīmīgu vietu ieņem pretvīrusu preparāti, starp kuriem visefektīvākais ir medikaments Tamiflu, kas bloķē vīrusa attīstību un izplatīšanos organismā, saīsina slimības simptomu izpausmes ilgumu, vājina intoksikāciju un būtiski samazina komplikāciju risku. www.medportal.ru
 
29-09-2008
Vai AIDS epidēmija varētu būt bijusi jau tālā pagātnē, bet mēs par to neko neesam zinājuši? Tā kā par HIV un AIDS mēs uzzinājām astoņdesmito gadu sākumā, tika uzskatīts, ka patiešām cilvēcei ir darīšana ar jaunu vīrusu. Bet vairāku cilvēku slimības vēsturu izpēte liecina, ka atsevišķi AIDS gadījumi bijuši jau piecdesmitajos gados. Piemēram, pēc II Pasaules kara Eiropā parādījās aizdomīgi plaušu iekaisumu, ko izraisīja pneimocistas, uzliesmojumi. Vēlāk beļģu  zinātnieki veica viruloģiskas analīzes, ar kuru palīdzību varēja izsekot HIV vīrusa priekšgājējus līdz pat 17. gadsimtam. Un lielākā daļa apzināto cilvēku, kuri visticamāk bija ģenētiski rezistenti pret HIV, izrādījās nākam no Ziemeļeiropas. Vai viņi varētu būt to cilvēku pēcteči, kuri palika dzīvi pēc epidēmijas?
Pilnu tekstu lasiet saitē http://www.apvienibahiv.lv/index.php?p=5309&lang=951
 
28-09-2008
Nākamgad VOAVA imūnglobulīnu vairs neiepirks.  Nākamgad Valsts obligātās apdrošināšanas veselības aģentūra centralizēti imūnglobulīnu vairs neiepirks. Līdz ar to nākamgad vairs netiks veikta imūnglobulīna ievadīšana pēc ērces koduma, jo šis medikaments vienkārši nebūs pieejams, vai arī ārstniecības iestādes varēs izmantot vienīgi no iepriekšējiem gadiem atstātos krājumus. Latvijas Infektoloģijas centra direktore Baiba Rozentāle norāda, Eiropā imūnglobulīns jau vairs netiek ražots, bet vairākās valstīs imūnglobulīna ievadīšana pēc ērču koduma vispār netiek veikta, jo tā iedarbība ilgst tikai aptuveni divas nedēļas, turklāt atkārtota ērces koduma gadījumā tas ir jāievada vēlreiz. Pretērču imūnglobulīns jāievada 72 stundu laikā pēc iespējamās inficēšanās. Pretērču imūnglobulīns ir medikaments, kas satur gatavas antivielas pret ērču encefalīta vīrusu. Cilvēki tiek aicināti vakcinēties pret ērču encefalītu jau laicīgi, jo tas ir visefektīvākais veids, kā pasargāt sevi no saslimšanas ar bīstamo slimību. (Sagatavots pēc Leta.)
 
28-09-2008
Tartu universitātes Biomedicīnas centrā pēta HIV vīrusu. Tartu universitātes Biomedicīnas centrā atvērts apvienotais medicīnas centrs, kurš apvienos sešas medicīnas fakultātes izpētes grupas, vēsta Igaunijas Nacionālā raidsabiedrība ERR. Kā pastāstīja jaunizveidotā centra vadītājs Ēro Vasars, centrs ir izveidots ar mērķi nodrošināt iespēju strādāt kopā dažādu nozaru speciālistiem, tādējādi paātrinot medicīnas zinātnes sasniegumu nokļūšanu līdz pacientiem. Centra grupas pēta HIV vīrusu un tā īpatnības Igaunijā, imūnsistēmu ietekmējošo AIRE gēnu, jautājumus, kuri saistīti ar cukurslimības imunoloģiskajiem mehānismiem, vielmaiņas ietekmi uz nervu un imūno sistēmu un ģenētiskos mehānismus, kuri ietekmē emocionālo uzvedību, kā arī meklē jaunus mērķus medikamentu attīstībai. Centrs ir saņēmis starptautisko atzinību un tā izveidi ar 78 miljoniem kronu (3,5 miljoniem latu) no Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzekļiem atbalsta Arhimēda fonds. (Sagatavots pēc LETA.)

26-09-2008
Pretgripas pošu sadārdzināšanos ir grūti izskaidrot, jo daudzi ražotāji nav paaugstinājuši savas vakcīnas cenu. Piemēram, vienas no lielākām farmaceitiskās kompānijas GlaxoSmithKline Latvijas nodaļas vadītājs un Starptautisko farmaceitisko firmu asociācijas vadītājs Dins Šmits paziņoja, ka GlaxoSmithKline šogad nav mainījusi savas pretgripas vakcīnas cenu, tā esot saglabājusies pērnā gada līmenī. Acīmredzot ārstniecības iestādes un ģimenes ārsti, paaugstinot samaksu par pretgripas potēšanos, šādi ir reaģējuši uz inflāciju, - farmaceiti šo sadārdzināšanos citādi nespēj izskaidrot. Tagad šā pakalpojuma cena ir pieaugusi par 25 procentiem. Atgādinām, ka ar HIV vīrusu inficētajiem vakcinēšanās pret gripu ir dzīvībai vitāli svarīga! Sabiedriskās organizācijas, tāpat kā iepriekšējos gados, centīsies HIV inficētos un AIDS slimos nodrošināt, lai viņi varētu bez maksas potēties pret gripu. Pirmos saslimšanas gadījumus ar gripu Latvijā parasti reģistrē oktobrī. Pacientiem ar hroniskām slimībām, bērniem no 6 mēnešiem līdz 2 gadu vecumam un cilvēkiem, kas vecāki par 65 gadiem valsts kompensē vakcināciju pret gripu  50% apmērā .
 
26-09-2008
Speciālisti brīdina, ka pieaug HIV vīrusa nēsātāju skaits starp narkotiku lietotājiem. Kā publicēts britu medicīnas žurnālā Lancet, iespējams, ka pasaulē aptuveni trīs miljoni cilvēku, kas intravenozi ievada narkotikas, ir HIV vīrusa nēsātāji, bet deviņas valstīs vairāk nekā 40 % narkomānu ir inficēti. Šā ziņojuma autori ir satraukušies par datu trūkumu no Āfrikas, taču jau zināms, ka šajā kontinentā narkomāniem ir paaugstināts inficēšanās risks. Jaunās Dienvidvelsas Universitātes speciālisti konstatējuši, ka pasaulē pieaug to cilvēku skaits, kas narkotikas ievada intravenozi, kā arī ar HIV inficējušos skaits viņu vidū. Vīruss pārsvarā tiek nodots, daudziem lietojot vienu un to pašu šļirci. Dažās Dienvidaustrumāzijas valstīs, Latīņamerikā un Rietumeiropā ar HIV inficēto narkomānu skaits ir pārkāpis 40 procentu robežu. Igaunijā tas ir lielāks kā 72 %, Krievijā – aptuveni 37 %, kamēr Lielbritānijā tikai 2,3 % narkomānu ir ar HIV inficēti. Bet Austrālijā un Jaunzēlandē šis rādītājs ir vēl zemāks – tikai 1,5 %. Speciālisti norāda, ka šīm valstīm izdevies sasniegt šādu rezultātus, pateicoties 1980-tajos gados ieviestai lietoto šļircu apmaiņai pret nelietotām. Ziņojumā uzsvērts, ka patlaban nepieciešamība attīstīt šādus projektus ir kļuvusi acīmredzama. “Plašā HIV izplatība starp tiem, kas narkotikas ievada intravenozi, ir nopietna medicīniskā problēma globālā apjomā,” brīdina ziņojuma autori. (www.BBCRussian.com
)
 
25-09-2008
ZCVA: Zāļu aģentūru pakalpojumu sadārdzināšanās medikamentu cenu celšanos neizraisīs. Zāļu valsts aģentūras (ZVA) un Zāļu cenu valsts aģentūras (ZCVA) publisko pakalpojumu sadārdzināšanās neveicinās zāļu cenu celšanos, norāda ZCVA vadības vecākā speciāliste Līga Lange. Nepamatots ir Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) paziņojums par gaidāmo zāļu cenu celšanos, jo farmaceitisko firmu izdevumu struktūra nav publiski pieejama, kā arī tā nav atspoguļota SIFFA paziņojumā, tādēļ nav iespējams veikt precīzus aprēķinus par izdevumu izmaiņu ietekmi uz zāļu cenām. vairāk>>>
 
25-09-2008
23. septembrī Veselības ministrijā notika Valsts operatīvās medicīniskās komisijas sanāksme, lai apspriestu situāciju saistībā ar A hepatīta uzliesmojumu valstī.
Tikšanās laikā, veselības aprūpes nozares speciālisti atzīmēja šā gada laikā A hepatīta slimnieku skaita palielināšanos un prognozēja augsta saslimstības līmeņa saglabāšanos arī turpmākajos mēnešos, taču norādīja, ka šī nav ārkārtas situācija. Šā gada pirmajos astoņos mēnešos ar A hepatītu saslimuši 527 cilvēki.

24-09-2008
Amerikāņu zinātnieki radījuši vienkāršu aizsardzības līdzekli, ko barojošām mātēm uzlikt uz krūts gala, lai barošanas laikā zīdaiņus pasargātu no inficēšanās ar HIV, ziņo BBC. Viens no šā aizsardzības līdzekļa radītājiem inženieris ķīmiķis Stefens Džerards (Stephen Gerrard) izstrādāja ierīci, kas barošanas laikā dezinficē mātes pienu. Šajā ierīcē iepilda mazgāšanas līdzekli, ko izmanto bioķīmiķi, lai priekš analīzēm denaturētu olbaltumvielas. Ierīcē atrodas vates slānis, kas piesūcināts ar ķīmisku vielu, lai dezaktivizētu vīrusu. Lai šī viela iznīcinātu vīrusu, nav nepieciešama termiska apstrāde. Pieminētais aizsarglīdzeklis tika eksponēts starptautiskā saietā ASV, kurā tika iepazīstināti ar novitātēm HIV ārstēšanā. Tas nebija vienīgais  aizsarglīdzeklis mātēm, kas baro zīdaiņus. Citi zinātnieki piedāvāja ierīci, kas uzkarsē sievietes krūts galu un tādējādi dezinficē mātes pienu. Tiesa, eksperti uzskata, ka šīs ierīces ekspluatēšana prasa pārāk daudz laika, tāpēc vairumam jauno māmiņu šķitīs neērta. Daudz ātrāk un ērtāk ir barojot izmantot aizsarglīdzekli, kur ir tikai ar ķīmisku vielu jāpiesūcina vate. (
www.medicinform.net)
 
24-09-2008
Juridiskā komisija atbalsta vēlēšanu tiesības ieslodzītajiem. Saeimas Juridiskā komisija atbalstīja grozījumus Eiropas Parlamenta vēlēšanu likumā, paredzot vēlēšanu tiesības arī personām, kuras izcieš ar brīvības atņemšanu saistītu sodu vai kurām kā drošības līdzeklis piemērots apcietinājums. Personas, kas atrodas ieslodzījumā, varēs balsot pa pastu. Balsošanai varēs pieteikties, vēlēšanu iecirkņa komisijai noteiktā termiņā nosūtot attiecīgu iesniegumu. Vēlēšanu zīmes vēlētājs saņems ne vēlāk kā 24 dienas pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanu dienas. Grozījumi Eiropas Parlamenta vēlēšanu likumā izstrādāti, ņemot vērā Eiropas Cilvēktiesību tiesas Lielās palātas spriedumu „Hirst pret Apvienoto Karalisti”, kurā atzīts, ka vispārīgs, automātisks un nekritisks vitāli svarīgu tiesību ierobežojums neatbilst Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijai.
 
24-09-2008
Patlaban notiek vairāk nekā 30 HIV vakcīnu testēšana, kurā iesaistīti cilvēki. Ja tiks atklāta profilaktiska HIV vakcīna, tas ļaus ierobežot infekcijas izplatīšanos, novērsīs jaunus inficēšanās gadījumus, kā arī mazinās slimības progresēšanu tiem, kam ir HIV. Korporācija Mymetics savā saitā www.mymetics.com
ziņo, ka viņu izstrādātā HIV vakcīna ir veiksmīgi izturējusi pārbaudījumus laboratorijā un testēšanu uz dzīvniekiem. Šī vakcīna iedarbojas uz gļotādu, tās iedarbības mērķis ir dzimumorgānu gļotādā radīt tādu vidi, kas seksa laikā neļautu vīrusam iekļūt organismā. Izmēģinot vakcīnu, to ievadīja rēzusu makakām. Pēc tam dzīvniekiem vagināli ievadīja mainītu HIV vīrusu, tas ir, mainītu tā, lai varētu inficēt pērtiķus. Šim procesam vajadzēja imitēt HIV vīrusa nodošanu vaginālā seksa laikā. Rezultāti izrādījās pārsteidzoši. Ņemot vērā veiksmīgo iznākumu, tika uzsākta nākamā klīnisko pētījumu fāze, kurā vajadzēs noskaidrot, cik droša šī vakcīna ir cilvēkam. Šos pētījumus plāno veikt šā gada novembrī. HIV eksperti un farmaceitiskās kompānijas uzskata, ka līdz šim ir tērētas milzīgas summas, lai izstrādātu un pārbaudītu neperspektīvas vakcīnas. Tiesa, patlaban paaugstināta uzmanība tiek pievērsta jauna veida HIV vakcīnas radīšanai, kas iedarbotos uz gļotādu. Tās galvenais uzdevums ir “izveidot pirmo frontes aizsardzības līniju” – aktivizēt īpašu antivielu rašanos dzimumorgānu gļotādā, lai aizkavētu vīrusa nonākšanu organismā.
 
22-09-2008
Jūs varat noskatīties sekojošus jaunus videomateriālus (krievu valodā):
"Kāpēc AIDS Latvijā izplatās starp pavisam jauniem cilvēkiem?" http://www.tvnet.lv/onlinetv/tv5/medline/article.php?id=317334#video_anchor
 
"Tad kāpēc Krievija saka "NĒ" metadonam?" https://www.youtube.com/watch?v=9ZZKB5lTtbc  vai http://drogriporter.hu/en/node/1086
 
21-09-2008
Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) statistiskie dati. Uz 2008. gada 4. septembri HIV noteikts 4154 pacientiem (SVA ziņo par 4181 uz 31. augustu). LIC uzskaitē ir 2841 pacients, no tiem antiretrovirālā terapija (ARVT) nepieciešama 607 pacientiem, bet tā tiek nodrošināta 359 pacientiem. (SVA ziņo par 609 pacientiem AIDS stadijā.) No visiem pacientiem, kuri ir LIC uzskaitē, dubultinfekcija HIV+STS 480, HIV+HBV 190, HIV+HCV 1801. Latvijā tiek izmantotas 83 dažādas ARVT kombinācijas, tas ir vidēji viena uz četriem pacientiem. 8 pacientiem konstatēta krusteniskā rezistence, 7 ārstējas ar Fuzeonu, viens ar Raltegravīru. Vislētākā no izmantojamajām kombinācijām izmaksā 309 Ls mēnesī (2708 Ls gadā), bet visdārgākā 2472 Ls mēnesī (29677 Ls gadā). Ārstēšana ar jaunākās paaudzes medikamentiem mēnesī izmaksā 1496 Ls (17985 Ls gadā). Vidējais terapijas izmaksu rādītājs uz vienu pacientu ir 638 Ls mēnesī (7650 Ls lati) gadā. Viena testa, lai noteiktu rezistenci, izmaksas ir 475 lati. No visiem pašlaik uzskaitē esošiem pacientiem 1931 pacients – narkotiku lietotājs, vīriešu, kam ir sekss ar vīriešiem – 110, biseksuālas personas – 44, heteroseksuālas personas – 2556. ARVT budžets 2008. gadam ir 1,2 miljoni latu, 2009. gadam nepieciešami 1,3 miljoni latu, bet 2010. gadam – 1,35 miljoni latu. HIV inficētajām sievietēm piedzimuši 290 mazuļi. (Avots: LIC ziņojums HIV infekcijas, tuberkulozes un seksuālās transmisijas infekciju izplatības ierobežošanas koordinācijas komisijai 17. septembrī.)
 
21-09-2008
Amerikāņu pētījums parādījis, ka grūtnieču vakcinācija pret gripu aizsargā ne tikai māti, bet arī bērnu pēc piedzimšanas. Ņemot vērā, ka pretgripas vakcīna nav rekomendējama bērniem līdz sešu mēnešu vecumam, pētījuma rezultāti kalpo kā vēl viens arguments grūtnieču vakcinācijai. Džonsa Hopkinsa universitātes zinātnieki novērojuši 340 Bangladešas sievietes ar 2004 – 2005 gadā dzimušiem zīdaiņiem. Viena daļa sieviešu bija vakcinētas pret gripu, bet pārējās vakcīnu nebija saņēmušas. Izrādījās, ka vakcinēto sieviešu bērnu risks saslimt ar gripu pirmajās 24 dzīves nedēļās ir par 63 procentiem mazāks, nekā nevakcinēto sieviešu bērniem. Gripas infekcijas dēļ grūtniecības laikā var veidoties komplikācijas – bērna attīstības traucējumi vai pat mazuļa bojāeja. ASV kontroles un slimību profilakses centri rekomendē grūtniecēm vakcinēties pret gripu jau desmit gadus, taču tikai neliels skaits sieviešu ievēro šo rekomendāciju.
 
20-09-2008
NVO Institūts un Kopienu fondu kustība aicina biedrības un nodibinājumus 2008. gada 3. oktobrī piedalīties konferencē par ziedojumu piesaisti „100 veidi kā piesaistīt ziedojumus”. Konferences mērķis ir diskusija par jaunākajām tendencēm ziedojumu piesaistes veidos, likumdošanas jaunumiem un labas prakses piemēriem. Konferencē var piedalīties biedrību un nodibinājumu pārstāvji. No katras organizācijas aicinām deleģēt vienu dalībnieku. Kopējais dalībnieku skaits ir 100, turklāt 50% dalības vietu rezervētas dalībniekiem no reģioniem. Konferenci finansē WINGS Global Fund un Īpašu uzdevumu ministra sabiedrības integrācijas ministra sekretariāts. Dalībnieku reģistrācija līdz 29. septembrim. Sīkāk www.nvoinstituts.lv
 
20-09-2009
18. septembrī notika Rīgas reģiona resursu centra un Zemgales reģiona resursu centra koordinatoru tikšanās ar ĪUMSILS sekretāru J.Asaru par NVO reģionālo resursu centru darbību 2009. gadā. Tikšanās notika, lai noskaidrotu Sekretariāta nostāju attiecībā uz NVO reģionālo resursu centru (RRC) turpmāko darbību un sadarbību ar plānošanas reģioniem. J.Asars apliecināja, ka nākošajā gadā tiks turpināts piešķirt finansējumu plānotajā apjomā RRC darbībai. Turklāt, lai stiprinātu sabiedrības integrāciju visos tās aspektos, ir plānots sekmēt RRC sadarbību ar plānošanas reģionu institūcijām. Sarunā J.Asars uzsvēra, ka Sekretariāts turpinās ieviest valsts programmas, piešķirt finansējumu trīs prioritātēs - NVO līdzdalība; mazākumtautību integrācija; atbalsts tautiešiem ārzemēs. Piezīme: kārtējā Nevalstisko organizāciju un Ministru kabineta sadarbības memoranda īstenošanas padomes sanāksmē 24. septembrī notiks diskusija par ĪUMSILS iespējamo likvidāciju, institūcijas kompetenču pārdali un to iekļaušanu Bernu un gimenes lietu ministrijā.
 
18-09-2008
Valsts sekretāru sanāksmē tālākai apstiprināšanai virzīts Ministru kabineta noteikumu projekts par ārstniecības atbalsta personu sertifikācijas kārtību un sertificējamo ārstniecības atbalsta personu profesiju sarakstu. Ārstniecības likums nosaka, ka ārstniecības atbalsta personas ir personas, kurām nav tiesību nodarboties ar ārstniecību, bet kuras ir tieši saistītas veselības aprūpes procesa nodrošināšanā (piemēram, biomehāniķis, zobu tehniķis, sociālais aprūpētājs, sociālais darbinieks, uztura speciālists, sabiedrības veselības speciālists u.c.). Par sertifikācijas institūciju apstiprināta Latvijas Ārstniecības personu profesionālo organizāciju savienība, kas noteiks sertifikācijas eksāmenu programmas, informēs par sertifikācijas prasībām un eksāmenu programmām, organizēs eksāmena norisi, veiks resertifikāciju un citus ar sertifikāciju saistītos uzdevumus.
 
18-09-2008
Atvērtās Sabiedrības institūts sāk pieņemt iesniegumus stipendiju saņemšanai.
Šīs stipendiju programmas mērķis ir atbalstīt talantīgus žurnālistus, zinātniekus, ekspertus, aktīvistus un citus sabiedriskus darbiniekus tādu projektu realizēšanā, kas spēj ietekmēt sabiedrības viedokli un izraisīt pārmaiņas politiskajā vidē. Konkurss ir atvērts visai pasaulei. Īpaša uzmanība tiks pievērsta tiem pieteikumiem, kas pieskarsies sekojošai tematikai: “Nacionālā drošība un atvērta sabiedrība”, “Pilsonība, piederība un marginalizācija”, “Advokācijas stratēģija un metodes un pilsoniskās sabiedrības iesaistīšana lēmumu pieņemšanas procesā”, “Autoritārisma apzināšana un izprašana”. Tiks atbalstīts arī neliels skaits pieteikumu, kas ir ārpus šo tēmu loka, taču ir cieši saistīti ar Atvērtās Sabiedrības institūta prioritātēm. Projektus var pieteikt grāmatu, rakstu, interneta resursu, dokumentālo filmu un fotogrāfiju formātā. Tāpat tiks atbalstīti projektu pieteikumi, kas virzīti uz jaunu kampaņu vai jaunu organizāciju veidošanu. Pieteikumi tiks izskatīti to ienākšanas secībā. Programma nefinansēs studijas vai darbu pie disertācijas. Vairāk informācijas par programmu var iegūt www.soros.org/initiatives/fellowship/
 
18-09-2008
Jaunais preparāts pret HIV ir vienkāršāk lietojams un drošāks pār savu priekšteci.
Patlaban fūzijas inhibitoru  grupā ir tikai viens preparāts - enfuvirtīds (fuzeons), kas tiek nozīmēts cilvēkiem, kam ir krusteniskā rezistence. Proti, tiem, kuriem vīruss kļuvis noturīgs pret citu grupu preparātiem. Taču tagad fuzeonam var parādīties konkurents – cits fūzijas inhibitors TRI-1144. To izstrādāja farmācijas kompānija Trimeris. Tiek lēsts, ka TRI-1144 iedarbība būs ilgāka, kā arī būs mazāk blakņu, nekā iepriekšējam preparātam. Tiesa, kompānija Trimeris neplāno turpināt preparāta klīniskos pētījumus. Iespējams tāpēc, ka mēģinās licenci pārdot citai farmācijas firmai. Trimeris veica tikai pirmo TRI-1144 klīnisko pētījumu fāzi, kurā konstatēja šā preparāta nekaitīgumu. Šajos pētījumos atklājās, ka TRI-1144 ir labi panesams un to, atšķirībā no fuzeona, drīkst injicēt tikai vienu reizi dienā. Turklāt šis preparāts injekcijas vietā neizraisa alerģisku reakciju. Fūzijas inhibitori iztraucē HIV vīrusa un CD4 šūnas saplūšanu. Šī preparātu grupa ir speciāli radīta tiem cilvēkiem, uz kuriem vairs neiedarbojas citu grupu preparāti. Šī iemesla dēļ fūzijas inhibitori netiek nozīmēti tiem, kas pirmoreiz uzsāk antiretrovīrusu terapiju. Fūzijas inhibitori ir komplicēti peptīdi, kuru molekulas ir tik lielas, ka tās var ievadīt tikai injicējot. (www.HIVandHepatitis.com)
 
17-09-2008
Interesanti jaunumi no Krievijas:
Krievijas Aizsardzības ministrija ir apņēmusies panākt jauniesaucamo obligātu pārbaudi uz HIV infekciju.
Ministrijā jau ir sagatavoti atbilstoši priekšlikumi Federālās likumdošanas izmaiņām. Krievijas armijā saslimstības līmenis ar HIV/ AIDS ir 0,3 līdz 0,5 % no kopējā saslimušo skaita valstī. Likumi, kuri pašreiz darbojas Krievijā, nepieļauj jauniesaucamo obligātu pārbaudi uz HIV infekciju. Obligāti pārbauda tikai donorus, speciālistus, strādājošus ar HIV inficētajiem, ginekoloģisko nodaļu personālu, personas, kuras saņem Krievijas pilsonību, militāro augstskolu reflektantus un profesionālus kareivjus. Atklājot HIV infekciju, jauniesaucamie tiek atlaisti no Bruņotajiem spēkiem un nosūtīti ārstēties kā civilpersonas. Ja runa iet par karavīru sastāvu, tad katrā situācijā jautājums tiek risināts individuāli – atkarībā no slimnieka veselības stāvokļa.
 
Krievijas Federācijas Veselības aizsardzības pārvaldes galveno narkologu sanāksmē Narkotiku aprites kontroles Federālā dienesta direktors V.Ivanovs paziņoja par nepieciešamību mainīt valsts politiku attiecībā pret narkotiku atkarīgajiem. „Mēs uzstājamies pret no narkotikām atkarīgu cilvēku sodīšanas politiku un esam par medicīniskās palīdzības sniegšanu viņiem. Bet sodiem pret narkobaroniem un narkodīleriem ir jākļūst bargākiem,” Ivanovs teica. ”Narkotiku atkarība, tā ir slimība un prasa, pirmkārt, medicīnisku iejaukšanos. Krievijā nepieciešams ieviest alternatīvo ārstēšanas sistēmu brīvības atņemšanas vietā. Šim nolūkam ir jāizveido speciālas tiesas, pēc kuru lēmuma, atsevišķos gadījumos narkotiku atkarīgajiem tiks nozīmēta piespiedu ārstēšana.” Viņš arī atzīmēja, ka tā tas jau notiek vairākās valstīs. Pašlaik Krievijas Federācijā uzskaitē ir 538 tūkstoši narkomānijas slimnieku, no tiem 90% ar opiātu atkarību. Reālais šādu skaits  slimnieku ir apmēram piecas reizes vairāk, t.i. 2-2,5 miljoni cilvēku. Kā atzīmēja Ivanovs, lai pašā saknē izmainītu situāciju, ir jāveido jauna valsts politika cīņai ar narkomāniju.  
 
15-09-2008
Šodien apstiprināti jauni Ministru kabineta noteikumi, kas nosaka ar noteiktām slimībām slimojošu pacientu reģistra izveides, papildināšanas un uzturēšanas kārtību.
Reģistra izveides mērķis ir vienotas ar noteiktām slimībām slimojošu pacientu informācijas datu bāzes izveidošana, lai iekļautos datus izmantotu veselības aprūpes nozares statistisko pārskatu sagatavošanai, zinātniskiem un pētnieciskiem nolūkiem. Ministru kabineta noteikumi nosaka iekļaujamās informācijas apjomu, informācijas sniegšanas veidus un termiņus, kā arī papildus prasības fizisko personu datu aizsardzības nodrošināšanai. Paredzēts, ka reģistrā tiks iekļauta informācija par pacientiem, kuriem diagnosticēta tuberkuloze, cukura diabēts, onkoloģiskās slimības, psihiski un uzvedības traucējumi, arodslimības, alkohola psihozes, alkoholisms, psihoaktīvo vielu atkarība, alkohola akūta intoksikācija vai kaitējoša pārmērīga lietošana, multiplā skleroze, iedzimtas anomālijas, kā arī pacienti, kuri guvuši traumas un ievainojumus.
 
15-09-2008
Zinātnieki apgalvo, ka aptuveni divām trešdaļām cilvēku, kas hroniski sirgst ar C hepatītu, var būt paaugstināts cukura līmenis asinīs, ziņo Reuters. Daudzi pacienti, kuriem ir hroniska C hepatīta forma, nepievērš pietiekamu uzmanību tam, kāds viņiem ir glikozes līmenis asinīs, norāda Gaosjunas medicīnas universitātes (Taivāna) doktors Mings Lungs Ju (Ming-Lung Yu). Šī pētījuma rezultāti bija publicēti izdevumā American Journal of Gastroenterology. Zinātnieki salīdzināja 447 cilvēku, kuri neslimo ar C hepatītu, un 522 cilvēku, kuri slimo ar hronisku C hepatīta formu, - izpētītas glikozes līmeņa novirzes no normas viņu asins analīzēs. Izrādījās, ka pacientiem, kuri cieš no C hepatīta, ir ievērojami lielāks risks, ka palielināsies glikozes līmenis asinīs, nekā tiem, kas nesirgst ar šo slimību. Pēc speciālistu domām, tas ir ļoti satraucošs atklājums, jo paaugstināts glikozes līmenis asinīs laika gaitā var izraisīt diabētu. Lai novērstu šādu situāciju, pacientiem ar hronisku C hepatītu ieteicams regulāri pārbaudīt glikozes līmeni asinīs. Tādējādi iespējams savlaicīgi sākt ārstēšanos, kā arī ievērot profilakses pasākumus, iesaka eksperti. (www.medicinform.net
)
 
15-09-2008
Grupas "Queen" labdarības bezmaksas koncertu Ukrainas pilsētā Harkovā apmeklēja apmēram 300 tūkstoši cilvēku. Pasākums bija veltīts cīņai ar AIDS. Visas ziņas par to Jūs varat uzzināt portālā www.lifemustgoon.net
.  Koncerta organizatori iepriekš uzsvēra, ka Harkova ir studentu pilsēta un tieši jaunatne ir visvairāk pakļauta inficēšanās riskam. "Queen" kopā ar Polu Rodžersu divas ar pusi stundas garajā koncertā izpildīja 28 dziesmas un divas instrumentālas kompozīcijas. Ar koncertu Harkovā "Queen" atklāja savu lielo Eiropas tūri. "Queen" ieradīsies Latvijā 17. septembrī un 19. septembrī sniegs koncertu "Arēnā Rīga".
 
15-09-2008
No septembra vidus līdz gada beigām Centrālā Statistikas pārvalde pētīs Latvijas iedzīvotāju veselības stāvokli un dzīvesveidu.
Apsekojuma laikā tiks apkopotas ziņas arī par veselības aprūpes pakalpojumu izmantošanu un pieejamību, saistībā ar iedzīvotāju sociāli ekonomiskiem rādītājiem. Pārvalde norāda, lai iegūtu datus, tās darbinieki lūgs iedzīvotājus intervijai. Pārvalde uzsver, ka dati būs konfidenciāli un no pētījuma rezultātiem nebūs noprotami dati par atsevišķa indivīda veselības stāvokli.
 
15-09-2008
Pašreiz Krievijā darbojas vairāk nekā 400 programmu cīņai ar HIV, puse no tām tiek virzītas uz infekcijas profilaksi. Tomēr iedzīvotāju zināšanu līmenis par HIV vēl joprojām ir ļoti zems. Pēc pēdējo Krievijas Patērētāju tiesību uzraudzības dienesta (Роспотребнадзор) pasūtīto socioloģisko aptauju rezultātiem ir konstatēts, ka 40% Krievijas iedzīvotāju vēl aizvien domā, ka HIV var iegūt no odu kodieniem. Bez tam, kā vērtē Krievijas Patērētāju tiesību uzraudzības dienests, pēdējā laikā tolerance pret HIV inficētajiem Krievijā samazinājusies par 7%. Bieži sastopama negatīvi diskriminējoša attieksme. Šobrīd sēdēt pie viena galda ar HIV inficētu cilvēku atteiktos vairāk aptaujāto nekā pagājušajā gadā.
 
Mehiko starptautiskās AIDS konferences laikā, institūta „Atvērtā Sabiedrība” ("Open Society Institute") kaitējuma mazināšanas starptautiskā programma ir uzsākusi kampaņu „Kur tu esi, Metadon?”, lai palielinātu informētības līmeni par metadonu un buprenorfīnu. Metadons un buprenorfīns – tās ir dzīvībai svarīgas zāles, kuras palīdz apturēt HIV infekcijas izplatīšanos un uzlabo pacientu līdzestību antiretrovīrusu terapijai. Neskatoties uz to, šīs zāles ir pieejamas tikai 10% no tiem, kuriem tās nepieciešamas. Mehiko konferences laikā divi krāšņos kostīmos ģērbti supervaroņi – Cilvēks–Metadons un Buprenorfīna Skaistulīte – dalīja plakātus, atklātnes un informatīvos materiālus par šo zāļu nepieciešamību. Šī kampaņa turpinās arī pašlaik, pēc konferences beigām. Piedalieties tajā un pastāstiet par to citiem! Aicinām apmeklēt mājas lapu www.wheresthemethadone.org un piedalīties kampaņā! Tā ir pieejama krievu, angļu un spāņu valodās un satur informāciju par metadonu, buprenorfīnu un labumu, ko tie dod opiātu lietotājiem un sabiedrībai kopumā.
 
14-09-2008
Pagaidām salviju lietošana Latvijā netiks aizliegta, bet Veselības ministrija (VM) sasaukusi darba grupu šajā jautājumā.
Pagaidām nav iespējams runāt par salviju tirdzniecības un lietošanas aizliegumu Latvijā, informē VM Komunikācijas departamenta direktore Egita Pole. Pirms aizlieguma noteikšanas VM speciālistiem par šiem jautājumiem ir jārunā ar narkologiem, noskaidrojot, vai šāds aizliegums varētu būtiski mainīt situāciju. Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra Narkoloģiskās palīdzības dienesta vadītāja Astrīda Stirna uzskata, ka šāds aizliegums pagaidām nav nepieciešams. Līdz šim centrā nav bijusi saskarsme ar salvijas lietošanas gadījumiem. Turklāt Stirna norādīja, ka salvijām līdzīgu halucinogēnu efektu izraisa arī, piemēram, "mušmires", taču tas nenozīmē, ka ar likumu būtu jāaizliedz šo sēņu lasīšana, jo saprātīgi domājošs cilvēks arī bez likuma tās neizdomās lietot uzturā. Dabā ir sastopami vairāki salviju veidi, taču tikai "salvia divinorum" jeb dievišķā salvija tiek uzskatīta par augu, kas satur psihotropas vielas, kuras to lietotājiem var izraisīt halucinācijas un neprognozējamu rīcību,  norāda Sabiedrības veselības aģentūras pētnieks Mārcis Trapencieris. Lietuva un Igaunija salvijas lietošanu un izplatīšanu ir aizliegušas. Plašāks materiāls par šo lietu: Страсти по шалфею
 
14-09-2008
Vīrusu dezaktivācija asins plazmas preparātos ir obligāta procedūra vairākās valstīs pirms asins pārliešanas bērniem, dzemdētājām, cilvēkiem ar imūnsistēmas traucējumiem, pacientiem pēc orgānu transplantācijas, kā arī pirms ķirurģiskām operācijām, kas prasa lielus apjomus plazmas tranfūziju. Sistēma MacoTronic (Francija) iznīcina HIV vīrusu, hepatītu B un C vīrusu, citomegalovīrusu un daudzus citus pazīstamus vīrusu slimību izraisītājus asins preparātos. Vairāk nekā 3 miljoni plazmas vienību, kas apstrādātas ar šo sistēmu, tika veiksmīgi pārlietas Eiropā. Sistēmas izmantošana ļauj likvidēt „krustošanās inficēšanās” risku, kas rodas, apvienojot vairāku plazmu materiālus no dažādiem donoriem. Turklāt maksimāli samazinās risks nodot kādu no vīrusu infekcijām. Sistēmu MacoTronic savā darbībā pielieto Asins centri vairākās valstīs: Austrijā, Argentīnā, Vācijā, Nīderlandē, Kanādā, Norvēģijā, Lietuvā, Polijā, Šveicē, Japānā.
 
Tervise Arengu Instituut, Igaunija: pagājušajā gadā veiktā pētījuma rezultāti nav iepriecinoši – trešdaļa pusaudžu vecumā no 15 – 16 gadiem lietojuši narkotikas. Jauno cilvēku skaits, kas kaut vai vienreiz dzīvē ir pamēģinājuši kādu no narkotikām katru gadu pieaug. Īpaši šo jauniešu skaits palielinās vecuma grupā no 15 – 16 gadiem, ziņo Igaunijas Veselības attīstības institūts, atsaucoties uz pētījumu par narkotiku un alkohola lietošanu jauniešu vidū. 1995. gadā līdzīga pētījuma rezultāti bija labāki – tikai 7 procenti jauno cilvēku bija mēģinājuši narkotikas. Pēc četriem gadiem šo jauniešu skaits pieauga līdz 14 procentiem. Pagājušā gada dati liecina, ka jau trešdaļa jauniešu lieto narkotikas. Šo gadu laikā populārākā narkotika ir viena un tā pati – marihuāna vai hašišs. Ja salīdzina 2003. gada un 2007. gada datus, var redzēt, ka kritusies amfetamīnu popularitāte, bet pieaudzis smago narkotiku – heroīna, kokaīna, ekstazy un LSD - lietotāju skaits. 62 procenti no tiem, kuri pamēģina narkotikas, ir zēni, bet 38 procenti – meitenes.
 
Populārais vīriešu žurnāls Men’s Health septembrī iznācis ar informatīvu pielikumu par HIV/AIDS „Ko tu par sevi zini?”. Tas ir speciāls ieliktnis katrā žurnālā Z –Card formātā, ko no žurnāla lapas lieluma bukleta var salikt kredītkartes lieluma bukletiņā. Vienā materiāla pusē ir informācija par HIV un iespējām no tā izsargāties, otrā pusē – joku tests par „baltajiem plankumiem tavā galvā”. Vienā no bukletiņa kabatiņām ir ievietots prezervatīvs. Mūsdienās HIV seksuāla transmisija kļūst arvien izplatītāka un HIV/AIDS epidēmija skar visu sabiedrību. Turklāt lielākā daļa jauno HIV gadījumu ir starp gados jauniem vīriešiem – šī grupa saskan ar žurnāla mērķauditoriju, kas izskaidro žurnāla interesi par HIV/AIDS tēmu.
 
Vācu policija slēgusi konditorejas veikalu Berlīnē, kas tirgoja šokolādi ar halucinogēnām sēnēm un kaņepju ledenēm. 23 gadus vecais veikala īpašnieks tika arestēts uz aizdomu pamata par narkotiku glabāšanu. Veikals atrodas modernā rajonā Berlīnes Austrumos, kas pazīstams ar savu nakts dzīvi. Kratīšanas laikā veikalā tika atrastas 120 šokolādes tāfelītes ar halucinogēno sēņu pildījumu un milzīgs daudzums kaņepju ledeņu. Bez tam policija konfiscēja arī 70 dažādu narkotiku paciņas, apmēram 20 paštītas marihuānas cigaretes, tabletes un vairākas burciņas ar medu, kas arī saturēja narkotikas. Policijas darba laikā tika arestēts arī kāds pircējs, kas narkotiku reibumā mēģināja no policista nopirkt halucigēno sēņu paciņu (
www.mirror.co.uk).

Speciālisti brīdina: Izraēla HIV/AIDS epidēmijas priekšā. Šāgada septiņu mēnešu laikā HIV inficēto skaits Izraēlā pieaudzis par 71 procentu, teikts Veselības aizsardzības ministrijas ziņojumā. Šajā laikā Izraēlā reģistrēti 213 HIV inficēšanās gadījumi. Pērn šādā pat laika periodā valstī bija reģistrēti 124 HIV gadījumi. Izraēlas veselības aizsardzības ministrija atteikusies komentēt jauniegūtos datus, jo „dažādu tendenču analīzei ir jāņem vērā gada dati, nevis pa mēnešiem.”
 
ANO: heroīns un kokaīns iziet no modes. ANO Narkotiku un noziedzības apkarošanas birojs publicējis ziņojumu par situāciju ar sintētiskām narkotikām pasaulē Amphetamine and Ecstasy. 2008 Global ATS Assesment.
Ziņojuma autori norāda, ka tradiocionalās narkotikas kā kokaīns un heroīns iziet no modes, jo tos aizvieto extacy, amfetamīns un metamfetamīns. Saskaņā ar ziņojumu, pasaulē gada laikā tiek izgatavots līdz 495 tonnām sintētisko narkotiku (312 tonnas 1998. gadā), to globālā tirgus vērtība sasniegusi 65 miljardus dolāru. 2007. gadā šīs narkotikas vismaz reizi ir pamēģinājuši miljons iedzīvotāju. Tiesa, šie rādītāji ir aptuveni – atšķirībā no tradicionālām narkotikām neeksistē precīza metodika, kā aprēķināt sintētisko narkotiku ražošanas apmērus (piemēram, opija ražošanas apmērus pasaulē iespējams vērtēt pēc opija magoņu audzēšanas platības). Sintētiskās narkotikas ir pietiekami vienkārši izgatavojamas, to izejvielas ir visai pieejamas, turklāt ražošanas organizācija neprasa lielas investīcijas. Pēdējos gados nelikumīgo sintētisko narkotiku aprite pārvērtusies par globālu industriju, kas pakāpeniski izstumj mazos ražotājus, strādājošos vietējā tirgū. Šajā biznesā ienākuši organizētās noziedzības grupējumi, kas audzē pagrīdes laboratoriju eksporta potenciālu – šajā jomā īpaši aktīvi ir narkotiku ražotāji Rietumeiropā (extacy) un Dienvidaustrumāzijā (metamfetamīns). Šādi grupējumi mēģina kontrolēt visu ķēdi – no izejvielu piegādes – līdz gala produkta realizācijai. Ziņojumā praktiski nav datu par situāciju postpadomju republikās. Izņēmums ir ziņas par Krieviju, kur, kā tiek ziņots, funkcionē liela daļa (68 procenti) Eiropas laboratoriju – sintētisko narkotiku ražotņu, un Moldovu, kur plaši izplatītas virtuves tipa narkotiku ražotnes. Neraugoties uz to, ka abās šajās valstīs šo narkotiku lietotāju skaits salīdzinājumā ar Rietumeiropu, Tuvajiem Austrumiem un Dienvidaustrumāziju, ir neliels, - sintētiskās narkotikas ir kļuvušas plaši pieejamas lielo pilsētu iedzīvotājiem. ANO jau sen nodarbojas ar sintētisko narkotiku, kas parādījās jau 1960- tajos gados un plaši izplatītas kļuva astoņdesmito gadu beigās – deviņdesmitajos gados, izplatības jautājumiem. Ilglaicīga šādu narkotiku lietošana nodara nopietnu un, iespējams, neatgriezenisku kaitējumu smadzenēm un cilvēka nervu sistēmai. Bez tam, sintētisko narkotiku tirgotāji izgudro arvien jaunas un jaunas stimulatoru grupas, to skaitā tā saucamās „cilvēka veselībai nekaitīgās” narkotikas – piemēram, „zāles exctacy”. Šādi mēģinājumi sintezēt veselībai mazāk kaitīgas narkotikas notiek tajās pašās nelegālajās laboratorijās un šo narkotiku sintēze otiek no tiem pašiem preparātiem, kurus izmanto arī smago narkotiku ražošanā, tāpēc, kā norāda ANO, diez vai tādas narkotikas var nosaukt par nekaitīgām.
 
Globālu apņemšanos izpildē, kas saistīti ar palīdzību, pieejamības nodrošināšanu nedārgiem, bet svarīgiem preparātiem un HIV, malārijas, tuberkulozes ārstēšanā joprojām ir problēmas. Jaunais ANO speciālās grupas ziņojums par robu likvidēšanu mērķu sasniegšanā attīstības jomā, kas noformulēti Tūkstošgades deklarācijā, ietver detalizētu aprakstu – kādas ir šīs problēmas, kā arī rekomendācijas visām ieinteresētajām pusēm, lai tās atrisinātu. Apstākļos, kad līdz 2015. gadam paliek arvien mazāk laika, nepieciešami steidzami atbildes pasākumi, lai likvidētu robus, realizējot apņemšanās un pildītu solījumus, sasniedzot noteiktos mērķus. Dati, kas atspoguļoti ziņojumā, rāda, ka vairākās attīstības valstīs partnerība starp valdībām, farmaceitiskajām kompānijām un pilsonisko sabiedrību, ietverot patērētājus, var nodrošināt pieejamību lētākiem preparātiem, kas ir loti svarīgi HIV/AIDS, malārijas un tuberkulozes ārstēšanā. Tajā pat laikā pieeja svarīgiem medikamentiem attīstības valstīs ne tuvu nav adekvāta. Informācija par vairākām valstīm, norāda uz būtiskām problēmām, nodrošinot pacientus ar zālēm kā valsts sektorā, tā arī privātajā, kā arī lielā cenu atšķirība, kas svarīgus medikamentus liedz saņemt trūcīgiem iedzīvotājiem. Ziņojumu ANO sēdē prezentēja ANO ģenerālsekretārs Bens Ki Muns. (www.unaids.org)
 
Preparāts pret herpes vīrusu var kļūt par ieroci pret HIV? Septembra žurnālā Cell Jost & Microbe parādījās paziņojums, ko parakstījuši ASV, Kanādas, Lielbritānijas un Beļģijas zinātnieki. Viņi eksperimentāli ir pierādījuši, ka antivīrusu preparāts aciklovirs, ko jau daudzus gadus izmanto cīņā pret herpes vīrusu, var pārvērst par efektīvu līdzekļi cīņā pret AIDS. Šo atklājumu palīdzējis veikt herpes vīruss, pret ko strādā aciklovirs. Izrādījās, ka tas izmaina aciklovira molekulāro struktūru un tajā pat laikā piespiež bloķēt HIV vīrusa vairošanos. Pētījumus vadīja Vašingtonas Bērnu veselības un cilvēka attīstības nacionālais institūta pētnieks Leonīds Margoliss. „Cerības, ka ar parasto acikloviru var ārstēt HIV inficētos, kuri slimo inficējušies ar herpes vīrusu, ir visnotaļ pamatotas,” saka Margoliss, „ir tā vai nav, to rādīs klīniskie pētījumi, kas jau ir sākušies. Turklāt, trīskārt fosforilirētu acikloviru jau ir izdevies laboratorijā iegūt. Neizslēdzu, ka tas kļūs par pastāvīgu līdzekli pret AIDS.”

Oksfordas universitātes zinātnieki sākuši jaunās gripas vakcīnas izmēģinājumus uz brīvprātīgajiem. Jaunās vakcīnas principiālā atšķirība no iepriekšējām ir tāda, ka tā iedarbojas uz gripas vīrusu neatkarīgi no tā mutācijas. Ja zinātnieku cerības piepildīsies, cilvēki varēs vienreiz dzīvē vakcinēties pret gripu un nevajadzēs to atkārtot katru gadu. Universālas vakcīnas meklējumi turpinājušies tik ilgi, ka to sauc jau pat par „Svēto Grālu”. Zinātnieku grupas vadītāja, dr. Sāra Gilberte, paskaidro, ka iepriekšējās vakcīnas izsauca cilvēka organisma imūno reakciju uz proteīniem H un N, kurus satur vīrusa apvalks. Tieši šie proteīni pakļauti mutācijai, tāpēc pret gripas vakcīnu katru gadu nācies mainīt, lai tā atbilstu attiecīgā gadā visizplatītākajam vīrusa veidam. Jaunā vakcīna izstrādāta, par pamatu ņemot proteīnus, kurus satur vīruss un kuri ir vienādi jebkuram štammam. Lai tos pārnestu uz cilvēka organismu, tiek izmantots novājināts baku vīruss. Šāda tehnoloģija jau tiek izmantota malārijas un tuberkulozes vakcīnu izstrādē. Pacientam izstrādājas imunitāte pret šiem proteīniem, sauktiem par „matriču proteīnu 1” un „nukleoproteīnu”. Imūnsistēma sāk izstrādāt T šūnas, kas atpazīst un iznīcina šūnas, kuras skāris gripas vīruss. Vakcīnas izmēģinājumi ilgs 5 – 10 gadus, līdz jauno vakcīnu varēs izmantot masveida medicīnā.  
 
13-09-2008
Šī gada 1. oktobrī indeksēs visas valsts pensijas, kas nepārsniedz 225 latus.
Pensijas, kuru apmērs nepārsniedz 150 latus, indeksēs, piemērojot koeficientu 1,1731. Savukārt pensijām, kuru apmērs pārsniedz 150 latus, taču nepārsniedz 225 latus, piemēros indeksu 1,1574. Tās pensijas, kuru apmērs līdz šī gada 1.aprīlim nepārsniedza 150 latus, taču pēc aprīļa indeksācijas pārsniedza 150 latus, indeksēs, piemērojot indeksu 1,0457. Oktobrī indeksēs arī atlīdzības par darbspēju zaudējumu un atlīdzības par apgādnieka zaudējumu. Tām piemēros indeksu 1,1574. (www.lm.gov.lv)
 
13-09-2008
Sabiedrības veselības aģentūra un Pasaules Veselības organizācija parakstīja aktivitāšu plānu
, kas paredz sadarbību divu gadu garumā, arī infekcijas slimību, tai skaitā HIV/AIDS un tuberkulozes, kontroles pilnveidošanā. Divu gadu laikā paredzēta esošās politikas izvērtēšana, rekomendāciju un vadlīniju izstrāde, sadarbības aktivizēšana ar nevalstiskajām organizācijām, kā arī apmācības un darba semināri.
 
13-09-2008
Sakarā ar "A" hepatīta uzliesmojumu Latvijā,
Sabiedrības veselības aģentūra 12. septembrī izdeva ieteikumus "A" hepatīta profilaksei iedzīvotājiem. Ar ieteikumiem Jūs varat iepazīties mūsu mājas lapā, nodaļā "Noderīga informācija". Sargiet sevi un citus!
 
12-09-2008
Brasas cietuma ieslodzīto sūdzības par aizliegumu no tuviniekiem pienesumos saņemt cigaretes
nav pamatotas un tas nav vērtējams kā cilvēktiesību pārkāpums, secināja Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija. „Cigaretes tāpat kā alkohols un narkotikas ir atkarības vielas, un to lietošana ir kaitīgs ieradums, no kā ir jāatbrīvojas,” pauda komisijas deputāte Ingrīda Circene. Komisija no Brasas cietuma ieslodzītajiem bija saņēmusi 67 identiskus iesniegumus. Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšnieks Visvaldis Puķīte deputātus informēja, ka aizliegums ir saistīts ar drošības apsvērumiem un atbilst normatīvajiem aktiem. Tabakas izstrādājumus ieslodzītie var iegādāties cietuma veikalā. V.Puķīte piebilda, ka ieslodzītie, rakstot kopīgas vēstules dažādām valsts institūcijām, tostarp arī Saeimai, tādējādi izklaidējas un īsina cietumā pavadāmo laiku. Komisijas sēdē deputāti iepazinās arī ar citiem aktuāliem ieslodzījuma vietu jautājumiem, piemēram, veselības aprūpi cietuma slimnīcā Olainē un apsargu un uzraugu atalgojumu. V.Puķīte informēja, ka patlaban Latvijas cietumos atrodas 6,5 tūkstoši personu. Atbildot uz deputātu jautājumu par izmaksām, amatpersona informēja, ka katrs ieslodzītais valstij izmaksā 14 latus dienā, un minēja, ka Vācijas, Norvēģijas un Dānijas cietumos ieslodzītajiem tiek tērēti vidēji 150 eiro dienā. Lai klātienē iepazītos ar situāciju ieslodzījuma vietā, deputāti nolēma izbraukuma sēdē apmeklēt kādu no Latvijas cietumiem. (sagatavots pēc Saeimas preses dienesta materiāliem)
 
11-09-2008
Lai likvidētu 2008. gada 7. jūnijā Brasas cietumā notikušā ugunsgrēka radītos zaudējumus, Ieslodzījuma vietu pārvaldei nepieciešami Ls 71 200. Lai šo naudu varētu piešķirt, Valsts sekretāru sanāksmē izsludināts Tieslietu ministrijas un Ieslodzījuma vietu pārvaldes sagatavotais Ministru kabineta rīkojuma projekts. Saskaņā ar šo rīkojuma projektu, nauda tiktu piešķirta no valsts pamatbudžeta apakšprogrammas „Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”.  Kā teikts rīkojuma projekta paskaidrojuma rakstā, Brasas cietumā notikušā ugunsgrēka rezultātā tika nopostīta ēka,  kurā atradās cietuma Medicīnas daļa, mācību telpas, veļas mazgātava un cietuma veikals. Tāpat ugunsgrēkā cieta cietuma 4. korpuss, kurā bojāta korpusa sakaru un apsardzes sistēma, elektrības, apkures, ūdensvada un kanalizācijas sistēmas. Saskaņā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta ziņojumu par ugunsgrēku Brasas cietumā, sadedzis arī ēkas jumts 1450 kvadrātmetru platībā. (www.tm.gov.lv)
 
10-09-2008
Invaliditātes likums nākamgad nevarēs stāties spēkā. Saeimas Sociālās drošības apakškomisija 9. septembrī nolēma rosināt pagarināt priekšlikumu iesniegšanas termiņu Invaliditātes likumprojekta otrajam lasījumam, lai varētu sagatavot kvalitatīvu likumu, jo tas skar lielu sabiedrības daļu. Apakškomisijas deputāti pauda viedokli, ka trešās invaliditātes grupas likvidēšana jau no nākamā gada, ko paredz jaunais likums, būtu sasteigts lēmums. Tāpat tika norādīts, ka Invaliditātes likums nevarēs stāties spēkā, jo tam nav paredzēts finansējums nākamā gada valsts budžetā.
 
09-09-2008
Nigērijas Bauči štata  valdība organizē ar HIV inficētu vīriešu un sieviešu iepazīstināšanu ģimenes nodibināšanas nolūkā. Tiek uzskatīts, ka tādējādi izdosies samazināt HIV infekcijas izplatību valstī, ziņo BBC. Jebkuram HIV pozitīvam štata iedzīvotājam ir tiesības vērsties speciālā konsultatīvajā centrā ar lūgumu sameklēt dzīvesbiedru. Valdībā tika ziņots, ka pēdējo dažu nedēļu laikā „iepazīšanās dienests” HIV inficētajiem ir palīdzējis nodibināt attiecības 70 pāriem. Nigērijas Bauči štatā tiek ievēroti šariata likumi, kas nepieļauj prezervatīvu lietošanu. Bez tam, tur tiek piekopta poligāmija, kas arī veicina AIDS vīrusa izplatību. Pēc štata valdības uzskatiem, laulību starp HIV inficētajiem propaganda palīdzēs piebremzēt HIV izplatību, kā arī mazinās ar izolāciju saistīto psiholoģisko traumu. Tajā pašā laikā UNAIDS (ANO programma cīņai ar HIV/AIDS) pārstāvji ir izteikuši bažas saistībā ar jauno ierosmi Nigērijā. Viņi atzīmēja, ka potenciālie laulātie var būt inficēti ar dažādiem vīrusa paveidiem, kuru mijiedarbība var pasliktināt slimības gaitu un izraisīt jaunu agresīvāku vīrusa paveidu rašanos. Tieši tādēļ šādiem cilvēkiem, kā ziņo UNAIDS pārstāvis Vorens Naamara, rekomendē lietot prezervatīvus. Viņš atzīmē arī, ka ar HIV inficētiem laulātiem nevajadzētu laist pasaulē bērnus, jo tiem pastāv iespēja  agri zaudēt abus vecākus un kļūt par bāreņiem.
 
09-09-2008
Igaunija: valsts arī turpmāk finansēs NVO sniegtos pakalpojumus HIV inficētām personām, kas atrodas ieslodzījuma vietās. Pakalpojumus ieslodzījuma vietās HIV inficētajiem Igaunijā jau no 2002. gada nodrošina nevalstiskā organizācija Convictus Eesti. Pēc galvenā finansiālā atbalstītāja – Globālā fonda cīņai pret AIDS, tuberkulozi un malāriju – aiziešanas no valsts finansētāja lomu uzņēmām Igaunijas Tieslietu ministrija. Tiesa, drīzumā pārmaiņu dēļ gan ministrijā, gan cietumu sistēmā, tika pieņemts lēmums pārtraukt finansēt „neaktuālus” pakalpojumus – konsultācijas HIV inficētajiem cietumos pēc principa „līdzīgs līdzīgam” jautājumos par līdzestību, ārstēšanu un atkarību. Nevalstiskajam sektoram tika atstāta tikai viena joma – grupu nodarbības personām, kuras dzīvo ar HIV/AIDS. Tāpēc Convictus Eesti ar UNODC, Igaunijas veselības attīstības valsts institūta un Eirāzijas kaitējuma mazināšanas tīkla atbalstu veica saspringtu aizstāvības darbu, aizstāvot organizāciju un nevalstiskā sektora tiesības piedalīties to problēmu risināšanā, kas skar ieslodzīto veselību. Šī darba rezultātā Igaunijas Tieslietu ministrija tomēr pieņēma lēmumu pagarināt līgumu ar Convictus Eesti un no septembra NVO programmas cietumos tiks turpinātas. Turklāt plānots pat paplašināt sniegto pakalpojumu spektru. Pateicoties veiksmīgajam advokācijas darbam, tika uzsākts darbs pie kopīgu rekomendāciju izstrādes visu trīs Baltijas valstu – Latvijas, Igaunijas un Lietuvas – valdībām par NVO pakalpojumu sniegšanu cietumos. Šīs rekomendācijas tiks sagatavotas jau tuvākajā laikā (Lačins Alijevs, Convictus Eesti).
 
08-09-2008
Kārsonsitijas (Mičiganas štats, ASV) policija arestējusi 32 gadus vecu HIV inficētu vīrieti, kas slēpa savu diagnozi no savām seksa partnerēm, kā ar klientiem, kuriem taisījis tetovējumus, ziņo Wood TV. Policijai izdevies noskaidrot četras sievietes, kuras varētu būt inficējušās ar HIV vīrusu seksuālās attiecībās ar HIV inficēto Džeraldu Kempbelu. Iespējamo upurusarasktā ir arī 20 Kempbela klienti, kuriem viņš taisījis tetovējumus un kuri varētu būt inficējušies ar netīrām adatām. Policija, izmeklējot šo lietu, nepārtraukti papildina potenciālo upuru sarakstu. Par diagnozes slēpšanu no dzimumpartnerēm šo vīrieti var sodīt ar brīvības atņemšanu uz sešiem gadiem un naudas sodu divu tūkstošu ASV dolāru apmērā.
 
08-09-2008
Personas, kas izcieš cietumsodu, turpmāk savus ieslodzījumā nopelnītos naudas līdzekļus varēs uzkrāt īpašā atbrīvošanas fondā, paredz Ministru kabineta šodien apstiprinātā kārtība par atbrīvošanas fonda izveidošanu, slēgšanu un izmaksu veikšanu no fondā uzkrātajiem līdzekļiem. Minētajā fondā tiks uzkrāti naudas līdzekļi no ieslodzītā personiskās naudas uzskaites kartes. Šādu fondu ieslodzītā persona var lūgt atvērt brīvības atņemšanas iestādes finanšu daļas priekšniekam, uzrakstot iesniegumu. Pēc notiesātā rakstiska iesnieguma saņemšanas brīvības atņemšanas iestādes finanšu daļas darbinieks triju darbdienu laikā pārbaudīs, vai iesniegumā minētā naudas līdzekļu summa ir norādīta notiesātā personiskās naudas uzskaites kartē. Gadījumā, ja naudas līdzekļu pietiek, tad uzskaites kartē tiks izdarīts ieraksts par naudas līdzekļu pārskaitīšanu fondā. Ministru kabineta noteikumus izstrādājuši Tieslietu ministrijas un Ieslodzījuma vietu pārvaldes speciālisti saskaņā ar Latvijas Sodu izpildes kodeksu. Pēc noteikumu stāšanās spēkā būs paredzēta arī kārtība, kādā izmaksās notiesātajai personai atbrīvošanas fondā uzkrātos naudas līdzekļus, ja tie nepieciešami notiesātās personas veselības aprūpei soda izciešanas laikā, ja brīvības atņemšanas iestādes ārsts būs atzinis, ka šāda veselības aprūpe nepieciešama. Noteikumu ieviešana veicinās notiesāto nodarbinātību, jo daļu no saņemtā atalgojuma būs iespējams novirzīt atbrīvošanas fondā naudas līdzekļu uzkrājuma veidošanai, kā arī garantēs uzkrāto līdzekļu uzglabāšanu un izmaksu tikai Latvijas Sodu izpildes kodeksā noteiktajos gadījumos, proti, pēc atbrīvošanās no brīvības atņemšanas iestādes vai īpašos gadījumos – veselības aprūpei.
 
06-09-2008
Savvaļas dzīvnieku aizsardzības centra speciālistiem Hainaņas provincē Ķīnā izdevies kādu ziloni atbrīvot no narkotiku atkarības. Lai viņam atvieglotu lomkas simptomus, veterinārie ārsti izmantoja metadona terapiju, vēsta ziņu aģentūra Xinhua. Ziloni, kurš iesaukts par Big Brother (Lielo brāli), 2005. gadā uz Ķīnas un Mjanmas robežas sagūstījuši kontrabandisti. Lai dzīvnieku varētu vieglāk kontrolēt, viņu barojuši ar banāniem, kuriem pievienots heroīns. Pēc dažiem mēnešiem kontrabandistus apcietinājuši, bet ziloni palaiduši brīvībā savvaļas dzīvnieku parkā Kunmingē. Novērojot ziloņa uzvedību, atklājies, ka viņš cieš no heroīna atkarības izraisītām lomkām. No narkotiku atkarības dzīvnieku ārstēja trīs gadus. Lai atvieglotu simptomu izpausmes, zilonim injicējuši pieckārt lielāku metadona devu nekā cilvēkam. Metadona injekciju skaitu pakāpeniski samazinājuši, līdz pavisam beiguši to injicēt. Šobrīd zilonis ir pilnībā atbrīvojies no postošās atkarības un drīz atgriezīsies savvaļas dzīvnieku parkā Kunmingē.
 
06-09-2008
Pasaulē ir 2 miljardi cilvēku, kuri inficēti ar B hepatīta vīrusu. 350 miljoni slimo ar šī vīrusa izraisītām hroniskām aknu slimībām. Apmēram 25% pieaugušo, kas tikuši inficēti bērnībā, mirst no aknu vēža vai aknu cirozes. Par to ziņo Vispasaules Veselības aizsardzības organizācija. Tajā pašā laikā eksperti pievērš uzmanību tam, ka no B hepatīta var izvairīties ar drošas un efektīvas vakcīnas palīdzību. Ap 90% no ar hepatītu B inficētajiem pieaugušajiem cilvēkiem 6 mēnešu laikā izveseļojas un pilnībā atbrīvojas no vīrusa. 8-10% pieaugušo slimība pāriet hroniskā formā. Hepatīta B izraisīts aknu vēzis ir viens no galvenajiem iemesliem, kas izraisa nāvi no vēža. Infekcijas izplatīšanās veidi ir identiski cilvēka imūndeficīta izplatīšanās veidiem, taču hepatīta B infekciozitāte ir 50 - 100 reizes augstāka.
 
Izraēlā ir radīts aparāts, ar kura palīdzību vienas minūtes laikā var konstatēt HIV infekciju cilvēka organismā. Tas atgādina aparātu asinsspiediena mērīšanai. Būtībā runa iet par aproci, kas savienota ar iekārtu, kas saistīta ar datoru. Izgudrotāji ir izmantojuši zinātnisku faktu, ka ikviens vīruss vai baktērija atstāj unikālus elektriskos impulsus. Pēc šīm pēdām tad arī var konstatēt HIV infekcijas klātbūtni. Neskatoties uz to, ka ANO Izraēlu ir pasludinājusi par „atdarināšanas vērtu paraugu cīņai ar AIDS”, HIV inficēto skaits šeit pieaug katru gadu. Vairākas sabiedriskās organizācijas ir izstrādājušas apvienotu programmu AIDS profilaksei. Izraēla pieder pie tās nelielās valstu grupas, kur likums atļauj nepilngadīgajiem bez vecāku atļaujas izdarīt pārbaudi uz AIDS. Pēdējos gados pieaug skolēnu skaits, kas nolēmuši to izdarīt. Diemžēl šis fakts nav ietekmējis HIV inficēto skaita samazināšanos skolu jaunatnes vidū. Pēdējo 5 gadu laikā Izraēlas skolēnu – HIV vīrusa nēsātāju skaits pieaudzis par 40%. Pieaugušo vidū saslimstības pieaugumu izdevies piebremzēt.
 
1,9 miljoni Lielbritānijas iedzīvotāju regulāri lieto narkotikas. Vairāk nekā trešā daļa pieaugušo ir izmēģinājuši aizliegtās vielas vismaz vienu reizi dzīvē. Tādi ir Apvienotās Karalistes Veselības aizsardzības departamenta dati. Narkotisko preparātu lietošana pamazām kļūst par angļu ikdienas dzīves sastāvdaļu. Vispopulārākās vielas rekreatīvai lietošanai ir kokaīns un ekstazi. Pēdējo 10 gadu laikā kokaīna lietotāju skaits Lielbritānijā ir pieaudzis vairāk nekā 3 reizes. Tajā pašā laikā heroīna un citu tā saucamo smago narkotiku lietotāju skaits valstī ir stabils, bet personu, kas cieš no narkomānijas vidējais vecums palielinās. Par spīti daudzu ekspertu bažām kriminālo sodu par marihuānas glabāšanu un izplatīšanu samazināšana 2004. gadā nopietni neietekmēja šīs narkotikas lietošanu. Pagājušajā gadā Lielbritānijā reģistrētas vairāk nekā 10 000 steidzamas hospitalizācijas saistītas ar saindēšanos ar aizliegtām un stingri uzskaitītām substancēm un 38 000 vēršanos pēc palīdzības pie psihiatriem saistībā ar narkotiku lietošanu.
 
No narkotikām atkarīgu HIV-pozitīvu pacientu ārstēšana neatšķiras no dzimumceļā vai kādā citā veidā inficētu pacientu ārstēšanas. Ir ļoti daudz ziņots par to, ka pacientiem, kuri ieguvuši HIV infekciju injekciju ceļā antivīrusu terapija var nebūt tik efektīva kā citiem. Tas tika saistīts ar nelikumīgu narkotiku lietošanu un atkarīgo cilvēku sociālo nestabilitāti. Kā šajā sakarā ziņo Džulio Montoners, Kanādas Britu Kolumbijas Universitātes doktors, dažās vietās narkotiku lietotāji nesaņēma pat dzīvībai svarīgus preparātus, kuri nepieciešami pie HIV infekcijas. Šī zinātnieka pētījumos piedalījās 3116 pacienti ar diagnozi HIV infekcija, no tiem 915 intravenozo narkotiku lietotāji. Visiem pētījuma dalībniekiem tika veikta augstas aktivitātes antivīrusu terapija – kokteilis no dažādiem ārstnieciskiem preparātiem, kas palīdzēja kontrolēt cilvēka imunodeficīta vīrusu. Pēc piecu gadu novērošanas nomira 26% narkotiku atkarīgo un 22% citā ceļā inficēto pacientu. Montaners un viņa komanda apgalvo, ka tā ir nenozīmīga atšķirība rādījumos.

“Preparāti HIV/ AIDS terapijai 2010. gadā nebūs pieejami visiem, kam nepieciešams, kā to plāno daudzas starptautiskas organizācijas,” - Džimmijs Kolkers, ANO  Bērnu fonda AIDS programmas pārstāvis teica. Ierēdnis uzsvēra, ka, neskatoties uz to, cīņai ar pandēmiju ir jāturpinās. Novērtējot globālo situāciju ar HIV infekcijas izplatības apturēšanu, Kolkers atzīmēja, ka lielākā daļa jaunattīstīto valstu ir tālu no visu saslimušo adekvātas nodrošināšanas ar nepieciešamajiem medikamentiem. Par vienu no efektīvākajiem līdzekļiem HIV infekcijas izplatības apturēšanai Kolkers nosauca informēšanu par HIV infekciju. „Izglītošana – tas ir pamatuzdevums. Taču daudzās skolās AIDS/HIV tēma ir tabū.”
 
04-09-2008
Cilvēkam, kas ir inficējies ar imūndeficīta vīrusu, limfu mezglos, kur atrodas T-limfocīti, kas cīnās ar infekciju, attīstās fibroze jeb rētaudi. Ja fibroze jau ir radusies, T šūnu populācija nespēj papildināt limfu mezglus pat tajā gadījumā, ja tiek veikta adekvāta HIV infekcijas terapija, uzskata medicīnas zinātņu doktors un pētījumu vadītājs Timotijs Šeikers (Timothy Schacker). Svarīgs ir fakts, ka zinātnieki pamanījuši īpaši strauju fibrozes attīstību un strauju izplatību tieši zarnu traktā, kas ir pats lielākais limfu mezgls organismā. Fibroze kļūst par šķērsli T-limfocītiem, neļauj tiem atgriezties imūnsistēmā, bet jo īpaši – zarnu traktā. Pētījuma laikā novēroja septiņus ar HIV inficējušos pacientus, kuriem bija uzsākts ārstēšanās kurss uzreiz pēc tam, kad atklāja, ka viņi ir inficējušies. Ārsti konstatēja, ka viņiem daudz straujāku imūnās sistēmas atjaunošanos nekā tiem, kas sākuši ārstēties vēlākās slimības stadijās. Zinātnieki cer, ka ārstniecības metodes, kas orientētas uz to, lai novērstu vai fibrozes attīstīšanos limfu mezglos vai mazinātu tās izplatības ātrumu, kļūs par vērtīgu papildinājumu HIV infekcijas ārstēšanas procesā. Publicēts preses izdevumā Journal of Infectious Disease.

04-09-2008
Noraidošā un diskriminējošā attieksme pret HIV inficētajiem ir balstīta uz paviršām zināšanām par šo vīrusa infekciju. Pētījumi liecina, ka, neraugoties uz plašo informācijas klāstu par HIV, šī vīrusa nēsātāji tiek izstumti no sabiedrības, dzīvo ar stigmu jeb iededzinātu kauna zīmi. Šī stigma bieži vien ir nepārvarams šķērslis HIV inficētajiem, lai saņemtu kvalificētu mediķu palīdzību. Tāpēc nepieciešama koordinēta rīcība, kas būtu vērsta uz to, lai likvidētu šo stigmu, un gādātu par to, lai HIV inficētajiem būtu pieejama kvalificēta medicīniskā aprūpe. Lai atrisinātu šo problēmu, tika veikts pētījums Stigmatizēto cilvēku, kas sirgst ar HIV, rādītājs. Tas bija vairāku organizāciju – Starptautiskās ģimenes plānošanas federācijas, Globālā cilvēku tīkla, kas dzīvo ar HIV un Starptautiskās sieviešu organizācijas, kas sadzīvo ar HIV, – kopdarbs. Jauniegūtā informācija palīdzēs uzlabot programmas realizēšanu un pārvaldīšanu. Būtiski ir tas, ka šī iniciatīva ļauj paplašināt HIV un AIDS inficēto līdzdalību. «Ir interesanti vērot, kādā veidā HIV pozitīvie izrāda interesi par šo programmu. Cilvēki ir patiešām ieinteresēti, lai pētījums tiktu izmantots viņu valstīs. Manuprāt, tas izskaidrojams ar to, ka viņi uzskata – šo pētījumu veikuši pozitīvi cilvēki pozitīviem cilvēkiem, tāpēc gaidāms labvēlīgs iznākums visiem tiem, kas piedalījušies šajā pētījumā,»  - tā teikusi viena no šī pētījuma dalībniecēm, viena no UNAIDS grupas vadītājām Keita Tomsone.
 
04-09-2008
Baltijas Pozitīvā Sadraudzība nodibina ikgadēju akciju HIV/AIDS cilvēku aizstāvībai,
kas norisināsies vienlaikus visās Baltijas valstīs 4. aprīlī. Baltijas valstu dati liecina, ka 2008. gada 1. augustā kopējais HIV inficēto personu skaits ir: Igaunijā 6685 (no tiem 226 AIDS stadijā), Latvijā 4761 (607 AIDS stadijā), Lietuvā 1355 (174 AIDS stadijā). Baltijas Pozitīvās sadraudzības interneta vietne www.ellpluss.org
 
04-09-2008
Mēs par to rakstījām...
Slimnīca trīsreiz atsaka uzņemt pacientu
Lai gan Dmitriju L. uz Latvijas infektoloģijas centru (LIC) aizveda ar ātro palīdzību, jo viņš, pēc aculiecinieku stāstītā, bija kritiskā situācijā – gandrīz bezsamaņā, turklāt pilnīgi dzeltens, ar dzelteniem acu āboliem, kas varētu liecināt par hepatītu, LIC vīrieti neuzņēma.
 
04-09-2008
Amerikāņu zinātnieki noskaidrojuši, ka vairāk nekā 10 miljoni amerikāņu katru nedēļu lieto opija narkotikas gan pēc mediķu norādes, gan bez tās. Turklāt vairāk nekā četri miljoni to dara regulāri – ne retāk kā piecas dienas nedēļā vismaz četras nedēļas pēc kārtas. Šīs narkotikas biežāk lieto sievietes un baltās rases pārstāvji. Lietošanas regularitāte pieaug atkarībā no vecuma, bet mazinās, pieaugot izglītības līmenim. Gandrīz puse no tiem, kas regulāri izmanto opiātus, to dara divus vai vairāk gadus, bet viena piektdaļa lietotāju – piecus un vairāk gadu. Tāpēc šā pētniecības darba vadītāja Judīte Parsela Kelija (Judith Parsells Kelly) norāda, ka pētījuma rezultāti daiļrunīgi liecina par nepieciešamību pastiprināt kontroli, vai opija narkotikas netiek lietotas ļaunprātīgi.
 
Kambodžas iedzīvotāji atklājuši neparastu pielietojumu prezervatīviem, kurus uz šo valsti nosūta starptautiskas labdarības organizācijas, lai ierobežotu AIDS izplatību. Viņi šo gumijas izstrādājumu smērvielu izmanto... piņņu ārstēšanai. Kā ziņo vietējā prese, vietējie iedzīvotāji visvairāk esot iecienījuši starptautiskās organizācijas Population Services International homoseksuāļu un prostitūtu vidē izplatīto prezervatīvu Number One smērvielu. Runas par šo prezervatīvu ārstniecisko iedarbību padarījuši tos par pieprasītu preci melnajā tirgū. Khmeru laikraksts Kampuchea Thmey publicējis vairāku to sieviešu un vīriešu stāstus, kuriem esot palīdzējusi netradicionālā ārstniecības metode. Tāpēc šo publikāciju autori neatlaidīgi rekomendē pieminēto prezervatīvu ražotājiem veikt zinātnisku izpēti, lai noskaidrotu viņu produkcijas pārsteidzošo kosmētisko efektu.
 
Miljoni prezervatīvu, kas bez maksas tiek izplatīti Indijā, tiek izmantoti citā nolūkā, nekā tie paredzēti, raksta Telegraph. Atjautīgie indieši ir atraduši ļoti oriģinālu šo lateksa izstrādājumu izmantošanas veidus. Tā vietā, lai prezervatīvus izmantotu nolūkā izsargāties no AIDS un lai ierobežotu dzimstību, indieši tos lieto mājas jumtu hidroizolācijai, ceļu segumu nostiprināšanai un pat kā nacionālā apģērba sari rotājumu. Un ne tikai. Prezervatīvi tiek piepūsti, izkrāsoti un tad pārtop par baloniem, ar kuriem bērni rotaļājas, vai arī šos lateksa izstrādājumus izmanto pavisam praktiski – kā trauku, ar ko pārnēsāt ūdeni. Par izdomu nevar sūdzēties arī militāristi, kas prezervatīvus izmanto kā ieroču pārvalku. Tādējādi tikai ceturtā daļa no pusotra miljarda prezervatīvu, ko Indijā saražo vienā dienā, tiek izmantoti tiem paredzētajā veidā, teikts Karaļa Georga Medicīnas universitātes ( King George’s Medical University) speciālistu pārskatā. 900 miljoniem prezervatīvu vajadzētu bez maksas nonākt valsts iedzīvotāju rokās, lai viņus pasargātu no infekcijas slimībām un nevēlamas grūtniecības, taču ierēdņu nolaidīgās attieksmes dēļ milzīgs skaits prezervatīvu nokļūst pie celtniecības uzņēmumiem, kur šos lateksa izstrādājumus izmanto kā jumtu hidroizolācijas materiālu vai arī ielu segumam. Tāpat katru dienu tūkstošiem prezervatīvu nonāk vietējo šuvēju rokās, kas ar prezervatīva smēri ieziež zelta un sudraba diegus, ar kuriem izšuj sari.

03-09-2008
Apvienoto Nāciju Narkotiku un Noziedzības birojs (UNODC) izveidojis jaunu tīmekļvietni http://www.unodc.org/unodc/en/baltics/news.html, kur būs publicējama informācija par UNODC aktivitātēm Baltijas valstīs. UNODC apstiprināja 18 projektus par kopējo summu 120 000 LVL, kas jau ar šā gada septembri tiks īstenoti Latvijā 2008./2009. gadā, lai mazinātu HIV izplatību injicējamu narkotiku lietotāju vidū un ieslodzījuma vietās. Pašvaldības, to institūcijas un nevalstiskās organizācijas (NVO) projektus īstenos Bauskā, Ogrē, Ventspilī, Liepājā, Talsos, Cēsīs, Tukumā un Rīgā. Projektu ietvaros HIV izplatības mazināšanai tiks piemērota "kaitējuma mazināšanas" pieeja - tiem cilvēkiem, kuri atkarības un slimības dēļ nespēj pilnībā pārtraukt narkotiku lietošanu, tiek piedāvāts pasākumu komplekss HIV izplatības risku mazināšanai - mainītas šļirces, dalīti prezervatīvi, veikta brīvprātīga HIV testēšana, informēšana un konsultēšana par atkarības, HIV un citu infekcijas slimību profilaksi un ārstēšanas iespējām. Pašvaldībās un ar NVO starpniecību projekti tiek īstenoti Latvijā jau otro gadu, savukārt pirmo reizi šogad tika saņemti priekšlikumi arī no ieslodzījuma vietām. Cēsu Audzināšanas iestādē nepilngadīgajiem, Liepājas, Valmieras un Matīsa cietumos projektus īstenos gan paši ieslodzījuma vietu darbinieki, gan arī NVO. UNODC grantu saņēmēju un to iespējamo partneru projektu realizēšanā saraksts gan vēl nav publicēts.
 
02-09-2008
NVO „Mozaīka” ir uzvarējusi Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) izsludinātajā iepirkumā „Par pētījuma HIV prevalence un riska faktoru izplatība vīriešiem, kam ir sekss ar vīriešiem, lauka darba veikšanu SVA vajadzībām”.
Pētījuma veikšanas laiks ir no šā gada septembra līdz novembrim ieskaitot. Pētījuma laikā ir paredzēts apzināt situāciju seksuāli transmisīvo slimību (STS) izplatībā homoseksuālu un biseksuālu vīriešu mērķgrupā. Tā laikā tiks veikta respondentu piesaistīšana un anonīma anketēšana un testēšana uz HIV, sifilisu un vīrusa hepatītu B. Šāda veida pētījums pēdējo reizi ir veikts pirms 10 gadiem. Tādēļ ir ļoti svarīgi iegūt ticamu informāciju par STS slimību izplatību starp vīriešiem, kam ir sekss ar vīriešiem, lai novērstu apmelojošās spekulācijas ar nepamatotiem skaitļiem, kā arī, lai Sabiedrības veselības aģentūra varētu noskaidrot, cik plaši ir izplatīta HIV infekcija un citas infekcijas slimības starp vīriešiem, kam ir sekss ar vīriešiem, un apzināt ar uzvedību un slimību izplatību veicinošos riskus. Pētījumā iegūtā informācija tiks izmantota, lai Sabiedrības veselības aģentūra varētu plānot turpmāk nepieciešamos padziļinātos pētījumus un veikt atbilstošus profilakses pasākumus. Vairāk informācijas www.mozaika.lv
 
02-09-2008
Turpmāk no cietumsoda atbrīvotajiem vairs netiks izmaksāts vienreizējais materiālais pabalsts.
To paredz valdības šodien pieņemtie grozījumi noteikumos par materiālo palīdzību personām, kuras tiek atbrīvotas no brīvības atņemšanas iestādēm. Pēc grozījumu stāšanās spēkā vienreizējā materiālā pabalsta izmaksai piešķirtos līdzekļus 118 300 latu apmērā paredzēts novirzīt notiesāto uzturēšanās izdevumu apmaksai brīvības atņemšanas iestādēs. Kā aģentūru LETA informēja Tieslietu ministrijas (TM) Sabiedrisko attiecību nodaļas pārvaldes vecākā referente Laura Pakalne, minētajos Ministru kabineta noteikumos tāpat kā līdz šim būs noteikts, ka personām, kas tiek atbrīvotas no brīvības atņemšanas iestādes, tiek segta braukšanas maksa līdz dzīvesvietai vai darbavietai, kā arī persona tiek nodrošināta ar sezonai atbilstošu apģērbu un apaviem. Kā uzsver grozījumu autori, jau vairākus gadus Latvijā veiksmīgi darbojas Valsts probācijas dienests, kas sniedz nepieciešamo palīdzību personām, kas tiek atbrīvotas no brīvības atņemšanas iestādes, tālab bijušie notiesātie var dzīvot sociālās rehabilitācijas centrā, ja tiem nav dzīvesvietas, kā arī saņemt cita veida palīdzību, kas vērsta uz personas integrāciju sabiedrībā pēc brīvības atņemšanas soda izciešanas. Tādējādi ir izveidota valsts atbalsta sistēma personām pēc atbrīvošanas no brīvības atņemšanas iestādes. (sagatavots pēc LETA informācijas)
 
01-09-2008
Soms saņem desmit gadu cietumsodu par HIV infekcijas izplatīšanu. Somijas tiesa pirmdien piesprieda desmit gadu cietumsodu vīrietim par piecu sieviešu tīšu inficēšanu ar HIV un seksu bez aizsarglīdzekļiem ar vēl vismaz 14 sievietēm. Aki Hakarainena cietsirdīgā rīcība, kurā viņš atzīts par vainīgu, bija ļoti bīstama un izraisīja cietušajām neārstējamu slimību," teikts tiesas paziņojumā. Apsūdzības mēģinājumā inficēt viņas ar HIV 25 gadus vecajam Hakarainenam izvirzīja kopskaitā 21 sieviete, taču aprīlī pasludinātajā spriedumā teikts, ka divos gadījumos nav bijis pietiekošu pierādījumu. Hakarainens tika atzīts par vainīgu arī vienā izvarošanas mēģinājumā. Viņa notiesāšanu aizkavēja psiholoģiskais novērtējums. Kad viņš tika atzīts par psihiski veselu, tiesa pirmdien nosprieda, ka viņam jāpavada cietumā desmit gadi un jāsamaksā upuriem kopsummā 330 000 eiro (232 000 latu ). Prokuratūra bija pieprasījusi 12 gadu cietumsodu, taču tiesa piesprieda īsāku laiku, jo Hakarainens neesot plānojis savu rīcību ar iepriekšēju nodomu.
 
01-09-2008
Sabiedrības Veselības aģentūra (SVA) publicējusi rekomendācijas ārstam, kura pacientam apstiprināta HIV infekcija. SVA iesaka ārstam rekomendēt pacientam "pēc bezmaksas psihosociālas palīdzības vērsties SVA AIDS konsultāciju kabinetā Rīgas 1. slimnīcas teritorijā, Bruņinieku ielā 5". Cik zināms mūsu biedrībai, šajā konsultāciju kabinetā profesionāls psihologs nestrādā. Toties SVA ir līdzdarbības līgums ar biedrību DIA+LOGS, kur psihologs un sociālie darbinieki bezmaksas sniedz psihosociālo palīdzību. Līdzdarbības līgums nozīmē arī partnerību, tāpēc mums nav skaidrs, kāpēc šajās rekomendācijās nav ieteikts vērsties arī uz DIA+LOGS vismaz tiem pacientiem, kuri ir narkotiku lietotāji.
 
No šodienas - 1. septembra - pie ginekologa sievietes var doties bez ģimenes ārsta nosūtījuma. Veselības ministrs I. Eglītis ir gandarīts, ka izdevies atrisināt gadiem ilgušās diskusijas par iespēju sievietēm bez nosūtījuma doties pie ginekologa. „Viens no maniem svarīgākajiem mērķiem šajā darbā ir uzlabot ārsta pieejamību pacientiem un samazināt ārstiem birokrātisko dokumentu slogu. Ginekologa apmeklēšana, nesēžot rindā pie ģimenes ārsta pēc nosūtījuma, atvieglos gan ārstu darbu, gan arī palīdzēs savlaicīgāk atklāt dažādas ginekoloģiska rakstura onkoloģiskās saslimšanas, piemēram, krūšu vai dzemdes kakla vēzi," skaidro Veselības ministrs. „Tomēr pacientei arī turpmāk būtu par visiem speciālistu apmeklējumiem savs ārsts jāinformē, lai ģimenes ārsts varētu plānot un prognozēt savas pacientes ārstēšanu kopumā."
 
HIV infekcijas, tuberkulozes un seksuālās transmisijas infekciju izplatības ierobežošanas koordinācijas komisijas darbības mērķis ir nodrošināt minēto, sabiedrībai bīstamo, slimību izplatības mazināšanu, savstarpēji koordinētu rīcību un priekšlikumu sniegšanu veselības politikas īstenošanai. Komisijas sastāvs veidots no nozares profesionāļiem un politikas plānotājiem, lai komisija iegūtu informāciju par esošo situāciju HIV infekcijas, tuberkulozes un seksuālās transmisijas infekciju jomā, komisija veidota kā platforma sadarbībai starp nozares profesionāļiem, politikas plānotājiem un nevalstiskajām organizācijām, kas darbojas minēto slimību profilakses jomā. Komisijas 1. sanāksmes 16.07.2008 protokolu lasiet šeit. Nākošā Komisijas sanāksme notiks 17. septembrī plkst. 14:00.