Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
107528

Publikāciju konkurss
Apskatīt komentārus (0)


11.08.2019


Konkurss «HIV – tas nav noziegums» par labāko publikāciju, kas vērsta pret HIV nodošanas kriminalizāciju. Publikācijas jāiesniedz krievu valodā. Darbu iesniegšanas termiņš – līdz 2019. gada 1. novembrim. Konkursā var piedalīties žurnālisti un aktīvisti, kas strādā HIV jomā 12 valstīs: Armēnijā, Baltkrievijā, Gruzijā, Kazahstānā, Kirgizstānā, Latvijā, Moldovā, Krievijā, Tadžikistānā, Uzbekistānā, Ukrainā un Igaunijā. 
******************
2017. gada augustā Eirāzijas sieviešu AIDS tīkls pievienojās kustībai «HIV Criminalisation Scan in EECA» un ar HIV dzīvojošo cilveku Globālā tīkla (GNP+) atbalstu realizē projektu, kas vērsts uz sadarbības stiprināšanu, monitorējot likumus, vēršoties pret kriminālas vajāšanas gadījumiem un HIV-pozitīvo cilvēku sodīšanu. 
Viena no projekta komponentēm – Informatīvais habs, kura mērķis ir aktīvistu un ieinteresēto personu izglītošana, lai varētu darboties pret HIV kriminalizāciju. 
HIV kriminalizācija — tas ir vārdu salikums, kas apzīmē krimināllikumu (vai analoģisku likumu, piemēram, sabiedrības veselības aizsardzības, civilo un/vai administratīvo tiesību) netaisnīgu izmantošanu, lai sodītu ar HIV dzīvojošus cilvēkus un kontrolētu viņu uzvedību, atsaucoties uz viņu HIV statusu.
HIV kriminalizācija ir globāla parādība. Tajā pašā laikā šai parādībai nepievērš pienācīgu uzmanību. Tādējādi tiek apdraudēta ne vien sabiedrības veselība, epidēmijas skarto un ar HIV dzīvojošo tiesības, bet arī nav nekādu pierādījumu, ka no šiem likumiem būtu kāds labums.
Daudzos gadījumos likumi, kas kriminalizē HIV, ir pārāk izplūduši vai plaši – vai nu to formulējums vai arī to pielietojuma skaidrojums. Tas paver durvis cilvēktiesību potenciāliem pārkāpumiem attiecībā pret cilvēkiem, kuri dzīvo ar HIV.
Nereti plašsaziņas līdzekļi, līdz galam neizprotot problēmu un nezinot likumus, neapzinās, kādu ļaunumu ar savām publikācijām, kas uztur pastāvīgu naidu pret cilvēkiem ar HIV, var nodarīt gan cilvēkam, kas nonācis izmeklēšanas procesā, gan arī sabiedrībai. Šādas publikācijas ir pamatfaktors, kāpēc sabrūk apsūdzēto dzīve, bet dažkārt tiek tieši ietekmēts kriminālprocesa rezultāts. Pretsvarā šīm publikācijām daudz retāk parādās raksti, kuros adekvāti tiek atspoguļota situācija, pausti ekspertu viedokļi un atbalstītas cilvēktiesības. Plašsaziņas līdzekļi var kļūt par vienu no galvenajiem mūsu sabiedrotajiem, lai uzlabotu dzīvi cilvēkiem ar HIV un aizstāvētu viņu cilvēktiesības.
Izskatīšanai konkursā tiks pieņemti autoru materiāli, kuros iztirzāta kāda no šīm tēmām:
— iemesli un sociālkulturālie stereotipi, kas ir pamatā HIV kriminalizācijai – vai tie patiesi palīdz apturēt epidēmiju un cilvēkiem kļūt atbildīgākiem pret savu veselību;
— HIV nodošanas kriminalizācijas ietekme uz cilvēku dzīvi;
— HIV nodošanas kriminalizācijas ietekme uz sievietēm.
Konkursa noteikumi:
- konkursā var piedalīties žurnālisti un aktīvisti, kas strādā HIV sfērā 12 valstīs: Armēnijā, Baltkrievijā, Gruzijā, Kazahstānā, Kirgizstānā, Latvijā, Moldovā, Krievijā, Tadžikistānā, Uzbekistānā, Ukrainā un Igaunijā;
- publikācijas tips: raksts, publikācija blogā vai vietnē, intervija;
- publikācijai jābūt krievu valodā.
Kā iesniegt materiālu:
- publikācijai jābūt datētai ar 2018.-2019. g.g.;
- konkursā jāiesniedz aktīva atsauce uz publikāciju vai ekrānuzņēmums (kur redzams datums un avots);
- publikācijas jāiesniedz līdz 2019. gada 1. novembrim, nosūtot uz Eirāzijas sieviešu AIDS tīkla komunikācijas menedžeres Alinas Jaroslavskas e-pastu: linayaroslavska@gmail.com, ar norādi “Конкурс_Криминализация ВИЧ”;
- uz konkursa potenciālā dalībnieka e-pastu ir jāatnāk vēstulei ar apstiprinājumu, ka publikācija saņemta.
Konkurss notiek līdz 2019. gada 1. novembrim.
Konkursa uzvarētāji saņems naudas balvu 250 dolāru apmērā katrā kategorijā – žurnālistiem un aktīvistiem būs pa vienai godalgotai vietai.
Konkursa rezultāti tiks paziņoti publiski 2019. gada 15. novembrī Eirāzijas sieviešu AIDS tīkla mājaslapā un organizācijas laika joslā sociālajā vietnē Facebook. Uzvarētāju noteikšanā piedalīsies ekspertu grupa, kuras sastāvā būs aktīvisti, HIV pozitīvi cilvēki, plašsaziņas līdzekļu un tiesībsargu pārstāvji. Visi dalībnieki saņems elektroniskajā pastā paziņojumu par konkursa rezultātiem. Ar uzvarētājiem atsevišķi tiks apspriestas visas detaļas, kā varēs saņemt balvu.
Papildus informāciju un atbildes uz interesējošiem jautājumiem var saņemt, vēršoties pie Alinas Jaroslavskas, rakstot uz viņas e-pastu: linayaroslavska@gmail.com
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA