Absurdas kvotas arī izmeklējumiem uz tuberkulozi (23.10.2012 papildināts: "Problēmu nav. Bet kvotas ir.")
Apskatīt komentārus (0)
17.10.2012
Plaušu ārsts reģionā konstatē daudzbērnu ģimenes tēvam tuberkulozi atklātā formā, taču, kad atbrauc pie ārsta visa ģimene, ārsts nemaz nevar visus pieņemt un nosūtīt uz izmeklējumiem, jo ir beigušās kvotas, Neatkarīgajai saka ārsts, Latvijas Tuberkulozes un plaušu slimību ārstu asociācijas vadītājs Alvils Krams. «Pilnīga nejēdzība ir arī kvotas, cik plaušu ārsts var nosūtīt pārbaudei cilvēku uz rentgenu, cik veikt Mantū testu... Man kauns skatīties kolēģiem acīs», ārsts teica.
Asociācija uzrakstīja vēstuli valdībai, Veselības ministrijai un arī Saeimai par šo absurdo situāciju tuberkuloze ir viena no bīstamākajām slimībām, no kuras nav pasargāts neviens, jo tā izplatās gaisa pilienu veidā, taču Latvijā ierobežotā finansējuma pat visus aizdomīgos pacientus nevar izmeklēt.
Par kvotu absurdumu runā arī Tuberkulozes un plaušu slimību centra ambulatorās nodaļas vadītāja Gunta Kirvelaite un apliecina, ka jau pašlaik netiek pārbaudīti zupas virtuvju klienti ne tikai bezpajumtnieki, bet arī trūcīgi iedzīvotāji, pie kuriem medicīnas māsiņa brauca un ņēma analīzes, bet drīzumā tas skars patversmju klientus. Kvotas nosakot to, ka pārbaudes var veikt tikai noteiktam pacientu skaitam. «Kā lai mēs nosakām tos prioritāros?» jautā ārste.
Viens neārstēts slimnieks gadā ar tuberkulozi var inficēt vidēji 1015 cilvēkus. Vislielākais risks inficēties ir slimās personas ģimenes locekļiem, darba kolēģiem un draugiem. Tomēr ir zināmi gadījumi, kad cilvēki inficējušies, regulāri no rīta braucot vienā autobusā, par šādiem gadījumiem Rīgas Austrumu slimnīcā Plaušu veselības dienā stāstīja eksperti.
Pilns raksts: NRA.lv | Inga Paparde | Kvotu dēļ nevar pārbaudīt tuberkulozi |
http://nra.lv/latvija/veseliba/81691-kvotu-del-nevar-parbaudit-tuberkulozi.htm
*********************************************************
<...> Problēmu nav
Gan Veselības ministrijā, gan Nacionālajā veselības dienestā speciālisti pauž neizpratni, vai tiešām tuberkulozes pacientu izmeklēšanā ir kvotas. NVD atbildē lasāms, ka pacientam, kuram ir aizdomas par saslimšanu ar tuberkulozi pēc kontakta ar pacientu, kuram ir diagnosticēta tuberkulozes saslimšana, jāvēršas pie ģimenes ārsta vai ārsta speciālista ftiziopneimonologa (tiešās pieejamības speciālists). Apmeklējuma laikā ārsts, kurš ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu, izvērtē pacienta veselības stāvokli, medicīniskās indikācijas un nepieciešamī bas gadījumā ir tiesīgs veikt izmeklēšanu praksē (piemēram, izdarīt Mantū testu) vai izsniegt nosūtījumu nepieciešamo valsts apmaksāto izmeklējumu veikšanai (piemēram, plaušu rentgena), speciālistu konsultācijām.
«Plaušu ārstam nav nekādu ierobežojumu, cik pacientus ar tuberkulozi viņš drīkst pieņemt, arī nosūtīt rentgenam var visus,» saka NVD speciāliste Laura Lapiņa, «ja ir indikācijas, ka pacients varētu būt slims ar tuberkulozi, jāārstē visi pacienti, neviens nepārmetīs, un dienests apmaksās visas pārbaudes.»
Bet kvotas ir
Tiesa, tā kā finansējums diagnostiskajiem izmeklējumiem tiek piešķirts ārstniecības iestādēm, kas tos nodrošina, var būt situācija, ka konkrētajam mēnesim kvota ir beigusies, bet pacients ir tiesīgs uzmeklēt kādu citu iestādi, kur izmeklējumu var veikt. L. Lapiņa uzsver, ka vēl šā gada beigās situācija arī tuberkulozes diagnostikas jomā būtiski uzlabosies, jo NVD ir nosūtījis ārstniecības iestādēm grozījumus līgumos par valsts apmaksātu pakalpojumu sniegšanu, kuros ir palielināts finansējums pakalpojumu apmaksai, tajā skaitā diagnostisko izmeklējumu veikšanai.<...>
Pilns raksts saitē http://nra.lv/latvija/veseliba/82004-plausu-arsti-regionos-tuberkulozi-arstejot-reali-sanem-mazak.htm
Atpakaļ