Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 

___ Aktualitātes 2009. gada februārī _______

 

28-02-2009
Par RAPC reorganizāciju. Rīgas domes Atkarības profilakses centra direktore Aelita Vagale: "Mūsu centrā pēc štatu samazināšanas strādā 35 darbinieki. Dome, reorganizējot centra administratīvās funkcijas, kuras šobrīd pilda seši cilvēki (grāmatvede, jurists – personāla daļas vadītājs, referente – lietvede, ka arī šoferis un saimniecības pārzinis vienā personā) un vēl centra direktore un direktores vietniece, iegūs mēnesī divus tūkstošus latu, gadā – ap 20 tūkstošiem, bet patiesos reorganizācijas apmērus nezinām. Nezinām, cik tad galu galā atlaidīs un kuri tie būs. Mēs zaudēsim iesāktās iestrādnes, mācītus darbiniekus, laiku, kas nepieciešams, lai ātri reaģētu situācijās, kas saistītas, piemēram, ar aizliegto vielu lietošanas popularizēšanu internetā. Paies ilgāks laiks, saskaņojot vēstules, pasākumus utt. Vēl zaudēsim laiku un līdzekļus reorganizācijas procesā. Patiesos zaudējumus gan varēsim novērtēt tikai pēc dažiem gadiem." Pilns raksts saitē
http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/article.php?id=583951

28. februārī, Starptautiskajā Reto slimību dienā, notika Reto slimību biedrības iniciatīvas grupas sanāksme, kurā tika pieņemts lēmums dibināt Reto slimību biedrību arī Latvijā. Iniciatīvas grupa, kurā apvienoti reto slimību slimnieki, viņu tuvinieki un ārsti, nolēma dibināt biedrību ar mērķi atbalstīt slimniekus un palīdzēt risināt ar retām slimībām saistītas problēmas. Biedrība paredz sekmēt pacientu informēšanu, paplašināt medicīnas darbinieku un slimnieku saskarsmes iespējas, organizēt palīdzību un aizstāvību ar retām slimībām sirgstošiem cilvēkiem, pārstāvēt ar retām slimībām slimojošo intereses valsts un pašvaldību iestādēs, kā arī izglītot un palielināt sabiedrības informētību par jautājumiem, kas saistīti ar retām slimībām. Eiropas Savienībā slimība uzskatāma par retu, ja no 10000 cilvēku tā ir skārusi ne vairāk kā piecus cilvēkus. Ir identificētas seši līdz astoņi tūkstoši dažādu reto slimību, tomēr konkrētā valstī kāda diagnoze var būt vienīgais gadījums. (www.delfi.lv)


28-02-2009
26. februārī Tukumā notika Kurzemes reģionālais seminārs „Sociālā darba metodika strādājot ar HIV apdraudētajām uzvedības grupām". Seminārs bija rīkots projekta "Latvijas Apvienības un Baltijas Pozitīvās Sadraudzības potenciāla attīstīšana" ietvaros un izsauca ļoti lielu atsaucību Kurzemes reģionā. Seminārā piedalījās 23 klausītāji no Liepājas, Dobeles, Tukuma, Rīgas pilsētām un Tukuma rajona pašvaldībām. Bija skatīti praktiskā darba jautājumi: specifika strādājot ar atkarību izraisošo vielu lietojošiem cilvēkiem; individuālais psihosociālais darbs; darbs atbalstošajās un motivācijas grupās; grupu darba specifika strādājot ar HIV apdraudētajām uzvedības grupām lauku apstākļos; labās prakses piemēri; atkarību un HIV primārā profilakse skolās; jauniešu līderu sagatavošanas programmas pamatprincipi; jauniešu – izglītotāju sagatavošana darbam skolās. Semināru organizēja biedrība "Fenikss SI", bet apmaksāja biedrība "Apvienība HIV.LV". Šā projekta ietvaros notiks vēl 2 reģionālie semināri - Latgalē un Vidzemē.

28-02-2009
"Te Jums raksta C hepatīta slimnieks.
Rakstu šo vēstuli ar cerībām uz brīnumu. Šo slimību man diagnosticēja pirms pusgada. Šī gada februāra beigās bija jāiet pie ārsta uz konsultāciju, lai uzzinātu analīžu rezultātus un tālāko ārstēšanos. Ārsts piedāvāja uzsākt ārstēšanos, tomēr nevaru to uzsākt, jo no šā gada 1. marta ir uz pusi pieaugusi ikmēneša ārstēšanās summa. No 1. marta tā būs Ls 460 mēnesī." Pilnu pacienta vēstuli lasiet saitē
http://www.tvnet.lv/zinas/lasitaju/article.php?id=584649

25-02-2009
Mūsu vortāla piezīme: Latvijā praktiski katrā seminārā par HIV/AIDS atrodas HIV inficēto un garīgi slimo cilvēku piespiedu sterilizācijas piekritēji. Tāpēc mēs ievietojām šo materiālu un lūdzam Jūs izsekot norādītai saitei, lai izlasītu to pilnībā.
Permas novada cilvēktiesību aizsardzības pilnvarotā pārstāve Tatjana Margolina pievērsa sabiedrības uzmanību faktam, ka psihoneiroloģiskajos internātos pacientes tiek nelikumīgi sterilizētas. Garīgi slimo piespiedu sterilizācija vēl joprojām Krievijā ir plaši izplatīta, un lielākajā daļā gadījumu tā tiek veikta uz likumīgiem pamatiem. 17. februārī „Novije izvestija” publicēja piezīmi par Permas novada psihoneiroloģisko internātu iemītnieču piespiedu sterilizāciju. Margolinas ziņojumā pieminētas 14 pacientes reproduktīvajā vecumā (dzimušas 1970. – 1980. gadā), kuras pastāvīgi dzīvo Ozerskas psihoneiroloģiskajā internātā. Vietējie mediķi par pietiekamu pamatojumu procedūras veikšanai uzskatīja psihisku saslimšanu un likumīgā pārstāvja, kura lomu pildīja internāta direktors, piekrišanu. Sarunā ar cilvēktiesību aizstāvības komisijas pārstāvjiem internātu darbinieki izteicās vienkāršāk: pēc viņu vārdiem, pacientes sterilizēja, lai viņas „nedzemdētu psihopātus”. XXI gadsimta sākumā tāds pamatojums kropļojošai ķirurģiskai operācijai izskatās pilnīgi mežonīgs. Pacientu ar iedzimtām saslimšanām un personu ar nosliecēm uz asociālu uzvedību piespiedu sterilizācija, atgādinām, ka tās karstākie piekritēji bija nacisti, šobrīd ANO tiek uzskatīta par noziegumu pret cilvēku. Arī Krievijā tāda prakse ir nelikumīga. Tajā pašā laikā robeža starp „pamatotu” un „nepamatotu” medicīnisko sterilizāciju izrādās samērā nenoteikta. Pilnībā skatiet:
http://medportal.ru/mednovosti/main/2009/02/18/eugenics/ 
XX gadsimta pirmajās desmitgadēs likumus par piespiedu sterilizāciju ieviesa eigēnikas (zinātne par cilvēka iedzimtības uzlabošanu) piekritēji ASV, Kanādā, Zviedrijā, Dānijā un virknē citu Eiropas valstu. Sterilizācijai, kā likums, tika pakļauti pacienti ar psihiskām saslimšanām, kā arī cilvēki ar tieksmi uz asociālu uzvedību: narkomāni, alkoholiķi, dažos gadījumos – arī noziedznieki – recidīvisti. 


2008. gadā Japānā HIV infekcijas epidēmijas pieauguma tempi turpināja palielināties, lai gan HIV izplatības līmenis paliek zems. Japānas Veselības aizsardzības ministrija 2008. gadā ir piereģistrējusi 1545 jaunus HIV infekcijas gadījumus. Sesto reizi pēc kārtas jaunu gadījumu skaits izrādās augstāks nekā jebkurā no iepriekšējiem gadiem. Uzmanību piesaista lielais to cilvēku skaits, kuriem diagnoze uzstādīta AIDS stadijā – 432 cilvēki, tā ir gandrīz trešā daļa. Varbūt, ka tas ir saistīts ar nepietiekamu testēšanas izplatību. Nav izslēgts, ka reālā HIV izplatība ir daudz plašāka. Vislielākais skaits no 2008. gadā reģistrētajiem jaunajiem gadījumiem (559 cilvēki) attiecas uz cilvēkiem vecumā no 30 līdz 39 gadiem. Lielākajā vairākumā gadījumu inficēšanās ar HIV ir notikusi dzimumceļā – ar narkotiku lietošanu ir saistīti tikai 10 gadījumi. VSV (vīrieši, kuri stājas dzimumsakaros ar vīriešiem) ir visvairāk skartā grupa: uz viņiem attiecas 62% no visiem jaunajiem HIV infekcijas gadījumiem. Tas sasaucas ar Vispasaules veselības aizsardzības organizācijas datiem par nepietiekamu HIV infekcijas profilaksi aziātu VSV vidū. Pavisam Japānā ir 10000 oficiāli piereģistrētu HIV pozitīvu cilvēku. Tas sastāda apmēram 0,008% no visa valsts iedzīvotāju skaita. HIV izplatības līmenis Japānā ir viens no zemākajiem pasaulē. Japānā ir izplatīts uzskats, ka HIV infekcija valstī ir pilnīgi sveša parādība.
 
24-02-2009
AIDS pacients cīnās par zālēm. "Esmu rindas kārtībā, jo valsts neesot piešķīrusi naudu HIV/AIDS pacientu ārstēšanai, šādu atbildi saņēma rīdzinieks Andris (vārds mainīts), kad atkārtoti vērsās slimnīcā, vēloties saņemt ārstēšanu. Lai gan asins analīzes būtībā parādīja, ka jaunā vīrieša imūnsistēma vairs nespēj cīnīties ar HIV vīrusu un slimība jau nonākusi AIDS – pēdējā, dzīvību apdraudošā pakāpē –, ārstēšana tomēr netika uzsākta. Andris vērsies ar sūdzību Veselības inspekcijā (VI). Aptuveni pirms gada Andris uzzināja, ka viņš ir inficējies ar HIV. Tas jaunajam vīrietim, kurš studē augstskolā, bija liels emocionāls pārdzīvojums. "Nebiju iedomājies, ka ar mani tas var notikt. Zināju kādu paziņu, kas dzīvo Anglijā un kuram arī atklāja šo slimību, uzrakstīju viņam, un man bija vismaz kāds cilvēks, kas man šādā situācijā var palīdzēt," Neatkarīgajai stāsta Andris. Latvijas Infektoloģijas centrā (LIC) viņam tika veiktas analīzes un nozīmēti medikamenti. "Kā es sapratu vēlāk, analīzes uzrādīja, ka HIV man ir jau vairākus gadus, un, kad nonācu mediķu lokā, man jau bija AIDS," stāsta Andris. Aptuveni divus mēnešus viņš lietoja medikamentus, taču tikai no sarakstes ar draugu viņš sapratis, kādas zāles patiešām lieto. Andris aizgājis uz AIDS profilakses centru, kur viņam paskaidrots, ka zāles, ko viņš lieto, ir domātas, lai pasargātu viņu no dažādām slimībām, bet nav antiretrovirālā terapija (galvenais ārstēšanas paņēmiens AIDS slimniekiem).
"Mani aizvaino, ka slimnīcā to nepaskaidroja, jo es biju iedomājies, ka man uzsākta ārstēšana," savas izjūtas atklāj Andris. Viņš vēlreiz devies uz LIC ar jautājumu, kāpēc HIV ārstēšana vēl nav nozīmēta. "Man paskaidroja, ka pašlaik esmu rindā, ka valsts nav atbalstījusi līdzekļus HIV ārstēšanai. Tas ir izmisums un man rada neizpratni, jo man bija vēlēšanās uzsākt ārstēšanu," stāsta Andris. AIDS profilakses centrā pacients uzzinājis par vairākām pacientu organizācijām, kur viņš saņēmis vairākus ieteikumus, vienu no tiem – atkārtoti vērsties LIC, lūgt situācijas izvērtēšanu, kā arī ārstu konsilijam nozīmēt terapiju. "Pirms tam es jau biju zaudējis visas cerības. Parādīju savas jaunākās analīzes cilvēkiem, kuri jau ilgstoši ārstējās, un man teica, ka vajadzētu lūgt ārstēšanu," tā Andris pamato savu nostāju, kāpēc vērsies inspekcijā. Arī kāda ārste, ar kuru Andris saticies LIC janvārī un kura pārskatīja viņa asins analīžu rezultātus, viņu brīdināja: cīnies, tev ir kritisks stāvoklis!"
Pilnu rakstu lasiet saitē
http://www.nra.lv/zinas/17665-aids-pacients-cinas-par-zalem.htm
 
24-02-2009
Lietuvas ieslodzījuma vietās ir sācies kāzu bums, raksta Lietuvos rytas. Precas kā traki. It īpaši zagļi un laupītāji. Savukārt slepkavas un izvarotāji nešķiet interesanti. Iepriekš cietumos tika noslēgtas divas līdz trīs laulības gadā, bet šobrīd – 14 līdz 19 mēnesī. Patlaban aiz restēm laiku pavada daudz jaunu vīriešu, tāpēc pieaudzis to skaits, kas vēlas stiprināt savu savienību ar laulības saitēm. Ja Lietuvas tūkstošgades svinību sakarā tiks paziņota amnestija, brīvībā nokļūs 7 – 10 procenti ieslodzīto jeb 700 cilvēku. Priekšroka tiks dota tiem, kas ir saistīti laulības saitēm, bet it īpaši labvēlība tiks izrādīta pāriem, kam ir bērni. Šā iemesla dēļ ieslodzītie steidzas veidot ģimenes.

Brazīlija ieņem pirmo vietu pasaulē prezervatīvu iepirkšanā valsts līmenī. Brazīlijas varas iestādes paziņojušas, ka tradicionālā karnevāla norises laikā Riodežaneiro tiks izplatīti 65 miljoni bezmaksas prezervatīvu. Brazīlija ir slavena ar savu agresīvo kampaņu cīņā ar HIV/AIDS izplatību. Šos valsts centienus vairākkārt ir atzinīgi novērtējusi ANO. Šogad valsts pārvalde ir nolēmusi tērēt 36 miljonus dolāru 1,2 miljardu prezervatīvu iegādei. Tas Brazīliju padara par pasaulē lielāko prezervatīvu iepircēju valsts līmenī. Visā valstī būs pieejami aptuveni 560 miljonu bezmaksas prezervatīvu, pa trim uz katru Brazīlijas iedzīvotāju (to skaits ir 191 miljons). Uz valsts izplatīto prezervatīvu iepakojuma ir rakstīts: „Vienmēr izmanto prezervatīvu!” Neilgu laiku iepriekš Brazīlijas veselības aizsardzības iestādes izplatīja informāciju, ka šajā gadā tās nolēmušas tērēt 500 000 dolāru 15 miljonu nelielu lubrikantu iepakojumu iegādei, lai samazinātu prezervatīvu saplīšanas risku. Pārstāvot lielāko romas katoļu valsti, Brazīlijas baznīcas pārstāvji iebilst pret prezervatīvu izplatīšanu.
 
24-02-2009
Valsts prezidents atbalsta SUSTENTO centienus nepalielināt pacientu maksājumus par ārstēšanu. SUSTENTO paziņojumu presei par pacientu nevalstisko organizāciju vadītāju tikšanos ar Valsts prezidentu Valdi Zatleru 23. februārī lasiet saitē
http://www.sustento.lv/resource/show/413
 
21-02-2009
Apritējuši trīs gadi, kopš Valmierā darbojas nodibinājums „Vidzemes reģionālais atbalsta centrs Dardedze". Centrā vairākus gadus, sadarbībā ar Valmieras pilsētas pašvaldību, darbojās HIV/AIDS Valmieras konsultāciju kabinets, kurā bija iespējams veikt pirmo HIV/AIDS testu un saņemt konsultācijas par tālāko rīcību gadījumā, ja tests uzrādījis pozitīvu rezultātu. Tāpat bija iespējams saņemt informatīvos materiālus un konsultācijas. Valmieras pilsētas pašvaldības budžetā šogad paredzēts finansējums "Vidzemes reģionālajam centram Dardedze" 25 000 latu, tajā skaitā finansējums HIV/AIDS kabineta darbības turpināšanai. Kabineta darba laiks - otrdiena, trešdiena 13.00 - 17.00 ar iepriekšēju pieteikšanos pa telefonu                      64220688          . HIV/AIDS ārste veic profilaktisko darbu ar skolu jauniešiem, sniedzot bezmaksas lekcijas skolās. Adrese: Raiņa iela 9 f. (
www.valmiera.lv)
 
HIV un atkarību profilakses kabinets Cēsīs darbojas kopš 2008. gada 1. decembra. Līdz šim apjomīgākais darbs ieguldīts veicot pētījumu par atkarību izraisošo vielu lietošanu jauniešu vidū Cēsu pilsētā. Pētījuma ietvaros tika aptaujāti aptuveni 600 devīto un desmito klašu skolēni, šobrīd notiek iegūto datu apstrāde. Pētījuma mērķis nav noķert pie rokas tos jauniešus, kuri lieto kādas no apreibinošajām un atkarību izraisošajām vielām, bet gan saprast, cik daudzi no viņiem vai viņu draugiem ir lietotāji, kā jaunieši pavada brīvo laiku, vai viņi zina, kur saņemt dažāda veida palīdzību nepieciešamības gadījumā un netieši pievērst mērķa grupas uzmanību šīs problēmas aktualitātei un informēt jauniešus un viņu vecākus par kabineta darbību Cēsīs. HIV un atkarību profilakses kabinets ir viena no tām vietām, kur var saņemt anonīmas konsultācijas, informāciju un atbalstu. Iedzīvotājiem tajā ir iespēja saņemt konsultācijas dažādos atkarību (alkohola, azartspēļu, jauno tehnoloģiju un narkotiku) jautājumos, psiholoģisko atbalstu, informāciju par citur saņemamo sociālo un medicīnisko palīdzību tāpat arī informāciju par kontracepciju, STS. Šeit bez maksas iespējams veikt HIV un B hepatīta eksprestestus. Intravenozo narkotisko vielu lietotājiem kabinetā iespējams izlietotās šļirces apmainīt pret jaunām. Kabinets piedāvā arī ļoti plašu informatīvo materiālu klāstu par atkarību jautājumiem, par HIV un AIDS, kā arī par seksuāli transmisīvajām slimībām un iespējām no tām izsargāties. HIV un atkarību profilakses kabinetā konsultācijas ir saņēmuši jau vairāki apmeklētāji. Kā arī ir izmantota izdevība pārbaudīt savu veselību veicot HIV un B hepatīta testus. Adrese: Bērzaines ielā 16, pagrabstāvā. Tālrunis                      64127884           (www.cesis.lv) 
 
20-02-2009
Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācija SUSTENTO saņēma uzaicinājumu tikties ar Valsts prezidenta kungu V. Zatleru un pārrunāt situāciju veselības aprūpē no pacientu skata punkta. Šis uzaicinājums ir saistīts ar vēstuli, ko organizācija sūtīja Zatlera kungam vēl pirms pacientu piketa (skatieties informāciju par 14. februāri). Tikšanās notiks pirmdien, 23. februārī, plkst. 15.00 Rīgas pilī.  Šāgada martā gaidāmi nākošie lēmumi par valsts budžeta izdevumu samazināšanu un ir ļoti svarīgi censties panākt, lai tie neskartu veselības aprūpes daļu, kas tieši skar pacientus. Bet diez vai pacientu organizācijas varēs daudz ko mainīt jau pieņemtajos lēmumos. Tikšanās ar Valsts prezidentu plāno piedalīties arī biedrības "Apvienība HIV.LV" valdes priekšsēdētājs.
SUSTENTO paziņojums: Valsts prezidents Valdis Zatlers pirmdien, 23. februārī plkst. 15 Rīgas pilī tiksies ar Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizāciju SUSTENTO un tās dalīborganizāciju vadītājiem. Neraugoties uz saspringto politisko situāciju valstī, Valsts prezidents Valdis Zatlers atsaucies SUSTENTO aicinājumam tikties, lai apspriestu smago situāciju veselības aprūpē un kopīgi meklētu pacientiem labvēlīgus risinājumus. SUSTENTO vēlas vērst prezidenta uzmanību uz tādiem jautājumiem kā valdības nesen veiktās izmaiņas medikamentu kompensācijas sistēmā, kas samazina zāļu pieejamību daudziem tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju. Tāpat SUSTENTO satrauc pacientiem noteikto līdzmaksājumu palielinājums veselības aprūpē, kā arī veselības aprūpes sistēmas attīstības perspektīvas - psihiatrijas slimnieku medicīniskā un sociālā aprūpe un iespējamie risinājumi veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības uzlabošanā. Sekojot šī brīža aktualitātēm, bažas rada jauni budžeta samazinājuma draudi, tāpēc ir ļoti svarīgi jau laikus skaidrot situāciju, nepieļaujot nākamos valsts budžeta taupīšanas pasākumus atkal uzkraut pacientu pleciem. Kaut gan Valsts prezidentam nav tiešu iespēju ietekmēt veselības aprūpes budžeta finansējumu, SUSTENTO cer, ka V. Zatleru kā bijušo ārstu pacientu problēmas neatstās vienaldzīgu un ar viņa atbalstu diskusija par iespējām uzlabot veselības aprūpes sistēmu raisīs rezonansi sabiedrībā un liks meklēt problēmām efektīvus risinājumus.
 
19-02-2009
18. februārī notika HIV infekcijas, tuberkulozes un seksuālās transmisijas infekciju izplatības ierobežošanas koordinācijas komisijas sanāksme, vēstī SVA Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Baiba Auzāne. Tajā klātesošie tika informēti, ka Veselības ministrija radusi iespēju apmaksāt laboratoriskos izmeklējumus ar HIV inficētiem ieslodzītajiem. Izmeklējumi, kurus veic, lai noteiktu pacienta saslimšanas stadiju un konkrētajam pacientam piemērotāko medikamentu kombināciju, kopš novembra līdzekļu trūkuma dēļ bija pārtraukti. V/a „Latvijas infektoloģijas centrs” direktora vietniece medicīnas jautājumos Velga Ķūse uzsvēra nepieciešamību turpināt ieslodzīto monitoringu, jo medikamentus HIV/AIDS ārstēšanai var nozīmēt tikai balstoties uz laboratorisko izmeklējumu rezultātiem. Inficēto ieslodzīto atstāšana bez medikamentiem ir ne tikai diskriminācija pret šīm personām, bet arī apdraud sabiedrības labklājību, kad pēc ieslodzījuma termiņa beigām brīvībā nokļūst smagi slima persona. Pēc Latvijas Infektoloģijas datiem uz šo brīdi Latvijā kopumā ir 4265 HIV inficēto, no kuriem ieslodzījuma vietās šobrīd atrodas 400 - 450 cilvēku. Antiretrovirālo (ARV) terapiju (medikamentu kombināciju pret HIV/AIDS) līdz 2008. 01. janvārim gadam saņēma 23 ieslodzīto. Šāda skaita pacientu veselības monitoringam (izmeklējumiem) nepieciešami aptuveni 25 000 Ls gadā. Papildus laboratoriskajiem izmeklējumiem vienam pacientam mēnesī ARV terapija atkarībā no medikamentu kombinācijas izmaksā 309-385 Ls. (
www.nra.lv)
 
19-02-2009
Infekcijas slimību vidū Ķīnā AIDS pirmo reizi kļuvusi par slimību, kas prasījusi visvairāk cilvēku dzīvību, vēstī ziņu aģentūra "Siņhua" - 2008. gada pirmajos deviņos mēnešos ar AIDS miruši 6897 Ķīnas iedzīvotāji. Šajā pat laika periodā dubultojies ar HIV/AIDS inficēto skaits, teikts Veselības aizsardzības ministrijas ziņojumā. Līdz pagājušā gada septembrim Ķīnā bijuši 264302 saslimšanas gadījumu ar HIV/AIDS, un 34864 gadījumos saslimšana beigusies ar inficēto nāvi. Savukārt ANO aprēķini liecina, ka jau 2007. gada beigās Ķīnā bijuši 700 000 HIV pozitīvu cilvēku. Apkopojot statistiku par slimībām, kas izraisījušas Ķīnas iedzīvotāju nāvi, otrajā vietā ir tuberkuloze, bet trešajā - trakumsērga. Ar sifilisu inficējušos skaits palielinājies par vienu piekto daļu - tagad ar šo venerisko slimību inficēti 257474 cilvēki -, bet ar gonoreju inficējušos skaits sarucis par 10%, norāda ministrijas amatpersonas. Cenšoties popularizēt venerisko slimību un neauglības ārstēšanas ideju, Ķīnā tika aizsākta dzimumizglītības kampaņa - lasiet ziņu par 17. februāri. (pēc LETA)
 
18-02-2009
Krievijā kopējais skaits HIV inficētu personu sasniedzis gandrīz pusmiljonu. Kopš 1987. gada reģistrētas 467 016 personas, kurām ir HIV. Pagājušā gadā vien, kad uz HIV infekciju pārbaudījās 24 miljoni Krievijas iedzīvotāju, HIV infekcija tika atklāta vairāk nekā 50 tūkstošiem cilvēku, atsaucoties uz Krievijas valsts galvenā epidemiologa Genādija Oņiščenko sniegtajiem datiem, ziņo RIA Novosti.
Kopš 1987. gada Krievijā miruši 31 636 HIV inficētie, no tiem 4613 bija AIDS stadijā. Vissliktākā situācija ir Sanktpēterburgā un Ļeņingradas apgabalā, Maskavā un tās apgabalā, Sverdlovskā, Samāras, Irkutskas, Čeļabinskas, Orenburgas un Ķemerovas apgabalos. 2008. gadā saslimstības līmenis pieaudzis Omskas (6,8 reizes) un Ķemerovas (1,6 reizes) apgabalos, kā arī Altajā (1,1 reizi).
Pēc ANO aplēsēm, reālais HIV inficēto skaits Krievijā varētu pārsniegt miljonu iedzīvotāju. Galvenais ārsts G. Oņiščenko norāda, ka galvenais HIV infekcijas nodošanas ceļš ir un paliek vairākkārtēja lietotu šļirču izmantošana, lietojot intravenozās narkotikas. Pēc organizācijas Human Rights Watch datiem, Krievijā 74% narkotiku lietotāju ir HIV inficēti – tas ir visaugstākais rādītājs visā pasaulē. Otrā vietā ir ASV (22%) un Ķīna (19%).
Tajā pat laikā metodona programmu, kas ir aizvietojošā terapija heroīna lietotājiem, Krievijā neviens negrasās ieviest. G. Oņiščenko uzskata, ka šāda veida terapiju Krievijā nevajadzētu ieviest. „Mums metodona terapija nav pieņemama. Mēs riskējam zaudēt kontroli valstī un mēs to nevaram,” teica galvenais ārsts. Metadona terapija ir aizvietojošā terapija jeb farmakoterapija no narkotikām atkarīgu personu ārstēšanā. Šīs programmas domātas „smago” narkotiku lietotājiem, piemēram, heroīna lietotājiem. Metadons ir šķidrā veidā vai tabletēs, tādā veidā tiek izslēgta iespēja inficēties, izmantojot lietotas adatas vai šļirces. Aizvietotājterapijas aizstāvji arī uzsver, ka metadona programmu ieviešana mazina noziedzību, jo narkotiku lietotājiem vairs nav vajadzības nelegāli censties tikt pie narkotikām vai zagt,lai varētu narkotikas iegādāties. Krievijā aizvietotājterapija no 1998. gada ir aizliegta ar ierakstu likumā Par narkotiskām un psihotropām vielām.

 
18-02-2009
Kalifornijas universitātē izmēģinātās jaunās metodes gēnu terapijā ļaus nākotnē atteikties no antiretrovīrusu terapijas, ārstējot HIV. Tiek prognozēts, ka pēc viena ārstēšanās kursa, izmantojot jauno preparātu, vairs nebūs vajadzības visu mūžu lietot antiretrovīrusu preparātus. Jaunā ārstēšanas metode izpaužas tādējādi, ka pacientam tiek ievadītas modicifētas viņa paša asins šūnas, kuras satur vielu OZ1, kas novērš vīrusa vairošanos. Kā norāda pētījumu vadītājs profesors Ronalds Micujasu, „kaut arī jaunā ārstēšanās metode ir tālu no pilnības un pagaidām efektivitātes ziņā nevar sacensties ar antiretrovīrusu terapiju, mūsu pētījumi apliecina, ka gēna, kas ir atbildīgs par cīņu ar HIV, ievadīšana pacienta asins šūnās var samazināt vīrusa izplatīšanos līdz tādai pakāpei, ka antiretrovīrusu medikamenti kļūst nevajadzīgi”. Turklāt profesors Micujasu atzīmēja arī to, ka vēl priekšā ilgstoši pētījumi, lai pārliecinātos par jaunās ārstēšanas metodes drošību. (Vairāk - aktuālitātēs krievu valodā)
 
18-02-2009
Latvijā uz 31. janvāri reģistrēti 4360 HIV infekcijas gadījumi. 660 pacientiem noteikta diagnoze AIDS. Kopš epidēmijas sākuma miruši 206 pacienti HIV stadijā un 215 pacienti AIDS stadijā. Pilna informācija saitē
http://www.sva.lv/lv/aidsunsti/statistika/hivaids/hivinfekcija/
 
17-02-2009
Papildinājums zemāk publicējamai informācijai: Komisijas locekle no Ieslodzījuma vietu pārvaldes Regīna Fedosejeva lūgusi jautājumu par ieslodzītajiem neskatīt ārkārtas sēdē "kā atrisinātu". Tomēr Sabiedrības veselības aģentūra šodien informēja, ka ārkārtas Komisijas sēde notiks 18. februārī, "jo darba kārtībā ir iekļauti arī citi jautājumi". Darba kārtību tās galīgajā variantā Apvienība HIV.LV nav saņēmusi. (Papildus bija pieteikti jautājumi par AIDS ārstēšanas atteikumiem jauniem pacientiem, neskatoties uz viņu imunoloģiski objektīvi sliktu stāvokli un apdraudējumu pacientu dzīvībai (sk. ziņu par 8. februāri), un jautājums par SIA Recipe Plus atteikumu piegādāt Latvijas infektoloģijas centram lētus, bet efektīvus medikamentus AIDS ārstēšanai Stocrin un Crixivan)
"Pēc Apvienības HIV.LV lūguma sasaukta ārkārtas HIV infekcijas, tuberkulozes un seksuālās transmisijas infekciju izplatības ierobežošanas koordinācijas komisijas sēdi šāgada 18. februārī ar vienu jautājumu darba kārtībā - ieslodzīto HIV/AIDS pacientu veselības aprūpe ieslodzījuma vietās 2009. gadā. Komisijas sēde jāsasauc, ņemot vērā apvienības rīcībā esošo informāciju par to, ka valsts vairs neapmaksā HIV/AIDS laboratoriskos izmeklējumus ieslodzītajiem saistībā ar finansējuma trūkumu. Apvienības HIV.LV valdes priekšsēdētājs nra.lv pastāstīja, ka Ieslodzījuma vietu pārvaldei jau vairākus gadus nav piešķirts finansējums, lai nodrošinātu veselības aprūpes pakalpojumus personām, kuras atrodas brīvības atņemšanas iestādēs, lai gan to paredz Ministru kabineta noteikumi. Līdz šim balstoties uz Tieslietu un Veselības ministriju vienošanos HIV/AIDS izmeklējumi tika segti no Veselības ministrijas budžeta. Taču saskaņā ar Veselības ministrijas vēstuli šāgada sākumā ministrija atteikusies tos apmaksāt no veselības aprūpei paredzētajiem valsts budžeta līdzekļiem. Tas nozīmē, ka 420 – 450 ieslodzīto, kuri ir inficēti ar HIV, nesaņems arī medikamentus HIV/AIDS ārstēšanai, jo tos nevar nozīmēt bez laboratoriskā monitoringa veikšanas. Šāda situācija ir ne tikai diskriminējoša pret ieslodzījuma vietās esošajām personām un apdraud viņu veselību, bet arī rada draudus visai sabiedrībai un tās labklājībai, jo pēc atbrīvošanās persona atgriezīsies sabiedrībā smagi slima, var inficēt citus, kā arī izmantos visus pieejamos veselības aprūpes pakalpojumus, kas izmaksās jau daudz dārgāk. Pēc problēmas aktualizēšanas Veselības ministrijas pārstāve Egita Pole nra.lv norādīja, ka jautājums esot atrisināts un analīzes tiks apmaksātas. Tiesa, pagaidām vēl nav skaidrs, no kurienes tiks ņemta nauda." (www.nra.lv)
 
17-02-2009
Smaganu slimības mutes dobumā var veicināt sviestskābes veidošanos, kas var stimulēt HIV vairošanos un šīs slimības attīstību. Par to paziņoja japāņu pētnieks. Zinātnieks apgalvo, ka baktēriju grupa, kas izraisa gingivītu – hronisku iekaisumu, kas noārda smaganu struktūru -, apdraud ne tikai zobus, bet visu organismu. „Baktērijas izdala lielu daudzumu sviestskābes, kas smako kā zeķes, kas pārāk ilgi valkātas,” norāda profesors Kunijaši Okiai, Tokijas Nigonas universitātes mikrobioloģijas nodaļas vadītājs. Skābe, ko satur arī sabojāts sviests, nomāc HDAC fermentu. Tieši šis ferments traucē HIV vairošanos. Laboratorijas pētījumos konstatēja, ka vīruss, kas atrodas imūnsistēmas šūnās, ātrāk vairojas kultūrās, kurām bija pievienotas baktērijas, kas izraisa smaganu saslimšanu un ražo sviestskābi. „Nopietnas smaganu slimības HIV inficētos var novest pie dažādām saslimšanām. Tiesa, tas ir arī atkarīgs no katra indivīda fiziskā stāvokļa,” uzskata zinātnieks. Iepriekš veiktie pētījumi atklāja, ka smaganu iekaisums ir saistīts ar diabētu un sirdsslimībām. Taču šie ir pirmie pētījumi, kas šīs slimības saista ar HIV aktivizēšanos. Šī pētījuma rezultāti tiks publicēti žurnāla „Journal of Immunology” marta numurā. Zinātnieku grupa plāno pētījuma rezultātus testēt uz dzīvniekiem. (
www.poz.ru)

Igaunijā profilakses dēļ samazinājusies HIV izplatība to narkomānu vidū, kas izmanto šļirces narkotiku injicēšanai. Šajā gadā valsts profilakses pasākumiem piešķīrusi 8 miljonus kronu mazāk nekā pērn. Kā ziņo Veselības attīstības institūts, Igaunijā ir apmēram 13 800 narkomānu, no kuriem puse ir inficēta ar HIV. Viens no svarīgākajiem veidiem, kā novērst vīrusa izplatīšanos, ir šļircu maiņa. 2008. gadā Igaunijā narkomānu vidū tika izplatītas 2 033 243 tīras šļirces un vairāk nekā 700000 prezervatīvu. Pērnā gada budžetā cīņai ar HIV infekciju un AIDS tika atvēlēts 46,5 miljoni kronu, bet šajā – aptuveni 38, 14 miljoni kronu, kas ir par 18 % mazāk. Tāpat ir samazināta summas, kas atvēlēta narkomānijas profilaksei. Kā liecina statistika, 2007. gadā starp Tallinas narkomāniem, kas izmanto šļirces, 48% bija HIV nēsātāji, bet Kohtla-Jervē – 59%. Hepatīta C izplatība ir vēl lielāka: Tallinā – 90%, bet Kohtla-Jervē – 76%. (www.delfi.ee)

Ķīnas valdība ir sākusi vērienīgu kampaņu, kas vērsta uz valsts pilsoņu seksuālās izglītības līmeņa paaugstināšanu. Tās galvenais mērķis ir iemācīt ķīniešus nekautrēties runāt par seksu. Valsts ir gatava lauzt dažas tradīcijas, iemācīt ķīniešus nekautrēties, ja ir neauglība vai venēriskās slimības, bet saslimšanas gadījumā vērsties pie ārsta. Saskaņā ar nacionālajiem pētījumiem, intīmu problēmu gadījumā pie ārstiem pēc palīdzības vēršas tikai 7% sieviešu un mazliet vairāk nekā 8% vīriešu. Trešdaļa ķīniešu nekādā gadījumā neies pie ārsta, ja būs radušās kādas urīnizvades sistēmas problēmas. „Šie skaitļi šokē,” paziņoja galvaspilsētas universitātes slimnīcas dzemdniecības un ginekoloģijas nodaļas vadītāja Sja Enlana. „To cilvēku skaits, kas saņem medicīnisku palīdzību seksuālu problēmu sakarā, ir ļoti maz. Bet tas pagarina dažu īpaši smagu slimību ārstēšanu,” uzsvēra ārste Sja. Viņa norāda, ka Ķīnas pilsoņiem vajadzētu pārtraukt kautrēties. „Šī tēma ir tabu. Šeit jūtama ilggadējas feodālās domāšanas ietekme.” Saskaņā ar oficiāliem datiem, pērn Ķīnā saslimšanas gadījumu ar sifilisu pieauga par 20 %. Šī slimība ir konstatēta vairāk nekā 257 tūkstošiem ķīniešu. Bet tajā pašā laikā saslimšanas gadījumu ar gonoreju samazinājušies par 10 %. Turklāt Ķīnā ir pieaudzis to gadījumu skaits, kad ar HIV inficējas dzimumceļā (iepriekš inficēšanās pārsvarā notika ar nesterilām šļircēm). Jaunākā statistika par saslimšanu ar HIV/AIDS datēta ar 2007. gadu. Tad, kā liecina oficiālā statistika, Ķīnā bijuši aptuveni 700 tūkstoši HIV inficētu cilvēku. Taču eksperti uzskata, ka oficiālie skaitļi ir krietni vien pazemināti. (www.infox.ru)
 
16-02-2009
Ķīna varētu kļūt par pirmo valsti pasaulē, kurā interneta atkarība iekļauta slimību sarakstā.
Viens no pēdējiem posmiem ir šo garīgo slimību saskaņot ar Pasaules Veselības organizāciju, kas pēdējā laikā izrādījusi pastiprinātu interesi par dažādām ar datoriem un tehnoloģijām saistītām slimībām. Dr. Tao Rans četru gadu garumā pētījis vairāk nekā 3000 pacientu. Tas viņam ļāvis precīzi noteikt interneta atkarības simptomus, tāpat kā var noteikt alkoholismu vai aizraušanos ar azartspēlēm. Viens no parametriem ir laiks - pie interneta atkarīgajiem T.Rans pieskaita cilvēkus, kuri pie datora pavada vismaz 6,13 stundas dienā. „Mēs par pamatotiem uzskatījām simptomus, kas vienlaikus parādījās vismaz pusei respondentu. Izpētījām, cik bieži tie parādās,” informē ārsts. Pašreiz tiek apspriesta ideja valsts slimnīcās izveidot īpašas psihiatriskās nodaļas, kurās palīdzēt no interneta atkarīgajiem. (
www.datuve.lv)
 
Latvijas Infektoloģijas centra laboratorijā tika apstiprināti 166 pozitīvi gripas vīrusa gadījumi, liecina LIC informācija. LIC stacionārā šobrīd ārstējas 15 gripas pacienti, un kopumā šajā gripas sezonā stacionārā ir ārstējušies 25 gripas slimnieki. Vakcīna ir efektīvākais gripas profilakses līdzeklis, taču  Latvijā nav nostiprinājušās vakcinācijas tradīcijas, jo cilvēkiem bieži vien nav kontaktu ar medicīnas darbiniekiem un viņi labprātāk uzticas paziņām, kuri stāsta, ka labāk nevakcinēties vai arī ka saslimt ir iespējams arī vakcinējoties. Taču LIC speciālisti norāda, ka vakcinēts cilvēks var saslimt nevis ar attiecīgajā gadā cirkulējošo gripas vīrusu, bet drīzāk ar kādu citu līdzīgu vīrusu, bet saslimstība vakcinēšanās gadījumos parasti norit vieglākā formā. (pēc LETA)
 
Ar Veselības ministrijas atbalstu nodibinātais Pacientu Ombuds, kas darbojas Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā, trešdien, 18. februārī, plkst. 11:00, aicina medijus uz tikšanos, lai informētu par līdzšinējo darbību, saņemtajiem pacientu jautājumiem un sūdzībām, rastajiem risinājumiem, kā arī turpmākajiem uzdevumiem. „Pacientu Ombuds Latvijā ir unikāls projekts - jauns un efektīvs instruments pacientu tiesību un kvalitatīvu veselības aprūpes pakalpojumu veicināšanai,” stāsta Pacientu Ombuda valdes priekšsēdētāja Liene Šulce un norāda, ka „ārvalstīs pacientu tiesību biroja esamība slimnīcā tiek uzskatīta par vienu no laba servisa parametriem.” Ombuda darbības virziens ir ne tikai sniegt palīdzību pacientiem, bet arī ārstniecības personālam saskarsmes, juridiskos, kā arī organizatoriskos jautājumos un sniegt ieteikumus kā izvairīties no iespējamām konfliktsituācijām un pārpratumiem. (pēc LETA)
 
Latvijas iedzīvotāji aktīvi sākuši izpirkt dzīvsudraba termometrus ķermeņa temperatūras noteikšanai, jo no šā gada 3. aprīļa to pārdošana aptiekās būs aizliegta saskaņā ar Ministru kabineta 2000. gada 25. aprīļa noteikumiem par bīstamo ķīmisko vielu un bīstamo ķīmisko produktu lietošanas un tirdzniecības ierobežojumiem un aizliegumiem un 2007. gada Eiropas Parlamenta direktīvu, kuras mērķis ir samazināt dzīvsudraba daudzumu un nokļūšanu sadzīves atkritumos. Tādējādi pieņemts lēmums, ka dzīvsudraba termometrus turpmāk aptiekās tirgot būs aizliegts. Pieņemtie Ministru kabineta noteikumi un Eiropas Parlamenta direktīva neattiecas uz dzīvsudraba termometru lietošanu ārstniecības iestādēs un fiziskām personām, ja tie iegādāti līdz 2009.gada 3. aprīlim. (TVNET)
 
