Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 


___ Aktualitātes 2009. gada martā _______


30-03-2009
Amerikāņu zinātnieki ir uzņēmuši video (https://www.youtube.com/watch?v=1wTCYnWYsCQ), kā notiek HIV nodošana no vienas šūnas citai. Pēc Bendžamina Čeņa (viens no Ņujorkas Maunt-Sinajas medicīnas skolas pētniekiem) teiktā, attēla iegūšanai tika izmantota liela ātruma trīsdimensiju elektroniskā mikroskopija. Atskaitē, kas publicēta žurnālā Science, doktors Čeņs atzīmē, ka vīruss izplatās kontakta ceļā starp veselo un inficēto šūnām, kuras viņš nosauc par „vīrusu sinapsēm*”. Savā pētījumā zinātnieki izmantoja HIV štammu, kura genomā bija ievietots ar fluorescējošu olbaltumu kodēts sektors. Tā spīdēšana ļāva novērot vīrusa daļiņu izplatīšanos. Doktors Čeņs un viņa kolēģi kopīgi audzēja ar tādu vīrusa štammu inficētas šūnas un pret to jūtīgus limfocītus. Četru stundu laikā 24 procenti inficēto šūnu izveidoja noturīgus savienojumus ar limfocītiem. Vidēji pēc 82 minūtēm kopš šūnu kontakta veidojās „vīrusu sinapse*”: mazas vīrusa daļiņas, kuras saturēja fluorescējošo zaļo olbaltumvielu, izveidoja inficētās šūnas savienojumu ar veselo un pēc tam iespiedās tajā ar vidējo ātrumu 12 mikrometri sekundē. Vienā no gadījumiem šūnu kontakts ilga 18 stundas. Pēc 32 stundām veselā šūna sāka izstarot zaļu gaismu, kas liecināja, ka tajā ir iekļuvis HIV. Kā uzsver zinātnieki, viņu izpētītais process atšķiras no šūnu inficēšanās ar brīvi cirkulējošām vīrusu daļiņām. Pētnieki ievēroja arī to, ka molekulas, kas bloķē šūnu receptorus, ar kuriem sasaistās vīruss ir spējīgas novērst HIV izplatīšanos starp šūnām. (www.medportal.ru)
Galvenais pētījuma autors, doktors Tomass Guzers, uzskata: „Mūsu atklājums izskaidro, kāpēc visi mēģinājumi izstrādāt vakcīnu pret HIV līdz šim ir izrādījušies neveiksmīgi”. Vairāk nekā divdesmit gadus zinātnieki bija pārliecināti, ka eksistē tikai viens HIV izplatīšanās veids – organismā brīvi cirkulējošās vīrusu daļiņas, kuras pievienojas šūnām, iedarbina savu vairošanās mehānismu un ražo jaunas kopijas. 2004. gadā zinātnieki atklāja, ka HIV var tikt nodots no šūnas šūnai ar viroloģisko sinapšu* palīdzību. Taču līdz šai dienai neviens nesaprata, ka šis process tik efektīvi izplata vīrusu organismā. (Video var apskatīt saitē http://link.brightcove.com/services/player/bcpid1137883380?bctid=17782605001) Tieši tāpēc iepriekšējie centieni izveidot vakcīnu pret HIV bija vērsti uz organisma imūnsistēmas reakciju, kas varētu atpazīt vīrusa olbaltumvielas un uzbrukt brīvi cirkulējošajām daļiņām. Taču jaunais video uzskatāmi demonstrē, ka HIV var viegli „aizbēgt” no imūnsistēmas, tiešā ceļā pārejot no vienas šūnas uz citu. Pēc doktora Guzera vārdiem: „Mums ir jāizveido vakcīna, kura palīdzēs imūnsistēmai atpazīt olbaltumvielas viroloģiskajā sinapsē*, un antivīrusu preparāti, kuri novērsīs jaunu sinapšu veidošanos”. Pētījuma līdzautors Bendžamins Čeņs piebilst: „Tieša vīrusa nodošana no T- šūnas caur viroloģisko sinapsi* T-šūnai – tas ir ļoti efektīvs HIV infekcijas izplatīšanās ceļš, un ļoti iespējams, ka tas ir vīrusa izplatīšanās galvenais ceļš.” (www.poz.ru)
*Sinapse - saite, savienojums.
Lasiet ari rakstu "Amerikāņu zinātnieki ir uzņēmuši video, kā notiek HIV nodošana no vienas šūnas citai" saitē http://www.nra.lv/zinas/19688-amerikanu-zinatnieki-ir-uznemusi-video-ka-notiek-hiv-nodosana-no-vienas-sunas-citai.htm
 

Pasaulē vadošā medicīnas žurnāla "The Lancet" redakcija pieprasījusi pāvesta Benedika XVI izteikumu par prezervatīviem atsaukšanu, norādot, ka katoļu garīgais līderis izkropļo zinātniskus faktus. "Paziņojot, ka prezervatīvi saasina HIV/AIDS problēmu, pāvests publiski izkropļo zinātniskus faktus ar mērķi reklamēt katoļu doktrīnu šajā jautājumā," teikts "The Lancet" redaktoru slejā. "Nav skaidrs, vai pāvesta kļūmīgie paziņojumi izteikti viņa ignorances dēļ, vai arī tas ir apzināts mēģinājums manipulēt ar zinātni, lai atbalstītu katoļu ideoloģiju. Bet šādi komentāri ir izteikti, un Vatikāna mēģinājumi mīkstināt pāvesta vārdus, vēl vairāk samudžinot patiesību, nav tas labākais solis," teikts žurnālā. "Kad kāda ietekmīga persona, reliģiska vai politika, izsaka nepatiesus zinātniskus paziņojumus, kam var būt postošs iespaids uz miljoniem cilvēku veselību, viņiem tie būtu jāatsauc vai jālabo. Jebkāds nenozīmīgāks paziņojums [nekā atsaukšana] būtiski kaitētu sabiedrības izglītošanas un medicīniskās palīdzības sniedzēju, kuru vidū ir tūkstošiem katoļu, nenogurdināmajiem pūliņiem mēģināt ierobežot HIV/AIDS izplatību pasaulē," norāda žurnāla redakcija. Pāvests pretrunīgi vērtētos paziņojumus izteica pagājušajā nedēļā, kad viņš apmeklēja Āfriku, kas smagi cieš no HIV/AIDS izplatības. AIDS traģēdiju "nevar pārvarēt ar prezervatīvu izplatīšanu, kas tikai pastiprina problēmas", sacīja pāvests ceļā uz Kamerūnu. Pāvesta izteikumi izraisījuši sašutumu visā pasaulē, daudziem nosodot katoļu līdera izteikumus kā bezatbildīgus un kaitīgus centieniem ierobežot HIV/AIDS izplatību. (pēc LETA)

29-03-2009
Ieslodzījuma vietu pārvalde apkopoja informāciju par 2008. gadā izņemtajiem neatļautiem priekšmetiem un vielām.
Tie ir aptuveni 2500 mobilie tālruņi, 600 grami narkotisko vielu un apmēram kilograms psihotropo vielu. Neskaitot mobilos tālruņus, ieslodzījuma vietās pērn izņemtas arī ap 1000 dažādas šo ierīču detaļas un ap 1400 SIM kartes. Izņemti arī aptuveni 1000 dažādi neatļauti griežamie/duramie priekšmeti un 300 medicīniskās šļirces. Izņemti arī 158 litri tīra alkohola, 1500 litri alkohola surogāta jeb tā sauktās brāgas un 150 lati skaidrā naudā. (pēc TVNET, pilns raksts saitē http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/kriminalzinas/article.php?id=588334)

26-03-2009
Ministru kabineta sēdē apstiprināti Ministru kabineta noteikumi, kas nosaka kārtību, kādā izstrādā, izvērtē un reģistrē klīniskās vadlīnijas jeb rekomendācijas ārstniecības personām slimību profilakses, diagnostikas, ārstēšanas un rehabilitācijas veikšanai. Ārstēšanu veicot pēc apstiprinātām vadlīnijām, mazināsies risks pacientu veselībai nestandarta situācijās un iespējamās domstarpības ar pacientiem vai viņu radiniekiem par  veikto ārstēšanu. Lai uzlabotu klīnisko vadlīniju izstrādi, turpmāk Sabiedrības veselības aģentūra organizēs un finansēs darba grupas locekļu darbu. Darba grupas sastāvu veidos pārstāvji no veselības nozares nevalstiskajām organizācijām, savukārt, izstrādāto vadlīniju projektu izvērtēs vienošanās sanāksmē ārstniecības personu profesionālās biedrības, kā arī speciālisti no Latvijas Universitātes un Rīgas Stradiņa universitātes. Šāda kārtība ļaus klīnisko vadlīniju izstrādes procesu padarīt prognozējamu, objektīvu, neatkarīgu un starptautiskajai pieredzei atbilstošu. Izmaiņas bija nepieciešamas, jo līdz šim klīnisko vadlīniju izstrāde un praktiskā pielietošana bija atkarīga tikai no veselības nozares nevalstiskajām organizācijām vai atsevišķu profesionāļu iniciatīvas bez valsts finansiāla atbalsta. Tā rezultātā izstrādātajām vadlīnijām bija dažādi formāti, izstrādes metodikas, kā arī klīniskās vadlīnijas netika izvērtētas un reģistrētas vienotā reģistrā.
Piezīme: Biedrība Apvienība HIV.LV 2008. gada septembrī ierosināja izstrādāt kliniskās vadlīnijas par HIV infekcijas vadīšanu ģimenes ārstiem, sakarā ar to, ka Latvijas infektoloģijas centrs vairs neveic ambulatoro vispārējo veselības aprūpi inficētiem ar HIV un AIDS slimniekiem, nosūtot pacientus pie ģimenes ārstiem, kam nav skaidra priekšstāta par terapeitisku slimību ārstēšanas īpatnībām uz HIV infekcijas fona.
Ministru kabineta sēdē arī tika veikti grozījumi veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtībā, kas paredz noteikt, ka turpmāk no trūcīgajām personām ārstniecības iestāde papildus pacienta iemaksai drīkstēs iekasēt līdzmaksājumu ne vairāk kā 15 latu apmērā par vienā stacionēšanās reizē veiktajām ķirurģiskajām operācijām līdzšinējo 30 latu vietā.  (www.vm.gov.lv)

Liepājas pilsētas Domes Sociālā dienesta Narkoatkarības pārvarēšanas palīdzības punktā (NPPP) tiek piedāvāta iespēja piedalīties atbalsta grupās atkarīgajiem. Uz atbalsta grupām tiek aicinātas atkarīgās personas, kā arī epizodiskie lietotāji. Atbalsta grupas notiks NPPP Flotes ielā 7, Liepājā, trīs reizes nedēļā – otrdienās plkst. 18.00, trešdienās plkst. 13.00, ceturtdienās plkst. 15.00, dodot iespēju dalībniekiem izvēlēties sev piemērotāko laiku un grupu. Atbalsta grupa ir piemērota ikvienam, kurš šobrīd domā un jūtas, ka ir viens savās problēmās, bet meklē iespēju uzzināt, kā citi tiek ar līdzīgām problēmām galā, meklē sapratni un atbalstu, draudzīgu un nenosodošu attieksmi. Tas ir arī veids, kā palīdzēt tiem, kas grib dalīties ar savām jūtām, pārdzīvojumiem, pieredzi un vēlas justies piederīgi, tāpēc tiek aicināti arī atkarīgie, kuri atrodas stabilā remisijā. Dalība atbalsta grupās ir bez maksas. Vairāk informācijas var saņemt, zvanot pa tālruņiem                      63456120          ,                      26308079           vai rakstot uz e-pastu: madara.lapsa@gmail.com, kā arī personīgi vēršoties NPPP. (www.social.lv)

Lai gan kopš 2000. gada Latvijā saslimstība ar tuberkulozi mazinājusies, nelabvēlīga sociālā situācija tuberkulozei ir draudzīga – jau pērn lielākā daļa jauno tuberkulozes slimnieku bija bezdarbnieki. Krīzes situācijās, depresijas apstākļos, arī ja cilvēkam nav pietiekami pārtikas, organisma imunitāte novājinās un tas nepretojas tuberkulozes baciļiem. Latvijā 2008. gadā pirmo reizi ar tuberkulozi saslima 918 cilvēki, to skaitā 63 bērni. Turklāt pēdējos gados Latvijā palielinājusies saslimstība ar tuberkulozes un HIV duālo infekciju. 2000. gadā tie bija 14 gadījumi, bet 2008. gadā jau 72 gadījumi. Ievērojama daļa pacientu ir tā sauktie ļaunprātīgie alkohola lietotāji, kā arī cilvēki, kuri bijuši ciešā kontaktā ar tuberkulozes slimniekiem, piemēram, ģimenes locekļi. 11 procenti slimnieku pirms tam bijuši ieslodzījumā. Šogad pirmajos divos mēnešos saslimstība konstatēta jau 135 cilvēkiem. Pasaules tuberkulozes dienā Tuberkulozes un plaušu slimību valsts aģentūras ārsti atgādina, ka šī slimība, kas ir ārstējama, ik gadu nogalina divus miljonus cilvēku visā pasaulē, kaut gan zāles tuberkulozes ārstēšanai ir pieejamas jau vairāk nekā 50 gadus. "Viens no mūsu mērķiem šogad ir uzrunāt iedzīvotājus, kas vēršas pēc palīdzības pašvaldību sociālajos dienestos," saka aģentūras speciāliste Inese Skrastiņa. Lai veicinātu informācijas pieejamību par šo bīstamo slimību, visām Latvijas pašvaldībām ir izsūtīti īpaši sagatavoti izdales materiāli. Tuberkulozes pacientu ārstēšana pilnībā tiek apmaksāta no valsts budžeta, un slimniekiem nav jāveic nekādi līdzmaksājumi. Kopš 2000. gada Latvijā darbojas pirmais Pasaules veselības organizācijas Eiropas reģionā izveidotais starptautiskais tuberkulozes un multirezistentās tuberkulozes izglītības un zinātnes centrs, kur Latvijas pieredzi apgūst speciālisti no daudzām pasaules valstīm. (http://www.nra.lv/zinas/19390-tuberkulozei-patik-sociali-slikti-apstakli.htm)

25-03-2009
Biedrības vēstule Valdim Dombrovskim, Latvijas Republikas Ministru Prezidentam.
Vēlāmies piedāvāt Jums izskatīt dažu problēmu veselības aprūpē iespējamos risinājumus.
1.Pēc Ieslodzījuma vietu pārvaldes (IeVP) sniegtajām ziņām 2009. gadā uz vienas ieslodzītas personas ambulatoro veselības aprūpi ieslodzījuma vietās IeVP var tērēt tikai 50 santīmu. Tā kā cilvēkam nonākot ieslodzījumā, viņa pacienta reģistrācija pie ģimenes ārsta tiek blokēta, bet ģimenes ārsta prakse vienalga saņem Likumā par Valsts budžetu paredzēto kapitācijas naudu (to apstiprināja Veselības ministrijas pārstāvis HIV infekcijas, tuberkulozes un seksuālās transmisijas infekciju izplatības ierobežošanas koordinācijas komisijas sanāksmē 18. martā), piedāvājām šo kapitācijas naudu novirzīt IeVP ar mērķi ieslodzīto personu ambulatorājai veselības aprūpei. Tas arī būs labās pārvaldības principa "nauda seko pacientam" īstenošana praksē, kas ļaus palielināt IeVP  spējas nodrošināt veselības aprūpi un neprasīs papildus izdevumus no Valsts budžeta.
2.HIV infekcijas, tuberkulozes un seksuālās transmisijas infekciju izplatības ierobežošanas koordinācijas komisijas sanāksmē 18. martā tika atzīts, ka tiešās antiretrovirālo medikamentu HIV/AIDS ārstēšanai piegādes Latvijas infektoloģijas centram no farmaceitiskām ražotājkompānijām bez lieltirgotavu starpniecības ir iespējamas. Ņemot vērā kritisku situāciju ar HIV/AIDS pacientu ārstēšanu, lūdzam Jūs sekmēt ātrāko tiešo piegāžu ieviešanu, jo šo medikamentu cenas tādējādi tiks samazinātas par vienu trešdaļu, kas ļaus ārstēt vairāk pacientu.
3.Lūdzam Jūs apsvert iespēju iesniegt LR Saeimai labojumus Likumā par pievienotas vērtības nodokļi vai izdot MK noteikumus par šā likuma piemērošanu antiretrovirāliem HIV/AIDS medikamentiem, kurus par 100 procentiem apmaksā Veselības ministrija, atceļot PVN šiem medikamentiem, jo gala iznākumā valsts samaksā šo nodokļi pati sev, ieskaitot to no Veselības ministrijas resursiem Valsts kasē. Tāds solis ļaus pazemināt medikamentu, arī HIV/AIDS medikamentu cenu, ļaujot nodrošināt valsts garantēto ārstēšanu.

24-03-2009
Biedrība AGIHAS sadarbībā ar Austrumeiropas un Vidusāzijas cilvēku, kas dzīvo ar HIV, apvienību piedālās ART projektā, kā uzdevums ir veicināt iecietību pret inficētiem ar HIV cilvēkiem reģionā. Dziesmu, ko sagatavoja Latvija, Jūs varat noklausīties saitē http://ecuo.org/living_with_hiv/PositiveArt/news:2009-03-23

Tieslietu ministrija (TM) ieslodzītajiem turpmāk vairs nesegs izdevumus par medikamentiem tuberkulozes un HIV/AIDS ārstēšanai, paredz Ministru kabinetā pieņemtie grozījumi veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtībā. Kā teikts TM sagatavotajā paskaidrojuma rakstā, persona brīvībā, kas vēlas veikt izmeklējumus HIV/AIDS noteikšanai, no saviem līdzekļiem sedz pacienta nodevu, bet tālākais infekcijas ārstēšanas process ir bezmaksas - no Veselības ministrijai paredzētajiem līdzekļiem tiek apmaksāti gan medikamenti, gan tālākie nepieciešamie laboratoriskie izmeklējumi. Pēc ārstēšanas uzsākšanas, katram HIV/AIDS pacientam regulāri nepieciešami īpaši laboratoriskie izmeklējumi, lai fiksētu slimības attīstību un lemtu par medikamentu efektivitāti. Latvijas cietumos pastāvīgi atrodas 420 - 450 ieslodzīto personu ar HIV/AIDS, kuriem ir nepieciešami atkārtoti laboratoriskie izmeklējumi un ārstēšana. Savukārt ieslodzītajām personām ir cita veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība, proti, TM sedz maksu par veselības aprūpes pakalpojumiem personām, kas atrodas brīvības atņemšanas iestādēs. Savukārt no Veselības ministrijas budžeta segti medikamenti HIV/AIDS inficēto ieslodzīto ārstēšanai, kas ir tikai daļa no infekcijas ārstēšanas procesa. Pēc grozījumu stāšanās spēkā noteikts, ka TM sedz izdevumus par veselības aprūpes pakalpojumiem personām, kuras atrodas ieslodzījuma vietās, izņemot medikamentus tuberkulozes un HIV/AIDS ārstēšanai, kā arī HIV/AIDS pacientiem noteiktos laboratoriskos izmeklējumus, kas būs jāzedz no Veselības ministrijas budžeta. (pēc DELFI.lv)

Parīzes policija arestējusi 11 cilvēkus, kuri piedalījušies ielu kautiņos, kas izcēlās strīdu dēļ par Romas pāvesta Benedikta XVI izteikumiem Āfrikā par prezervatīvu kaitīgu ietekmi, lietojot tos cīņā pret AIDS, pirmdien vēsta BBC. Pie Parīzes Dievmātes katedrāles ieejas Parīzes centrā svētdien notikusi demonstrācija dzimstības kontroles pasākumu atbalstam. Taču aktīvistiem uzbrukusi jauniešu grupa, kas atbalsta pāvesta nostāju. Pagājušajā nedēļā Benedikts XVI paziņoja, ka prezervatīvi nelīdzēs cīņā ar AIDS un HIV epidēmiju Āfrikā, jo tai par iemeslu ir seksuālā uzvedība. Vairāki Francijas politiķi veltījuši kritiku šiem izteikumiem, kam sekoja jau nedēļu ilgas protesta demonstrācijas pret Romas pāvesta nostāju. Pie Parīzes Dievmātes katedrāles ieejas aktīvisti dalījuši bezmaksas prezervatīvus un soļojuši ar pāvesta portretiem ar uzrakstu "slepkava". Kāds kustības aktīvists Eriks Martijs uzsvēra, ka Benedikta XVI izteikumi ir "nāvējoši bīstami". "Vairāk nekā 20 miljoni afrikāņu ir inficēti ar HIV. Nedrīkst teikt, ka prezervatīvi šo epidēmiju padarīs vēl ļaunāku. Tas ir aizvainojums AIDS slimniekiem," viņš teica. Savukārt šo aktīvistu katoļticīgie pretinieki norāda, ka pāvests patiesībā domājis, ka prezervatīvi nevar pilnībā pasargāt no inficešānās. (pēc DELFI/LETA)

Ik gadu 24. marts tiek atzīmēts kā Pasaules Tuberkulozes diena. Pasaules Tuberkulozes dienas mērķis ir pievērst uzmanību slimībai, kas ir ārstējama un, tomēr, ik gadu nogalina divus miljonus cilvēku visā pasaulē. Lai arī zāles tuberkulozes ārstēšanai ir pieejamas jau vairāk nekā 50 gadus, ik sekundi kāds cilvēks tiek no jauna inficēts ar tuberkulozi, kas ir otrā nāvējošākā infekcijas slimība pēc HIV/AIDS. Latvijā 2008. gadā ar tuberkulozi pirmo reizi saslima 918 cilvēki, 63 no tiem bija bērni. Ik gadu Latvijā mirst no tuberkulozes vidēji 110 cilvēku. No gada uz gadu pieaug pacientu skaits ar duālo infekciju TB/HIV infekcija - no 14 gadījumiem 2000. gadā līdz jau 72 gadījumiem 2008. gadā.

21-03-2009
Grindeks paziņoja, ka pārtrauc darbu pie jaunā antiretrovīrusu medikamenta pret HIV/AIDS izstrādes līdzekļu trūkuma dēļ.
Grindeks 2006. gadā no Eiropā un visā pasaulē pazīstamas Latvijas zinātnieku grupas  bija iegādājies  patentu „Nukleozīdu reversās transkriptāzes inhibitoru kombinācija ar Mildronātu anti – HIV/AIDS terapijā”  un drīzumā vajadzēja sākties klīniskiem pētījumiem. Eksperimenti liecināja par būtisku toksisko blakņu samazināšanos un ievērojamu dzīves kvalitātes uzlabošanos. Jebkura jauna medikamenta ražošanas uzsākšana prasa ilgu un sarežģītu sagatavošanās darbu. Uz šo brīdi jau bija veikti minētās kombinācijas pirmsklīniskie pētījumi, un drīzumā Grindeks gatavojas uzsākt arī klīniskos pētījumus. Akciju sabiedrība Grindeks bieži informējusi par savu gatavību ražot tādus specifiskus medikamentus kā zāles HIV un AIDS ārstēšanai, jo modernās tehnoloģijas un uzņēmuma darbinieku zināšanu un pieredzes līmenis ir pietiekami augsts, lai nodrošinātu ļoti sarežģītu medikamentu ražošanu.

Šajā sezonā gripas aktivitāte tiek novērota sākot ar šī gada 3. nedēļu. Parasti saslimstība ar gripu 3 līdz 4 nedēļu laikā sasniedz maksimālo intensitāti un tad samazinās. Šogad gripas epidēmiskais pacēlums vērtējams kā netipisks, jo saslimstība ar gripu pieaug pakāpeniski un vēl joprojām nav sasniegusi epidēmisko slieksni (100 saslimšanas gadījumus uz 100 000 iedzīvotājiem). Saslimstība ar gripu kopumā ir samērā zema, tomēr atsevišķos Latvijas reģionos bija reģistrēts gripas epidēmiskais pacēlums. Saslimstība ar gripu pārsniedza epidēmiskā sliekšņa līmeni  11 Latvijas pilsētās: Aizkrauklē, Daugavpilī, Dobelē, Jelgavā, Jūrmalā, Kuldīgā, Limbažos, Ludzā, Ogrē, Siguldā un Tukumā.  (SVA)

20-03-2009

Pērnā gada laikā ievērojami palielinājusies HIV infekcijas izplatība heteroseksuālu dzimumkontaktu ceļā - 163 gadījumi, veidojot gandrīz pusi no visiem gada laikā reģistrētajiem HIV inficēšanās gadījumiem - 358, liecina Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) apkopotā informācija par infekciju saslimšanām 2008. gadā. Katru gadu kopš 2001. gada mazinājusies HIV infekcijas izplatība injicējamo narkotisko vielu lietotāju vidū, bet palielinājusies dzimumkontaktu ceļā (īpaši heteroseksuālos dzimumkontaktos). Šie dati liecina par vispārpieņemtā uzskata - ka HIV infekcija ir tikai narkotiku lietotāju problēma – kļūdainumu. Heteroseksuālu dzimumkontaktu ceļā pārsvarā inficējušās jaunas meitenes un sievietes (15 līdz 24 gadus vecas). SVA speciālisti uzsver, ka tas liecina par prezervatīvu nelietošanu seksuālajās attiecībās, kā arī to, ka ļoti augstam riskam pakļautas jaunietes, kuru partneri saistīti ar injicējamo narkotiku lietošanu. 100 gadījumos HIV infekcija pērn atklāta intravenozo narkotiku lietotājiem. 65 gadījumos inficēšanās ceļš nav noskaidrots. HIV diagnoze noteikta arī astoņiem bērniem, kas dzimuši HIV inficētām mātēm. Pērn reģistrēti 144 nāves gadījumi personām, kam bijusi HIV infekcija, no tiem 74 bijis AIDS. Kopīgais AIDS slimnieku skaits kopš 1991. gada ir 656, bet 2008. gadā AIDS diagnoze uzstādīta 91 cilvēkam. Visvairāk jauni HIV gadījumi pagājušā gadā reģistrēti Rīgā un Rīgas rajona, Tukumā, Jūrmalā, Jelgavā, Liepājā, Tukumā, Olainē, Kuldīgā un Ogrē. (www.nra.lv)

19-03-2009
Romas pāvests Benedikts XVI vizītē Kamerūnā vēlreiz apliecināja Katoļu baznīcas noraidošo attieksmi pret prezervatīvu izmantošanu cīņā pret AIDS. Pēc ANO un Pasaules Veselības organizācijas datiem, Āfrika vairāk par citiem pasaules reģioniem cieš no HIV infekcijas izplatības. Kopš 1980. gadu sākuma ar AIDS miruši jau vairāk nekā 25 miljoni kontinenta iedzīvotāju. Vēl 22,5 miljoni afrikāņu dzīvo ar HIV infekciju. Šī iemesla dēļ jau ilgu laiku notiek karstas debates starp tiem, kas atbalsta prezervatīvu izmantošanu, lai palīdzētu apturēt nāvējošās slimības epidēmiju, un to pretiniekiem. Tomēr Benedikts XVI uzskata, ka AIDS "nevar pārvarēt ar prezervatīvu izdalīšanu". "Tieši pretēji, tie palielina problēmu," pārliecināts Romas pāvests. Katoļu baznīca māca, ka uzticība heteroseksuālajā laulībā, tikumība un atturēšanās ir labākais veids, kā apturēt AIDS. (www.delfi.lv)

Aptuveni 1,7% Latvijas iedzīvotāju ir inficēti ar vīrushepatītu C, liecina Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) veiktā pētījuma dati. Kā šodien žurnālistus informēja LIC direktore Baiba Rozentāle, tas nozīmē, ka ar šo infekciju slimo 1714 cilvēki uz 100 000 iedzīvotāju. Rozentāle lēš, ka, ņemot vērā iedzīvotāju skaitu Latvijā, ar C hepatītu varētu būt inficēti gandrīz 39 000 cilvēku. Turpretī 2,4% valsts iedzīvotāju ir bijuši inficēti ar šo slimību un to ir pārslimojuši, taču turpina būt infekcijas pārnēsātāji. Eiropā ir aptuveni deviņi miljoni C hepatīta slimnieku, bet pasaulē tie ir aptuveni 170 miljoni. Kā skaidroja Rozentāle, tikai 40% no vīrusa pārnēsātājiem ir nepieciešama ārstēšana, tas ir, hroniska C hepatīta gadījumos, kad neārstēšanās gadījumā draud nopietni aknu bojājumi. Pārējos gadījumos cilvēkiem aknu bojājumi nedraud, jo pietiekamā daudzumā attīstās antivielas un organismam vīruss nekaitē. LIC speciālistu pieredze liecina, ka cilvēki baidās no šīs slimības, kā arī izvairās no cilvēkiem, kas ar C hepatītu slimo. Taču Rozentāle apgalvoja, ka slimību var iegūt tikai seksuālos kontaktos, tā ir izplatīta arī narkomānu vidū, kuri lieto intravenozās narkotikas, vai arī ja netiek ievērota higiēna ārstu kabinetos, veicot manikīru, pīrsingu. "Ir aplami domāt, ka C hepatīts izdalās šķaudot, kā arī ikdienas kontaktos ar apkārtējiem. Šādā veidā var iegūt gripu vai difteriju, kuras izplatās gaisa pilienu veidā, bet ne hepatītu," uzsvēra profesore. Profesore arī stāstīja, ka C hepatītam ir diezgan neizteiksmīgi simptomi, piemēram, neizskaidrojams nogurums, dažkārt matu izkrišana, sāpes locītavās, tāpēc nereti šī slimība tiek atklāta nejauši, dodoties ziedot asinis Valsts asinsdonoru centrā (VADC), jo tur pirms asins nodošanas tiek veiktas analīzes. Ja tiek konstatēts kāds no hepatīta vai citu infekciju viediem, pacients tiek nosūtīts uz LIC, lai veiktu citas pārbaudes un nepieciešamības gadījumā sāktu ārstēšanu. Profesore tāpat uzskata, ka viena ģimenes ārsta praksē vidēji varētu būt 34 vīrushepatīta C slimnieki, bet par to nezina nedz ģimenes ārsti, nedz paši pacienti, jo šai vīrusinfekcijai parasti nav specifisku, konkrētu slimības pazīmju, kas liecinātu par C hepatīta klātbūtni. Līdz ar to, kā norāda pētījuma autori, gan ārstiem nav pilnīgas informācijas par inficētajiem, gan paši cilvēki nezina, ka ir slimi. LIC veiktais pētījums liecina, ka ģimenes ārsti zina par aptuveni pieciem līdz 15 inficētajiem ar C hepatītu savu pacientu vidū. Vakcīna pret C hepatītu vēl nav radīta, jo šī infekcija atklāta salīdzinoši vēlu - 1988.gadā. Taču ārstēšana parasti dod cerēto rezultātu. Ārstējoties cilvēks var izvairīties no nopietniem aknu bojājumiem, aknu cirozes vai aknu vēža. Viena lieta gan slimniekiem jāatceras, ka arī pēc ārstēšanas vīruss viņu aknās paliks, taču tas vairs nebūs bīstams viņu veselībai. Ārstēšanas kurss ilgst aptuveni gadu, un tā laikā cilvēkam ir jāveic attiecīgā preparāta injekcija vienu reizi nedēļā. No 2006.gada medikamentus 75% apmērā kompensēja valsts, taču, sākot no šī gada 1.marta, kompensācija ir 50% apmērā. Ņemot vērā, ka medikamentu kopējās izmaksas ir ap 6000 latu gadā, iespējams, liela daļa pacientu no ārstēšanas atteiksies, domā C vīrushepatīta pacientu apvienības vadītāja Olita Mengote. Rozentāle norādīja, ka iepriekšējos gados šo terapiju gada laikā centrā saņēmuši aptuveni 500 līdz 600 slimnieku. Vīrushepatīts C ir akūta vai hroniska vīrusa izraisīta infekcija. Lielai daļai C hepatīta slimnieku nav simptomu vai arī 20%-30% gadījumu tie ir nespecifiski. Tikai 25% slimnieku parādās dzelte. Infekcijas simptomi ir apetītes un svara zudums, nogurums, muskuļu vājums, neskaidras sāpes vēderā, dzelte, sāpes muskuļos un locītavās, palielinātas aknas, palielināta liesa, vemšana, caureja. Simptomi var parādīties divu nedēļu līdz sešu mēnešu laikā pēc inficēšanās. Epidemioloģisko pētījumu "Vīrushepatīta C izplatība Latvijā" LIC veica no 2008.gada marta līdz februārim, iesaistot tajā 27 ģimenes ārstu prakses visā Latvijā un testējot 1459 iedzīvotājus. (LETA)

