AKTUALITĀTES
   
25326

Nacionālais Veselības dienests: Daudzu slimību ārstēšanai nepieciešami līdzekļi, kas sniedzas pāri slimnieka ieņēmumiem
Apskatīt komentārus (0)


28.07.2012


Avots: "Daudzu slimību ārstēšanai nepieciešami līdzekļi, kas sniedzas pāri slimnieka ieņēmumiem" | 2012. gada 25. jūlijā | http://www.medicine.lv/raksti/daudzu-slimibu-arstesanai-nepieciesami-lidzekli-kas-sniedzas-pari-slimnieka-ienemumiem
“Daudzi no mūsu darbiniekiem ir ārsti. Šo profesiju apgūst cilvēki, kurus ne tikai interesē medicīna, bet ir arī vēlme palīdzēt un piemīt spēja iejusties savu pacientu situācijā. Tāpēc vispirms vēlos teikt, ka visi mūsu dienesta darbinieki ar cieņu un toleranci izturas pret ikvienu pacientu un darbojas Latvijas iedzīvotāju interesēs,” laikrakstam “Diena” stāsta Māris Taube, Nacionālā veselības dienesta direktors.
Māris Taube grib apliecināt, ka efektīvas zāles dienests būtu gatavs kompensēt iespējami lielā apmērā ikvienam pacientam, ja vien valsts naudas būtu pietiekami.
Daudzu slimību ārstēšanai nepieciešami līdzekļi, kas sniedzas pāri slimnieka ieņēmumiem. Tomēr arī valsts piešķirtie līdzekļi veselības aprūpei bieži vien ir par mazu, lai palīdzētu visiem un pilnā apmērā.
Mūsu institūcijas pienākums ir nodrošināt efektīvu resursu izmantošanu un mums jāievēro līdzsvars starp atsevišķu pacientu nepieciešamību saņemt dārgus veselības aprūpes pakalpojumus un nepieciešamību nodrošināt veselības aprūpes pieejamību pēc iespējas lielākai sabiedrības daļai, raksta laikraksts “Diena”.
Valstu finanšu resursi ir ierobežoti, un mēs diemžēl nevaram apmaksāt ikvienam iedzīvotājam visu viņam nepieciešamo ārstēšanu. Ierobežota finansējuma apstākļos līdzekļu piešķiršana vienai pacientu grupai vienlaikus nozīmē to, ka citai pacientu grupai šie līdzekļi tiek liegti. Tāpēc faktiski ikvienai valstij nākas saskarties ar grūto uzdevumu – sadalīt resursus un līdz ar to noteikt, kam, kādos apstākļos un kāda veida ārstēšana tiks apmaksāta, laikrakstam “Diena” norāda Nacionālā veselības dienesta direktors.
Latvijas zāļu budžets ir viens no mazākajiem Eiropas Savienībā. Salīdzinājumam – kompensējamo zāļu finansējums Baltijas valstīs uz vienu iedzīvotāju 2012. gadā (prognoze): Igaunijā 74 eiro, Lietuvā 60 eiro, Latvijā 53 eiro.
Finansējums ir ierobežots, bet pacientu skaits, kam nepieciešami medikamenti, katru gadu būtiski pieaug. 2010.gadā tie bija 505 773, bet 2011.gadā jau 524 282 pacienti. Dienesta darbiniekiem aktīvās sarunās ar zāļu ražotājiem ir izdevies panākt cenu samazinājumu daudziem medikamentiem (šogad pirmajā pusgadā 600 jeb 42% no kompensējamo zāļu sarakstā iekļautajiem medikamentiem, kas sniedz 2 miljonu latu ietaupījumu). Tomēr par šo ietaupījumu varam nodrošināt zāļu kompensāciju pieaugošajam pacientu skaitam, bet nevaram palielināt individuālās kompensācijas apmērus.
Ar katru gadu pieaug arī individuālo kompensāciju skaits, kas saistīts ar ierobežotām finansiālajām iespējām paplašināt kompensējamo zāļu sarakstu ar jaunākās paaudzes (mūsdienīgākām) zālēm. Līdz ar to tiek saņemti daudzu pacientu iesniegumi par vienu un to pašu zāļu kompensācijas nepieciešamību, ko jau vairs nevar uzskatīt par individuālās kompensācijas gadījumiem, laikrakstam “Diena” atzīmē Māris Taube.
Ja nākamajos gados tiktu piešķirts lielāks finansējums, tad dienests censtos zāles, kas ir pieprasītākās individuālo kompensāciju vidū, iekļaut kopējā kompensējamo zāļu sarakstā. Šajā gadījumā tās ātrāk varētu saņemt, jo nebūtu nepieciešams individuāli izskatīt katru gadījumu, kā arī ražotāji tad varētu rēķināties ar noteiktu pārdošanas apjomu un, iespējams, piekrist cenas samazināt. Tad arī individuālo kompensāciju budžets paliktu patiešām individuāliem pacientiem, kam atsevišķos gadījumos nepieciešams finansējums.
Daži dati par zāļu kompensāciju individuāliem pacientiem: 2012.gadā plānojamais finansējums visam gadam 1 413 592 lati, zāles saņēmušo pacientu skaits pirmajos četros mēnešos ir 324, no tiem 24 tādi pacienti, kuriem bija nepieciešamas zāles virs Ls 10 000 un līdz pat 40 000 latu gadā. Salīdzinājumam – 2011.gadā visam gadam bija paredzēti 793 034,83 lati, kurus visa gada laikā saņēma 376 pacienti, no kuriem zāles virs 10000 latiem saņēma 53 pacienti.
Dārgākās individuāli kompensējamās zāles vienam pacientam izmaksā ap Ls 40 000 gadā, bet pašlaik ar lielām grūtībām varam nodrošināt kompensāciju līdz Ls 10 000. Nauda individuālajām kompensācijām šogad ir strauji sarukusi, tāpēc valsts budžeta grozījumos pašlaik tiek plānots papildu finansējums. Tas ļaus līdz Ls 10 000 kompensāciju saņemt lielākam individuālo pacientu skaitam.
Māris Taube aicina ikvienu, kam ir jautājumi saistībā ar kompensējamo zāļu sistēmu vai individuālo kompensāciju, tos uzdot pa bezmaksas informatīvo tālruni: 80001234, e-pastu:
nvd@vmnvd.gov.lv
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAGaismas iela 19 k-8, Ķekava, Ķekavas pagasts, Ķekavas novads, LV-2123, Latvija

Logo +371 26062077
Logo apvieniba@apvienibahiv.lv