Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
104289

Viņas vīrs izgudroja naloksonu, bet dēls nomira no pārdozēšanas
Apskatīt komentārus (0)


17.01.2019


Avots: "Viņas vīrs izgudroja naloksonu. Bet dēls nomira no pārdozēšanas." | https://bit.ly/2SUHpWm |
Pēc Džojas Stempleras Fišmanas vārdiem, viņas saistība ar naloksonu ir "likteņa ironija".
2003. gadā Džojas Stempleras Fišmanas (Joy Stampler Fishman) dēls Džonatans nomira no narkotiku pārdozēšanas. Dīlers viņu atveda uz slimnīcu un atstāja uzņemšanas nodaļā – baidījās, ka viņu pašu arestēs. Atceroties to laiku, Džoja saprot, ka viņas dēlu būtu varējis glābt naloksons – preparāts, kas palīdz, ja ir pārdozēti opiāti, un kura izgudrošanā piedalījās viņas mūžībā aizgājušais vīrs, Džonatana patēvs.
"Ja varētu atgriezties pagātnē. Es izdarītu tā, lai man būtu naloksons un lai katram narkotiku tirgotājam būtu naloksons," teica sieviete.
"Skarbās mīlestības" filozofija
Viņas vīrs Džeks Fišmans (Jack Fishman) 1961. gadā kļuva par vienu no naloksona radītājiem. Taču daudzus gadus preparātu izmantoja ne pārāk plaši. Džeks nomira 2013. gadā.
Džojas Stempleras Fišmanas dēls Džonatans kļuva atkarīgs no heroīna 17 gadu vecumā. Tajā laikā, pēc viņas vārdiem, uzskatīja, ka vecākiem attiecībās ar atkarīgiem bērniem jābūt "skarbās mīlestības" pieejai un jādistancējas no viņiem līdz tam brīdim, kamēr viņi nepārtrauks lietot narkotikas, "būs tīri".
"25 gadus šī bija pamatfilozofija. Un, diemžēl, es ievēroju šo pieeju," atceras sieviete.
Džonatans daudzas reizes nonāca rehahabilitācijas centros, taču katru reizi norāvās. Pēc tam viņam gandrīz četrus gadus izdevās nelietot heroīnu. Diemžēl tad jaunais cilvēks nolēma to lietot "pēdējo reizi", viņš pārdozēja un nomira.
Tagad Džoja, kura jau iekāpusi astotajā gadu desmitā, ir aktīva kaitējuma mazināšanas programmas piekritēja. Viņai vienmēr līdzi ir naloksons. Viņa apmeklē dažādas tematiskas konferences. Viņa vada tikšanās ar politiķiem. Un viņa saprot, ka "skarba mīlestība" uz visiem neiedarbojas.
"Esmu iemācījusies sev piedot. Šodien saprotu, ka tagad pret dēlu izturētos ar lielāku maigumu, mīlestību, rūpētos par viņu. Un, iespējams, es pat pārliecinātos, vai viņš nevarētu savas narkotikas lietot drošā vietā līdz tam laikam, kamēr būs nobriedis rehabilitācijai," saka Džoja.
****************************
Source: CBC Radio  | «Her husband invented naloxone, her son died from overdose, now she advocates for harm reduction» | https://bit.ly/2FFf7LF | 
<... Joy Stampler Fishman says her connection to naloxone and her son's death is 'the irony of my life'
When Joy Stampler Fishman's son died in 2003 from a drug overdose, she says his dealer dumped him at the front of an emergency room and fled, afraid of being arrested.
Looking back, she wishes the life-saving overdose reversal drug her late husband helped invent had been more available at the time. ...>
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA