Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 

___ Aktualitātes 2008. gada oktobrī _______
 
31-10-2008
Tuvāko mēnešu laikā nelielas brīvprātīgo grupas no Johannesburgas un Keiptaunas Dienvidāfrikā (DĀR) un Bostonas (ASV) saņems vienu no divām pret HIV eksperimentālajām vakcīnām. Eksperimentālo vakcīnu uz DNS bāzes izstrādāja Keiptaunas universitātes zinātnieki. Šajā izstrādē piedalījās arī ASV Nacionālais veselības institūts un biotehnoloģiskā kompānija Terions. „Mums ir jārēķinās ar atsevišķu cilvēku vajadzībām un zinātnes un sabiedrības vajadzībām,”- norāda profesors Keimantri Mudlejs, kurš veic klīniskos aprakstus. „Pret AIDS vakcīnas izmēģinājumu risks ir augsts, taču, ja būs izstrādāta efektīva vakcīna, ieguvums būs milzīgs.” Vakcīnas izmēģinās uz 36 cilvēkiem Johannesburgā un Keiptaunā un uz 12 – Bostonā, ziņo doktore Glenda Greja, kura pārstāv pret HIV vakcīnas izmēģinājumu tīklu un pret HIV vakcinēšanas iniciatīvas DĀR. „Visi eksperimenta dalībnieki būs sievietes un vīrieši no zema riska grupām, tajā skaitā arī tie, kas atturas no seksa, un tie, kam ir monogāmas attiecības ar HIV negatīviem partneriem,” skaidro Greja. (www.poz.ru
)
 
30-10-2008
Dienvidāfrikā strauji izplatās nāvējoši bīstama slimība, kuras uzliesmojums šajā valstī fiksēts nesen un ko izraisa jauns, zinātnei līdz šim nezināms vīruss. Par to paziņoja Kolumbijas universitātes pētnieks Jans Lipkins (Ian Lipkin), kurš veica no Dienvidāfrikas saņemto vīrusu paraugu ģenētisko izmeklēšanu. Slimības, kuras simptomi līdzinās hemorāģiskajam drudzim, uzliesmojums notika iepriekšējā mēneša beigās Dienvidāfrikas Republikas galvaspilsētā Johanesburgā. Par pirmo slimības upuri kļuva Zambijas iedzīvotāja, kura šajā valstī bija ieradusies, lai ārstētos. Mazliet vēlāk nomira zambiešu paramediķis, kurš bija pavadījis šo sievieti, bet pēc tam – Johanesburgas slimnīcas medmāsa un apkopējs, kas bija kontaktējušies ar slimnieci. Mirušās audu paraugi tika nosūtīti uz ASV slimību profilakses un kontroles centru izmeklēšanai. Pēc Lipkina teiktā, izmeklējumos konstatēts, ka afrikāņu saslimšanu izraisījušais vīruss ir arenavīrusa līdz šim nezināma variatāte. Tā atšķiras no hemorāģiskā drudža zināmā izraisītāja Lasa vīrusa, kā arī tam nav nekāda sakara ar hemorāģiskā drudža izraisītājiem Ebola un Marburga vīrusiem. Zinātnieks norādīja, ka jaunā vīrusu infekcija padodas ārstēšanai ar ribavirinu. Patlaban Dienvidāfrikā ārstu uzraudzībā ir aptuveni 100 cilvēku, kas ir kontaktējušies ar vīrusa upuriem. (www.medportal.ru)
 
30-10-2008
Dienvidāfrikas darba strīdu tiesa lika Mpumalanga pilsētas veselības aizsardzības departamentam samaksāt desmit mēnešu algu no darba atlaistajam pilsētas ārstam. Viņš tika atlaists par to, ka piedāvāja antiretrovīrusu preparātus sievietēm, kuras bija piedzīvojušas izvarošanu. Strādājot par ārstu, viņš paralēli praksei darbojās projektā, kas sniedza medicīnisku un psiholoģisku palīdzību izvarošanā cietušajiem. Centra klientes vērsās pie ārsta Nodes, lai saņemtu antiretrivīrusu preparātus pret HIV profilaksei. Tajā laikā departaments iestājās pret HIV preparātiem un visiem ārstiem aizliedza tos izrakstīt. Antiretrovīrusu preparātu kurss uzreiz pēc šīs bīstamās situācijas (izvarošanas) var ievērojami mazināt risku, ka tiks nodots HIV vīruss. Tiesnesis Kegni Musi, kurš izskatīja šo lietu, paziņoja: „Node principiāli rīkojās pret valsts departamenta politiku, kas izvarošanu pārcietušajiem liedza pieeju antiretrovīrusu preparātiem.” Musi norādīja, ka ārsta ētika ir profesionāla prasība un kā tā ir jāievēro neatkarīgi no vadības nostādnes.
 
30-10-2008
Čīles veselības aizsardzības ministrei Marijai Soledadai Barijai vajadzēja atkāpties kāda HIV inficētā pacienta nāves dēļ. Kādas čīliešu slimnīcas administrācija vairāku gadu garumā cilvēkiem neziņoja, ka viņi ir HIV pozitīvi. Paziņojums par incidentu Ikikes slimnīcā vietējā avīzē parādījās pēc sievietes nāves, kura ar HIV bija inficējusies jau 2004. gadā. Slimniece savu diagnozi uzzināja tikai dažas dienas pirms nāves. Mazliet vēlāk kļuva zināms par vēl divu cilvēku nāvi, kurus ārsti arī nebija brīdinājuši par saslimšanu. Kopējais pacientu skaits, kuri nav savlaicīgi informēti par viņiem atklāto HIV infekciju, ir 25.
 
29-10-2008
Pirmoreiz pasaulē ir izdarīta HIV pozitīva donora orgāna pārstādīšana HIV pozitīvam recipientam. Divu nieru pārstādīšanas operācija nesen notika Keiptaunā, Dienvidāfrikā. Ķirurgs, kurš operēja, norāda, ka operācija bijusi ļoti veiksmīga, abi vīrieši recipienti jūtas labi un ir izrakstīti no slimnīcas. Līdz šim brīdim uzskatīja – ja esi HIV inficēts, automātiski nevari kļūt par donoru, kā arī ir HIV inficētiem bija liegta orgānu pārstādīšana. Ārsts nefrologs, kas šajā gadījumā sniedza konsultācijas, savā intervijā norāda – lai arī HIV negatīvo donoru orgāni ir vislabākais variants, taču, ņemot vērā orgānu deficītu, vairākums HIV pozitīvo pacientu ir gatavi, ka viņiem tiks pārstādītas HIV pozitīva donora nieres. Tomēr HIV pozitīva donora orgāni ir riskanti pat tiem, kas ir HIV pozitīvi. Jo pastāv superinfekcijas risks – jauna vīrusa štamma nodošana, kas var paātrināt HIV infekcijas progresēšanu. Ja jaunā vīrusa varietāte nepakļaujas ārstēšanai, tad pacientam, kuram pārstādīts šis orgāns, var rasties rezistence. Mediķiem ir bažas arī par to, ka HIV var bojāt donora orgānus, līdz ar to – saīsināt transplantanta mūža garumu.  Dienvidāfrikas Republikā ir pats lielākais HIV inficēto iedzīvotāju skaits pasaulē – 5,7 miljoni no 48 miljoniem iedzīvotāju. Tas nozīmē, ka lielākā daļa donoru būs HIV pozitīvie. (www.poz.ru)
 
28-10-2008
Valdība šodien nolēma ar 2009. gada 1. janvāri likvidēt Īpašu uzdevumu ministra sabiedrības integrācijas lietās sekretariātu, pievienojot to Bērnu un ģimenes lietu ministrijai. Reorganizācijas rezultātā tiks izveidota Bērnu, ģimenes un sabiedrības integrācijas lietu ministrija.
 

27-10-2008

Vairāku klašu skolēniem amerikāņu pilsētā Sentlūisā, Misūri štatā, nācies veikt HIV pārbaudi, ziņo AP. Šādus ārpuskārtas pasākumus bija jāveic pēc tam, kad kāds inficēts pacients (viņa vārds netiek izpausts) paziņojis, ka viņš varētu būt inficējis ap 50 skolniekus. Pirmie paziņojumi par iespējamo HIV izplatīšanos Normandijas apriņķa vidusskolā parādījās oktobra sākumā. Pagājušās nedēļas laikā skolniekiem tika piedāvāts veikt anonīmu brīvprātīgu apsekošanu. Skolas teritorijā tika atvērti seši punkti analīžu nodošanai. Turklāt 4. – 12. klašu skolniekiem tika nolasītas lekcijas par HIV/AIDS. Notiekošais izraisījis baumu vilni visā Sentluisā, un situācijas problemātiku padziļina fakts, ka vietējais veselības aizsardzības departaments atsakās sniegt jebkādu informāciju par šīs personas dzimumu, vecumu un nodarbošanos, taču masu medijos tiek pieļauta iespēja, ka inficētais ar HIV ir šīs skolas skolnieks vai skolas darbinieks. Nezināmi ir arī iespējamie veidi, kā infekcija varētu būt nodota citiem. Departamenta pārstāvis Kreigs Lefevrs paziņojis žurnālistiem vien to, ka inficēšanās ar HIV var notikt, intravenozi lietojot narkotikas (izmantojot kāda cita šļirci), neaizsargāta seksa laikā, kā arī veicot pīrsingu un tetovējumus.

 
27-10-2008
Sociālās Integrācijas Valsts aģentūra ir vienīgā sociālās un profesionālās rehabilitācijas iestāde Latvijā, kas dod iespēju cilvēkiem ar invaliditāti bez maksas noteikt veselības stāvoklim, interesēm un spējām piemērotāko profesiju un apgūt to izglītības un studiju programmās. Šobrīd aģentūras Koledžā ir izsludināta papildus uzņemšana, kur cilvēki ar vidējo izglītību var iegūt 1. līmeņa profesionālo augstāko izglītību tādās studiju programmās kā grāmatvedība un nodokļi, mārketings un tirdzniecība, cilvēku resursu vadība, lietišķo sistēmu programmatūra, informācijas tehnoloģijas, surdotulks, viesnīcu servisa vadība. Visas piedāvātās programmas apgūt un kvalifikāciju apliecinošu diplomu iegūt iespējams 3 līdz 4 gadu laikā. Cilvēkiem ar invaliditāti mācības Koledžā pilnībā finansē valsts, tāpat arī dzīvošanu kopmītnēs un ēdināšanu. Audzēkņiem un studentiem ir iespēja izmantot arī sociālās un medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumus. Tālruņi uzziņām: 67811750, 67811757, 67811759.
 
27-10-2008
PVO ievērojami samazina prognozes par mirstību no HIV/AIDS. HIV/AIDS izraisīto nāvju skaits nākamajos piecos gados sasniegs augstāko punktu, pirmdien paziņoja Pasaules Veselības organizācija (PVO), ievērojami samazinot iepriekš izplatītās prognozes par slimības izraisīto mirstību. "Nāvju skaits dažus gadus palielināsies, līdz 2030. gadam tās būs zem pašreizējā līmeņa,"- paziņoja PVO koordinators epidemioloģijas un slimību nastas jautājumos Kolins Materss. Saskaņā ar jaunākajām prognozēm HIV/AIDS izraisīto nāvju skaits no 2,2 miljoniem šogad, 2012. gadā sasniegs maksimumu - 2,4 miljonus, līdz samazināsies līdz 1,2 miljoniem 2030.gadā. Agrāk PVO prognozēja, ka HIV/AIDS izraisīto nāvju skaits no 2,8 miljoniem 2002. gadā pieaugs līdz 6,5 miljoniem 2030. gadā, ja 2012. gadā 80% iedzīvotāju būs pieejami pretvīrusu medikamenti. Taču ANO pagājušajā gadā ievērojami samazināja aplēses par cilvēku skaitu, kas slimo ar AIDS, un tagad arī PVO ievērojami samazina savas mirstības prognozes. Jaunākās prognozes izteiktas jaunākajā izdevumā "Globālā slimību nasta", kas apkopo statistiku par mirstības cēloņiem. (pēc LETA-AFP informācijas)
 
27-10-2008
Kopš tā laika, kad 1981. gadā tika atklāts AIDS, ir parādījies vesels preparātu arsenāls HIV infekcijas ārstēšanai. Neskatoties uz to, HIV spēja uz mutācijām ir padarījusi rezistenci, t.i. vīrusa noturību pret ārstēšanu, par pastāvīgu draudu cilvēkiem ar HIV. Pie tam, daži slimnieki ļoti slikti panes atsevišķas preparātu kombinācijas. Nesen kompānija „Katorama Information” paziņoja par jauna pētījuma uzsākšanu, kuram būtu jānosaka pavisam citas kombinācijas terapijā ar minimālām blakusparādībām. Šīs terapijas sastāvā ietilptu jaunas klases preparāti – nobriešanas inhibitori. Par to ziņo „Medical News Today”. Tā sauktie nobriešanas inhibitori varētu atrisināt daudzas problēmas HIV ārstēšanā. „Vīrusa nobriešana – tas ir process, kurš norisinās HIV vairošanās pēdējās stadijās, pēc tam, kad vīruss atstāj inficēto šūnu”- skaidro Kennets Kruls, pētījuma autors. „Procesā piedalās vīrusa olbaltumviela no inficētās šūnas, un tas ir nepieciešams, lai vīruss kļūtu spējīgs inficēt. Jaunie preparāti kavē vīrusa nobriešanu kā rezultātā vīrusi nevar inficēt citas organisma šūnas.” Viens no nobriešanas inhibitoriem – preparāts Bevirimats pašreiz iziet otro klīnisko izmēģinājumu fāzi uz cilvēkiem. Tas tiek ražots vienreiz dienā lietojamās tabletēs. Sākotnējie dati parāda, ka tas ir efektīvs cilvēkiem ar HIV, kuriem ir rezistence pret citiem antiretrovīrusu preparātiem. Pie tam nobriešanas inhibitoriem nav nopietnu blakusparādību. (www.poz.ru)
 
27-10-2008
Imundeficīta vīruss var atjaunoties visā cilvēka organismā, ja tajā ir palikusi tikai viena inficēta šūna. Tas notiek pat pēc tam, kad absolūtais vairākums virionu ir iznīcināti ar pretvīrusu preparātiem. Publikācijas „Proceedings of Nacional Academy of Sciences” autori bija nolēmuši pārbaudīt šo, sen pastāvošo hipotēzi starp pacientiem, kuri lieto ARV preparātus, bet kuriem dažādu iemeslu dēļ infekcija ir atjaunojusies. Kā parādīja daudzu HIV paraugu ģenētiskā analīze, tie visi ir attīstījušies no vienas vienīgas inficētas šūnas. Tas tika atklāts 20 pacientiem no plaša mēroga spāņu – šveiciešu pētījuma par antiretrovīrālo terapiju. Lai gan mūsdienās pastāv tieši tāds viedoklis par HIV infekciju, tomēr zinātnieki nebija gaidījuši no vīrusa tādu dzīvotspēju. Tas vēlreiz pierāda nepieciešamību stingri sekot ārsta norādījumiem zāļu lietošanā, jo pat neliels pārtraukums var izraisīt infekcijas „atdzīvošanos”, bet no jauna savairojušies vīrusi var būt noturīgi pret iepriekš lietotajām zālēm. (www.gazeta.ru)
 
27-10-2008
Vīrietis, kurš 2006. gadā Atlantas štatā ASV centās iegūt policijas virsnieka amatu, iesniedzis tiesā prasību pret pilsētas policijas departamentu. Viņš apgalvo, ka viņam bez piekrišanas veikts tests uz HIV un atteikts darbs, kad tika uzzināts par HIV pozitīvu rezultātu. Tagad cietušais, kurš figurē federālajā tiesā ar pseidonīmu Ričards Ro, apsūdz Atlantas policijas departamentu diskriminācijā un privātās dzīves neaizskaramības neievērošanā, kā arī apgalvo, ka departaments principiāli nepieņem darbā cilvēkus ar HIV. Pilsētas varas iestādes noliedz apsūdzību un apgalvo, ka policijas departamentam nav nekādas iekšējas politikas attiecībā pret HIV inficētajiem. Taču tiesā tika uzrādīti departamenta dokumenti, kas apliecina prasītāja apgalvojumus. Šajos dokumentos ir teikts, ka jebkādas asins saslimšanas, tajā skaitā HIV, var diskvalificēt kandidātu darbam policijā. Eksperti uzskata, ka, ja tādas politikas esamība tiks pierādīta, prasītājs lietu uzvarēs. ASV Federālā likumdošana aizliedz diskriminēt cilvēkus ar invaliditāti, ja viņi spēj veikt doto darbu. Cilvēki ar HIV pieder pie šīs kategorijas. (www.poz.ru)
 
27-10-2008
Šīgada Eiropas Parlamenta Saharova balva domas brīvībai piešķirta ķīniešu politiskajam aktīvistam Hu Dzja. Balvas pasniegšanas ceremonija notiks 17. decembrī Strasbūrā.
Hu Dzja ir cilvēktiesību aktīvists un Ķīnas Tautas Republikas disidents. Viņš ir pievērsies dažādiem politikas jautājumiem, tostarp vides aizsardzībai un HIV/AIDS slimnieku aizstāvībai. Hu Dzja arī aicina veikt oficiālu izmeklēšanu par 1989. gadā notikušo slaktiņu Tjaņaņmeņas laukumā un ir viens no kustības „baskājainie advokāti” koordinatoriem. „Piešķirot Saharova balvu Hu Dzja, Eiropas Parlaments stingri un apņēmīgi atzīst visu Ķīnas cilvēktiesību aizstāvju ikdienas cīņu par brīvību,” teica Hanss-Gerts Poterings.
Kopš 1988. gada Eiropas Parlaments piešķir Padomju fiziķa un politiskā disidenta Andreja Saharova vārdā nosaukto balvu par domas brīvību personām un organizācijām, kas sniegušas svarīgu ieguldījumu cīņā par cilvēktiesībām un demokrātiju. Lai atzīmētu balvas 20. gadadienu, 16. decembrī Strasbūrā tiks rīkots īpašs pasākums, kurā piedalīsies iepriekšējo gadu balvas laureāti. Šīgada balva ar čeku 50 000 eiro vērtībā  tiks pasniegta dienu vēlāk — 17. decembrī.
Ķīnas ārlietu ministrija aktīvi lobēja pret Hu izvēlēšanu balvas saņemšanai. Valdība Hu nosaukusi par „noziedznieku” un prēmijas piešķiršanu „par atklātu iejaukšanos” Ķīnas iekšējās lietās. Iepriekš Ķīna panākusi Hu izslēgšanu no kandidātu saraksts Nobela miera prēmijas saņemšanai. Ar HIV/AIDS jautājumiem Hu nodarbojās kā Pekinas veselības aizsardzības institūta direktors un AIDS atbalsta organizācijas Mīlestības avots dibinātājs. Organizācija palīdz HIV inficētiem un AIDS slimiem cilvēkiem un bērniem, kas zaudējuši savus vecākus AIDS dēļ. HU bija pazīstams ar savu aso valdības kritiku par diskrimināciju pret HIV/AIDS pacientiem un ārstēšanas nepietiekamību.
 
27-10-2008
Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi Darba likumā, kas paredzēs darba līgumā norādīt arī nepieciešamo valsts valodas zināšanu prasmes līmeni un pakāpi. Noteikumi par profesionālo un amata pienākumu veikšanai nepieciešamo valsts valodas zināšanu apjomu un valodas prasmes pārbaudes kārtību nosaka, ka darba devējam saskaņā ar Profesiju klasifikatoru ir pienākums veidot savas organizācijas amatu un profesiju sarakstu, nosakot attiecīgajiem amatiem un profesijām nepieciešamos valsts valodas prasmes līmeņus un pakāpes. Latvijas administratīvo pārkāpumu kodeksā ir paredzēts piemērot darba devējam administratīvo sodu par darba līguma noslēgšanu ar darbinieku, kura valsts valodas zināšanu apjoms ir nepietiekams viņa profesionālo un amata pienākumu veikšanai. Šie noteikumi piemērojami arī nevalstiskajām organizācijām.
 
26-10-2008
Sabiedrības veselības aģentūras speciālisti atgādina, ka joprojām tiek apstiprināti jauni A hepatīta gadījumi. Kopš šī gada sākuma līdz 22. oktobrim reģistrēti 1719 A hepatīta gadījumi. Vislielākais gadījumu skaits reģistrēts Rīgā un  Rīgas rajonā (1181 gadījumi), Jūrmalā (41 gadījums) un Ogres rajonā (27 gadījumi). Saslimšanas gadījumu skaita pieaugums novērots arī Bauskas rajonā, kurā pašreiz reģistrēti 15 A hepatīta gadījumi.
 
25-10-2008
Zāļu cenu valsts aģentūra informē, ka Kompensējamo zāļu sarakstā no 2008. gada 1. novembra atkārtoti tiek iekļautas vakcīnas pret gripu Fluarix, Influvac, Vaxigrip for pediatric use un Vaxigrip (ZCVA 03.10.2008. rīkojums Nr.35). Minētajām vakcīnām cena un kompensācijas summa netiek mainīta. Cenu lapu skatieties šeit>>>
 
24-10-2008
Keiptaunā, DĀR, notika ikgadējā Starptautiskā konference par vakcīnu pret AIDS. Atmosfēra tajā bija tāla no optimisma. Globālā ekonomiskā krīze droši vien aizkavēs pētījumus HIV/ AIDS jomā, kuriem jau tā vienmēr ir bijis grūti atrast līdzekļus, nemaz nerunājot par problēmām, kuras vēl joprojām nav atrisinājuši šajā sfērā strādājošie zinātnieki. Entonijs Fauči, ASV Nacionālā alerģijas un infekciju slimību institūta direktors, paziņoja, ka nav iespējams paredzēt, vai zinātnieki varēs izstrādāt efektīvu vakcīnu. „Vai ir garantija, ka mēs iegūsim vakcīnu šī vārda klasiskajā izpratnē? Reālistiski runājot, nē. Taču tas nenozīmē, ka mēs pārstāsim mēģināt” Pavisam starptautisko konferenci apmeklēja vairāk nekā 900 attiecīgās sfēras ekspertu no dažādām pasaules valstīm. DĀR vairāk nekā 5,5 miljoni cilvēku dzīvo ar HIV un šī valsts ir epidēmijas epicentrs. (Associated Press)
 
24-10-2008
ANO aicina Indonēzijas valdību izturēties pret narkotiku lietotājiem kā pret pacientiem, nevis kā pret noziedzniekiem, - ziņo Associated Press. Pēc ekspertu domām, tas nepieciešams, lai izvairītos no jaunu HIV infekcijas gadījumu pieauguma valstī. Indonēzijā ap 28000 narkotiku lietotāju pašreiz atrodas cietumos. Kristiāns Krolls, ANO koordinators HIV/AIDS jautājumā, uzskata, ka šiem cilvēkiem jāatrodas nevis ieslodzījuma vietās, bet gan slimnīcās. „Cilvēki, kuri sev injicē narkotikas cieš no slimības, - teica Krolls, tiekoties ar žurnālistiem Džakartā. „Slimiem cilvēkiem nav vieta cietumā. Viņiem nepieciešama ārstēšana.” Indonēzijā ir tikai 45 rehabilitācijas centri narkotiku atkarības ārstēšanai – steidzami nepieciešams palielināt to skaitu un resursus, uzskata Krolls. Kā uzskata Nafsiahs Mboi, Nacionālās AIDS komisijas pārstāvis, valdība jau ir spērusi pirmos soļus narkotiku lietošanas dekriminalizācijai. Viņš arī paziņoja, ka, ja tagad atbrīvotu visus narkotiku lietotājus, tas izsauktu pārāk lielu pacientu pieplūdumu klīnikās. Indonēzijā HIV ir apmēram 25% notiesātajiem narkotiku lietotājiem. Katru gadu desmitiem ieslodzīto mirst no AIDS. Cietumos plaukst nelegālo narkotiku lietošana. Starp Āzijas valstīm Indonēzijā ir viens no visaugstākajiem HIV izplatības tempiem. Pavisam valstī ar 235 miljoniem iedzīvotāju ir 290000 cilvēku ar HIV. Galvenokārt vīrusa izplatību veicina narkotiku injicēšana un iesaistīšana prostitūcijā.
 
24-10-2008
Amerikāņu interneta serviss piedāvā lietotājiem paziņot gadījuma seksuālajiem partneriem par iespējamo inficēšanos ar seksuāli transmisīvajām slimībām ar anonīmu elektronisku pastkaršu palīdzību. PloS Medicine publicētā raksta autori šādu brīdinājuma sistēmu uzskata par īpaši efektīvu. Serviss www.inspot.org, kam veltīta publikācija, sācis darboties 2004. gadā Sanfrancisko un sākotnēji bija domāts tikai gejiem. Vēlāk inSPOT savu darbību paplašināja citās ASV pilsētās un analoģiskus pakalpojumus sāka piedāvāt visiem interesentiem neatkarīgi no seksuālās orientācijas. Atklātnes, kuras var izmantot sūtīšanai inSPOT, nesatur informāciju par sūtītāju, taču dod saiti uz informācijas portāliem par seksuāli transmisīvajām slimībām, kā arī klīniku adreses, kur iespējams veikt pārbaudes un nodot analīzes. Pēc raksta autoru datiem, ikdienu inSPOT pakalpojumus izmanto ap 750 cilvēku. Aptuveni 15 procenti atklātņu brīdinājušas tā saņēmējus par iespēju inficēties ar sifilisu un gonoreju, 11,6 procenti – par hlamidiozi, 9,3 procenti – par HIV infekciju. Kā noskaidrojies, daudzi atklātņu saņēmēji pilnīgi nopietni uztvēruši anonīmo paziņojumu. Cilvēku skaits, kas izmantojuši saites, norādītās uz atklātnēm, dažādās ASV pilsētās variējis no 20,4 līdz 48 procentiem. inSPOT efektivitāti tā dibinātāji pirmkārt skaidro ar psiholoģiskiem faktoriem, jo, lai arī cilvēkiem ir labā griba, tomēr daudzi pacienti nespēj paziņot saviem partneriem par iespējamo inficēšanās risku personīgā sarunā, īpaši, ja cilvēkam ir bijis daudz gadījuma sakaru partneru. (www.medportal.ru)
 
24-10-2008
Publikācija par jaunu pētījumu. Pētījuma autori uzskata, ka iegūtie rezultāti palīdz pārvarēt izplatīto stereotipu, ka HIV inficētajiem intravenozo narkotiku lietotājiem antiretrovirālā terapija dod daudz mazāk labuma, nekā citu kategoriju slimniekiem, un ka terapija viņiem jānozīmē pēc tām pašām pazīmēm un tai pašā apjomā, kā citiem. Intravenozo narkotiku lietotāji ir viena no HIV infekcijas riska grupām. Pie kam HIV inficētie narkotiku lietotāji sava bieži vien asociālā dzīvesveida un zemās tieksmes ārstēties dēļ ir mazāk izdevīgā situācijā attiecībā pret citām slimnieku grupām. Vēl vairāk – smagas narkomānijas gadījumā antiretrovirālā terapija var netikt nozīmēta vispār. Vislielākais nāves gadījumu skaits starp neārstētiem AIDS slimniekiem ir sastopams starp intravenozo narkotiku lietotājiem. Pilnu pētījuma aprakstu skatiet http://www.medmir.com/content/view/2278/1/
 
23-10-2008
Apvienoto Nāciju Narkotiku un Noziedzības birojs (UNODC) projekta XEE/J20 "HIV/AIDS profilakse un aprūpe injicējamu narkotiku lietotāju vidū un ieslodzījuma vietās Igaunijā, Latvijā un Lietuvā" ietvaros izsludina grantu shēmas konkursu valsts un pašvaldību institūcijām un nevalstiskajām organizācijām (biedrībām un nodibinājumiem). UNODC grantu shēmas mērķis ir uzlabot pieejamību HIV/AIDS profilaksei un aprūpei paaugstināta riska grupu pārstāvjiem. Aizpildīto un parakstīto pieteikumu (oriģināls un kopija papīra formātā un elektroniski) iesniegšanas termiņš ir 2008. gada 20. novembris. Papildus informācijai lūdzu skatīt grantu shēmas vadlīnijas un pieteikuma veidlapu http://www.unodc.org/unodc/en/baltics/news.html. Neskaidrību gadījumā lūdzu sazināties ar projekta koordinatori Latvijā Eviju Dompalmu, tel. 67503602, e-pasts: evija.unodc@undp.riga.lv
 
23-10-2008
Zviedrijas Infekciju slimību kontroles institūts aicinājis amatpersonas dekriminalizēt HIV izplatīšanu, jo inficēto kriminālvajāšana apdraud cīņu pret AIDS, ziņo Zviedrijas radio. Personu tiesāšana par citu cilvēku inficēšanu ar HIV apdraud cīņu pret AIDS, jo HIV inficētie vilcinās meklēt medicīnisko palīdzību, baidoties no soda, norādīja institūta direktors Rangnars Nūrbi. Pēc Nūrbi domām, vissvarīgākais ir cilvēku informēšana par neaizsargāta seksa bīstamību. Saskaņā ar pašreizējiem Zviedrijas likumiem par apzinātu citu cilvēku inficēšanu ar HIV neaizsargātās seksuālās attiecībās vainīgajam draud līdz desmit gadu cietumsods. Pēdējos gados Zviedrijā, līdzīgi kā citās Eiropas valstīs, visbiežāk HIV inficēšanās gadījumi notiek nedrošos heteroseksuālos kontaktos (59%). Otrā vietā atrodas neaizsargāti homoseksuāli kontakti (28%) un trešajā vietā - intravenozo narkotiku lietošana (11%). (sagatavots pēc LETA ziņām)
 
23-10-2008
Nevalstiskās organizācijas Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas ārkārtas sēdē iestājas pret iecerēto Īpašu uzdevumu ministra sabiedrības integrācijas lietās sekretariāta reorganizāciju. Mazākumtautību kopienas un citas nevalstiskās organizācijas Saeimas deputātiem norādīja, ka piecu gadu laikā ar sekretariātu ir izveidojusies laba sadarbība. Sekretariāta tā sauktā reorganizācija nedod gandrīz nekādu naudas ietaupījumu, bet būtiski pazeminās integrācijas politikas nozīmību. Gluži pretēji, lai veiksmīgāk īstenotu integrācijas politiku, būtu nepieciešamas sekretariāta statusu nostiprināt, to pārveidojot par patstāvīgu ministriju. Tikšanās laikā sekretariāta virzienā gan no Saeimas deputātu, gan nevalstisko organizāciju pārstāvjiem izskanēja arī kritika, taču klātesošie bija vienisprātis, ka integrācijas politikas nozīmība palielinās. (www.saeima.lv)
Piedāvāto ĪUMSILS reorganizācijas shēmu skatiet šeit>>>
Biedrība Apvienība HIV.LV pauž satraukumu par to, ka piedāvātajā reorganizācijas shēmā nevalstiskās HIV/AIDS organizācijas un pacientu organizācijas vairs nebūs mērķa NVO valsts atbalstam!
Biedrības "Latvijas Pilsoniskā alianse" paziņojums presei šeit>>>
 
22-10-2008
Īpašu uzdevumu ministra sabiedrības integrācijas lietās sekretariāta (ĪUMSILS) vietā piedāvā veidot jaunu ministriju uz esošās Bērnu un ģimenes lietu ministrijas bāzes, ka arī jaunu aģentūru, kas nodarbosies ar projektu administrēšanu. Šāda ideja radusies vienas pēcpusdienās laikā un ar to steidzamības kārtā iepazīstināti nevalstisko organizāciju (NVO) pārstāvji, sasaucot tos uz sapulci Ministru kabinetā, 22. oktobrī. Sanāksme un tajā priekšāstādītais izsauca neviltotu nevalstisko organizāciju izbrīnu un galveno jautājumu – kāpēc viss notiek tādā steigā un kāpēc nav ļauts iepazīties ar piedāvātājiem sekretariāta reorganizācijas variantiem.
Piedāvātais variants ir tikai viens – sekretariāta vietā izveidot Sabiedrības un ģimenes lietu ministriju (vai Bērnu un ģimenes lietu un sabiedrības integrācijas ministriju vai iespējams vēl kādā garākā nosaukumā), kā arī speciālu – Sabiedrības integrācijas lietu aģentūru. Uz pašreizējo Bērnu un ģimenes lietu ministriju aizietu sekretariāta ierēdņi, kas atbildīgi par valsts politikas sabiedrības integrācijā izstrādi, savukārt aģentūra būtu tiešās pārvaldes iestāde, kas atbildētu par projektiem un apsaimniekotu projektu līdzekļus. Pēc aptuveniem aprēķiniem štati tiktu samazināti par 13 vietām. Sekretariāts precīzi nevar pateikt, kāds būs šādas reorganizācijas ieguvums finansiālajā ziņā, jo tieši vēlme ietaupīt naudu bija galvenais iemesls, kāpēc vispār valdība ķērās klāt sekretariātu iespējamai likvidācijai. Aptuvenā naudas ekonomija lēšama uz 200 – 250 000 latu, taču tikšanās laikā ar nevalstiskajām organizācijām īpašu uzdevumu ministrs sabiedrības integrācijas lietās Oskars Kastēns atzina, ka „nevajag uztraukties, jo visas funkcijas tiks saglabātas un arī finansējums līdzšinējām programmām.”
NVO pārstāvju vidū, kuri aktīvi izteica komentārus, nevaldīja tāda pārliecība, ka piedāvātais reorganizācijas plāns ļaus ekonomēt. Drīzāk otrādi, izskatās, ka jaunas aģentūras izveide varētu prasīt pat papildus līdzekļus! Turklāt Bērnu ministrijā būs papildus vajadzīgi valsts sekretāru vietnieki, kuriem būs jāatbild par katru nozari un kuriem algas nav mazas. Vislielākos iebildumus tomēr izsauca tas, ka organizācijas nav laikus brīdinātas un iepazīstinātas, bet jau uzreiz tiek prasīts viedoklis. Pats sekretariāta vadītājs Juris Asars atzina, ka plāns tapis otrdien pēcpusdienā un tāpēc steidzami vajadzīgs NVO viedoklis. NVO nepiekrita reorganizācijas plānam un balsojot praktiski vienbalsīgi noraidīja, atbalstot ĪUMSILS saglabāšanu, bet darbības un paša ministra darba izvērtēšanu. Valdības lēmums vēl sekos.  (Inga Paparde, Apvienība HIV.LV)
  
22-10-2008
Kanādā sākusies 52 gadus vecā Ugandas imigranta Azigi Džonsona (Johnson Aziga) lietas izskatīšana. Viņš tiek turēts aizdomās par divu sieviešu nonāvēšanu, viņas inficējot ar imūndeficīta vīrusu (HIV). Apsūdzībā norādīts, ka Azigi par savu slimību esot uzzinājis 1997. gadā, taču turpinājis nodarboties ar seksu neizsargājoties un nebrīdinot partneres par inficēšanās risku. Pēc apsūdzībā izteiktās versijas, divas sievietes mirušas no ļaundabīga audzēja, kur komplikācijas radījis HIV vīruss; bet saslimšanas riskam esot bijušas pakļautas vismaz 11 sievietes. Šis ir pirmais gadījums, kad apzināta inficēšana ar HIV tiek vērtēta kā slepkavība. Kā norādīja prokurors Tims Pauers (Tim Power), Azigi esot piedalījies vairākās konsultācijās, kur stāstīts, kā tiek nodota HIV vīrusa infekcija, kā arī saņēmis veselības aizsardzības sistēmas iestāžu norādījumu, ka seksa partneri ir jābrīdina par saslimšanu un dzimumakta laikā jāizmanto prezervatīvs. Azigi šos norādījumus neievēroja, vēl jo vairāk, - uz tiešiem jautājumiem, vai ir HIV inficēts, atbildēja noraidoši. Abi upuri pirms nāves ierakstīja video, kurā apsūdz Azigi. (www.medportal.ru)
 
22-10-2008
Ir pagājuši gandrīz 30 gadu kopš AIDS epidēmijas sākuma. Šajā laikā gandrīz 25 miljoni cilvēki ir miruši no šīs slimības, bet miljardi dolāru tērēti, lai radītu vakcīnu. «Mēs tagad esam paradigmas maiņas priekšā zinātnieku sabiedrībā,» paziņoja Globālās pret HIV vakcīnas organizāciju alianses direktors Alans Bernšteins. Pagājušajā gadā farmaceitiskās kompānijas Merck zinātniekiem vajadzēja pārtraukt šīs vakcīnas divus klīnisku pētījumus, jo atklājās, ka tā nevis samazina, bet paaugstina HIV vīrusa nodošanas risku. «Merck pētījumu rezultāti visus pārsteidza, neviens neko tādu nebija gaidījis,» saka pret AIDS vakcīnas advokācijas koalīcijas pārstāvis Matčels Vorens. «Viņi līdz šim nevar saprast, kas ir noticis. Šie rezultāti liek meklēt jaunus ceļus, lai izstrādātu pret AIDS vakcīnu.»
Šobrīd pasaulē norit pret HIV vakcīnu 30 klīniski pētījumi. Pats perspektīvākais no tiem tika aizsākts 2003. gadā Taizemē, bet rezultāti tiks publicēti nākamajā gadā. Šajos klīniskajos pētījumos piedalās 16 000 cilvēku. Zinātnieki norāda, ka, neatkarīgi no šo pētījumu iznākuma, tiks iegūta vērtīga informācija par epidēmiju. Taču vairums no viņiem domā, ka tuvāko desmitgažu laikā vakcīna netiks atrasta. Turklāt Merk vakcīnas izgāšanās zinātniekiem lika pārlūkot pieņēmumus par to, kā darbojas vakcīnas. Iepriekš tās vai nu izraisīja ierosinātāja antiķermenīšu veidošanos, vai arī lika organismam uzbrukt un iznīcināt inficētās šūnas. Bet tā kā HIV ļoti ātri veidojas mutācijas, šāds piegājiens ir gandrīz neiespējams. Bernšteins norāda, ka daudz lielākas cerības izraisa pētījumi, kas nesen atklājuši cilvēka organisma dabisku aizsardzību, kas brīdina par vīrusu ielaušanos. Šī sistēma var izrādīties tā atslēga, ar kuras palīdzību tiks apturēta HIV izplatība, ja vien zinātnieki sapratīs, kā šo mehānismu iespējami ātrāk iedarbināt.
(www.poz.ru)
 
21-10-2008
Ir beigusies Lielbritānijas HIV asociācijas konference, kurā tika apspriesta HIV inficēšanās riska mazināšanās to cilvēku vidū, kas ārstējas ar antiretrovīrusu terapiju. Visi konferences dalībnieki apstiprināja, ka šī terapija ievērojami samazina risku nodot vīrusu citiem cilvēkiem. Taču neviens nebija gatavs paziņot, ka vīrusa nodošana nav iespējama gadījumā, ja ir nenosakāma vīrusa slodze asinīs. Janvārī Šveices HIV izpētes galvenie speciālisti sniedza paziņojumu, kurā pauda – ja tiem HIV pozitīvajiem, kas iziet antiretrovīrusa terapiju, vīrusa slodze ir nenosakāma un nav nekādu infekciju, ko iegūst dzimumceļā, tad viņu seksuālajiem partneriem nav riska inficēties ar HIV. Šī ziņa aplidoja pasauli kā  "Šveices brīnums", aizsākot vētrainas diskusijas. Jau sen eksistē viedoklis, ka ja HIV infekcijas ārstēšanas laikā vīrusa daudzums asinīs tiek pazemināts līdz nenosakāmam līmenim, tad līdz ar to līdz minimumam samazinās risks vīrusu nodot tālāk. Tikko notikušajā konferencē britu mediķi un aktīvisti apsprieda šo "Šveices brīnumu" un tā psiholoģisku iedarbību uz tiem, kas ir HIV inficēti. Tika apspriesti daudzos pētījumos iegūtie rezultāti, kuros mēģināja noskaidrot iespējamību inficēties ar HIV terapijas laikā. Saskaņā ar šiem pētījumiem, ja vīriešiem asinīs bija nenosakāma vīrusa slodze, viņiem vienmēr bija arī nenosakāma vīrusa slodze spermā. Turpretim sievietēm šī sakarība bija komplicētāka. Aptuveni 30% sieviešu atklāja HIV vīrusu maksts izdalījumos gadījumos, kad asinīs bija nenosakāma vīrusa slodze. Gandrīz nekas nav zināms par to, kā terapija ietekmē HIV vīrusa līmeni taisnās zarnas gļotādas šūnās. Kāds neliels pētījums apliecināja, ka pat veiksmīgas terapijas laikā HIV vīruss vienalga uzrādās zarnu traktā. Visu nosaka tas, kā "Šveices brīnums" iespaidos individuālo attieksmi pret risku. Daudzas sievietes uzskata, ka tagad viņām būs daudz grūtāk pieprasīt, lai partneris dzimumakta laikā izmantotu prezervatīvu. Tomēr pluss ir tāds, ka ir radies papildu stimuls ievērot terapijas režīmu. Turklāt šis Šveices mediķu paziņojums mazinās HIV inficēto stigmu – viņus vairs neuzskatīs par infekciju avotiem. Bez tām diskordantie pāri jau sen piekopj neaizsargātu dzimumaktu, lai ieņemtu bērnu dabīgā ceļā. Taču nav izslēgti gadījumi, ka HIV var nodot arī nenosakāmas vīrusa slodzes gadījumā. Tiesa, šo gadījumu skaits ir neliels, salīdzinot ar tiem, kad ar HIV citus inficē cilvēki, kuriem nav noteikta diagnoze un kuri sevi uzskata par HIV negatīviem. (www.aids.ru)
 
21-10-2008
Norvēģijas kroņprincese Mete-Marita, uzturoties oficiālā vizītē Ukrainā, pirmdien paklupa un pakrita uz kāpnēm, kā dēļ tika atcelta viņas rīta programma un vēlāk - lielākā daļa viņas vizītes programmas, ziņo laikraksts "Aftenposten". Kroņprincese ieradusies Kijevā, lai palīdzētu cilvēkiem, kuri cieš no HIV/AIDS. Pirmdienas rītā viņai bija paredzēts apmeklēt HIV/AIDS pacientu centru. Taču viņa pakrita un sasita galvu, viesojoties HIV/AIDS skarto personu organizācijā. Pēc kritiena amatpersonas pieprasīja ārsta izmeklēšanu un galvaskausa skenēšanu, un ārsti konstatēja princesei vieglu smadzeņu satricinājumu. Viņai tika ieteikts pavadīt nākamās divas dienas gultas režīmā. Viņas vizīte paredzēta tikai līdz trešdienas rītam. Šī nav pirmā reize, kad kroņprincese Mete-Marita cieš negadījumos ārvalstu vizīšu laikā. Viena no viņas pirmajām oficiālajām vizītēm Vācijā tika atcelta pēc smaga saules apdeguma televīzijas intervijas laikā. Šā gada sākumā slimības dēļ tika atcelts viņas plānotais brauciens uz Čīli. Viņa ieradusies Ukrainā, pildot ANO speciālā sūtņa pienākumus, un šis ir viņas ceturtais brauciens UNAIDS uzdevumā. Šī organizācija koordinē HIV/AIDS darbu Apvienoto Nāciju Organizācijā. iepriekš viņa jau ir apmeklējusi Kanādu, Nikaragvu un Malāvi, lai veicinātu iecietību pret HIV/AIDS pacientiem.
 
21-10-2008
Līdzīga vīrusa nodošanas ceļa dēļ daudziem vienlaikus ir hroniski B hepatīts un C hepatīts. Taču līdz šim laikam ir maz informācijas, kā šīs divas infekcijas mijiedarbojas. Jaunākie amerikāņu pētījumi, kas tika veikti intravenozo narkotiku lietotāju vidū, liecina, ka tiem, kam bija C hepatīta vīruss, novēroja B hepatīta antigēna (HBsAg) koncentrācijas mazināšanos, kā arī C hepatīts retāk kļuva par hronisku infekciju. Šī sakarība visspilgtāk izpaudās jauniem cilvēkiem no 18 līdz 29 gadiem. Pētījuma autori secināja, ka C hepatīta klātbūtne nomāc B hepatīta vīrusu. Tas varētu nozīmēt, ka veiksmīga C hepatīta ārstēšana var izraisīt B hepatīta progresēšanu un palielināt šī vīrusa līmeni asinīs. Šajā pētījumā piedalījās 1694 cilvēki. (www.poz.ru)
 
21-10-2008
Grantu programma "Atbalsts NVO ārvalstu pieredzes braucieniem un kapacitātes stiprināšanai". Mērķis - veicināt Latvijas biedrību un nodibinājumu darbības ilgtspēju, paplašināt šo organizāciju pieredzi un ietekmi interešu aizstāvībā un pilnveidot Latvijas un ārvalstu bezpeļņas organizāciju starptautisko kontaktu tīklu. Pieteikumus var iesniegt biedrības un nodibinājumi. Atbilstošas aktivitātes ir Latvijas NVO aktīvu biedru un darbinieku dalība konferencēs, semināros, apmācību un pieredzes apmaiņas programmās ārvalstīs. Visiem braucieniem ir jānotiek laika posmā no 2008. gada 15. oktobra līdz 2010. gada 15. decembrim. Pieteikumus var iesniegt jebkurā laikā, bet ne vēlāk kā līdz 2010. gada 30. septembrim, taču jebkurā gadījumā - ne vēlāk kā septiņas nedēļas pirms iecerētā brauciena izbraukšanas datuma. Pretendents drīkst iesniegt vairāk nekā vienu projekta pieteikumu. Vadlīnijas un pieteikuma forma http://www.abfonds.lv/index.php/lv/finansejums/AtbalstsNVOarvalstuBraucieni/
 
Grantu programma "Atbalsts NVO ziedojumu piesaistes projektiem". Mērķis - stiprināt labdarības organizāciju spēju piepildīt savu misiju un palīdzēt savām mērķa grupām, sniedzot atbalstu šo organizāciju ziedojumu piesaistes aktivitāšu norisei, tādējādi attīstot Latvijas pilsoniskās sabiedrības finansiālo ilgtspēju. Pieteikumus var iesniegt biedrības un nodibinājumi. Grantu var izlietot ziedojumu piesaistes darba apmaksai, akciju un kampaņu sagatavošanas un norises izmaksu segšanai. Tiek aicināts iesniegt projektus, kas paredz vākt ziedojumus bērniem un jauniešiem, pilsētvides, izglītības un kultūras jomas aktivitātēm, pilsoniskās sabiedrības stiprināšanas projektiem. Projekta ieviešanas periods maksimāli var sasniegt – līdz 18 mēnešiem, taču jebkurā gadījumā visu projektu ieviešanas beigu datums – 2010. gada 15. decembris. Projektu pieteikumus var iesniegt no 2008. gada 1. novembra. Pieteikumus var iesniegt jebkurā laikā, bet ne vēlāk kā līdz 2010. gada 30.jūnijam. Vadlīnijas un pieteikuma forma http://www.abfonds.lv/index.php/lv/finansejums/AtbalstsNVOziedojumuPiesaiste1/
 
19-10-2008
Farmaceitiskās kompānijas ir apsolījušas palielināt investīcijas AIDS izpētei, kā arī diagnostikas un ārstniecības līdzekļu izstrādei nabadzīgajām valstīm. Kompānijas ir gatavas ieguldīt vairāk līdzekļu vakcīnas izveidei un postkontakta profilaksei. Tā informē aģentūra Reuter pēc ANO Ģenerālsekretāra Pan Gi Muna ziņojuma par tikšanos 9. oktobrī ar vadošo zāļu un diagnostikas līdzekļu AIDS jomā ražotājkompānijām. Ar ANO Ģenerālsekretāru un citiem ANO darbiniekiem tikās 17 farmaceitiskās kompānijas. „Par spīti visiem mūsu centieniem epidēmija turpina izplatīties. Gan trešās pasaules valstīs, gan labvēlīgākos reģionos tikai trešā daļa no visiem, kam nepieciešams, saņem terapiju. Katru dienu uz katru HIV pozitīvo, kurš saņem terapiju, rodas pieci jauni HIV infekcijas gadījumi. Tādējādi skaidri redzams, ka darba vēl pilnas rokas. Visi klātesošie piekrita tam, ka, uzlabojoties vakcīnu, diagnostikas un zāļu pieejamībai, mēs varēsim mainīt situāciju kā profilaksē, tā ārstēšanā,”- teica ANO Ģenerālsekretārs.
 
19-10-2008
Orālais sekss ir saistīts ar ārkārtīgi zemu HIV infekcijas pārnēsāšanas risku. Dienvidkarolīnas Sanfrancisko Universitātes pētnieki divus gadus meklēja cilvēkus, kuri ieguvuši HIV infekciju orālā seksa laikā. Detalizēti izmeklējot gandrīz 200 cilvēkus, kuri praktizē tikai orālo seksu, pētnieki paziņoja, ka nav atraduši nevienu. „Orālais sekss ir drošāks,”- saka pētniecības grupas vadītāja Kimberlija Šefere, - „Orālā seksa rezultātā var iegūt citas slimības, kuras izplatās dzimumceļā, tādas kā gonoreja, sifiliss, hlamīdijas un herpes. Taču, kas attiecas uz HIV, rodas iespaids, ka risks iegūt infekciju orālā seksa laikā ir zemāks nekā anālā seksa ar prezervatīvu laikā.” Sanfrancisko Universitātē ir noticis vēl viens anonīms pētījums, kur ar matemātiska modeļa palīdzību tika izskaitļots, ka viena orālā dzimumakta laikā risks inficēties ar HIV ir apmēram 4 iespējas no 10000, bet iespējas inficēties anālā dzimumakta ar prezervatīvu laikā ir 4 no 1000. Kimberlijas Šeferes pētījuma ietvaros tika savākti tā dalībnieku siekalu paraugi, lai konstatētu tajos faktorus, kuri iznīcina HIV vai aizkavē inficēšanos. Laboratorijas apstākļos siekalās tika atrastas vismaz 4 ķīmiskas vielas, kuras iznīcina vai bloķē HIV. Pagaidām nav zināms, vai šīs vielas tāpat darbojas arī dabiskajos apstākļos.
 
19-10-2008
Preparāta Diflukana (flukonazola) viena deva (750mg) ir tik pat droša un efektīva orālās kandidozes ārstēšanai HIV inficētajiem kā šī preparāta lietošana katru dienu pa 150 mg 14 dienas no vietas. Kā ziņo www.poz.com, par to tiek runāts pētījuma rezultātos, kuri publicēti žurnāla „Clinical Infectious Diseases” oktobra numurā. Ārstēšana ar vienu preparāta devu ir potenciāli ērtāka un lētāka pacientam. Taču līdz šim nav pietiekama daudzuma datu par šāda veida HIV inficēto ārstēšanu. Lai noskaidrotu lielas devas Diflukana efektivitāti, Omārs Hamza un viņa kolēģi no Muhimbili Universitātes Tanzānijā veica pētījumus 220 HIV inficēto, kuri slimo ar orālo kandidozi, vidū. Puse pacientu saņēma 750 mg Diflukana, otra puse – 150 mg preparāta dienā divu nedēļu garumā. Abās grupās atveseļošanās līmenis bija vienāds – 95% gadījumu. Laboratorijas testi uzrādīja, ka 84% cilvēku, kuri saņēma vienu preparāta devu, sēnīte uztriepē no mutes bija pilnībā izzudusi. Starp tiem, kuri saņēma ārstēšanu 14 dienu garumā, sēnīte testa rezultātos bija pazudusi tikai 75% pacientu. Pētījuma autori secināja, ka orālās kandidozes ārstēšana HIV inficētajiem ar vienreizēju lielu devu Diflukana ir droša un efektīva. Jāatzīmē, ka pētījuma rezultāti neattiecas uz vaginālo kandidozi (piena sēnīte sievietēm) vai citiem šīs saslimšanas veidiem.
 
16-10-2008
No 15. līdz 18. oktobrim Igaunijas Nacionālajā bibliotēkā notiek Tallinas mērijas un Sociālo lietu un veselības aizsardzības departamenta organizēts starptautisks seminārs “City-AIDS 2008: A Global Initiative for AIDS Competence in Cities”,
kur kaimiņvalstu lielāko pilsētu pārstāvji dalās pieredzē cīņā ar HIV. Kā vēsta Raepress, Tallinas mērijas Sociālo lietu un veselības aizsardzības departamenta vadītājs Vahurs Keldrima, raksturojot šā darba nozīmīgumu pilsētas mērogā, teicis: «HIV izplatība pilsētās ir daudz lielāka nekā lauku reģionos, turklāt pilsētās ir arī lielāks riska faktoru fons, kas strauji mainās, tāpēc ir grūtāk atklājams un ietekmējams. Kopiena būtiskā veidā ietekmē cilvēku attieksmi pret savu veselību. Vietējā pašpārvalde var piedalīties vietējo riska faktoru mazināšanā un uzlabot  iedzīvotāju veselības aprūpi.» Pēc mūsu rīcībā esošās informācijas, ne Rīgas pilsētas mērs Birka k-gs, kurš bija ielūgts uz šo semināru, ne Rīgas Domes Labklājības departamenta atbildīga par kaitējuma mazināšanu darbiniece Lagūnas k-dze, kurai bija uzticēts piedalīties šī semināra darbā, ne sabiedriskās organizācijas DIA+LOGS, kas tieši veic kaitējuma mazināšanu Rīgas pilsētā, valdes priekšsēdētāja Kaupes k-dze uz Tallinu nedevās. Latviju šajā saietā pārstāv divi sabiedrisko organizāciju pārstāvji. Tā kā viens no viņiem ir mūsu apvienības infomenedžeris, par seminārā notiekošo uzzināsim no viņa.
 
16-10-2008
Cilvēki sāka slimot ar tuberkulozi trīs tūkstošus gadu agrāk, nekā iepriekš tika uzskatīts.
Izpētot mātes un bērna kaulus, kas Izraēlas teritorijā bija dzīvojuši pirms deviņiem tūkstošiem gadu, zinātnieki atklāja tuberkulozes baktēriju DNS. Telavivas universitātes un Londonas universitātes koledžas zinātnieki, detalizēti analizējot atrastos pīšļus, atklāja tuberkulozes mikobaktēriju šūnu sieniņu fragmentus un DNS. Turklāt slimības izraisītājs izrādījās cilvēka, nevis vērša tuberkulozes nūjiņas štamms, norāda zinātnieki. Atklātie baciļi izrādījās senāki par jau zināmajiem vērša štammiem. Šis fakts apgāž esošo pieņēmumu, ka cilvēks tuberkulozes baciļus dabūjis no liellopiem, kad tos pieradināja. Zinātnieki arī norādīja uz brīnumaino atrasto mikrobaktēriju līdzību ar tuberkulozes izraisītāju štammu mūsdienās. To genomā iztrūka tieši tas pats DNS posms, kas šodien cirkulējošās mikrobaktērijās. Šis fakts var būt noderīgs, nosakot, kādā ātrumā notiek baktēriju mutācijas.
(www.medportal.ru)
 
16-10-2008
Četrpadsmit musulmaņu organizācijas izveidojušas speciālu fondu, lai novērstu HIV infekcijas izplatību.
«Šis solis tiek sperts pareizajā virzienā. Cilvēce ir jāaizsargā no nāvējošās slimības,» uzsvēra organizācijas Qatar Charity dibinātājs un vadītājs Abdulla Huseins Aļ-Nama. Šo fondu nodibināja ceturtdien, 9. oktobrī, Katara Dohā nolūkā izplatīt informāciju par saslimšanas bīstamību un par to, kā iespējams  inficēties ar HIV. Organizācijas budžets ir 430 tūkstoši dolāru. «Mēs centīsimies stāstīt par ārpus laulības sakaru bīstamību,» teica Aļ-Nama. «Tāpat es ceru, ka šis fonds palīdzēs ierobežot visas saslimšanas, ko nodod dzimumceļā.» Organizācijas mītnes vieta ir Londonā, bet būs arī reģionālās filiāles.
(www.stopspid.ru)
 
16-10-2008
Ir atjaunots statistiskais atlants, kurā apkopoti Eiropas reģionu veselības aizsardzības sistēmas skaitliskie rādītāji. Tajā ir informācija par dzimstību, mirstību, paredzamo dzīves ilgumu, saslimšanām, medicīniskās palīdzības sniegšanas veidiem un līmeņiem, ceļu satiksmes negadījumu traumatismu un dzīvesveidu, informējot par tādiem veselībai kaitīgiem paradumiem kā alkohola un tabakas izstrādājumu lietošana. Visi rādītāji tiek pasniegti ģeogrāfiskās kartes formātā, kurā iezīmētas reģionālās atšķirības, diagrammas, kuros salīdzināti dažādu valstu rādītāji, kā arī redzama diagramma, kur vērojama trīs būtisku valstu grupu rādītāju dinamika. Šis atlass sniedz pilnīgu pārskatu par veselības aizsardzības sistēmas darbību un stāvokli Eiropā. Tas radīts uz Eiropas reģionālā PVO biroja unikālās datu bāzes “Veselība visiem” bāzes un papildināts, izmantojot citu Eiropas reģiona valstu avotu uzticamu informāciju. Atlantu skatieties saitē  
http://www.euro.who.int/Document/E91713.pdf?language=Latvian
 
16-10-2008
Satversmes tiesas spriedumā 2008. gada 9. maijā norādīts, ka Latvijas Sodu izpildes kodeksa 50. pants neatbilst Satversmei un ir noteikts, ka minētā norma uzskatāma par spēkā neesošu no 2008. gada 1. novembra. Šajā kodeksa pantā noteiktas notiesāto tiesības iesniegt iesniegumus valsts iestādēm, sabiedriskajām organizācijām un amatpersonām, kā arī noteikts to apmaksas avots. Lai novērstu kodeksa neatbilstību Satversmei, tiks noteikts, ka notiesātā sarakste ar citām valsts un pašvaldību iestādēm tiks segta no brīvības atņemšanas iestādes līdzekļiem gadījumā, ja notiesātā personiskās naudas kartē nebūs līdzekļu un notiesātais apstrīdēs šo iestāžu izdotu administratīvo aktu vai faktisko rīcību, vai vēlēsies sūtīt iesniegumu valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības pieprasījumam. 50. pants tiks papildināts arī ar jaunu regulējumu, nosakot, kādā kārtībā tiks izskatīts notiesātā iesniegums par jautājumiem, kas saistīti ar brīvības atņemšanas soda izpildes apstākļiem, un kura amatpersona šādu iesniegumu izskatīs. Kā teikts grozījumu projekta anotācijā, pašlaik likums paredz par soda izciešanas režīma prasību pārkāpšanu kā vienu no sodiem uzlikt aizliegumu iegādāties pārtikas produktus cietuma veikalā. Turpmāk šī norma tiks papildināta ar aizliegumu iegādāties arī tabakas izstrādājumus, kas  papildus motivētu notiesātos neizdarīt pārkāpumus. Pēc grozījumu stāšanās spēkā tiks noteikts, ka notiesātā naudu brīvības atņemšanas iestāde uzglabās, pārsūtīs un izmaksās notiesātajam latos un citā valūtā saņemtas naudas konvertēšana latos notiks atbilstoši Latvijas Bankas noteiktajam kursam. (www.tm.gov.lv)
 
15-10-2008
HIV izplatība Ķīnā kļūst aptverošāka, tas ir, nevis skar atsevišķas iedzīvotāju grupas, bet iedzīvotājus kopumā, ziņo Reuters. Vienlaikus arvien biežāk tiek fiksēti tādi vīrusa nodošanas gadījumi, kas ir noturīgi pret antiretrovirāliem preparātiem. Par to ziņo Honkongas AIDS institūta pārstāvis Čens Džinvejs. Šīs divas tendences dara bažīgus. Tuvākajā laikā HIV inficētajiem Ķīnā draud grūtības ar terapiju, jo valstī ir pieejami tikai septiņi no esošajiem antivīrusu preparātiem. «Ķīnā patlaban novēro pret dažādiem preparātiem rezistentas mutācijas, kas izplatās pacientu vidū,» norāda Čens. «Vislielāko satraukumu rada risks, ka rezistents vīruss tiks nodots tiem, kas nekad nav bijuši šajā terapijā. Tāpēc tagad cenšamies precīzi noskaidrot, vai šis process jau ir sācies. Tas noteikti sāksies, ja netiks uzlabota ārstēšanas sistēma. Ja Ķīnā izplatīsies to vīrusu štammi, kas ir rezistenti pret ārstēšanu, tad mums pietrūks preparātu ārstēšanai.» Situāciju sarežģī tas, ka Ķīnas lauku rajonos ir zems ārstēšanās režīma ievērošanas līmenis. Tam iemesls ir pacientu zemais zināšanu līmenis, ārstniecības iestāžu nepieejamība un medicīnas darbinieku zemā kvalifikācija. Čena pētījums bija publicēts žurnālā Nature, kur cita starpā pieminēts, ka valstī strauji pieaug HIV izplatība starp sievietēm un vīriešiem, kam ir sekss ar vīriešiem.
 
15-10-2008
Nīderlandes ziemeļos esošajā pilsētā Groningenā sācies tiesas process, kur trīs tiesājamie tiek apsūdzēti 14 cilvēku tīšā inficēšanā ar HIV.
Viņi internetā ievietojuši ielūgumus uz geju tusiņiem. Orģiju laikā šie maniaki cietušajiem injicējuši inficētas asinis. Apsūdzētajiem tiek arī inkriminēta uzbrukums vainu pastiprinošos apstākļos, izvarošana un nelikumīga narkotiku glabāšana. Viena no bandas trijotnes bijusi māsiņa, kura veikusi liktenīgos iešlircinājumus. Visi apsūdzētie ir HIV pozitīvi. Izmeklēšanā noskaidrots, ka apsūdzētajiem, kas internetā ievietojuši ielūgumus uz geju tusiņiem, ir 35, 48 un 49 gadi. Viņi ar spēcīgas iedarbības narkotisko vielu maisījumu vispirms iemidzinājuši tusiņa viesus, pēc tam viņus seksuāli izmantojuši un ar šļirci ievadījuši kokteili, kas pagatavots no visu trīs apsūdzēto inficētajām asinīm. Apsūdzētos aizturēja 2007. gada maijā pēc tam, kad 14 viņu upuri vērsās policijā ar iesniegumu. Gadījumā, ja apsūdzība tiks pierādīta, apsūdzētajiem draud cietumsods līdz 21 gadam.
(www.newsru.com)
 
15-10-2008
Amerikāņu realitātes šova Project Runway dalībnieks Džeks Makenrots kopā ar grupu Project Inform no Sanfrancisko, kas cīnās ar HIV, ir radījuši kleitu no prezervatīviem.
15. oktobrī Makenrots nolēmis publikai parādīt kāzu kleitu no prezervatīviem, ziņo Queerty.com Viena no galvenajām problēmām bija tāda, ka prezervatīvi ir diezgan smagi un ir jāizņem no iesaiņojuma. Tas tērpa dizaineram radīja papildu grūtības, jo viņam latekss izraisa alerģiju. Savā elektroniskajā vēstulē viņš raksta: «Man vajadzēja uzaicināt brīvprātīgos no grupas Project Inform, lai no iepakojuma izņemtu 4000 prezervatīvu, jo es lateksam pat nevaru pieskarties – tas man izraisa anafilaktisku šoku. Es nejokoju. Kad prezervatīvus atveda man uz mājām Sanfrancisko, neviens neiedomājās, ka tie būs ieziesti. Tas bija kaut kāds lipīgs maisījums. Visu nakti savā vannā mazgāju prezervatīvus, izmantojot mazgāšanas līdzekļus. Un pēc tā visa jūs modi vēl saucat par glamūru?»
(www.aids.ru)
 
15-10-2008
Rokasgrāmatu narkotiku lietotājiem un šī netikuma apkarotājiem 
“Profilakse un atbildes pasākumi uz pārdozēšanu: norādījumi narkotiku lietotājiem un šīs problēmas novērsējiem Austrumeiropā un Centrālajā Āzijā” (autori Mets Kurtis un Lidija Gutermane, Atvērtās sabiedrības institūts) var lejuplādēt krievu valodā PDF formātā no 
http://www.rapidshare.ru/802192 . Šajā rokasgrāmatā ir praktiska informācija par pārdozēšanu un izplatītākajiem riska faktoriem, informācija par profilakses stratēģiju, par pārdozēšanas simptomiem un efektīvu reaģēšanu uz tiem, kā arī pieejami pārdozēšanas piemēri un pieredzējušu treneru padomu krājums, kurā apkopota viņu pieredze un ieteikumi pārdozēšanas jautājumos.
 
14-10-2008
Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Dinevičs apmeklēja Rīgas Atkarības profilakses centru (RAPC), lai klātienē iepazītos ar tā darbu. Šī vizīte notika saistībā ar izskanējušo priekšlikumu par iespējamo RAPC pievienošanu Rīgas domes Izglītības departamentam.  J. Dinevičs pauda atbalstu centra saglabāšanai pašreizējā pakļautībā, jo iespējamais ieguvums, nemazinot pakalpojumu sniegšanas kvalitāti, ir aptuveni trīs darba vietas ar vidējo algu 500 latu mēnesī. Turklāt centra pievienošanas gadījumā, tā klientu loks visticamāk samazinātos. Pēc RAPC direktores Aelitas Vagales domām, diez vai pieaugušie vērsīsies centrā, lai risinātu kādu no problēmām, kas saistīta ar atkarības jautājumiem, jo asociatīvi tas saistīsies ar skolu un skolēnu problēmu risināšanu.  “RAPC sniegtie pakalpojumi centra pastāvēšanas laikā ir kļuvuši atpazīstami gan speciālistiem, gan ģimenēm, kā arī masu medijiem, jo jāņem vērā, ka otras līdzīgas institūcijas nav ne vien Rīgā, ne arī visā Latvijā, savukārt pieprasījums pēc šādiem pakalpojumiem tikai pieaug,” norāda A.Vagale. “Apzinoties, ka gada laikā Latvijā aptuveni trīs simti cilvēku izdara pašnāvības, nav šaubu par šāda centra pastāvēšanas lietderību. Bieži vien pašnāvības izdara kādas atkarības varā nonākušie cilvēki, kuriem varētu palīdzēt Atkarības profilakses centra profesionāļi,” uzsver vicemērs. “Pievienojot centru Izglītības departamentam, tā darbības profils mainītos un situācija vēl vairāk pasliktinātos.” RAPC ir Rīgas pašvaldības iestāde, kas veic un koordinē atkarības (tabakas, alkohola, medikamentu, nelegālo psihoaktīvo vielu, azartspēļu, datorspēļu un interneta atkarība) profilakses darbu Rīgā. (www.narcomania.lv)
 
13-10-2008
Biedrībai "Apvienība HIV.LV" ir apstiprināts Fonda Ārstēšanas Gatavībai/TIDES Foundation projekts "Latvijas Apvienības un Baltijas Pozitīvās Sadraudzības potenciāla attīstīšana" darbam 2009. gadā. Projekts īstenosies no janvāra līdz septembrim ieskaitot un paredz 3 reģionālos seminārus nevalstiskajām organizācijām, Baltijas Pozitīvās Sadraudzības sammitu Latvijā un iespiedprodukciju Apvienības un Sadraudzības popularizēšanai sabiedrībā. Ar projekta aprakstu (pagaidām tikai krievu valodā) Jūs varat iepazīties sadaļā "Programmas un īstenojamie projekti". Lūdzam jau tagad sākt atsaukties tās nevalstiskās organizācijas Kurzemē, Latgalē un Vidzemē, kas būtu ieinteresētas piedalīties projektā kā labuma gūvēji. Sazināties ar mums Jūs varat tieši no mājas lapas sadaļas "Rakstiet mums".
 
12-10-2008
Jaunas biotehnoloģiskas zāles. ASV Farmaceitiskās produkcijas izpētes un ražotāju asociācija(Pharmaceutical Research and Manufacturers of America) ziņo, ka amerikāņu kompānijas izmēģina 34 jaunus nākošās paaudzes preparātus HIV/AIDS ārstēšanai. Šie preparāti ir radīti uz biotehnoloģiju pamata un izmanto principiāli jaunas metodes cīņai ar slimību. Tiek izmēģināti pavisam 633 preparāti, kuri paredzēti smagu, dažreiz pat neārstējamu saslimšanu gadījumos. Biotehnoloģiju panākumi ir ļāvuši zāļu ražošanā izmantot agrāk nepazīstamas tehnoloģijas. Piemēram, viens no jaunajiem preparātiem darbojas sekojošā veidā: tas nogādā cilvēka organismā nanodaļiņas, kuras spēj atrast un iznīcināt slimības izraisošos vīrusus. Sīkāk krieviski lasiet http://www.washprofile.org/ru/node/8050
12-10-2008
Pēc Latvijas Infektoloģijas centra sniegtās informācijas jaunās paaudzes preparāts Maraviroks(Maraviroc) ir jau pieejams Latvijā, bet vēl nav nevienam nozīmēts. Tas gaida savu stundu, gadījumā, ja parādīsies pacienti ar krustenisku rezistenci, kurus citi preparāti vairs neietekmē. Maraviroks ir pirmais receptora CCR5 antagonistu klases pārstāvis. Kā ziņo Medical News, Maraviroks ir pierādījis savu efektivitāti pacientiem ar rezistenci. Maraviroka izmēģinājumu trešās un pēdējās fāzes divas klīniskās pārbaudes jau ir beigušās. Tās noritēja starp cilvēkiem ar rezistenci un ilga 48 nedēļas. Ja pacienti kopā ar standarta terapiju lietoja arī Maraviroku, tad vīrusu slodze kļuva nenosakāma un imūnais statuss pieauga. Pie kam netika novērotas nekādas blakus parādības, saistītas ar Maraviroku. Maraviroku bija atļauts lietot jau pēc iepriekšējiem izmēģinājumu rezultātiem. Tagad ir iegūti galīgie rezultāti, kuri arī nav pretrunā ar minēto lēmumu. Pret Maraviroku cilvēkiem neveidojas rezistence, jo neviens no viņiem nav kontaktējies ar iekļūšanas inhibitoriem - tā saucas preparātu klase, pie kuras pieder Maraviroks. Šī preparāta īpatnība ir tā, ka tas, atšķirībā no citām zālēm, iedarbojas nevis uz vīrusu, bet uz cilvēka šūnām. Maraviroks bloķē receptorus uz CD4 šūnu virsmas, kurus vīruss izmanto, lai iekļūtu šūnā.
 
10-10-2008
«Kirgizstānas penitenciārajā sistēmā ir aktīvi pretinieki cīņai ar narkobiznesu,» šādi pavēstīja Kirgizstānas tieslietu ministrs Marats Kajipovs, atbildot uz jautājumu, kādas ir galvenās problēmas soda izciešanas iestādēs valstī. «Es ar pilnu atbildību paziņoju, ka daļa narkotiku soda izciešanās iestādēs nokļūst ar mūsu darbinieku starpniecību, kuriem tas ir sakārtots bizness.» Šajā sakarā un arī lai ārstētu no narkotikām atkarīgos, uzsākta metadona terapijas pilotprogramma. «Šā projekta jēga ir tāda, ka narkotiku atkarīgajām valsts pati piedāvā narkotikas, turklāt – bez maksas. Katru dienu samazinot devu, mēs attīrīsim šī atkarīgā organismu,» skaidro ministrs. «Tagad padomājiet, - ja valsts bez maksas dod narkotikas, tad kāpēc lai narkotiku atkarīgais ieslodzītais tās pirktu par savu naudu, turklāt – nelikumīgi?! Un būt atkarīgam no noziedzīgiem grupējumiem un no ieslodzījuma vietu darbiniekiem, kas iesaistījušies šajā narkobiznesā?!» Šādā veidā valsts iecerējusi likvidēt narkotiku noieta tirgu penitenciārajās iestādēs. «Līdz ar to katrā ieslodzījuma vietā, katrā kolonijā saprot, ka viņu narkotiku izplatīšanas bizness ir apdraudēts. Tāpēc, kā var novērot, šai jaunajai programmai ir pretinieki penitenciāro iestāžu darbinieku vidū,» secina ministrs. Viens no šīs pretestības izpausmes veidiem ir rakstu publicēšana, kuros apšaubīta metadona terapijas pozitīvais efekts. «Kā viens no galvenajiem argumentiem tiek pieminēts tas, ka visas Rietumu valstis it kā esot atteikušās no pieminētās programmas, kaut gan patiesībā ir pretēji – viņi viscaur ievieš tamlīdzīgus projektus,» piebilst ministrs, norādot, ka metadona terapiju Kirgizstānā īstenos profesionāli mediķi, kā arī starptautisku organizāciju pārstāvji. (www.24.kg)
 
 
10-10-2008
Dzimumlocekļa priekšādiņas apgriešana vīrietim ievērojami samazina risku inficēties ar HIV heteroseksuālu dzimumkontaktu gadījumā
, toties ir lieka vīrietim ar homoseksuālu orientāciju. To secinājuši Slimību kontroles un profilakses centra speciālisti ASV, veicot plašu apskatu, ziņo The Journal of the American Medical Assocation. Zinātnieki Gregorio Mileta (Gregorio A. Millett) vadībā analizēja 15 pētījumu rezultātus, kas bija iegūti, apsekojot 53 000 vīriešus, kam ir homoseksuāli dzimumkontakti. Aptuveni pusei no viņiem tika veikta apgraizīšana. Noskaidrojās, ka dzimumlocekļa priekšādiņas apgriešana anālo kontaktu laikā par 14% samazina risku inficēties ar HIV, taču šis rādītājs nav ievērības cienīgs. Lai pārliecinātos par šīs metodes efektivitāti, nepieciešami papildu izmeklējumi, secina zinātnieki. Lai ierobežotu HIV/AIDS izplatību, Vispasaules veselības aizsardzības organizācija šobrīd rekomendē masveida apgraizīšanu Āfrikas valstu vīriešiem. Pētījumi rāda, ka šī procedūra par 40 – 60% var samazināt risku nodot HIV vaginālo dzimumkontaktu ceļā.
(www.medportal.ru)
 
09-10-2008
Veselības ministrs Ivars Eglītis tikās ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Eiropas Reģionālā biroja direktora vietnieci Natu Menabdi, lai pārrunātu aktuālos sabiedrības veselības jautājumus Latvijas un Eiropas reģiona kontekstā, kā arī apspriestu PVO sadarbību ar Veselības ministriju saskaņā ar Divgades Sadarbības līgumu. Tikšanās laikā gan veselības ministrs, gan PVO pārstāve norādīja uz līdzšinējo veiksmīgo sadarbību tuberkulozes un HIV/AIDS apkarošanā un atzina veselības profilakses nozīmi un nepieciešamību palielināt tās nozīmi. I. Eglītis uzsvēra, ka turpmāk nepieciešams vairāk uzmanības veltīt tieši profilakses jautājumiem, jo pašiem iedzīvotājiem ir iespēja piekopt veselīgu dzīvesveidu, nelietojot atkarību izraisošas vielas un izvēloties aktīvāk nodarboties ar sportu. (www.vm.gov.lv)
 
09-10-2008
Nepālā HIV pozitīvās sievietes uzskata, ka esošā valsts likumdošana un nacionālā HIV/AIDS programma ir attālināta no reālajām problēmām. HIV inficēto sieviešu intereses pārstāvošās sabiedriskās organizācijas Šakti Milan Samai preses konferencē viņas paziņoja, ka valsts no ārvalstīm saņem milzīgas naudas summas, lai cīnītos ar AIDS, tomēr viņu problēmas netiek risinātas un sabiedrības attieksme pret viņām galīgi nav mainījusies. Viņas pieprasīja, lai valsts viņām garantētu bezmaksas ārstēšanu, medicīnisko aprūpi, nodrošinātu ar mājokli, sociālajiem pabalstiem un darbu. HIV pozitīvās sievietes uzskata, ka valstij ir jāuzsāk speciāla programma, lai palielinātu viņu labklājības un ienākumu līmeni.
 
09-10-2008
Lūks Montanjē par piešķirto Nobela prēmiju uzzinājis, atrodoties starptautiskā konferencē Abidžanā (Ziloņkaula Krasta Republikā). Franču zinātnieka pirmā reakcija bijusi: „Nekad nevajag aizmirst par tiem, kas dzīvo ar HIV, par tiem, kurus skārusi epidēmija, un par tiem, kuri ikdienas cīnās ar šo vīrusu.” Uzstājoties konferencē, viņš vēlreiz pauda vienotību ar cilvēkiem, kuri dzīvo ar HIV. „Es vienmēr esmu HIV inficēto pusē, pētījumiem ir jāturpinās, jo mēs neesam uzvarējusi AIDS. Īpaši to sajūt te, Āfrikā.” 76 gadus vecais zinātnieks turpina savu darbu. „Pašlaik mans uzdevums ir atrast papildus ārstniecības metodes, kuras ļautu ātrāk iznīcināt infekciju un izārstēt cilvēkus, tas ir, lai šo cilvēku imūnā sistēma spētu pilnībā kontrolēt HIV infekciju.” Pēc Montanjē domām, HIV infekcijas ārstēšana kļūs iespējama tuvāko trīs – četru gadu laikā, ja turpināsies pētījumu finansēšana. „Ārstēšana visdrīzāk notiks ar terapeitiskās vakcīnas palīdzību, un ne ar preventīvām vakcīnām,” norādījis zinātnieks (www.aids.ru).
 
09-10-2008
HIV inficēto skaits ASV pieaug. Tiesa, inficēto skaita pieauguma iemesls nav vis jauno gadījumu atklāšana, bet gan rekordmaza inficēto mirstība. Amerikāņu pētnieki nonākuši no secinājuma, ka mirstība turpina samazināties, jo ir parādījušies jauni medicīniskie preparāti. Iepriekš zinātnieki rēķināja, ka 1996. gadā, kad parādījās antiretrovīrusu terapija, tad sagaidāmais HIV inficētā mūža ilgums pagarinājās vidēji par 13 gadiem. Epidemiologi uzsver: lai arī medikamenti paildzina HIV inficēto dzīvi, arī jaunatklāto HIV inficēšanās gadījumu skaits pieaug. Pirmoreiz jauno gadījumu skaits ievērojami pārsniedz nāves gadījumu skaitu HIV inficēto vidū. Saslimstības un profilakses kontroles centrs uzskata, ka viens no galvenajiem uzdevumiem pašlaik ir – testēšanas programmas, jo būtiska problēma ir pārāk vēla HIV infekcijas konstatēšana un diagnozes noteikšana. Tāpat sava HIV inficētā statusa apzināšanās ļautu ierobežot HIV infekcijas izplatību tālāk. Lielākoties HIV vīruss tiek nodots tālāk, jo cilvēki vienkārši nezina par to. (www.poz.ru)
 
08-10-2008
Lietuvā reģistrēti 1366 HIV pacienti (1159 vīrieši un 207 sievietes), no tiem 187 pacientiem diagnosticēts AIDS, liecina dati 1. oktobrī. Lielāka daļa inficējušies, intravenozi lietojot narkotikas - 1012. Miruši 147 pacienti, no tiem AIDS dēļ 60. (www.aids.lt)
 
08-10-2008
Valsts ir radusi iespēju atsevišķām iedzīvotāju grupām daļēji apmaksāt gripas vakcināciju un pacienta iemaksu vizītei pie ģimenes ārsta. Pretgripas vakcīnas 50% apmērā valsts apmaksā:
* bērniem no sešu mēnešu vecuma līdz divu gadu vecumam,
* pieaugušajiem virs 65 gadiem,
* pacientiem, kuri slimo ar hroniskām plaušu, sirds, vielmaiņas un nieru slimībām,
* pacientiem ar imūndeficīta sindromu, 
* pacientiem, kuri saņem imūnsupresīvo terapiju un
* pacientiem līdz 18 gadu vecumam, kuri ilgstoši saņem terapiju ar acetilsalicilskābi jeb aspirīnu.
Lai varētu saņemt pretgripas vakcīnu, nepieciešama īpašā recepte, uz kādas tiek izrakstīti kompensējamie medikamenti. Šādas receptes izsniedz ģimenes ārsts. Ārsts novērtēs pacienta veselības stāvokli un izrakstīs īpašo recepti, pret kuru pacients ar 50% kompensāciju iegādāsies gripas vakcīnu aptiekā. Ar aptiekā iegādāto vakcīnu atkārtoti jādodas pie ģimenes ārsta vai citas ģimenes ārsta norādītas ārstniecības personas, kas veiks vakcināciju. Ja pacients vēlas, viņš vakcīnu var iegādāties ārstniecības iestādē, ja tā ir iestādē pieejama.
(www.vm.gov.lv)
 
07-10-2008
Mēs publicējam šo paziņojumu tikai informācijas dēļ, jo paralēli un nospiedošā vairākumā, zinātnieki nesaskata lielas perspektīvas vakcīnas pret HIV radīšanā. Jūs varat izlasīt jaunu rakstu par to, ka cilvēkiem vienkārši nepietiek zināšanu efektīvas vakcīnas radīšanai krievu valodā saitē http://www.poz.ru/info/?div=1&page=&aid=181 
vai arī meklējiet raksta oriģinālu angļu valodā žurnāla "Nature" oktobra numurā "HIV immunology needs a new direction". Diemžēl interneta saite uz rakstu http://www.nature.com/nature/journal/v455/n7213/full/455591a.html ir par maksu. Bet nu, īss paziņojums, ko mēs nevaram ignorēt: "Nobela prēmijas laureāts: vakcīna AIDS ārstēšanai varētu tikt atklāta četru gadu laikā. Šī gada Nobela medicīnas prēmijas laureāts prognozē AIDS vakcīnas atklāšanu tuvāko četru gadu laikā. Pasaules AIDS pētījumu un profilakses fonda direktors Liks Montanjērs ir pārliecināts, ka tuvāko gadu laikā, saņemot nepieciešamo finansējumu, pret nāvējošo slimību varētu tikt izstrādāta „terapeitiska” jeb ārstējoša, nevis preventīva vakcīna."
 
06-10-2008
Nobela prēmija medicīnā par atklājumiem virusoloģijā. Šāgada Nobela prēmiju medicīnā ieguvuši Francijas zinātnieki Fransuāza Barrē-Sinusī un Liks Montaņjē un Vācijas zinātnieks Haralds cur Hauzens par atklājumiem virusoloģijā, pirmdien paziņoja Zviedrijas Nobela prēmiju komiteja. Barrē-Sinusī un Montaņjē 1983. gadā atklāja cilvēka imūndeficīta vīrusu (HIV). Savukārt cur Hauzens, apstrīdot iesakņojušos medicīniskos uzskatus, ilgstošos pētījumos pierādīja, ka cilvēka papilomas vīruss (HPV) izraisa dzemdes kakla vēzi, kas ir otra izplatītākā onkoloģiskā slimība sievietēm. Zviedru fiziķis Alfrēds Nobels 1896.gadā ar savu testamentu nodibināja Nobela prēmijas par izciliem sasniegumiem fizikā, ķīmijā, medicīnā, literatūrā un miera nostiprināšanā. Nobela piemiņas prēmiju ekonomikā 1968.gadā nodibināja Zviedrijas centrālā banka. Tuvākajās dienās tiks paziņoti arī pārējo šāgada Nobela prēmiju ieguvēji. (www.bbc.co.uk)
 
04-10-2008
Igaunijā šāgada deviņos mēnešos atklāti 419 jauni HIV inficēšanās gadījumi, no tiem 246  - vīrieši un 173 – sievietes. Statistika vecuma grupās: bērni un pusaudži līdz 19 gadiem – 26 cilvēki, cilvēki vecumā no 50 līdz 69 gadiem – 18, bet vislielākā grupa no jaunatklātajiem HIV gadījumiem ir cilvēki vecumā no 20 – 29 gadiem – 240. HIV diagnosticēts 35 ieslodzītajiem, lielākoties šie cilvēki inficējušies pirms cietuma. Kopumā Igaunijā kopš brīža, kā uzsākta HIV diagnostika, atklāti 6783 HIV inficēto un 247 cilvēki AIDS stadijā, liecina Igaunijas veselības aizsardzības inspekcijas dati. www.tervisekaitse.ee
 
04-10-2008
Ceturtajai daļai HIV pacientu notiek spontāna atveseļošanās no hepatīta C. Pēc inficēšanās vīrushepatīts C vai nu pazūd no organisma un cilvēkam var noteikt tikai antivielas uz vīrusu, vai arī hepatīts kļūst hroniska slimība un vīruss bez ārstēšanas organismā paliek mūžīgi. Zinātnieki noskaidrojuši, ka 24% cilvēku ar HIV bija antivielas uz hepatītu C, bet nebija paša vīrusa, kas runā par spontānu izveseļošanos. Kopumā iedzīvotāju vidū hepatīts C pats pazūd apmēram 30% pacientu. Šādus pētījuma rezultātus sniedz Eiropas zinātnieku grupa, kas publicējuši rakstu Journal of Infectious Diseases, ziņo www.aidsmap.com. Zinātnieki rekomendē HIV pacientiem cik iespējams agri uzsākt hepatīta C ārstēšanu, kas ļautu palielināt iespējamību atbrīvoties no vīrusa. Zinātnieki tāpat rekomendē HIV inficētajiem ar augstu hepatīta C vai 1. genotipa vīrusa hepatīta C vīrusa slodzi sākt antiretrovirālo terapiju pret HIV pēc iespējas ātrāk. Zinātnieki uzskata, ka tas uzlabos imūnsistēmas darbu un palielinās iespējas veiksmīgi izārstēties no hepatīta. Pilnu raksta tekstu angļu valodā lasiet http://www.aidsmap.com/en/news/9DD3F54A-F8E9-4920-9220-8A8F8C474ED0.asp
 
04-10-2008
Žurnālā Addiction publicēta pētījumu analīze par HIV ārstēšanu starp narkotiku lietotājiem. Pētnieki centušies nonākt pie secinājuma par to, vai šādi pacienti var veiksmīgi ievērot ārstēšanās režīmu? Tāpēc pētnieki analizējuši britu, spāņu, franču un portugāļu datus. Kopumā zinātnieki atraduši 41 pētījumu, kuros piedalījušies 15194 pacienti, no kuriem 11628 bija HIV inficēti narkotiku lietotāji. Tika noskaidrots, ka kopumā ārstēšanās režīma ievērošanā ir zināmas problēmas tieši narkotiku lietotājiem. Zema līdzestība tika konstatēta arī pacientiem ar depresiju un vāju sociālo atbalstu. Taču gadījumos, ja arī cilvēki lietoja narkotikas, viņi ievēroja režīmu, ja viņi saņēma atbalstu, piemēram, lietoja terapiju kāda uzraudzībā vai arī saņēma kāda veida narkotiku atkarības ārstēšanu, īpaši, ja tā bija aizvietojošā terapija. Zinātnieki noskaidroja, ka viszemākā līdzestība bija pacientiem, kuri lietoja stimulatorus, kuri atradās ieslodzījuma vietās un cilvēki ar psihiskām saslimšanām. Tomēr, neraugoties uz zemo līdzestības līmeni, zinātnieki nonākuši pie secinājuma, ka līdzestība var būt augsta, ja HIV inficētajiem narkotiku lietotājiem piedāvā psihosociālu atbalstu un iespējas ārstēt narkotiku atkarību. (www.ehpv.ee)
 
04-10-2008
Visplašāk izplatītais cilvēka imūndeficīta vīrusa – HIV 1– štamms sācis izplatīties starp cilvēkiem daudz agrāk, nekā pieļāva zinātnieki – laika posmā starp 1884 un 1924 gadiem, un ne 1930- tajos gados, kā tika uzskatīts iepriekš, teikts rakstā, kas publicēts žurnālā Nature. Vīrusa parādīšanās sakrīt ar pilsētu novietņu parādīšanos Centrālāfrikas rietumos, kur parādījās epidemioloģiskais štamms HIV, HIV – 1 grupa M. Tas liecina, ka urbanizācija un ar to saistītā riska uzvedība gatavo pamatus AIDS pandēmijai, uzskata pētījuma autori, kurus vadījis dr. Maikls Vorobejs (Michael Worobey) no Arizonas universitātes Tuskonā. Lai atrastu vissenākos pierādījumus HIV pastāvēšanai, zinātnieki pētīja daudzskaitlīgus audu paraugus. Viņiem izdevās atjaunot HIV ģenētiskā mantojuma fragmentus no auda paraugiem, kas bija aizzīmogoti ar vasku – tā bija biopsijas paraugs no kādas sievietes limfmezglu audiem. Šī sieviete dzīvoja Kinšasā, mūsdienu Kongo Republikas teritorijā. Pēc vecuma tas bija otrais vecākais HIV 1 M grupas vīrusa ģenētiskais mantojums, kas bija datēts ar 1960. gadu. Vecākais zināmais HIV – 1 M grupas paraugs atrasts asins paraugā, kas ņemts 1959. gadā no vīrieša, kas tāpat dzīvoja Kinšasā. Izmantojot šos datus, kā arī liecības par desmitiem citu agrāk zināmu ģenētisko HIV – 1 mantinieku, zinātnieki uzbūvēja vairākus vīrusa štamma radu rakstus. Zinot laika posmus, kas ir nepieciešami, lai vīrusam notiktu ģenētiskās izmaiņas, proti, zinot mutāciju ātrumu, zinātnieki ekstrapolēja šos ģenealoģiskos kokus pagātnē un noskaidroja, ka to saknes iestiepjas līdz pat 20. gadsimta sākumam. Ģenētiskā vīrusu salīdzināšana parādīja, ka šo vīrusu kopīgais sencis parādījies ap 1900. gadu. Tieši tajā laikā, pēc zinātnieku domām, arī parādījies HIV -1 M grupas vīruss. (www.rian.ru)
 
04-10-2008
Ārstiem tiek rekomendēts regulāri veikt analīzes, lai noteiktu olbaltuma klātbūtni urīnā, pacientiem ar HIV un hepatīta C koinfekciju. Tas palīdz noteikt nieru darbības traucējumus jau agrā stadijā un nepieļaut nopietnas problēmas. Šo abu infekciju dēļ nieru iekaisuma risks ir par 49% lielāks nekā tiem pacientiem, kuriem ir tikai HIV, teikts amerikāņu zinātnieku publicētā materiālā žurnālā AIDS, ziņo www.aidsmap.com. Zinātnieki pievērsuši uzmanību diviem nieru iekaisuma rādītājiem. Pirmkārt, olbaltuma klātbūtne urīnā, otrkārt, akūta nieru nepietiekamība. HIV un hepatīta C koinfekcijas gadījumā olbaltums urīnā parādījās 15% gadījumu, savukārt nieru nepietiekamība sastopama par 64% biežāk.
 
03-10-2008
Indonēzijas iedzīvotājs Dede, saukts par „cilvēku – koku” savu gigantisko kārpaino izaugumu dēļ uz kājām un rokām, praktiski pilnībā izveseļojies (skatieties materiālu saitē
http://www.apvienibahiv.lv/index.php?p=3766&pp=4277&lang=951). Telekanāla Discovery video sižets uzskatāmi demonstrē, ka lielākā daļa kārpu pazudušas bez pēdām. Izaugumi, kas klāja bijušā zvejnieka ķermeni 20 gadus, izveidojās papilomas vīrusa infekcijas un īpašas formas imūndeficīta vīrusa krustošanās rezultātā. Ar Dede ārstēšanu nodarbojās pazīstams amerikāņu ārsts dermatologs Entonijs Gaspari (Anthony Gaspari). Deviņu mēnešu laikā indonēzietim tika nozīmēta ķīmijterapija. Bez tam viņš pārcieta astoņas operācijas, kuru laikā ārsti likvidēja sešus kilogramus izaugumu. Pašlaik „cilvēka – koka” dzīve pilnībā ir mainījusies, viņš var pats par sevi parūpēties, kā arī atsākt strādāt un rūpēties par ģimeni. (www.medportal.ru)
 
03-10-2008
Vairāk nekā 500 miljoni cilvēku pasaulē ir ģenitāliju herpes vīrusa nēsātāji – infekcija, kas tiek nodota dzimumkontaktu ceļā un kas paaugstina risku inficēties ar HIV. Par to ziņo pirmais šai saslimšanai veltītais Pasaules Veselības organizācijas ziņojums. Pēc pētnieku ziņām, vīrusa Herpes simplex otrā tipa nēsātāji ir 16 procenti planētas iedzīvotāji vecumā no 15 līdz 49 gadiem. Īpašu satraukumu rada fakts, ka saslimšana norit latentā formā, un daudzi, kam ir šis vīruss, pat nenojauš par to. „Vīruss noved pie neiroloģisku saslimšanu saasinājumiem, imunitātes mazināšanās un ir viens no iemesliem zīdaiņu mirstībai dzemdībās,” – brīdina PVO pārstāvis dr. Džodžs Šmidts. Pēc viņa domām, zināšanu izplatīšanai par šo vīrusu infekciju un starptautisku profilakses programmu izstrādei jākļūst par prioritāriem virzieniem PVO darbā. (www.ami-tass.ru)
 
03-10-2008 
Jaunāko pētījumu aprakstu pieteikumi:
Buprenorfīns ir efektīvs un nekaitīgs zīdaiņu, kuriem ir neonatālās abstinences sindroms, ārstēšanai. Šis sindroms ir simptomu virkne, kas saistīti ar iepriekš no mātes saņemto opiātu pārtraukšanu. Klīniski šis sindroms izpaužas kā paaugstināts muskuļu tonuss, nestabilitāte, satrauktība, pazemināts zīšanas reflekss un pietiekams svara pieaugums. Buprenorfīns ir parciāls μ – opiāts agonists un tiek izmantots pieaugušo detoksikācijā, taču nekad nav ticis izmantots jaundzimušajiem. Aprakstu plašāk skatieties http://www.medmir.com/content/view/2261/1/
Nelielas fizioloģiskas augšanas hormona devas samazina tauku viscerālo audu apjomus HIV inficēto abdominālās aptaukošanās gadījumā. Abdominālā aptaukošanās, dislipidēmija un rezistence pret insulīnu bieži ir antiretrovirālās terapijas sekas HIV inficētajiem, kā arī riska faktori saslimstībai ar sirds asinsvadu slimībām. Aptuveni trešdaļai HIV inficēto ar abdominālo aptaukošanos ir pazemināta sekrēcija un attiecīgs augšanas hormona deficīts. Aprakstu plašāk skatieties http://www.medmir.com/content/view/2263/1/
 
Precīzs HIV/AIDS saslimstības līmeņa izvērtējums ir apgrūtināts, jo saslimšana nereti izpaužas vēlu, pēc pāris mēnešiem vai pat gadu pēc inficēšanās. Uzdevumu – novērtēt saslimstību un to diferencēt no infekcijas izplatīšanās – atvieglotu imūnfermenta analīzes BED HIV 1 izstrāde, kas, pamatojoties uz kvalitatīvu anti-HIV imūnglobulīna G līmeņa noteikšanu, ļauj noteikt inficēšanās periodu - < 156 dienas līdz nokļūšanai asinīs vai > 156 dienas. Plašāku aprakstu skatieties http://www.medmir.com/content/view/2262/1/
 
03-10-2008
Rīgā norisinās Eiropas Ziemeļu reģiona pārstāvošo nevalstisko organizāciju, kas darbojas HIV/AIDS jautājumu risināšanā, sanāksme. Tās mērķis ir veicināt Eiropas Ziemeļaustrumu valstu nevalstisko organizāciju aktīvāku sadarbību. Tā ir iespēja organizācijām dalīties pieredzē un izvērtēt labāko līdzšinējo realizēto praksi.
 
03-10-2008
Lai veicinātu NVO finansiālo ilgtspēju, palīdzētu risināt finanšu plūsmas jautājumus un motivētu NVO uzkrāt līdzekļus, Baltijas-Amerikas Partnerattiecību programma (BAPP) kopā ar AB.LV Sabiedriskā labuma fondu (AB.LV fonds) 2007. - 2008.g. īstenoja programmu, lai atbalstītu neaizskaramā kapitāla un rezerves fondu veidošanu nevalstiskajās organizācijās uz izaicinājuma grantu pamata. Programma noslēdzās 2008.g. vasarā. Vairāk: skatieties Ievas Moricas rakstu "Krāt vai tērēt" šeit>>>
Finanšu ministrijas sagatavotu materiālu par grozījumiem likumā Par sabiedriskā labuma organizācijām un Ministru kabineta noteikumos skatieties šeit>>>
 
02-10-2008
Atbilstoši Memoranda padomes 2008. gada 24. septembra sēdes lēmumam, Nevalstisko organizāciju un Ministru kabineta sadarbības memoranda īstenošanas padomes sekretariāts lūdz nevalstiskās organizācijas līdz 10.10.2008 sniegt ziņas par to, kādas valsts pārvaldes funkcijas un uzdevumus organizācijas būtu gatavas pārņemt. (Jau iepriekš, saistībā ar Ministru prezidenta 20.02.2008 izteikto uzaicinājumu informēt par savu gatavību veikt atsevišķas valsts pārvaldes funkcijas, Valsts kancelejā saņemtas vēstules no sekojošām nevalstiskajām organizācijām: Latvijas biedrība Glābiet bērnus - Neatkarīgais bērnu ombuds; Latvijas Sarkanais Krusts; Latvijas Literatūras centrs; Latvijas Pilsoniskā alianse; Apvienība HIV.LV; Latvijas Pieaugušo izglītības apvienība; Latvijas Samariešu apvienība; Dzīvnieku pansija „Ulubele”, Dzīvnieku draugs, Dzīvnieku SOS). Vēstules lūdzam sūtīt pa pastu: Valsts kancelejas direktorei, Nevalstisko organizāciju un Ministru kabineta sadarbības memoranda īstenošanas padomes vadītājai, Guntai Veismanei, Valsts kanceleja, Brīvības bulvāris, 36, Rīgā, LV-1520.
 
01-10-2008
Antiretrovīrusu terapija (ART) tiek nozīmēta cilvēkiem ar HIV pēc noteiktiem rādītājiem un tiek pieņemts, ka cilvēks to lietos pastāvīgi, bez pārtraukumiem. Tiesa, daudzi zinātnieki uzskata, ka cilvēkiem ar akūtu un pirmreizēju HIV infekciju (ja pēc inficēšanās ar HIV pagājis mazāk nekā gads) vajadzētu nozīmēt īslaicīgs ART kurss. Tiek pieļauts, ka ART apslāpēs vīrusu agrīnā stadijā un cilvēka imūnsistēma cietīs mazāk, un tas, savukārt, nozīmē, ka pastāvīga terapijas lietošana šādiem pacientiem tālāk vairs nebūs nepieciešama. Kā ziņo interneta vietne www.HIVandHepatitis.com, nesens pētījums parādījis: ja cilvēki uzsākuši terapiju saslimšanas sākotnējā stadijā, bet pēcāk pārtrauca, vīrusa slodze viņiem vēlāk pieauga lēnāk. Pētījuma autori no Nīderlandes salīdzināja HIV pacientus, kas sāka terapiju pēc medicīniskiem norādījumiem, bet pēc tam kaut kādu iemeslu dēļ pārtrauca to pie nenosakāmas vīrusu slodzes. Starp pacientiem, kuri lietoja ART inficēšanās sākotnējā stadijā, vīrusu slodze pieauga divas reizes lēnāk. Diviem pacientiem, kuri ārstēja pirmreizēju infekciju, vīrusu slodze tā arī palika nenosakāma pat pēc 48 nedēļām, kad tika pārtraukta terapija. Tostarp CD4 šūnu samazināšanās bija vienāda abām grupām. (www.poz.ru)
 
01-10-2008
Ziņojums par jaunu pētījumu. Tropisms – tas ir termins, kas nozīmē to, kādu receptoru izmanto HIV, lai iekļūtu CD4 šūnā. Saslimšanas sākotnējā stadijā un vairāku gadu laikā vīruss izmanto receptoru CCR 5. Taču aptuveni pusei HIV inficēto vīruss piepeši „maina orientāciju” – sāk izmantot receptoru CXCR4 jeb X4. Daudziem cilvēkiem šāda vīrusa parādīšanās sakrīt ar strauju CD4 šūnu līmeņa samazināšanos un slimības progresiju. Testēšana uz tropismu nosaka tā HIV vīrusa klātbūtni, kas iekļūst cilvēka šūnā ar receptora CXCR4 palīdzību. Vairāk lasiet www.poz.ru
 
01-10-2008
HIV inficētie no DĀR svin uzvaru – amatā stājusies jauna veselības aizsardzības ministre, nomainot iepriekšējo ministri, kas bija slavena ar saviem skandalozajiem paziņojumiem par AIDS. HIV/AIDS aktīvisti dziedāja zem jaunās ministres Barbaras Hoganas dzīvokļa logiem un dzēra kopā ar viņu šampanieti, jo tik ilgu laiku bija pieprasījuši Manto Tšabalali – Msimangas atkāpšanos, kura savulaik paziņoja, ka labākais līdzeklis pret HIV – tas ir citrona sakne un citi ārstnieciski augi. Dienvidāfrikas republikā ir 5,5 miljoni cilvēku, kas dzīvo ar HIV – tas ir lielākais skaits HIV inficēto - kādas valsts pilsoņu. Manto Tšabalali – Msimanga sacīja, ka antiretrovīrusu preparāti ir pārāk dārgi, lai DĀR tos varētu iepirkt, un apgalvoja, ka tie ir pārāk kaitīgi savu blakusparādību dēļ. Tā vietā viņa ieteica HIV inficētajiem ēst ķiplokus. (www.ehpv.ee)
 
01-10-2008
Hepatīts B, smaga infekcijas slimība, kas galvenokārt bojā aknas, divkārt palielina risku izveidoties vienai no visagresīvākajām vēža formām – aizkuņģa dziedzera audzējam, teikts Journal of Clinical Oncology publicētajā rakstā, kura autori ir grupa amerikāņu zinātnieku. Saskaņā ar pētījuma rezultātiem, cilvēki, kuri izslimojuši B hepatītu, divas reizes biezāk nekā citi saslimst ar aizkuņģa dziedzera vēzi. Hepatīts B – ļoti smaga hepatīta forma, kas tiek nodota ar asinīm vai dzimumkontaktu ceļā. Hepatīta B vīruss izsauc hronisku aknu iekaisumu, kas var novest pie cirozes. Aptuveni divi procenti pasaules iedzīvotāju sirgst ar hepatītu B un C. Publikācijas autori gan norāda, ka ir nepieciešami tālāki pētījumi par hepatīta B un aizkuņģa dziedzera vēža saikni. „Lai arī mūsu pētījumi šo saikni apliecina, nepieciešams noskaidrot, vai hepatīts ir cēlonis un sekas,” norāda pētījuma autore Manala Hasana (Manal Hassan), kas strādā Teksasas universitātes Vēža izpētes centrā. Daktere Hasana un viņas kolēģi izmeklēja 476 pacientus ar aizkuņģa dziedzera vēzi un kontrolgrupu, kurā ietilpa 879 veseli cilvēki. Visiem pacientiem tika ņemti asins paraugi, kuros noteica antivielas hepatītu B un C vīrusam, kas liecinātu par izslimotu infekciju. Liecības par kādreiz izslimotu hepatītu B atrada 7,6% cilvēku no vēža pacientiem un tikai 3,2% veselo cilvēku. Saite starp hepatītu B un aizkuņģa dziedzera vēzi statistiski palika ļoti nozīmīga arī pēc tam, kad izslēdza citus riska faktorus, tādus kā smēķēšana. Cilvēkiem, kuri slimo ar diabētu un kuri ir pārcietuši hepatītu B, risks saslimt ar šo vēža formu palielinās septiņas reizes. Zinātnieki norāda, ka hepatīta B vīruss var izsaukt aizkuņģa dziedzera DNS šūnu bojājumu, kas arī izraisa vēzi. (www.rian.ru)
 
01-10-2008
Dzeltenās kaites epidēmija, kas izplešas Latvijā jau no septembra sākuma, var aizkļūt arī līdz Igaunijai, raksta delfi.ee. Veselības aizsardzības inspekcijas speciālisti rekomendē vakcinēties pret A hepatītu un ievērot vienkāršākos drošības pasākumus. Par graujošu saslimstību Igaunijā pagaidām runāt pāragri – šogad valstī reģistrēti tikai pieci A hepatīta saslimšanas gadījumi, bet tas, ka burtiski pēdējās dienās šiem gadījumiem pievienojušies vēl četri, kuri, tiek pieļauts, atvesti no Rīgas, jau izsauc aizdomas un rada uztraukumu. Latvijā astoņu mēnešu laikā reģistrēti vairāk nekā 500 saslimšanas gadījumu ar A hepatītu (2007. gadā – vien 15).  Savukārt Igaunijā pēdējais A hepatīta uzliesmojums tika novērots 1993. gadā. Visbiežāk ar A hepatītu cilvēki saslimst siltajās zemēs atvaļinājuma laikā. Taču arī pie mums ar to var inficēties, jo A hepatīts, kas ir akūta vīrusu infekcija, tiek nodota sadzīves kontaktu ceļā – inficētu ūdeni, pārtiku vai tieši no inficētā cilvēka. Dzeltenā kaite var radīt bīstamas sekas aknām – tās kļūst ļoti jūtīgas. Tāpēc ārsti Igaunijas iedzīvotājiem iesaka vienkāršus padomus. Piemēram, dodoties atvaļinājumā, vakcinēties. Tas jādara mēnesi pirms došanās ceļā. Sadzīvē cilvēkiem jāievēro elementāras higiēnas prasības, obligāti mazgāt rokas pirms ēšanas. Tāpat ieteikts ēst tikai pārbaudītus produktus, kas izgājuši termisku apstrādi un izvairīties no dzērieniem ar ledu, jo neviens nevar galvot, ka šie ledus gabaliņi gatavoti no tīra ūdens. Vēl virkne neparastu ieteikumu – mazgāt rokas pirms smēķēšanas, lai neienestu baciļus organismā kopā ar cigareti, vai arī tieši tāpat mazgāt rokas pēc datora lietošanas interneta kafejnīcās vai citās vietās, kur publiski pieejams internets, kur ne mazums lietotāju, kuri, iespējams, ir tālu no higiēnas normu ievērošanas.
 
01-10-2008
ASV Imigrācijas dienests vienkāršojis vīzas saņemšanas procesu HIV inficētajiem. Šis solis ir nākamais pēc tam, kad jūlijā tika atcelts aizliegums HIV inficētajiem iebraukt valstī. Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem, amerikāņu konsulāti citās valstīs saņēmuši atļauju izsniegt īstermiņa vīzas HIV inficētajiem, ja ievēroti visi pārējie noteikumi vīzu saņemšanai. Līdz šim HIV infekcijas nēsātāji varēja iebraukt ASV tikai  ar speciālu atļauju. Nacionālās drošības ministrijas paziņojumā teikts, ka vīzu saņemšanas atvieglojumi HIV inficētajiem būs spēkā, „saglabājot valsts robežu augsta līmeņa drošību.” Paziņojumā tāpat arī teikts, ka vīzu izsniegšanas procesā tiks ņemti vērā vēl kādi (netiek precizēts – kādi) kritēriji, kas liecinās par konkrētā HIV inficētā cilvēka no epidemioloģiskā viedokļa drošu uzvedību tajā laikā, kamēr persona atradīsies ASV. Aizliegums ASV iebraukt HIV inficētām personām bija spēkā no 1987. gada.