14-02-2009
Pēc vairākkārtējiem neveiksmīgiem mēģinājumiem tikties ar Latvijas Valsts prezidentu un premjerministru, kā arī pēc akcijām un lūgumvēstulēm vēlreiz nopietni pārdomāt paredzētās izmaiņas attiecībā uz medicīnas pakalpojumu finansējuma samazināšanu Latvijā, Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas SUSTENTO valde pieņēmusi lēmumu jautājuma risināšanā iesaistīt starptautisko sabiedrību. Atbalsta vēstules, paužot satraukumu par situāciju Latvijā, sagatavojis Eiropas Pacientu forums (EPF). EPF ir Briselē strādājoša jumta organizācija pacientu apvienībām no visas Eiropas Savienības. Tā darbojas, lai kopīgiem spēkiem nodrošinātu uz pacientu vērstu veselības aprūpi atbilstoši ikviena indivīda vajadzībām. Kopīgi ar dalīborganizācijām tā pārstāv 150 miljonus Eiropas pacientu. Savās vēstulēs Latvijas Veselības ministram, Ministru prezidentam, kā arī Eiropas Ekonomikas un monetāro lietu komisāram EPF priekšsēdētājs Anders Olausons atzīmē - pasākumi, kas ieviesti, lai mēģinātu stabilizēt krīzes ietekmi Latvijā, ir strauji palielinājuši veselības aprūpes izmaksas, ko nākas segt Latvijas pacientiem pašiem. Tās ir izmaksas, kuras cilvēki vienkārši nevar atļauties un kas ilgākā laika periodā novedīs pie sliktāka veselības stāvokļa un, visbeidzot, palielinās veselības aprūpes tiešās un netiešās izmaksas gan valdībai, gan sabiedrībai kopumā. EPF vēstulē lūgts steidzīgi rast risinājumu šim jautājumam. Lai gan vēstulē pausta sapratne, ka ir jādara viss iespējamais, lai atrisinātu ekonomiskās krīzes radītās problēmas, tomēr tajā ir aicinājums apzināties, ka veselības aizsardzības budžeta saglabāšana, nodrošinot valsts iedzīvotājiem veselības aprūpi, nozīmē būtisku atbalstu Latvijas tautsaimniecības atveseļošanai jau tuvākā nākotnē. Pašlaik notiek sarunas par SUSTENTO pārstāvju iespējamo tikšanos gan ar Eiropas Ekonomikas un monetāro lietu, gan Eiropas Veselības un patērētāju tiesību ģenerāldirektorāta atbildīgajiem darbiniekiem. Šajā sarunā paredzēts detalizēti skaidrot Latvijas situāciju veselības aprūpes jomā, kā arī sniegt jauno izmaksu salīdzinājumu ar vidējiem Latvijas iedzīvotāju ienākumiem. (pēc
www.sustento.lv)
 
13-02-2009
11. februārī Rīgas Rātsnamā notika diskusija „Narkomānija un globālā krīze. Kas atbild par narkomānijas profilaksi Latvijā?”, kuru organizēja Andrejs Vilks, Rīgas domes deputāts, kustības „Eiropas pilsētas pret narkotikām” pārstāvniecības vadītājs Latvijā sadarbībā ar Rīgas domes Atkarības profilakses centru (RAPC). Diskusijas mērķis bija kopā ar nozares ekspertiem izvērtēt esošo situāciju un sabiedrības vajadzības atkarības profilakses jomā. Pilnu preses relīzes tekstu lasiet saitē
http://www.narcomania.lv/pub/index.php?id=92&gid=30&lid=441&id=92
Raksturojot šā brīža situāciju narkomānijas jomā Rīgā un Latvijā, eksperti bija nobažījušies, ka valstī valdošās ekonomiskās un sociālās krīzes ietekmē, tā likumsakarīgi kļūst arvien dramatiskāka. LR Iekšlietu ministrijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Ints Ķuzis norādīja, ka 2008. gadā noziedzīgu nodarījumu skaits, kas saistīti ar nelegālo vielu lietošanu, pieaudzis par 46,5 % salīdzinoši ar 2007. gadu, savukārt šā gada janvārī reģistrēti 99 noziedzīgi nodarījumi, kas saistīti ar nelegālo vielu lietošanu, kas ir par 32 % vairāk nekā šajā laikā pērn. Latvijā katrs otrais noziedzīgs nodarījums ir saistīts ar psihoaktīvo vielu lietošanu. Arī VSIA Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra Narkoloģiskās palīdzības dienesta vadītāja Astrīda Stirna norādīja, ka ļaunprātīga psihoaktīvo vielu lietošanu arvien palielinās. Diskusijas dalībnieki vairākkārt uzsvēra, ka šādā situācijā valstij un pašvaldībām ir nopietni jāatbalsta atkarības profilakse, jo tiesībaizsardzības un ārstniecības iestādes strādā tikai ar sekām. LR Iekšlietu ministrijas Narkotiku apkarošanas biroja priekšnieks Kārlis Dombrovskis skaidroja, ka „policija cīnās tikai ar sekām un izdodas atklāt vismaz 5 % no narkotiku noziegumiem. Ir jādomā, kāda var būt situācija, ja nekas netiks darīts profilakses jomā. Ja nebūs profilakses, mēs ieslīgsim vēl dziļākā krīzē un tas mums var izmaksāt prātam neaptveramas summas.” Eksperti norādīja, ka būtiska loma un atbildība cīņā ar atkarībām, jāuzņemas arī pašvaldībām. Likums par pašvaldībām nenosaka, ka atkarības profilakse ir jāveic pašvaldībām, tomēr līdz šim Rīgas dome devusi nozīmīgu atbalstu atkarības profilaksē, finansējot RAPC darbu. Savukārt LR Iekšlietu ministrijas Plānošanas, koordinācijas un kontroles departamenta direktora vietnieks Jānis Bekmanis skaidroja, ka līdz ar šā gada janvāri stājies spēkā LR likums „Attīstības plānošanas sistēmas likums”, kas paredz, ka politiku īsteno tā valsts vai pašvaldības institūcija, kura atrodas pēc iespējas tuvāk pakalpojuma saņēmējiem, un attiecīgie pasākumi tiek efektīvi īstenoti pēc iespējas zemākā pārvaldes līmenī. (www.narcomania.lv)
12-02-2009
Lietuvas HIV statistika: uz 01.01.2009. reģistrēti 1401 inficētie ar HIV, no tiem 1183 vīrieši un 218 sievietes. Inficējušies intravenozo narkotiku lietošanas dēļ 1028 cilvēki. AIDS konstātēts 197 pacientiem. Miruši pavisam 158 HIV pacienti, no tiem AIDS dēļ 71.

Pohjas apgabala prokuratūra Igaunijā nosūtījusi tiesai krimināllietu, kurā 30 gadus veca sieviete apsūdzēta par to, ka viņa vīriešus apzināti pakļāvusi draudiem inficēties ar HIV. Pagājušā gada oktobrī prostitūta nodevusi policijas rokās klientu, kuru apvainoja izvarošanā. Izmeklēšanas gaitā noskaidrojies, ka šim apvainojumam nav pamata, Delfi norāda prokuratūras preses sekretāre Marija Elīza Rannaije. Tāpat noskaidrojies, ka prostitūta ir zinājusi, ka ir inficēta ar HIV, taču par to nav informējusi klientu. Tāpēc tagad viņa pati tiek apsūdzēta par apzinātu apdraudējumu. Vai vīrietis ir inficējies, pagaidām nav zināms šīs slimības ilgā inkubācijas perioda dēļ.
Narvas slimnīcas ķirurgam, kurš atteicās pieņemt HIV inficētas sievietes dzemdības, par to saņemot rājienu, neizdevās panākt šī soda atsaukšanu Viru apriņķa tiesā. Ķirurgs Halils Al-Momani slimnīcas vadības izteikto rājienu uzskatīja par nelikumīgu, tāpēc vērsās tiesā, raksta Ohtuleht. Taču Viru apriņķa tiesa noraidīja Al-Momani prasību pret Narvas slimnīcu.
Olu patēriņa ierobežošana uzturā nespēj efektīvi iespaidot holesterīna līmeni, uzskata britu pētnieki. Izrādījās, ka olas tiešām iespaido holesterīna līmeni, taču šis efekts ir tik niecīgs, ka ir pārspīlēti apgalvot par olu nelabvēlīgo ietekmi uz organismu, ja tās lieto uzturā biežāk nekā trīs reizes nedēļā. Protams, nedrīkst pārspīlēt, taču nav arī jēgas sevi nežēlīgi ierobežot, uzskata eksperti. Speciālisti norāda, ka olas neatstāj vērā ņemamu iespaidu uz holesterīna līmeni, ko nevar teikt par treknu ēdienu, kas ievērojami paaugstina sliktā holesterīna līmeni, līdz ar to palielinot risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām un iemantot augstu asinsspiedienu. Olas ir nepieciešams iekļaut cilvēka ēdienkartē tāpēc, ka tās satur organismam nepieciešamās uzturvielas, norāda pētnieki. (www.medicinform.net)
11-02-2009
13. februārī plkst. 13 notiks Jelgavas Atkarību profilakses centra jauno telpu atklāšana. Atkarību profilakses centrs no Jelgavas sociālo lietu pārvaldes ēkas pārcelts uz Jelgavas pašvaldības īres namā Stacijas ielā 13, netālu no Jelgavas dzelzceļa stacijas. Jauno telpu atrašanās vieta, pēc tā darbinieku domām, nodrošinās centra apmeklētājiem lielāku konfidencialitāti, kas ir svarīgs priekšnoteikums veiksmīgam profilakses darbam ar tā saucamajām grūti sasniedzamām iedzīvotāju grupām, pie kādas pieder narkotiku lietotāji. Jelgavas Atkarības profilakses kabinets ne tikai sniedz konsultācijas atkarību jautājumos, bet sadarbībā ar Sabiedrības veselības aģentūru organizē pasākumus HIV profilakses jomā. Kopš Atkarību profilakses kabineta darbības sākuma 2002.gadā, sniegtas vairāk nekā 5000 konsultācijas intravenozo narkotiku lietotājiem; apmaiņā pret gandrīz 20 000 izlietotām šļircēm izsniegtas tīras, kā arī izdalīti aptuveni tikpat daudz  prezervatīvi. Sešu gadu laikā centrā veikti aptuveni 300 HIV testi, kā arī hepatītu B un C testi. Laika posmā no 1998.gada līdz 2009.gadam Jelgavā un Jelgavas rajonā reģistrēti 86 HIV infekcijas gadījumi, no tiem 62 gadījumos inficēšanās notikusi lietojot injicējamās narkotiskās vielas. HIV eksprestestu pieejamība ļauj apzināt narkotiku lietotāju skaitu un arī to, cik no viņiem ir inficēti ar HIV vai citām infekcijas slimībām (hepatītu, sifilisu, tuberkulozi), savukārt, iespēja apmainīt izlietotās šļirces, ierobežo ar asinīm pārnesamo infekciju slimību izplatību reģionā, kas tiek nodotas ar asinīm vai seksuālo kontaktu ceļā. (SVA informācija)
 
10-02-2009
Monreālā sākusi darbu 16. konference, kas veltīta retrovīrusiem un oportūnistiskām infekcijām (CROI 2009). Šī konference ilgs no 8. līdz 11. februārim. Gadskārtējā starptautiskā konference pirmām kārtām orientēta uz pētniekiem, kas strādā AIDS jomā – uz mediķiem, ģenētiķiem un mikrobiologiem. Šā pasākuma mērķis ir dot iespēju prezentēt savus jaunākos sasniegumus visiem pasaules zinātniekiem, kas pēta HIV un darbojas pietuvinātās sfērās. Kaut šogad nav paredzēta principiāli jaunu preparātu izstrāde, ārstniecības jautājumi tiks aktīvi apspriesti. Konferencē paredzēts nolasīt ziņojumus par efektīvas terapijas shēmām, tajā skaitā par agrīnās ārstēšanas priekšrocībām un trūkumiem. Šīs konferences darbā piedalās arī Latvijas pārstāvis no biedrības AGIHAS.
 
Kaut gan Zviedrijas Sociālo jautājumu pārvalde ir izvirzījusi mērķi līdz 2017. gadam divkārt samazināt HIV infekcijas gadījumus, to jauniešu skaits, kuriem diagnosticē šo saslimšanu, turpina palielināties. Pēdējo piecu gadu laikā inficēto jauniešu skaits valstī pieaudzis trīskārt. Kopējais ikgadējais HIV nēsātāju skaita pieaugums turpina saglabāties neliels – aptuveni 100 cilvēku, taču satraucošs ir fakts, ka vērojama tendence šim skaitam palielināties, uzsver Sociālo jautājumu pārvaldes pārstāvis Anderss Tegnels. „Mums ir jāizanalizē šie skaitļi, lai labāk saprastu, kā tas notiek. Mēs zinām, ka dažās grupās notiek bīstami procesi. Pirmām kārtām jau tas, ka starp vīriešiem, kam ir dzimumsakari ar citiem vīriešiem, novērojams lēns, bet pamanāms HIV nēsātāju skaita pieaugums,” viņš norāda.
 
Marihuānas lietošana ir saistīta ar paaugstinātu risku saslimt ar vīriešu sēklinieku (oliņu) vēzi, bet jo īpaši ar tās agresīvo formu – neseminomu. Pie šāda secinājuma nonākuši Freda Hatčinsona vēža izpētes centra zinātnieki Sietlā, ziņo žurnāls Cancer. Pētījuma veicēji Stīvena Švarca vadībā aptaujāja 369 ar oliņu vēzi sirgstošus pacientus vecumā līdz 44 gadiem un 979 tās pašas vecuma grupas veselus vīriešus. Izrādījās, ka personas, kas lieto marihuānu, ar oliņu vēzi slimo par 70 procentiem biežāk, nekā tie, kas marihuānu nelieto. Zinātnieki norāda, ka risks saslimt divkārt palielinās agrīnā vecumā (līdz 18 gadiem) tiem, kas narkotikas lieto regulāri (biežāk nekā reizi nedēļā) un ilgstoši (vairāk nekā 10 gadu). Taču marihuānas onkoloģiskās iedarbības mehānisms pagaidām nav izdibināts. Tomēr ir atklāts, ka, regulāri smēķējot kanabisu, tas atstāj negatīvu ietekmi uz vīrieša reproduktīvo sistēmu, tai skaitā pasliktina spermas kvalitāti. Sēklinieku vēzi visbiežāk diagnosticē vīriešiem 20 līdz 40 gadu vecumā. ASV vien katru gadu konstatē 8000 jaunu saslimšanas gadījumu. Sākot ar pagājušā gada 50. gadiem, attīstītajās valstīs fiksēts sēklinieka vēža gadījumu pieaugums, kas sakrīt ar marihuānas lietošanas pieaugumu, norāda zinātnieki.
 
ASV pārtikas produktu un medicīnas preparātu administrācija ir pilnībā akceptējusi pirmo integrāzes inhibitoru klases preparātu – Isentress (raltegravīrs). Šis preparāts paredzēts HIV inficētajiem cilvēkiem, kuriem attīstījusies rezistence (vīrusa noturība) pret citas klases preparātiem. Isentress kavē vīrusa DNS integrāciju limfocitos, neļaujot CD-4 šūnām, kurās vairojas HIV, integrēt savā DNS vīrusa DNS. 2007. gadā šis preparāts saņēma paātrinātu akceptu HIV inficēto ārstēšanā. ASV antiretrovīrusu preparāti, kas domāti cilvēkiem, kuriem nav citu ārstēšanās variantu, var saņemt paātrinātu akceptu. Isentress atļauts lietošanai arī Latvijā.
 
08-02-2009
Biedrība Apvienība HIV.LV pauž satraukumu par esošo situāciju AIDS ārstēšanā. Arvien lielāks pacientu skaits, kam imunogramma ilgstoši uzrādā 60, 50, 30 CD-4 šūnas, un kuriem antiretrovirālie medikamenti tiek atteikti, griežās pēc padoma, ko darīt šajā situācijā. Šie pacienti ir ļoti uztraukti par savu dzīvību. Latvijas infektoloģijas centra (LIC) HIV/AIDS ambulatorās nodaļas vadītāja Inga Januškeviča telefonsarunā skaidroja, ka šobrīd AIDS ārstēšana ir nepieciešama 638 pacientiem. 331 pacients ārstēšanu saņem un nodrošināt šiem cilvēkiem ārstēšanu visa 2009. gada garumā ir LIC prioritāte. "Ir arī pacienti ar 0 CD-4 šūnu un blakusslimībām (piem. tuberkulozi), bet antiretrovirālā terapija viniem netiek piešķirta, jo citādi gan iepirktas zāles, gan piešķirtais finansējums izbeigsies jau 2009. gada augustā."
Šobrīd, kāmēr tiks meklēts problēmas risinājums, biedrība iesaka pacientiem, kuriem AIDS ārstēšana nav piešķirta: 1) Iesniegt sūdzību Veselības inspekcijai, pievienojot LIC veikto analīžu kserokopijas; 2) Pieprasīt no LIC ārstiem rakstisku atteikumu piešķirt antiretrovirālo terapiju; 3) Ja pēc Veselības inspekcijas pārbaudes ārstēšana netiks piešķirta, apstrīdēt atteikumus Administrātīvajā tiesā.
 
07-02-2009
Valsts sekretāru sanāksmē tālākai apstiprināšanai virzīti Veselības ministrijas izstrādātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos, kas paredz uzlabot bērnu vakcinācijas kalendāru un papildināt to ar vairākām bezmaksas vakcīnām. Pēc Valsts Imunizācijas padomes un profesionālo asociāciju ieteikuma, no 2010. gada 1. janvāra kalendārā plānots noteiktām pacientu grupām iekļaut vakcināciju pret pneimokoka infekciju, kas izraisa gan plaušu saslimšanu, gan arī akūtu vidusauss iekaisumu ar biežām komplikācijām. Lai samazinātu mazu bērnu saslimstību ar rotavīrusu infekciju (nopietna kuņģa zarnu trakta saslimšana, kas raksturojas ar biežu vemšanu un caureju, kas parasti jāārstē slimnīcā), kalendārā iekļauta vakcinācija bērniem no 2 mēnešu vecuma sākot ar 2011. gada 1. janvāri. No 2010. gada 1. septembra kalendārā plānots iekļaut divpadsmitgadīgo meiteņu vakcināciju pret cilvēka papilomas vīrusa infekciju, lai novērstu saslimstības risku ar dzemdes kakla vēzi. Tāpat paredzēts pret ērču encefalītu vakcinēt bāreņus un bez vecāku gādības palikušos bērnus bērnu aprūpes iestādēs un internātskolās visā Latvijas teritorijā. Grozījumi Ministru kabineta noteikumos paredz turpmāk pret B hepatītu vakcinēt nevis visus jaundzimušos, bet tikai tos, kuri dzimuši hepatīta B pozitīvām mātēm vai mātēm, kuras nebija pārbaudītas uz B hepatītu. (VM)
 
Lai pārrunātu veselības aprūpes pakalpojumu turpmāku nodrošināšanu lauku iedzīvotājiem, Veselības ministrijā valsts sekretārs A. Ploriņš un viņa vietnieks J. Bundulis tikās ar 13 aprūpes slimnīcu vadītājiem (Aknīstes, Auces, Ādažu, Dagdas, Ērgļu, Olaines, Saulkrastu, Slokas, Kārsavas, Varakļānu, Viesītes, Viļānu slimnīcas). Šo mazo slimnīcu pārprofilēšanai par veselības aprūpes centriem ieguldīti ievērojami līdzekļi jau no 2004. gada, kad tika pieņemts lēmums par visu Latvijas slimnīcu tālākās attīstības iespējām, lai iestādes varētu sniegt atbilstošu aprūpi tuvākās apkārtnes iedzīvotājiem. Šo ieguldījumu mērķis bija saglabāt šajās vietās aprīkotus un mājīgus veselības aprūpes centrus, kuros iedzīvotājiem saņemt nepieciešamos izmeklējumus, kur pieņem ģimenes ārsti, speciālisti un strādā dienas stacionārs. Ņemot vērā to, ka no 1. aprīļa ar šīm slimnīcām netiks slēgti līgumi par stacionāro pakalpojumu sniegšanu, iestāžu vadība tika iepazīstināta ar tām attīstības iespējām, kuras iespējams īstenot veselības aprūpes centru statusā – piemēram, attīstot medicīnisko aprūpi mājās, ambulatoro pakalpojumu sniegšanu, ģimenes ārstu piesaisti veselības aprūpes centram, dienas stacionāru izveidi, iespējām attīstīt sociālās aprūpes pakalpojumus utml. (VM)
 
06-02-2009
Konflikts starp Eiropas Savienību (ES) un ASV par to, kā risināt problēmu par nelegālo narkotiku tirdzniecību, ir galvenais šķērslis, kas ANO kavē pieņemt jaunu stratēģiju attiecībā uz šo problēmu. Pēdējā laikā konfrontācija šajā jomā ir tikai pieaugusi – ES apvaino ASV, ka tā agresīvi lobē Buša administrācijas „kara ar narkotikām” ideoloģiju. Šī pozīcija ir pretrunā ES pieejai, kas uzmanību vairāk pievērš darbībām, kas fokusētas uz to, lai „mazinātu kaitējumu”, piemēram, tādi ir šļirču apmaiņas projekti. Situācija saasināsies Vīnē, kur šā gada martā narkotikām veltītā samita laikā valstu pārstāvji apspriedīs jauno ANO deklarāciju. Pārrunas par šo problēmu turpinās jau trīs mēnešus, taču progress līdz šim nav manāms. Debašu centrā ir jautājums par "kaitējuma mazināšanu”. ES uzstāj, ka „kaitējuma mazināšana” ir jāiekļauj ANO deklarācijā par tās nodomiem, kas tiek publicēta reizi desmit gados. 1998. gada deklarācijā ir rakstīts: „No narkotikām brīva pasaule – mēs to varam panākt.” Taču šodien daudzu ekspertu pozīcija vairs nav tik optimistiska. ES dalībvalstis, Brazīlija, dažas Latīņamerikas valstis, Austrālija un Jaunzēlande apgalvo, ka desmit gadu laikā pasauli neizdosies atbrīvoties no narkotikām, lai kādas pūles tam veltītu. Tā kā ar šļircu apmaiņas programmām, ar metadona un citu opiātu aizstājējterapiju ir nepieciešams atbalstīt cīņu ar HIV un citām narkotiku atkarības sekām. Prezidents Obama jau ir atcēlis federālo šļircu apmaiņas programmas finansējuma aizliegumu ASV, taču ASV pārrunu komanda ir kategoriski pret visu, kas nav saskaņā ar „pasauli bez narkotikām”. ASV pozīciju atbalsta Krievija un Japāna.
 
Publicēta Vašingtonā nesen notikušas tiesas prāvas – HIV inficēts vīrietis pret apdrošināšanas kompāniju „Farmers New World Life Insurance” – analīze. Apdrošināšanas kompānija bija vīrietim atteikusies apdrošināt dzīvību tāpēc, ka viņš ir HIV inficēts. Daži aktīvisti cerēja, ka šis tiesas process „atvērs durvis” HIV inficētiem cilvēkiem, kuriem tradicionāli tiek atteikts apdrošināt dzīvību. Tomēr šīs cerības neattaisnojās. Saskaņā ar tiesas lēmumu, Valsts cilvēktiesību komisijas darbinieks Heralds Heberts nav ticis diskriminēts, kad 2006. gadā viņam atteica apdrošināšanu. Jautājums par HIV inficēto diskrimināciju ir aktuāls jau kopš epidēmijas sākuma un progress cīņā ar šiem cilvēktiesību pārkāpumiem ir tikpat kā nemanāms. Aktīvisti norāda, ka apdrošināšanas industrija neapzinās, ka mūsdienās HIV inficēto mūža ilgums var būt normāls, ja savlaicīgi tiek sniegta medicīniskā palīdzība. Apdrošināšanas kompāniju problēma ir tāda, ka viņi balstās uz novecojušiem medicīniskiem datiem. Pieņemot lēmumu par apdrošināšanu, viņi ņem vērā tikai savas regulas, kas bieži vien neatbilst kompānijas rīcībā esošai statistikai. Rakstā pieminēti nesen Šveicē notikuši pētījumi, kas norāda, ka „HIV inficētajiem, kuriem nav satelītslimību un kas ārstējas, risks nomirt ir zemāks nekā slimniekiem, kuriem veiksmīgi ārstēts vēzis”. Tomēr cilvēki, kam veiksmīgi ārstēts vēzis, var saņemt dzīvības apdrošināšanu. Vašingtonas štata Cilvēktiesību komisijas bijušais izpilddirektors Marks Brenmans ir pārliecināts, ka apdrošināšanas kompānijas, atsakot apdrošināšanu HIV inficētiem cilvēkiem, pārkāpj likumu. Kā norāda Brenmans, „vesela iedzīvotāju grupa ne par kādu summu nevar saņemt dzīvības apdrošināšanu, kas ir absolūti nepareizi”. Savukārt apdrošināšanas kompānijas noraida apvainojumus diskriminācijā.
 
05-02-2009
Igaunijas Veselības aizsardzības inspekcijas eksperts epidemiologs Kuļno Kutsars aicināja iedzīvotājus nedoties uz Latviju lielās tūristu grupās, jo Latvijā joprojām pieaugot saslimstība ar A hepatītu. Kutsars norādīja - ja brauciens uz Latviju ir neizbēgams, divas nedēļas pirms došanās ceļā Igaunijas iedzīvotājiem vajadzētu vakcinēties. Bet Tallinas pašvaldības Sociālo lietu un veselības aizsardzības departamenta sēdē apspriesta Latvijā pieaugošā saslimstība ar A hepatītu. Departamenta sēdē pārrunāta situācija Eiropā, vakcinācijas pieejamība Igaunijā, iespējamā Igaunijas varas iestāžu rīcība, ja slimība uzliesmotu galvaspilsētas mācību iestādēs vai uzņēmumos, kā arī iedzīvotāju informēšanas iespējas. (
www.postimees.ee)
 
05-02-2009
Komisijas priekšsēdētājs Ainārs Čivčs nolēma sasaukt ārkārtas HIV infekcijas, tuberkulozes un seksuālās transmisijas infekciju izplatības ierobežošanas koordinācijas komisijas sanāksmi šāgada 18. februārī plkst. 14.00.  Darba kārtībā iekļauts jautājums par ieslodzīto HIV/AIDS pacientu veselības aprūpi ieslodzījuma vietās 2009. gadā.
SVA: "Lai izskatītu aktuālo jautājumu par HIV/AIDS slimnieku aprūpi ieslodzījuma vietās 2009.gadā, HIV infekcijas, tuberkulozes un seksuālās transmisijas infekciju izplatības ierobežošanas koordinācijas komisijas priekšsēdētājs  A.Čivčs aicina visus komisijas locekļus uz ārkārtas sanāksmi 18.02.2009. plkst. 14:00 v/a „Sabiedrības veselības aģentūra” Klijānu lielā 7, Lielajā zālē (1.ēkā)."
 
05-02-2009
Kā ziņo Ugandas avīze Daily Monitor, seksa darbinieces valsts galvaspilsētā Kampalā bieži vien sieviešu prezervatīvu izmanto vairākkārt. To sieviešu prezervatīviem veltītā sanāksmē pavēstījusi Molija Basimaki, Globālās pret HIV/AIDS programmas darbiniece. Kā ziņo Basimaki, daudzas seksa darbinieces sieviešu prezervatīvu ievieto pirms darba sākuma un izmanto vienu un to pašu, stājoties dzimumsakaros ar vairākiem vīriešiem. Sievietes apgalvo, ka viņas nepagūstot apmainīt prezervatīvu pirms katra klienta. Tāpat viņas sūdzas par šo prezervatīvu augsto cenu. Taču viņas negrib atteikties no sieviešu prezervatīvu lietošanas, jo daudzi klienti uzstājot uz neaizsargātu seksu. Tiesa, šāda rīcība apdraud gan vīriešu, gan sieviešu veselību. Ja prezervatīvs sievietes makstī paliek ilgāk par astoņām stundām, tas atstāj nevēlamas sekas uz viņas veselību, brīdina Ugandas Veselības aizsardzības ministrijas prezervatīvu nodaļas koordinatore Vasta Kibirige. Savukārt šīs pašas ministrijas darbinieks Sola Oņjango norāda, ka „daži sieviešu prezervatīvus lieto nepareizi. Mums viņiem ir jāpalīdz, izskaidrojot, kādas ir lietošanas problēmas, kā arī piedāvājot šos prezervatīvus par pieejamu cenu”. „Ja mēs viņiem nepalīdzēsim, viņi ļoti daudz cilvēku pakļaus riskam.”
 
Sieviešu prezervatīvi ir vitāli nepieciešami ne tikai nabadzīgajās, bet arī bagātajās zemēs. Kā liecina statistika, ASV tumšādainajām sievietēm HIV konstatēts 23 reizes biežāk nekā baltādainajām. Afroamerikānietes veido vienu no galvenajām grupām, kuras skar HIV; 74 % gadījumu inficēšanās ar HIV notikusi dzimumceļā. Taču, neraugoties uz šo statistiku, vairums sieviešu atturas no sava seksa partnera iespaidošanas un neaicina viņu, izdarot dzimumaktu, izmantot prezervatīvu, jo tādējādi baidās zaudēt attiecības. Sievietēm domātais prezervatīvs ļauj būt neatkarīgai no vīrieša un patstāvīgi aizsargāties no HIV un citām infekcijām. Tas ir tikpat efektīvs aizsardzībai pret HIV un citām dzimumceļā iegūstamām infekcijām kā vīriešiem domātais prezervatīvs. Kā norādīts ANO iedzīvotāju fonda 2007. gada atskaitē, sieviešu prezervatīvs „līdz šim nav realizējis savu potenciālu tāpēc, ka nav bijis kvalitatīvu reklāmas kampaņu, toties, salīdzinot ar vīriešu prezervatīviem, tiem ir augsta cena un neadekvāta piegāde”. Starptautiskajiem fondiem par vīriešu prezervatīvu jāmaksā tikai aptuveni 3 centus, tāpēc nav nekāds pārsteigums, ka 2007. gadā tie bezmaksas izplatīšanai iepirka 3,1 miljardu vīriešu prezervatīvu un tikai 16,5 miljonus sieviešu prezervatīvu. Taču eksperti cer, ka sieviešu prezervatīvu cena kritīsies, līdz ar to strauji pieaugs pieprasījums pēc tiem un šie prezervatīvi patērētājiem kļūs par ikdienišķu preci. 
 
Parīzē Augstās modes nedēļas noslēgumā notika labdarībai veltītas vakariņas, kuras veltīja līdzekļu vākšanai cīņai ar AIDS. Kā ziņo rīkotāji, esot saziedots 700 tūkstoši eiro. Puse no savāktās summas nodota zinātnisko pētījumu finansēšanai, bet otru pusi novirzīšot, lai atbalstītu HIV profilakses programmas un palīdzētu ar HIV inficētajiem. Labdarībai veltītās vakariņas Parīzes Augstās modes pasākuma ietvaros notiek jau septīto reizi. Šo vakariņu sagatavošanā piedalījās Francijas modes federācija, organizācija Sidaction, fonds MAC Aids Fund. Pasākuma priekšsēde bija Francijas prezidenta kundze, pazīstamā modele un dziedātāja Karla Brunī – Sarkozī. Francijas pirmās lēdijas brālis 2006. gadā mira no AIDS. Šis skumjais fakts viņu mudinājis aktīvi iesaistīties cīņā ar šo epidēmiju. Labdarības akcijā piedalījās arī 690 modes, kultūras un mediju darbinieki.
 
04-02-2009
Saeimas Juridiskā komisija konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā „Par valsts kompensāciju cietušajiem”, kas paredz izmaksāt kompensāciju cietušajiem, kas noziedzīga nodarījuma rezultātā inficēti ar cilvēka imūndeficīta vīrusu (HIV). Komisijas deputāts Valdis Ģīlis interesējās, kādēļ netiek plānotas kompensācijas par inficēšanu ar citām, ne mazāk bīstamām slimībām, piemēram, hepatītu C. Tieslietu ministrijas pārstāvji komisijas sēdē skaidroja, ka Krimināllikumā patlaban noteikta atbildība vienīgi par inficēšanu ar HIV, un attiecīgi kompensācijas izmaksā gadījumos, kad pierādīts noziedzīgs nodarījums, par ko paredzēta atbildība Krimināllikumā. V.Ģīlis aicināja noteikt atbildību arī par inficēšanu ar citām slimībām, kas nodara nopietnu ļaunumu veselībai vai izraisa cilvēka nāvi.
Likumprojekts nosaka, ka kompensācija cietušajiem pienākas arī gadījumos, ja noziegums nav bijis vērsts pret veselību vai dzīvību, bet tā rezultātā personai tomēr nodarīts kaitējums. Tādējādi fiziskai personai būs tiesības uz valsts kompensāciju par tīša noziedzīga nodarījuma rezultātā radīto morālo aizskārumu, fiziskajām ciešanām vai mantisko zaudējumu, ja noziedzīga nodarījuma rezultātā iestājusies personas nāve vai cietušajam nodarīti smagi, vidēja smaguma miesas bojājumi, aizskarta personas dzimumneaizskaramība vai cietušais inficēts ar HIV. Maksimālais izmaksājamās kompensācijas apjoms ir 10 minimālās mēneša darba algas. Kompensāciju turpmāk aprēķinās, ņemot vērā valsts noteikto minimālās algas apmēru brīdī, kad persona atzīta par cietušo.
 
03-02-2009
Valdība nepieņēma lēmumu par pensiju indeksāciju 2009. gadā, jo šim nolūkam nepieciešami septiņi miljoni latu, tāpēc jautājums jāpārrunā ar Starptautisko valūtas fondu. Ceturtdien, 5. februārī, Labklājības ministrijas pārstāvji tiksies ar Ministru prezidentu Ivaru Godmani, lai pārrunātu pensiju indeksācijas jautājumus.
 
Saeimas komisija: jaunie veselības aprūpes finansēšanas noteikumi ir „šoka terapija”. Valdības rīcība, bez diskusijas būtiski sadārdzinot pacientu maksājumus par veselības aprūpi, ir kā „šoka terapija”, secināja Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča. „Šodienas asā diskusija liecina par to, ka savstarpēji neesam pietiekami runājuši pirms šo noteikumu pieņemšanas un Veselības ministrija (VM) diemžēl nav uzskatījusi par nepieciešamu šīs būtiskās izmaiņas savlaicīgi skaidrot sabiedrībai un deputātiem.” Deputāti pauda bažas, ka pēc 1.marta, kad spēkā stāsies jaunā kārtība, veselības aprūpes pakalpojumi kļūs nepieejamāki tieši iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem un pensionāriem, kuriem mediķu palīdzība nepieciešama visbiežāk. Veselības ministrs I.Eglītis skaidroja, ka vismazākais izmaksu pieaugums plānots ambulatorajai aprūpei, pēc iespējas nodrošinot pieeju ģimenes ārstiem, savukārt pacienta iemaksa par ārstēšanos slimnīcā pieaugs būtiski. VM pārstāvji izskaidroja ieceri atslogot slimnīcas un veidot mājas aprūpes dienestus - uz šādu slimnīcai alternatīvu un pacientam draudzīgu pakalpojumu sniegšanu ir pieteikušās jau 65 iestādes. Pacientiem šis pakalpojums būšot par velti, bet valstij izmaksāšot trīs reizes lētāk nekā ārstēšana stacionārā. VM pieļauj, ka visi jaunievedumi mainīs neefektīvo un dārgo sistēmu, kad daudzi pacienti stacionāros paliek pārāk ilgi, lai gan slimnīca viņiem vairs nav nepieciešama un vajadzīgos pakalpojumus varētu saņemt ambulatori. Tas, ka vismaz daļu no pacienta iemaksas jāmaksā arī trūcīgām personām, esot arī Starptautiskā Valūtas fonda rekomendācija, lai novērstu gadījumus, kad cilvēki slimnīcu izmanto kā bezmaksas viesnīcu, kur ir silti, labi baro un var skatīties televizoru, skaidroja VM pārstāvji. Latvijas Pašvaldību savienības pārstāve Silvija Šimfa skaidroja, ka pašvaldības nav gatavas rast papildu līdzekļus, lai mazturīgajiem iedzīvotājiem piešķirtu pabalstus medicīnas izdevumu segšanai. Šogad pašvaldībām būs pieejami tikai 49 procenti no autonomo funkciju veikšanai nepieciešamajiem līdzekļiem un vietējā vara saviem iedzīvotājiem būs spiesta atteikt. Savukārt Latvijas Slimnīcu biedrības priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs pauda viedokli, ka jaunie noteikumi ir „pusceļš uz sistēmas sakārtošanu” un pauda cerību, ka tādējādi tiks veicināta slimnīcu kooperācija un izdosies samazināt vidējo gultas dienu skaitu. Ja pacienti tiks intensīvi ārstēti un slimnīcā pavadīs īsāku laiku, kopējie izdevumi par ārstēšanos var arī nepieaugt. (pēc Saeimas preses dienesta ziņām)

Šodien Saeimā notiek Sociālo un darba lietu komisijas un Sabiedrības veselības apakškomisijas kopīgā sēde ar jautājumu darbā kārtībā: "Par izmaiņām veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtībā." Uzaicināti: Veselības ministrs I.Eglītis, Labklājības ministrijas amatpersonas, Latvijas Pašvaldību savienības, Rīgas pašvaldības SIA „Rīgas 1. slimnīca” un SIA „ Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca” pārstāvji. Neviens pacientu nevalstisko organizāciju pārstāvis nav uzaicināts.
 
02-02-2009
Bila un Melindas Geitu fonda aktīvu nominālā vērtība ir kritusies par 20 procentiem un pērnā gada beigās bija 38,7 miljardi dolāru. Tomēr šī pasaulē lielākā labdarības organizācija šogad savu grantu budžetu palielinās par 3,8 miljardiem dolāru (2008. gadā budžets bija 3,3 miljardi dolāru). Geitu fonds ir lielākais finansējumu avots veselības aizsardzības sfērā, tajā skaitā tas finansē HIV/AIDS profilakses un izpētes programmas. „Kaut šādi tēriņi vēl vairāk samazinās aktīvu cenu, tomēr mēs neatteiksimies no sava mērķa un rīkosimies tā, lai investīcijas atmaksātos sabiedrībai, nevis ekonomēsim, tērējot minimumu,” paziņoja Bils Geits, kurš šobrīd nodarbojas tikai ar labdarību. Kad preses konferencē viņam jautāja, vai budžeta palielināšana nozīmē to, ka viņš atbalstīs sabiedriskās organizācijas, kurām kļūst arvien grūtāk atrast naudu saviem sociālajiem pakalpojumiem, Geits atbildēja, ka tas neesot fonda mērķis.
 
Britu lielākās organizācijas cīņai ar HIV/AIDS Terrence Higgins Trust jaunākā atskaite atklāj, ka policisti, kas nodarbojas ar krimināllietām par HIV ļaunprātīgu izplatīšanu, sistemātiski pārkāpj savas pilnvaras, par ko liecina daudzas saņemtās sūdzības. Šo atskaiti jau ir akceptējusi Policijas priekšnieku asociācija, norādot, ka „mēs ļoti bieži rīkojāmies nepareizi”. Lielbritānijā nav speciāla likuma par kriminālās atbildības iestāšanos, ja ar HIV inficē citu cilvēku. Tomēr 2003. gadā viens vīrietis tika notiesāts par savā seksuālā partnera inficēšanu ar HIV. Viņam inkriminēja nolaidīgu rīcību, kuras dēļ radies smags fizisks kaitējums. Pēc šī gadījuma notika „desmitiem, pat simtiem” arestu, kuru iemesls bija tieši tāda pati apsūdzība. Atskaite bija iesniegta Lielbritānijas parlamenta Kopienu palātā, lai atbalstītu parlamentāro grupu cīņai ar AIDS. Lielākais vairums tamlīdzīgu lietu tika pārtrauktas pierādījumu trūkuma dēļ, taču šī neveiksmīgā izmeklēšana nereti bija pat gadu ilga, tādējādi „sagraujot dzīves vai pat tās iznīcinot”. No 2005. gada līdz 2006 gadam bija vismaz divi aresti nedēļā, kad tika uzrādīta apsūdzība par inficēšanu ar HIV. Šī lielā arestu skaita dēļ pieņēma lēmumu veikt minēto krimināllietu analīzi. Policijas priekšnieku asociācijas un Londonas policijas departamenta pārstāvji atzinīgi novērtēja atskaites publiskošanu un izteica cerību, ka tuvākajā laikā tiks izstrādāts „vienkāršs nolikums”, kā policistiem izturēties ar HIV inficēšanos saistītās lietās. (www.poz.ru)
 
02-02-2009
"Par ieslodzīto HIV/AIDS laboratorisko izmeklējumu apmaksu. ANO Narkotiku un noziedzības biroja (UNODC) 2009. gada 16. janvārī rīkotā semināra „Ar narkotiku lietošanu saistītā riska mazināšana ieslodzījuma vietās” laikā LR Ieslodzījuma vietu pārvaldes pārstāvji informēja semināra dalībniekus par satraucošo situāciju, kas radusies saistībā ar finansējuma nepietiekamību HIV/AIDS laboratorisko izmeklējumu segšanai. LR Ieslodzījuma vietu pārvaldei jau vairākus gadus nav piešķirts finansējums, lai nodrošinātu veselības aprūpes pakalpojumus personām, kuras atrodas Ieslodzījuma vietu pārvaldes pakļautībā esošajās brīvības atņemšanas iestādēs, kā to paredz Ministru kabineta 2006. gada 19. decembra noteikumu Nr. 1046 „Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība” 17.2. apakšpunkts. Līdz šim balstoties uz starpministriju (Tieslietu un Veselības ministriju) vienošanās pamata HIV/AIDS laboratoriskie izmeklējumi tika segti no Veselības ministrijas budžeta. Taču saskaņā ar Veselības ministrijas 2009. gada 9. janvāra vēstuli Nr. S-01-18.16/96 „Par ieslodzīto HIV/AIDS laboratoriskā monitoringa problēmu” Veselības ministrija 2009. gadā vairs neapmaksās HIV/AIDS laboratoriskos izmeklējumus no veselības aprūpei paredzētajiem valsts budžeta līdzekļiem. Tas nozīmē, ka 420 – 450 ieslodzīto, kuri ir inficēti ar HIV, nesaņems arī medikamentus HIV/AIDS ārstēšanai, jo tos nevar nozīmēt bez laboratoriskā monitoringa veikšanas. Šāda situācija ir ne tikai diskriminējoša pret ieslodzījuma vietās esošajām personām un apdraud viņu veselību, bet arī rada draudus visai sabiedrībai un tās labklājībai, jo pēc atbrīvošanās persona atgriezīsies sabiedrībā smagi slima, var inficēt citus, kā arī izmantos visus pieejamos veselības aprūpes pakalpojumus. Ņemot vērā visu iepriekšminēto, UNODC visu semināra dalībnieku vārdā lūdz Veselības un Tieslietu ministrijas rast risinājumu ieslodzīto veselības aprūpes pakalpojumu finansēšanas jautājumā, lai nākotnē izvairītos no šādu situāciju rašanās."
Biedrība Apvienība HIV.LV nosūtīja šodien pieprasījumu sasaukt ārkārtas HIV infekcijas, tuberkulozes un seksuālās transmisijas infekciju izplatības ierobežošanas koordinācijas komisijas sēdi šāgada februārī ar vienu jautājumu darba kārtībā: "Ieslodzīto HIV/AIDS pacientu veselības aprūpe ieslodzījuma vietās 2009. gadā."
 
02-02-2009
Nodarbinātības valsts aģentūra piedāvā individuālas psihologa konsultācijas klientiem, kuri ir nonākuši stresa situācijā sakarā ar darba zaudēšanu, sāpīgām problēmām ģimenē u.tml., kuriem nepieciešams psiholoģisks atbalsts un padomi problēmu risināšanai un saskarsmes veicināšanai. Pieteikties uz konsultācijām var jebkurš interesents (nav obligāti jābūt reģistrētam Nodarbinātības valsts aģentūrā). Pakalpojums ir bezmaksas! Konsultācijas notiek Rīgā, Jēzusbaznīcas ielā 11. Pieteikties uz konsultācijām var Rīgas reģionālās filiāles Karjeras konsultāciju daļā, Rīgā, Jēzusbaznīcas ielā 11, 3.st., 302.kab. vai zvanot pa tālr.                      67210700