18-03-2009
HIV var adaptēties cilvēka organismā un vairs neapdraudēt dzīvību, kaut gan tas būs iespējams tikai tālā nākotnē. Par to pavēstījis Melburnas universitātes medicīnas fakultātes profesors Rodžers Šorts, ziņo news.com.au. Pēc Šorta vārdiem, inficētā cilvēka nāve nav vīrusa interesēs, jo tad tas ies bojā kopā ar savu saimnieku. „Ja mēs palūkojamies tālā nākotnē, tad pieļauju, ka šis vīruss, kas izceļas ar neiedomājami ātru mutāciju veidošanos, adaptēsies tā, ka tas pārstās mūs nogalināt,” uzskata profesors Šorts. „Ja šimpanzi inficē ar HIV, dzīvnieks necieš no šīs slimības, kaut gan cilvēkam tā var būt nāvējoša. Iespējams, ka mēs tieši no šimpanzes varēsim iemācīties to, kā sevi aizsargāt.” Profesors Šorts uzstājās Adelaidas universitātes Robinsona institūtā, kas nodarbojas ar nākamo paaudžu reproduktīvās veselības izpēti un saslimšanu novēršanu. Viņš aicināja kolēģus zinātniekus noteikt, kas tieši aizsargā spermatozoīdus un olnīcas no inficēšanās ar HIV. „Tas ir galvenais jautājums. Mums vajadzētu vairāk uzzināt, kā veidojas hametas – nobriedušās reproduktīvās šūnas.” Profesors Šorts norāda, ka HIV evolūcija var ļaut vīrusam inficēt reproduktīvās šūnas, un tad šo ģenētisko materiālu ar DNS nodos no paaudzes uz paaudzi. „Ģenētiķiem ir izdevies noteikt dažus gēnus, kas cēlušies no vīrusiem pirms vairākiem tūkstošiem gadu,” stāsta profesors. „Ja HIV sāks ietiekties spermatozoīdos, tad šī infekcija vārda burtiskā nozīmē kļūs par daļu no mums. Varbūt šie pētījumi, ko Robinsona institūts veic uz celmšūnām, atklās, kāpēc tieši reproduktīvās šūnas atšķiras no pārējām, un kā tām izdodas sevi pasargāt no inficēšanās ar vīrusiem,” noslēgumā saka profesors Šorts. (www.poz.ru)

ASV galvaspilsētā Vašingtonā (Kolumbijas apgabals) ar HIV ir inficējušies trīs procenti iedzīvotāju, kas ir trīs reizes vairāk, nekā ir galējie epidēmijas rādītāji, ko noteikuši Slimību profilakses un kontroles centrs. Kā vēstīts Kolumbijas štata HIV/AIDS problēmu atskaitē, viens no desmit Vašingtonas iedzīvotājiem vecuma grupā no 40 līdz 49 gadiem ir HIV inficēts. Vīruss skāris visu demogrāfisko grupu pārstāvjus, salīdzinot ar 2006. gadu, saslimšanas izplatība pieaugusi par 22 procentiem. Slimības rādītāji pilsētā atbilst dažu Rietumāfrikas valstu līmenim. Vašingtonas veselības aizsardzības sistēmas pārstāvji norāda, ka daudzi iedzīvotāji joprojām atsakās no HIV testiem, jo baidās no diskriminācijas slimības dēļ. Tas nozīmē, ka reālais HIV inficēto skaits var būt daudz lielāks. (www.medportal.ru) Videomateriālu, ko sagatavoja aģentūra LETA, varat noskatīties saitē http://www.nra.lv/zinas/18933-asv-galvaspilsetu-parnemusi-hivaids-epidemija.htm

Globālo narkotiku problēmu un HIV epidēmijas izplatības pieaugumu nedrīkst aplūkot šķirti. Saskaņā ar jaunākajiem datiem, pasaulē ir aptuveni 16 miljoni narkotiku lietotāju, kas tās ievada intravenozi. No viņiem kādi divarpus vai trīs miljoni ir HIV inficēti. To pavēstīja UNAIDS izpilddirektora vietnieks Eļhadžs As Si, uzstājoties Vīnē 52. Narkotisko vielu komisijas sesijā. Eļhadžs As Si uzsvēra, ka inficēšanās ar imūndeficīta vīrusu, ar šļirci injicējot narkotikas, notiek visos pasaules reģionos. Aiz Āfrikas robežām uz dienvidiem no Sahāras šādā veidā izplatās gandrīz trešā daļa HIV globālās epidēmijas. UNAIDS pārstāvis norādīja uz HIV infekcijas izplatības ātrajiem tempiem Austrumeiropā un Centrālajā Āzijā to narkotiku lietotāju vidū, kas tās ievada intravenozi. Līdz pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu sākumam šis reģions praktiski nesaskārās ar imūndeficīta vīrusa izplatīšanos. Lai varētu stāties pretim pandēmijai, viņš aicināja valstis izstrādāt efektīvus līdzekļus, kas ievērotu narkotiku lietotāju cilvēktiesības un garantētu viņiem iespēju izmantot programmu, lai mazinātu šo kaitējumu. (www.ehpv.ee)

17-03-2009
Kanādas Parlamenta locekļi izskata petīciju, ko iesniegusi parlamenta Kopienu palātai organizācija „No vecmāmiņām pie vecmāmiņām”. Petīciju ir parakstījušas 31000 vecmāmiņu no visas Kanādas, un tajā Kanādas valdība tiek aicināta pildīt starptautiskās palīdzības uzdevumus un piešķirt jaunu finansējumu cīņai ar HIV/AIDS, tuberkulozi un malāriju. Vecmāmiņas aicina arī mainīt likumdošanu un atļaut farmaceitiskajām kompānijām ražot eksportam patentēto preparātu lētus aizvietotājus šo triju saslimšanu ārstēšanai. Kampaņu „No vecmāmiņām pie vecmāmiņām” 2006. gadā uzsāka Stīvena Luisa Fonds un tagad tajā piedalās 220 vecmāmiņu grupas visā Kanādā. Šīs grupas jau ir savākušas vairāk nekā četrus miljonus Kanādas dolāru produktu, zāļu un skolas piederumu iepirkšanai Āfrikas valstu, kuras atrodas lejpus Sahāras, vecmāmiņām, kas vienas audzina mazbērnus, kuru vecāki ir miruši no AIDS. „Es gribu, lai visiem mazbērniem – bāreņiem Āfrikā būtu viss tas pats, kas ir manai mazmeitai: labs dzīvoklis, medicīniskā palīdzība, iespēja rotaļāties, kad gribas, piemērots apģērbs un pieeja bezmaksas universālai pamatizglītībai”- saka Dariela Beitmena, kas piedalās kampaņā. „Daudziem bērniem tādu iespēju nav. Ir jāpalīdz viņiem izaugt veseliem, jo, kad viņi būs pieauguši, to valstīm būs vajadzīga viņu līderība.” Pavisam šajā kampaņā ir savākti 31000 parakstu no visas Kanādas. Stīvens Luiss, bijušais ANO speciālais sūtnis HIV/AIDS jautājumos Āfrikā, kura fonds atbalsta kampaņu, uzskata: „Vecmāmiņas lielos daudzumos – tas ir milzīgs spēks. Viņām ir daudz laika, enerģijas, zināšanu, dzīves pieredzes un viņas pašas savāca miljoniem dolāru tikai 15-16 mēnešu laikā. Tas vienkārši pārsteidz, jo lielākā daļa projektu var piesaistīt tikai nelielu šīs summas daļu, un tas parāda vecmāmiņu nevaldāmo garu”.
 
Vīnē notikušajā ANO konferencē par narkotikām Bolīvijas prezidents Evo Moraless sakošļāja kokas lapu. Uzstājoties ANO narkotisko vielu komisijas locekļu priekšā, Moraless aicināja izslēgt koku no aizliegto narkotiku saraksta, atsaucoties uz AFP, ziņo Lenta. ru. Moraless apgalvoja, ka kokas lapas nedrīkst pielīdzināt kokaīnam un ka šis augs nenodara nekādu ļaunumu veselībai un neizraisa pieradumu. Kā solidaritātes zīmi Bolīvijai oficiālajās pieņemšanās koku košļāja arī Venecuēlas prezidents Ugo Čavess.

Pasažierus, kuri dod priekšroku biļešu iegādei internetā drīzumā lūgs ziedot līdzekļus cīņai ar infekcijas slimībām jaunattīstītajās valstīs. Tā kā globālās finansu krīzes dēļ daudzās valstīs ir samazināti valsts palīdzības apjomi Apvienoto Nāciju Organizācija nolēma vērsties pēc finansējuma cīņai ar AIDS tuberkulozi un malāriju pie privātpersonām un uzņēmējiem. Vākt ziedojumus no aviobiļešu pircējiem internetā ierosināja aģentūra Unitaid ar bijušo Francijas ārlietu ministru Filipu Dustu-Blazī priekšgalā. Minimālais ziedojuma lielums ir $2 no cilvēka. Tiek plānots, ka šīs iniciatīvas ietvaros, katru gadu izdosies savākt vairāk nekā 1 miljardu ASV dolāru. Dust-Blazī kungs ir veicis pārrunas ar virkni lielu kompāniju vadītāju onlain-tūrisma sfērā un saņēmis pozitīvu atbildi. Šā gada rudenī ANO Ģenerālajā asamblejā notiks projekta prezentācija. Aģentūru Unitaid nodibināja Brazīlija, Čīle, Lielbritānija, Norvēģija un Francija 2006. gadā. Tā nodarbojas ar zāļu iepirkšanu pandēmisku saslimšanu ārstēšanai jaunattīstītajās valstīs ar aviobiļešu nodokļa, kurš ir spēkā programmas dalībvalstīs, palīdzību.

Igaunija: Nepilnības Likumā par alkoholu ļauj nepilngadīgajiem brīvi pirkt un ēst dažādu alkoholu saturošas konfektes. Rezultātā skolēni aktīvi pērk somu un latviešu pralinē konfektes, kuru pildījuma stiprums ir 4,7 un 18,5 grādi, raksta avīze „Dienu aiz dienas”. Problēma ir tāda, ka ar vārdu „alkohols” ir domāta pārtikas produktu grupa, kuras sastāvā ietilpst spirts un alkoholiskie dzērieni. T.i likums regulē tikai stipro dzērienu pārdošanu tīrā veidā, bet neattiecas uz produktiem, kuru sastāvā tie ietilpst. Lai pārvērstu alkoholu no paša produkta par vienu no ingredientiem, ražotājiem tikai jānomaina stikla pudeles pret šokolādes, Tad, piemēram, līdz augšai piepildītus ar konjaku trīssimtgramīgus šokolādes zaķus vai salavecīšus varēs pilnīgi likumīgi pārdot visās skolu ēdnīcās.

15-03-2009
HIV ārstēšana Latvijā: Latvijas infektoloģijas centra (LIC) HIV/AIDS ambulatorās nodaļas uzskaitē uz 01. martu bija 2939 HIV pacienti (1994 vīrieši un 945 sievietes), no tiem AIDS stadijā 651 pacients. Kombinēto antiretrovīrusu terapiju AIDS ārstēšanai saņem: 313 pieaugušie slimnieki, 14 ar HIV inficētas grūtnieces, 23 ar HIV inficēti bērni. Šobrīd LIC pielieto 67 medikamentu kombinācijas, kas izmaksā vienā mēnesī 52575 latus. Visvairāk ārstēšanā pielieto lētāko pirmās izvēles kombināciju EFV/3TC/AZT - 140 pacientiem. 13 pacientu saņem zāļu kombinācijas, kuras maksā virs 1000 latu mēnesī. No visiem pacientiem, kas ir LIC uzskaitē 1963 ir narkotiku lietotāji, bet 1844 pacientiem ir C hepatīta koinfekcija; 2603 pacienti ir heteroseksuālās orientācijas. Ar pilnu LIC pārskatu par HIV ārstēšanu varat iepazīties šeit>>>

14-03-2009
Ieslodzījuma vietu pārvalde (IeVP) lūgusi Tieslietu ministrijai papildus 4,4 miljonus latu, pretējā gadījumā tai jau aprīlī nāksies atlaist vairākus simtus darbinieku, turklāt jau tagad veidojas parādi preču un pakalpojumu piegādātājiem. Finansējuma trūkuma dēļ situācija cietumos var kļūt neprognozējama, pirmdien ziņo laikraksts "Biznes & Baltija". IeVP pašreizējo situāciju uzskata par kritisku, šogad pārvaldes budžets tika samazināts par deviņiem miljoniem latu jeb 24 %, salīdzinot par pērno gadu. Tai pašā laikā cietumu "klientu" skaits kopš pērnā gada novembra katru mēnesi pieaudzis par vairāk nekā 100 cilvēkiem. Kopumā februāra vidū cietumos atradās 6925 cilvēki. IeVP norāda, ka finansējuma samazinājums traucēs pilnvērtīgai funkciju izpildei. Pārvaldes parādi piegādātājiem jau sasnieguši vairākus tūkstošus latu un cietumi riskē palikt bez nepieciešamajiem medicīniskajiem pakalpojumiem un ikdienā nepieciešamajām precēm un pakalpojumiem. Ja papildus 4,4 miljoni latu netiks piešķirti, pārvaldei nāksies atlaist vairākus simtus cilvēku, kas būtībā nozīmēšot trīs no 12 Latvijas cietumiem slēgšanu. IeVP priekšnieks Visvaldis Puķīte ironizējis, ka situāciju varētu risināt amnestija. Viņš gan laikrakstam uzsvēris, ka valsts iekšējā drošība ir svarīga arī krīzes laikā. (www.social.lv)

13-03-2009
CONNECTIONS projekta ietvaros ir iespēja pieteikties 2 nedēļu pieredzes apmaiņai kādā no Lielbritānijas organizācijām, kas darbojas atkarību un kaitējuma mazināšanas jomā. No projekta naudas tiks apmaksāti ceļa un uzturēšanās izdevumi, kā arī maksāta dienas nauda. Vairāk informācijas par šo projektu un iespējām pieteikties pieredzes apmaiņas programmā, Jūs varat atrast http://www.connectionsproject.eu/news-and-events/8-news/news-and-events/8-news/34-connectionsplacements. Pieteikšanās beigu termiņš ir 2009.gada 31. marts.

13-03-2009
No narkotikām brīva pasaule - tas ir solījums, ko tā iemīļojuši politiķi. Taču gadu desmitiem ilgs cīniņš ar narkotikām pierādījis, ka šāds solījums uzskatāms vien par saukli un reāli nav izpildāms, raksta The Economist. Nākamnedēļ Vīnē uz tikšanos pulcēsies visas pasaules valstu pārstāvji. Viņu uzdevums būs noteikt "narkotiku politiku" nākamajam gadu desmitam. Gadsimtu ilgusī cīņa ar narkotikām izradījusies neliberāla, slepkavnieciska un bezjēdzīga - kamēr nabadzīgākās valstis cieš no vardarbības un dažādām sankcijām narkotiku ierobežošanas vārdā, attīstītākajās pasaules valstīs tur ražotās narkotikas lieto un lietos. Šā iemesla dēļ Economist pauž viedokli, ka mazākais no ļaunumiem būtu narkotikas legalizēt. "Mazākais ļaunums" nenozīmē, ka šāds lēmums būtu labs. Jāatzīst, lai gan šāds solis nestu vairāk miera un labklājības narkotiku ražotājvalstīm, narkotikas daudz vieglāk varētu aizsniegt "svārstīgos" potenciālos to pircējus. Pinu rakstu "Mazākais no ļaunumiem - narkotikas legalizēt" lasiet saitē http://www.tvnet.lv/zinas/intervijas/article.php?id=586262

11-03-2009
No februāra Jelgavā narkotiku atkarīgo ārstēšanā sākta izmantot jauna, efektīva ārstēšanas programma – metadona aizvietojošā terapija. Pateicoties Apvienoto Nāciju Narkotiku un noziedzības biroja Baltijā atbalstam, pagājušajā gadā Jelgava noslēgusi līgumu par šīs programmas ieviešanu, un to apmaksā valsts. Programma paredzēta narkomāniem, kuriem ir ļoti smaga atkarība. Pasaulē aizvietojošā terapija tiek vērtēta kā ekonomiski izdevīgākais opioīdu atkarīgo slimnieku ārstēšanas veids. Tā nozīmē pakāpeniski samazināt devu un atradināties no narkotikām vairāku gadu garumā. Metadons ir dzerama narkotiska viela, kas speciāli izveidota ārstēšanas procesam un tiek ražota farmācijas uzņēmumos. Katram atkarīgajam, izvērtējot viņa slimības smaguma pakāpi, speciālists nosaka nepieciešamo devu, kas vajadzīga, lai organisms kā fiziski, tā psihiski spētu funkcionēt, jo tas jau pieradis pie narkotikām. Ja salīdzina ar medikamentozo ārstēšanu, šī ir pati lētākā metode, metadons ir ļoti lēts. Pirmie pacienti Jelgavā šādi sāka ārstēties februārī, un to izmanto pieci cilvēki, divi jau iesaistījušies darbā un ir apņēmības pilni uzveikt atkarību. Pilnu Daces Diržines rakstu "Atkarība – nelaime pašam un drauds apkārtējiem" avīzē "Zemgales Ziņas" lasiet saitē http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/regionos/article.php?id=586207

Pagājušajā nedēļā reģistrēti 67 A hepatīta gadījumi, liecina Sabiedrības veselības aģentūras sniegtā informācija. Kaut gan tas ir nedaudz mazāk nekā iepriekš, tomēr epidemioloģiskā situācija joprojām nelabvēlīga. 2009. gadā kopumā A hepatīts apstiprināts 973 cilvēkiem, to skaitā 687 pieaugušajiem un 276 bērniem. Vislielākais saslimšanas gadījumu skaits reģistrēts Rīgā - 585 gadījumi un Rīgas rajonā - 120 gadījumi.

Pēcvārds: pensiju indeksācija 2009. gadā atcelta pilnībā!
Saeimā starp jauno valdību veidojošām partijām panākta vienošanās
, ka steidzamības kārtā tiks iesniegti grozījumi Pensiju likumā, lai atceltu šāgada aprīļa indeksāciju, Neatkarīgajai Rīta Avīzei apstiprināja Saeimas deputāte Silva Bendrāte. Jau šonedēļ valdību veidojošās partijas sagatavos grozījumus Pensiju likumā, un steidzamības kārtā tie tiks izskatīti Saeimā, valdībai par pensiju indeksāciju nemaz nelemjot.

10-03-2009
FARMĀCIJAS KOMPĀNIJU PĀRSTĀVNIECĪBAS LATVIJĀ SAMAZINA HIV MEDIKAMENTU PĀRDOŠANAS CENAS
HIV pacientu interešu aizstāvības organizāciju (biedrības AGIHAS, Apvienība HIV.LV,  DIA+LOGS) pārstāvji jau ilgstoši visdažādākajos līmeņos ir norādījuši uz neadekvāti augstājām, salīdzinot ar citām ES valstīm, HIV specifisko medikamentu pārdošanas cenām Latvijā. Par to, minot konkrētus skaitļus, esam runājuši gan Trīspusējā (Veselības Ministrija, Farmācijas kompāniju asociācija, Pacientu organizācijas) Memoranda dalībnieku ikgadējā kopsapulcē, gan Farmācijas konsultātīvajā padomē, gan HIV, TB un STI izplatības ierobežošanas Koordinācijas komisijā, kā arī sarunās ar Veselības ministrijas (VM) dažāda ranga ierēdņiem. Šai jautājumā mūs ir uzklausījuši Pasaules veselības organizācijas (PVO) un ANO Narkotiku un noziedzības biroja (UNODC) pārstāvji Latvijā.
Neskatoties uz Koordinācijas komisijas priekšsēdētāja sākotnējo (2008. g. septembra sanāksmē) noraidošo attieksmi, nākošajā komisijas sanāksmē tika akceptēts PVO un UNODC priekšlikums veikt 2009. gadā šīs (un citu komplekso jautājumu - ārstēšanas shēmas, pieejamība u.c.) situācijas izpēti un analīzi par PVO un UNODC līdzekļiem. Arī VM atzina šo jautājuma izzināšanu par svarīgu un aicināja visās iesaistītās institūcijas sniegt objektīvu informāciju starptautiskajiem ekspertiem. Šobrīd jau ir apstiprināts tehniskais uzdevums ekspertiem, kas paredz aktīvu biedrību AGIHAS, Apvienība HIV.LV un DIA+LOGS iesaistīšanu situācijas izpētē.
Vēl jāatzīmē, ka 2009. gada budžets HIV medikamentu iepirkumam tika būtiski samazināts (no 2 513 514 LVL 2008. gadā uz 2 160 000 LVL 2009. gadā), faktiski samazinājums ir vēl lielāks, ņemot vērā pievienotas vērtības nodokļa likmes paaugstinājumu no 5 uz 10%.  Tāpat situāciju vēl vairāk sarežģī vairumtirdzniecības firmas atteikums piegādāt divus lētus pirmās izvēles medikamentus par līguma cenām, sakarā ar ASV dolāra kursa straujo pieaugumu.
Šajā situācijā reāli tika apdraudēta iespēja sanēmt HAART tiem pacientiem, kuriem ārstēšana jau ir uzsākta, nemaz nerunājot par ārstēšanas uzsākšanu jauniem pacientiem, kuru stāvoklis ir kritisks. (Uz 01.02.2009. ārstēšanu Latvijas infektoloģijas centrs nodrošināja 334 pacientiem, kaut arī tā nepieciešama divas reizes lielākam ar HIV inficēto skaitam!).
Ņemot vērā situācijas nopietnību, kā arī rūpējoties par sava uzņēmuma prestižu,  kompānijas GlaxoSmithKline pārstāvniecība Latvijā 2009. gada janvārī nāca klajā ar paziņojumu, ka tā par 43% samazina pārdošanas cenu pirmās izvēles medikamentam Combivir.
Farmācijas kompānijas Roche pārstāvniecība Latvijā pārskatīja arī savas firmas HIV medikamentu cenas. Š.g. martā Roche Latvija paziņoja, ka par 10 % samazina cenu preparātam Invirase. Iespējams, ka biedrības AGIHAS vēstule visām HIV medikamentu ražotājfirmām pasteidzināja šo lēmumu.
Mēs rūpīgi sekosim, vai šis cenu samazinājums ļaus LIC speciālistiem uzsākt ārstēšanu ar HAART jauniem AIDS slimniekiem, kuru stāvoklis ir kritisks un kuriem pienākas valsts garantēta medikamentoza ārstēšana.
Jāatzīmē, ka visu HIV medikamentu cenas var pazemināt pat par 33%, ja tiks atļauts paralēlais imports un tiešas medikamentu piegādes Latvijas infektoloģijas centram bez starpniekiem  vairumtirgotājiem.
Biedrības AGIHAS valdes priekšsēdētājs Ivars Kokars 
Apvienības HIV.LV valdes priekšsēdētājs  Aleksandrs Molokovskis

Priekšlikumus V. Dombrovska valdības deklarācijai sniedza šādas nevalstiskās organizācijas: Eiropas Kustība Latvijā, Apvienība HIV.LV, Latvijas Bērnu forums, Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācija SUSTENTO, Latvijas Dzimumu līdztiesības apvienība, Latvijas Ezeri, Latvijas Pilsoniskā alianse, Latvijas Platforma attīstības sadarbībai, Latvijas Samāriešu apvienība, Liepājas Nevalstisko organizāciju centrs, "Sabiedrība par atklātību - Delna", Sabiedriskās politikas centrs „Providus". Priekšlikumu apkopojumu lasiet www.nvo.lv

Ja veselības aprūpē realizēs to finanšu samazinājumu, kādu plāno valdības veidotāji, varēs uzskatīt, ka valsts apmaksātā medicīna praktiski ir beigusi pastāvēt un turpmāk attīstīties tikai privātā. Samazinot budžeta izdevumus par 360 miljoniem latu, kā šobrīd tiek plānots, pagaidām paredzēts, ka veselības aprūpei jānogriež apmēram 33 miljoni latu. Šodien koalīcijas veidotājiem pirms galīgo lēmumu pieņemšanas paredzētas sarunas par veselības nozares finansējumu. Pilns raksts saitē http://www.nra.lv/zinas/18467-apdraudeta-valsts-apmaksata-medicina.htm

Latvijā notiekot darbs, kāmēr citas valstis vienkārši rīkojas: "Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra Narkoloģiskās palīdzības dienesta vadītāja Astrīda Stirna atgādina, ka nevar aizliegt visas vielas, kas var izraisīt reibumu. "Ir vielas, ko neatpazīstam un kuru ķīmisko sastāvu arī nezinām. Tomēr reibumu apstiprināt var gan klīniski, gan laboratoriski. Aizliegtajām vielām ir noteikts standarts, pēc kā konstatē to klātbūtni organismā. Iekļaujot sarakstā jaunas vielas, nepieciešams izstrādāt standartu un procedūru. Šobrīd notiekot "darbs pie salvijas". "Cilvēkiem, kuri grasās kaut ko tādu lietot, jāatceras, ka neviens nevar garantēt, kāda būs iedarbība. Iespējams, pat letāla," viņa secina. Lai pamanītu jaunas apreibinošās vielas pēc iespējas ātrāk, ir izveidota Eiropas agrīnā brīdinājuma sistēma, kurā iekļaujas arī Latvija. Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) analītiķe narkotiku jautājumos un brīdinājuma sistēmas koordinatore Linda Sīle teic, ka visproblemātiskāk esot ar smēķējamajiem maisījumiem "Spice", kuru sastāvā esošie kanabinoīdie komponenti tiek kontrolēti trīs valstīs – Austrijā, Vācijā un Francijā. Tāpēc SVA ir sagatavojusi oficiālu vēstuli Veselības ministrijai ar lūgumu rosināt diskusiju, lai rastu risinājumu, kā kontrolēt šos produktus. Pagaidām tie ir pieejami arī apzinātajās mājaslapās. L. Sīle skaidro, ka viens no risinājumiem varētu būt aizliegt smēķējamo maisījumu importu un pārdošanu līdzīgi kā Austrijā gadījumos, kad smēķējamais maisījums satur vienu no kanabinoīdiem JWH-018. "Taču Latvijā visbiežāk šie maisījumi netiek definēti kā "smēķējamie". Tie bieži tiek pārdoti kā vīraki, līdz ar to ir grūti pat atrast pamatu, kādēļ tos izņemt vai aizliegt," atzīst eksperte." (TVNET/Dzirkstele)

09-03-2009
Antiretrovīrusu terapija, ko izmanto HIV infekcijas ārstēšanai, ievērojami samazina nāves risku tiem ar HIV un C hepatītu inficētajiem, kam ir aknu ciroze. Turklāt cirozes gadījumā pret C hepatīta terapija šo risku nesamazina. Par to paziņoja zinātnieku grupa februāra konferences laikā, kas bija veltīta retrovīrusu un oportūnistiskajām infekcijām. Marija Luīze Montesa un viņas kolēģi no Spānijas prezentēja apjomīga pētījuma rezultātus, kurā bija aplūkota C hepatīta ārstēšanas ietekme uz to HIV inficēto veselības stāvokli, kuriem ir aknu ciroze vai spēcīga aknu fibroze. Aknu cirozes gadījumā notiek aknu audu noārdīšanās, kad aknu šūnas iet bojā un notiek audu apvienošanās. Pētījumos bija runa par kompensēto cirozi, kad akna ir nopietni bojāta, taču joprojām spēj pildīt savas funkcijas. 90% aknu cirozes izraisītājs HIV inficētajiem ir hroniskais C hepatīts. Zinātnieki kopumā novēroja 248 HIV inficētos pacientus, kuriem bija C hepatīts un kas bija pārcietuši aknu dekompensācijas pirmo epizodi, kad aknas atsakās darboties. Tas var izraisīt iekšējo asiņošanu, smadzeņu bojājumus, bakteriālās infekcijas un nieru nepietiekamību. Galvenais faktors, kas mazināja nāves risku aknu cirozes gadījumā, izrādījās nepārtraukta antiretrovīrusu terapija. Izredzes (kaut nelielas) izdzīvot vairoja arī veiksmīga C hepatīta terapija. Tā kā izredzes veiksmīgi izārstēt C hepatītu aknu cirozes gadījumā bija ļoti niecīgas, pētījuma autori uzsver, ka ir ļoti svarīgi savlaicīgi atklāt C hepatītu un pēc iespējas ātrāk uzsākt terapiju, - vēl līdz tam, kad pacientam tiek nopietni bojātas aknas. (www.poz.ru)

Lai ievērojami neciestu medicīnas pakalpojumu kvalitāte un pieejamība, Veselības ministrija izdevumus nevar samazināt par vairāk nekā 20 miljoniem latu, informēja veselības ministrs Ivars Eglītis. Kā skaidroja ministrs, premjera amata kandidāta Valda Dombrovska noteiktos 25 miljonus latu nav iespējams ietaupīt, nemazinot pakalpojumu apjomu un atkārtoti nepalielinot samaksu par veselības aprūpes pakalpojumiem. Pēc ministrijā veiktajiem aprēķiniem, maksimāli ir iespējams ietaupīt aptuveni 8-10 miljonus latu, veicot aģentūru reorganizāciju, samazinot slimnīcu valdes, atturoties no remontiem un attīstības izdevumiem. Tāpat vēl 10 miljonus latu varētu ietaupīt, par 10% samazinot darbinieku atalgojumu ārstniecības iestādēs. Tai pat laikā ministrs nepieļauj domu, ka algas medicīnas aprūpes iestādēs strādājošajiem varētu tikt samazinātas par 20%. Eglītis skaidroja, ka šogad uzsvars tiek likts uz ambulatoro medicīnu, lai atturētu cilvēkus no dārgās ārstēšanās stacionāros. "Gan kā ārsts, gan kā ministrs un nozares speciālists es neredzu vēl papildus šādas (taupīšanas) iespējas. Tas vienkārši nav reāli. To neviens nevarēs pastāstīt un paskaidrot sabiedrībai, kāpēc mēs to darām." Pēc ministra teiktā, arī Starptautiskā Valūtas fonda eksperti esot norādījuši, ka veselības nozare ir tā, kurā neko mazināt nedrīkst, bet to tomēr paredz ekonomikas stabilizācijas programma, kas ir apstiprināta Saeimā. Ministrs domā, ka šāds samazinājums tiešā veidā ietekmēs iedzīvotāju veselību un varbūt pat dzīvību, jo pakalpojumi nebūs pieejami. "Vienmēr esmu atgādinājis par visādām alternatīvām, piemēram, cigarešu un alkohola akcīzes paaugstināšanu, jo tur visur ir rezerves. Iespējams, tas jādara kopā visām Baltijas valstīm, kur tabakas cena visur ir līdzīga, bet atpaliek no Eiropas cenām," sacīja Eglītis. (pēc TVNET/LETA)
Valdības sēdē varētu skatīt Pensiju likuma grozījumus, kas atceltu aprīlī paredzēto pensiju indeksāciju, to atzina labklājības ministra amata kandidāts Uldis Augulis. Pēc viņa teiktā, Ministru prezidenta amata kandidāts Valdis Dombrovskis neizskata iespēju aprīlī indeksēt pensijas, jo tas paredzēts memorandā ar Starptautisko Valūtas fondu. Augulis norādīja, ka bijušas neformālas sarunas ar starptautiskajiem aizdevējiem, kuri acīmredzot nav pieļāvuši pensiju indeksāciju. "Gan nākamajam premjeram, bet vispirms esošajam premjeram un finanšu ministram būs jāskaidro, kāpēc tāds ieraksts memorandā parādījās," sacīja Augulis, apliecinot, ka no Dombrovska sapratis, ka uz indeksāciju neesot cerību. Augulis arī apliecināja, ka rīt valdības sēdē tiks skatīti grozījumi likumā par pensijām, kas paredzētu, ka aprīlī pensiju indeksācija tiek atcelta. Uzdevums sagatavot šādus grozījumus likumā nācis no Godmaņa, informēja Augulis. (TVNET)

07-03-2009
Krievijas Valsts domes vicespīkeris un Liberāldemokrātiskās partijas līderis Vladimirs Žirinovskis kopā ar ukraiņu izcelsmes reperi Serjogu ierakstījis dziesmu "Oļa un AIDS", kas iecerēta kā sociālā reklāma, aicinot pusaudžus izvēlēties drošu seksu. Dziesmu varat noklausīties un klipu noskatīties saitē http://www.mango.lv/zinas/slavenibas/politiki/article.php?id=22941055

Liepājas grupas "Habemus" dziesma "Mēs varam". "Mūzika tapa vispirms, tikai pēc tam man nāca vārdi. Dziesma stāsta par AIDS slimniekiem, kuru, paldies Dievam, nav manā draugu lokā. No dziesmas katrs klausītājs var paņemt to, kas viņam nepieciešams, ko viņš tajā brīdī izjūt, to klausoties," saka dziesmas autors un grupas solists Matīss Anuzis. (Kurzemes Vārds) Dziesmu varat noklausīties saitē http://www.liepajniekiem.lv/lat/aktiva-zona/muzika/2008/07/02/audio---grupa--habemus--pieversas-aids-temai/

Pateicoties UNODC (ANO Narkotiku un noziedzības  biroja) finansiālajam atbalstam  jaunizveidotais Jūrmalas atkarību profilakses centrs turpina savu darbību. Šobrīd centrā  uz vietas strādā divas darbinieces, kas veic HIV testus, sniedz konsultācijas, kā arī maina netīrās šļirces pret tīrajām, kā arī centra vadītājs un HIV/AIDS un narkotiku profilakses konsultants Vilnis Meiers. Centru apmeklējušie pirmie klienti izteica lielu gandarījumu par šāda centra izveidi Jūrmalā. Ar Jūrmalas pilsētas Labklājības pārvaldes atbalstu tika panākts telpu nodrošinājums Jūrmalas  atkarību profilakses centra darbībai, kā arī nākotnē ir solīts palīdzēt  iestrādāt nepieciešamo finansējumu pie pilsētas budžeta plānošanas, lai varētu nodrošināt Jūrmalas atkarību profilakses centra darbības nepārtrauktības turpināšanos arī pēc UNODC grantu programmas beigām. Vairāk saitē http://www.iemetaci.lv

06-03-2009
Biedrības vai nodibinājumi var iesniegt projektus līdz 16. martam Bērnu, ģimenes un sabiedrības integrācijas lietu ministrijas projektu konkursu programmai "Atbalsts biedrību un nodibinājumu pasākumiem darbam ar sociālā riska grupu jauniešiem". (http://www.bm.gov.lv/lat/projekti/)

Partija "Jaunais Laiks" ir aicinājusi Latvijas NVO sniegt priekšlikumus V. Dombrovska valdības deklarācijai. Priekšlikumus sūtīt valdības deklarācijas veidotājiem uz e-pastu deklaracija2009@inbox.lv līdz 09. marta plkst. 9:00.

Biedrības varēs pieteikties Sabiedrības integrācijas fondam šādām grantu programmām: NVO darbības atbalsta programma, marts, kopējais fonds 168 501 EUR; Pilsoniskās sabiedrības stiprināšana un sabiedrības integrācijas veicināšana, marts, 688 236 EUR; NVO projektu programma, aprīlis, 421 254 EUR; NVO kapacitātes stiprināšanas programma, aprīlis, 105 313 EUR; NVO administratīvās kapacitātes stiprināšana, marts, 491 963 LVL. (www.lsif.lv)

Pasaules veselības organizācija (PVO) ir noraizējusies par straujo HIV inficēto pieaugumu ASV un Brazīlijā starp ļaudīm, kas ir vecāki par 50 gadiem, un brīdina, ka minētā tendence var kļūt par pasaules mēroga problēmu. Neraugoties uz saslimušo vecumu, pamatveids, kā ticis nodots vīruss, ir seksuālais kontakts. 90. gados parādījās daudz dažādu preparātu, kas palielina potenci un padzīvojušiem cilvēkiem ļauj paildzināt aktīvu dzimumdzīvi. Tajā pašā laikā šie cilvēki, ņemot vērā savu vecumu, ievērojami retāk izmanto kontracepcijas līdzekļus, bet ārsti šādus cilvēkus retāk pārbauda, vai viņi nav inficējušies ar HIV, tādējādi daudz vēlāk tiek diagnosticēta slimība, norāda PVO. Pēc speciālistu vārdiem, galvenā problēma ir tā, ka pusmūža cilvēkiem parasti ir novājināta imunitāte, tāpēc AIDS simptomu attīstība notiek straujāk nekā gados jaunākiem pacientiem. Prognozē, ka ar AIDS slimo cilvēku, kuru vecums ir 65 un vairāk gadu, mūža garums varētu būt tikai četri gadi. (www.medportal.ru)  Ziņas plašāks izklāsts angļu valodā atrodams ENG mājaslapas daļā.

05-03-2009
Turpmāk, nosakot cilvēkam trūcīgā statusu, pašvaldības varēs izvērtēt cilvēka kredītsaistības un noteikt labvēlīgākus nosacījumus trūcīgā statusa piešķiršanai. Līdz šim cilvēku vai ģimeni nevarēja atzīt par trūcīgu, ja tiem bija parādsaistības. Netiks arī ņemti vērā uzkrātie līdzekļi, kas ir mazāki par valstī noteikto minimālo darba algu – 180 latiem. Pašvaldības turpmāk vērtēs tikai ģimenes locekļu ienākumus un materiālo stāvokli, papildus neizvērtējot atsevišķi dzīvojošu apgādnieku ienākumus. Pašvaldība trūcīgam cilvēkam vai ģimenei piešķir garantētā minimālā ienākuma pabalstu un dzīvokļa pabalstu. Pašvaldība var noteikt arī citus palīdzības veidus. Savukārt no šī gada 1. marta trūcīgiem cilvēkiem vairs nav atbrīvojuma no pacienta iemaksām, bet ir noteikts līdzmaksājums 50% apmērā. Ģimeni atzīst par trūcīgu, ja ienākumi uz katru ģimenes locekli pēdējo triju mēnešu laikā nepārsniedz 50% no spēkā esošās minimālās darba algas valstī. Tātad par trūcīgu atzīst, ja vienam cilvēkam ienākumi kopā sasniedz līdz 90 latiem mēnesī. (pēc LM)
Skaidrojošo rakstu par jaunajiem Ministru kabineta noteikumiem lasiet saitē http://www.nra.lv/zinas/18277-ja-gribes-pasvaldibas-vares-palidzet-trucigiem-kreditnemejiem.htm

Septiņās Latvijas pilsētās - Jelgavā, Siguldā, Aizkrauklē, Ogrē, Dobelē, Limbažos, Tukumā,- saslimstība ar gripu sasniegusi epidēmijas apmērus, liecina Sabiedrības veselības aģentūras apkopotie dati. Visaugstākā saslimstība ir bērniem vecuma grupās no pieciem līdz 14 gadiem un vecumā līdz četriem gadiem. Šajās vecuma grupās saslimstība jau vairākas nedēļas pārsniedz epidēmisko slieksni. Arī hospitalizēto pacientu vidū vairāk nekā 70% saslimušo ir bērni vecumā līdz 14 gadiem.

04-03-2009
Šobrīd cilvēkiem, kuriem ir bijis risks inficēties ar HIV, iesaka nodot analīzes ne ātrāk kā trīs mēnešus pēc iespējamā riska. Taču redakcijas raksta, kurš publicēts žurnāla „Sexually Transmitted Infections” februāra numurā, autori uzskata, ka šī rekomendācija ir novecojusi. Viņi norāda, ka jaunā testēšanas tehnoloģija ļauj iegūt precīzus testa rezultātus jau pēc mēneša kopš inficēšanās ar HIV. Pēc viņu domām, rekomendācija atlikt testēšanu uz 3 mēnešiem kavē primārās infekcijas diagnosticēšanu, bet tās laikā ir „vislielākais risks nodot tālāk vīrusu.” Lielākajā daļā pasaules valstu viena no svarīgākajām problēmām AIDS jomā ir tāda, ka nozīmīga daļa HIV pozitīvo nezina par savu statusu, jo viņi nav izgājuši testēšanu. Pastāv pierādījumi, ka vairākumā gadījumu vīruss ir iegūts no tiem cilvēkiem, kuri nav zinājuši, ka viņiem ir HIV. Lai cīnītos ar šo problēmu, ASV 2006. gadā pieņēma rekomendācijas standarta testēšanai neatkarīgi no iedzīvotāju grupas. 2007. gada beigās Eiropas eksperti organizēja speciālu tikšanos, kurā tika apspriestas nediagnosticētu HIV infekcijas gadījumu samazināšanas iespējas. Raksta autori piedāvā sasniegt šo mērķi, palielinot brīvprātīgo ekspress-testu uz HIV, kuru rezultātu var uzzināt pusstundas laikā, pieejamību. Viņi arī uzskata, ka visiem pacientiem no paaugstināta riska grupām aktīvi jāpiedāvā testēšanās uz HIV (pie tam pacientam ir iespēja arī atteikties no testa). Rakstā ir norādīts, ka dažreiz cilvēkiem neizdara pārbaudi, jo viņi var atrasties „loga periodā”, kad vēl nav izstrādājušās antivielas, kas dos analīzes rezultātu. Taču pēdējās paaudzes testi uz HIV antivielām var uzrādīt ticamu rezultātu jau pēc mēneša kopš pēdējā riska, tā kā ir iespējams saīsināt rekomendēto testēšanas laiku. Pirmo nedēļu laikā pēc inficēšanās ir vislielākais risks nodot vīrusu citam, jo cilvēkiem ar primāro HIV infekciju asinīs ir ļoti augsts vīrusu līmenis. Pēc kāda pētījuma datiem pusē gadījumu HIV tiek iegūts no cilvēkiem, kuriem ir primārā HIV infekcijas stadija. Raksta autori uzsver, ka tas nozīmē to, ka nepieciešams virzīt spēkus HIV diagnosticēšanai tieši agrīnā stadijā. Zinātnieki uzskata, ka pašreizējā testēšanas uz HIV stratēģija ir pārāk pasīva – tā pamatojas uz gaidīšanu, ka cilvēki ar augstu riska pakāpi paši vērsīsies pēc palīdzības šajā sakarā. Viņi domā, ka mūsdienu informācijas tehnoloģiju iespējas jāizmanto, lai aktīvi piesaistītu cilvēkus testēšanai. „Testēšana uz HIV ir visasākais instruments profilakses arsenālā,” – raksta autori. (www.poz.ru)

Francijas Veselības aizsardzības ministrija atzinusi par narkotikām augu maisījumu Spice, ko daudzos interneta veikalos pārdod kā „legālu” un „dabīgu” marihuānas analogu. Saskaņā ar ministrijas datiem, veicot šī maisījuma sastāva analīzi, tika atklāti sintētiski kanabinoīdi, kas darbojās pēc tāda paša principa kā marihuānas aktīvais komponents. Spice farmakoloģisko īpašību izpēte tika veikta pēc Francijas medicīniskās produkcijas sanitārās uzraudzības aģentūras (Afssaps) pieprasījuma. Aģentūra pauda bažas par nezināmās izcelsmes produkta straujās popularitātes pieaugumu franču jauniešu vidū. Kā norāda Veselības aizsardzības ministrija, izpētītajos Spice paraugos tiešām neesot atklāta marihuānas galvenā iedarbīgā sastāvdaļa – delta-9-tetrahidrokanabinols. Taču tajā pašā laikā maisījumā lielā koncentrācijā bija sintētiskie kanabinoīdi JWH-018, CP-47497 un virkne citu. Iedarbības ziņā šie savienojumi neatpaliek no delta-9-tetrahidrokanabinola, pat pārspēj to. Pēc Narkotiku un psihotropo vielu nacionālās komisijas norādes, šie Spice komponenti ir iekļauti narkotisko substanču sarakstā. Atgādināsim, ka pirms kāda laika Vācijā tika aizliegta Spice ražošana, uzglabāšana un izplatīšana. (www.medportal.ru)

Amerikāņu zinātnieki cilvēka imūndeficīta vīrusu (HIV) modificējuši tā, ka tas spēj vairoties pērtiķa organismā. To darīja, lai iegūtu dzīvnieku HIV infekcijas modeli jaunu vakcīnu un zāļu testēšanai, kas paredzētas šīs slimības ārstēšanai. Gēnu inženierijas vīrusam ir dots nosaukums 1 tipa pērtiķutropais HIV (simian-tropic HIV-1, stHIV-1). Tikai viena gēna nomainīšana ļauj pavairot HIV vīrusu makaku (lapunderu) organismā gandrīz tikpat aktīvi kā cilvēka organismā. Tomēr dzīvnieki nesaslimst, jo viņu imūnā sistēma nomāc vīrusa aktivitāti. Jauno vīrusa tipu radīja Rokfellera universitātes zinātnieki, lai varētu jaunās vakcīnas un preparātus izmēģināt uz dzīvniekiem, jo viņi nav pakļauti riskam inficēties ar cilvēku vīrusu. Turklāt šī vīrusa izstrādātāji atzīst, ka iegūtais modelis nav precīzs. Lai to pilnveidotu, plānots nomainīt vēl dažus DNS sākuma gēnus. (www.medportal.ru)

Pasaules veselības organizācija (PVO) sadarbībā ar vairākām organizācijām, kas nodarbojas ar AIDS problēmām, internetā izveidojusi mājaslapu www.malecircumcision.org, kas veltīta apgraizīšanas jautājumiem. Balstoties uz vairākiem apjomīgiem pētījumiem, ko Āfrikas valstīs veicis Nacionālais alerģisko un infekcijas slimību institūts, PVO apgraizīšanu ieteikusi kā HIV/AIDS profilakses metodi. Veicot šos pētījumus, secinājuši, ka apgraizīšana vīriešiem par 60% samazina risku inficēties ar HIV heteroseksuāla dzimumakta laikā. Tomēr pēc tam, kad daudzas attīstās valstis sāka ieviest apgraizīšanu, par šo metodi parādījās arvien vairāk nepatiesas informācijas. Tāpat krasi pieauga  bīstamu ķirurģisku iejaukšanos skaits, ko veikuši dažādi tautas dziednieki, kuri piedāvā lētas operācijas, izmantojot nesterilus instrumentus.  Šie fakti mudināja PVO izveidot internetresursu, kurā apkopoti zinātniski pētījumi, likumu akti un raksti, kas kliedē daudzus mītus par apgraizīšanu, piemēram, ka apgraizīšana 100% aizsargā no HIV un ka vīriešiem, kuriem veikta šī procedūra, nav vairs vajadzības izmantot prezervatīvus.

Jelgavā un rajonā strauji pieaudzis reģistrēto gripas slimnieku skaits, un tas jau divarpus reizes pārsniedzis pieļaujamo robežu, tādējādi no 4. marta Jelgavā tiek izsludināta gripas epidēmija. Pilsētas dome izsludināja rīkojumu par ierobežojošu pasākumu ieviešanu.
(Zemgales ziņas)

03-03-2009
Starptautiska mediķu grupa ir pielikusi punktu ilgstošiem pētījumiem, kas izrādījās neiepriecinoši, jo secināja, ka pret HIV vakcīnas izstrādes tempi ievērojami atpaliek no paša vīrusa mutāciju ātruma dabiskajā vidē. Pētnieki atklāja, ka HIV, cīnoties te ar vienu, te ar otru imūnās sistēmas gēnu, spēj ļoti ātri adaptēties, tādējādi apgrūtinot savu iznīcināšanu. HIV cilvēkus nogalina ar dažādu ātrumu: vidēji paiet 10 gadu, kamēr HIV pāriet AIDS stadijā, taču ir virkne gadījumu, kad tas notiek 12 mēnešos, vai arī 20 gados. „Slimības progresēšanas tempi ir tieši saistīti ar gēniem, kas kontrolē imūnās sistēmas molekulu rašanos. Galvenās molekulas, kas piedalās šajā cīņā, ir cilvēka leikocītu antigēni,” norāda pētnieki. Katra cilvēka organismā par leikocītu konkrētu antigēnu izstrādi atbild dažādi gēni, turklāt pat nelielas atšķirības gēnu komplektā ļauj infekcijai ļoti ātri pāriet AIDS vai arī šo brīdi attālināt par pāris desmitiem gadu. Pie šāda secinājuma nonāca Lielbritānijas, Austrālijas, Dienvidāfrikas, Japānas un Kanādas pētnieku grupa, balstoties uz gandrīz 2800 pacientu gēnu analīzi. Pētnieki atklāja, ka gēns B51 lielā mērā kontrolē mutācijas, kas spēj ievērojami neitralizēt HIV. Turklāt dažādu rasu pārstāvjiem šī gēna aktivitāte ir atšķirīga. Piemēram, Japānā pacientiem šī gēna aktivitāte ir augsta, kas aziātu rases pārstāvjus padara mazāk uzņēmīgus pret HIV. Sliktāk ir ar eiropiešu rasi – tikai 15 – 25 % fiksēta šī gēna aktivitāte. Turklāt, lai adaptētos ar konkrēto cilvēku, HIV vienmēr uzvedas savādāk. Kā atzina Oksfordas universitātes profesors Filips Golders, pētījuma dati norāda uz to, ka HIV piemīt ekstremālas spējas adaptēties. Pāris desmitgažu laikā tas ir vairākas reizes gandrīz pilnībā mainījies. (Pēc CyberSecurity.ru materiāliem)

Kaļiņingradas apgabala Infekciju slimnīcas HIV centrs neapstiprināja informāciju par 12 jaunu cilvēku inficēšanos ar HIV diskotēkas laikā nakts klubā „Vagonka” Kaļiņingradā. Informācija par to, „ka viena deju vakara laikā 12 jauni cilvēki inficējušies, iespējams, no kāda ļaunprātīga maniaka inficētas šļirces dūriena”, parādījās Kaļiņingradas interneta saitos. Tajā pašā dienā saitu administratori šo „jaunumu” izņēma. AIDS terorisms ir viens no populārākajiem „apmedicīnas” šausmu stāstiņiem. Pārbaude, ko veica Krievijas patērētāju tiesību uzraudzības reģionālā pārvalde, liecināja, ka pēdējā laikā nav pieaudzis to reģistrēto gadījumu skaits, kad jauni cilvēki vērsušies HIV centrā, lai noskaidrotu, vai nav inficējušies. Saskaņā ar šīs iestādes datiem, 2009. gada sākumā Kaļiņingradas apgabalā atklāti 60 jauni HIV inficēšanās gadījumi, bet kopējais HIV inficēto skaits šajā reģionā ir 3832 cilvēki. (www.medportal.ru)

03-03-2009
Lietuvā no Baltijas valstīm vismazākais HIV inficēto skaits. Lietuvā pērn diagnosticēti 95 jauni HIV inficēšanās gadījumi. Par vīrusa nēsātājiem kļuvuši 65 vīrieši un 30 sievietes. Salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem jaunatklāto HIV inficēšanās gadījumu skaits ir mazāks, jo 2007. gadā reģistrēti 106, 2006. gadā – 100, bet 2005. gadā – 120 inficēšanās ar HIV gadījumi, ziņo „Apvienība HIV.LV”.
Kopumā Lietuvā pašlaik ir 1401 HIV inficētais – 1183 vīrieši un 218 sievietes. Pēc mediķu sniegtajiem datiem, 44,2% no cilvēkiem, kuri pagājušajā gadā inficējušies ar HIV, bija intravenozo narkotiku lietotāji, 36,8% - ieguvuši HIV infekciju dzimumkontaktu ceļā, bet pārējo cilvēku inficēšanās ar HIV veids nav noskaidrots. Vidējais HIV inficēto vecums Lietuvā 2008. gadā bija 35 gadi. Pēc Lietuvas AIDS centra datiem pērn visvairāk HIV inficēto atklāts Viļņā, Klaipēdā, Alītā un Kauņā.
Visvairāk HIV inficēto dzīvo Klaipēdā, tai seko Viļņa. „Lai gan jaunatklāto HIV inficēšanās gadījumu vidū joprojām kā inficēšanās veids dominē intravenozo narkotiku lietošana, vērtējot piecu gadu garumā, pakāpeniski samazinās cilvēku skaits, kas šādi inficējas ar HIV, bet pieaug HIV inficēšanās gadījumu skaits neaizsargātās seksuālajās attiecībās, īpaši tas attiecas uz sievietēm,” norāda Lietuvas AIDS centra direktors Sauļus Čaplinskas.
Kopš 1988. gada līdz šim brīdim kopumā AIDS stadijā reģistrēto 206 HIV inficētie un pēdējo gadu laikā pieaudzis pacientu skaits, kam atklāts HIV un uzreiz diagnosticēta AIDS stadija. 2008. gadā tie bija 55 pacienti, 2007. gadā – 28, bet 2006. gadā – 27.
Lietuvā ir vismazākais reģistrēto HIV inficēto skaits no visām Baltijas valstīm. Vislielākais tas ir Igaunijā, kur pērn atklāts piecas reizes vairāk HIV inficēto nekā Lietuvā, bet Latvijā – četras reizes vairāk. Latvijā pērn reģistrēti 358 jauni HIV infekcijas gadījumi un kopumā pašlaik Latvijā ir 4360 HIV inficēto un AIDS pacientu.
 

02-03-2009
Ieslodzītais Viktors Andruks vērsies tiesā pret Olaines cietumu un SIA "Baltijas projektu birojs", prasot piedzīt 302000 latu atlīdzību par miesas bojājumiem, ko viņš esot guvis, soda izciešanas laikā veicot būvdarbus cietuma teritorijā, kā arī kompensēt viņam ārstēšanās izdevumus un samaksāt varbūtējo neiegūto peļņu. Prasības pieteikumā Andruks norādījis, ka miesas bojājumi radušies, viņam būvdarbu laikā nokrītot no vairāku metru augstuma. Viņš iepriekš esot brīdinājis atbildētājus par esošo mugurkaula traumu, taču 2005. gada vasarā cietuma administrācija norīkojusi viņu veikt celtniecības darbus cietuma teritorijā, kurus koordinējis "Baltijas projektu birojs". Tiesai iesniegtajos paskaidrojumos cietuma administrācija norādījusi, ka prasītājs ieslodzījuma vietā atrodas no 2005. gada 21. februāra, pirms iestāšanās cietumā viņam veikta medicīniskā apskate, veselības stāvoklis atzīts par apmierinošu, lai gan konstatēta kāda hroniska kaite. Andruks arī regulāri vērsies cietuma medicīnas daļā ar dažādām sūdzībām, bet no ārstēšanās Latvijas Centrālcietuma slimnīcā vienmēr kategoriski atteicies, pats pēc saviem ieskatiem ārstējies dažādos veselības centros, bez nosūtījumiem uz konkrētām fizioprocedūrām. Tāpat cietuma administrācija norādījusi, ka prasītāja izklāstītie fakti uzskatāmi par nepatiesiem, jo viņam nav specialitātes un ar "Baltijas projektu biroju" nav ticis noslēgts darba līgums. Atbilstoši Latvijas Sodu izpildes kodeksam Andruks ticis nodarbināts cietuma un teritorijas labiekārtošanas darbos, tostarp celtniecības objektā būvgružu novākšanā un palīgdarbos, bez samaksas un ne vairāk kā divas stundas dienā.  (pēc LETA ziņas)