Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
104604

Par Narkotiku lietošanas un izplatības ierobežošanas plānu
Apskatīt komentārus (0)


03.02.2019


Lasiet visus ar Plāna projektu saistītus dokumentus Iekslietu ministrijas mājaslapā. 
<... Identificēto problēmu apraksts:
- Saglabājas augsti narkotiku lietošanas rādītāji riska grupās – jaunieši; jauni, pilsētās dzīvojoši vīrieši; izklaides vietu apmeklētāji. Vienlaikus narkotiku lietošanas profilakses jomā nepieciešama ilgtermiņa politikas iniciatīva. Valstiskā mērogā profilakses aktivitātes tiek īstenotas kampaņveidīgi, nevērtējot to efektivitāti un kvalitāti. Profilakses īstenošanā iesaistās vairākas institūcijas – pašvaldības, izglītības iestādes, Valsts policija un pašvaldības policija, ārstniecības iestādes, nevalstiskās organizācijas – to plānojot un īstenojot atbilstoši savai kapacitātei un zināšanām. Tādējādi ir ierobežota informācija par šādu aktivitāšu skaitu, saturu, to kvalitāti un efektivitāti, kas attiecīgi rada risku, ka tiek īstenoti neefektīvi pasākumi. Tāpat nepārdomāti profilakses pasākumi var nodarīt kaitējumu. Līdz šim pietiekami efektīvi nav izmantota iespēja narkotiku lietošanas profilakses pakalpojumu pilnveidošanā piesaistīt Eiropas Savienības fondu finanšu instrumentus. Narkotiku lietošanas profilakses sistēmas sakārtošanai turpmāk būtu vēlams izmantot Eiropas Sociālā fonda līdzekļus 2021. – 2027.gadam. Ņemot vērā, ka narkotiku lietošanas profilakse ir starpnozaru joma, svarīgi, lai  Eiropas Sociālā fonda finansējums būtu pieejams vairākām nozarēm, piemēram, veselības un iekšlietu.
- Narkoloģijas pacientiem ir jāveic pacientu līdzmaksājumi, kas samazina programmu pieejamību, kā arī pacienta motivāciju iesaistīties ārstniecībā.
- Ieslodzījuma vietās nereti nonāk personas ar riskantiem lietošanas paradumiem vai atkarību, nereti turpinot narkotiku lietošanu arī ieslodzījumā. Vienlaikus narkoloģijas resurss ieslodzījuma vietās ir nepietiekams.
- Nepietiekams atkarību ārstēšanas iespējas nepilngadīgām personām. Pašreiz atkarību ārstēšana bērniem tiek nodrošināt slimnīcā „Ģintermuižā” (Bērnu narkomānu rehabilitācija (30 dienas) un Obligātā bērnu ārstēšana ar bāriņtiesas lēmumu (30dienas)).
- Saistībā ar neapmierinošu pakalpojuma kvalitāti slēgts vienīgais pusaudžu sociālās rehabilitācijas centrs “Solis Piebalgā”, kur tika sniegta palīdzība jauniešiem ar riskantu vielu lietošanu un atkarību. Pašreiz jaunieši var saņemt palīdzību pašvaldībās, kas dažreiz nav atbilstošākā pakalpojuma sniegšanas vieta, it īpaši, ja vide, kurā dzīvo jaunietis var veicināt narkotiku lietošanu. 
- Latvijā joprojām saglabājas augsti HIV un HCV prevalences rādītāji INL vidū. Vienlaikus kaitējuma mazināšanas pasākumu programmu klāsts un aptvere nav pietiekama. Piemēram, augsta riska lietotāju vidū izplatīta ir opioīdu lietošana, vienlaikus opioīdu aizstājējterapijas aptvere ir nepietiekama. Turklāt esošie klienti koncentrējas dažos izdales punktos, radot administratīvo slogu un pasliktinot drošības situāciju apkaimē.
- Jaunu psihoaktīvu vielu ienākšana nelegālajā tirgū, starp kurām arī dažādi sintētiskie opioīdi, kuru lietošana bieži izraisa pārdozēšanu. Uz šāda veida problēmu var reaģēt dažādos veidos: 1) stiprinot tiesu ekspertīžu iestāžu kapacitāti savlaicīgi identificēt vielas; 2) paplašinot narkotiku pārdozēšanas profilakses programmas; 3) stiprinot reakcijas spēju narkotiku pārdozēšanas gadījumos, piemēram, ieviešot naloksona līdzņemšanas programmu.
- Piedāvājuma samazināšanas jomā augusi slēpto interneta vietņu nozīme narkotiku iegādē un pasta/kurjerpasta izmantošana narkotiku pārvadāšanā. Informācija par šādām vietnēm ir viegli atrodama un piesaista jauniešu auditoriju. Vienlaikus, lai efektīvi cīnītos ar šādu tendenci, būtu jāstiprina tiesībaizsardzības iestāžu kapacitāte.
- Nepietiekama VID Muitas pārvaldes Muitas, Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldes, Valsts tiesu medicīnas ekspertīžu centrs, VSIA “Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs laboratoriju kapacitāte, lai veiktu ķīmiskās ekspertīzes narkotikām un jaunajām psihoaktīvajām vielām.
- Nepietiekama politikas koordinācija starp iesaistītajām valsts institūcijām, kā arī ar nevalstisko sektoru. ...>




 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA