Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 

___ Aktualitātes 2009. gada aprīlī_______


30-04-2009
Neatkarīgā Rīta Avīze: AIDS pacienti bez zālēm. Ierobežota finansējuma apstākļos Latvija drīzumā varētu pārtraukt AIDS pacientu ārstēšanu vai to nodrošināt par maksu.
Vairākiem pacientiem jau pašlaik ir atteikts sākt antiretrovirālo terapiju, kas ir galvenais ārstēšanas paņēmiens AIDS slimniekiem. Pašlaik terapiju saņem 334 pacienti, bet pēc medicīniskajām indikācijām un no ārstu ētikas viedokļa ārstēšana būtu jāuzsāk vēl vismaz 366 AIDS pacientiem, teikts Neatkarīgās rīcībā esošajā Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) vēstulē.
Pasaules veselības organizācijas (PVO) eksperti, izvērtējot Latvijas HIV/AIDS pacientu ārstēšanu, savās rekomendācijās stingri raksta – Latvijai jāpanāk, ka "ārstēšana ir nodrošināta visiem, kuriem tā nepieciešama", taču AIDS pacients Andris (vārds mainīts), par kuru Neatkarīgā rakstīja, turpina cīnīties par zālēm. Veselības inspekcija (VI) atteikusies uzsākt lietvedību par atteikumu nozīmēt terapiju. Galvenais arguments, kāpēc tiek atteikta ārstēšana, ir nepietiekamais finansējums, kura dēļ Latvijas Infektoloģijas centrs antiretrovirālo terapiju nodrošināt nevar, lai gan Andris ir viens no tiem vismaz 400 pacientiem, kuru veselības stāvoklis ir kritisks. VI savu viedokli nekomentē, atsaucoties uz personu datu aizsardzību.
Neatkarīgā rakstīja, ka rīdzinieks Andris saņēmis atbildi no slimnīcas, ka viņš ir "rindas kārtībā", jo valsts neesot piešķīrusi naudu ārstēšanai. Lai gan asins analīzes parādīja, ka vīrieša imūnsistēma vairs nespēj cīnīties ar HIV vīrusu un slimība jau nonākusi AIDS pakāpē, ārstēšana netika uzsākta. Andris vērsās VI ar lūgumu izvērtēt atteikumu, taču pēc vairāk nekā mēneša saņēmis nākamo atteikumu – šoreiz no VI. Inspekcija raksta, ka vīrieša medicīniskās aprūpes pārkāpumi netika konstatēti, veikti visi nepieciešamie izmeklējumi diagnozes noteikšanai, pacienta medicīniskā dokumentācija vērtēta ārstu konsīlijos u. tml., taču ārstēšanu nevar uzsākt, jo nav naudas. Visinteresantākais ir VI atzinums, ka pacienta ārstēšanas taktika tiek plānota, pamatojoties ne tikai uz konkrētām indikācijām, kad jāuzsāk ārstēšana – un tādas šim pacientam ir –, bet arī uz ārstniecības iestādes finansiālajām iespējām (!) – un tādu slimnīcai nav, jo valstī ir ekonomiskā krīze. Vai tas nav pamats atteikt arī citiem slimniekiem un citās slimnīcās, jo valstī nav naudas?
Kamēr Andris cīnās par savām zālēm, Latvijā bija ieradušies PVO eksperti, lai izstrādātu rekomendācijas HIV/AIDS jomā. Oficiālais ziņojums sasniegs Latviju maija beigās, taču eksperti vairākus secinājumus jau publiskojuši. Viena no rekomendācijām ir paaugstināt pieejamību ārstēšanai visiem, kam tā nepieciešama, tajā pašā laikā izvērtējot medikamentu cenas un to kombinācijas, kādas tiek nozīmētas pacientiem, lai pēc iespējas padarītu šo sistēmu efektīvāku.
Eksperti norāda, ka viena no lielākajām Latvijas problēmām ir zāļu monopoli, kas nosaka cenu. "Latvijas situācija nav izdevīga no tāda viedokļa, ka tā nav tik bagāta valsts, lai atbilstu Rietumeiropas cenām, bet nav tik nabadzīga, lai cenas būtu tik zemas kā Āfrikai," norāda eksperti, kuri uzsver: valstij jādara viss, lai panāktu pēc iespējas izdevīgākas cenas, piemēram, iepērkot no ražotājiem. Tas ir viens no ieteikumiem, lai samazinātu medikamentu izmaksas. Vislētākā no izmantojamajām kombinācijām, ko piemēro pacientiem Latvijā, izmaksā 309 latus mēnesī, bet visdārgākā 2472 latus mēnesī. Ārstēšana ar jaunākās paaudzes medikamentiem mēnesī izmaksā 1496 latus. Vidējais terapijas izmaksu rādītājs uz vienu pacientu ir 638 lati mēnesī. PVO eksperti norāda, ka atsevišķām zālēm Latvijā ir augstākā cena visā Eiropas Savienībā.
LIC direktore Baiba Rozentāle norāda, ka HIV/AIDS diagnostikai un ārstēšanai šogad līdzekļi samazināti par 20 procentiem, tāpēc LIC ārstu konsīlijs jau ir pārskatījis un koriģējis katra pacienta individuālās ārstēšanas shēmas, nozīmējot lētākās. Pastāv iespēja, ka gada otrajā pusē finansējums tiks samazināts vēl par 40 procentiem. "Izteikt prognozes par ārstējamo pacientu skaitu, esot šādam finansējuma samazinājumam, nav iespējams," vēstulē norāda B. Rozentāle. Jau šobrīd no ārstu viedokļa un pacientu situācijas ārstēšanu vajadzētu sākt vismaz 366 cilvēkiem.
Pašlaik tiek izskatīta iespēja, ka HIV/AIDS medikamentus, kurus pašlaik cilvēki saņem tieši slimnīcā, varētu iekļaut kompensējamo zāļu sarakstā, nosakot zāļu iegādes kompensācijas apmēru atbilstoši valsts budžeta iespējām. Apvienības HIV.LV valdes priekšsēdētājs Aleksandrs Molokovskis uzskata, ka principā tas ir solis uz maksas medikamentiem un maksas ārstēšanu AIDS pacientiem. Tā kā šie medikamenti ir ļoti dārgi, ja kompensācijas apjoms nebūs 100 procentu, tad terapiju varēs turpināt retais. "Vienā vārdā – tā ir traģēdija," saka A. Molokovskis, "ja līdzekļus samazinās vēl par 40 procentiem, tad ārstēšana būs jāatsaka arī daudziem desmitiem cilvēku, kuri saņem to tagad. Kā to izvērtēs? Terapijas pārtraukšana, īpaši, ja to lieto gadiem, ļoti ātri var novest imunitāti katastrofālā stāvoklī." Pacienti baidās, ka Latvijā varētu tikt ieviests princips – labāk neefektīva ārstēšana nekā nekāda. Pēc apvienības rīcībā esošām ziņām, ārstēšana jau ir pārtraukta cietumos, kā arī nenotiek ieslodzīto testēšana uz HIV.
Raksts atrodams saitē http://www.nra.lv/zinas/21686-aids-pacienti-bez-zalem.htm

29-04-2009
Veselības nozares administratīvā aparāta optimizēšana, slimnīcu skaita samazināšana, ģimenes ārstu finansēšanas modeļa maiņa, neatliekamās palīdzības centralizācija, pacientu maksātspēja – šo un vēl citu, nesaraujami saistīto jautājumu loks būs tematika debatēs par veselības aprūpes nozari šīvakara raidījumā „Kas notiek Latvijā?” Raidījumā piedalīsies biedrības "Apvienība HIV.LV" valdes priekšsēdētājs A. Molokovskis un Latvijas Astmas un alerģijas biedrības priekšsēdētāja Rita Paeglīte. Raidījuma mājaslapa http://www.knl.lv/galvena/
Raidījuma ierakstu varat noskatīties saitē http://www.knl.lv/video/bloks/382/


26-04-2009
Preses paziņojums
Apvienība HIV.LV Starptautiskajam Valūtas fondam pauž satraukumu par HIV/AIDS pacientu stāvokli Latvijā

Apvienība HIV.LV paziņojumā vērš starptautiskās sabiedrības uzmanību Latvijā notiekošajiem procesiem, kas saistīti ar valdības plāniem dramatiski samazināt finansējumu, lai izpildītu Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) prasības. Paziņojums izplatīts šajās dienās notiekošajā SVF un Pasaules Bankas pavasara sesijā Vašingtonā, ASV. Apvienībā HIV.LV pārstāvētās organizācijas aicina SVF direktoru Dominiku Štrausu – Kānu ievērot viņa pērn decembrī doto apņemšanos „aizsargāt Latvijas veselības un sociālos izdevumus”, kas ir daļa no SVF aizdevuma plāna.
Latvijā dzīvo vairāk kā 4000 cilvēku, kuriem ir HIV, no tiem gandrīz 500 dzīvo ar AIDS. No 2959 pacientiem, kuri ir Latvijas Infektoloģijas centra uzskaitē ārstēšanu (antiretrovirālo terapiju) saņem tikai 334 ar HIV inficētie, kaut pēc ārstu atzinuma HIV infekcijas ārstēšana nepieciešama vismaz 600 pacientiem. Ņemot vērā valdības deklarēto un strikto finansējuma samazināšanas politiku arī veselības aprūpes jomā, tas būtiski ietekmē pacientu, tostarp, HIV/AIDS pacientu situāciju un pieeju medicīniskai aprūpei.
Apvienība SVF vadībai atgādina iepriekš izteikto apņemšanos aizsargāt veselības un sociālo budžetu no turpmākas drastiskas līdzekļu samazināšanas, neņemot vērā pacientu situāciju Latvijā, un aicina SVF, izvērtējot Latvijas valdības paveikto, lai saņemtu starptautisko aizdevumu, pārliecināties, kādas reformas valdība paredz veselības un sociālajā aprūpē un vai tās nav bīstamas iedzīvotāju veselībai un pat dzīvībai.
Papildu informācija:
Aleksandrs Molokovskis
Apvienības HIV.LV valdes priekšsēdētājs
molokovskis@gmail.com
Tālrunis:                      26062077          

26-04-2009
Dziedātāja Nadja Benaisa (Nadja Benaissa) no popgrupas No Angels, kuru arestēja uz aizdomu pamata par savu seksuālo partneru inficēšanu ar HIV, līdz tiesai ir atbrīvota no apcietinājuma. Kā ziņoja prokuratūras pārstāvis, dziedātājai pēc desmit izmeklēšanas izolatorā pavadītām dienām „tika mainīts drošības līdzeklis no apcietinājuma uz atrašanos brīvībā, ievērojot zināmus noteikumus”. Nadje Benaisu apcietināja 11. aprīlī pirms viņas uzstāšanās diskotēkā Frankfurtē pie Mainas. Darmštates prokuratūra HIV pozitīvo dziedātāju apsūdzēja par to, ka laikā no 2004. gada līdz 2006. gadam viņai ir bijuši „dzimumakti bez izsargāšanās vismaz ar trim partneriem, kurus dziedātāja nebija brīdinājusi, ka viņa ir HIV inficēta”. Vēlāk atklājās, ka vienam no šiem vīriešiem bija pozitīvs HIV testa rezultāts. Jaunums par pazīstamās dziedātājas HIV statusu, kā arī arestu vācu sabiedrībā izraisīja neviennozīmīgu reakciju. Saskaņā ar aģentūras ddp interaktīvās aptaujas rezultātiem (izvaicāja aptuveni 4, 1 tūkstoti cilvēku), 54 % respondentu uzskata, ka tādu smagu saslimšanu gadījumos kā HIV infekcija sabiedrībai ir tiesības uz pilnīgu informāciju, savukārt 46 % ir pārliecināta, ka tiesības uz privātas dabas informācijas neaizskaramību ir jāsaglabā jebkuros apstākļos. Berlīnes organizācijas Aids-Hilfe vadītājs Kaijs Uve Merkenihs (Kai Uwe Merkenich) pret Nadju Benaisu vērsto apsūdzību nosaucis par „juridisku skandālu”. Viņaprāt, publiskotā informācija par to, ka dziedātāja ir inficējusies ar HIV, un viņas dzimumdzīves detaļas „pārkāpj viņas cilvēktiesības, kā arī nodara kaitējumu viņas nepilngadīgajam bērnam”. Nadja Benaisa viena audzina deviņgadīgu meitu. Tomēr, no otras puses, Merkenihs norāda, ka pēc minētā gadījuma par 20 % ir pieaudzis to zvanītāju skaits, kas telefoniski vērsušies viņa organizācijā, lai noskaidrotu HIV nodošanas ceļus un iespējas no šīs infekcijas izvairīties. Merkenihs atzina, ka pēdējos gados sabiedrības interese par AIDS problēmām bija atslābusi. „Tāpēc, lai arī cik ciniski izskanētu šis paziņojums, gadījums ar jauniešu popkultūras elku nospēlēja pozitīvu lomu izglītošanas jomā,” norāda Merkenihs. Viņš uzskata, ka reizi 4 – 5 gados vajadzētu veikt aktīvu HIV profilakses kampaņu, tajā skaitā vēstot par jaunākajiem sasniegumiem medicīniskajos pētījumos. (pēc www.aids.ru)

24-04-2009
Latvijas infektoloģijas centra direktores B. Rozentāles vēstule "Par HIV/AIDS pacientu veselības aprūpi ierobežota finansējuma apstākļos" šeit>>>

23-04-2009
Veselības ministrs Ivars Eglītis pēc vairāk nekā pusotras stundas ilgas sarunas ar Valsts prezidentu Valdi Zatleru uzsvēra, ka ir gatavs piektdien, 24. aprīlī, sniegt valdības ārkārtas sēdē ziņojumu par gaidāmajām reformām veselības aprūpē. Vienlaikus Eglītis žurnālistiem nesniedza skaidru atbildi, par cik procentiem viņš ir gatavs samazināt savas pārvaldītās nozares tēriņus. Eglītis uzsvēra, ka tas esot mīts, ka veselības nozares administrācijai esot pārāk uzpūsts finansējums. Jau nākamajā otrdienā, 28. aprīlī, valdības sēdē tiks skatīta veselības nozares pārvaldes reforma. "Pārvalde tiks cirpta nopietni," solīja Eglītis. No administrācijas tikšot atbrīvoti aptuveni 300 cilvēki, kas gadā laikā došot piecu miljonu latu ietaupījumu. Arī veselības sistēmu skaršot nopietnas reformas. Tiks mainīta finansējuma metodika ģimenes ārstiem, lai, pēc Eglīša teiktā, mudinātu viņus strādāt intensīvāk. Savukārt visnopietnākās reformas esot gaidāmas slimnīcu sektorā, tikšot samazināts slimnīcu skaits un arī gultu skaits. Kopumā slimnīcas gultu skaitu plānots samazināt par 3000, sākotnēji samazinot 1500 gultas vietu. Tā arī nesniedzot konkrētu atbildi par procentuāli kopējiem tēriņiem, ko ministrs ir gatavs samazināt savā nozarē, Eglītis uzsvēra, ka ir gatavs runāt par atalgojuma samazināšanas līmeni medicīnā strādājošiem, bet no sākuma būtiski ir izstrādāt mehānismu, lai veselības pakalpojumi būtu pieejami mazāk nodrošinātajiem iedzīvotājiem. Atbildot uz jautājumu, ko ministrs darīs gadījumā, ja viņam nāksies samazināt izdevumus par 40%, Eglītis sacīja, ka "ne tikai es to nevaru realizēt, to nevar realizēt neviens". Kā ziņots, Valsts prezidents 24. aprīlī ir sasaucis valdības ārkārtas sēdi, kurā viens no dienaskārtības jautājumiem ir arī veselības ministra ziņojums par strukturālajām reformām nozarē. (pēc LETA ziņas)

GlaxoSmithKline (GSK) un Pfizer ir paziņojušas par inovatīvu lēmumu – vienošanos izveidot jaunu kompāniju, kuras galvenais mērķis būs HIV medikamentu izpēte, attīstība un noieta veicināšana. Viens no svarīgākajiem kompānijas uzdevumiem būs tādu medikamentu radīšana, kas veicina pacientu līdzestību un mazina vīrusa rezistenci. Jaunā uzņēmuma ieguldījums šajā nozarē, salīdzinājumā ar abu kompāniju atsevišķo darbību, būs daudz ilgtspējīgāks un apjomīgāks.
GSK prezidents Andrew Witty: „Šis notikums ir būtisks fokusēts pavērsiena punkts mūsu centienos efektīvāk nodrošināt medikamentus HIV/AIDS pacientiem. Šī jaunā specializētā uzņēmuma kodolu veidos plašs produktu klāsts un jaunās molekulas dažādās izpētes stadijās, ko būs labāk iespējams pārraudzīt ar stingras finansu pārvaldes un fokusēta pētniecības darba palīdzību. HIV aizvien ir uzskatāms par globālu draudu, kam raksturīga pieaugoša izplatība un vīrusu rezistence. Jaunā uzņēmuma pozicionējums būs daudz atbilstošāks tam, lai atrisinātu šos izaicinājumus un uzlabotu pieejamību medikamentiem.”
Pfizer prezidents Jeff Kindler: „Apvienojot Pfizer un GSK potenciālu un līdzšinējos sasniegumus HIV jomā, mēs esam izveidojuši jaunu vadošu HIV nozares uzņēmumu, tādējādi nelokāmi apliecinot mūsu konsekventos centienus uzlabot šīs slimības ārstēšanas iespējas. Jaunā uzņēmuma spēks ir abu kompāniju līdz šim radītie HIV medikamenti, Pfizer iestrādes jauno molekulu izstrādē un GSK globālais distribūcijas tīkls. Pateicoties tam, jaunā kompānija ir labāk pozicionēta, lai spētu ātrāk un efektīvāk nodrošināt pacientus ar jauniem un pilnveidotiem medikamentiem.”
Jaunā kompānija būs vadošā HIV nozarē jaunu molekulu attīstības potenciāla ziņā – tās rīcībā būs 6 inovatīvi mērķterapijas medikamenti, no tiem 4 jau otrajā klīniskās izpētes fāzē. Pavisam kopā specializētās kompānijas rīcībā nonāks 17 molekulas, ko izlemts attīstīt par fiksētu devu kombinācijām kā principiāli jaunus HIV medikamentus. Lai šo mērķi īstenotu, jaunā kompānija tieši sadarbosies ar GSK un Pfizer medikamentu zinātniskās izpētes un attīstības dienestiem. Jaunā kompānija arī investēs HIV medikamentu izstrādes un izpētes agrīnajās fāzēs, koordinējot šo darbu GSK un Pfizer noslēgtā Izpētes Alianses Nolīguma ietvaros. Šī vienošanās paredz, ka GSK un Pfizer turpinās HIV medikamentu izpēti un attīstību, savukārt jaunā kompānija nodrošinās šo procesu ar nepieciešamajām investīcijām un iegūs ekskluzīvas tiesības pirmā pretendēt uz HIV nozares medikamentiem, ko radījusi viena vai otra kompānija.  Jaunā kompānija palielinās arī izpētes darba kapacitāti attiecībā uz HIV skartu bērnu terapijai paredzētu molekulu un medikamentu attīstību un pārņems GSK un Pfizer sociālās atbildības programmu (GSK – Positive Action, Pfizer – ConnectHIV utt.) tālāku īstenojumu.
Papildu informācija ārstiem, pacientiem u.c. ieinteresētajām pusēm atrodama arī speciāli izveidotajā tīmekļa vietnē
www.hivfutures.com

20-04-2009
Videomaterialu (LETA) "Narkomānu skaits pieaug, no atkarības ārstējas mazāk" skatieties saitē
http://www.nra.lv/video/995-narkomanu-skaits-pieaug-no-atkaribas-arstejas-mazak.htm

Pateicoties milzīgam un nenovērtējamam starptautisko nevalstisko HIV/AIDS organizāciju PLUS Coalition Internationale SIDA, European AIDS Treatment Group, AIDES un citu atbalstam, Latvijas nevalstisko organizāciju Biedrības Apvienība HIV.LV un Biedrības AGIHAS pārstāvis varēs apmeklēt Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) Ģenerālo Asambleju Vašingtonā (ASV) no 25. – 26. aprīlim, lai kā HIV/AIDS kustības aktīvists Latvijā un kā profesionāls žurnālists varētu iepazīstināt no Latvijas Republikas parasto pacientu redzes viedokļa, kā SVF, tā plašāku starptautisko sabiedrību ar situāciju Latvijas veselības aizsardzībā kopumā un vēl atsevišķi arī HIV infekcijas ārstēšanā un profilaksē. Šajā nedēļā Latvijas premjerministrs, Finanšu un Veselības ministri satrieca valsts iedzīvotāju iztēli ar savām prognozēm par valsts budžeta un veselības aizsardzības budžeta samazināšanu. Pēc visticamākā scenārija (Finanšu ministra teiktais), valsts budžets jāsamazina par 40%, veselības aizsardzības budžetam paredzams samazinājums (pēc Veselības ministra teiktā), par 120 miljoniem latu, kas praktiski nozīmē slēgt pusi slimnīcu, pilnīgi pārtraukt vairākas un jūtami samazināt pārpalikušās kompensējamo medikamentu nodrošināšanas programmas, kārtējo reizi palielināt pacientu nodevas, tai skaitā līdz 42 latiem par vienu gultasdienu stacionārā, nemaz jau nerunājot par iemaksām par medicīniskajām manipulācijām un izmeklējumiem. Iepriekšējā pacienta iemaksu palielināšana, kas stājās spēkā no šī gada 1. marta, jau ir devusi ļoti negatīvus rezultātus veselības aprūpē: cilvēki izvairās no stacionāriem, kā rezultātā slimnīcas cieš no naudas trūkuma savām ikdienas vajadzībām; strauji pieaudzis to pacientu skaits, kuri nesamaksā par saņemto servisu un slimnīcas ir kļuvušas par parādu piedzinēju firmu klientiem; ātrā palīdzība aizvien biežāk izbrauc uz stipri ielaistiem līdz galējai stadijai saslimšanas gadījumiem, jo naudas trūkuma dēļ pacienti līdz pēdējam atliek ārstēšanos. Veselības ministrs paziņoja, ka tālākā notikumu attīstība pēc šāda scenārija nozīmē faktisku atteikšanos no apmaksātas valsts medicīnas un tās nodošanu privātās rokās. Pie tam HIV/AIDS atsevišķi netiek pieminēts, taču mūsu pēdējā pusgada „vēsturiskā pieredze” nedod nekādu pamatu optimismam, bet gluži otrādi – izraisa lielas bažas. Brauciens uz Vašingtonu – tā ir daļa no mūsu cīņas! Ne tikai par cilvēku, kas dzīvo ar HIV/AIDS interesēm, bet par visu pacientu, visu valsts iedzīvotāju interesēm! Mūsu ministri it visā atsaucas uz Starptautisko Valūtas fondu! Taču neviens no mums pieejamiem SVF un Pasaules Bankas dokumentiem un arī no dokumentiem ar tā saukto „ierobežotas pieejamības informāciju” nepieprasa cilvēku un pacientu stāvokļa pasliktināšanos. Tie pieprasa strukturālas reformas, samazināt nevajadzīgu valsts struktūru un starpnieku starp valsti un cilvēku skaitu, krasi samazināt valsts administratīvos un birokrātiskos izdevumus, izlīdzināt algas starp pārvaldes un sabiedriskajiem sektoriem, izskaust koruptīvus darījumus. Jebkuram valsts aparātam jebkurā valstī visvieglāk ir pārlikt krīzes grūtības uz vienkāršo cilvēku pleciem. Mēs nedrīkstam to pieļaut!

18-04-2009
Pacienti un ārsti aicina nesamazināt veselības budžetu. 17. aprīlī, tiekoties Latvijas Ārstu biedrībā, 42 pacientu, ārstu un veselības aprūpes darbinieku nevalstiskās organizāciju pārstāvji parakstīja aicinājumu valsts augstākajām amatpersonām vairs nesamazināt veselības aprūpes finansējumu Latvijā un savā vēstulē Valsts prezidentam aicina Valdi Zatleru steidzami sasaukt Tautas forumu par situāciju veselības aprūpes sistēmā. „Jūs esat izteicis būtisku priekšlikumu - veidot Tautas forumu, lai apspriestu sabiedrībai svarīgus jautājumus. Aicinām Jūs pēc iespējas ātrāk sasaukt Tautas forumu, lai apspriestu katram Latvijas iedzīvotājam būtisko jautājumu - kā nodrošināt kvalitatīvu veselības aprūpi Latvijā. Mēs - nevalstiskās organizācijas - esam gatavas iesaistīties šī foruma rīkošanā, izveidojot īpašu Rīcības komiteju”, teikts vēstulē V. Zalteram. Nevalstisko organizāciju pārstāvji nolēma izveidot Latvijas Veselības sadarbības tīklu, lai aktīvi iesaistītos diskusijās par optimālākajiem risinājumiem veselības aprūpē ekonomiskās krīzes situācijā. Latvijas Veselības tīkla uzdevums ir nodrošināt informācijas apmaiņu starp veselības darbinieku un pacientu organizācijām, mudināt Valsts prezidentu sasaukt Tautas forumu un iesaistīties tā rīkošanā, kā arī izstrādāt priekšlikumus Veselības ministrijai veselības aprūpes sistēmas optimizēšanai. Nevalstisko organizāciju pārstāvi aicina arī citas nevalstiskās organizācijas atbalstīt šīs iniciatīvas un iesaistīties Latvijas Veselības sadarbības tīklā. Valdības izteiktais aicinājums ir samazināt valsts veselības aprūpes budžetu par 20% (87 milj. latu), 30% (128 milj. latu) vai 40% (168 milj. latu). Tas nozīmē, ka, samazinot pat par 20%, visi ambulatorie pakalpojumi un izmeklējumi būs par maksu, ievērojami samazinot veselības aprūpes kvalitāti un pieejamību tai. Samazinot budžetu par 30%, par maksu būs arī lielākā daļa slimnīcu pakalpojumu, bet par 40% par maksu būs arī visa stacionārā aprūpe, valstij apmaksājot tikai kompensējamos medikamentus, neatliekamo medicīnisko palīdzību līdz slimnīcai, bērnu un grūtnieču veselības aprūpi. Šis variants nozīmē, ka valsts pēc būtības pilnībā pāriet uz maksas medicīnu. Veiktie aprēķini liecina, ka iecere par 87 miljoniem latu samazināt veselības aprūpes finansējumu nozīmētu, ka maksa par vizīti pie speciālista pieaugs no 5 līdz 30 latiem, izmeklējums, piemēram, centrālā osteodensitometrija (DXA) no 2 līdz 20 latiem, bet viena diena stacionārā 12 latu vietā izmaksās 42 - 50 latus. Ikviens no šiem priekšlikumiem negatīvi ietekmēs katru Latvijas iedzīvotāju un skars katru ģimeni. Kā tikšanās laikā atzina Latvijas Ģimenes ārstu asociācija prezidente Sarmīte Veide: „Valdība nav izvērtējusi valsts prioritātes, nav pārliecinājusies, kur var taupīt. Veselības aprūpei ir jābūt vienai no prioritātēm, un cilvēka veselība ir valsts kapitāls. Ja nebūs veselības, nebūs būtībā arī valsts, jo valsts ir cilvēki.” Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija prezidente Līga Kozlovska norādīja: „Es zinu, ka ir slikti izglītībai, ka ir slikti policijai, bet, ja būs slimi skolotāji un policisti, tad arī šajās jomās neviens vairs nestrādās.” „Ņemot vērā valsts ekonomisko situāciju, pieaugošo bezdarbu un ienākumu samazināšanos, paredzam, ka palielināsies to iedzīvotāju skaits, kuri nevarēs atļauties ārsta apmeklējumu un medikamentu iegādi, nespējot par tiem samaksāt. Tas nozīmē, ka pieaugs ielaisto slimību, invaliditātes, pat nāves gadījumu skaits un samazināsies darbaspējīgo iedzīvotāju skaits, padziļinot vēl vairāk valsts ekonomisko lejupslīdi”, teikts vēstulē valsts augstākajām amatpersonām.

Labklājības ministrija (LM) plāno taupīt līdzekļus, daļu LM un tās pakļautības iestāžu funkciju deleģējot nevalstisko organizāciju (NVO) sektoram. Par to ministrijā ar NVO ir runāts jau vairākkārt. Plānots, ka 2010. gada otrajā pusē varētu tikt likvidēts Tehnisko palīglīdzekļu centrs, tehnisko palīglīdzekļu iepirkumu un izsniegšanas jautājumu risināšanu nododot NVO. Tāpat šā gada 1. jūlijā, likvidējot Sociālo pakalpojumu pārvaldi, daļu tās funkciju plānots nodot NVO, bet ar 2010. gada otro pusi plānots centralizēt valsts sociālās aprūpes centru administrēšanu reģionos, taču par to vēl sarunas tiks turpinātas. Labklājības nozarē visam piemērot 40% samazinājumu nav iespējams, jo, piemēram, Valsts darba inspekcijai jau 20% līdzekļu samazinājums ir kritiskā robeža. 40% samazinājuma gadījumā šī iestāde būtu jāslēdz, jo tā vairs nebūtu spējīga pildīt savas būtiskākās funkcijas, piemēram, pārbaudes uzņēmumos. Tāpat Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijai pie 40% samazinājuma būtu jāievieš vairāki maksas pakalpojumi. Izstrādājot taupības scenārijus, LM ir pievērsusi arī uzmanību tam, lai pēc iespējas mazāk tiktu skarti pakalpojumi, tas ir, lai mazāk ciestu klienti. Šajā saistībā ir būtiski saglabāt Nodarbinātības valsts aģentūras un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras reģionālo pārklājumu, jo šībrīža situācijā šo iestāžu pakalpojumiem jābūt pēc iespējas pieejamiem visiem klientiem. LM arī rosina sakārtot sociālās apdrošināšanas sistēmu, piemaksas pie vecuma pensijas un invaliditātes pensijas, kā arī atsevišķus pabalstus iekļaujot valsts budžetā, jo sociālo iemaksu likme visu nosegt nevar. (pēc LETA ziņas)

17-04-2009
Naudu veselībai skaldīs nost lieliem gabaliem. Lai arī galīgais lēmums saistībā ar šā gada budžeta grozījumiem vēl nav pieņemts, plāni par iespējamo finansējuma samazinājumu veselības aprūpē arvien pieaug, turklāt būtiski – pa vairākiem desmitiem miljonu latu. Tas savukārt nozīmēs neizbēgamu valsts apmaksātās veselības aprūpes daļas samazināšanos. Prognozes par samazinājumu veselības nozarei augušas vairākkārt. Vēl Valda Dombrovska vadītās valdības veidošanas laikā tika panākta vienošanās par 20 miljonu latu samazinājumu. Šobrīd runa ir jau par 86 miljoniem, un ministrijai līdz piektdienai, tāpat kā pārējām ministrijām, jāsagatavo savs redzējums, kur naudu iespējams nogriezt. Drūmāko scenāriju – 40% samazinājumu, kas nozīmētu vairāk nekā 120 miljonu latu ietaupījumu – veselības ministrs Ivars Eglītis pat nepieļauj. "Es pat murgainākajā sapnī nevaru iedomāties, kā to varētu šajā nozarē realizēt..." Neraugoties uz iespējamiem protestiem, jau tagad ir skaidrs, ka pacientiem būs jācieš, jo vairāku ārstniecības programmu samazināšana vai pilnīga izslēgšana no valsts apmaksāto pakalpojumu groza būs neizbēgama, tāpat kā, iespējams, zāļu kompensācijas samazināšana. Jo, kā vakar Nacionālās trīspusējās padomes sēdē norādījis premjers, – valsts kompensējamo medikamentu apjoms no kopējā veselības aprūpes budžeta ir lielāks nekā citās Eiropas valstīs. Ministrijā gan pagaidām neatklāj, tieši kurus pakalpojumus samazinājums varētu skart... Pilns raksts atrodams saitē http://www.nra.lv/zinas/20673-naudu-veselibai-skaldis-nost-lieliem-gabaliem.htm

15-04-2009
(Inga Paparde,
www.nra.lv) "52 gadus vecais Kanādas iedzīvotājs Džonsons Aziga ir pirmais cilvēks valstī, ko tiesa atzinusi par vainīgu pirmās pakāpes slepkavībā par apzinātu HIV infekcijas izplatīšanu. Hamiltonas zvērināto tiesa pēc 25 stundu ilgām debatēm paziņojusi, ka atzīst Džonsonu Azigu par vainīgu divu sieviešu, ar kurām viņš bija stājies seksuālās attiecībās, nebrīdinot par savu saslimšanu, nāvē, raksta The Vancouver Sun. 52 gadus vecais vīrietis, kas ir Ugandas imigrants, ir atzīsts par vainīgu sieviešu piespiešanā stāties ar viņu dzimumattiecībās, piedraudot izrēķināties. Spriedums tiks pasludināts šāgada 7. maijā. No krimināllietas materiāliem izriet, ka Aziga zināja par savu diagnozi kopš 1996. gada, un, saskaņā ar likumu, viņam vajadzēja brīdināt seksuālos partnerus par savu saslimšanu, taču viņš to nedarīja. Rezultātā notiesātais laika periodā no 1996. līdz 2003. gadam inficēja ar HIV vismaz septiņas sievietes, divas no kurām vēlāk nomira no AIDS izraisītām onkoloģiskām saslimšanām. Noskaidrots, ka kopumā vīrietim bija seksuālas attiecības ar vismaz 11 sievietēm. Pēc prokurora teiktā, gan krimināllieta, kuras gaitā Aziga apsūdzētais HIV infekcijas izplatīšanā un slepkavībā ar iepriekšēju nodomu, gan tiesa kļuvusi par precedentu Kanādā. Viena no sievietēm, kas tiek identificēta kā S.B, nomira no AIDS izraisīta vēža trīs nedēļas pēc tam, kā policija ierakstīja viņas liecību par attiecībām ar Azigu. No intervijas izriet, ka 2000. gada vasarā, kad sievietei bija attiecības ar Azigu, viņš ne reizi nav sacījis, ka ir inficēts ar HIV. Viņa arī nekad nebija pajautājusi to viņam, bet, ja būtu to zinājusi, nekad nepieļautu seksuālas attiecības ar šo cilvēku. Zvērināto tiesā Azigas aizstāvis sacīja, ka Aziga bijis depresijā, ka viņš ir slims un ka Azigam nekad nebija prātā ienākusi doma apzināti sievietes inficēt. Aziga ir apcietināts jau kopš 2003. gada augusta. Tiesas process izsaucis plašu rezonansi Kanādā un sabiedrība sadalījusies divās nometnēs - vairākums iestājas par to, lai pielīdzinātu inficēšanu ar HIV slepkavībai, kā tas ir šajā gadījumā, daži iestājas pret to. Atšķiras arī speciālistu viedokļi. Pirmās grupas arguments ir tāds, ka valstij nav tiesību pakļaut sabiedrību inficēšanās riskam konkrēta cilvēka tiesību aizstāvēšanas dēļ, tas, ir, galvenās ir sabiedrības, nevis indivīda tiesības. Arguments, ka katrs atbild par savu veselību, tiek noraidīts. Otrā grupa uzstāj, ka tā ir, pirmkārt, sabiedrības veselības aizsardzības, nevis krimināla problēma. The Vancouver Sun raksta: runa ir par cilvēku, kuram tika noteikta diagnoze - HIV infekcija 1996. gadā un kurš tika brīdināts, ka jāinformē seksuālie partneri par savu HIV statusu. Tas ir imigrants no Ugandas, heteroseksuālis ar samērā labu sociālo stāvokli, viņš strādāja municipālajā dienestā. Visus šos gadus viņš apmeklējis ārstu, rūpējies par savu veselību, taču visas savas daudzās partneres aktīvi pārliecinājis nelietot prezervatīvus. Divas sievietes, ar kurām viņam bijušas seksuālas attiecības, nomira no sarežģījumiem, saistītiem ar HIV, vēl dažas sievietes tika inficētas. Izmeklēšana ilga vairākus gadus, un rezultātā viņš tika apvainots divās pirmās pakāpes slepkavībās, desmit seksuālās varmācības epizodēs un vienā seksuālās vardarbības mēģinājumā. Visas apsūdzības tiesa pierādīja. Faktiski viņš tiks notiesāts par slepkavību. Šis ir pirmais tāds gadījums Kanādā un viens no pirmajiem, ja arī ne pirmais, Rietumu pasaulē vispār."

Veselības ministrijas informatīvajā ziņojumā par zāļu cenu uzraudzību Latvijā, kas izskatīts valdībā, norādīts, ka, pateicoties Zāļu cenu valsts aģentūras īstenotajiem pasākumiem, kas stājās spēkā 2009. gada 1. janvārī, ietaupījums šogad varētu sasniegt gandrīz 2 miljonus latu, savukārt pasākumi, kas stājās spēkā 2009.gada 1. aprīlī, ļaus ietaupīt vēl 600 000 latu. Vairākiem medikamentiem līdz par 50% ir samazinātas cenas, ņemot vērā šo medikamentu cenas citās valstīs, 20 medikamentiem no 4% līdz 37% samazinātas kompensācijas bāzes jeb vairumtirdzniecības cenas, turklāt kompensējamo zāļu sarakstā no gada sākuma līdz 1. aprīlim iekļauti 14 ģenēriskie medikamenti, kas ļauj ietaupīt gan valstij, gan arī pacientiem. Kompensējamo zāļu cena ir fiksēta, tādēļ nepastāv risks, ka ražotājs cenu patvaļīgi varētu paaugstināt, bet kompensācijas sistēmas ietvaros izplatāmajām zālēm piemērojami zemāki vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības uzcenojumi. Plašāka informācija saitē http://www.vm.gov.lv/?id=122&sa=121&top=&rel=2311

14-04-2009
Londonas nanotehnoloģiju centrs grasās izstrādāt aparatūru, kas ļaus HIV inficētiem cilvēkiem patstāvīgi sekot savam veselības stāvoklim un uzņemto preparātu efektivitātei. Šonedēļ tika paziņots: lai varētu realizēt šo projektu, centrs saņēmis grantu 2 miljonu sterliņu apjomā, ziņo Medical News Today. Iekārta ļaus cilvēkiem pašiem sekot vīrusa līmenim asinīs, kad tiek izmantota pret HIV terapija. Turklāt tā pacientu brīdinās par pirmajām rezistences attīstības pazīmēm, tas ir, par HIV noturību pret preparātiem. Šobrīd pie izgudrojuma strādā biomedicīnas inženieri, fiziķi, ķīmiķi, vīrusologi un ārsti. Viņi cer, ka kopīgi izdosies radīt ierīci, kas būtu analoģiska tai, ko izmanto ar diabētu sirgstošie, lai noteiktu insulīna līmeni asinīs. Tas būs neliels aparāts, kas ietilps plaukstā un analizēs no pirksta paņemtu asins lāsi. Ierīci izmantos mehāniski sensori, kas spēj noteikt HIV olbaltumvielas asinīs, kuras norāda uz vīrusa intensitātes pieaugumu. Šie mikroskopiskie sensori ir noklāti ar vielām, kas saistās ar HIV un citām asinīs esošām olbaltumvielām, kas norāda uz slimības progresēšanu. Ierīce šo informāciju kopā ar rekomendācijām pacientam noraidīs uz centrālo ekrānu. Piemēram, viņam var paziņot, ka vīrusa līmenis nav mainījies, vai viņam var pateikt, ka pēc iespējas ātrāk jāvēršas pie ārsta. Vīrusu onkoloģijas profesors Robins Veiss (Robin Weiss), kurš ir atklājis vienu no HIV receptoriem, pieblst: „Viena no galvenajām piedāvātās ierīces priekšrocībām ir tā, ka vīrusu monitorings un imunoloģiskie marķieri tiek apvienoti vienā nelielā čipā, kā arī nav nepieciešams speciālā laboratorijā veikt sarežģītas analīzes.” Darbs pie projekta turpināsies vēl trīs gadus.

11-04-2009
52 gadus vecais Kanādas iedzīvotājs Džonsons Aziga būs pirmais cilvēks valstī, kurš tiks notiesāts pēc panta „pirmās pakāpes slepkavība”, par apzinātu HIV infekcijas izplatīšanu. Pagājušā sestdienā tiesa atzina Azigu par vainīgu divu sieviešu nāvē, ar kurām viņš bija stājies seksuālās attiecībās, nebrīdinot par savu saslimšanu. Pēc krimināllietas materiāliem. Aziga zināja par savu diagnozi kopš 1996. gada, un, saskaņā ar likumu, viņam vajadzēja brīdināt seksuālos partnerus par savu salimšanu, taču viņš to nedarīja. Rezultātā notiesātais laika periodā no 1996. līdz 2003. gadam inficēja ar HIV vismaz septiņas sievietes, divas no kurām vēlāk nomira no AIDS izraisītām onkoloģiskām saslimšanām. Vēl dažas kanādieša partneres bija pakļautas inficēšanās riskam, taču šobrīd viņu testi uz HIV infekcijas klātbūtni ir negatīvi. Pēc prokurora teiktā, krimināllieta, kuras gaitā apsūdzētais HIV infekcijas izplatīšanā tika atzīts par vainīgu slepkavībā ar iepriekšēju nodomu, kļūs par precedentu Kanādā. Spriedums Džonsonam Aziga tiks nolasīts 7. maijā. (www.medportal.ru)
„Runa iet par tiesas procesu, kas tikko notika Kanādā, un kā sakarā tagad šeit aktīvi strīdas. Runa iet par cilvēku, kuram tika noteikta diagnoze - HIV infekcija 1996. gadā un kurš tika brīdināts, ka jāinformē seksuālie partneri par savu HIV statusu. Tas ir imigrants no Ugandas, heteroseksuālis ar samērā labu sociālo stāvokli, viņš strādāja municipālajā dienestā, tā kā nav margināls. Visus šos gadus viņš apmeklējis ārstu, rūpējies par savu veselību, taču visas savas daudzās partneres aktīvi pārliecinājis nelietot prezervatīvus. Divas sievietes, ar kurām viņam bijušas seksuālas attiecības, nomira no sarežģījumiem, saistītiem ar HIV, vēl dažas sievietes tika inficētas. Izmeklēšana ilga vairākus gadus, un rezultātā viņš tika apvainots divās pirmās pakāpes (tas nozīmē ar vainu pastiprinošiem apstākļiem) slepkavībās, desmit seksuālās varmācības epizodēs (arī ar vainu pastiprinošiem apstākļiem) un vienā seksuālās vardarbības mēģinājumā. Visas apsūdzības tiesa pierādīja. Faktiski viņš tiks notiesāts par slepkavību. Šis ir pirmais tāds gadījums Kanādā un viens no pirmajiem, ja arī ne pirmais, rietumu pasaulē vispār. Žurnālistu sabiedrība ir sadalījusies divās daļās: vairākums iestājas par to, lai pielīdzinātu inficēšanu ar HIV slepkavībai (dotajā gadījumā), daži uzstājas pret. Atšķiras arī speciālistu viedokļi. Pirmās grupas arguments ir tāds, ka valstij nav tiesību pakļaut sabiedrību inficēšanās riskam konkrēta cilvēka tiesību aizstāvēšanas dēļ. Tas ir – galvenās ir sabiedrības, nevis indivīda tiesības. Arguments, ka katrs atbild par savu veselību, tiek noraidīts. Otrā grupa uzstāj, ka tā ir pirmkārt sabiedrības veselības aizsardzības nevis krimināla problēma. Man šķiet, ka šim procesam būs liela nozīme kanādiešu sabiedrības attieksmes pret HIV infekciju izmaiņās, baidos, ka ne uz labāko pusi. Kaut arī tas ir atsevišķs gadījums, cilvēki ir ļoti satraukušies. Lūk, divas atsauces no vienas avīzes (angļu valodā), kas atspoguļo abus viedokļus:
http://www.vancouversun.com/Health/Public+health+approach+should+come+before+criminalization/1480319/story.html
http://www.vancouversun.com/news/clearcut+case+murder/1472298/story.html” (Aliks Hačatrjans,ITPCru)

Kapoši sarkomas agrīnai ārstēšanai pietiek ar antiretrovīrusu preparātiem. Kapoši sarkoma ir onkoloģiska ādas saslimšana, ko izraisa herpess vīrusa paveids. Vairākumā gadījumu Kapoši sarkoma attīstās pie pazeminātas imunitātes un ir viena no AIDS pavadošajām infekcijām. Sākuma stadijā Kapoši sarkoma izpaužas kā nesāpīgi plankumi uz ādas, taču ar laiku tā var progresēt un skart zarnu traktu un plaušas. Londonas slimnīcas Chelsea and Westminster pētnieki 12 gadu laikā izanalizēja datus par 254 pacientiem ar Kapoši sarkomu. Sarkomas atklāšanas brīdī tikai katrs piektais pacients lietoja antiretrovīrusu terapiju, 7% pacientu vīrusu slodze bija nenosakāma. 69% gadījumu bija konstatēta Kapoši sarkomas sākuma stadija, kas aprobežojās ar ādas bojājumiem. No 163 cilvēkiem ar Kapoši sarkomu sākuma stadijā, kuri nesaņēma nekādu citu ārstēšanu, izņemot pretretrovīrusu terapiju, tikai viens nomira no sarkomas. Apmēram 9% šīs grupas pacientu nomira citu iemeslu dēļ tuvāko piecu gadu laikā. 37 gadījumos bija vajadzīga papildus ķīmijterapija, pie kam, tie, kā likums, bija cilvēki, kas lietoja pretretrovīrusu preparātus mazāk nekā gadu. Pētījuma autori pieļauj, ka slimības progress šajos gadījumos bija saistīts ar novājinātu imunitāti. (www.aids.ru)

