Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   

Milžu cīņas par vietu zem saules
Apskatīt komentārus (0)


16.03.2012


Zāļu ražotājus ASV sūdz tiesā par recepšu zāļu atlaižu kuponiem | Sagatavoja Elīna Badune | Ziņu avots: www.pharmatimes.com | 14.03.2012. | http://www.farmacija-mic.lv/main/zinasw/5/5686
ASV arodbiedrību veselības fondi iesūdzējuši tiesā astoņus zāļu ražotājus par līdzmaksājuma atlaižu karšu un kuponu piedāvāšanu fondu dalībniekiem, apsūdzot šos ražotājus nelikumīgā rīcībā un saucot to par apdrošināšanas krāpšanas formu.
Vairākās ASV Rajona tiesās – Ņūarkā, Ņujorkā, Čikāgā un Filadelfijā – ierosināta tiesvedība, kurā izvirzīts apgalvojums, ka līdzmaksājumu subsidēšana oriģinālnosaukuma recepšu zālēm ir pretrunā normatīvajiem aktiem, kas aizliedz komerciālo uzpirkšanu. Aizklātie maksājumi pacientiem un aptiekām veikti caur “ēnu maksājumu” sistēmu, kas veidota, lai saglabātu informāciju par patieso maksājumu apjomu un slēptu to no veselības aprūpes sistēmas uzturētājiem.
“Piedāvājot līdzmaksājuma subsīdiju karti farmaceitam, zāļu ražotāji rada sekundāra veida apdrošināšanu, kas samazina zāļu cenas, neatklājot šo samazinājumu veselības apdrošinātājam,” teikts tiesas prāvās, kas ierosinātas pret “Abbott”, “Amgen”, “AstraZeneca”, “Bristol-Myers Squibb”, “GlaxoSmithKline”, “Merck & Co”, “Novartis” un “Pfizer”.
Šīs firmas muļko patērētājus ar maldinošiem kuponiem, kuru pielietojuma mērķis ir uzņēmumu peļņas palielināšana nevis reāla zāļu cenu samazināšana – tādu viedokli paudis Velss Vilkinsons (Wells Wilkinson), organizācijas, kas cīnās par recepšu zāļu cenu samazinājumu - Prescription Access Litigation (PAL) - direktors.
Veselības aprūpes sistēmas ietvaros iedzīvotāji maksā lielāku līdzmaksājumu, iegādājoties oriģinālpreparātus. Subsidējot visus šos līdzmaksājumus vai lielāko to daļu, zāļu ražotāji veicina šo medikamentu pārdošanu, mazinot pacientu vēlmi iegādāties lētākas līdzvērtīgas efektivitātes zāles. Tas, savukārt, ceļ veselības aprūpes pakalpojumu cenas, skaidro PAL. Turklāt, paliekot pie dārgākā – oriģinālmedikamenta – lietošanas, pacients riskē sasniegt sava apdrošināšanas kompensācijas limita griestus daudz ātrāk. Tas nozīmē, ka pēc tam viņam būs jāmaksā par zālēm no savas kabatas vai jāatsakās no ārstēšanas, skaidro PAL pārstāvis.
Farmaceitiskās aprūpes vadības asociācijas (Pharmaceutical Care Management Association, PCMA) veiktā pētījumā aprēķināts, ka 2021. gadā zāļu kuponu lietošana būs palielinājusi ASV zāļu izmaksas par 32 miljardiem dolāru. Federālās valdības veselības aizsardzības institūcijas, piemēram, “Medicare” aizliegušas šādu kuponu lietošanu. Pārtikas un zāļu pārvalde (FDA) šobrīd vētī, vai tie nemaldina patērētājus par zāļu drošumu un riskiem.
2009.gadā puse no 109 pārdotākajiem ASV oriģinālmedikamentiem tika virzīta tirgū ar kuponu palīdzību, un kopš tā brīža kuponu subsīdiju programmas ir strauji izplatījušās no 86 tā paša gada jūlijā līdz 362 - 2011.gada novembrī. Kuponi patērētājiem tiek reklamēti televīzijā, radio, internetā, kā arī konsultācijās pie ārstiem un farmaceitiem. Patērētāji tos lieto, pat neapzinoties to negatīvo ietekmi uz viņu apdrošināšanas prēmijām.
2010.gadā līdzmaksājumu kuponi izmantoti, lai veiktu astoto daļu maksājumu par oriģinālpreparātu iegādi jeb 100 miljoniem recepšu, ziņo PCMA.
„Zāļu ražotāju kuponi nav nekādi kuponi. Tie ir aizdevumi ar augstām procentu likmēm. Mēs ietaupām naudu tagad, bet atmaksājam aizdevumu vēlāk,” uzskata Viljams Džordans (William Jordan), ārsts, kurš Ņujorkā apkalpo pacientus ar maziem ienākumiem.
Atbildes paziņojumā prāvas ierosinātājiem zāļu ražotājs „Pfizer” komentējis, ka tas atbalsta ārstu un viņu pacientu izvēlētās individualizētās ārstēšanas iespējas. Šādā veidā ražotājs var palīdzēt mazināt uz pacienta pleciem gulstošo izmaksu slogu, ļaujot pacientam ietaupīt personīgos līdzekļus.




 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA