AKTUALITĀTES
   

Novatorisku pētījumu rezultāti apstiprinājuši, ka HIV ārstēšana novērš HIV nodošanu citiem
Apskatīt komentārus (0)


17.05.2011


Ženēva, 2011. gada 12. maijs. Rezultāti, kurus šodien publiskojis ASV Veselības aizsardzības nacionālais institūts, apstiprina – ja HIV inficētā persona ievēro antiretrovīrusu ārstēšanas efektīvo shēmu, vīrusa nodošanas risks šīs personas neinficētajam seksa partnerim var samazināties par 96 procentiem.
„Šis atklājums kardināli mainīs situāciju un iespaidos revolūcijas izvēršanu profilakses jomā. HIV ārstēšana kļūs par jaunu prioritāru virzienu profilaksē,” teica Mišels Sidibe, UNAIDS apvienotās programmas izpilddirektors. „Tagad profilakses nolūkā mums pāriem ir jānodrošina iespēja ārstēties, piekļuve tādai ārstēšanai.”
Pētījumos, ko veica HIV profilakses līdzekļu izmēģinājumu tīkls, piedalījās vairāk nekā 1700 serodiskordantu pāru (tas ir, kad viens no partneriem ir HIV inficēts, bet otrs – ne) no Āzijas, Āfrikas, Latīņamerikas un Amerikas Savienotajām Valstīm.
Pētījumos piedalījās tikai tie HIV inficētie, kuriem šūnu CD4 diapazons ir no 350 līdz 550, jo šī iemesla dēļ viņi neatbilst prasībām, lai ārstētos saskaņā ar PVO jaunākajām nostādnēm, lai saglabātu savu veselību. Iespēja dzimumceļā nodot HIV saruka tik ļoti, ka pētījumi tika apturēti trīs līdz četrus gadus ātrāk, nekā bija plānots.
„Šādai notikumu attīstībai ir nepārvērtējama nozīme, jo zināms, ka 80 % jaunu inficēšanās gadījumu ar HIV notiek tieši dzimumceļā,” norādīja PVO ģenerāldirektore Margareta Čena. „Šī pētījuma rezultāti nodrošinās PVO vadlīniju, kas tiks publicētas jūlijā, tālāku realizēšanu, kā arī palīdzēs cilvēkiem, kas dzīvo ar HIV, pasargāt savus partnerus.”
Ārstēšanas pieejamība profilakses nolūkā ļaus cilvēkiem ne tikai veikt testus uz HIV, bet arī noskaidrot HIV statusu, apspriest ar partneriem HIV profilakses metodes un gūt pieeju pamatpakalpojumiem saistībā ar HIV. Turklāt šis notikums palīdzēs mazināt stigmu un diskrimināciju, kas vērsta pret HIV inficētajiem.
„Tagad cilvēki, kam ir HIV, ar pašcieņu un pārliecību par sevi var veikt papildus pasākumus, lai pasargātu savus tuvos no HIV,” atzina pilsonis Sidibe.
Tikai puse no 33 miljoniem cilvēku, kam ir HIV, zina savu HIV statusu. Pieaugot to cilvēku skaitam, kas ir veikuši HIV testu, būs daudz lielākas iespējas pretoties AIDS, īpaši tagad, kad jauno rezultātu ietekmē pieeju ārstēšanai saņems arvien vairāk cilvēku.
PVO un UNAIDS rekomendē pāriem, balstoties uz faktiskajiem datiem, pieņemt lēmumu, kādi HIV profilakses pasākumi viņiem ir vispiemērotākie. Saskaņā ar PVO un UNAIDS rekomendācijām, ārstēšanai profilakses nolūkā ir jābūt vienam no variantiem, kas pieejams pāriem. Jaunie norādījumi, kurus publiskos jūlijā, palīdzēs daudzām valstīm realizēt pasākumus, lai cilvēki ar HIV varētu izmantot jaunos HIV profilakses pasākumus.
Neviena metode nenodrošina pilnīgu aizsardzību pret HIV. Profilaktiskā ārstēšana ir jāapvieno ar citām HIV profilakses metodēm. Tajās ietilpst pareiza un pastāvīga sieviešu un vīriešu prezervatīvu lietošana, seksa partneru skaita ierobežošana, vīriešu apgraizīšana un atteikšanās no seksa ar sēklas noplūdi.
Lai paplašinātu pieeju profilaktiskai ārstēšanai, nepieciešams steidzamā kārtā realizēt iniciatīvu „Ārstēšana 2.0”. Tas ļaus ieviest novitātes, lai vienkāršotu darbības kārtību, samazinātu izdevumus un mobilizētu sabiedrību, lai izvērstu testēšanu un sniegtu konsultācijas par HIV, kā arī lai ārstētos un saņemtu sekojošu medicīnisko novērošanu.
UNAIDS sasauks partnerus uz apspriedi, lai daudz izsmeļošāk apspriestu notikumu jauno pavērsienu un sekas, kas vērstas pret AIDS. Tas būs loģisks turpinājums tām ekspertu konsultācijām, ko divu gadu garumā veikušas PVO un UNAIDS par profilaktisko ārstēšanu. Jūlijā PVO publicēs norādījumus par pieejamības paplašināšanu testēšanai un konsultācijām saistībā ar HIV un antiretrovīrusu terapijas izmantošanu diskordantiem pāriem.
UNAIDS un PVO strādās ar valstīm un partneriem, lai ārstēšana profilakses nolūkā būtu pieejama visiem, kas to vēlas saņemt, turklāt – pēc iespējas ātrāk.
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAGaismas iela 19 k-8, Ķekava, Ķekavas pagasts, Ķekavas novads, LV-2123, Latvija

Logo +371 26062077
Logo apvieniba@apvienibahiv.lv