Daudzi Dienvidāfrikas pusaudži lieto vienu no preparātiem HIV infekcijas ārstēšanai, lai iegūtu narkotisku efektu. Kā ziņo ABC News, preparāts valstī ir viegli pieejams un izraisa stipru atkarību. Šī preparāta pārmērīga lietošana nokļuva redzeslokā 2007. gada janvārī. Par preparātu, kurš izsauc tā pārmērīgu lietošanu, kļuva efavirenzs - augsti aktīvas antiretrovīrusu terapijas komponents no nenukleozīdu reversās transkriptā zes inhibitoru grupas. Lietojot iekšķīgi, kombinācijā ar citiem pretvīrusu preparātiem, tas ievērojami aizkavē HIV infekcijas progresēšanu. Pusaudži sasmalcina tabletes un smēķē tās, samaisot ar tabaku. Viens no viņiem sekojoši apraksta efavirenza smēķēšanas efektus: „Tu jūti, ka problēmu nav vispār. Ja tu vakar būtu nogalinājis cilvēku un pēc tam uzsmēķējis šo lietiņu, tu pat neatcerētos par vakardienas slepkavību...Ja tu esi iesācis[smēķēt efavirenzu], atpakaļceļa nav”. ABC News sniegtā reportāža neapraksta noteiktus intoksikācijas simptomus. 2007. gada maijā Dienvidāfrikas vietne IOL ziņoja, ka zāļu nolaupīšanas gadījumi sastopami kopš tā paša gada janvāra, bet to smēķēšanas efekti ir reiboņi, neparastas sajūtas un brīnišķīgi sapņi. Oficiālajā informācijā par efavirenza tabletēm atrodamas norādes uz tādiem blakusefektiem, kā reiboņi, bezmiegs, atmiņas un koncentrēšanās spēju traucējumi, nenormāli sapņi un domas, eiforija, halucinācijas, juceklīga domāšana, stupors un personības izmaiņas. (www.medportal.ru)

10-04-2004
Drīzumā Latvijā kontrolējamo narkotisko vielu sarakstu papildinās ar pagaidām neaizliegtajām jaunajām atkarību izraisošajām vielām, kas pazīstamas ar nosaukumiem Salvija, Kratom un Spice. Tas izlemts šodien Narkotiku kontroles un narkomānijas ierobežošanas koordinācijas padomes sēdē, nra.lv informēja Iekšlietu ministrijas Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dace Ūdre. Sēdē Iekšlietu ministrijas (IeM) un Valsts policijas pārstāvji informēja citus ar psihotropo vielu izplatības mazināšanu saistītos dienestus, ka darbs pie jaunatklāto atkarību izraisošo vielu iekļaušanas speciālajos sarakstos ir aizsākts jau pagājušā gada septembrī, taču dažādu birokrātisku iemeslu dēļ šis jautājums līdz Ministru kabinetam izskatīšanai tā arī nav nonācis. (Pilns raksts saitē http://www.nra.lv/zinas/20371-salviju-ieklaus-aizliegto-narkotiku-saraksta.htm)
Piezīme: Krievijā šīs vielas aizliegtas ar 09. aprīli, plašāku informāciju lasiet ziņu krievu valodā nodaļā)

08-04-2009
Ministru kabineta sēdē noraidīts Veselības ministrijas iesniegtais apstrīdējums pagājušās nedēļas valdības sēdes protokolam, kurā apspriesti plānotie grozījumi 2009. gada valsts budžetā. Tas nozīmē, ka arī mediķiem tiek piemērots atalgojuma samazinājums par 20% nevis par 10%, kā vienojās valdības veidošanas gaitā. Atkārtoti jāatzīmē, ka valsts nemaksā mediķiem algas, bet apmaksā konkrētu veikto ārstēšanu katrā iestādē, līdz ar to budžeta samazinājums ārstniecības iestādēs jau no 2009. gada sākuma ir nopietni samazinājis (pat virs 25 %) algas mediķiem. Tāpat noraidīts Veselības ministrijas lūgums nepakļaut mehāniskam samazinājumam konkrētas ārstniecības programmas, kas vistiešākā veidā skar iedzīvotājus. Kā uzsver veselības ministrs Ivars Eglītis: "Es tomēr vēl ceru, ka man izdosies ministru prezidentu un finanšu ministru pārliecināt par tālāka veselības finansējuma samazinājuma dramatiskajām sekām un izdosies izskaidrot veselības aprūpes finansēšanas principus. Vēl lielāks budžeta samazinājums būtiski pagarinās rindas un pieejamību valsts apmaksātai ārstēšanai. Jāatzīmē, ka jau šobrīd pacientu paaugstinātie pacientu līdzmaksājumi netiek maksāti pilnā apmērā un ārstniecības iestādes saskaras ar grūtībām savu izmaksu segšanā un atalgojumu izmaksāšanā strādājošajiem. Mēs nevaram pateikt, ka katru piekto akūto pacientu neārstēsim vai arī neārstēsim pacientus ar konkrētām saslimšanām. Saprotot kritisko stāvokli, tomēr uzskatu, ka valstiski jānosaka prioritātes - veselības aprūpe un drošība, bez kuru atbalsta nebūs jēgas nekādiem tautsaimniecības attīstības plāniem, jo nebūs cilvēku kas tos realizē." (www.vm.gov.lv)

Lai uzlabotu Latvijas iedzīvotāju veselību, būtiski samazinātu tabakas lietošanu un pasargātu no tabakas dūmu kaitējošās ietekmes apkārtējos, Veselības ministrija jau izstrādāja grozījumus likumā „Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu”, kas nosaka tabakas izstrādājumu lietošanas ierobežošanu sabiedriskās vietās. No šā gada 1. jūlija pilnīgs smēķēšanas aizliegums paredzēts izglītības un audzināšanas iestādēs, kinoteātros, koncertu, deju un sporta zālēs. No 2010. gada 1. aprīļa stāsies spēkā pilnīgs smēķēšanas aizliegums kafejnīcās, restorānos un citās sabiedriskās ēdināšanas vietās. Šobrīd pilnīgs smēķēšanas aizliegums ir noteikts daudzdzīvokļu dzīvojamo māju kāpņu telpās, koplietošanas telpās un gaiteņos, kā arī bērnu atpūtas un rotaļu laukumos. Parkos, skvēros un peldvietās atļauts smēķēt vietās, kas speciāli ierādītas smēķēšanai. Kazino un spēļu zālēs joprojām būs atļauts smēķēt telpās, kas speciāli ierādītas smēķēšanai, vai telpās, kas atsevišķi nodalītas smēķēšanai. Tuvojoties siltākam laikam, aktīvu darbu uzsāks vasaras kafejnīcas, kurās arī būs jānorāda speciāla vieta smēķētājiem. (SVA)

07-04-2009
Divas pasaulē pazīstamākās pirmās lēdijas – Mišela Obama un Karla Bruni-Sarkozī – ir vienojušās par sadarbību AIDS novēršanas jomā. ASV un Francijas prezidentu dzīvesbiedres pirmoreiz satikās pagājušajā piektdienā. Kamēr valstu galvas sprieda par tuvojošos samitu, kas veltīts NATO pastāvēšanas 60. gadadienai, Mišela Obama un Karla Bruni-Sarkozī tērzēja pie kafijas galda. Tikšanās notika Roganu pilī Strasburgā. Kā ziņo Sarkozī pietuvināta persona, „Obamas kundze ir priecīga sadarboties ar Karlu jautājumos, kas skar mātes veselību, bet jo īpaši - AIDS jomā”. Pirmās lēdijas turpmāko sadarbību apspriedīs pa telefonu un gada beigās piedāvās kopīgās sadarbības plānu. Karla Bruni-Sarkozī, kuras brālis nomira no AIDS, ir Globālā fonda cīņai ar AIDS, tuberkulozi un malāriju sūtne. Šajā statusā viņa nesen apmeklēja Burkinafaso.

Eiropā 15 līdz 38 procenti jaunu HIV infekciju gadījumu tiek reģistrēti jau vēlīnā stadijā augstas vīrusu slodzes un zemas imunitātes statusā. Pie šāda secinājuma nonāca Vindzorā (Lielbritānija) notikušās konferences dalībnieki, kas bija veltīta HIV infekcijas diagnosticēšanai vēlīnā stadijā. Spānijā 28 procentos gadījumu diagnozi AIDS noteica brīdī, kad atklāja HIV infekciju vai arī nākamā mēneša laikā. Starp jaunajiem HIV inficēšanās gadījumiem to, kam imunitātes statuss ir zemāks par 200 CD4 šūnu vai kuriem gada laikā attīstās AIDS klīniskā aina, Lielbritānijā ir 33%, Francijā – 38%, bet Itālijā – 39%. Šveicē 45% gadījumu AIDS diagnosticē trīs mēnešus pēc tam, kad noteikta diagnoze – HIV infekcija. Vācijā 30% jaunu HIV inficēšanās gadījumu imunitātes statuss ir zemāks par 200 CD4 šūnām. Visbiežāk HIV infekcijas vēlīnas stadijas uzrādās heteroseksuāliem vīriešiem, imigrantiem vecumā no 45 – 50 gadiem. Vēlīnā HIV infekcijas atklāšana ir saistīta ar paaugstinātu oportūnistisko slimību risku un daudz lielāku mirstību. Turklāt cilvēks, kas nezina par savu HIV statusu, biežāk kļūst par vīrusa nodošanas avotu.

Šodien tiek atzīmēta Pasaules veselības diena. Šī gada Pasaules veselības dienas devīze ir „Glābsim dzīvības. Nodrošināsim slimnīcu drošību ārkārtas veselības situāciju pārvaldīšanā!” Šogad Pasaules veselības dienas aktualitāte ir drošība veselības aprūpes iestādēs un medicīnas personāla gatavība aprūpēt ārkārtas situācijās cietušos. Pasaules Veselības organizācija (PVO) īpaši aicina valstis pievērst uzmanību neatliekamās palīdzības slimnīcu gatavībai operatīvi reaģēt ārkārtas situācijās un nevilcinoties sniegt palīdzību pacientiem. Lai nodrošinātu veselības aprūpes iestāžu drošību ārkārtas situāciju gadījumos, PVO iesaka pievērst uzmanību mediķu apmācībām darbam ārkārtas situācijās, slimnīcu iekārtojuma plānošanai un esošo slimnīcu piemērošanai, lai nodrošinātu darbinieku un iekārtu drošību dabas katastrofu, slimību uzliesmojumu un citu ārkārtas situāciju gadījumos.

Veselības ministrs Ivars Eglītis nosūtījis vēstuli finanšu ministram Einaram Repšem un tieslietu ministram Marekam Segliņam ar priekšlikumu paaugstināt akcīzes nodokli cigaretēm un citai smēķējamai tabakai. Kā uzsver ministrs: "Smēķēšanas ierobežošanas politika Latvijā jau ir devusi rezultātu, smēķētāju skaits samazinās un līdz ar to arī smēķēšanas izraisīto slimību skaits un to ārstēšanas izmaksas. Bet, ja cilvēki tomēr turpina šo gan savu, gan apkārtējo veselību apdraudošo netikumu, nepieciešams vēl būtiskāk paaugstināt akcīzes nodokli, lai iegūtu līdzekļus smēķēšanas izraisīto slimību ārstēšanai."

06-04-2009
Japānas pilsētā Kavasaki, kas atrodas netālu no Tokijas, notika tradicionālais festivāls „kanamara-macuri” jeb metāla falla svētki. Katru gadu aprīļa pirmajā svētdienā vīrieši, ģērbušies sieviešu drānās, pa pilsētu nes milzīgu fallu. No dažādiem materiāliem – koka, dārzeņiem, karamelēm u.c. – veidotie falli ir šo svētku pamatelements. Šai procesijai ir rituāls raksturs un tā ir saistīta ar japāņu tradicionālās reliģijas sinto auglības kultu. Uzskata, ka, sievietei pieskaroties festivāla galvenajam simbolam, ģimenē valdīs saskaņa, bet bezbērnu pāri tiks pie mazuļa. Šie svētki ir pieskaņoti pavasara ziedēšanas laikam. Tradīcija, kas pazīstama jau no XVII gadsimta sākuma, mūsdienās ir ieguvusi jaunu nozīmi: svētki tiek izmantoti, lai vāktu līdzekļus AIDS izpētei.

Ķīnas veselības aizsardzības dienesti sākuši programmu, kurai vajadzētu piespiest ar tuberkulozi slimos nepārtraukt ārstēšanās kursu. Katrs slimnieks, nosūtot īsziņu ar speciālu kodu, kas apstiprina, ka viņš ir iziet tuberkulozes ārstēšanas kursu ar tam domātiem preparātiem, saņem dažādus mobilo sakaru bonusus. Lai saņemtu šo unikālo kodu, slimniekam ir jāveic zibenīgs tests, urinējot uz indikatora strēmelītes. Ja cilvēks ir lietojis prettuberkulozes preparātus, uz strēmelītes parādīsies skaitļi. Masačūsetsas tehnoloģiskā institūta (ASV) studentu izstrādātā programmas mērķis ir pamudināt ar tuberkulozi slimos iziet pilnu ārstniecības kursu – pusgadu katru dienu ieņemt 15 – 20 tabletes. Bieži vien slimnieki patvaļīgi pārtrauc ārstēšanās kursu, kas veicina slimības ierosinātāju noturību pret prettuberkulozes preparātiem.

Ķekavas pagasta pašvaldība izsludina projektu pieteikumu pieņemšanu Nevalstisko organizāciju līdzfinansēšanas konkursam. Konkursa mērķis ir atbalstīt sabiedriski nozīmīgu programmu, projektu un pasākumu īstenošanu Ķekavas pagastā; veicināt iedzīvotāju aktivitāti un līdzdalību aktuālu problēmu risināšanā, sekmējot viņu dzīves kvalitātes uzlabošanos; veicināt sadarbību starp pašvaldību un nevalstiskajām organizācijām. Projektu pieteikumus savu mērķprogrammu īstenošanai var iesniegt nevalstiskās organizācijas un to struktūrvienības vai nodaļas, kuru juridiskā adrese ir Ķekavas pagastā. Projekta aktivitātēm jānotiek Ķekavas pagasta teritorijā vai ieguvējiem no projekta rezultātiem jābūt Ķekavas pagasta iedzīvotājiem. Projektā pieprasītā līdzfinansējuma apmērs nedrīkst būt mazāks par Ls 50 un lielāks par Ls 500, nepārsniedzot 90% no projekta kopējām izmaksām. Lasiet vairāk un atrodiet projektu dokumentāciju saitē http://www.kekava.lv/index.php?open=raksti_09&it=090330_1&sad=kekava

05-04-2009
Atbildam uz lasītāju jautājumiem par HIV un grūtniecību:
V/a “Latvijas Infektoloģijas centrs” grūtniecēm veic tikai HIV vertikālās transmisijas profilaksi. HIV inficēto grūtnieču veselības aprūpi veic ginekologi. Lai samazinātu vertikālās transmisijas risku, ieteicams dzemdības vadīt operatīvā veidā (ķeizargrieziens), agri uzsākt jaundzimušā profilaktisku terapiju un neatļaut barošanu ar krūti – bērns jābaro ar mākslīgiem piena maisījumiem. Pēdējo 3 gadu pierādījumi liecina – ja sieviete grūtniecības laikā regulāri lietojusi specifisko terapiju un analīzes pirms dzemdībām apmierinošas (HIV vīrusu slodze zem nosakāmā līmeņa un CD4 šūnas 700 š/ml un vairāk), dzemdības var vadīt per via naturalis - dabīgā ceļā. Visiem bērniem, kas dzimuši HIV-inficētām mātēm, jāsaņem profilaktiskā terapija ar Retrovir sīrupu (ZDV; AZT; Zidovudine) 2 mg/kg katras 6 stundas 6 nedēļu laikā. Visām grūtniecēm Latvijā nepieciešams veikt HIV testu, lai laikus uzsāktu antiretrovirālo terapiju. (Avots: www.sva.lv)

04-04-2009
Ministru prezidents Valdis Dombrovskis aicina uz tikšanos Nevalstisko organizāciju un Ministru kabineta sadarbības memorandu parakstījušās nevalstiskās organizācijas. Tikšanās notiks 29. aprīlī plkst. 10.00 Ministru kabineta Zaļajā zālē. Tikšanās laikā tiks izvērtēta Memorandā noteikto mērķu īstenošana un diskutēts par pasākumiem, kas veicami sabiedrības aktīvākai līdzdalībai valsts pārvaldē. Memorandu parakstīs un tam pievienosies nevalstiskās organizācijas, kas paudušas šādu vēlēšanos.

01-04-2009
Kambodžas valdība šogad rakstiskajā eksāmenā, kas cilvēkiem jānokārto, lai iegūtu autovadītāja apliecību, iekļaus arī jautājumus par HIV un AIDS. Tas tiek darīts profilakses programmas ietvaros, ko atbalsta Āzijas Attīstības banka, ziņo poz.ru. Šāda pieeja informēšanā par HIV/AIDS ir netipiska, un tās mērķis ir uzlabot zināšanu līmeni par šo infekciju starp profesionāliem autovadītājiem, īpaši tālbraucējiem, kuri pakļauti augstam inficēšanās ar HIV riskam. Testā būs iekļauti vairāki desmiti jautājumu par vīrusu. Ungs Čans Gurs no Kambodžas sabiedriskā transporta direkcijas stāsta, ka pašlaik kopā ar Nacionālo AIDS komiteju tiek gatavoti gala jautājumu varianti. „Pirmoreiz jautājumi par HIV/AIDS tiek iekļauti autovadītāju apliecības iegūšanas eksāmena testā. Ļoti svarīgi, lai autovadītāji, īpaši tālbraucēji būtu informēti par HIV/AIDS. Tālbraucēji pavada ilgu laiku projām no mājām un viņiem visbiežāk ir daudz seksuālo partneru,” norāda Ungs Čans Gurs. Nacionālās AIDS komitejas ģenerālsekretārs doktors Tengs Kanti uzsver, ka testa jautājumu papildināšana ar jautājumiem par HIV/AIDS ir loģiska, ņemot vērā to, ka autovadītāju skaits arvien pieaug un satiksme starp valstīm kļūst intensīvāka. „Mūs uztrauc, ka šie autovadītāji, kuri atpūtas brīžos ceļu nomalēs meklē seksuālos partnerus, ne vienmēr ir informēti par iespējām izvairīties no infekciju slimībām. Tagad, iegūstot autovadītāja apliecību, viņiem būs jāielāgo arī tas, kā sevi aizsargāt,” saka T. Kanti.

01-04-2009
Aprīļa notikumi:
29. aprīlī plksten 10.00 Ministru kabineta Zaļajā zālē notiks kārtējā Nevalstisko organizāciju un Ministru kabineta sadarbības memoranda īstenošanas padomes sanāksme, kurā piedalīsies Ministru prezidents Valdis Dombrovskis. Darba kārtība tiek saskaņota, bet šajā sanāksmē paredzēta jaunu nevalstisko organizāciju pievienošanās Sadarbības memorandam.

28. aprīlī Dagdā notiks Latgales reģionālais seminārs „Sociālā darba metodika strādājot ar HIV apdraudētajām uzvedības grupām, atkarīgajiem un līdzatkarīgajiem klientiem". Seminārs tiks rīkots projekta "Latvijas Apvienības un Baltijas Pozitīvās Sadraudzības potenciāla attīstīšana" ietvaros. Semināru organizē partnerorganizācija biedrība NEMA, bet apmaksā biedrība Apvienība HIV.LV. Pieteikties uz semināru var sākot ar 6. aprīli pa telefonu  28-88-80-94, Mārīte Zariņa, vai ar 1. aprīli uz e-pastu nema3@inbox.lv. Semināra dalībniekiem tiks izsniegti apliecinājumi.  Aicināti piedalīties Rēzeknes, Krāslavas, Preiļu, Daugavpils rajonu un pilsētu sociālā darba veicēji. Šai projektā notiks vēl viens reģionālais seminārs - Vidzemē.

22. aprīlī pulksten 14.00 Sabiedrības veselības aģentūrā notiks HIV infekcijas, tuberkulozes un seksuālās transmisijas infekciju izplatības ierobežošanas koordinācijas komisijas ārkārtas sanāksmē, lai izskatītu jautājumu par antiretrovirālo medikamentu iepirkumu un medikamentu  cenu veidošanās, likumdošanas kārtību Latvijā. Aicināti piedalīties šādu institūciju pārstāvji: VOAVA Iepirkumu departaments, Zāļu valsts aģentūra, Zāļu Cenu Valsts aģentūra, Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisija, Starptautisko inovatīvo farmācijas firmu asociācija.

01. aprīlī biedrība Apvienība HIV.LV rīko konsultantu "līdzīgs-līdzīgam" apmācības darbam ieslodzījumā vietās. Ar 14. aprīli biedrība uzsāk ieslodzīto konsultēšanu, kā arī brīvprātīgo testēšanu uz HIV ANO Narkotiku un noziedzības biroja projekta "Zināšanas kā HIV infekcijas ierobežošanas pamats" ietvaros.

30-03-2009

Amerikāņu zinātnieki ir uzņēmuši video (https://www.youtube.com/watch?v=1wTCYnWYsCQ), kā notiek HIV nodošana no vienas šūnas citai. Pēc Bendžamina Čeņa (viens no Ņujorkas Maunt-Sinajas medicīnas skolas pētniekiem) teiktā, attēla iegūšanai tika izmantota liela ātruma trīsdimensiju elektroniskā mikroskopija. Atskaitē, kas publicēta žurnālā Science, doktors Čeņs atzīmē, ka vīruss izplatās kontakta ceļā starp veselo un inficēto šūnām, kuras viņš nosauc par „vīrusu sinapsēm*”. Savā pētījumā zinātnieki izmantoja HIV štammu, kura genomā bija ievietots ar fluorescējošu olbaltumu kodēts sektors. Tā spīdēšana ļāva novērot vīrusa daļiņu izplatīšanos. Doktors Čeņs un viņa kolēģi kopīgi audzēja ar tādu vīrusa štammu inficētas šūnas un pret to jūtīgus limfocītus. Četru stundu laikā 24 procenti inficēto šūnu izveidoja noturīgus savienojumus ar limfocītiem. Vidēji pēc 82 minūtēm kopš šūnu kontakta veidojās „vīrusu sinapse*”: mazas vīrusa daļiņas, kuras saturēja fluorescējošo zaļo olbaltumvielu, izveidoja inficētās šūnas savienojumu ar veselo un pēc tam iespiedās tajā ar vidējo ātrumu 12 mikrometri sekundē. Vienā no gadījumiem šūnu kontakts ilga 18 stundas. Pēc 32 stundām veselā šūna sāka izstarot zaļu gaismu, kas liecināja, ka tajā ir iekļuvis HIV. Kā uzsver zinātnieki, viņu izpētītais process atšķiras no šūnu inficēšanās ar brīvi cirkulējošām vīrusu daļiņām. Pētnieki ievēroja arī to, ka molekulas, kas bloķē šūnu receptorus, ar kuriem sasaistās vīruss ir spējīgas novērst HIV izplatīšanos starp šūnām. (www.medportal.ru)
Galvenais pētījuma autors, doktors Tomass Guzers, uzskata: „Mūsu atklājums izskaidro, kāpēc visi mēģinājumi izstrādāt vakcīnu pret HIV līdz šim ir izrādījušies neveiksmīgi”.
Vairāk nekā divdesmit gadus zinātnieki bija pārliecināti, ka eksistē tikai viens HIV izplatīšanās veids – organismā brīvi cirkulējošās vīrusu daļiņas, kuras pievienojas šūnām, iedarbina savu vairošanās mehānismu un ražo jaunas kopijas. 2004. gadā zinātnieki atklāja, ka HIV var tikt nodots no šūnas šūnai ar viroloģisko sinapšu* palīdzību. Taču līdz šai dienai neviens nesaprata, ka šis process tik efektīvi izplata vīrusu organismā. (Video var apskatīt saitē http://link.brightcove.com/services/player/bcpid1137883380?bctid=17782605001) Tieši tāpēc iepriekšējie centieni izveidot vakcīnu pret HIV bija vērsti uz organisma imūnsistēmas reakciju, kas varētu atpazīt vīrusa olbaltumvielas un uzbrukt brīvi cirkulējošajām daļiņām. Taču jaunais video uzskatāmi demonstrē, ka HIV var viegli „aizbēgt” no imūnsistēmas, tiešā ceļā pārejot no vienas šūnas uz citu. Pēc doktora Guzera vārdiem: „Mums ir jāizveido vakcīna, kura palīdzēs imūnsistēmai atpazīt olbaltumvielas viroloģiskajā sinapsē*, un antivīrusu preparāti, kuri novērsīs jaunu sinapšu veidošanos”. Pētījuma līdzautors Bendžamins Čeņs piebilst: „Tieša vīrusa nodošana no T- šūnas caur viroloģisko sinapsi* T-šūnai – tas ir ļoti efektīvs HIV infekcijas izplatīšanās ceļš, un ļoti iespējams, ka tas ir vīrusa izplatīšanās galvenais ceļš.” (www.poz.ru)
*Sinapse - saite, savienojums.
Lasiet ari rakstu "Amerikāņu zinātnieki ir uzņēmuši video, kā notiek HIV nodošana no vienas šūnas citai" saitē
http://www.nra.lv/zinas/19688-amerikanu-zinatnieki-ir-uznemusi-video-ka-notiek-hiv-nodosana-no-vienas-sunas-citai.htm 

Pasaulē vadošā medicīnas žurnāla "The Lancet" redakcija pieprasījusi pāvesta Benedika XVI izteikumu par prezervatīviem atsaukšanu, norādot, ka katoļu garīgais līderis izkropļo zinātniskus faktus. "Paziņojot, ka prezervatīvi saasina HIV/AIDS problēmu, pāvests publiski izkropļo zinātniskus faktus ar mērķi reklamēt katoļu doktrīnu šajā jautājumā," teikts "The Lancet" redaktoru slejā. "Nav skaidrs, vai pāvesta kļūmīgie paziņojumi izteikti viņa ignorances dēļ, vai arī tas ir apzināts mēģinājums manipulēt ar zinātni, lai atbalstītu katoļu ideoloģiju. Bet šādi komentāri ir izteikti, un Vatikāna mēģinājumi mīkstināt pāvesta vārdus, vēl vairāk samudžinot patiesību, nav tas labākais solis," teikts žurnālā. "Kad kāda ietekmīga persona, reliģiska vai politika, izsaka nepatiesus zinātniskus paziņojumus, kam var būt postošs iespaids uz miljoniem cilvēku veselību, viņiem tie būtu jāatsauc vai jālabo. Jebkāds nenozīmīgāks paziņojums [nekā atsaukšana] būtiski kaitētu sabiedrības izglītošanas un medicīniskās palīdzības sniedzēju, kuru vidū ir tūkstošiem katoļu, nenogurdināmajiem pūliņiem mēģināt ierobežot HIV/AIDS izplatību pasaulē," norāda žurnāla redakcija. Pāvests pretrunīgi vērtētos paziņojumus izteica pagājušajā nedēļā, kad viņš apmeklēja Āfriku, kas smagi cieš no HIV/AIDS izplatības. AIDS traģēdiju "nevar pārvarēt ar prezervatīvu izplatīšanu, kas tikai pastiprina problēmas", sacīja pāvests ceļā uz Kamerūnu. Pāvesta izteikumi izraisījuši sašutumu visā pasaulē, daudziem nosodot katoļu līdera izteikumus kā bezatbildīgus un kaitīgus centieniem ierobežot HIV/AIDS izplatību. (pēc LETA)

29-03-2009
Ieslodzījuma vietu pārvalde apkopoja informāciju par 2008. gadā izņemtajiem neatļautiem priekšmetiem un vielām. Tie ir aptuveni 2500 mobilie tālruņi, 600 grami narkotisko vielu un apmēram kilograms psihotropo vielu. Neskaitot mobilos tālruņus, ieslodzījuma vietās pērn izņemtas arī ap 1000 dažādas šo ierīču detaļas un ap 1400 SIM kartes. Izņemti arī aptuveni 1000 dažādi neatļauti griežamie/duramie priekšmeti un 300 medicīniskās šļirces. Izņemti arī 158 litri tīra alkohola, 1500 litri alkohola surogāta jeb tā sauktās brāgas un 150 lati skaidrā naudā. (pēc TVNET, pilns raksts saitē http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/kriminalzinas/article.php?id=588334)